WD wipt Laken; Van Cruijsen stijgt Leiden wil 'bruisend centrum' voor natuurlijke historie Stichting huurt pand Stationsweg Eenmalige uitkering: ruim 6700 aanvragen Wethouder Kuijers lijsttrekker DINSDAG 19 NOVEMBER 1985 LEIDEN Komend weekeinde voorproefje van Nationale Presentatie in Pesthuys LEIDEN - Het komend weekeinde wordt een beeld gegeven wat de Nationaal Natuurhistorische Pre sentatie kan inhouden. In het Pes thuys, de plek die de gemeente Leiden en de universiteit op het oog hebben voor dit gecombineer de museum van planten, dieren en gesteenten, wordt dan twee dagen lang open huis gehouden. Leiden is met Amsterdam kandi daat voor de vestiging van de Na tionaal Natuurhistorische Presen tatie. Amsterdam lijkt overigens de beste papieren te hebben, sinds gisteren bekend is geworden dat de adviescommissie voor histori sche musea de hoofdstad de meest geschikte plaats acht. Zij heeft dit aan minister Brinkman laten we ten, die in overleg met de Tweede Kamer de beslissing zal nemen, waarschijnlijk volgende maand. Voor het zover is, willen gemeen te Leiden en universiteit uitge breid hun plannen presenteren, zo als ook Amsterdam deze week voornemens is. Voor de presenta tie in Leiden wordt samengewerkt tussen de vorig jaar gefuseerde rijksmusea van Natuurlijke Histo rie en van Geologie en Mineralogie, alsmede de universiteit met de col lecties van het Rijksherbarium en de Hortus Botanicus. Vanuit deze instituten en vanuit de subfaculteit tiologie wordt de presentatie we tenschappelijk ondersteund. De universiteit wil voorts vier forma tieplaatsen leveren voor de Natio nale Presentatie. Deze formatie- plaatsten zijn bedoeld om weten schappelijke inbreng op botanisch gebied via het Rijksherbarium mo gelijk te maken, alsmede voor we tenschappelijke advisering via de subfaculteit biologie en voor het verzorgen van de botanische col lectie in en rond het Pesthuys. Mr. K.J. Cath, voorzitter van het college van bestuur, zegt dat de universiteit er aan hecht de resulta ten van wetenschappelijk onder zoek aan een breed publiek te pre senteren. De (universitaire) Hortus Botanicus zal bij het inrichten van de presentatie een belangrijke rol spelen, als leverancier van levende planten. De gemeente Leiden stelt voor dit doel het Pesthuys (casco- gerestaureerd) beschikbaar tegen een huurprijs van. één gulden per jaar. Paradijs De voorlichtingspresentatie moet de opzet van het plan verder verduidelijken. Om te beginnen zal burgemeester Goekoop vrijdag middag een brochure presenteren, waarin de plannen uitvoering wor den uiteengezet. De neerlandicus Peter van Zonneveld, kenner van botanische tuinen en van Leiden, zal schetsen hoe het aan de Ples- manlaan gevestigde Pesthuys zich kan scharen in de recent door hem beschreven reeks 'Aardse Paradij- In het toekomstige museum kan de bezoeker zelf uitmaken hoe intens hij kennis wil nemen van het gebodene: alleen door te kijken naar soms rare en bijzondere ob jecten of door er meer informatie over te vergaren. In het museum Het Pesthuys, waar vroeger het Legermuseum i wethouder Kuijers doorzijn ligging "geknipt" vo historische Presentatie. as gevestigd, is volgens r de Nationale Natuur- (archieffoto» wordt hem de mogelijkheid gebo den daarover te lezen, dia's te be kijken of videobanden, zelf dingen te onderzoeken of spelenderwijs meer kennis te krijgen van de na tuur en de geschiedenis ervan. Prod. dr. J. Th. Wiebes, directeur van