'Gedrag van Koning leidt tot corruptie' Aldi wil opnieuw gaan stunten met broodprijs «snwaaxe assess?" Scholing alleen lost werkloosheid niet op Huiszoeking bij Hollandse Beton Groep Grote graanboeren extra belast Douceurtje voor PTT-top valt slecht bij vakbonden DONDERDAG 14 NOVEMBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 Hoogleraar laakt bemoeienis met belastingaanslag UTRECHT (ANP) - De voedings bond FNV vreest dat er begin vol gend jaar een broodoorlog zal uit breken. Supermarktgigant Aldi (Albrecht) zou volgens de bond met een aantal Nederlandse bakke rijen, waaronder Coop en Schat, contracten hebben afgesloten om vanaf januari '86 op grote schaal buitenlands brood tegen stuntprij zen te slijten in de 200 Aldi-super- markten. In tegenstelling tot brood van Nederlands fabrikaat is Duits en Belgisch brood niet gebonden aan de minimumbroodprijs van 1,86 gulden voor verpakt brood. Vol gens woordvoerder G. Wijnhoven DEN HAAG (ANP) - Een politiek besluit over een belastingaanslag van een individuele dat" brooTgT^uinten! Ei'eVoe- burger is een gevaar voor de democratie en de rechtsstaat. In theorie kan het tot corruptie dingsbond FNV wil dat staatsse- leiden onder politici en ambtenaren. Het beroep van politicus komt erdoor op de tocht te cretaris Van Zeil van Economische staan en het loopt gevaar bij de bevolking in diskrediet te raken. E^da^efd^.enTnS Met het oog op gelijke kansen Dit stelt prof. mr. P. de Haan n aanleiding van onder meer zaak-Wibo van de Linde, wiens lastingaanslag door persoonlijk in grijpen van staatssecretaris Ko ning (WD) van financiën is ver laagd. De hoogleraar onroerend-goe iar Hij wijst erop dat zelfs een staats- de secretaris of minister zijn bevoegd- ae- heden uitsluitend ontleent aan wetten. Nergens in de wet staat dat hij persoonlijk de hand mag heb ben in de vaststelling of verande ring van een individuele belasting slag. Hij is alleen verantwoor- teur voortaan op de aangifteformu- volgens Wijnhoven lieren dient te vermelden dat ppn V01Sens wijnhoven i nog 20.000 drecht en systeemontwikkeling delijk voor het algemene belasting- administratieve wetgeving aan de beleid en voor het goed functione- TH Delft, tevens buitengewoon hoogleraar aan de Vrije Universi teit in Amsterdam, heeft op ver zoek van de federatie van vereni gingen van Inspecteurs en Ad junct-Inspecteurs van 's Rijks Be lastingen een advies opgesteld over de verhouding tussen be voegdheden van belastingsinspec teurs en verantwoordelijkheden geboden zich de belastingdiensten. De Haan vindt het "in hoge mate onwenselijk" dat de staatssecreta ris enige individuele burgers een voorkeursbehandeling heeft gege ven. "In feite wordt hier aan een beperkt aantal burgers die zo slim zijn zich tot de bewindsman per soonlijk te wenden, de gelegenheid i bewindslieden. Het advies gisteren aan de staatssecretaris en aan de Tweede Kamer aangebo den. De Haan vindt dat de staatsse cretaris te ver is gegaan in zijn per soonlijke bemoeienis met belas tingaanslagen van bekende Neder landers. Hij vraagt zich af waar de bewindsman de wettelijke be voegdheid vandaan haalt. Dat de staatssecretaris zich beroept op zijn positie als chef van de belas tinginspecteurs, snijdt volgens De Haan geen hout. De Haan vindt dat Koning te veel op zijn strepen is gaan staan. extra rechts gang te verzekeren. Wie niet waagt, wie niet wint", schrijft de hoogle- ieder zich zo hij dat wenst tot de minister of de staatssecretaris kan wenden. Hij wijst er bovendien op dat noch de ambtenaren op Financiën noch de Tweede Kamer