Een schroeivrije wereld zit er niet in JULAGEJJAjnjE^flDSC^ Onspanning blijft een zaak van eigenbelang Topconferenties zijn hachelijke ondernemingen ZATERDAG 16 NOVEMBER 1985 EXTRA PAGINA 21 Volgende week dinsdag en woensdag is het dan eindelijk zover. Voor het eerst in zes jaar ontmoeten de leiders van de twee supermachten elkaar. Ronald Reagan, vijfjaar president van de Verenigde Staten en Michael Gorbatsjov, acht maanden de partijleider in de Sowjet-Unie. Beiden hebben zich weken op de langverbeide krachtmeting voorbereid, maar of dat voor het resultaat wat uitmaakt is de vraag. Gaan ze elkaar in Genève vliegen afvangen of wordt er serieus naar compromissen gezocht? Onze correspondent in Washington Henk Kolb inventariseert de verwachtingen, geeft een 'ontspanningsbeeld' en meldt waarom Reagans medewerkers hun adem inhouden. door Henk Kolb Wederzijds wantrouwen wegnemen is volgens de Amerikaanse presi dent Reagan het voornaamste dat hij tijdens de topconferentie met de Russische partijleider Gorbatsjov wil bereiken. Maar zij n adviseurs op het gebied van buitenlands beleid en wapenbeheersing zijn somber uit Moskou teruggekeerd van voorbe reidende besprekingen met de Rus sische top. Zij zeggen dat het ver moedelijk niet eens komt tot een ge zamenlijke slotverklaringen dat is een slecht teken. In grote trekken gaat het in Genève vooral om drie onderwerpen van de eer ste orde: wapenvermindering (inclusief 'Star Wars'), regionale conflicten en mensenrechten. Daarnaast liggen enke le overeenkomsten van geringer soorte lijk gewicht en van bilaterale aard voor tekening gereed: vestiging van consula ten in New York en Kiev, alsmede uit wisselingen op het culturele en weten schappelijke vlak. Mogelijk worden ont moetingen tussen de politieke leiders van 's werelds grootste machten evene menten die op gezette tijden terugkeren. Controle Wat de vermindering van de kernwa penarsenalen aangaat spreken zowel de VS als de Sowjet-Unie over een vermin dering met vijftig procent. Maar dat sug gereert allerminst overeenstemming, omdat Amerikanen en Russen zeer ver schillend denken over de wijze waarop zo'n vermindering in de diverse bran ches van de oorlogsapparatuur zijn be slag moet krijgen. De Russen hebben bijna driekwart van hun intercontinentale kernmacht (de zogenaamde strategische wapens waarmee zij de VS kunnen bereiken) te land opgesteld. Het is de Amerikanen al lereerst te doen om reductie in die sec tor, maar dat is moeilijk te verwezenlij ken indien diè niet gepaard zou gaan met een vermindering van het aantal ra ketten dat de VS vanaf onderzeëers kun nen lanceren en die met de kernwapens aan boord van bommenwerpers 80 pro cent vormen van hun strategische bewa pening. Van Amerikaanse kant is bovendien vastgesteld, dat de Russen met zoge naamde nationale middelen (dat wil zeg gen zonder medewerking van de VS) niet kunnen vaststellen of de Tomahawk kruisraketten - waarmee de marine zich bewapent - kernladingen hebben of niet. Dat staat een akkoord duidelijk in de weg, want noch de VS noch de Sow jet-Unie zullen een overeenkomst willen waarvan zij de naleving niet zelfstandig kunnen controleren. Paul Nitze, Reagans voornaamste ad viseur op het gebied van wapenbeheer sing, zegt dat de Russen 2 ke clausule hebben afgewezen uit een verklaring die de Amerikanen hadden voorgesteld als richtlijnen die de onder handelingen over wapenbeheersing een nieuwe stimulans zouden moeten ver schaffen. Hij is vrijwel de enige uit de kring van hoge adviseurs die Reagan heeft aangetrokken, voor wie nog niet al le deuren naar een compromis dicht lij ken. Hoewel de Russen zich bereid hebben getoond de kwestie van de raketten in Europa afzonderlijk te bespreken en een akkoord daar aanvankelijk bereikbaar leek, zijn de vooruitzichten, zo kan men in diplomatieke kringen vernemen, niet verbeterd. Struikelblok Het grote struikelblok blijft het Ame rikaanse onderzoek naar en proeven met wapens, die in de ruimte een verdedi ging tegen raketaanvallen zouden moe ten bieden. Moskou wil dat de 'ontwik keling van aanvalswapens in de ruimte, inclusief onderzoek' wordt gestaakt. President Reagan blijft