zowel het museum van Na tuurlijke Historie als van Geologie en Mineralogie, noemt de Nationa le Presentatie "de ontbrekende schakel" in de serie musea die zich met mens en natuur bezighouden: de al in Leiden gevestigde musea van Volkenkunde, Oudheden en het museum Boerhaave. Volgens Wiebes is het de bedoeling dat de Nationale Presentatie meer is dan alleen een vaste expositie. Er ko men ook tijdelijke tentoonstellin gen, een informatiecentrum en een documentatiecentrum. Verder be vat het plan een adviescentrum voor andere museale instellingen en een depótcollectie met natuur historische objecten die kunnen worden geleend. Ook zal er ruimte zijn voor landelijke en regionale groeperingen die zich met de na tuurlijke historie of een onderdeel daarvan bezighouden. Wiebes spreekt van een "bruisend cen trum van natuurhistorische activi teiten". 'Geknipt' Wethouder drs. F.J. Kuijers (cul tuur) noemt het Leidse Pesthuys "geknipt" voor de Nationale Na tuurhistorische Presentatie. Hij wijst er op dat het gebouw op loop afstand van het station ligt en dat het monumentale gebouw het hele project kan herbergen. Het Pes thuys is in 1658 gebouwd. Tot voor kort was er het Leger- en Wapen museum Generaal Hoefer geves tigd. dat inmiddels naar Delft is verplaatst. De Warmondse architect Bob C. van Beek heeft de opdracht gekre gen een restauratieplan te maken, waarvoor de gemeente haar bijdra ge op de begroting van 1986 heeft opgenomen. Het gebouw is vol gens hem makkelijk aan te passen aan de beoogde museumfunctie en hij noemt de binnentuin met de ga lerij rondom "uniek voor een mu seum met planten en dieren". Het open huis in het Pesthuys, waarop een indruk wordt gegeven wat het nieuwe museum zou kun nen bieden, is zaterdag en zondag van tien tot vier uur voor het pu bliek toegankelijk. LEIDEN - Het pand Stationsweg 25 wordt mogelijk op korte termijn gerestaureerd en verhuurd aan de stichting Research voor Beleid. Deze stichting, die nu nog is ge huisvest in een pand aan 't Gan getje in Leiden, houdt zich bezig met sociaal-wetenschappelijk on derzoek voor beleidsuitvoeringen voor ministeries, provincies, ge meenten en andere overheidsin stellingen. De gemeente heeft het pand in 1984 aangekocht. Daar was een lan ge juridische strijd aan vooraf ge gaan om te voorkomen dat op deze plaats - en op de plaats van het er naastgelegen pand Stationsweg 23 - een modern kantoorgebouw zoif verrijzen. De gemeente wilde het ^oudersdegemeentelraad pand vervolgens weer van de hand doen aan een particulier. Die zou dan wel de verplichting op zich moeten nemen dat het zou worden gerestaureerd. Het gevolg is dat het pand nu Pas onlangs meldde de stichting door de gemeente moet worden ge- Research voor Beleid zich als gega- restaureerd. Hoeveel de kosten van digde. Deze stichting heeft op dit de restauratie bedragen, wil een moment echter niet voldoende woordvoerder van de gemeente op geld om het pand aan te kopen, dit moment nog niet kwijt, omdat Vandaar dat burgemeester en wet Leiden nog in onderhandeling is Minder dan vorig jaar Het te restaureren pand Stationsweg 25, >oor Beleid zal worden gevestigd. stellen om het voor een periode van vijfjaar aan de stichting te ver huren. Die zou het daarna moeten kopen van de gemeente. de Stichting Research LEIDEN - De terugkeer in de Leidse gemeenteraad van het omstreden VVD- raadslid M.A. Laken is gis teravond door de ledenver gadering van zijn partij defi