Opmars van de lokale verwarming VEGIN Isolatie heeft ook zijn schaduwkanten Afwijkende cijfers PAGINA 18 ZATERDAG 16 NOVEMBER 1985 ACTIE ZUINIG STOKEN Heeft CV zijn tijd gehad 1 LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD LEIDEN - De energiebespa ring in veel Nederlandse huis houdens kan ook z'n ongezon de kantjes hebben. Technische tekortkomingen bij de warmte- isolatie en 'de thermostaat een graadje lager' veroorzaken in sommige huizen een goed mi lieu voor schimmels en huis stofmijten. Vooral mensen met allergie-verschijnselen hebben vaak veel last van deze parasie ten. De problemen zijn niet al leen te wijten aan de isolatie, maar aan een samengaan van factoren, aldus het tijdschrift Blauwdruk van de Gasunie. Verschillende wetenschap pers zijn op het ogenblik bezig met studies naar het verband tussen isolatie, stookgedrag en ziekteverschijnselen. Hoewel de resultaten van die onderzoe ken nog maar mondjesmaat voorhanden zijn, is nu al duide lijk dat in veel huizen een te kort aan ventilatie en daardoor een hoge luchtvochtigheid op treedt, waarin met name de huisstofmijt goed gedijt. De huisstofmijt is een micro scopisch klein diertje, dat in bijna alle huizen voorkomt. Het voedt zich voornamelijk met huidschilfers van mensen of huisdieren, die in de vorm van stof overal voorkomen. Het zijn bepaalde eiwitten in de uit werpselen van deze mijten die problemen veroorzaken bij mensen met cara (aandoenin gen van de luchtwegen), aldus Johan Huizing van de Gronin ger Wetenschapswinkel voor de Volksgezondheid. Naar schatting 5 procent van de mensen heeft last van deze huisstof-allergie. Maar ook voor anderen vormen schim mels en mijten een bedreiging voor de gezondheid. De wetenschapswinkels wor den de laatste tijd overstroomd met vragen van bewonersgroe- pen, die het verband leggen tussen vochtproblemen en de isolatie. Door de naoorlogse woningnood en later door de relatief lage gasprijzen zijn er tot 1970 veel huizen gebouwd, die warmtetechnisch onder de maat waren. Maar met de ont snappende warmte verliet ook het overtollig vocht de woning. Met de stijgende gasprijzen werden die huizen geisoleerd, waardoor de de warmte binnen blijft, maar ook het vocht. Tegelijkertijd hebben veel mensen zich iets aangetrokken van de advertentiecampagnes om zuinig te zijn. Er wordt een graadje lager gestookt en in sommige kamers komt de ver warming nooit meer aan. Daar bij is de isolatie van veel oudere huizen verre van volmaakt. Door de bouwkundige con structie blijven er bepaalde 'koudebruggen' aanwezig, die plaatselijke koude veroorzaken in een huis, met alle kans op condensvocht en schimmelvor ming. Een betonvloer die tot de buitenmuur doorloopt, is bij voorbeeld zo'n koudebrug waar alleen tegen hoge kosten iets aan kan worden gedaan. Tenslotte is de 'grote schoon maak' in onbruik geraakt. Steeds meer mensen vinden het overdreven om hun huis in het vooijaar helemaal onderste boven te halen, maar langza merhand beginnen weten schappers zich af te vragen of de ouderwetse mattenklopper geen flinke bijdrage aan de volksgezondheid leverde. LEIDEN - Misschien wist u het niet: in ongeveer 150.000 Neder landse woningen wordt nog steeds een kolenkachel of oliekachel ge stookt, terwijl naar schatting 1,8 miljoen bewoners hun huis met een gashaard of gasgevelkachel verwarmen. In de overige 60 pro cent van de woningen staat een cv- ketel die de zogeheten centrale ver warming levert. De kolen-, olie- en gaskachelsto kers behoren tot de categorie die over lokale verwarming beschik ken: in één of meer vertrekken staat een apart verwarmingstoestel opgesteld. Die lokale verwarming is de laatste tijd in opmars; de men sen willen weer graag terug naar een