stug volhouden dat het bestaande verdrag een verdedi ging met raketten tegen raketten (het zo genaamde ABM-verdrag) onderzoek en proeven toestaat. De VS hebben op eigen houtje (en tot grote verontwaardiging van de Russen) een nieuwe interpretatie van het verdrag bedacht, die ze de ruimte geeft, maar zeggen zich aan een nauwere uitleg van de verdragstekst te willen houden. Mo gelijkheden voor een compromis zijn er: die spitsen zich vrijwel allemaal toe op overeenstemming die voorziet in geza menlijk vaststellen van de manier waar op het ABM-verdrag moet worden uitge legd, terwijl een zekere mate van toch niet te controleren onderzoek en wel licht een beperkt programma van al (tekening: Ton Janssen) vastgestelde proeven zouden mogen worden uitgevoerd. De inleidende besprekingen echter hebben aangetoond dat noch van Ameri kaanse kant, noch van Russische zijde de neiging bestaat om een tussenoplos sing te vinden. Integendeel, het Witte Huis heeft volgens de New York Times, zelfs bestudering van compromissen verboden. Ook al zouden Reagan en Gorbatsjov een overeenkomst bereiken over de richting die de onderhandelingen in Ge nève moeten nemen, dan nog kan het ja ren duren voordat op de een of andere manier een balans wordt gevonden tus sen de zeer van elkaar verschillende kernmachten. Overeenstemming op het punt van wapenvermindering is, afge zien van de zeer gecompliceerde getal len, allereerst een kwestie van politieke wil. Centraal Amerika, Afrika. Afghanis tan, Zuid-Oost-Azie, het Midden Oosten, oostelijk Europa: dat zijn de voornaam ste regio's in de wereld waar Amerikaan se en Russische belangen met elkaar botsen. Reagan heeft in zijn toespraak tot de VN gezegd, dat tijdens de topcon ferentie ook naar een oplossing voor zul ke conflicten moet worden gezocht, om dat zij als potentiële oorzaken van con flict tussen de VS en de Sowjet-Unie de veiligheid in de wereld bedreigen. Het lijstje laat zich makkelijk omzet ten tot namen van landen: El Salvador, Nicaragua. Zuid-Afrika, Namibië, Ango la, Ethiopië, Cambodja, Thailand, de Fi lippijnen, Polen, Syrië, Libië, Israël. En Afghanistan, aan de zuidelijke grens van de Sowjet-Unie, waar 115 000 Russische troepen sedert 1979 bittere strijd voeren met guerrillastrijders die de VS met 250 miljoen dollar per jaar steunen. Dat re gionale conflict heeft naar schatting dui zenden Russische doden en gewonden gekost en zo'n 16 miljard dollar. In Was hington heet het dat de Sowjet-Unie be reid zou zijn tot afsprakën, die tot beëin diging van de bezetting van Afghanistan zouden kunnen leiden. Gegeven de vrijwel alom ter wereld botsende belangen van de VS en de Sowjet-Unie, en het belang van nationa le veiligheid waarmee zij hun acties ver dedigen, is het niet aannemelijk dat te Genève allerlei branden plotseling zul len worden geblust om de wereld vervol gens schroeivrij te verpakken in duide lijke afspraken. Afghanistan misschien, het Midden Oosten misschien, Nicara gua misschien Mensenrechten Ten aanzien van de mensenrechten bestaat meer duidelijkheid, ook al is het uitgesloten dat de Sowjet-Unie zich te Genève zal bekennen tot de westelijke opvattingen omtrent mensenrechten, die vrijheid gebieden van gedachten, ideeën en religie, van reizen waarheen men wil en een onbelemmerd stem recht. De namen Sjaranski, Sacharov. Bonner, Tsjertkova. Volkov. Parek springen uit dit conflict van opvattingen naar voren. De VS hopen op een Rus sisch gebaar en de speculaties in die richting zijn talrijk. Niemand verwacht dat het probleem van de mensenrechten andere overeen komsten te Genève in de weg zal staan, maar zij kunnen niet onbesproken blij ven. Reagan, die altijd zoveel moraliteit in zijn politieke verklaringen doet, ont komt er niet aan te wijzen op de Helsin- ki-overeenkomsten waarbij de Sowjet- Unie persoonlijke vrijheid voor zijn bur gers onderschreef, in ruil voor een be vestiging van inmiddels afgebakende in vloedssferen in Europa. De Amerikaanse president zal ook moeten spreken over emigratie van Rus sische joden. Alles bijeen heeft de Sow jet-Unie sedert 1970 een kwart miljoen joden laten vertrekken, maar sedert 1979 (toen