'Arrestanten in politiecel worden slecht behandeld' Wethouder: school voor Vogelwijk en Raadsherenbuurt niet haalbaar e<eV Bewoners terug in Rijn en Vliet na renovatie Vechten op weg, als collega's zijnde' Krakers zijn weg uit vernielde Zuiderkerk PAGINA 4 LEIDEN DINSDAG 19 NOVEMBER 1985 LEIDEN - De rondleiding begint op de bovenste ver dieping. Aan het begin van de gang is daar een huiska mer gevestigd, compleet met staande schemerlamp. Het koffie-uurtje loppt bijna ten einde. Op de vraag wie zo goed wil zijn ons rond te leiden door zijn of haar ap partement staan twee, drie bewoners van verzor gingstehuis 'Rijn en Vliet' enthousiast op. door Annemiek Ruygrok Zo pas is het geheel gerenoveerde gebouw aan de Aaltje Noorder- wierlaan opgeleverd. De verhui zing zit erop. De bewoners komen op verhaal. Sommigen moeten nog wennen. Anderen voelen zich di rect (weer) thuis. Na anderhalf jaar behelpen in het noodcomplex de Schubertlaan, is de gebouw een paleis. Al r en daar nog een kwastje deur worden gehaald, magazijnen ingedeeld, kisten uitgepakt. Ook het functionele kunstwerk van Frans van Nieuwenburg is nog niet zoals het wezen moet: op elke verdieping is een pilaar in een an dere kleur gespoten, een ronde tl- buis krijgt een overkapping met dezelfde kleur. Op de parterre in de ruimte, die met recht een lounge mag worden genoemd, komen die gekleurde tl-buizen terug. Ze zijn aangesloten op de lift. Dan kan ie dereen zien waar de lift is. Brandt het rode lampje, dan is de lift bij voorbeeld, op de derde verdieping, een blauw lampje vertelt dat hij op de zesde is. "Ik voel me rijk, ik voel me rijk", zegt een blijde bewoonster als we haar nieuwe hoekkamer betreden. Ruimte en licht en zelfs een bal kon: "Mijn wasje hangt al". De douche is ruim. Vóór de renovatie had ze er geen. Ja op de verdie ping. Voor alle bewoners. De tegel tjes in de douche zijn van een stroef materiaal. Tegen het uitglij den. De koelkast in de keuken is op gemakkelijke hoogte aange bracht. Dan hoefje niet op je tenen te staan om er iets uit te halen. Het kookplaatje op het aanrecht kan omhooggeklapt' worden. Ruimte- besparend. Een verdieping lager bekijken we het appartement van een bewo- ner met een rolstoel. Die is ruimer dan de overige kamers. "Moetje de Beschuldiging rechtswinkel: douchecel eens bekijken, het lijkt wel een danssalon'", zegt mijnheer enthousiast. Van het uitzicht ge niet hij duidelijk. "Ik zie hier alles gebeuren", wijst hij op het verkeer bij het stoplicht op de Churchill- laan. Tijdens de renovatie is 'Rijn en Vliet' vier meter breder geworden. De muür is gewoon een eind ver derop geplaatst. De appartemen ten konden daardoor worden ver groot en van een eigen toilet en douche worden voorzién. Sommi ge kamers - aan de achterkant - zijn langer geworden, de kamers aan de voorkant zijn breder. In totaal zijn er zeventien appartementen voor rolstoelgebruikers, groot, breed en ruim, zodat je er gemakkelijk kunt wenden en keren. Op elke verdieping is ook een badkamer voor mensen die zich zelf niet kunnen douchen. Een hopg-laag-bad (kosten 12.000 gul den), waarin iemand vanuit een rolstoel gemakkelijk kan plaats ne men. Verder zijn er een paar baden met een badlift: vanuit je rolstoel neem je plaats op een soort wc-bril, die vervolgens in het bad zakt. Di recteur Van Oosten: "We hebben bewust voor een paar van deze voorzieningen gekozen. Die zijn nodig in een tehuis, waar steeds meer mensen komen die zelf niet uit de voeten kunnen. Ook die ge ruwde tegels in alle douches zijn duurder dan gewone. Maar nood zakelijk. Dat