kan con troleren wat de bewindsman heeft gedaan of doet met individuele be lastingaanslagen. De Haan vindt dat het Nederlandse systeem van rechtsbescherming dreigt te wor den uitgehold als de belastingrech ter wordt gepasseerd door een poli ticus of een ambtenaar. De hoogleraar beveelt het parle ment aan om afspraken te maken met de regering om herhaling te voorkomen. „Voor Aldi is brood een mooi stuntartikel, een aardig lokkertje. Op het brood zelf hoeven ze niets te verdienen maar ze trekken daar mee wel meer publiek. Dat ze met dit soort stunts de gewone Neder landse bakker het brood uit de mond stoten is Aldi kennelijk een zorg", aldus Wijnhoven. Bakkers die met Aldi in zee willen gaan be titelt hij als 'ware lijkenpikkers'. Volgens Wijnhoven heeft het broodconcern Meneba wel gewei gerd om buitenlands brood aan Al di te leveren omdat het concern zag aankomen dat het eigen pro- dukt daarmee in de knel zou ko men. Maar andere bakkerijen als de Coop hebben minder scrupules en ,halen wat er te halen valt', zegt Wijnhoven. De Voedingsbond FNV denkt dat het voor staatssecretaris Van Zeil niet eenvoudig zal zijn iets uit te richten. De EG-bepalingen ma ken het moeilijk om ook buiten lands brood aan een minimumprijs te binden. De bond vindt dat Van Zeil die mogelijkheid toch moet onderzoeken en .op zijn minst de bakkers en Aldi moet wijzen op hun maatschappelijke verantwoor delijkheid'. Een minimumprijs is noodzakelijk om de Nederlandse bakkerijen, waarin de afgelopen ja ren miljoenen aan overheidsgeld is gestoken, bij tal van saneringsope raties overeind te houden en ac ceptabele arbeidsvoorwaarden te garanderen, aldus de Voedings bond. Albrecht-directeur A.A. Conijn zei desgevraagd dat de Voedings bond „rijkelijk prematuur" aan de bel trekt. Hij ontkent overigens niet dat Aldi plannen heeft om vol gend jaar op grote schaal met bui tenlands brood te gaan stunten. „We hebben daarover onderhande lingen met diverse Nederlandse bedrijven maar van contracten is nog geen sprake. Bovendien willen we eerst nog eens bekijken hoe de proef uitpakt waarbij we dit jaar op beperkte schaal goedkoop buiten lands brood op de markt brach ten." Conijn meent dat er „weinig nieuws" aan de hand is. Stunten met brood is al vaker vertoond. Edah en ook Aldi hebben vorig jaar in het oosten des lands op be perkte schaal bij 20 supermarkten buitenlands stuntbrood verkocht. Dat brood wordt geleverd door een Nederlandse bakker die net over de grens in Duitsland het .qua sa menstelling puur Nederlandse' brood bakt en vervolgens op va derlandse bodem als Duits stunt- brood op de markt brengt Conijn: „Zijn dat trucs en onmaatschappe lijke gedragingen? Ik noem dat goed ondernemersschap". Van Leden (VNO): Blaupunkt wil deelnemen in Grundig DEN HAAG (ANP) - VNO-voorzit- ter Van Lede vindt dat scholing en vorming op grote schaal van lang durig werklozen alléén geen oplos sing is voor het werkloosheidspro bleem. In een eerste reactie op een nota hierover van minister De Ko ning zei Van Lede gisteren dat er dan tegelijkertijd werk moet zijn. "Anders zitten we over een paar jaar nog met hetzelfde aantal werk- men. Hij noemde de bestaande starheid een 'typisch Nederlands probleem', dat nergens anders in deze vorm is terug te vinden. Gro tere verschillen en meer flexibili teit noemde hij de enige manier waarop de werkgelegenheid kan worden bevorderd. Van Lede benadrukte dat bij een hogere groei dan gemiddeld ge tracht moet worden per procent groei een maximum aan banen te scheppen. Dat zal vooral moeten gebeuren in de