Beenhakker zet steekspel voort UEFA deelt zware straffen uit IÜP3L Syrië niet onder dak Bestuur wil subsidie voor jeugdploegen Munaron in beeld U.V.S. OUD BEIJERLAND Opstelling Oranje 'geheim' ZATERDAG 16 NOVEMBER 1985 SPORT PAGINA 17 i Ruud Dobbelaar in vol ornaat. De fiets in de huiskamer. Hulpmiddelen (2) De wielrennende schaker dan wel schakende wielrenner Ruud Dobbelaar is in zijn wiek gescho ten. Vorige week werd deze eeu wige rechtenstudent onthuld als koper van de universitaire wie- lertitel. Dat gebeurde naar aan leiding van een bijdrage in het clubblad van de Leidse wieier vereniging Swift. Dobbelaar klom deze week in de pen in een poging zichzelf te rehabiliteren: "In de rubriek Suizebollen van zaterdag j.i komt Jaap Visser onder het hoofdstukje 'Hulpmid delen' tot sensationele onthullin gen. Nog niet zozeer omdat het universitair wielerkampioen schap zou zijn 'verkocht', dan wel vanwege hetgeen impliciet uit J.V.'s veronderstellingen voort vloeit. Als namelijk de universi taire titel zoals hij stelt 'verhan deld' is, hoe droevig is het dan ei genlijk wel niet met die eerst toch als zo glorieus beschouwde we reldtitel van Joop Zoetemelk ge steld? Immers, tegen grove beta ling verrichtten Gerard V. en Jo- han van der V. boude afstop ping swerkzaamheden, dankzij welke Zoetemelk alleen voorop kon winnen. Kwalijke praktij ken. Terecht springt Jaap Visser tegen dergelijke onrechtmatighe den in het geweer, want waar moet het anders heen met onze wielersport? Spijtig alleen voor onze Joop. Lukt het hem, niet begenadigd met een eindschot van enige bete kenis, eindelijk weer eens alleen voorop een a-selektieve koers en wat voor één!) te winnen en dan is het weer niet goed. Gerechtig heid dient echter voor ons chau vinisme te gaan. Spijtig ookdat een hoop andere prof- en ama- teurkoersen er niet leuker op zul len worden. Massa- of groeps- purts zullen na deze grondige bij schaving van de wielerethiek on vermijdelijk de boventoon gaan voeren. Het zij zo. Merkwaardig eigenlijk dat Henk Kern, de auteur van het zo geestige clubbladartikel waaruit J.V. zijn onthullingen wist te pul ten, er zelf genuanceerder over denkt. In datzelfde artikel heeft hij namelijk ook lovende woor den voor de prestaties van een verdorven renner van het type Zoetemelk als Ruud Dobbelaar over. Volgens hem won namelijk niet alleen de slimste, maar ook de sterkste renner de U.K. Buiten moralist-journalist is Jaap Visser ook nog keeper bij MVKV. Opvallend is het stijgen de aantal tegendoelpunten dat het eerste elftal dient te incasse ren sinds J.V. daar niet langer het doel verdedigt. Zou hij vroe ger misschien met het weggeven van pinten zijn ploeggenoten hebben gestimuleerd tot het weg geven van zo min mogelijk kan sen? Het wordt tijd dal de Belgi sche onderzoeksrechter Belle mans zijn jurisdictie tot over de grenzen ziet uitgebreid, zodat hij zijn neus ook eens in deze dubieu ze aangelegenheden kan steken Het vermoeden van Dobbelaar is juist. Maar ploeggenoten sti muleren met behulp van pinten beschouwen wij als positieve omkoperij. Bij zogenaamde a-se- lektieve wielerkoersen behoort van enig ploegverband geen sprake te zijn, dus in het geval van Dobbelaar houden wij het op negatieve omkoperij. Onder de loep Ook korfbalverenigingen heb ben steeds meer moeite met het aan elkaar knopen van de eind jes. In het clubblad Hermes van de Leidse kofbalvereniging De Danaïden merkt hoofdredacteur