betekent dat we met ons beperkte budget voor de aan kleding van het gebouw moesten woekeren. Andere dingen, die min der noodzakelijk zijn, kunnen we nog niet aanschaffen. Daar moéten we voor zien te sparen". Er is een ruimte voor dagverzor ging van inwonenden. Mensen die wat apathisch dreigen te worden, kunnen hier. met anderen praten, spelletjes doen en dergelijke. De zaal heeft een eetgedeelte en een woonkamer - compleet met pluche kleden en oud-hollands eiken, dat vermoedelijk meer beantwoordt aan de smaak van de oudere bewo ners dan de overigens schitterend gestileerde grijs-blauwe meube,len die in de rest van het .gebouw staan - en een eetkamergedeelte. Opval lend is een aantal stoelen met hoge leuningen en een typische bekle ding. "Die stoelen zijn erg prettig om in te zitten. De bekleding neemt geen water op. We hebben die speciaal gekocht voor inconti nente bewoners. Dan hoeft dat niet zo op te vallen. En het is gemakke lijk te reinigen". Wijkfunctie Ook is er een kamer voor dagver- zórging voor niet-inwonenden. De wijkfunctie van Rijn en Vliet wordt uitgebreid. Het restaurant, waar zowel bewoners als oudere niet-bewoners de maaltijd kunnen gebruiken, past ook in dit kader. Mensen die nog wel zelfstandig thuis kunnen wonen, maar voor de gezelligheid of om bezig te zijn op dergelijke instellingen zijn aange wezen, kunnen vanaf januari in 'Rijn en Vliet' terecht, 's Avonds gaan ze dan gewoon weer naar huis. Het restaurant is gelegen aan een terras, 's Zomers kan daar van de buitenlucht worden genoten. De maaltijden in het restaurant' worden op de borden uitgeser- veerd. En er kan een drankje bij' worden besteld. De keuken is een geval apart. Er kunnen 150 maaltijden worden be reid: 90 voor de bewoners, 60 voor mensen die in het restaurant ko men eten en voor 'Tafeltje-dek-je'. De keuken is onderverdeeld in een groente:keuken, een warme-maal- tijd-keuken en een brood-afdeling. Het plafond boven de fornuizen is een snufje om als eenvoudig huis vrouw van te watertanden: geen gewone afzuigkap, maar eeh totaal afzuigplafond. Door de kieren in de overkoepeling wordt de vettige hete lucht weggezogen. Ook kan dit met een hogedrukspuit worden schoongespoten: het water ver dwijnt door dezelfde kieren. De kok toont dit paradepaardje met gepaste trots. Eenmaal beneden aanbeland, toont Van Oosten de ziekenzalen. Door aankleding zijn ze zo huiselijk mogelijk gemaakt. Ze zijn bestemd voor zieke bewoners, die niet meer in hun appartement kun nen worden verzorgd en voor men sen die tijdelijk in dit verzorgings huis worden opgenomen. Na een ziekenhuisopname bijvoorbeeld, om niet meteen thuis op zichzelf aangewezen te zijn.1 'Rijn en Vliet' wordt op 29 no vember officieel geopend. Een ver zorgingstehuis met een wijkfunc tie, waar iedereen kan binnenlo pen. Om het gebouw toegankelij ker te maken is de ingang veran derd. Die zit nu aan de Aaltje Noor- derwierlaan zelf, in plaats van aan de achterkant waar vroeger de deur zat. Van Oosten: "Het is een duur huis. De mensen moeten in- en uitlopen, want het is zonde het alléén voor de bewoners te hou den. Al komen die op de eerste plaats "natuurlijk. Bovendien is het leuker voor de bewoners zelf wan neer anderen binnenlopen. Dan zien ze ook eens andere gezichten. Daarom hebben de parterre en het restaurant ook een hotelkarakter gekregen, om hun algemene func ties te benadrukken. De etages ademen de eigen sfeer van de be- LEIDEN - De Leidse Rechtswin kel heeft ernstige vermoedens dat de behandeling van arrestanten in het Leidse politiebureau regelma tig