ambachten- r ook i HANNOVER (DPA)-De Westduit- se elektronica-onderneming -Blau- Jf8»1'®1 ZUn het dan misschien punkt-Werke GmbH, onderdeel deren van het Bosch-concern, wil voor Van Lede erkende dat ook ^v. - twintig procent deelnemen in het werkgevers de maatschappelijke dienstensector aandelenkapitaal van Grundig, dat voor 31,5 procent in handen is van - Philips. Dit hebben een woord- maatschappij (de politiek) moet jegenheid in de eerste helft voerder van Blaupunkt en de voor- zitter van de raad van bestruur van Grundig, Hermanus Koning, giste ren laten weten. De deelneming is bedoeld om de concurrentiepositie van de twee bedrijven op het ge bied van kleurentelevisietoestellen en autoradio's te vergroten. Het Westduitse kartelbureau zal toestemming voor de transactie moeten verlenen. De twee bedrij ven geloven niet dat het bureau daar moeilijk over zal doen. Wat Blaupunkt moet betalen voor de twintig procent is niet bekend. Be halve bij Philips zijn de aandelen Grundig ondergebracht bij de Grundig-stichting (49,5 procent) en de banken. Volgens Koning willen de banken wel van hun belang in Grundig af. het scheppen van werk. Maar de industrie Daar groeide de werkge- maatschappij (de politiek) moet tegenheid in de eerste helft van dit dan wel de voorwaarden hiervoor J_aar overigens ook, met 12.000 per- scheppen. Scholing en vorming sonen- zyn een belangrijk onderwerp, maar waar het om gaat is het haar beneden krijgen van de werkloos heid, aldus Van Lede. Volgens Van Lede moet in Ne derland een groei van de economie met drie procent of meer worden bewerkstelligd. Voorwaarden daartoe zijn een optimale markt werking. internationale afstem ming van de economie en het we ren van protectionisme. In eigen land moet het afgelopen zijn met lastenverzwaringen, terwijl het sa neren van de overheidsuitgaven moet doorgaan. Verder moeten er volgens Van LE HAVRE - Het Amerikaanse c Wind, Star zal nog worden t gaan maken. lise-schip Wind Star is gisteren te water gelaten vanaf de werf in Le Havre, oan vier zeilen, voordat het schip in november volgend jaar de eerste reis zal Produktiestop op Krugerrand JOHANNESBURG (AP) - Zuid- Afrika heeft de produktie van de Krugerrand voorlopig stopgezet, zo heeft de door de regering gecon troleerde omroep SABC gisteren bekendgemaakt. Vooral als gevolg van het importverbod dat de Ver enigde Staten op de munt hebben ingesteld, is de vraag sterk vermin derd. Volgens een woordvoerder van de Zuidafrikaanse Munt zou de produktie op het ogenblik maar een kwart van de normale produk tie hoeven te bedragen. Sinds di verse landen sancties tegen Zuid- Afrika hebben ingesteld naar aan leiding van het apartheidsbeleid van het land, is de apparatuur waarmee de Krugerrand wordt ge slagen slechts af en toe gebruikt Er waren geen aanwijzingen dat Zuid-Afrika van plan zou zijn de verkoop of de export stop te zetten van de munt, die vorig jaar onge veer 10 procent van de goud-in komsten uitmaakte. De verkoop van ongemunt goud was goed voor de helft van de totale Zuid-Afri kaanse export-inkomsten. Wereldvraag De Krugerrands, die staatseigen dom zijn, worden verhandeld door een alliantie van particuliere mij nen onder de naam Kamer van Mij nen. Volgens deze organisatie is de Amerikaanse markt goed voor 80 procent van de wereldvraag. Broos Een optimistische Van Lede vroeg zich af waarom Nederland niet de groeipercentages van Hong Kong en Singapore (5-7 procent) zou kunnen halen. Ook die landen zijn volstrekt afhankelijk van im porten en moeten alles buitens lands afzetten. Maar via