Rijnlands zet stap in goede richting 'De jeugd van nu mist hardheid' Willy de vinoloog 'Stofzuiger' Van de Kerkhof: ZATERDAG 16 NOVEMBER 1985 SPORT PAGINA 1!' School wil naar WK in Portugal SASSENHEIM - Als Sassenheim in de Verenigde Staten lag dan zou het Rijnlands Ly ceum nu een begerenswaardig object zijn voor de scouts van talloze universiteiten. In het land van de onbegrensde mogelijkheden namelijk meet men bekendheid en prestige in veel gevallen af aan prestaties op sportgebied en wat dat betreft heeft het Rijnlands, hier als highschool dus, het een en ander te bieden. Niet alleen een breed spectrum aan aktiviteiten, maar ook drie heuse nationale kampioenen. In zijn eentje heeft Willy van de Kerkhof meer inter lands (63) gespeeld dan drie/kwart van de huidige Oranje-selectie samen. Vanaf juni 1974 (debuut te gen Roemenië) behoorde hij vrijwel onafgebroken tot het vaderlandse elite korps, maakte hij twee we reldkampioenschappen mee (1974 en 1978) en de op komst en het verval van het vaderlandse topvoet bal. De cruciale WK-inter- land woensdagavond in Rotterdam tegen België maakt bij verlies echter een abrupt einde aan zijn indrukwekkende loopbaan als international. „Dan stop ik er definitief mee en hoeven ze mij niet meer te selecteren. Voor de toe komst van het Nederlands elftal is het dan niet meer verantwoord dat ik er nog langer bij ben". Als enig overgeblevene van de lichting top-voeb bailers die de glorieperio de van de jaren zeventig meemaakte hoopt de Bra bander echter op een vro lijker afscheid. „Het zou een schitterende bekro ning van mijn carriëre zijn als Oranje Mexico haalt". En daarbij gaat het hem nog louter om de sportieve eer. Want dank zij een so ber geleid voetballeven heeft „mijn broer de vino loog" de schaapjes op het droge, en mag hij zich bo vendien eigenaar noemen van een wijnzaak, een schoonmaakbedrijf en een cafetaria. Met hem, de karakter voetballer van PSV en Oranje, die 15 jaar lang niet alleen de lusten maar ook de lasten van topvoet bal voor zijn rekening nam, en die nog tot het ein de van het volgende sei zoen bij PSV onder con tract staat, - blikten onze verslaggevers terug en vooruit. Aandacht voor de peetvader van Oranje, aan wie zijn jongere collega's zich best mogen spiegelen. Voor welk trio, als we de Holland- Amerika-lijn nog even doortrek ken, vooral de atletiekcoaches be langstelling zouden tonen. De aan trekkelijke beurzen, al dan niet in samenhang met nog wat verboden vruchten als auto's of cash, zijn echt niet voorbehouden aan honk ballers, basketballers of voetbal lers. Ook de beoefenaren van de 'moeder der sporten' komen vooral het laatste decennium ruimschoots aan hun trekken. Mits zij natuur lijk capabel zijn om, bijvoorbeeld la Carl Lewis voor Santa Monica University, de naam van hun toe komstige alma mater door het neerzetten van toptijden hoog hou den. Want dat levert publiciteit op, dat oefent aantrekkingskracht uit en dat brengt geld in het laatje. Daarom is het daar, zoals gebruike lijk, allemaal te doen. Bollenstreek Maar goed, Sassenheim ligt niet in Michigan maar gewoon in de bollenstreek en van de Leidse uni versiteit heeft het Rijnlands net zo weinig te verwachten als van het ministerie inzake de nieuwbouw- plannen die nu al weer dertien jaar koud in het vriesvak liggen. Hier in Nederland is schoolsport nu een maal lang niet zo'n 'hot item' als in de States, al neemt het Rijnlands Lyceum zijn kampioenen bij wijze van uitzondering wel degelijk se rieus. Wat heet. De baas zelf gaat straks in april ook mee naar Portu gal. "Ja, dat is inderdaad de bedoe ling", meldt rector Hietbrink die door in de omgeving van Lissabon met eigen ogen wil toezien of zijn leerlingen in teamverband (vijf) ook internationaal op het wereld kampioenschap cross een beetje uit de voeten kunnen. "De eerste stap in de goede richting is in elk geval gezet. Het bestuur van het Rijnlands Lyceum heeft ons een bedrag van vijfduizend gulden toe gezegd. Een mooi begin. Nu die an dere vijftienduizend nog". Die zijn nodig om twee van de drie kampioensploegen (de