klachten over geweld, bedrei ging met geweld en slechte verzor ging oplevert. Dit blijkt uit een pamflet van haar, gebaseerd op er varingen van enkele arrestanten en instanties. Politiecommissaris Mostert bestrijdt dit echter en ka rakteriseert de informatie van de Rechtswinkel als 'bij ons bekende zaken, die zijn onderzocht'. Het pamflet is opgesteld door de afdeling justitieel klachtenbureau van de Leidse Rechtswinkel. Dit bureau vond in de aandacht die dit jaar is besteed aan mogelijke mis standen in het Emmens politiebu reau en het overlijden van de kra ker Hans Kok in een Amsterdamse politiecel, aanleiding om de erva ringen van arrestanten in de Leid se politiecellen op een rijtje te zet ten. Volgens^ het pamflet kregen ar restanten slechte verzorging, on dervonden zij pesterijen, werden met geweld bedreigd en daadwer kelijk mishandeld. Het eten is slecht, er is nauwelijks gelegen heid tot wassen en men wordt soms dagen niet gelucht. Een wachtcommandant die de arres tanten menselijker behandelde, zou van hogerhand orders hebben gekregen om daarvan af te zien. Geweld In het pamflet beschrijft het klachtenbureau de ervaringen van een arrestant, die heeft gezien dat de overbrenging van een gevange ne naar Den Haag, eind 1984, met gewelddadigheden gepaard ging. De jongen kwam na een duw van agenten ten val en raakte aan het hoofd gewond. Een dag later zou hij zijn geslagen omdat hij wat langzaam uit bed kwam. Half december zou een arrestant door agenten in het kruis zijn ge raakt. 'In juni 1985, beschrijft het klachtenbureau, is., een ter ont nuchtering ingesloten jongeman door agenten in elkaar geslagen. Hij moest aan een gescheurde blaas worden geopereerd. De advo caat van de jongen heeft een klacht ingediend. Mogelijk noodlokalen nodig in Stevenshof LEIDEN - Wethouder Van Dongen (onderwijs) vreest dat de oprich ting van een openbare basisschool in de Raadsherenbuurt en de Vo gelwijk geen haalbare kaart is. Be woners uit deze wijken hebben de wéns te kennen gegeven om in de ze omgeving een openbare basis school op te richten. Wethouder Van Dongen zal bin nenkort een verkennend gesprek met de buurtbewoners over deze kwestie hebben. Het is haar be kend, dat veel bewoners hun kin deren voor openbaar basisonder wijs naar Oegstgeest moeten stu ren, hetgeen nogal bezwaarlijk is. Niettemin verwacht zij dat op richting van een openbare basis school in deze buurt niet mogelijk is. De overheid geeft als richtlijn dat een dergelijke school binnen drie jaar zijn bestaansrecht moet hebben bewezen. Dat wil zeggen, dat de school binnen drie jaar 125 leerlingen zou moeten hebben. Van Dongen denktt dat dit aantal niet haalbaar is. Stevenshof. Tijdens de behandeling van de begroting gisteren door de raads commissie voor onderwijs en sa menlevingsopbouw kwam ook de openbare school in de Stevenshof aan de orde. Deze dreigt nu al te klein te worden. De wethouder zal bezien of er noodlokalen in de 'tweede vlek' in de Stevenshof zul len worden gebouwd of dat er een aanbouw bij de bestaande school in de 'eerste vlek' moet komen om de aanwas van leerlingen op te vangen. Het raadslid Boot (PvdA) kon digde gisteren aan tijdens de vast stelling van de begroting door de gemeenteraad een motie te zullen indienen om meer cijfers te krijgen over de uitkomsten van het onder wijsbeleid. "Hoe werkt het emanci patiebeleid door in het onder wijs?", vroeg zij zich onder meer af. Wethouder Van Dongen gaf als verklaring voor het ontbreken van belangrijk cijfermateriaal het feit dat de afdeling statistiek destijds is