Huug Kok op dat het hoog tijd wordt om de meest geldverslin dende posten kritisch onder de loep te nemen: "Om te beginnen zou men 'zich kunnen afvragen of de zaken niet drastisch teruggedraaid kunnen worden. Dat wil zeggen: afschaf fen van het instituut betaalde trainer. De tijd dat er van be taalde trainers nog nooit ge hoord was, ligt ver achter ons, maar het zou misschien best de moeite waard zijn om weer eens te gaan zoeken naar een manier om de selektie te voorzien van een kapabele maar onbetaalde trai ner waarbij we overigens niet voorbij mogen gaan aan het feit dat onkosten uiteraard voor re kening van de vereniging zijn). Het is daarbij helemaal geen wet van Meden en Perzen dat kritici die een kwaliteitsverlies vrezen gelijk zullen krijgen. De meest le gendarische en geprezen trainer die De Danaïden ooit heeft gehad en die ons in zekere zin 'hoog' heeft gebracht, had een geweldi ge korfbalervaring op hoog ni veau in zijn bagage, maar wat training geven betreft geen enkel officieel document op zak!" Kok pleit er vervolgens voor dat ervaren korfballers, die zijn gestopt of hun 'carrière' in een la ger team afbouwen, het eens als trainer gaan proberen. De 'cracks' zouden zich moreel ver plicht moeten voelen hun club te helpen. Volgens Kok zou een ideale situatie ontstaan als het tussen de onbetaalde 'praktijk- trainer' en de spelersgroep goed zou klikken: "Mocht zo'n ideale oplossing echter niet haalbaar zijn, dan nog denk ik, dat we het honora rium van een toekomstige betaal de trainer drastisch moeten be knotten. Naar mijn idee zou de hoogte van de vergoeding maar eens een hartig woordje moeten gaan meespreken bij het inschat ten van de kwaliteit en ervaren heid van een nieuwe trainer. Daarnaast denk ik dat men zich zou moeten afvragen of het duur betalen van een trainer in een tijd van financiële druk nog wel een reële zaak is". Uit het relaas van Kok kunnen wij opmaken dat een korfbaltrai ner wel papieren kan halen, maar ze eigenlijk niet nodig heeft. In dat geval zijn zij inderdaad vo gelvrij. Korten dus die salaris- Door de mand Niet alleen korfbalclubs hebber financiële problemen. Dat geldl kennelijk ook voor korfbal scheidsrechters. In zijn 'Ruud briek' in het clubblad De Band van de Leidse korfbalvereniging De Algemene beschrijft ene Ruud de poging van een fluitisl om er wat bij te verdienen: "Die scheidsrechter, die na de geblazen partij vond dat-ie ze voor vandaag weer verdiena had. En zowaar, de beloning vond hij in de kleedakmer, want daar lag een snip in de knip maar wel in de tas van een an der! Die stond juist een deur ver derop het zweet af te spoelen. De ontdekking van het gemis even later had een minimaal geklede korfballer in de achtervolging tol gevolg, want verdachte was in middels al een aardig end op streek richting hek. En bij aan houding en na ontkenning viel de Haagse scheids toch door de mand, toen niet alleen zijn eigen portemonnaie uit de sportbullen werd gehengeld. Had de Leidse junior bijna naar zijn geld kun nen fluiten! Jammer, dat Ruud- briek dit voorval niet verzonnen heeft, want het is echt gebeurd op een naburig Leids korfbalveld begin dit seizoen". S(n)ippers Het ontbreken van de alom ge- waardeeerde voetbalsnippers in het clubblad van Quick Boys bracht nogal wat reacties teweeg. Er overwogen zelfs leden hun lidmaatschap op te zeggen. Dat werd Jaap Sip echter teveel. De afgelopen weken zwoegde de tweede secretaris