wijze van verwarmen die gezel ligheid brengt. Voor de een is dat een knapperend houtvuur, voor de ander het achter glas zichtbare spel van gasvlammetjes. Daar komt nog iets bij: centrale verwarming mag dan comfortabel zijn (,je hebt er bijna geen omkijken naar"), zo zui nig als ons altijd is voorgespiegeld is ze zeker niet. Men is op dit mo ment nog druk doende met een on derzoek naar het economische voordeel van lokale verwarming ten opzichte van centrale verwar ming. Eén conclusie kan nu al worden getrokken, wanneer je in een wo ning tot vijf gasgestookte kachels hebt staan, in elk vertrek één, dan ben je in principe goedkoper uit dan met een cv-installatie. Dat heeft minder te maken met ver meende zuinigheid van het kachel type als wel met een ander stook gedrag. Eigenaars van lokale ver warming blijken sneller geneigd hun kachels op een lagere tempe ratuur in te stellen of zelfs de knop op „uit" te zetten. Anders gezegd: zijn zijn meer energiebewust. Een andere factor die lokale ver warming goedkoper maakt is het ontbreken van het zogenaamde lei- dingverlies. Een cv-installatie heeft een leidingsysteem nodig dat heet water of hete lucht van de ke tel naar de elders opgestelde radia toren voert, en omgekeerd. Via dit leidingsysteem ontstaat warmte verlies, warmte dus die niet direct bijdraagt aan de verlangde tempe ratuur in een vertrek. Daarnaast kost een cv-installatie nog aardig wat stroom, want de pomp, de thermostaat en de andere elek trisch gestuurde componenten ver hogen de elektriciteitsrekening met gemiddeld 300 gulden per jaar en voor die 300 gulden kun je onge veer 450 m3 aardgas stoken. Lokale verwarming door middel van gasgestookte haarden, convec- toren of gevelkachels heeft dat be zwaar niet. Er is geen stroom voor nodig, geen water dat opgewarmd moet worden, geen lange leidin gen, kortom, een gasgestookte ka chel in een lokaal verwarmingssys teem is als het ware self-suppor ting. Een gastoevoerleiding is alles wat hij nodig heeft om warmte te produceren. En een rookgasafvoer, vanzelf. De toepassing van gasgestookte lokale verwarming neemt sinds vijf jaar hand over hand toe. Met name gasgevelkachels doen het goed in de huidige woningbouw, vooral in de niet al te grote wonin gen, mede omdat tengevolge van het beter isoleren de warmtevraag kleiner is geworden. In een goed geisoleerde woning bereik je snel ler een „temperatuur-evenwicht" tussen de verschillende vertrek ken. Die vertrekken bevinden zich immers allemaal binnen een zelfde „isolatie-schil". Een vertrek waarin niet wordt gestookt koelt daardoor niet meer zo snel af en de tempera tuur blijft relatief gezien vrij hoog. Met deze constatering kom je al gauw op de vraag of het bij goede isolatie wel noodzakelijk is alle vertrekken te verwarmen. Uit een onderzoek in 80 gemeenten is ge bleken, dat in goed geïsoleerde eengezinswoningen, waarin op de begane grond met gasgevelkachels op 20 graden Celsius werd ge stookt, de andere vertrekken nog ruimschoots vorstvrij bleven bij een buitentemperatuur van min 10 graden C. De op de verdieping ge legen slaapkamers hadden bij deze buitentemperatuur nog een bin- nentemperatuur van plus 5 graden C. Onverwacht gunstige uitkom sten, die een direct gevolg waren van goede isolatie. Het ligt voor de hand te veron derstellen dat de service- en onder houdskosten voor lokale gasver- warming hoger zijn dan bij centra le verwarming. Want, kun je rede neren, als je bijvoorbeeld vijf gas kachels in huis hebt, dan heb je ook vijf hoofdbranders. Wanneer daar echter het ontbreken van ex pansie vat, pomp, overstortventiel, en mogelijke storingen in het elek trische gedeelte bij betrokken wordt, kunnen de verschillen in onderhoudskosten tegen