*A ZEEMAN Ruiterbewijs moet rijgedrag verbeteren Valkenburg in gevaar Opgravingen grafveld Ook in Leiden van WINTERKRANT VAN ZEEMAN* Mogelijk straks in gehele duingebied verplicht Rijk stopt betaling medewerkers Bang&Olufsen m textielSupers PAGINA 16 DINSDAG 19 NOVEMBER 1985 I 3DE JAARGANG NO. Partij katoenen breigaren. Merk 'Tropical" Zin om eens lekker onderuitgezakt te genieten van een goed boek? Maak dan kennis met de serie Jubileum-uitgaven van Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Een suggestie? (over verzetswerk in en om de stad Leiden 1940-1945) UITSLUITEND VERKRIJGBAAR VIA DE KANTOREN VAN HET LEIDSCH EN ALPHENS DAGBLAD, DE KANTOREN VAN DE NUTSSPAARBANK IN DE LEIDSE REGIO EN EEN GROOT AANTAL LOSSE-VERKOOP ADRESSEN (ZIE REGELMATIGE VERMELDING IN DEZE KRANT). Leidsevaart wordt uitgebaggerd VOORHOUT - Het Hoogheem raadschap van Rijnland verwacht dat in het vroege voorjaar de Lei- desevaart in zijn geheel zal zijn uit gebaggerd. Op dit moment is het bedrijf Den Dekker uit Lisse in Voorhout bezig met de laatste fase van de enkele miljoenen kostende klus. Het uitbaggeren van de Leidese- vaart - die loopt van Haarlem naar Oegstgeest- is nodig om een goede doorstroming van het water te be vorderen. De vaart was in de loop der jaren zo ondiep geworden, dat de rondvaartboot van de firma Van der Hulst die in het vooijaar en zo mer dagelijks van Noordwijk naar de Kagerplassen vaart soms vast liep in de bagger. De Leidsevaart wordt tot op 2Vz meter uitgebag gerd. In april is met de eerste fase be gonnen. De firma Otte uit Hille- gom nam het traject Haarlem-Lisse voor haar rekening. De kosten van het eerste gedeelte bedroegen VALKENBURG - De op gravingen in Valkenburg naar de resten van een bur gerlijke en een Romeinse nederzetting uit het begin van de jaartelling, dreigen in gevaar te komen. De oor zaak daarvan is het stopzet ten van de zogenaamde Werkverruimende Maatre gelen door het rijk. Het ge volg daarvan is dat na vol gende maand 18 medewer kers op straat komen te staan. "Als hiervoor niet tijdig een oplos sing vinden, kunnen de opgravin gen in Valkenburg verder als verlo ren worden beschouwd", aldus Hiske Land, woordvoerster van de stichting Onderzoek Romeinse Be woning in Valkenburg. Deze stich ting begeleidt het archeologisch 3.100.000 gulden. Na de bouwvak- van bedragen de kosten 2.100.000 ren Meldden1 ovèrigwfs^voor^ê vakantie is met de tweede fase gulden. Het geheel wordt betaald duur van de winter is stopgezet (Lisse-Oegstgeest) begonnen. Hier- door 'Rijnland'. De stichting heeft inmiddels 'bij het ministerie van sociale zaken een aanvraag ingediend om in aan merking te komen voor een bijdra ge op grond van de regeling 'Ver volg terugploegprogramma 1986'. Deze regeling komt in de plaats van de huidige werkverruimende maatregelen. Het is een aanvullen de financiering voor bouwprojec ten en dient om mensen die lang durig werkloos zijn aan een baan te helpen. Inschakeling van langdu rig werklozen bij bijvoorbeeld de aanleg van een weg valt onder deze regeling. "Als het niet lukt om geld te krij gen, dan zal de kwaliteit van het onderzoek in Valkenburg danig worden aangetast", aldus Hiske Land. "De 18 mensen, waar het in dit geval om gaat, zijn goed inge werkt. Eén van hen is bijvoorbeeld chemisch analist, die gespeciali seerd is in het onderzoek naar cre- matieresten". Belangrijk De opgravingen in Valkenburg moeten voor 1987 worden afge rond. Dan wordt begonnen met de aanleg van de omleidingsweg tus sen Katwijk en Leiden via Valken burg, de S-4. Het tracé van deze weg loopt dwars door het grafveld. De