LEIDSCH DAGBLAD Reagan woest: Weinberger wil geen akkoord ZUURKOOLEN ZUURKOOLSPEK Hulpverleners laten kind in de kou achter in auto Chauffeurs zetten met acties hun cao-eisen kracht bij aiDRUKKERIJ SiDELTABACH NOORD-IERLAM) 'Illegaal' huis Leids raadslid Onderzoek dood kraker Kamermeerderheid wil P.C. Hooftprijs terug MAANDAG 18 NOVEMBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37862 LISSE - Twee medewerkers van de Stichting Kleinschalige Hulp verlening aan Jongeren uit Am sterdam hebben gisteravond een aan hen toevertrouwde peuter bijna drie kwartier in een afge sloten auto achtergelaten. De temperatuur was toen al tot on der het vriespunt gedaald. De twee medewerkers van de hulpverleningsorganisatie, on der wie een 35-Hillegomse die aan het hoofd van de stichting staat, waren met de eten in een restaurant Toen het kind aan tafel lastig werd besloten ze het zolang in de auto op te sluiten. De 'hulpverle ners' gingen vervolgens weer naar binnen om de maaltijd voort te zetten. Omwonenden van het Meer en Houtplein, waar de auto gepar keerd stond, waarschuwden de politie toen het kind al ruim twintig minuten in de vrieskou in de auto zat. Twee agenten zochten vervolgens nog eens bij na een half uur naar de begelei ders van het kind. De speurtocht kon worden ge staakt toen de twee medewerkers van de stichting na beëindiging van de maaltijd op hun dooie ak kertje naar de auto wandelden. Daar toonden ze zich bijzonder verontwaardigd over de drukte die over dit voorval werd ge maakt. Financieel beleid van VARA-tv onder de loep HILVERSUM (ANP) - Het bestuur van de VARA stelt met een ac countantsbureau een onderzoek in naar het financiële beleid van de directie televisie. Gebleken is dat in het seizoen 1984/85 een over schrijding van het budget heeft plaatsgevonden van naar schatting 1,8 miljoen gulden. In verband hiermee is de adjunct-directeur te levisie Ab Engelsman gedurende de duur van het onderzoek ge schorst. Ook de rol van directeur televisie Maurice Koopman zal worden bekeken in het onderzoek, dat de precieze omvang van de overschrijding zal moeten vaststel len. Vooral het amusement is verant woordelijk voor de overschrijding. In het bijzonder de Sterrenshow blijkt aanzienlijk duurder dan was voorzien. Er zullen maatregelen worden genomen om deze kosten te drukken. Zo zal de feesttent niet meer door het land worden ver plante» moor ppn vaste plek krij gen 'ergens in het midden van het land'. De overschrijding zal vol gens de VARA zeker gevolgen heb ben voor de programmering van de televisieafdeling. Naar verwach ting zal de afdeling radio niet wor den geraakt. De strop van de VA RA komt bovenop de noodzaak voor het nieuwe seizoen 1985/86 ongeveer een half miljoen te bezui nigen in verband met het krappere budget dat minister Brinkman van WVC de omroep ter beschikking heeft gesteld. i DEN HAAG (GPD) - By het wegtransport zijn gisteravond en vanmorgen spontane acties begon nen tegen het uitblijven van een nieuwe cao. De chauffeurs willen de werkgevers zo dwingen met be tere voorstellen te komen. Een aan tal chauffeurs probeert vandaag genoeg collega's bijeen te krijgen om grensposten te blokkeren. In Vlaardingen, Hendrik Ido Am bacht en Emmen zijn vanmorgen stakings- en bezettingsacties be gonnen. De Vervoersbond FNV juicht de actiebereidheid toe, maar stelt zich er officieel niet achter omdat de onderhandelingen nog lopen. De werkgevers hebben 1,4 pro cent loonsverhoging voorgesteld en twee kleine verhogingen in 1987. De chauffeurs eisen onder meer uitbetaling van de prijscom pensatie, herstel van de overwerk vergoeding en het instellen van een 'pool' voor chauffeurs. Dit moet voorkomen dat werkgevers in piektijden onervaren chauffeurs by uitzendbureaus inhuren. Via de pool zouden werkloze collega's weer aan het werk kunnen komen. Volgens de werkgevers is er met FNV en CNV afgesproken om op 12 december verder te praten en is er op dit moment geen haast, om dat de cao tot 31 december loopt. 