nitief verhinderd. Overigens gaat het om een 'aanzienlijk' bedrag, aldus de woordvoerder van de gemeente. Bij de restauratie van Stations weg 25, dat op de gemeentelijke monumentenlijst staat, zullen zo wel het uit 1895 stammende pand zelf als de monumentale inrichting ervan worden opgeknapt. Make laar Smitsloo, die als bemiddelaar bij de verhuur van Stationsweg 25 heeft opgetreden, meldt dat ook het pand op nummer 27 zal worden gerenoveerd, terwijl nummer 23, dat met nummer 25 destijds dreig de te worden gesloopt, waarschijn lijk ook zal worden opgeknapt. Het is nog niet duidelijk wie er in deze panden komt. LEIDEN - 6700 tot 6800 Leide- naars hebben een aanvraag inge diend voor een eenmalige uitke ring. Dif zijn er 500 a 600 minder dan vorig jaar. Volgens de gemeen telijke sociale dienst is deze terug loop onder meer het gevolg van verhuizingen en het feit dat uitke ringsgerechtigden, die vorig jaar wel een eenmalige uitkering heb ben ontvangen, aan het werk zijn gekomen. Naar verwachting ont vangt het leeuwedeel van de uitke ringsgerechtigden het geld. voor Kerstmis. Alleen de uitkeringsgerechtig den die vorig jaar een eenmalige ADVERTENTIE LAMMV MODE Uw mantel veranderen en/of repareren BONTHUIS Gebr. van der STELT verzorgt alles zeer vakkundig op eigen atelier. Tevens hebben wij de enige echte garantielabel van de stichting Bontwaarborg. Oit vignet is uw zeker heid voor vakmanschap en kwaliteit. gedr.van fer Stefb Lid Stichting Bontwaarborg Haarlem, Wagenweg 11 bij het Houtplein Tel. 023-312086 Bergen, Hertenlaan 8 Oplichting via advertentie LEIDEN - Een inwoonster van Leiden heeft er bij de politie aan gifte van gedaan dat zij vermoede lijk is opgelicht. De vrouw had in mei van dit jaar. daartoe geïnspi reerd door een advertentie, geld overgemaakt om vermageringspil len te bestellen bij een Hagenaar. De pillen, waarvoor zij 24,70 gul den heeft betaald, zijn echter nooit geleverd. Volgens de Leidse politie heeft het Haagse korps de zaak in onderzoek, omdat er meer klach ten over deze oplichting zouden zijn binnengkomen. Het raadslid was door sie uit zijn partij al op een overkies- bare, zeventiende plaats gezet van de kandidatenlijst voor gemeente raadsverkiezingen in 1986. Gister avond duikelde Laken naar de bij na laatste (22-ste) plaats van de lijst. De terugkeer van Laken in de Leidse gemeenteraad is daarmee vrijwel uitgesloten. Alleen een groot aantal voorkeurstemmen zou hem zijn raadszetel nog kunnen doen behouden. In opspraak Laken is onlangs in opspraak ge komen door zijn weigering aange sloten te worden op het gemeente- riool en door een reeks clandestie ne bouwactiviteiten op zijn grond aan de Vlietweg. Vorige week nog besloot het college van burgemees ter en wethouders een nader on derzoek in te stellen naar een com plete stenen woning die Laken ille gaal aan de Vlietweg zou hebben laten bouwen. Zijn tegendraadse houding heeft Laken de kop ge kost, zo viel gisteren te beluisteren in de overigens besloten ledenver gadering van de liberalen. Het om streden raadslid liet zelf overigens verstek gaan. Laken, zo bleek gisteravond, is bij een groot deel van de WD-ach- terban ook in ongenade gevallen door uitspraken die hij onlangs in deze krant deed over de VVD PvdA-samenwerking en over colle ga-raadsleden. "Alles is er opge richt die samenwerking met de PvdA voort te zetten", aldus La ken. En. zei hij: "Er komen veel baantjesjagers voor in de WD- fractie. Neem