mon diale titelstrijd is niet voor de ou deren weggelegd maar slechts voor de categorie tot 16 jaar), de reser ves en de begeleiders naar den vreemde en weer terug te voeren. "Een professionele pr-man, vader van één van de leerlingen, onder zoekt momenteel de mogelijkhe den om via sponsoring aan dat geld te komen. Nee, we zouden er geen bezwaar tegen hebben om met shirtreclame te lopen. Tenminste, als het reglement dat ook toelaat", aldus de rector. Rob Olieroock, leraar LO en sa men met collega Han Wallaart ver antwoordelijk voor de wekelijkse vrijwillige zaterdag- en zondagoch :s-teams van het Rijnlands tijdens e tendtraining in de Noord wij ker- houtse duinen, verwacht dienaan gaande geen problemen. "De KNAU, de atletiek unie, ziet in te genstelling tot bijvoorbeeld de voetbal- of basketbalbond blijk baar niets in schoolsport. Dus reglementen betreffende sponso ring zijn er niet. Op het kampioen schap in Zeist, waaraan bij de jon gens tot 16 jaar toch 16 ploegen van vijf deelnamen, was niemand van de bond aanwezig. Het wordt ken nelijk niet serieus genomen. Mijns inziens een gemiste kans, want bij die groep zitten toch potentiële le den." Waarmee Olieroock al aangeeft dat de ploegen van het Rijnlands niet zijn gebouwd rond talentvolle lopers van de regionale atletiek- clubs. "Nee", zegt Wallaart, "alleen bij de meisjes is er eentje lid van De Spartaan uit Lisse. De rest voet balt of korfbalt. Wat niet wil zeg gen dat het niveau niks zou voor stellen. De cross-kampioen van de KNAU in de leeftijdsklasse tot 16 jaar eindigde in Zeist als zevende. voor. Tweede e te ziin." Afstand Zowel bij de jongens als de meis jes tot 16 jaar nam het Rijnlands in de totaaltelling (van de vijf lopers telden de vier beste) flink afstand van, in beide gevallen, het St.Joris uit Eindhoven, de gedoodverfde favoriet. "Maar", zegt Olieroock, "als we in Portugal een goede uit slag willen maken dan zal er een intensieve training nodig zijn. In het verleden kwamen de Neder landse vertegenwoordigers er in het buitenland niet best vanaf. Wij hebben daarom al contact gelegd met Spartaan-trainer Jan van Heek. Die heeft zich in principe be reid verklaard om ons te helpen". Maar nogmaals, alles staat of valt met de centen. Dat die er zullen ko men staat voor de rector vast. Hij ziet een succesvol tripje naar Por tugal best zitten. Is trouwens goed voor de naam van de school. Wat dat betreft moet Nederland er ook op dat gebied aan geloven. Welis waar twintig jaar later dan daar dienen de scholen zich hier naar Amerikaans voorbeeld te verko pen. En dat kan inderdaad ook door middel van de sport. AD VAN KAAM LEIDEN - Fides Pacta start mor gen de festiviteiten rond haar vijf enzeventig jarig jubileum met haar inmiddels traditionele zaalkorfbal- toernooi in de Groenoordhallen. Naast het weer in de hoofdklasse teruggekeerde Fides komt ook hoofdklasser Die Haghe uit in de hoogste afdeling, evenals de Leid se eerste klassers De Danaïden en Zuiderkwartier. Het deelnemers veld wordt verder gevormd door De Algemene, Crescendo en KNS en opmerkelijk genoeg zaterdag- clubs Velocitas en Ons Eiland. Vanaf half tien wordt er al ge speeld, maar de toppers komen pas in de middaguren in actie. Verlies van handbalteam HAARLEM (ANP) - Het Neder lands herenteam heeft in de Haar lemse Handbalweek de confronta tie met topland Tsjecho-Slowakije met zeer miminale schade door staan. Nederland verloor het duel op derde dag van het zeslanden- toernooi met slechts één treffer verschil: 20-21. Bij rust was de mar ge nog drie in het voordeel van de handballers uit het Oostblok: 13- 10. Het opmerkelijke resultaat was vooral te danken aan de Neder landse doelman Jacques Josten, die vele Tsjechoslowaakse schoten onschadelijk maakte. De Limbur ger stopte ook twee strafworpen. Voor Nederland, dat zonder zijn sterkste spelers Hamers en Jacobs speelde, was de kleine nederlaag een genoegdoening voor de schan de van de B-wereldtitelstrijd van 1983 in eigen land. In Boxmeer ver sloeg Tsjechoslowakije toen op de openingsdag van het toernooi gast heer Nederland