071-899241 Energieweg 25 Zoeterwoude-Rijndijk GENEVE (GPD) - Nog voor de topontmoeting tussen de Amerikaanse president Reagan en de Russische partij leider Gorbatsjov is begonnen, hebben beide partijen al ruzie. Volgens Sowjet-functionarissen zijn de Amerika nen niet werkelijk geïnteresseerd in wapenbeheersing. Zij beriepen zich gisteren op een in de Amerikaanse pers gepubliceerde brief van defensieminister Weinberger, waarin hij Reagan aanraadt Gorbatsjov geen beloften te doen over Amerikaanse naleving van bestaande verdra gen over wapenbeheersing, zoals het ABM- en het Salt-2- verdrag. De Nederlandse voetbalselectie eat gisteravond ontspannen op de tribune in het stadion De Vliert te kijken naar een... ijshockey wed- strijd (Den Bosch-Amsterdam). (fotoANP) LEIDSCH DAGBLAD 22 PAGINA'S Oranje hinkt op twee ge dachten. PAGINA 13 Binnen de lijnen strijdt de KNVB tegen het wilde zaal voetbal. PAGINA 16 Rijnsburgse Boys - Quick Boys: bloedeloze streekderby. Belkum match- r De Zijl/LGB. PAGINA 18 Goudman of UVS mist kans op monsters- Handbalsters Foreholte core. handhaven koppositie. PAGINA 15 PAGINA 21 Een historisch akkoord. Die i'.'Y.i', aanduiding verdient de -overeenkomst die de Ierse premier FitzGerald en de premier van Groot-Brittannië, mevrouw Thatcher, hebben gesloten over Noord-leriand. Voor het eerst sinds de deling van Ierland in 1921 krijgt de regering van de Ierse republiek nu een vorm van medezeggenschap over de zes graafschappen in het noorden die staatkundig een deel van Engeland blijven. (Van c r verslaggevers) Een van Gorbatsjovs naaste advi seurs, Georgi Arbatov, verklaarde gisteren dat de brief van Weinber ger „een directe poging is om het hele proces van wapenbeheersing te torpederen". Reagans veilig heidsadviseur Robert McFarlane en de woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speaks, meenden ech ter dat de opvattingen van Wein berger over Russische schendin gen van het Salt-2- en ABM-ver- drag reeds lang bekend waren. McFarlane gaf echter toe dat het uitlekken van de brief zo vlak voor de top 'ongelukkig' was. Weinber ger heeft toegezegd te zullen uit zoeken wie hiervoor verantwoor delijk was, aldus McFarlane. Beide partijen lieten echter blij ken dat het incident niet de top mag overschaduwen. Kremlin- woordvQerder Zanyatin zei dat het aan Reagan is om duidelijk te ma ken dat hij de opvattingen van Weinberger niet deelt. De Amerikaanse president arri veerde, om de fysieke gevolgen het tijdsverschil te kunnen LEIDEN - Het Leidse WD-raads- overwinnen, zaterdag reeds in Ge lid M.A. Laken heeft op zijn volks- *?eve- De president werd vergezeld tuinencomplex aan de VHetweg door adviseurs die ook de gesprek- zonder bouwvergunning c ken met Gorbatsjov zullen bijwo- onder wie minister van bui- irgemeester en'wethouders heb- tenlandse zaken Shultz, veilig- ben besloten een nader onderzoek heidsadviseur McFarlane en de in te laten stellen naar de woning Amenkaanse ambassadeur in Mos- en de eigenaar. De illegaal gebouwde woning kou Hartman. Gorbatsjov kwam vanmorgen vorige maand ontdekt door de ge- om kwart voor twaalf op het koude Een ebreen meentelijke directie bouw- en zwaarbewaakte vliegveld Coin- ningtoezicht. Ter plaatse kregen de trin van Geneve aan. Hij werd ambtenaren van de echtgenote welkomd door de Zwitserse presi- AMSTERDAM (ANP) - De 23-jari- ge kraker Hans Kok die eind okto ber na de rellen in de Amsterdam se Staatsliedenbuurt dood werd aangetroffen in een Amsterdamse politiecel, is volgens het toxicolo gisch onderzoek vermoedelijk overleden aan het gecombineerde gebruik van methadon en alcohol. Het slaapmiddel librium en de opgewonden toestand van de jon geman speelden mogelijk ook een Koude wind Af en toe zon en vrijwel overal droog. Overwegend lichte vorst. Vrij krachti ge, aan de kust nu en dan harde oosten wind. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: aanhoudend koud en mogelijk wat sneeuw of regen. 19 november Zon op: 8.07 uur, onder: 16.44 uur. Maan op: 14.28 uur, onder: 23.59 uur. Hoogwater in Katwijk om 7.58 en 20.43 uur, laagwater om 3.28 en 16.15 het WD-raadslid te horen dat het Jent Kurt Furgler. Een deel van de huis er al twintig jaar staat. Van- Russische delegatie, naast Amen- ochtend bevestigde Laken dit des- ka-expert Arbatov, ook Kremlin- gevraagd. Bovendien zou voor de woordvoerder Zanyatin en expert bouw wel degelijk een vergunning r de kernbewapening in Euro- zijn afgegeven. Bouw- en woning- P.a generaal "gervov, zijn hier al toezicht heeft echter nooit een ver- sinds vrijdag, Gorbatsjov werd ver- gunning voor de bouw van het gezeld door minister van buiten- pand verleend. In de archieven van landse zaken Sjevardnadze. Snel vervoer VOORHOUT - Een 44-jarige Haagse motorrijder kon gister middag mee naar het Acade misch Ziekenhuis met de am bulance waardoor hij was aan gereden. De motorrijder botste op de Jacoba van Beieren weg in Voorhout tegen de ambulance die met zwaailicht en sirene aan uit de Oosthoutlaan kwam. De wagen was met een patiënt op weg naar het ziekenhuis er. kon de motorrijder (met kaak- fractuur) meteen inladen. bouw- en woningtoezicht i moeden dat de illegale woning, af gaand op bouwstijl en de staat van het gebruikte eerder materiaal, on geveer drie jaar geleden is ge bouwd. Volgens bouw- en woningtoe zicht is Laken gevraagd de bouw vergunning te laten zien, tot dus ver zonder gevolg. In verband met deze kwestie zal Laken worden ge hoord. Volgens de WD'er, die in augustus tot de gemeenteraad toe trad, beschikt hij over een vergun ning van de gemeente Zoeterwou- de. De bewuste grond behoorde volgens hem nog tot deze gemeen te, toen de woning werd gebouwd. Laken is zeer boos over het besluit van B en W. "Als het college onder de gordel blijft vechten, ben ik best bereid mijn raadslidmaatschap op te geven". De positie van Laken als raadslid is binnen zyn partij om streden. Hij is voor de komende ge meenteraadsverkiezingen op de voorlopige kandidatenlijst op een onverkiesbare plaats gezet. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Zuurkool naturel, AQ pak 500 gram Zuurkoolspek, KI! zonder zwoerd, vacuüm verpakt OQ 100 gram wOj 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Gorbatsjov wordt op het vliegveld van Genève verwelkomd door de. Zwitserse president Kurt Furgler (rechts). Links de echtgenote van de Rusische leider, Raisa Gorbatsjov. (foto AP) PvdA en WD eensgezind DEN HAAG (GPD) - De Tweede- Kamerfracties van PvdA en WD willen de P.C. Hooftprijs, de staats prijs voor letterkunde, behouden. Het door minister Brinkman (WVC) overgenomen voorstel van de Raad voor de Kunst om elk jaar twee staatsprijzen voor in totaal acht kunstsectoren toe te kennen, wordt door een meerderheid van de Kamer afgewezen. Vandaag debatteert de vaste ka mercommissie voor cultuur over de cultuurnota van de minister van mei j.l. en over de kunstenbegro ting voor volgend jaar. Afgelopen zaterdag gaf VVD-fractieleider Nij- pels toe, dat zijn partij onjuist heeft i gehandeld door in te stemmen met het niet toekennen van de P.C. Hooftprijs aan Hugo Brandt Cor- stius. Hij deed dat op een congres in Amsterdam over 'Liberalisme en kunstbeleid'. WD en PvdA wijzen het voor stel van de Raad voor de Kunst voor een nieuw systeem van staats prijzen van de hand, omdat ze bang zijn dat het toekennen van zo'n prijs alleen maar ingewikkelder wordt. Voortaan moet de minister gewoon het advies van een des kundige jury overnemen; dat had ook met Brandt Corstius moeten gebeuren, zo erkende Nijpels. In dat verband zei hij van de fouten te hebben geleerd. De WD heeft in het kader van het kunstenbeleid ook het plan ontwikkeld om 160.000 kunstwer ken die zijn verworven via de Beel dende Kunstenaarsregeling (BKR) en die zijn opgeslagen in depots, aan