LEIDSCH DAGBLAD geen garantie donor 0%korting op alle bovenkleding. Ontslagen bij Aramco? Mooimeegenomen: Derde ronde Genève DE LAMPENKONING Karweitje op te knappen ?i Nabestaanden moeten arts toch toestemming geven GS: geen geloof meer in actie voor dierenpark Birassen u al 50 jaar met itste kollektie verlichting, Olieleiding W addenzee mag NÜ9.95 NÜ4.95 DOOD IN CEL MAGISTER (M]Het Motorhuis Autoverhuur WOENSDAG 20 NOVEMBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37864 Straatnamen in het Fries: PTT eist V2 miljoen GROUW (ANP) - De PTT is van plan een half miljoen gulden in rekening te brengen bij de Friese gemeente Boornsterhem als deze de namen van de dorpen en stra ten daadwerkelijk gaat vertalen van het Nederlands in het Fries. De gemeenteraad van Boorn sterhem besloot gisteravond als eerste Friese gemeente met 13 te gen 4 stemmen dat dit moest ge beuren. Maar het is nog niet ze ker of de 'ver-Friezing' van het namenbestand doorgaat. Het brengt in elk geval met zich mee, dat de PTT haar adressenbe stand zal moeten aanpassen en daarmee zal volgens een globale berekening een half miljoen gul den gemoeid zijn. De drie wethouders en een VVD-raadslid van Boornsterhem stemden gisteravond tegen, om dat ze er niet zeker van waren of de bevolking achter het raadsbe sluit zou staan. B en W wilden om die reden volgend jaar maart te gelijk met de gemeenteraadsver kiezingen een referendum over de 'ver-Friezing' houden. Maar de raad wilde daar niet op wach ten. B en W hebben nu de op dracht gekregen om Friese na men zo snel mogelijk in te voeren. Boornsterhem was indertijd de eerste gemeente waar het Fries in het officiële verkeer werd inge- (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Bij de oliemaatschapi Aramco Overseas Company in L< den vallen mogelijk ontslagen. sprek met de bonden bij voorbaat zou verstoren. Aramco in Leiden, waar onge le*» vauwi i..v6wj«. veer 500 personen werken, is een Vrijdag heeft de bedrijfsleiding dochter van de'moedermaatschap- precies op de hoogte te zijn gesprek met de vakbonden PÜ'in Saoedi-Arabiê. HetA het Leidse arbeidsbureau zijn er nog geen ontslagaanvragen inge diend. Een woordvoerder van de Dienstenbond FNV zegt nog niet de over de problemen die zijn gere- produceert het overgrote deel zen. Inmiddels heeft Aramco al 'in- de ruwe olie in Arabië. Het kwam formeel' contact gehad met het Ge westelijk Arbeidsbureau den. de problemen door de sterk i Lei. minderde olieproduktie van dit land als uitvloeisel van OPEC-af- D. Caindec, director industrial spraken Eerder werd al bekend relations van Aramco, wil bevesti- dat by de vestigingen in Arable en gen noch ontkennen dat er regor- de Verenigde Staten een groot aan- ganisatieplannen bestaan. Hij is tal ontslagen moet vallen bang dat mededelingen het ge- Volgens directeur C. Tibbe 1 problemen bij Aramco. Hij vreest echter met 'grote vreze' dat er ont slagen zullen vallen. Aramco is pas sinds eind vorig jaar in Leiden gevestigd. Het be trok toen een gloednieuw, enkele tientallen miljoenen kostend, kan toorpand aan de Plesmanlaan. Bin nen het bedrijf circuleren al enkele maanden geruchten dat er ontsla gen zullen vallen. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Het donorcodicil is voor artsen geen vrijbrief om organen - bestemd voor transplantatie - uit het lichaam van overledenen te verwijderen. Nabestaanden moeten, ondanks de aanwezigheid van zo'n codicil, toestemming geven dat zij geen bezwaar hebben. Weigert de familie die toestemming, dan blijft het lichaam van de overledene in tact, aldus Anne Bijlstra, transplantatie-coördinator van het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Hét knelpunt is, dat het codicil geen rechtsgeldigheid heeft. Het ministerie van WVC werkt al zeker zes jaar aan een transplantatiewet waarin een en ander moet worden geregeld. Die wet is nog altijd niet ingediend. Volgens Dankmeijer van dit de partement is het een moeilijk pro bleem waarover zich nog veel men sen moeten buigen. Tot ongenoe gen van de PvdA, aldus