en zéér actief clubbladredacteur totdat hij bij na een ons woog. Eerlijk is eer lijk, het resultaat mocht er zijn. Een greep: "Martin Rog (de spits van de B-regionale jeugd) scoorde ne gentien doelpunten in zeven wed strijden en wordt desondanks nog niet geselecteerd voor het Leids jeugdelftal 14-16 jarigen. - Volgens ons heeft de techni sche commissie inclusief Bert de Vries) toch wel effe zitten sla pen Bert de Vries is dus al jaren lang bestuurslid van Quick Boys. Het zal je cluppie maar wezen. Sip snippert verder: "Ook Bert de Vries maakt moeilijke tijden door. - Heeft de vrijgezel eindelijk als bondsafgevaardigde de ver antwoording over het Leids da messelectie-voetbalelftal... - en dan bedanken alle dames voor de selectie". Het hele bestuur krijgt vervol gens een beurt: "Bert de Vries is inmiddels al VUT'er, terwijl Arnold Bouw (penningmeester) en Bert Parle- vliet over niet al te lange tijd van deze regeling gebruik zullen ma ken. - Arnold Bouw twijfelt trou wens nog, want hij is bang dat hij thuis teveel huishoudelijke werkzaamheden moet verrich ten". - "Vervelend voor de nieuwe bestuursleden Bram Haasnoot en Arie van Egmond, die voor de vergaderingen een nieuwe broek hadden gekocht. - Beide 'nieuwelingen' vertoon den zich bij de eerste de beste ge legenheid in precies dezelfde broek. - Twee halen één betalen?" Zelfs de omvangrijke eerste man van de Katwijkse zaterda geersteklasser blijft niet buiten schot: "Voorzitter Arie Guyt bezocht tijdens zijn verblijf in Amerika een indianenstam. - Onbegrijpelijk dat die rood huiden zo'n vette kluif hebben la ten lopen". De spelers tenslotte: "Teun van der Plas blies ter ge legenheid van de eerste verjaar dag van zoon Danny vijftig luchtbalonnen op. - De andere dag in de wed strijd tegen Spakenburg had hij zo weinig lucht, dat hij de bal zo maar aan een tegenstander gaf, die prompt scoorde". "Dachten we dat we eindelijk van Frans van der Veen 'verlost' waren en dan duikt de Noordwij- ker bij FC Lisse op voor de beker wedstrijd. - Overigens gedroeg de 'good- old' zich sportief en voorbeeldig. - Zo zie je maar, dat de wijs heid met de jaren komt". Of dat ook voor Katwykse clubbladverslaggevers geldt, valt te betwijfelen. Jaan (2) IJsselmeervogels legt zich dus niet zomaar neer bij de zware straf van Jaan de Graaf. Zelfs ad vocaat Eric Vilé is ingeschakeld om wat van de 8 duels schorsing af te knabbelen. De Spakenbur gers hopen dat de commissie van beroep de kwestie Jaan (uitslui ting tegen Nunspeet na een 'schermutseling' met de grens rechter) mondeling behandelt. Uit Trouw van afgelopen maan dag: "Karei Huigen wil zich bij die gelegenheid laten vergezellen door vier uit Spakenburg afkom stige toeschouwers, die op enkele meters afstand de 'schermutselin gen' hebben kunnen volgen. Vol gens Huigen zijn zij alle vier be reid om desnoods onder ede te verklaren dat De Graaf de grens rechter niet heeft aangeraakt". Ja, ja, supporters van IJssel meervogels zullen Jaan wel even vrijpleiten. Daar trapt de tucht- commissie nooit in. De onheus bejegende grensjager Van Asselt is van de 'reddingsactie' van IJs selmeervogels niet onder de in druk: "Als de KNVB aan zulk gedrag geen paal en perk stelt, is het eind zoek. Ik koester geen rancunege- voelens jegens IJsselmeervogels. Het spijt me voor Jaan de Graaf, maar ik sta vierkant achter mijn verklaring. En als er mensen in Spakenburg meineed willen ple gen, moeten zij dat