Belangen zijn véél te groot Guy Thijs imiteert Beenhakker Officier eist forse geldboete Wéér Gouden Schoen voor Gomes Cortina na beschuldiging kandidaat-af Belgische bondscoach geeft geen definitieve opstelling Videoscherm voor houders valse kaart Hockeyers in diep dal WOENSDAG 20 NOVEMBER 1985 Fijnproever komt niet aan trekken In rechtszaak tegen Stoop ROTTERDAM (GPD) - Hoe de af loop van de WK-barrage vanavond tegen België ook mag zijn, één spe ler is al op voorhand gezuiverd van elke blaam. Of hij nu scoort of niet, of het Nederlands elftal de martel gang naar het WK 1986 in Mexico nu wel of niet met succes afrondt. Louter aan Peter Houtman, de spits van Nederland, dankt Oranje het immers dat de deur naar Mexi co nog altijd op een kier staat. Aan zijn bevrijdende kopstoot vorig jaar december op Cyprus hield de KNVB bovendien tot drie keer toe (Cyprus, Oostenrijk en nu België) een uitverkocht huis over. En de blijde verwachting dat de nationale ploeg zich via de achter deur nog altijd kan scharen bij de 24 voor Mexico. Daarvoor is mazzel nodig. Wat dat betreft had de club van Leo Beenhakker en Rinus Mi- chels weinig te klagen. In de Am sterdamse Meer werd de Cyprioti sche dwerg weliswaar kansloos met 7-1 aan de kant geschoven, toen het er echt op aankwam liet Oranje het thuis tegen Oostenrijk (1-1) andermaal afweten. Zoals eer der tegen Hongarije (1-2) en in We nen tegen Oostenrijk (1-0). De rol van Nederland leek daar mee definitief uitgespeeld, het re quiem kon worden geschreven. Maar dank zij een miraculeuze spe ling van het lot en de wonderscho ne treffer van Rob de Wit bracht de slotontmoeting in het NEP-stadion van Boedapest alsnog redding. En daarmee België als laatste struikel blok op weg naar het mondiale ti telgevecht in een land, dat na de recente aardbeving treurde om 35.000 doden, 50.000 gewonden en meer dan een miljoen daklozen moest registreren. De schade werd geraamd op zo'n 34 miljard dollar. En dat is meer dan een derde van de buitenlandse schuld en zeven keer zoveel als de Mexicaanse de viezenvoorraad. Natuurramp Weinigen in dit land zullen Mexi co dezer dagen echter nog in ver band brengen met de natuurramp die dat land in september teisterde, maar zich in spanning afvragen of Nederland dan wel België zich vanavond kwalificeert voor het toernooi oni de wereldtitel. Net zo min als iemand in Zeist er nog eni ge behoefte aan heeft om zich de treurige reeks ontmoetingen in groep vijf voor de geest te halen. Op basis van die serie heeft Oranje immers weinig om zich aan vast te klampen. Dat het Nederlands elftal deson danks nog altijd hoop mag koeste ren op een plaats bij de 24 heeft de finalist van 1974 en 1978 ook te danken aan de machteloosheid van de Belgen vier weken geleden in Brussel. Met Leo Beenhakker voorop kon Nederland zijn geluk niet op toen de schade met een ge kortwiekt elftal tot 1-0 beperkt bleef. Het had inderdaad slechter af kunnen lopen wanneer Guy Thijs de durf had getoond om Orapje in deze armoedige wed strijd definitief een kopje kleiner te maken. In het' Constant Vanden- stock-stadion kroop Nederland daarmee voor de derde keer bin nen elf maanden door het oog van de naald. Het optimisme dat nu ineens alom overheerst is echter nergens op gebaseerd. Al in Brussel ging het Oranje-legioen er op voorhand vanuit dat Nederland wel even de twee doelpunten zal produceren die nodig zijn om België de voet dwars te zetten. Maar zo eenvoudig ligt dat niet. Daarvoor liggen de mislukte tentamens tegen Honga rije (toen nog onder Rijvers) en Oostenrijk nog te vers in het ge heugen. Evenals de vroegtijdige uitschakeling van de vijf Neder landse clubs dit najaar in de Euro pese bekertoernooien. Een bewijs te meer dat het vaderlandse top voetbal zich nog altijd begeeft op het kronkelpad in de richting van het dal. Voor de toekomst van het Neder landse voetbal en de ontwikkeling van getalenteerde spelers als Gul- lit, Rijkaard, Van Basten en De Wit, zou het een zegen zijn maar in feite een bittere noodzaak dat Oranje Mexico haalt. Op dat toer nooi