zo'n jongen als Brou wer, staat op de achtste plaats van de (voorlopige) lijst, die presteert niets, zit er alleen maar burgemees ter te worden". Hoewel deze uitlatingen Laken zeer worden kwalijk genomen bin- i de liberale gelederen hebben ze het raadslid Brouwer ook geen goed gedaan. Die duikelde gister avond van een achtste plaats op de voorlopige kandidatenlijst naar een (onverkiesbare) twaalfde plaats. Leden van de WD vroegen Brouwer gisteravond te reageren op de beschuldiging van Laken en wilde weten 'wanneer hij dacht weg te gaan om burgemeester te worden'. Brouwer wenstte op die vragen niet in te gaan. Homoseksueel Het raadslid Van Cruijsen die, door de commissie uit zijn partij op een onverkiesbare vijftiende plaats van de lijst was gezet, kwam gister avond na drie stemmingen, waar bij het ging tussen hem. Brouwer en Geertsema. toch op een verkies bare achtste plaats terecht. De Leidse Werkgroep Homoseksuali teit (LWH/COC) had een beroep ge daan op de ledenvergadering reke ning te houden met het feit dat Van Cruijsen het enige raadslid is dat er openlijk voor uit komt homoseksu eel te zijn. De indruk bestaat dat dit er mede toe heeft bijgedragen Laken: voorlaatste plaats. dat het raadslid in aanzien steeg. De kandidatenlijst van de WD telt in totaal 23 namen waarvan de eerste tien als verkiesbaar worden beschouwd. De huidige WD-wet- houder Kuijers voert te lijst aan. Hij wordt gevolgd door wethouder Fase (2). de huidige fractievoorzit ter van de liberalen. Bakker (3), Van der Nat (4), Driessen-Jansen (5), Wijn bergen-Van Dobben de Bruijn (6). Langerak (7), Van Cruij sen (8), Geertsema (9) en Van der Meulen (10). Van deze tien zijn Wijnbergen- Van Dobben de Bruijn. Geerstema en Van der Meulen thans niet in de raadsfractie van de WD vertegen woordigd. Naast laken en Brouwer is ook het raadslid Elzenga op een overkiesbare. elfde plaats terecht gekomen. Hekkesluiter is de Euro parlementariër De Vries die op ei gen verzoek op de laatste plaats van de kandidatenlijst staat. uitkering hebben ontvangen, ko men daarvoor dit jaar ook in aan merking. De Leidse sociale dienst heeft alleen een uitzondering ge maakt voor mensen die bijvoor beeld wegens ernstige ziekte vorig jaar geen aanvraag hebben kunnen indienen. Overigens moet nog wor den afgewacht of de rijksoverheid de aanvragen honoreert Volgens coördinator H. van der Weijden, van het veertien man tel lende team 'Eenmalige Uitkering', is dit team welhaast overstelpt met vragen om informatie. "We hebben ook erg veel geholpen bij het invul len van het aanvraagformulier. Dat was, ondanks de belofte van het ministerie, weliswaar vollediger maar toch ingewikkelder dan in andere jaren". De eenmalige uitkering kan dit jaar variëren van 250 gulden tot over de 1000 gulden, afhankelijk van de leefsituatie van de aanvra ger, het aantal kinderen en derge lijke. Bovendien is er dit jaar een stookkostentoeslag bovenop geko- Koningin bij herdenking verzet aan universiteit LEIDEN - In de Pieterskerk wordt maandag 25 november het univer sitair verzet herdacht. In aanwezig heid van onder andere koningin Beatrix zullen drie sprekers het woord voeren. De nationale her denkingsbijeenkomst is georgani seerd door de commissie Herden king Universitair Verzet dat onder voorzitterschap staat van mr. K.J. Cath, voorzitter van het College van Bestuur van de Leidse univer siteit. Ook aan de andere universi teiten worden lokale verzetsactivi