maar voor zichzelf uitmaken". Rommelzooitje Marco van Basten stevende zon dag al na 120 seconden alleen op Fortuna-doelman Van Gerven af. Om verschoond te blijven van tegentreffers vond de uit zijn poort gesnelde goalie het raadza mer de Ajacied met een welge mikte 'vleessliding' onder de grond te stoppen. Het resultaat was 'maar' een gele prent voor de boosdoener en slechts een vrije trap voor de Amsterdammers. Columnist Nico Scheepmaker had het liever anders gezien: "Maar het is ook waar dat de scheidsrechter in zo'n geval best de rode kaart aan de keeper kan geven. Dat fnuikt weliswaar de wedstrijd, maar als iedere scheidsrechter zo handelt, zijn zulke overtredingen binnen een maand de wereld uit". Zo is het maar net. Scheepma ker beticht de arbiters van wille keur: "De makke van de Nederlandse scheidsrecher is, dat zij de spelre gels in het ene geval pijnlijk nauwkeurig naleven, en in het andere geval aan hun laars lap pen. Zo blijft het een rommel zooitje". DAMASKUS DPAIAFP- De voet ballers van het nationale elftal van Syrië zijn er gisteren niet in ge slaagd een claim te leggen op een plaats bij de eindronde van het we reldkampioenschap in Mexico. De Syriërs kwam in de eerste finale wedstrijd in de Aziatische groep te gen Irak niet verder dan een gelijk spel: 0-0. Op 29 november valt de beslissing op neutraal terrein - Taif in Saoedi Arabië - en weten de spe lers van Syrië tevens of ze het huis hebben verdiend, dat president Ha- fez Assad hen voor het duel in Da- maskus had beloofd als Mexico zou worden gehaald. Hoewel beide landen in 1980 de di plomatieke betrekkingen verbra ken, stond de wedstrijd in Damas- kus, bijgewoond door 30.000 men sen, in het teken van de Arabische verbroedering. Voor het eerst in vijfjaar klonk de nationale hymne van Irak weer eens op Syrische bo dem en de toeschouwers applaudi- seerden op verzoek van de omroe per nog harder voor de bezoekers dan voor de eiaen snpf^c ZEIST (ANP) - Het bestuur ama teurvoetbal van de KNVB wil sub sidie voor de landelijke jeugdcom- petitie. In een brief aan ministerie van WVC en de leden van de Twee de Kamer meent voorzitter Kaster marts van de amateursectie, dat sprake is van een ongelijke situa tie. De betaalde clubs in de jeugd- competitie ontvangen wel, de ama teurclubs geen financiële bijdrage van de overheid. De steun voor de betaalde clubs is afkomstig uit de zogenaamde „gezondmakingspot". Kastermans: „De amateurvereni gingen, die op niveau in deze lan delijke jeugdcompetitie willen presteren, moeten ook extra kos ten maken en extra faciliteiten bie den aan hun selectie-eltallen om het gewenste niveau te kunnen handhaven." Kastermans stelt, dat een door de sectie amateurvoetbal verricht onderzoek heeft aangetoond dat het deelnemen aan de landelijke jeugdcompetitie door elftallen van amateurclubs gemiddeld 10.000 gulden per vereniging extra kost De kosten worden veroorzaakt door extra trainingen, verdere rei zen en duurdere trainers. ZEIST (GPD) - Het steekspel tussen Leo Beenhakker en Guy Thijs aan de vooravond van Nederland-België beleeft op z'n vroegst maandagmiddag de eerste ontknoping. Dan wil de vaderlandse bondscoach de namen van de elf spelers prijsgeven die voor Oranje het pad moeten effenen naar het wereldkampioenschap, volgend jaar in Mexico. „Dat is niet om geheimzinnig te doen", weerde Beenhakker af, „maar ik wil niet afwijken van mijn gewoonte om de laatste training af te