opgeheven. De raadsleden konden over het algemeen waardering opbrengen voor het onderwijsbeleid van de af gelopen jaren en dat voor 1986, zo als in de begroting vermeld. Kra nenburg (CDA) vroeg zich naar aanleiding van krantenberichten over het faillissement van het on derwijs in Nederland af hoe het in Leiden met de kwaliteit van het onderwijs staat. Hierop kreeg hij een felle uitval van Van Dongen als antwoord, die ervan uitgaat dat het faillissément van het onderwijs op kretologie berust. "In Leiden stel len wij de kwaliteit van het onder wijs voorop. Kranenburg opperde vervolgens de mogelijkheid om een video-' theek voor scholen op te zetten en in te richten. Omdat door bezuini gingen de onderwij sfilms worden afgeschaft, zou een dergelijke vi deotheek daaruit kunnen worden bekostigd. Van Dongen zei hier voor niet veel te voelen, waarop Kranenburg aankondigde met een LEIDEN - Hij stond nog maar net voor de balie of z'n maat werd ook naar voren geroepen. Hij, de kleinste van het tweetal kwam uit Sassenheim, z'n maat uit Velsen en het was gebeurd in Roelofarendsveen. Op 31 maart hadden ze liggen vechten op de rijbaan. "En u be lemmerde het verkeer", zei de rechter. Verkeer? Laat hij nou helemaal geen verkeer hebben gezien! De grootste leek echt ver baasd. Of ze dat normaal vonden, vechten op de weg? "Ach", ant woordde de grootste, "we lagen een beetje te stoeien. Dat doe je toch wel meer als collega's zijn de..." Als collega's zijnde...ziet u het al voor u: twee professoren die elkaar te lijf gaan onder het mom even lekker stoeien! De rechter las een deel van het proces-verbaal voor. Volgens de agenten ging het om twee forsge- bouwde personen "en dat klopt wel als ik u zo zie". De verdach ten grinnikten een beetje. "Dat valt toch wel mee", meende de Velsenaar, zonder meer de ste vigste. (Zo pleegt Obelix ook al tijd van mening te zijn dat hij he lemaal niet dik is.) De rechter ging door: de agen ten hadden gezien hoe het twee tal ongeveer tien personenauto's en een aantal fietsers de door jang hadden belemmerd. Op- lij.ke klerenkast, had als een nieuw voorstel te zullen komen. Kruisraketten Van de PPR kan bij de vaststel ling van de begroting een motie worden verwacht om 'Jongeren te gen kernwapens' alsnog een subsi die van dertienhonderd gulden te verlenen. De organisatie had die subsidie aangevraagd om te kun nen demonstreren tegen het 1 no- vember-besluit over de statione ring van 48 kruisraketten in Neder land. B en W hadden die subsidie afgewezen, omdat zij gekoppeld was aan de scholierenstaking op die dag; Alleen wethouder Van Dongen had toen vóór die subsidie gestemd. De raadscommissie voor onderwijs houdt woensdag avond een extra vergadering. Het enige agendapunt is de stand zaken rond de ontwikkelingen in het Hoger Beroeps Onderwijs, waarin zoals bekend enkele fusies moeten plaats hebben. De vergadering wordt gehouden in het Gulden Vlies aan de Bree- straat 125 en begint om half zeven. gang hadden belemmerd. Op houden, hadden ze gezegd, de verdachten vochten...sorry, stoeiden gewoon door, alsof er niets aan de hand was. "U had de nodige drank op, is het niet?" "We hadden een bruiloft be zocht hè". "U had dus wel het een en an der gedronken?" "Meer dan het een en ander, meneer de rechter". Meer dan het een en ander, ze kwamen er rond voor uit, neem maar gerust aan dat ze straalbe zopen waren. "U had gedronken en u was nog in staat om te constateren dat er geen verkeer op de weg was...u gelooft het toch zelf niet", aldus de officier even later. De verdachten zwegen. In dit sta dium werd