elkaar worden weggestreept. Bij nieuwbouw en renovatie wordt nog te vaak met een zeker automatisme gekozen voor cv, on danks de relatief hoge investe ringskosten. Betrekt men straks een nieuwe woning en heeft men de keus tussen centrale en lokale verwarming, dan doet men er ver standig aan de installateur te vra gen om een vergelijkende kosten- specificatie. Bedenk ook dat een <fotr.r,l>0) gasgevelkachel geen schoorsteen of afvoerkanaal nodig heeft en niet afhankelijk is van luchttoevoer binnenshuis: zowel de aanvoer van zuurstof als de afvoer van de ver brandingsgassen vindt bij gevelka chels geheel buitenshuis plaats. Dat heeft het voordeel van een be tere beheersing van het binnenkli maat, iets wat bij optimaal geiso leerde woningen nogal wat proble men oplevert. Vaak zijn dergelijke woningen namelijk zó dichtge- stopt met isolatiemateriaal en tochtstrippen, dat er nauwelijks voldoende verse lucht de woning binnenkomt. Niet zonder reden wordt in bouwfysische kringen wel eens smalend gesproken over de „nationale kierenjacht". Terug naar de lokale verwar ming: men heeft nog niet lang gele den vastgesteld dat de hoofdver warming in de woonkamer het leeuwedeel van het gasverbruik voor zijn rekening neemt, en dat gas(gevel)kachels) in de andere vertrekken maar weinig gebruiken omdat ze lager of minder vaak wor den gestookt. Bij een lage warmte vraag (bijvoorbeeld als het buiten minder koud is) zet je bij lokale verwarming gewoon één of meer kachels uit, waardoor de kachels die aanblijven op een normale tem- peratuurbelasting doorverwarmen met een voldoende rendement. Bij cv kan dat niet, daar zul je bij een lage warmtevraag genoegen moeten nemen met het dan optre dende verschijnsel van een lager systeemrendement bij een lagere belasting van de ketel. Draai je bij voorbeeld een cv-radiator dicht met de bedoeling verspilling van warmte te voorkomen, dan wil de theorie dat de „gespaarde" verspil ling zich naar andere punten in het systeem verplaatst. Met andere woorden: er ontstaat extra leiding- verlies, hoger stilstandsverlies en een lager ketelrendement. Overigens is dat bij Hoog-Rende- mentsketels niét het geval, deze ketels hebben het voordeel dat bij verlaging van de benuttingsvraag het rendement van de ketel eerder toe- dan afneemt. Ook hier zal energiebewust handelen worden beloond met een verlaagd gasver bruik. Niettemin blijkt ondanks de op cv-radiatoren aangebrachte thermostaatkranen het regelen van de personlijke warmtebehoefte nog steeds erg lastig en zeker niet efficiënt. Nog steeds moeten er in een centraal-verwarmde woning eerst een heleboel kubieke meters lucht worden opgewarmd voordat men iets merkt van een hoger inge stelde temperatuur. Met de elektrisch gestuurde cv- ketel is ook de kans op het uitval len van de verwarming groter. Niet door het falen van het systeem zelf, maar door oorzaken als bijvoor beeld het uitvallen van de stroom voorziening. Een cv-ketel is im mers niet alleen aardgasafhanke- lijk, maar ook elektriciteitsafhan- kelijk. Lokale gasverwarming laat pas verstek gaan wanneer de gas- aanvoer zou uitvallen. Wanneer zich zo'n calamiteit voordoet is het toch wel gemakkelijk een hout- of kolenkacheltje voorhanden te heb ben; je zit dan niet meteen voor het koude-blok. Tenminste, als er een rookkanaal in de kamer voorhanden is. In al te veel nieuwbouwwoningen ont breekt een schoorsteen, hetgeen een woon- en bouwtechnisch man co mag worden genoemd. Stel je voor dat midden in de winter het gas uitvalt: in miljoenen huizen doen zich in dat geval rampen voor die herinneringen oproepen aan de hongerwinter van 1945! Met de ge wenste aanwezigheid van een schoorsteenkanaal en een op zol der voorhanden staand hout-, ko