teiten herdacht. Mr. A.J. Andrée Wiltens, destijds lid van de Raad van Negen van het studentenverzet, is één van de sprekers. Verder voeren het woord prof. dr. P.A.H. de Boer, destijds hoogleraar aan de Leidse universi teit en prof. dr. J.C.H. Blom, hoog leraar in de Nederlandse geschie denis aan de Amsterdamse univer siteit. Aanvang van de herdenking is 11.15 uur. Sinterklazen Vijf december nadert, dus is de Sinterklazencentrale weer druk bezig met het werven van stu denten die voor Sinterklaas of Zwarte Piet willen spelen. "We doen het dit jaar voor de negende keer", vertelt Frans van Cappelle van de centrale, "en we hebben inmiddels zo'n vijfendertig paar Sinterklazen en Pieten. Meer aanmeldingen dan vorig jaar". "We moeten zelfs voorzichtig zijn: vraag en aanbod moeten im- goed op elkaar worden af gestemd. Hoe het komt dat meer studenten dit willen doen - ik heb werkelijk geen idee. Ze vin den het waarschijnlijk een leuke ervaring. Voor het geld zullen ze het niet doen volgens mij. Je ver dient aardig, krijgt soms een leu ke fooi, maar ik zeg altijd maar zo: wil je echt goed verdienen, ga dan even in de fabriek werken". Ook dit jaar heeft de centrale al een aantal studenten moeten te leurstellen. "Ja, je ontkomt er niet aan: sommige mensen zijn te verlegen of simpelweg te klein. Op een nette manier moet je dan zeggen: sorry, maar..." Meisjes, dat geeft ook nog wel eens problemen, vervolgt Van Cappelle. "Dan bellen ze op om zich op te geven en dan zeg ik: prima, maar heb je al een Sin terklaas. Een Sinterklaas, vragen ze dan. Waarom? Ik speel voor Sinterklaas! En dat kan dus niet. Meisjes mogen voor Zwarte Piet spelen, dat vinden de gezinnen waar wij komen wel leuk. Maar een meisje als Sinterklaas accep teren die mensen niet. Tsja, het is nu eenmaal zo..." Tot nu toe hebben ongeveer driehonderd gezinnen zich opge geven bij de centrale. "Dat is een stijging van tien procent vergele ken bij vorig jaar", vertelt Van Cappelle. "Van een economische malaise merken wij niets, nee. '82 en '83, dat waren de diepte punten. Daar merk je nu niets meer van. Als ik hoor wat voor cadeaus er soms worden gege ven. Hoewel, dat is ook wel weer In het studentenweekblad Mare stond de volgende advertentie: "Niet bij de Maagdenhuisbezet ting geweest? Zorg dan dat je wel bij de volgende legendari sche aktie van de studentenbe weging bent! Donderdag 28 en vrijdag 29 november gaat het ge beuren. Infolijn: 140400". Het nummer m; draaid. "Met André LSB". (Leid se Studentenbond) "Wat gaat er precies gebeu ren?" "Het gaat om een manifestatie in Den Haag. Maar ik weet niet of ik over de telefoon mededelin gen mag doen". "En dat nummer dan!" "Jawel, maar het is niet de be doeling om met de plaatselijke pers te praten. U moet de lande lijke persgroep maar even bellen. Het landelijke persbeleid is na melijk dat er aan de plaatselijke pers niets wordt meegedeeld". Dat toontje - alsof je een amb tenaar van het ministerie van on derwijs aan de telefoon hebt. Dus maar even iemand anders la ten bellen. Het blijkt om een lan delijke actie te gaan. "We weten zelf ook nog niet wat er precies gaat gebeuren, maar het is een actie tegen de studiefinancieringsmaatregelen van Deetman. Onder meer uit het feit dat wordt gevraagd om slaapzakken mee te nemen, kun je wel afleiden dat het om een korte bezettingsactie van een ge bouw zal gaan". "Je hoeft trouwens niet bang te zijn dat het een kleine burger oorlog