Deze naaimachine stikt van het voordeel! Baalberqen# Dupont erkent gebruik Akzo-proces supervezel EG-voordeel rond kerst met bak- en braadboter 't Mooie van BanzBordis, BEKENDMAKING u Energiebedrijf Rijnland 1550,- faber malaga kameleon qio dru rotonde V&D bruist van leven. Al bijna 100 jaar! VROOMS DREESM ANN WOENSDAG 20 NOVEMBER 1985 DO/ST PAGINA 11 ARNHEM (GPD) - Het Ameri kaanse chemieconcern Dupont De Nemours heeft maandag voor het gerechtshof in Arnhem toegegeven voor de produktie van zijn arami- devezel kevlar, een vederlichte en supersterke variant op de traditio nele kunstvezels, gebruik te ma ken van het procédé, waarop Akzo een octrooi heeft. Tijdens de behandeling van de hoger-beroepszaak ontkende Du pont echter het procédé van Akzo te hebben bemachtigd tijdens on derhandelingen over een licentie overeenkomst tussen beide bedrij ven in 1976. Die werden gevoerd nadat Dupopt zich verplicht zag te stoppen met de produktie van ke vlar, omdat het door het concern ontwikkelde procédé kankerver wekkend bleek te zijn. Ruim een jaar na het afbreken van die onder handelingen maakte Dupont be kend zelf een nieuw en veilig pro cédé te hebben ontwikkeld. Tot dusver had Dupont altijd ontkend gebruik te maken van het zelfde oplosmiddel (NMP-calcium- chloride), dat Akzo voor zijn eigen aramidevezel twaron gebruikt, maar weigerde bekend te maken op welke wijze Dupont de vezel wèl produceerde. Voor rechtbank-president mr. J. van Julsingha in Arnhem was dat in februari van dit jaar reden om in een kort geding dat Akzo tegen Dupont had aangespannen, het Amerikaanse bedrijf te verbieden kevlar op de Nederlandse markt te brengen zonder toestemming van Akzo. Tijdens de behandeling van het hoger beroep tegen die uitspraak deze week vocht de raadsman van Dupont overigens het Akzo-oc- trooi aan, omdat volgens hem de betreffende vinding niet nieuw is. Bovendien zou Dupont voor de Nederlandse markt een iets andere samenstelling van het oplosmiddel aanwenden. Het hoger beroep, waarin het Arnhemse hof 13 januari volgend jaar arrest wijst, maakt onderdeel uit van een jarenlange, uiterst inge wikkelde juridische strijd, die bei de concerns in Europa, het Verre Oosten en de Verenigde Staten voeren. Met die strijd, die volgens een woordvoerder van Akzo reeds miljoenen heeft gekost, zijn grote belangen gemoeid. De aramideve zel is niet zomaar een produkt maar in feite de tweede generatie zeer geavanceerde 'hightech' che mische vezels, die voorgangers als rayon, nylon en polyester en polya- cryl in de komende tientallen jaren zo niet volledig zal verdringen maar toch zeker in betekenis doen afnemen. Akzo-dochter Enka heeft met de research en de ontwikkeling van het produkt en de bouw van twee fabrieken in Emmen en Delfzijl in middels een bedrag geïnvesteerd van rond de één miljard gulden. Voor het eind van het jaar start En- ka de produktie van haar aramide vezel en brengt vanaf 1 januari 1986 dat 'supervezel' op de markt. VDT kan eindelijk aan de slag VELDHOVEN - Van Doorne's Transmissie in Tilburg kan einde lijk aan de slag met de serieproduktie van de schakelband, die het hart vormt van de nieuw ontwikkelde automatische versnellings bak (opvolger van DAF's voormalige 'pientere pookje'. De machi ne die de duwband gaat maken, ontworpen door Elmecon in Veld hoven, is gisteren geplaatst bij VDT. Verscheidene autofabrikan ten (Ford, Fiat, Subaru) wachten al geruime tijd op de nieuwe versnellingsbak met zijn veelbelovende toekomst. Vertragingen hebben VDT in de afgelopen jaren op de rand van sluiting ge bracht. lfoto ANP, BRUSSEL (GPD/ANP) - Medio december wordt een nieuw soort bak- en braadboter op de Neder landse markt gebracht voor slechts een gulden per pakje van 200 gram. Deze boter is afkomstig uit de bo- teroverschotten van de Europese Gemeenschap. De Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de EG, hoopt met deze gesubsidieerde verkoop de voorraden te kunnen verklei nen. De pakjes van 200 gram (een afwijkende maat) zijn bestemd voor de consument. De grootver bruikers (restaurants e.d.) kunnen pakken van drie kilo kopen. Landbouwminister Braks zei gisteren in Brussel dat deze bak en braadboter een concurrentie zal betekenen voor de bestaande plantaardige en dierlijke bakpro- dukten. Hoeveel van de bak- en braadboter op de markt wordt ge bracht is nog niet bekend. Het gaat om boter die ouder is dan 18 maanden en niet meer voor de gewone consumptie geschikt is. De industrie krijgt de verplichting om die boter om te smelten tot een boterolie-achtig produkt met mini maal 96 procent aan vet. Het Voedselimportbureau be gint op 25 november met de invoer in Nederland van de boter, die