wachten". KNOKKE (ANP) - De Belgi sche bondscoach Guy Thijs heeft gisteren in Knokke, waar de selectie zich voorbereidt op het duel tegen Nederland, door laten schemeren dat zijn voor keur uitgaat naar doelman Jac- ky Munaron boven de gelouter de international in Westduitse dienst Jean-Marie Pfaff. Thijs is van mening dat Munaron, die in prima vorm is, beter is in het uitkomen dan Pfaff. Tijdens de training deed En- zo Scifo mee met een ingepakte rechterenkel. De tot Belg gena turaliseerde Italiaan ontzag het gekweste lichaamsdeel voort durend door alleen met links te schieten. Zaterdag, na het oe fenduel, beslist Thijs of de An- derlecht-middenvelder bij de selectie blijft. Scifo wordt al leen gehandhaafd als hij voor honderd procent inzetbaar is. Volgens een Milanese krant komt de negentienjarige Scifo, wiens contract bij Anderlecht aan het einde van het seizoen afloopt, na het wereldkam pioenschap in Mexico uit voor Inter. De rijke club uit Milaan, die ook Rummenigge onder contract heeft, zou voor onge veer drie ton al een voorlopige verbintenis met de Anderlecht- speler hebben afgesloten. Scifo zou dan de Ier Liam Brady op volgen, die waarschijnlijk naar zijn vaderland teruggaat. Bondsmanager Rinus Michels ei man, kan die zak ook nog mee Oranje-spits Robbie de Wit i Veel geheimen zal de ploeg die middag in het Utrechtse Galgen woensdagavond in de Rotterdam- waard de tegenstander van het Ne- se Kuip het kwijnende profvoetbal derlands elftal. Presteerde Been- nieuw leven in moet blazen niet be- hakker het eerder om de oefen- vatten en vermoedelijk hooguit op wedstrijd tegen FC Den Bosch in twee plaatsen afwijken van het elf- het geniep te laten spelen, nu deel tal dat eerder in Brussel met 1-0 de hij het wel mee maar voegde er verloor. Aan de andere kant van de onmiddellijk aan toe dat pottekij- grens houdt Thijs er echter nog kers niet welkom zijn. „Je mag het steeds rekening mee dat Beenhak- ouderwets vinden", beet hij met- ker naast Peter Houtman ook John een van zich af, „maar ik voel er van Loen zal laten opdraven in de niks voor om de concurrent, de te- ten". De voorbereiding op de be- wedstrijd (rode kaart Kieft) hem spits, als vervangers voor de ge- genstander, de vijand, of hoe je de slissende tweekamp zal ook niet nog eens geleerd, „kun je niet veel schorste Kieft en Van Basten. Belgen ook maar wilt noemen, wij- noemenswaardig afwijken van de meer doen dan de zaak goed voor zer te maken dan ze al zijn". eerste aflevering tussen de buur- te bereiden. Maar je kunt alles nog De bondscoach ligt er daarente- landen. Ter verstrooiing bezoekt zo goed plannen, in een paar minu- - FC gen niet wakker van of België nu de Oranje-selectie dit weekeinde ten kan alles in duigen vallen. Dat Utrecht meldde zich gistermorgen met een of twee spitsen zal spelen, de ijshockeywedstrijd Den Bosch- hebben we in Brussel wel gezien", in Zeist met een enkelblessure, „Ik volg het allemaal met meer dan Amsterdam, dinsdag vertrekt de Voor het Nederlandse voetbal waardoor hij alleen wat looptrai- gewone belangstelling, maar het groep naar Wassenaar waar de laat- valt of staat alles met de anderhalf mij geen reden zijn om de ste nacht zal worden doorgebracht, uur van woensdagavond in de „Als coach", zo heeft de eerste Kuip. Niet meer dan 52.000 toe- In dat geval zal de jeugdige de butant echter wel fit moeten zijn. De produktieve spits ning kon doen. Verontrustend die kwetsuur volgens Beenhakker zaken volledig op de kop te zet- niet, zoals dat eveneens geldt i Zeist een klein toneelstukje op. 