heeft Nederland ook meer te zoeken dan België, dat al lang niet meer van het niveau is van vijf jaar geleden toen de formatie van Guy Thijs doordrong tot de finale van het Europees kampioenschap. De snit is er duidelijk uit, defensief is de Belgische ploeg niet meer van het kaliber als destijds onder Meeuws. schamele treffer per duel. Alle hoop is nu gevestigd op Peter Houtman. Maar of de door Feye- noord afgedankte en door FC Gro ningen weer in genade aangeno men aanvaller de leemte kan op vullen die is ontstaan door de ab sentie van Kieft en Van Basten is maar zeer de vraag. Een niet geringe handicap voor Nederland is bovendien dat België onder geen beding mag scoren. Nu blinkt de formatie van Thijs in dat opzicht niet uit. Maar ook het gege ven dat de Belgen in de drie uit wedstrijden voor groep één niet een keer succes hadden biedt geen enkele garantie dat de counterspe cialist bij uitstek vanavond niet een keer zal toeslaan. De hamvraag is daarom ook of Oranje negentig minuten lang het geduld en de zelf discipline kan opbrengen om het risico van een tegentreffer uit te sluiten. Voer voor fijnproevers zal deze Nederland-België in elk geval niet worden. De argeloze tv-kijker kan daarom maar bij voorbaat beter een straatje omgaan dan zich te er geren aan het sloopvoetbal dat Oranje noodgedwongen moet spe len. Aan spanning zal het daarente gen in de Kuip niet ontbreken. Daarvoor staan er voor beide lan den te grote belangen op het spel en is het resultaat derhalve al tevo ren heilig verklaard. In het Feye- noord-stadion gaat het immers niet om de schoonheidsprijs, evenmin om een morele winnaar, maar wel om een ticket voor de WK in Mexi- Fernando Gomes had zich opnieuw de beste schutter 1 Schoen. Links McGauchey, rechts Halilhodzic. i Europa getoond en ontving daarom de Gouden (foto AP) PARIJS (DPA/ANP) - De Portu gees Fernando Gomes heeft giste ren als topscorer van Europa van het seizoen 1984-1985 de Gouden CORTINA D'AMPEZZO (AFP) - Het Italiaanse wintersportplaatsje Cortina d'Ampezzo heeft zich voor lopig teruggetrokken als kandidaat voor de organisatie van de Olympi sche Winterspelen van 1992. Dat was noodzakelijk na beschuldigin gen van een gemeenteraadslid. De volksvertegenwoordiger had ontdekt, dat diverse medewerkers steekpenningen hebben aangeno men van een Zwitserse onderne ming, die zich had aangemeld voor de noodzakelijke promotie-activi teiten. Hangende het onderzoek zijn de leden van het comité op non-actief gesteld. Schoen gekregen. Tijdens de ge bruikelijke huldiging in Parijs liet de 28-jarige spits van FC Porto zich feliciteren voor de 39 doelpunten, die hij in dertig wedstrijden maak te. De Noordier Martin McGaughey van FC Linfield ontving het zilve ren exemplaar, vorig seizoen nog voor Ajacied Marco van Basten. McGaughy scoorde 34 maal. Vahid Halilhodzic, uitkomend voor FC Nantes, mocht de Bronzen Schoen in ontvangst nemen. De Joegoslaaf bereikte een totaal van 26 treffers. Voor Gomes, die met FC Porto in de eerste ronde van het Europese toernooi der landskampioenen Ajax uitschakelde, was het de tweede Gouden Schoen. De 38- voudige international kreeg de prijs ook in 1983. Eusebio ('68 en '73), Gerd Müller ('70 en '72) en de Roemeen Georgescu ('75 en '77) gingen hem voor. Voor Engeland, na het Heizeldra- ma uitgesloten voor deelneming aan de Europese toernooien, was er toch nog een feestje te bouwen. Landskampioen en winnaar van de Europese strijd der bekerhouders Everton werd uitgeroepen tot de beste ploeg (24 punten) vóór Man chester United (19 punten) en Bayern München (16 punten). Begrafenis extra prijs... SYDNEY (Reuter) - De golfer, die deze week bij het kam pioenschap van Nieuw Zuid- Wales op de achtste hole de bal ineens in het gat slaat, kan re kenen op een bijzondere extra prijs: een geheel verzorgde be grafenis compleet met gedenk teken. De gelukkige mag ook kiezen voor een cheque van 30.000 gulden. De prijs is door een lid van de organisatie, wiens familie een begrafenis- ondernemening heeft, beschik baar gesteld. Om de kans erop te vergroten