overigens duidelijk dat er nog veel meer was ge beurd na die bruiloft. De Sassenheimer, de kleinste dus, maar nog altijd een behoor lijke klerenkast, had als een dolle stier rondgerend, tenminste, dat viel op te maken uit de spaarza me informatie die werd verstrekt door zijn collega. Hij had in elk geval een deuk in een auto geschopt. En één van de agenten had hij een dreun in de maag verkocht. Maar dat was logisch, vond hij zelf. Zij waren begonnen: ze hadden hem een paar beuken verkocht en toen was hij dus ook wel gedwongen geweest om uit te halen. De officier: "Dit is nou een for se dronkenschap". De grootste: "Ja, dat kunt u wel stellen". De kleinste: "Ja, dat geloof ik ook wel". "De precieze toedracht vind ik eigenlijk niet van belang", merk te de officier van justitie op. "Duidelijk is in elk geval dat u er een rommeltje van heeft ge maakt: u lag te rollebollen op straat, een agent kreeg een klap en er werd een auto beschadigd". door Wim Brands Tweehonderd gulden boete per persoon eiste hij. De grootste vond die boete te hoog. Hij gaf toe dat hij op straat had liggen vechten, maar één ding moest de officier niet vergeten: "ik heb ook geprobeerd om m'n collega, die dus helemaal door het dolle heen was, tegen te houden". De rechter veroordeelde het tweetal conform de eis van de of ficier van justitie. "U kunt in ho ger beroep als u dat wilt". Dat zouden ze niet doen, want wat schoten ze daar nou mee op? En ze verlieten de rechtszaal. Vlakby de deur gekomen meen de de grootste dat hij niet zonder afscheidsgroet zou kunnen weg lopen en met een welgemeend "morgen eikels" ging hij naar buiten. LEIDEN - De krakers van de Zuiderkerk aan de Lammen- schansweg hebben dit gebouw in het weekeinde verlaten. Volgens de eigenaar van de kerk, de Haagse projectontwikkelaar Erica Beheer, hebben de krakers in het toch al door brand beschadigde gebouw een groot aantal vernielingen aan gericht. De kerk, die in 1983 werd geslo ten, is in juni gekraakt door een groep jongeren die de kerkzaal wil den gebruiken voor theatervoor stellingen en workshops. Een aan tal bijzaaltjes waarover het gebouw beschikt hebben dienst gedaan als woonruimte. Van plannen om het kerkge bouw op te knappen 'is weinig of niets terecht gekomen. Integen deel, volgens de eigenaar is juist een groot aantal vernielingen aan gericht en zijn veel kerkbanken pas na de grote brand in vlammen opgegaan. Sinds de brand is de grote zaal bovendien dakloos wat de kerk en het nog aanwezige meu bilair ook geen goed heeft gedaan. In juli van dit jaar werd de Zuiderkerk verkocht aan Erica Be heer BV die de bedoeling heeft het complex plaats te laten maken voor een kantoorgebouw voor de Regionale Instelling voor Ambu lante Geestelijke Gezondheidszorg voor noordelijk Zuid-Holland (RIAGG). De gemeente Leiden heeft tot dusver alle medewerking verleend het plan te verwezenlij ken. Onlangs werd de bouwver gunning aangevraagd. De bedoe ling is dat in het vooijaar van 1986 met de sloop én nieuwbouw wordt begonnen. Deze en andere ervaringen zijn voor het justitieel klachtenbureau aanleiding geweest om te informe ren bij de Leidse advocaten, de re- classeringsvereniging, het JAC en andere instanties, of het vermoe den juist is dat regelmatig klachten voorkomen over de behandeling van arrestanten op het Leidse bu reau. Zeven instanties antwoord den hierop bevestigend. Twee meldden gewelddadig optreden waarbij verschillende arrestanten lichamelijk-letsel opliepen. Het klachtenbureau concludeert dat de Leidse politiecellen onge schikt zijn om mensen voor lange