met 24-8. Record Longo PARIJS (AFP) - De Franse wiel- renster Jeannie Longo heeft vrij dagavond in Parijs een wereldre cord gereden op de vijf kilometer. Op de baan van het sportpaleis van Bercy legde ze die afstand af in 6 minuten en 29,60 seconden. Het oude record stond sinds 8 januari van dit jaar op naam van de Soyjet- renster Erika Saloemijaje, die er in Moskou tien seconden langer over deed. DEN HAAG (ANP) - Midlotto 45a her ft geen winnaar opgeleverd van de eerste prijs. Voor de tweede prijs meldden zic h drie deelnemers. Zij ontvangen ieder bru- Het resultaat is: Ie prijs: geen winnaar; 2e prijs: 3 win naars, die elk bruto 100.000,- ontvangen; 3e prijs: 66 winnaars, die elk bruto 3.098,30 ontvangen; 4e prijs: 3.849 ein- naars, die elk 53,10 ontvangen; 5e prijs: 64.393 winnaars, die elk 5,00 ontvangen. 3.195 winnaars. GELDROP (GPD) - De aankleding van zijn huis vertoont een opmerkelijke gelijkenis met zijn manier van voetballen: oerdegelijk maar met smaak gekozen. Zonder tierelantij nen. Want zodra hij zich te buiten gaat aan fratsen loopt het gegarandeerd spaak, zowel in het veld als daarbuiten. Dat heeft Willy van de Kerkhof, 34 inmiddels, gemaakt tot wat hij nu is: een stofzuiger van degelijk fabrikaat, die als een broekie de harde wereld van het profvoetbal binnenstapte, die de glamour en de uitstraling mist van de echte vedette, maar wel een die financieel beter boerde dan spelers met illustere namen als Cruijff, Suurbier, Neeskens of Schrijvers. „Om Willy van de Kerkhof hoeft niemand zich zorgen te maken", doet de Brabander niet geheimzin nig over de status van financiële onafhankelijkheid die 15 jaar top voetbal hem heeft gebracht. „Ik heb alles te danken aan het voetbal en zou met niemand willen ruilen. Een natuurtalent was ik niet. Wel een voetballer die veel heeft bijge leerd en die heeft bewezen dat je op karakter een heel eind kunt ko- Toch zijn er honderden i hebben. Ik ben een hele simpele Maar wel een wiens naam over tlen werkvoetballer, die er echter wel iaar n°8 met eerbied zal worden het maximale heeft uitgehaald. En uitgesproken. Apetrots als de peet- daar ben ik best trots op. Als ik vader van Orarye is op zijn bun- stop bij PSV hoef ik ook echt niet stofzuiger beschouwt hij dat wel". Want werken zit hem in het bloed. Hy kreeg het van huis uit mee en trok er op het voetbalveld gevraagd optimaal profijt van. Hij is niet de voetballer die past i de eregalerij van voortlevende ik doe het al? een erkenning voor zijn rol als land die meer kwaliteiten hebben vedetten als Bakhuijs, Wilkes, Len- dan ik, maar die het veel minder stra, Rijvers, Moulijn of Cruijff. Willy van de Kerkhof en Ben Wijnstekers. De harde kern van Oranje. bliksemafleider op het midden veld. „Als er over tien jaar wordt ie de stofzuiger was, zal mijn naam er- automatisch uitrol len. En iedereen in dit land mag weten dat ik daar verschrikkelijk trots op ben. Het is niet de fijnste job in een elftal, maar wel een die mij altijd enorm veel voldoening heeft geschonken. En nog steeds". Opgegroeid in eer al vroeg va derloos gezin waar de dubbeltjes moesten worden omgedraaid, was de voetballer in bonus al vroeg op zichzelf aangewezen. „Mijn moe der had niks, ik moest zelf maar zien aan de kost te komen. Thuis hadden ze het geld niet om nieuwe schoenen te kopen. Dus ging ik twee maanden met de melkboer de wijk in. Nu komt mijn dochter naar me toe en zegt: geef me even 50 gulden voor de fitnessclub. Die krijgt ze dan. Maar tegelijk betrap ik me er op-dat ik het haar wel erg gemakkelijk maak en dat ze niet al tijd bij mij aan kan kloppen. Ze mag er zelf ook wel iets voor doen. Als een meisje bij haar in de klas dagenlang met dezelfde kleren loopt snapt ze dat niet. Dat hoef jij niet, zeg ik haar dan, omdat je va der toevallig aardig tegen een bal kan schoppen. Maar op die manier ben ik mijn eigen kinderen wel een beetje aan het verpesten". Gemakzucht In de voetballerij ondervindt Willy van de Kerkhof het dagelijks, en ergert hij zich regelmatig bont en blauw aan de gemakzucht van de hedendaagse voetbalprof. Maar