archeologen hopen nu dat de opgravingen als voorbereidende werkzaamheden voor de aanleg yan de weg kunnen worden be schouwd, zodat het project alsnog in aanmerking komt voor een uit kering in het kader van de terug- ploegregeling. Volgens Hiske Land zijn de op gravingen bij de Achterweg in Val kenburg op dit moment de belang rijkste in West-Europa. Begin de cember wordt in de Westduitse plaats Xanten een congres gehou den waarbij deze opgravingen aan de orde zullen komen. "Er is daar voor nu al veel belangstelling van geleerden uit heel de wereld", al dus Hiske Land. Een woordvoerster van het mi nisterie van sociale zaken bevestig de dat de aanvraag van de stichting om in aanmerking te komen voor de terugploegregeling bij het mi nisterie was ingediend. Of deze aanvraag zal worden gehonoreerd kon zij nog niets zeggen. "Daar-, over zal intern nog worden gespro ken". Met Zeeman warm, maar vooral heel erg voordelig de koude winter in 9 u klaar. "Een manege die zuinig is op haar paarden zal ruiters die een paard willen huren om een rijbe wijs vragen. Voor de paarden is het namelijk veel prettiger wan neer zij worden bereden door ie mand die er werkelijk verstand van heeft. Alleen goede ruiters weten dat je niet aan een stuk door mag galopperen, en dat een paard regelmatig op het andere been moet worden gezet". De belangstelling voor de paar- desport is nog steeds groeiende. "Vroeger was paardrijden alleen weggelegd voor de elite. Dat is gelukkig niet meer zo. Veel men sen zeggen dat het een dure sport is. Dat ligt er maar net aan hoe je het bekijkt. Paardrijden kost per uur tussen de vijftien en twintig gulden. Een uur aan de bar zitten kost soms wel vijftig gulden, dus wat is duur?". Inmiddels hebben al honder den ruiters het examen afgelegd. Van der Haak denkt dat veel rui ters en amazones het bewijs -ha len omdat ze verwachten dat op NOORDWIJK - De kans is groot dat op termijn in het hele duingebied van Noordwijk en Noordwijkerhout het ruiterbewijs verplicht wordt gesteld. In de duinen van het Amsterdamse Waterleidingbedrijf moeten paardrijders nu al een ruiterbewijs kunnen tonen. Staatsbosbeheer in Noordwijk heeft het bewijs nog niet verplicht gesteld voor de Noordwijkse duinen, maar voert hierover wel besprekingen. Het ruiterbewijs is onlangs door het ministerie van landbouw er kend. Het diploma is een bewijs van goed rijgedrag en voldoende kennis van paard en verkeersre gels. De examens worden afge- nomen onder auspiciën van de Stichting Nederlandse Hippi sche Sportbond. Het ruiterbewijs is nog niet wettelijk verplicht gesteld. Vol gens N. van Land weerde van het ministerie van landbouw zal waarschijnlijk begin volgend jaar het bewys bij wet worden er kend. Van Landsweerde: "Er be staan echter nog geen plannen om iedere ruiter ook wettelijk te verplichten het rij-examen af te leggen". Landeigenaren, zowel particu lieren als bijvoorbeeld Staats bosbeheer, kunnen echter wel het ruiterbewijs eisen. Dat bete kent in de praktijk dat ruiters en amazones zonder dat bewijs de toegang tot bepaalde terreinen kan worden ontzegd. In 1987 be gint een proef met het verplicht stellen van het ruiterbewijs in grotere gebieden. Zo zal in het Marbos in Breda en op een ter rein in Gelderland vanaf 1 janua ri 1987 het ruiterbewijs verplich zijn. Mocht de maatregel een ver betering van het rijgedrag tot ge volg hebben, dan zal op meer ter reinen het bewijs verplicht wor den gesteld. Vooruitlopend hierop heeft Staatsbosbeheer het al verplicht door Monica Wesseling gesteld op kleinere, als kwest- baar aangeduide, terreinen zoals de Oisterwijkse