Tweede- Kamerlid Ina Muller. Zij verwijt WVC dat het toezeggingen doet die niet worden nagekomen. In de Scandinavische landen, Frankrijk en Oostenrijk is bij wet bepaald, dat iedereen donor is. Wie dat niet wil moet schriftelijk te kennen geven, dat er na zijn of haar I dood geen organen mogen worden weggenomen. België overweegt eenzelfde maatregel. De ziekenhui zen in Amerika hebben de ver- plichting om met de nabestaanden G1EKERK - Zes Leeuwarders hebben vanochtend een geslaagde poging gedaan op natuurijs te schaatsen. Een contact te zoeken als er sprake kan bevroren plcLS water op een weiland onder Giekerk bleek sterk genoeg. En het is nog pas 20 november.... (foto anpj zijn van donatie. Voor een dergelijke wetgeving lijkt de Nederlandse politiek niets te voelen. Althans de PvdA en de WD niet. Het CDA zou niet zoveel problemen hebben om iedere Ne derlander als donor te bestem pe- len, vertelde CDA-Kamerlid Ad Lansink vanmorgen. In de landen waar iedereen donor is, zijn aan zienlijk meer organen beschikbaar dan in Nederland waar men met tal. De waarde van het codicil ligt nu alleen in het feit, dat mensen er over praten. Wordt het codicil rechtsgeldig, dan hoeven artsen niet meer met de familie te 'onder handelen' over het verwijderen van een of meer organen uit het li chaam van de overledene. In bijzondere gevallen, bijvoor beeld wanneer haast geboden is en familie onbereikbaar is, wordt wel overgegaan tot transplantatie, maar dan wordt de officier van jus titie in kennis gestald. 1860-1985 FNV-voorzitter Hans Pont: 'Wij blijven streven naar een kortere werkweek, mits er een goede herbe zetting plaats vindt'. PAGINA 9. Twee arrestaties na poli- tie-inval bij anti-militaris ten. PAGINA 5 Geen snelheidsbeperking op de Westduitse snelwe gen. PAGINA 7 Officier van justitie eist forse geldboete tegen Dé Stoop. PAGINA 13 'Dire Straits' geeft twee uitverkochte concerten in Leidse Groendoordhal. PAGINA 25 (Van f r verslaggevers) WASSENAAR - Gedeputeerde J. Borgman gelooft niet meer in een publieksactie voor Dierenpark Wassenaar. De aangekondigde sluiting is volgens hem "onont koombaar" en de provincie is niet bereid geld te stoppen in het park, nu deelneming van het Van der Valk-concern is geblokkeerd. Actievoerder F. Micklinghoff vindt dat heel jammer. "Als de bei de aandeelhouders, provincie en Louwman, zeggen: het gaat niet, dan gaat het niet", voert de Wasse naarder aan. "Zonder hun steun heeft een actie geen kans". Hij betreurt het dat Borgman gis termiddag, tijdens een persbijeen komst, teruggreep op een vorige publieksactie, die minder opbracht dan verwacht. Deskundigen heb ben volgens Micklinghoff gecon cludeerd dat wel degelijk een deel van de benodigde 5,5 mihoen gul den kan worden binnengehaald. Nadeel is dat door de lange voorbe reidingstijd de AVRO tv-show pas in januari op de buis zou komen, na de dure decembermaand. nu gaan we 't ook uw kinderen doen! Bij aankoop van tenminste honderd gulden aan verlichtingsartikelen gedurende de maanden november en december krijgt u GRATIS *N ECHT ROBOT-WATCp* FEESTAAN BIEDING h BNBRGIE2P1KIQB TL-BUIS vv«r 49.95 I—11 Haarlemmerstraat 141 en Kuiperssteeg 10; Leiden. DEN HAAG (GPD) - De Raad van State heeft vanmorgen laten weten, dat de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) de veelomstreden F-3 olieleiding mag aanleggen door de Waddenzee naar de Eemshaven. De Landelijke Verenigiging tot Behoud van de Waddenzee, het Groninger Landschap en de stad Borkum (Duitsland) hadden om een schorsing van de vergunning gevraagd, maar die heeft de raad niet verleend. De NAM kan nu daadwerkelijk met de aanleg beginnen. De vergunning voor de aanleg was verleend door minister Braks (na tuurbehoud). Behalve het schorsen van deze vergunning hadden de na tuurbeschermers ook aan de Raad van State gevraagd de goedkeuring voor het rampenbestrijdingsplan van de NAM ongeldig te verklaren. In beide gevallen oordeelde de voorzitter van de afdeling rechtspraak van de raad, dat alles bij het oude moet blijven. De motieven en argumenten