het 51.333 joden een uitreisvisum gaf) is sprake van een dramatische da ling: in de eerste negen maanden van dit jaar mochten slechts 796 joden afreizen. Volgens Israëlische tellingen wachten 380.000 Russische joden op een vertrek- pasje. In sommige kringen koestert men voor hen hoop, nu Israël en de Sowjet- Unie onderweg lijken naar hervatting van hun diplomatieke betrekkingen en Israëlische luchtvaartfunctionarissen in Moskou besprekingen hebben gevoerd. Détente (een term die in de historie al een lang leven achter de rug heeft), ontspanning dus, is pas ge meengoed geworden als trefwoord in de betrekkingen tussen Oost en West, sedert Willy Brandt ermee voor de dag kwam en begon te bou wen aan een nieuwe en minder ge spannen verhouding tussen zijn Bondsrepubliek en de DDR. „Détente" als omschrijving van be leid, sloot min of meer aan bij Chroests- jovs idee van vreedzaam naast elkaar le ven: de voedingsbodem van coëxisten tie, die handel en economie zou moeten bevorderen en enorme bedragen zou kunnen besparen op defensie. „Vreedzame coëxistentie" (voor het eerst genoemd door premier Malenkov tijdens Stalins begrafenis) werd niet in gegeven door een afkeer van militaire dreiging en de wederzijdse doodstraf waarmee de supermachten elkaar in toom houden. Het was een kwestie van welbegrepen eigenbelang, omdat ver dergaande economische verrotting op den duur voor het systeem even gevaar lijk zou zijn als de veronderstelde drei ging uit het Westen. Eisenhower, toen president van de VS, de ex-generaal die de wereld uiteindelijk zou gaan waar schuwen voor de gevaren van het mili tair-industrieel complex, verwelkomde de tekenen van détente in Malenkovs re de. Dat was in 1953. De top die nu voor de deur staat is al thans in terminologie bescheidener van opzet. De ontmoeting te Genève gaat in de eerste plaats om beperking van kern wapens, die zowel de Verenigde Staten als de Sowjet-Unie als een molensteen om de nek hangen. Eisenhower „Niet defensie, maar een ramp zal het resultaat zijn van een militair program ma dat de bronnen en problemen van onze economie veronachtzaamt terwijl het indrukwekkende bolwerken en bas tions opricht voor de bescherming van een land dat bankroet is". Weliswaar is dit een uitspraak van Eisenhowers mi nister van Financiën, maar zij is vandaag de dag nog zeer van toepassing. Ronald Reagan ziet détente niet zoveel anders dan Henry Kissinger destijds, toen deze de scharnier was waarom de buitenlandse politiek van Richard Ni xon draaide. „Wij waren betrokken", schrijft Kissinger, „bij een delicate even wichtstoer: vrede toegedaan zijn zonder het streven ernaar te laten worden tot een vorm van morele ontwapening, on der het opgeven van alle andere waar den; klaar te staan de vrijheid te verdedi gen, maar tevens duidelijk te maken dat ongeremde rivaliteit alles op het spel zou kunnen zetten, vrijheid inbegrepen, in een totale nucleaire vernietiging". Tegen deze achtergrond stond Kissin ger vol wantrouwen tegenover détente, want hij twijfelde aan de Russische be weegredenen en was vastbesloten Sow- jet-expansie te voorkomen. Maar in dé tente zag hij toch ook een middel om de Russische dilemma's te vergroten en' hun invloed elders in de wereld te ver minderen - in Kissingers dagen aan de top vormde die détente bovendien een welkom tegenwicht aan het binnenland se politieke front voor een groeiende vredesbeweging tegen de oorlog in Viet- De parallellen zijn duidelijk: voor Rea gan is het groeiende verzet tegen zijn kernwapen program ma's, gepaard aan een enorm begrotingstekort reden te over voor een beleid van voortgezette vijandschap op een lager niveau van be wapening. De retoriek is Overigens in es sentie na 26 jaar nauwelijks ontsnapt aan het peil van het befaamde debat tus sen Chroestsjov en (toen vice-president) Nixon in een Amerikaanse modelkeu ken in Moskou tijdens een tentoonstel ling. Chroestjov: „Wij zullen uw dreigin gen met onze dreigingen beantwoorden. Wij hebben middelen tot onze beschik king om u zware schade toe te brengen". „Wij ook", zei Nixon. „Die van ons zijn beter", antwoordde Chroestsjov. Wrijving De verhouding tussen de VS en