'Vuilnis schouwers zullen daarvan getuige zijn, omdat uit veiligheidsoverwe gingen zo'n zesduizend kaarten minder in omloop zijn gebracht dan de capaciteit van het Feye- noord-stadion toelaat. Bovendien zal het stadion ook nog een aantal lege plekken hebben doordat Bel gië een paar honderd entreebewij zen heeft teruggestuurd die in ons land niet zullen worden verkocht. de ribblessure van Spelbös, die dag rust kreeg voorgeschreven. Over een eventuele vervanger voor Van Loen had de bondscoach nog niet nagedacht. Maar schaars als de 7ttrtpii /qT\ n« snifspn in nnc bnri i,„ram ZURICH (SI) - De tuchtcommissie hy'afsrel van^ïSchel van de Eur0"ese™<*"albond <UE' h.j al snel op de naam van Michel FA) heefl gjsteren de incidenten Beukers, de voorganger Loen bij FC Utrecht die i \JJlr tijd®118 de laatste Europese beker ronde weer met harde hand be straft. De Joegoslavische vereni ging Vardar Skopje was in de ogen Sportcomplex "Kikkerpolder Zondag a s. aanvang 14.00 uur ccriSTE KLASSE Deze advertentie 5 aangeboden door Nieuwe Ri|n 23. Leiden gedrag van de spelers, de arts en de verzorger bij het duel tegen Dun dee United werd de Joegoslavi sche club beboet met 30.000 Zwit serse franken (ongeveer 42.000 gul den). Galatasaray uit Istanboel moet bijna 30.000 gulden overmaken aan de UEFA-penningmeester wegens de ongeregeldheden, met name ge richt op het arbitrale trio, bij de wedstrijd tegen Uerdingen. Het in- coirccte gedrag van Torino tegen Hajduk Split werd bestraft met 14.000 gulden boete. Austria Wien werd veroordeeld de volgende Eu ropa Cup-wedstrijd op tenminste 250 kilometer buiten Wenen af te •werken. Bij de return tegen Bayern München gooiden supporters van de thuisclub met voorwerpen en vuurwerk, wat ook nog een fikse de de grootste boete opleverde. Alleen al het gooi en met rotjes spekte de UEFA-kas ditmaal met ongeveer 40.000 gul den. Borussia Mönchengladbach. dat Sparta op de Bökelberg uit schakelde, kwam er nog genadig af. Wegens enkele ontplofïinKjes op de tribunes kreeg de club een boete van 2000 gulden. Op het individuele vlak sprong de Sovjet-speler Sergej Vedenejev van Zenith Leningrad eruit. Hij werd voor maar liefst acht wed strijden geschorst wegens grove handtastelijkheid jegens een Finse tegenstander van Kuusysi Lahti De Joegoslaaf Cedomir Janovski van Skopje werd voor vijf wedstrij den uitgesloten wegens een rode kaart en het beledigen van de scheidsrechter. De vroegere West duitse bondscoach Jupp Derwall boosdoener. Wegens erg onsportief wè^UderiüétltuMmTijstaan' Derwall gedroeg zich uiterst onge past tegen de arbiter bij het duel tegen Uerdingen. Voor de elfde keer in zijn ge schiedenis is Dinamo Kiev voet balkampioen van de Sovjetunie ge worden. Dinamo speelde gisteren in de uitwedstrijd tegen Zenit Le ningrad gelijk: 1-1. Twee speelda gen voor het einde van de competi tie heeft de ploeg van trainer Vale rie Lobanovski een voorsprong van zes punten op de concurrentie. Dinamo, dat voor het laatst in 1981 de landstitel veroverde, neemt het kampioenschap over van Zenith. De ploeg, die in het Eu ropese bekertoernooi der beker winnaars FC Utrecht uitschakelde, telt zeven spelers in de nationale selectie: Michailov. Koeznezov, Baltatsja, Demjanenko, Bessonov. Savarov en Blochin.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17