of je dat de voetballer van nu mag verwijten? „Misschien niet", twij felt de PSV'er, ..maar het is wel het kardinale verschil tussen nu en toen. De clubs", erkent hij grif, „zijn er mede debet aan dat de voetballer van nu er naar verhou ding nog bitter voor hoeft te doen om de top te bereiken. Financieel worden de spelers te veel in de watten gelegd. Toen ik bij FC Twente begon had ik een maandsa laris van 745 gulden bruto, en kwam er geen cent bij als ik op de bank zat. Ik moest dus wel preste ren en er voor zorgen dat ik in het eerste kwam. De prikkel om iets af te dwingen is er nu veel minder. Een jongen als Wildschut stak als reserve bij PSV anderhalve ton in zijn zak en kon lekker studeren. Waarom zou hij zich dan druk ma ken?". Het is volgens Van de Kerkhof ook geen toeval dat de vaderlandse topciubs de laatste jaren interna tionaal nog amper potten kunnen breken. „En dat heeft niks te ma ken met kwaliteit, maar alles met de mentaliteit. Die ontbreekt om een ronde verder te komen. De jeugd van nu mist hardheid. En dat heeft weer alles te maken met een gemis aan rijpheid. De druk om te presteren is er nauwelijks, doordat de nationale competitie amper iets voorstelt en de topclubs er in de Europa Cup-toernooien veel te snel uitvliegen. Van wedstrijden tegen Heracles en NEC word je niet veel wijzer, net zomin als van die vriendschappelijke toernooien. Dat stelt niks voor. Je leert pas iets van wedstrijdën waar het echt om de knikkers gaat, en alles is toege staan tot de scheidsrechter fluit. De hardheid die je daarin opdoet mist het gros van de Nederlandse voetballers". Elite Willy van de Kerkhof kan het we ten. Al in 1974 behoorde hij tot de selectie van Oranje, elf jaar na dato maakt hij nog steeds deel uit van die elitegroep. „Toen was Cruijff de routinier, nu ben ik dat. En dat zegt in feite genoeg over het Neder landse voetbal van dit moment. Ik denk dat de ploeg van 1974 op ba sis van kwaliteit en mentaliteit het beste Nederlandse elftal was dat we ooit hebben gehad. Niks ten na dele van Jongbloed, maar ik denk ook dat we met Van Beveren in het doel in 1974 en 1978 wereldkam pioen waren geworden Puur kwalitatief gezien schat de routinier de kwaliteiten van de hui dige Oranje-lichting desondanks hoger in dan die van 1974. „In Rij kaard en Gullit bezit Nederland twee spelers die het vermogen in zich hebben om een ploeg te kun nen dragen, met Van Basten heb ben we een toekomstige wereld- spits in huis. Daarom denk ik ook", is zijn wel erg optimistische visie, „dat we bij de WK van 1990 weer het veruit beste land ter wereld kunnen zijn". Het is dan echter wel een pure noodzaak dat de aanstormende voctbaljeugd de gelegenheid krijgt om de mentale hardheid op te doen die nodig is om op het internatio nale podium overeind te blijven. „Voor de ontwikkeling van deze voetballers", spreekt Van de Kerk hof uit ervaring, „is het verschrik kelijk belangrijk dat Nederland Mexico haalt. Je zult zien dat ze dan met sprongen vooruit gaan. El ke wedstrijd is er een op top-ni- veau en vraagt geen 100 maar 200 procent inzet en concentratie. Dan kun je geen seconde marachande- ren. Want als er een door de mand valt, zakt het hele elftal weg. We zullen er nu gewoon bij moeten zijn, anders zijn deze spelers straks 40 en hebben ze nog niks gepres teerd". Willy van de Kerkhof heeft ge makkelijk praten. Opgegroeid tus sen internationaal erkende vedet ten als Cruijff, Neeskens en Van Hanegemen vertoefde hij in 1974 in de wachtkamer en liet hij het hele circus merendeels vanaf de tribune aan zich voorbij trekken. „Maar dat wereldkampioenschap was voor mij net zo leerzaam als dat van 1978 toen ik wel in de basis stond. Als aankomend international keek ik hoog op tegen voetballers als Cruijff en Van Hanegem. Dat was de Ajax-kliek waar je echt niet tus sen kwam. Toch had ik respect voor die spelers, omdat ze dat op het veld afdwongen. Daar moet je nu niet meer om komen. Maar van die spelers heb ik wel ontzettend veel geleerd, alleen maar door te luisteren en te kijken". Monnik Bezeten van de gedachte om