de Sowjet-Unie (en in wijder verband tus sen Oostelijke en Westelijke machts blokken) wordt bepaald door een slin gerbeweging. Détente als doctrine is daarbij niet in het geding. Wel de perio diek opduikende benauwenis dat tech nologisch steeds perfectere nucleaire vernietigingswapens ideologische ge schillen naar het tweede plan terugwij zen. Maar na enige tijd van détente op het gebied van bewapening worden de ideologie en de politieke praktijk die daaruit voortvloeit opnieuw oorzaken van frictie. Zulke wrijving leidt tot be wapening en vrees. Enzovoort, enzo voort. Détente kortom, is een vertaling van overlevingsinstinct. In 1972 en 1973 zegt Kissinger, beleef de de détente een hoogtepunt. Ameri kaanse historici zien vaak in de onderte kening van dc overeenkomsten van Hel sinki (over Europese veiligheid en sa menwerking) het hoogtepunt van deze schijnbare ontspanning in de betrekkin gen tussen Oost en West. Reagan, tot op zijn ideologisch vel ont kleed, hoort thuis op de rechterflank van de politiek. De gevaarlijke druk op de Amerikaanse regeringen die daar tot een kunst is verheven, boezemde Eisenho wer al vrees in en was volgens Lyndon Johnson „het Grote Beest Dat Gevreesd Moest Worden". Wanneer het opper hoofd van het Westen dan ook te Genève aantreedt tegenover de voorman van „het rijk van het kwaad" is dat vooral een gevolg van het besef dat beiden op nieuw gebaat zijn bij kalm overleg. Dat is détente gaan heten, ook al ver andert die niets aan de ideologische ge schillen als kern van een nieuwe con frontatie. Zo min als bij een kernoorlog, is er tijdens topconferenties sprake van een winnaar omdat geen overeenkomst stand kan houden die het belang van een der partijen niet langer dient. Pragmatsime Een van de redenen waarom volgens velen de topconferentie van 1985 niet kan worden beschouwd als een begin van een nieuwe periode van détente, is het feit dat de Amerikaanse buitenland se politiek geen duidelijke impresario heeft van het kaliber Kissinger of Brze- zinski, en dat die politiek evenmin be rust op zowel een nationale consensus als op breukvrije Atlantische verhoudin gen. Détente is een produkt van pragmatis me, dat voortvloeit uit de zekerheid dat zelfs de grootste macht zijn beperkingen heeft. Zo'n benadering van de realiteit is vreemd aan de mannen die, met de man tel van de moraliteit om de schouders, Amerika dagelijks opvoeden in een compromisloze leer van goed en kwaad. „Het waren twee sobere dagen. Er was geen onbeleefdheid, geen boze buien, geen bedreiging of ultima tum van een van beide kanten; geen voordeel of concessie was bereikt of gedaan; geen belangrijke beslissing was voorgenomen of gevallen; spec taculaire vooruitgang werd noch be reikt, noch voorgewend..." Dit zijn de woorden waarmee presi dent John F. Kennedy in juni 1961 voor het Amerikaanse volk beschreef hoe zijn conferentie met Sowjet-leider Chroesjts- jov was verlopen. Ronald Reagan hoopt met betere resultaten terug te komen uit Genève, hoewel de voortekenen er niet op wijzen dat hij uiteindelijk, als hij op 21 november voor het Amerikaanse Congres staat, veel méér zal kunnen zeg gen dan Kennedy: „Onze inzichten con trasteren scherp maar ten minste ken den we ten slotte eikaars positie beter". De sombere geluiden in Washington en de potsierlijke verontwaardiging over het feit dat Gorbatsjov het tijdens voor besprekingen met minister van buiten landse zaken Shultz in Moskou heeft ge waagd die strijdlustig in de rede te val len, kunnen er op gericht zijn eventuele succesjes wat meer reliëf te geven. Waar schijnlijk is dat niet, ook al is het tijdens topconferenties eerder voorgekomen dat de politieke leiders van 's werelds grootste machten terwille van eigen bin nenlandse politiek onder één hoedje spelend een soort boerenbedrog pleeg den. Kissinger had, als veiligheidsadviseur van Nixon, geheel buiten minister van buitenlandse zaken Rogers om met de Russen overeenstemming bereikt om trent 'Grondbeginselen van VS-Sowjet- betrekkingen'. Tijdens de top met Brezjbjev van 1972 zouden die worden aangenomen, maar minister Rogers was ook in Moskou daarvan nog geheel on kundig. Nixon