gaat worden, dat is beslist niet de bedoeling. Veel meer kan ik in dit stadium niet vertellen; we zullen de mensen binnenkort beetje bij beetje beter gaan infor- Niet bij de Maagdenhuisbezet ting geweest...nee, je kunt inder daad zien dat de huidige actie voerders die bezetting niet heb ben meegemaakt, want je kunt de activisten uit de jaren zestig alles verwijten, maar één ding beslist niet: onnozelheid. Wie be reidt nu een actie op deze manier voor. Iedereen die er maar bij ge baat is dat de actie in Den Haag niet doorgaat, grijpt gewoon even de telefoon informeert op vriendelijke wijze wat er precies gaat gebeuren en krijgt het hele verhaal te horen. En dat studeert. Televisie Loop je achteloos het politiebu reau uit en wie kom je tegen? Ka- rel van der Graaf! U kent 'm vast wel: hij leidt dat praatprogram ma van de AVRO waarin zo nu en dan ook nog eens live aan wildwest wordt gedaan. Wat deed de televisieman in het bu reau, we mogen toch aannemen dat hij geen aangifte kwam doen van een gestolen fiets? "Nee, inderdaad", antwoordt voorlichter Graveland. "Hij heeft een oriënterend gesprek gevoerd en het is maar de vraag of Leiden zal voorkomen in het program ma dat hy wil gaan maken". "Wat voor programma? Het gaat om ernstige dingen die in het verleden zijn gebeurd. Zaken die verband houden met moord en doodslag. En de vraag waar het om draait is: hoe werken die zaken in op de mensen die zich daarmee bezighouden?" Nu we toch in Hilversumse sfe ren vertoeven: de VPRO is bezig met een programma over de Leidse Sociale Dienst. Adjunct - directeur Van der Molen: "Het is geen programma over ons hoor. Dus het wordt geen documentai re over de bekende problema tiek: hoe we worden overspoeld, hoe de gegevens worden ver werkt..." "Nee, het programma zal wor den gemaakt vanuit het gezichts punt van de cliënt. Hoe wordt hij doorverwezen en waarnaar - over die dingen gaat het. De mensen die het programma maken heb ben al eens een soortgelijke do cumentaire gemaakt over de Bank van Lening in Amsterdam. Ze zijn trouwens al begonnen met het filmen. Het is de bedoe ling dat het programma begin volgend jaar wordt uitgezon den". De KRO is op 16 januari in de Schouwburg voor een recht streekse uitzending van de 1,2,3 Show en alsof de lol niet op kan, komt ook de VARA nog naar Leiden. De VARA-televisie heeft de gemeente Leiden verzocht om aanwezig te mogen zijn bij de tel ling van de komende verkiezin gen. Zowel bij de gemeente raadsverkiezing van 19 maart als de Tweede-Kamerverkiezing van 21 mei willen VARA-medewer- kers aanwezig zijn bij de telling in één of meer stembureaus. De gemeente Leiden vindt het alle maal best. Dat wil zeggen: "voor waarde is wel dat de werkzaam heden van de stembureaus op geen enkele wijze worden belem merd". Wat gaat de VARA precies doen? Een woordvoerder van de afdeling burgerzaken antwoordt: "Ze willen op beide tijdstippen 's avonds om zeven uur een man netje in een stembureau hebben, zodat ze de uitslag snel kunnen doorbellen". "Nee, er komt geen televisie ploeg. Wat ik zeg: gewoon ie mand die even informatie door geeft. De VARA wil niet afhan kelijk zijn van de gemeenten, denk ik". Voor belemmering van werkzaamheden hoeft de ge meente Leiden dus niet bang te zijn. Er zal echt niemand over een televisiekabel struikelen ter wijl hij met een dienblad vol met koffiebekertjes naar de tellers toeloopt.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3