snelle aan passingen aan verandere mark tomstandigheden slagen zij daar beter in dan Nederland. Het thans aan de gang zijnde her stel noemde Van Lede goed, maar broos. Vooral gemiddeld gaat het per bedrijfstak en ook Lede grotere verschillen in belo- binnen bedrijfstakken bestaan gro- ning en arbeidsvoorwaarden ko- te verschillen, aldus Van Lede! Kort Zakelijk Gouden Klomp De exportprijs de 'gouden klomp', die jaarlijks wordt uitge reikt door de Belgisch-Luxem burgse Kamer van Koophandel voor Nederland, is toegekend aan de gist- en spiritusfabriek Brugge- man te Gent. Bruggeman zegt de eerste Belgische jeneverfabrikant te zijn, die vaste voet kon krijgen op de Nederlandse markt. Gratis ritje DEN HAAG - Prins Claus heeft gisteren, als voorzitter van het Export Platform Verkeer en Waterstaat, de zilveren ONRI-wimpel 1985 uitgereikt aan ir. J. van Duivendijk uit Nijmegen. Van Duivendijk kreeg de onder scheiding voor de afsluiting van een stroomgeul in de Feni-rivier in Bang ladesh. (fotoGPD) Een klein aantal trambestuur ders in Amsterdam heeft gisteren besloten het publiek gratis te laten meerijden. Dit heeft woordvoerder Freeke van het Gemeente Vervoer bedrijf (GVB) meegedeeld. Met de actie gaven de trambestuurders ge- hoor aan de anonieme oproep om T i 4 lin (T woensdag, donderdag en vrijdag in kader van ABF-aiiaire gratis openbaar vervoer te verzor gen uit protest tegen de slechte werkomstandigheden bij het GVB. Beperking lawaai Geluid boven 80 decibel (vergelijk baar met een brommer op drie me ter afstand) op de arbeidsplaats wordt zodanig schadelijk voor het gehoor geacht, dat daar maatrege len tegen moeten worden geno men. Om niet uit de pas te lopen met het buitenland, waar 85 of 90 decibel de grens vormen wordt vooralsnog 85 decibel aangehou den. Dit schreef staatssecretaris Kappeyne (sociale zaken) gisteren in een brief aan de Kamer. Record Het Rai Gebouw BV (tentoon- stellings- en congrescentrum) in Amsterdam heeft in het jaar 1984- 1985 ruim 2,5 miljoen bezoekers getrokken, een record-aantal. De bezettingsgraad van de gebouwen bedroeg 55 procent, ruim drie pro cent minder dan in het topjaar 1980-1981, aldus gisteren een be kendmaking van de BV.Hcl aantal verhuurde vierkante meters tcn- toonstellingsoppcrvlak liep op lol 445.000. Ook dit is voor de Rai een record. Prijs van kranten en dieselolie gaat omhoog AMSTERDAM (ANP) - De ta rieven van abonnementen en advertenties van dagbladen gaan met ingang van 1 januari 1986 met gemiddeld 2,5 procent omhoog. Dat is gisteren beslo ten op een ledenvergadering van de Nederlandse Dagblad pers (NDP), de organisatie van dagbladuitgevers, in Amster dam. Deze tariefstijging is volgens de NDP nodig om de toene mende loonkosten in het kran- tenbedrijf en de gestegen pa- pierprijzen op te kunnen van gen. Diesel De meest voorkomende prijs van dieselolie aan de zelftank- pomp wordt met ingang van morgen met twee cent ver hoogd tot 1,25 gulden. Ook de huisbrandolie en petroleum worden dan twee cent duurder. Dit is gisteren in Rotterdam be kend gemaakt. De prijsverhoging volgt hier mee de stijging van de interna tionale prijsnoteringen in com binatie met de ontwikkeling van de dollarkoers. Door de veranderingen kost de huisbrandolie per 1500 liter 1,2 gulden per liter en de petro leum bij afname van een zelfde hoeveelheid 1,09 gulden. Voorstel Europese Commissie: STRAATSBURG (GPD/ANP) - De Europese Commissie wil dat boe ren die meer dan 25 ton tarwe of gerst produceren, een mede-ver- antwoordelijksheidsheffing van een nog niet bepaald percentage