len- of oliekacheltje komen we als vanzelf op de hooggewaardeerde factor „gezelligheid". Een groot aantal deelnemers aan onze actie Zuinig Stoken is in ver warring geraakt door het feit dat de door ons gepubliceerde cijfers soms in sterke mate afwijken van die welke staan vermeld in de huis- aan-huisbladen. Een en ander wordt veroorzaakt door een verschil in berekenings methode. De cijfers die wij publi ceren worden ons verstrekt door de Vegin het overkoepelende or gaan van de gasdistributiebedrij- ven in Nederland. Daarbij wordt rekening gehouden met de weersi- tuatie zoals die bestaat op de vlieg basis Valkenburg. De cijfers in de huis-aan-huisbla- den worden verstrekt door het Haags energiebedrijf dat eigen me tingen verricht. Een woordvoerder van de Vegin liet gistermiddag des gevraagd weten dat in de door haar verstrekte cijfers wordt gewerkt met het systeem van gewogen graaddagen. Die methode leidt in begin no vember en begin maart tot een ze ker schokeffect maar geeft over het geheel een zeer betrouwbaar over zicht van het streefverbruik. Programma van 14 november tot 21 november: Leiden LUXOR (121239): 'Amadeus', dag. 14.00 en 20.00 uur, al. LIDO 1, 2, 3, 4 en STUDIO, (124130/ 133210): Prizzi's honor', 12 jaar. 'AU of me', al. 'Mad Max in de donderkooi', 12 jr. 'Traffic school', al. dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur 'Purple rose of Cairo', 12 jr. dag. 19.00 en 21.15 uur, do., vr., ma. en di. ook 14.30 uur. Kindermatinee: 'Sneeuwwitje', za., zo. en woe. 14.30 uur, al. TRIANON (123875): 'EmmanueUe', da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur, 16 jr. REX (125414): 'Orgie in New York', da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: 'Jong en op drift', vr. en za. 23.30 uur, 18 jr. KIJKHUIS (142895): 'Les Enfants', do. t/m woe. 20.00 en 22.15 uur. Alphen (voor reserveringen 01720-20800) EURO: 'Runaway', dag. 14.30 en 19.00 Bioscopen jr. ook 14.00 uur, 12 Nachtvoorstelling: 'Runaway', za. 24.00 uur, 16 jr. EURO: 'Desperately seeking Susan', dag. 18.30 en 21.00 uur, za., zo. en woe. •ook 14.00 uur, al. Nachtvoorsteiling: 'Erotische kunst jes', za. 24.00 uur, 18 jr. EURO: 'Liveforce', da. 18.30 en 21.00 uur, al. Kindermatinee: 'Vol gas met Herbie', za., zo. en woe. 14.15 uur, al. Nachtvoorstelling: 'Live Force', za. 24.00 uur, 16 jr. EURO: 'Porky's revenge', dag. 19.00 en 20.30 uur. za., zo. en woe. ook 14.15 Greenway: 'Flesh and blood', do. t/m za. 19.00 en 21.15 uur, zo. 19.00 uur, di. en woe. 20.15 uur, 12 jr. 'Via degli specchi', zo. 21.15 uur, ma. 20.15 uur, 16 jr. 'Het grote Ewok-avontuur', za., zo. en woe. 15.45 uur, al. Kinderfilm: 'Dik Trom weet raad', za., zo. en woe. 14.00 uur. Katwijk (voor reserveringen 01718-74075) CITY 1: 'Rambo', do., vr., za., zo. en woe. 14.45, 19.00 en 21.15 uur, ma., di. 19.00 en 21.15 uur, 12 jr. CITY 2: 'The last breed', zie tijden Ci ty 1, 16 jr. CITY 3: 'Ninja 3: de overheersing', zie tijden City 1, 16 jr. CITY 4: 'Young warriors', zie tijden City 1, beh. za. en woe. middag, 16 jr. Kindermatinee: 'Pipo en de piraten van toen', za. en woe. 14,45 uur. Noordwijk LIDO: Wegens omstandigheden de komende week gesloten. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Acade misch Ziekenhuis behalve van dins dag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot zaterdag 13.00 uur (Elisa beth Ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Dagelijks van 16.00-17.00 uur en van 18.30-19.30 uur. met uitzondering van: Afdelingintensieve zorg: van 10.30- 11.00 uur en van 19.00-19.30 uur en na overleg met de dienstdoende ver pleegkundige. Kinderafdeling: van 10.30-19.00 uur en na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Jongerenafdeling: van 16.00-17.00 uur en van 18 30-19.30 uur. Sportmedisch Advies Centrum: Blessurespreekuur: Elisabeth Zie kenhuis Leiderdorp, 's maandags van 19.30-20.30 uur. Ziekenhuizen Bezoekuren St. Elisabeth Ziekenhuis: Volwassenen: dagelijks van 14.00- 14.45 en van 18.30-19.30 uur. Klasse afd. dagelijks van 11.15-12.00 uur. van 14.00-14.45 uur en van 18.30- 19.30 uur. Kraamafdeling: dagelijks van 11.15- 12.00 uur (alleen voor echtgenoot), en van 15.00-16.00 uur en van 19.30-21.00 Kinderafdeling: dagelijks van 15.00- 18.30 uur. Afdeling C.C.U. (hartbewaking) dage lijks van 14.00-14.30 uur en van 19.00- 19.30 uur. Intensieve verpleging: dagelijks van 14.00-14.30 uur en van 19.00-19.30 uur. Academisch ziekenhuis: Tel. 071-269111 Voor alle patiënten (behalve kinde ren) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur en 18.30- .19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verlos kunde 18.00-19.00 uur. Prematurenafdeling: voor ouders en familie in overleg met de verpleging doorlopend bezoek mogelijk. Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten doorlopend bezoek wordt toegestaan kan de -hoofdverpleegkundige hier voor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks 15.00-15.45 uur en 18.30- 19.00 uur. Bezoektijden kinderafdelingen: Elke dag: 14.15-15.00 uur en 18.30- 19.00 uur. (Alleen voor ouders van kinderen kan er een afwijkende tijd worden afgesproken met de hoofd verpleegkundige). Alphen aan den Rijn Rijnoord: Bezoektijden 's middags 14.30-15.15 uur, 's avonds 18.30-19.30 uur. Extra bezoek voor de hartbewaking: 's och tends 11.00-11.30 uur. Extra bezoek voor vaders op de kraamafdeling: 's avonds 19.30-20.30 uur. Kinderafde ling 's middags 14.30-15.30 uur, 's middags alleen voor ouders 14.30- 18.30 uur. 16 november 1985 Honderd jaar geleden stond i deze krant: - Een onderwijzer had zijnen leerlingen aan het verstand ge bracht dat men ongelijknamige grootheden niet bij elkaar kan optellen en dat bijvoorbeeld twee paarden en twee koeien te zamen geen vier paarden of vier koeien kunnen uitmaken. 'Maar mees ter', riep de jeugdige spruit van een melkboer, 'twee kan melk en twee kan water maken samen toch vier kan melk!'. De onder- - De eigenaar van een groote fabriek te Lyon, dus vertelt 'Figa ro', meende redenen te hebben om aan de eerlijkheid van zijn pro curatiehouder te twijfelen. Om den man lot inkeer te brengen, schreef hij hem een briefje, waar- in hij hem over zijn misdrijf on derhield en uitnoodigde den vol genden dag op zijn kantoor te ko men. De chef vergiste zich echter en adresseerde het schrijven aan zijn kassier. Den volgenden dag ontving hij een groot couvert, waarin zich eene som van zestig duizend franken bevond met de volgende regelen: 'Mijnheer! Ik heb in het geheel twee en zeventig duizend franken verduisterd en zal u de ontbrekende twaalf dui zend, franken ook nog doen toeko men; stort het hoofd van een huis gezin niet in het ongeluk!'. Vijftig jaar geleden: - Automobilisten, motorrijders en trambestuurders, helpt mede het stadsrumoer te bestrijden. Veilig verkeer is ook heel wel mo gelijk zonder een permanent ge bruik van uw claxon. - Oppassen is de boodschap - Ook onze gemeente (Valkenburg) mag zich gaan 'verheugen' in be zoeken van leden van het gilde der 'Langvingers'. Werden een paar dagen geleden een viertal konijnen gestolen, nu is bij den heer J.V. een 12-tal kippen ont vreemd. Voor bezitters dus: 'Weest od uw hoede!'. ZB HE0&EN N06/M44R ZEIPEN ICT5 /MOETEN WPCPOPPEN APAM, pg weer r ZÉ^EK AL vau mp# M&nP EEHT £p(<nez44... hz&EM AL HPT HZJI4 LA\T EN I7lTk<OMOO< niet mee Lieven niet eoAreoA eipim^PNI IcZJMNEM HEEL &£4/VlETrÊLlJ(<£ ZiM.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 18