is al besloten de achtste hole (het baangemid- delde is drie slagen voor 169 meter) ook aan te wijzen voor een eventuele barrage. AMSTERDAM (GPD) - Omdat hij via zijn advocaat het idee had ge kregen dat er een financiële rege ling te treffen zou zijn met justitie, legde Dé Stoop vorig jaar juni een bekentenis af: hij gaf toe valse brie ven te hebben geschreven over le ningen aan voetballers van FC Am sterdam. Het Openbaar Ministerie bood hem na zijn vrijlating echter géén transactie aan. Integendeel, het dagvaarde Stoop. Voor de hoofdstedelijke rechtbank trok de oud-voorzitter van FC Amsterdam zijn bekentenis gisteren in. Officier van justitie mr. J. Koers achtte Stoop schuldig aan valsheid in geschrifte en het uitlokken van belastingontduiking bij spelers van zijn club. Hij eiste een boete van f75.000 en een voorwaardelij ke gevangenisstraf van drie maan den. Vorig jaar werden de spelers van FC Amsterdam veroordeeld tot boetes van f2000 tot f4000 en voorwaardelijke celstraffen omdat zij 'handgelden' (variërend van f 10.000 tot f35.000) niet hadden opgegeven bij de belasting. De kwestie speelde al eind jaren '70- begin jaren '80. In zijn functie als directeur van Starlift Marketing Reclame BV (SMR) verstrekte Stoop aan nieuwe voetballers che ques aan toonder die bovenop hun salaris kwamen. In voetbalkringen heette dit handgeld. Deze uitgaven werden keurig bijgehouden in de boeken van SMR. Van zwart geld was dus geen sprake. Maar omdat de spelers deze extra inkomsten niet opgaven bij de belasting, werd het witte geld toch zwart, aldus rechtbankpresident mr. R. Slagter. Handgeld was in die jaren vol gens de huidige FC Den Haag voorzitter bij alle voetbalcubs zeer gebruikelijk. Bij FC Amsterdam was het geld afkomstig van sup porters. Stoop vertelde dat er daar voor met de pet werd rondgegaan. „En dat waren grote petten". Er werd geen boekhouding van bijge houden. Het handgeld werd uitbe taald voordat de speler werkelijk in dienst was van de vereniging. Het moest dus als schenking wor den beschouwd en over dergelijke giften hoefde geen belasting te worden betaald. De fiscus ontdekte de handgel den en stuurde de voetballers er een aanslag voor. Een aantal spe lers ging bij Stoop te rade en hij onverhandigde hen brieven waarin stond dat het al terugbetaalde le ningen betroffen. Voor deze brie ven werd hem valsheid in geschrif- DORDRECHT (GPD) - In navolging van Leo Beenhakker weigerde de Belgische bondscoach Guy Thijs gisteren al zijn kaarten op tafel te leggen. Thijs maakte weliswaar elf namen bekend voor het duel van vanavond, maar de 63- jarige Vlaming bouwde, zonder het zelf toe te willen ge ven, een voorbehoud in. Op de 'definitieve' lijst van België krijgt Leo Clijsters de voorkeur boven Georges Grün en moet Enzo Scifo wijken voor Leo Vanderelst. „Ik heb gezegd dat ik dinsdag mijn elftal bekend zou maken en dat heb ik gedaan", aldus Thijs. „Leo Beenhakker heeft gezegd, dat hij zijn namen maandag bekend zou maken en hij heeft het niet gedaan. Loopgraven Als geen ander weet Thijs echter ook dat een verdediging gemakke lijk te organiseren is. Daarbij zal hij niet op een mannetje meer of min der kijken, als het er om gaat om de aanvoer vanaf de flanken af te stoppen. De loopgraven-tactiek die hij in de voorbije dagen heeft uit gestippeld werkt al bij voorbaat in het nadeel van Oranje, vooral nu Beenhakker niet kan beschikken over Kieft en Van Basten. Hoe moeilijk Nederland het in dat soort wedstrijden heeft, bewezen de re cente thuisduels tegen Hongarije, Oostenrijk en Bulgarije, waarin Oranje niet verder kwam dan één ROTTERDAM (GPD/ANP) - De Rotterdamse politie heeft in de buurt van het Feyenoord- stadion bij Van Gend Loos ruimte gehuurd voor de op vang van houders van valse kaarten voor de voetbalwed strijd Nederland-België. Zij worden daar via een groot vi deoscherm in de gelegenheid gesteld de wedstrijd te volgen. De politie verwacht van avond grote moeilijkheden, wanneer vermoedelijk duizen den mensen met een vals toe gangsbewijs zich bij de Rot terdamse Kuip