gaan betalen. Bovendien moeten de graanboeren een prijsverlaging van vijf procent opgelegd krijgen om de nog steeds stijgende graan overschotten in Europa terug te dringen. Dit heeft de Commissie voorgesteld aan de raad van land bouwministers. Ook wil de Commissie dat er strakke regels komen ten aanzien van de kwaliteit van het graan, om dat volgens EG-landbouwcommis- saris Frans Andriessen een grote produktie ten koste gaat van de kwaliteit. Een tweede reden voor een kwaliteitsnorm is dat boeren nu nog vrijwel dezelfde prijs krij gen voor voedergerst en broodtar- De Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de Europese Gemeenschappen, hoopt op deze manier dat de Raad van Land- bouw-ministers het snel eens zul len worden over de nieuwe prijs voorstellen. Andriessen zei dat als de stijging van de graanproduktie doorgaat als in de afgelopen jaren, de EG in 1991 een overschot zal hebben van 80 miljoen ton en dat is dan de helft van de totale produk tie. Controle de gisteren niet zeggen hoe hoog de medeverantwoordelijkheids- heffing volgens de commissie moet worden. Hij zei wel dat de commissie bij het vaststellen van de heffing wil uitgaan van het tota le overschot na aftrek van de in voer van graanvervangende pro- dukten. De commissie wil de hef fing bü voorkeur opleggen op het moment dat een boer het graan op de markt brengt en niet de totale produktie belasten. Ook met de controle is dat eenvoudiger, aldus Andriessen. De medeverantwoordelijkheids- heffing voor graan hing al enige tijd in de lucht. In het afgelopen zomer door de Europese Commis sie gepubliceerde Groenboek werd de heffing al genoemd als een van de mogelijkheden om de oneven wichtigheden in de Europese graansector aan te pakken. MAASTRICHT (ANP) - Op zoek van de rechter-c in Maastricht is gisteren huiszoe king gedaan bij de Hollandse Be ton Groep in Rijswijk. Onderdeel van deze groep, de HCG, is in Lei den gevestigd. De huiszoeking in Rijswijk, waarbij bescheiden in be slag werden genomen, gebeurde in het kader van het gerechtelijk vooronderzoek tegen de geschor ste directeur beleggingen bij het ABP, drs. A. Masson. De persoffi cier van justitie in Maastricht, mr. J.H.M. Nabben, heeft dit gisteren meegedeeld. Aanleiding tot de inval was het- nader onderzoek naar de tegen Masson gerezen verdenking steek penningen te hebben aangenomen. De huiszoekingen zijn uitgevoerd door de rechlcr-commissaris in Den Haag, met assistentie van hel team dal met hel ABP-ondcrzock is belast, aldus de persofficier. De inval bij do Hollandse Beton Groep heeft ie maken met ir. Van Zon, vriend en tussenpersoon van Masson. Van Zon was tot 1976 lid van de Raad van Bestuur van de HBG. De Hollandse Beton Groep wilde gisteren geen commentaar geven op de huiszoeking. Bij andere bedrijven zijn de afge lopen weken eveneens bescheiden van de financiële administratie in beslag genomen. Het ging hierbij om kantoren van twee onderne mingen in Rotterdam. Kruithof Bouwbedrijf en Exploitatie Maat schappij Pekaro. Ook bij hel bouw bedrijf Muijs en de Winter beton bouw bv in Beek zijn eind oktober dergelijke papieren in beslag geno men. Arrestaties zijn niet verricht. Kluif De huiszoeking bij de Hollandse Bctongroep onderstreept weer eens dat de afwikkeling van hei ABP-schandaal een steeds zwaar der karwei wordt, waaraan de justi tiële autoriteiten een enorme kluif hebben. Al sedert 10 mei 1984. de dag waarop Masson op verdenking van fraude werd aangehouden, wordt er met man en macht ge werkt om de zaak rijp te maken voor behandeling. Maar hel