voor de beslissing van de Raad van State komen over enkele weken ter beschikking. In Leidschendam Velen huis uit bij demonteren bom DEN HAAG (ANP) - Honderd- tachtig Leidschendammers moeten morgenochtend hun huis uit en 30 bedrijven moe ten worden ontruimd in ver band met het onschadelijk maken van een 500 kilo zware vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog. Het Ameri kaanse projectiel werd gevon den bij het bouwrijp maken van een nieuwe woonwijk in de Leidschendam. De bom ligt op een diepte van 2,5 meter en wordt on schadelijk gemaakt door de Explosieven Opruimings Dienst. In verband daarmee moeten binnen een straal van 150 meter alle mensen hun huis of bedrijf uit. In het ge bied tussen 150 en 415 meter van de bom moet tijdens de demontage iedereen binnen blijven. Tips voor de goede sint Allerliefste bruine beer, van zacht pluche, met bewegende armen en benen, 60 cm hoog Leuke kinderpuzzel, 35 stukjes, twee afbeeldingen De wet moet eenieder de zelfde bescherming bieden. Niet alleen de zwakkeren, ook de sterken én de overtreders van de wet moeten kunnen rekenen op de bescherming van de wet. De dood in een Amsterdamse politiecel, zoals de kraker Hans Kok die vond, is daarom aanleiding tot de grootste oplettend heid. Opgepakt na hevige krakersrellen in de Staatsliedenbuurt belandde de ze verdachte in een cel op het politie bureau Elandsgracht om binnen een etmaal te overlijden. Krakers en sympathisanten van de krakers beschuldigden vervolgens de Amsterdamse politie en burgemees ter Van Thijn van moord. Dat was een onjuiste en ook schandelijke aantij ging. Naarmate meer feiten en om standigheden bekend worden over de ware toedracht in het cellenblok, blijft de beschuldiging van moord ab surd. Maar het staat nu wel vast dat we op zijn minst mogen spreken van grove nalatigheid en dito verwaarlo zing. Dat is geen moord, maar op zichzelf al ernstig genoeg, en dat te meer omdat de politie in eerste in stantie botweg heeft gelogen over de behandeling van Hans Kok. Er is inderdaad een arts opgetrom meld, die het verantwoord achtte de jongeman in te sluiten, maar in tegen stelling tot officiële mededelingen la ter, heeft Kok geen matras gekregen noch een ontbijt. Allerlei deskundigen twisten nu over de vraag hoe de dood kon intre den. Was dat een fatale combinatie van stress, emotionele uitputting, al cohol, methadon, librium, honger en doorstane kou? Hoe dat ook zij, het Openbaar Mi nisterie heeft de conclusie getrokken dat er geen aanleiding bestaat tot een strafrechterlijk onderzoek en burge meester Van Thijn heeft aangedron gen op disciplinaire maatregelen, zo die nodig mochten zijn, tegen de be wakers. De woordvoerder van de Amster damse politie toonde zich opgelucht dat er geen strafrechterlijk onderzoek komt en hij haastte zich het boe tekleed aan te trekken. Dat laatste siert de mens, maar daarmee zijn de problemen in de Amsterdamse Cel lenblokken nog niet verholpen. De brave burger en de wetsovertre der, de zwakke en de sterke, allen moeten vertrouwen kunnen hebben in politie en justitie. Dat vertrouwen is nu geschokt, en het zal niet meeval len om eenmaal geschokt vertrouwen te herwinnen. De grootste zorgvuldigheid met de rechten van de burger is geboden, vóór, tijdens en na een arrestatie. Om die zorgvuldigheid te kunnen betrach ten, bestaan gelukkig duidelijke re gels. Die regels moeten dus stipt wor den nagevolgd. Zo eenvoudig is het eigenlijk. Wie hierin tekort schiet, maakt zich schuldig aan grove nala tigheid, met soms dodelijke gevolgen. Schoolstraat 174 Voorschoten Tel. 01717-9946 Ontmoetingen verlopen in goede sfeer 'AVRO maakt autoreclame' Sneeuw Veel bewolking en af en toe sneeuw. Overwegend lichte vorst. Minimum temperatuur omstreeks min 3 graden, middagtemperatuur ongeveer min 1 graad. Matige noordoostenwind. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: veel bewolking en af en toe sneeuw. Mogelijk ook regen en ijzel. Overwegend lichte vorst, maar vrijdag en zaterdag middagtempera tuur iets boven nul. 21 november 1985 Zon op: 08.11 uur, zon onder: 16.42 uur. Maan op: 14.53 uur, maan onder: 01.15 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 10.40 en 23.32 uur, laagwater 06.01 en Zolang de voorraad strekt verkrijgbaar bij Albert Heijn: LEIDERDORP. Winkelhof 29. HILVERSUM (GPD) - Het minis terie van WVC vindt dat de AVRO tijdens het tv-programma 'De hoogste versnelling' de reclamere gels heeft overtreden. Een aantal Kamerleden wil mi nister Brinkman opheldering vra gen over de financiële constructie rond dit programma. Behalve de AVRO hebben ook de gezamenlij ke Nederlandse auto-importeurs, de RAI en de Bovag producent Van den Ende geld betaald voor de rechten. Hoeveel uit het Bovag/RAI- fonds is bijgedragen is officieel nog onbekend. Het zou gaan om een bedrag van 60 mille per uitzen ding. Bovendien zouden impor teurs ook nog apart bijdragen heb ben gegeven. De autobranche en de AVRO weigeren commentaar. Wel is be kend dat de formule van het pro gramma zal worden gewijzigd. GENÈVE (GPD/UPI) - De Ameri- kaanse president Ronald Reagan en de Russische partijleider Mi- chail Gorbatsjov hebben vanoch tend hun derde ontmoeting gehad. De leiders spraken eerst ruim een uur onder vier ogen met elkaar. Daarna overlegden de Amerikaan se en Russische delegaties nog een Amerikaanse bronnen melden dat Reagan vandaag de kwestie-Afgha- nistan zou aansnijden en een tijd schema voor de terugtrekking van de Russische troepen uit dat land zou verlangen. De twee leiders hebben hun ontmoetingen giste ren benut voor langdurige per soonlijke gesprekken. De duur van de gesprekken vorm de een verrassing van deze eerste top tussen een Amerikaanse presi dent en een Sowjet-leider in zes jaar. Volgens Gorbatsjov verliepen de gesprekken in een goede, zake lijke sfeer. Van Amerikaanse kant werd dit bevestigd. Over de ge sprekken zelf is niets naar buiten gebracht, omdat Amerikanen en Russen een absolute nieuwsstop voor de duur van de besprekingen zijn overeengekomen. Witte Huis-woordvoerder Larry Speakes sprak van een goede sfeer tijdens de besprekingen en zei dat Gorbatsjov zich anders opstelde dan in Moskou tijdens overleg met minister van buitenlandse zaken Shultz. In Moskou had Gorbatsjov de Amerikaan dikwijls onderbro ken. Vanmorgen was president Reagan met de Amerikaanse delegatie te gast in de Russische missie aan de Avenue van de Vrede in Genève. Net als gisteren is het de bedoeling dat er een ochtend- en een middag vergadering gehouden wordt. Gistermiddag spraken de beide de legaties ruim een uur met elkaar. In tegenstelling tot de ochtendzit ting was ook de coördinator van de Geneefse wapenonderhandelin gen, Paul Nitze, aanwezig. Hfj werd door Reagan voorgesteld aan Gorbatsjov. Nitze's aanwezigheid suggereert dat het onderwerp wa penbeheersing aan de orde is geko- Volgens Speakes heeft Reagan na een uur praten Gorbatsjov voorge steld een wandeling te maken. De beide leiders begaven zich, verge zeld van hun tolken en een foto graaf, naar een belendend zomer huis met zwembad, waar zij onge veer drie kwartier met elkaar con verseerden. Justitie bekijkt plan bajesboot DEN HAAG (GPD) - Het ministerie van justitie onderzoekt of een 'bajes boot' het tekort aan cellen kan oplossen. Drie bedrijven hebben het mi nisterie onlangs een offerte gedaan voor een dergelijk schip, dat als ge vangenis zou moeten worden ingericht. De bajesboot zou een aanvulling moeten zijn op het plan van Justitie om vijf nieuwe gevangenissen te bouwen. Voor drie daarvan (Leeuwarden, Hoogeveen en Rotterdam) heeft de Tweede Kamer inmiddels toestem ming gegeven. Het bajesboot-plan houdt in, dat er drijvende pontons moeten komen met daarop in vier verdiepingen cellen. De gevangenen zouden dan op het dak kunnen worden gelucht. Aan de wal, zo is verder de bedoeling, komt een portiersloge, en een loopbrug moet het cellencomplex verbin den met de vaste wal. Huur een aanhanger bij het motorhuis klein of groot, met of zonder kap. Vondellaan 80. Leiden. Tel. (071) 769313

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1