melden. Er zijn te weinig politiemensen om die groep zonder problemen direct huiswaarts te laten ke ren. Voor een orderlijk ver loop van de toeschouwers- stroom heeft de Rotterdamse politie 400 man ingeschakeld. Enige honderden valse kaar tjes voor de voetbalwedstrijd Nederland-België zijn gisteren rond het middaguur gevonden bij het Feyenoord-stadion. Twee jongens troffen ze er aan onder de luchtbrug voor het stadion. De politie heeft zich erover ontfermd. Er dwarrelden misschien wel duizenden over het plein tje, aldus technisch directeur YV. van Kalken van het sta dion. „De jongens kwamen ze hier brengen. Ik stond zomaar met 150 van die kaartjes in mijn handen. De markt is goed verpest", veronderstelde Van Kalken. Hij wil kennelijk voort gaan met dit spelletje, maar ik doe er niet meer aan mee. Ik stop met het po keren". Daarmee ging de Belgische bondscoach de realiteit uit de weg. Thijs deed gisteren immers precies datgene, wat Leo Beenhakker een dag eerder had gepresteerd. In ver gelijking met zijn Nederlandse col lega koos hij voor een andere pre sentatie. Thijs gaat er van uit dat Michel Valke bij Nederland speelt en niet John van Loen. Daarom koos hij voor Leo Clijsters in plaats van Georges Grün. Hij gaf toe dat hij op het laatste moment nog voor Grün zal kiezen als blijkt dat Been hakker Van Loen prefereert boven Valke. De Belgische bondscoach gaf zijn elftal 'onder voorwaarde' vrij. Die voorwaarde is dus John van Loen. „Ik vind het eigenlijk te be lachelijk om over te praten. Drie maanden geleden sprak niemand nog over Van Loen. Ik wil hem niet bekritiseren, maar hij heeft nog al les te bewijzen", aldus Thijs, die zijn elftal voor het eerst in jaren volledig afstemt op de samenstel ling van Oranje. Net als Beenhakker liet Thijs gis teren één positie open en tegelijk beschuldigde hij zijn Nederlandse collega ervan „spelletjes te spe len". Leo Clijsters, wiens naam ge noemd werd, maar wiens optreden nog niet zeker is, maakte zich er niet druk over. „Ik heb een goede kans dat ik straks in het veld sta. Ik ben er op voorbereid. Als Van Loen speelt, is het logisch dat Grün wordt ingezet. Hij is in de lucht sterker dan ik", aldus de Wa terschei-speler, die tien interlands achter zijn naam heeft. De enige vraag, die Thijs gisteren wel beantwoordde kwam in de per soon van Leo Vanderelst, die de voorkeur geniet boven Enzo Scifo. Een echte verrassing was "dat al niet meer. Thijs gaf gisteren wel definitief uitsluitsel over de rech ter middenveldpositie. Enzo Scifo mag op de bank plaats nemen, om dat Leo Vanderelst de voorkeur krijgt. Dat lag voor de hand. De Belgische bondscoach had vorige week al door laten schemeren niet Het Belgisch elftal trainde gisteren in de Kuip. Desmet en Broos flanke ren René Vandereycken, die al op zoek lijkt naar een Nederlandse voetbal- er. (foto ANP) al te enthousiast te zijn over het ge brek aan spelritme bij Scifo, die met een blessure wekenlang aan de kant zat. Mocht Thijs inderdaad kiezen voor Leo Clysters, dan is Belgié, in vergelijking met vijf weken gele den, op vier plaatsen gewijzigd. Grün, Renquin, Claesen en Van- denbergh worden vervangen door: Broos, De Wolf, Clijsters en Des met. De opstelling van België: Jean- Marie Pfaff (Bayern München), Eric Gerets (PSV), Franky Vande relst (Club Brugge), Hugo Broos (Club Brugge), Michel De Wolf (AA Gent), Leo Clijsters (Waterschei) of Georges Grün (Anderlecht), Leo Vanderelst (Club Brugge). Rene Vandereycken (Anderlecht). Jan Ceulemans (Club Brugge), Frankie Vercauteren (Anderlecht) en Filip Desmet (Waregem). Beaujolais Primeur Recolte 1985 In de nacht van woensdag 20 op donderdag 21 november om 0 uur precies verwacht Odessa haar drankleverancier Boonekamp met de eerste partij Beaujolais Primeur 1985 De deblokkage viert Odessa traditioneel in Franse steer Hogewoerd 18, Leiden te ten laste gelegd. Voor de recht bank zette de grijze zakenman ech ter uiteen dat het geen leningen aan de voetballers waren geweest, maar aan de supporters. Stoop: „Het ligt allemaal zo sim pel. Een supporter-sponsor