de eigenaars/kunstenaars te- Noord-lerland wordt door een burgeroorlog tussen protes tanten en katholieken die al meer dan 2500 doden heeft gekost. De strijden de partijen hebben de terreur over en weer weten op te voeren tot een hel se graad van perfectie en raffine ment. De valstrik, het schot in de knie, de bomaanslag en de brand stichting, het zijn evenzovele kenmer ken van de dagelijkse nachtmerne. De vele Britse soldaten zijn niet in staat gebleken dit geweld in te dam men, laat staan dat zij de weg konden banen naar een vreedzame samenle ving. De protestantse politici die in Noord-leriand de macht uitoefenen, gooien liever olie op het vgur dein dat zij streven naar het overwinnen van de historisch gegroeide tegenstellin gen. En de katholieke politici, die de minderheid vertegenwoordigen, wor den al naar gelang hun politieke stel- lingname gesteund danwel geterrori seerd door geheime legereenheden. De twisten in Noord-leriand zijn meer dan een middeleeuwse gods dienstoorlog. De Noord-Ierse katho lieken, die ruwweg een minderheid vormen van 34 tot 40 procent (de cij fers daarover lopen uiteen), verwach ten steun van de Ierse republiek en koesteren een vreselijke haat tegen alles wat Brits is. Hun protestantse 'landgenoten' daarentegen veraf schuwen het katholieke Ierland en hebben hun ziel en zaligheid verbon den met Groot-Brittannië. De burgeroorlog, toch al een van de wreedste varianten van het ver schijnsel oorlog, verhindert intussen de economische ontwikkeling van de verscheurde provincie. De economi sche problemen verscherpen eerder de onderlinge tegenstellingen. In dergelijke omstandigheden is het optreden geboden van staatslieden die zich weten te verheffen boven het dagelijkse geknoei van de mindere goden op het politieke toneel. Staatslieden kijken verder vooruit dan de komende verkiezingen. Zij weten, dat tegenstellingen, hoe bitter ook. op de lange duur kunnen worden over wonnen en zij tonen ook de politieke moed om de daad bij het woord te voegen. De staatslieden FitzGerald en Thatcher hebben nu een voorzichtig begin gemaakt, en de reacties zijn even voorspelbaar als treurig. De Ier se protestanten, met de beruchte do minee Ian Paisley voorop, schreeu wen moord en brand en zij betichten de regering in Londen van verraad en van een duivels pact. Maar ook in de Ierse republiek wordt de overeen komst met de nodige argwaan beke ken. Want leidt dit akkoord niet tot een afscheid van het streven naar de hereniging van heel Ierland? Zoals een vroegere Israëlische mi nister van buitenlandse zaken, Abba Eban, heeft betoogd, is in dergelijke omstandigheden een soort "con structieve vaagheid'' geboden. Een volledige diplomatieke en politieke openhartigheid zou op korte termijn niet opgewassen zijn tegen de be staande, rauwe werkelijkheid. Het is dan ook geen wonder dat de verschil lende partijen het akkoord verschil lend uitleggen. Dat hoort er gewoon rug te geven. Ze kunnen dan als- bii. en zoals FitzGerald al verzuchtte: nog worden verkocht. CDA en Echte veranderingen in Noord-ler- PvdA zijn tegen dat plan. Het CDA 'and zullen nog wel een generatie op is bang dat van zo'n grootscheepse zich laten wachten. Dat lijkt lang, 'teruggeef-actie een sterk markt- maar staatslieden en, wie weet, ook verstorende invloed zal uitgaan, gewone politici én de burgers van De PvdA vindt, dat eerst maar eens Noord-leriand, zouden hier toch eni- de BKR goed moet gaan functione- ge hoop uit moeten putten. NEEM DAN NU EEN ABONNEMENT! Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! LH per kwartaal 65.70 De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis i Naam Straal Postcode Plaats Telefoon controle bezorging) U kunt deze bon opsturen naar het L»ld»ch/Alphen» Dsgblsd. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Lelden. In pint» van op»ur<n, kunt u ook »vn tullen (071 >-144941

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1