daarna voor 242 gulden per 100 kilo aan de industrie zal worden gele verd. De aankoopprijs van de boter is 850 gulden per 100 kilo. Het ver schil komt voor rekening van de Europese Gemeenschap. Minister Braks zei dat de intro ductie van dit nieuwe produkt ge paard zal gaan met een breed opge zette promotiecampagne van het Nederlands Zuivelbureau. dat hiervoor van de EG een subsidie van een miljoen gulden krijgt. De Bond van Nederlandse Mar garinefabrikanten vindt de ver koop van EG-braadboter een „principieel onaanvaardbare ac tie". Volgens de bond probeert de EG net als met de kerstboteracties in voorgaande jaren de boterover- schotten in de Gemeenschap te slijten met hoge subsidies in „an dermans markt", zonder dat er ook maar iets wordt gedaan aan een op lossing voor de structurele proble men van die overschotten. Daar voor is het volgens de margarinefa brikanten nodig de produktie af te stemmen op de vraag. Het merkt tevens op dat soortgelijke braadbo- teracties in 1978 en '79 geen enkel succes hebben gehad. de ongelofelijk grote variatie in mogelijkheden Om uw woonwan- den precies die funktie en het karak ter te geven zoals u dat wilt In het unieke vrijhangende systeem (on zichtbare ophanging), kiest u uit tal loze stijlvarianten, elementen en kleuren. Afgebeeld is een kompo sitie uit het programma in wit lacque met afgeronde hoeken, 't Mooiste is dat wij u nüal dit nieuwe ontwerp kunnen laten zien... KATWIJK-AMBACHTSWEG 21 |{AT\A/| lU TELEFOON01718-21977 IVil VVIUIX Openbare vergadering van de Algemene Raad op woensdag 27 november 1985 Ie 16.00 uur in de vergaderzaal van het Energie bedrijf Rijnland, Langegracht 70 te Leiden, AGENDA Vaststelling notulen van de vergadering van 22 mei 1985. Ingekomen stukken en mededelingen. Benoeming Vice-Voorzitter van het College van Beheer en van de Algemene Raad. Benoeming lid van de Commissie Financiën. Voorstel tot wijziging van de Regeling Energiebedrijf Rijnland. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de rekeningen 1984. Voorstel tot bestemming van het bedrijfsresultaat 1984. Voorstel tot afboeking van de kosten voor verwijdering van vervuilde grond ten laste van de voorziening gebouwen en terreinen. Voorstel inzake de elektriciteitstarieven 1986, inhoudende een verlaging van de tarieven alsmede het geven van een korting daarop. Voorstel tot het geven van een korting in 1986 op de prijs van het aardgas, dat wordt afgerekend tegen het kleinverbruikerstarief. Voorstel tot vaststelling van de begrotingen 1986, inclusief de meer jarenraming voor de jaren 1986 tot en met 1990. Voorstel tot machtiging van het College van Beheer voor het aangaan van vaste geldleningen in 1986. Voorstel voor een regeling terzake van financiële problemen van particulieren in verband met schulden wegens energieverbruik. Voorstel tot wijziging van de tarieven- en vergoedingsregelingen A kleinverbruik elektriciteit, gas en warmte. Herstructurering Energievoorziening Zuid-Holland-Noord "I te Leiden WERKPLAATS: M0RSWEG142 TEL. 071-763200 EEN KLEINE GREEP UIT ONZE SORTERING GASHAARDEN ZL&? 7700k.cal.(NIEUW) J&&J7 nu 9 I O, DRU RADIALIX 107c. 8000k.calTpxsC nu |Of «J, van^™2295,- EXTRA KOOPAVONDEN Let op onze extra koopavonden voor nog langer winkelplezier. Maandag 2 december is uw warenhuis geopend vanaf 09.00 uur. V&D laat u 100 gulden besparen op deze Vendomatic 543 naai machine. Van499- voor Verschillende steekmogelijkheden: Recht en zigzag stikken. De steeklengte en -breedte zijn apart in te stellen. Ook dubbelnaaldsstikwerk is mogelijk en voor het verstevigen en afhechten van naden is er een retourknop. Knoopsgat-automaat. Het maken van knoops gaten en het aanzetten van knopen is in een hand omdraai gebeurd. Vrije arm en verlengstuk. Het inzetten en zomen van mouwen of broekspijpen is door de vrije arm heel gemakkelijk. Het verlengstuk zorgt voor een extra groot werkvlak. Accessoires. Deze naaimachine heefteen stevige handgreep. Uiteraard krijgt u een stofétui en een doosje met allerlei handige hulpjes erbij. Instruktie. Indien u dat wenst, kunt u altijd een af spraak met ons verkooppersoneel maken voor een volledige instruktie. Service en garantie. Drie jaar schriftelijke garantie op het mechanische en één jaar op het elektrische gedeelte van deze Vendomatic naaimachine. Ook na de garantieperiode staan onze snel en voor delig werkende service-monteurs voor u klaar. Betaalservice. Bij aankoop van 350.- of meer is jespreide betaling via Euro- (Betaal-) chèques of .irobetaalkaarten mogelijk. Ook kan bemiddeling bij een persoonlijke lening via de verzekeringsbalie verleend worden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11