wil een speler geld geven. Hij heeft geen geld en vraagt mij om een lening. Ik leen hem geld. Later vraagt de speler wat er nou precies is ge beurd. Ik schrijf hem dat ik een le ning heb verstrekt". De terugbeta ling kwam niet voor rekening van de speler, maar voor die van de supporter-sponsor. Na elf dagen in een politiecel te hebben gezeten (zonder enig con tact met de buitenwereld) begon Stoop het goed zat te worden. Hij voelde zich onder druk gezet: als hij zou blijven ontkennen, zou hij nog langer vast worden gehouden en bestond de kans dat het OM de administratie van zijn bedrijf in be slag zou nemen. Toen zijn toenma lige advocaat mr. R. Verbunt de in druk had gekregen dat er, als hij zou bekennen, 'een reële kans' op een schikking met justitie bestond, besloot hij dat te doen. „Als die mogelijkheid voor een transactie er niet was geeweest, had ik die be kentenis nooit gedaan en zat ik nu nog in de cel", schertste Stoop. Hij bestreed dat hij zijn bekentenis uit vrije wil had afgelegd, „ik deed het onder dwang en dreiging". Van een schikking kwam het niet omdat justitie bij nader inzien oordeelde dat deze zaak zich er niet voor leende. De verdachte kon zich niet aan de indruk onttrekken dat het Openbaar Ministerie hem wil de 'pakken'. Officier Koers vond dat Stoop zyn gedane bekentenis niet mocht intrekken: „Een afge legde verklaring blijft een afgeleg de verklaring en die mag hier wor den gebruikt". Het verhaal over de leningen deed Koers als volgt af: „Gedraai rond de waarheid". Uit de verklaringen die oud-spe lers van het ter ziele gegane FC Amsterdam voor de rechtbank af legden, concludeerde de officier dat Stoop hen had aangezet tot be lastingontduiking. Zij betoogden dat hun voorzitter hen had vertelt dat zij het handgeld niet hoefden op te geven bij de fiscus. Uit hun woorden bleek dat handgeld be slist niet iets speciaals van FC Am sterdam was geweest. Eén van hen verklaarde: „Als speler vroeg je je niet af waar het geld vandaan kwam. Alleen de hoogte van het bedrag was belangrijk". Volgens Stoop's raadsman mr. J. Goumans heeft zijn cliënt de spe lers niet aangezet tot belastingfrau de. „Die wil was reeds bij hen voor handen". In het betaald voetbal werd in die tijd door niemand aan gifte van handgeld gedaan bij de belasting, aldus de advocaat. Gou mans concludeerde dat Stoop dient te worden vrijgesproken. De rechtbank maakt zijn oordeel op 3 december bekend. PERTH - Toen Wim van Heumen in mei 1975 de functie van coach van Cees Tania overnam, waren de Nederlandse mannenhockeyers naar een bedenkelijk lage tree van de wereldladder afgegleden. Als ti telverdediger was Oranje in Koeala Loempoer tijdens het toernooi om de wereldbeker immers niet verder gekomen dan de negende van twaalf plaatsen. Ruim tien jaar la ter is Nederland - nog steeds onder Van Heumens supervisie - weet in een vrije val terecht gekomen. Een val, die - hoe vreemd het ook klinkt - is ingezet, toen Nederland in 1983 in het Wagenerstadion Europees kampioen werd. In dat toernooi te Amstelveen speelde Nederland op een beduidend lager niveau aan het gewend was. Alleen dank zij een tomeloze inzet voor eigen pu bliek en het falen van de tegenstan ders kon de eerste plaats nog net worden bemachtigd. Vorig jaar in Los Angeles moest Nederland een forse stap terugdoen (zesde) en nu, in het al enkele dagen gloeiendhete Perth, dreigt de ploeg in de strijd Gisteren ging de derde achter eenvolgende wedstrijd tegen Pa kistan (3-4) verloren. In de aanloop naar de strijd om de wereldbeker, volgend jaar okto ber in Londen, zag Van Heumen toch nog eén pluspunt. „Dit is een uniek toernooi. Veel sterker dan de Olympische Spelen. Het is goed, dat de jonge jongens een keer aan den lijve ondervinden welk hoog tempo hier wordt gespeeld. Zoiets is in Europa niet te koop. Gelukkig hebben we vóór Londen nog een wedstrijd of vijftien om verder te bouwen. Maar dat neemt niet weg, dat we hier nog geen enkel punt hebben behaald. Dat is zonder meer een slechte zaak".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13