als voetballer de absolute top te halen en tot de besten ter wereld te beho ren, leefde Willy van de Kerkhof vanaf het meest prille begin als een monnik. Uitspattingen waren aan hem niet besteed. Een discotheek of een café zag hij zelden van bin nen, verjaardagen gingen aan hem voorbij als er de volgende dag een wedstrijd op het programma stond. Onder het motto: „De club betaalt je voor dingen die je moet doen, maar vooral voor datgene watje moet laten. Dat betekent dat een voetballer zich privé heel wat moet ontzeggen en dat je niet on bekommerd kunt eten en drinken. Sommige spelers hebben daar moeite mee. Maar ze vergeten dan wel dat ze juist daarvoor extra wor den betaald". In de loop der jaren heeft Willy van de Kerkhof ze ook allemaal aan zich voorbij zien trekken, de voetballers die gefrustreerd af haakten en de trainers die Orarye naar het succes leiden (Michels. Zwartkruis, Happel) en daarin niet slaagden (Knobel. Rijvers). Wat pal overeind bleef was het voetbalin- stuut uit Eindhoven, dat met min der kwaliteiten gezegend was dan tweelingbroer René maar die op basis van karakter en wilskracht alle stormen doorstond. Hij hield er in de wandelgangen de weinig vleiende kwalificatie van slijmbal aan over, omdat hij nooit openlijk zijn mening gaf als PSV of Orarye weer eens negatief in de publiciteit kwam. Zelfs het voortijdige ver trek uit Zeist van Kees Rijvers, de trainer die als een rode draad door zijn voetbalcarrière loopt, kon hem niet verleiden tot weerbarstige uit spraken. „Natuurlijk had ik toen voor Oranje kunnen bedanken en het voor hem op kunnen nemen. Maar dan had ik wel mijn eigen rui ten ingegooid" Want even sober en degelijk als zijn leven in elkaar steekt, zo con ventioneel denkt hij over de hiërar chie in de voetbalwereld. Het be stuur heeft de macht, een trainer is zijn baas. „Als die zegt dat ik tien keer 100 meter moet sprinten, dan doe ik dat. Nee, dan vraag ik me niet af waarom. Ik ga er vanuit dat het wel ergens goed voor zal zijn. anders draagt hij mij dat niet op Hoogst onverstandig vindt hij de uitspraken van René van der Gijp. die Leo Beenhakker recent van vriendjespolitiek beschuldigde. „Zoiets kun je wel hardop denken, maar niet zeggen. Je bereikt er niets mee. Dat heb ik van Van Gel der geleerd, die me altijd heeft voorgehouden eerst tot tien te tel len en pas dan iets te zeggen. Ik heb altijd gedacht aah mijn eigen carrière en me vanaf het begin voorgenomen zo weinig mogelijk over anderen te zeggen. En daar heb ik nog steeds geen spijt van Waanzinnig Slechts een keer deze morgen laat hij zich verleiden tot een kras se uitspraak en noemt hij de oefen wedstrijd tegen FC Den Bosch voor België-Nederland zonder om wegen een „waanzinnig idee. Zoiets stoms heb ik nooit eerder meegemaakt", kapittelt hij het duo Michels-Beenhakker „Als je zelf vertrouwen wilt kweken laatje een ploeg oefenen tegen een amateur club. Dan kun je er een stuk of tien inschoppen en bovendien je eigen spel spelen. Maar niet tegen een eredivisieclub, die na vyf minuten al vergeten is dat het België moet kopiëren en er alleen op uit is om van het Nederlands elftal te win nen. En geef ze eens ongelyk" Op dat moment wist hij nog niet dat dit kunststukje zaterdag tegen Ex celsior herhaald zal worden. Voor de rest heeft hy echter niets dan lof voor het technisch duo in Zeist. Tot op de dag vandaag ge niet Willy van de Kerkhof ook nog van elke bijeenkomst die voor Oranje wordt belegd. De taal van Beenhakker, die niet de zijne is. neemt hij daarbij op de koop toe De zes dagen trainingskamp die aan de cruciale tweekamp met Bel gie vooraf gaan, zijn voor hem „ge zellige dagen en uiterst nuttig voor deze spelersgroep. Dat is het grote verschil tussen 1974 en nu Die groep hoefde je niks te vertellen, die wist precies wat er gebeuren moest. Maar dc toekomst van het Nederlandse voetbal ligt wel in handen van de groep van nu. En daar hebben we negentig minuten de tyd voor. Dat is niet veel maar 11 hoop genoeg om die twee ballen er in tejtrygen"

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19