re tijd ingesloten te houden. Het pleit voor een beter toezicht, waar bij de arrestanten niet afhankelijk zijn van de gunsten van de aanwe zige agenten. Momenteel is het toe zicht op de gehechten de verant woordelijkheid van de wachtcom mandant, zodat een wisselende groep agenten de arrestanten in de gaten houdt. Verbaasd Politiecommissaris Mostert zegt verbaasd te zijn over het pamflet van het klachtenbureau. "Het be treft voornamelijk een zaak die is voorgelegd aan de hoofdofficier van justitie. Dan kun je daaraan herinneren, maar ik vind dit een beetje vreemde manier. Het zijn bij ons bekende zaken, die zijn onder zocht en aan de hoofdofficier ge rapporteerd". Dat de verblijfsonistandigheden in de Leidse cellen niet zo best zijn is geen nieuws voor Mostert. "Dat is één van de knelpunten op grond waarvan we een nieuw bureau krij gen". Mostert wijst erop dat het nieuwe bureau aan de Langegracht minstens 21, meer moderne, cellen zal bevatten. Bovendien zullen vier arrestantenbewaarders worden aangesteld. Momenteel telt heeft het politie bureau acht cellen. Volgens Mos tert probeert het Leidse korps zo veel mogelijk te vermijden dat mensen er langdurig worden opge sloten. Er doen zich echter onont koombare uitzonderingen voor. Verdachten mishandeling aangehouden LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren vijf mensen aangehouden die ervan worden verdacht vrijdag nacht 17 november zich schuldig te hebben gemaakt aan mishande ling. Vorige week raakten daarbij vier mensen gewond, die door een groep van acht Leidse jongeren zonder reden op het Rapenburg waren aangevallen. Volgens de politie hebben twee daders zich gemeld op het politie bureau, één gaf zich spontaan aan bij surveillerende agenten en twee werden thuis opgepakt. Eén van de zes jongeren, die in leeftijd varië ren van 16 tot 19 jaar, was al eerder opgepakt. De andere twee jonge ren worden door de politie om schreven als 'meelopers'. Nep-controleur steelt sieraden LEIDEN - Een nep-ambtenaar heeft gistermiddag kans gezien en kele gouden sieraden uit een wo ning aan de Van der Waalstraat te ontvreemden. Een jongeman, die voorwendde gemeenteambtenaar te zijn, werd daar door de bewoon ster binnengelaten om de verwar ming te controleren. Toen hij zich op de eerste verdieping bevond lokte een aanbellende compaan de bewoonster naar beneden. Daarop sloeg de valse controleur zijn slag. Het tweetal verliet vervolgens vrij Snel het huis. Enkele gouden'siera den en een geldkistje met verzeke ringspapieren werden later ver mist Vertraging bij aanleg leiding LEIDEN - De aanleg van de hoofd transportleiding voor de stadsver warming in Leiden verloopt min der voorspoedig dan eerder was verwacht. Met name het werk in de binnenstad levert meer problemen op dan waarmee rekening was ge houden, zo meldt het blad 'De Schijnwerper' van het Energiebe drijf Rijnland (EBR). Al met al hoopt de aannemer het karwei toch binnen de gestelde termijn te kunnen klaren door extra perso neel in te zetten. Aannemer Van Eijk heeft erva ring met de aanleg van stadsver warmingsleidingen. Het is echter de eerste keer dat hij dergelijke buizen door een binnenstad moet leggen. Overigens verloopt de aan leg van andere delen van het stads- verwarmingsnet voorspoediger. Het werk langs de Haagse Schouwweg en langs de Plesman- laan wordt volgens schema uitge voerd. Ook de voorbereidingen, voor de zinker in de Rijn zijn in middels getroffen. Als de Rijn is 'overgestoken', verwacht het EBR geen grote problemen meer.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4