vroeg Brezjnjev de 'Grondbeginselen' zo te presenteren dat daarop in bureaucratische zin niets viel aan te merken. Brezjnjev speelde mee. Topconferenties zijn hachelijke onder nemingen. Doorgaans zijn er staatslie den bij betrokken, die niet tot in alle de tails op de hoogte kunnen zijn van de onderwerpen die ter tafel liggen. Zij zijn meestal tijdens vele weken van voorbe reidingen bedolven onder adviezen van deskundigen. Reagan heeft documenten van drie tot acht velletjes dik gekregen over Russische cultuur en geschiedenis, politieke achtergronden, Gorbatsjovs carrière en persoonlijkheid, het Russi sche volk, enzovoort. Hij heeft recente Russische films gezien. Uit de reeks van voorbesprekingen en uit verslagen van Gorbatsjovs optreden in Groot-Brittan- nië en Frankrijk heeft zijn staf zo goed mogelijk een scenario ontwikkeld voor de confrontatie. Mogelijk zelfs zal Rea gan deelnemen aan een 'repetitie' waar in een van zijn medewerkers de rol van Gorbatsjov speelt. In scène Niets wordt aan het toeval overgelaten en Reagans medewerkers maken zich weinig zorgen over de ontmoetingen waarbij de leiders vergezeld zullen zijn van hun staven, die het hele gebeuren zo goed mogelijk in scène hebben gezet. Chroesjtsjov klaagde in zijn memoires weliswaar over het feit dat president Ei senhower in 1955 tijdens een andere top conferentie in Genève 'als een plichtsge trouwe schooljongen' zijn standpunten formuleerde aan de hand van briefjes die zijn minister van buitenlandse zaken Dulles hem toeschoof, maar gegeven de gecompliceerde onderwerpen is dat toch de praktijk geworden. In Genève zal het gaan om zeven Rus sische en zeven Amerikaanse onderhap- delaars. Namens de VS naar verluidt: Reagan, Shultz, McFarlane (veiligheids adviseur), Matlock (Sowjet-expert). Re gan (chef-staf van het Witte Huis), Hart- mann (VS-ambassadeur in Moskou), Nitze (adviseur voor wapenbeheersing) en mevrouw Ridgway (onderminister van buitenlandse zaken en adviserend over o.m. mensenrechten). Verder naar de achtergrond staan on der meer onderministers van defensie Perle en Ikle, die mee mogen in plaats van hun nadrukkelijk buitenspel gela ten baas Weinberger. De grootte van de Amerikaanse delegatie wil het Witte Huis (nog) niet bekendmaken. Een hon derdtal veiligheidsagenten en zo'n vijf tig verbindingsspccialisten moeten wor den meegerekend. Chroesjtsjov-Kennedy (1961): sobere dagen. ifotoAPi De topconferentie komt neer op vier bijeenkomsten van twee uur en twee di ners. in twee dagen tijd. Dat, betekent twaalf uur rechtstreeks contact, maar in feite vanwege de tolken met hun verta lingen een uur of zes van gesprekken, plus een persoonlijke ontmoeting, zon der medewerkers, tussen Reagan en Gorbatsjov met hun vertalers. Niet gerust Het Witte Huis heeft laten weten dat Reagan zijn adrenaline voelt vloeien, na te hebben gehoord van Gorbatsjovs strijdlust. Dat kan zijn, maar het is juist over dit tweegesprek dat Washington niet helemaal gerust is. Reagan noch Gorbatsjov hebben hun politieke positie beteikt vanwege een grondige kennis van het bureaucratisch detailwerk. Alle schrijvers van ministeriële memoires en biografieën van presidenten vermelden de bezorgdheid van stafmedewerkers over gesprekken onder vier ogen' tij dens topconferenties. Gegeven Reagans verlangen om als 'vredespresident' de geschiedenis in te gaan en diens onwankelbaar vertrouwen in zijn persoonlijke overtuigingskracht, vreest Washington voor de hinderlagen van de communistische dialectiek, waarin bekende woorden heel andere betekenissen hebben dan welke het Westen er aan toekent. Ook in de VS wordt Reagan gezien als een president met zo'n geringe diep gang. dat hij zelfs de voorstellen van zijn medewerkers niet volledig kan door gronden. Dit zou dan weer de verbazing wekkende strijd binnen het kabinet ver klaren tijdens de voorbereiding van de top. Gegeven Reagans geringe achting voor de bureacratie. houden zijn mede werkers hun hart vast voor een presi dentiele opwelling om op eigen houtje de betrekkingen met de Sowjet-Unie in een kwartiertje naar zijn hand te zetten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21