bossen, de Loon- se- en Drunense duinen en de Amsterdamse Waterleidingdui- Verheugd "Het is een soort autorijbewijs voor ruiters. Er moet een exa men worden afgelegd waarbij de praktische en theoretische as pecten van het omgaan met paar den worden getoetst. Een ruiter die in het bezit is van het ruiter bewijs kan omgaan met zijn paard en weet welke gedragsre- zeer korte termijn het bewijs ver plicht zal worden gesteld. Examen Het examen bestaat uit een theoretisch en een praktisch ge deelte. De ruiters moeten de no dige kennis hebben van de dage lijkse verzorging van het dier, verkeersregels en etiquette, ver bodsbepalingen en tal van ande re zaken. Ook de EHBO voor de edele viervoeter is in het exa menpakket opgenomen. Van der Haak: "Al weer een bewijs dat ie dereen beter af is met ruiters die het examen met goed gevolg hebben afgelegd. Als een paard onverhoopt een misstap doet of zich op andere wijze verwondt, weet een gediplomeerd ruiter tenminste wat hij moet doen. Voor ruiter, manege en paard is dit natuurlijk prima". Het praktische gedeelte van het examen bestaat uit een bui- tenrit van minstens 30 minuten. De examinator let op het correct op- en afstijgen, de omgang van de ruiter met het paard of de po ny en de toepassing van de ge dragsregels. Voor Van der Haak kan het rui terbewijs niet snel genoeg wor den ingevoerd. "In de praktijk zal het rijbewijs voorkomen dat landeigenaren hun land tot ver boden terrein verklaren. Wellicht dat sommige terreinen die voor heen voor paarden verboden wa ren, weer zullen worden openge steld. Al met al is het bewijs een goede zaak". Joh. van der Haak: "Mens en dier zijn gebaat bij het ruiterbewijs". gels er gelden. Zo iemand kun je met een gerust hart er alleen op uit sturen". Dat zegt de Noord- wijker Joh. van der Haak, in structeur en examinator op het gebied van de paardedressuur en het paardreden. Hij is blij met de instelling van het ruiterbewijs. Hoewel de rijvaardigheid van de gemiddelde ruiter volgens Van der Haak goed te noemen is, acht hij het ruiterbewijs een goe- de zaak: "Er zijn altijd onverant woordelijke mensen die als wild west-ruiters over het strand of door de bossen gaan sjezen. Dat bederft het genoegen van de strandwandelaars en zet de paar- desport in een kwaad daglicht. Bovendien is het natuurlijk heel gevaarlijk. Er kan van alles ge beuren". Het bewijs beschermt de ruiter tegen zichzelf en anderen tegen de ruiter. De paardekenner voegt hieraan toe dat het bewijs tege lijk een verzekering inhoudt. Een ruiter die, in bezit van het ruiterbewijs, brokken maakt, is voor een bedrag van 750.000 gul den verzekerd tegen de schade die daarvan het gevolg is. "Tot nu toe was de manege aanspra kelijk als een van de ruiters of amazones schade veroorzaakten wanneer er onder leiding van de manege werd gereden". Ook landeigenaren en mane ges varen volgens Van der Haak wel bij de invoering van het rui terbewijs, omdat het de kans op ongelukken sterk verkleint. Vraag demonstratie Meer dan Botermarkt 25, Leiden tel. 122669. uw vakhandelaar Geldig t/m 23 november a Bijvoorbeeld zo'n sportieve damespyjama, o.a. met Pink Panther- opdruk. 36-46/48. 36.75. In Nieuwsvteek Zondag van 17 november j.l. is abusievelijk verkeerde tekst vermeld. Beocenter 2200 2x25 Watt. RMS versterker FM/AM tuner, volautomatische platen speler met MMC 5 element, electronisch cassettedeck met Dolby B. Afm.: 74x32,5- x9,S cm. Adv. prijs f 2295,- moe( z(/„ 2995,- Red Line luidsprekers RL 45Samen 798,- Dit moet zijn: 2 Red Line luidsprekers RL 45798,-

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 16