onderzoek naar de fei ten breidt zich uit als een olievlek, en de afronding van hel vooronder zoek lijkt nog niet in zicht. En de tijd begint te dringen, want ver dachten hoeven niet eindeloos op hun berechting te wachten. Als het te lang duurt verspeelt het Open baar Ministerie zijn recht op ver volging, zo erkende de Maastricht persofficier van justitie mr. J. Nabben gisteren. Met de inval bij de HBG neemt justitie nog een grote baal hooi ex tra op haar vork: daaruit blijkt dat men ook ernst maakt met een po ging eerdere feiten boven water le krijgen, die zich hebben afge speeld in de tijd dat Massons car rière bij hel ABP nog maar net was begonnen. Hij was daar toen hoofd onroerend goed. Uil die tijd. dc vroege jaren zeventig, dateren zijn Intervam Intervam, een dochter van HBG. ontwikkelde zich in die jaren lot de belangrijkste aannemersrclatie van het ABP. In 1974 werd er een een justitieel onderzoek tegen Mas son ingesteld, omdat hij ervan werd verdacht betaalde adviezen te hebben geleverd aan Intervam. Harde bewijzen waren toen kenne lijk niet boven tafel te krijgen: dc zaak werd geseponeerd. Masson verliet niet lang daarna het ABP, om er pas enkele jaren later weer terug le keren. In dc tus sentijd wijdde hij zich aan het be stieren van een eigen onderneming genaamd "Dc Heem B.V.". geves tigd in Den Haag. Er gingen ge ruchten als zou hij via dat bedrijf in zijn ABP-lijd al 210.000 gulden aan steekpenningen van Intervam heb ben geïncasseerd, dank zij dc ma nipulaties van Van Zon. GRONINGEN (GPD) - Het plan om PTT'ers in sleutelfuncties extra salarisverhogingen te geven om ze vrijwillig naar Groningen te krij gen. zal de nodige tegenstand ont moeten. „Verbazing gemengd met ergernis" roept dit voornemen van staatssecretaris Scherpenhuizen op bi.) woordvoerder Arends van V olkswagen AG meest verkocht op automarkt WOLFSBURG (DPA) - Het West duitse automobielconcern Volks wagen (VW) heeft in de eerste ne gen maanden van dit jaar een winst geboekt van 424 miljoen mark na dat er in dezelfde periode van 1984 nog een verlies werd geleden van 47 miljoen mark. De moedermaat schappij Volkswagen AG wist een negatief resultaat van 52 miljoen dollar om te zetten in een batig sal do van 314 miljoen mark, zo heeft VW gisteren bekendgemaakt. De concernomzet steeg in de eer ste negen maanden van dit jaar met 19.3 procent tot 38,6 miljard mark. Dit was te danken aan een groei van de autoverkoop over de hele wereld met 11,4 procent tot ongeveer 1.8 miljoen stuks. De pro duktie nam toe met 14.8 procent tot 1.76 miljoen auto's. In de Bondsrepubliek groeide de pro duktie met 17,6 procent tot 1.21 miljoen stuks en in de rest van do wereld met 8.9 procent tot 550.000 stuks. Op de Europese markt voor per sonenauto's wist VW voor het eerst het meest verkochte merk te wor den. Dat was vooral te danken aan de aanhoudend goede verkoop van de Golf. Eveneens voor het eerst werden er in andere Europese lan den meer auto's verkocht dan in de Bondsrepubliek. Zeer verheugend noemt het concern de verkoop- groei in Italic. Ook in Noord-Amc- rika nam de verkoop fors toe. te weten met ongeveer dertien pro cent in de Verenigde Staten en met ruim veertig procent in Canada de ambtenarenbond Abva-Kabo. De bonden voelen niets voor indi viduele douceurtjes aan ambtena ren. Salarisverbeteringen zijn pri ma, maar dan als algemene maatre gel en niet uitsluitend voor top mensen en onmisbare specialisten, is de algemene lijn van de ambte- narenvakbeweging. Ook A. J. Wensink, voorzitter van de dienstcommissie, de onder nemingsraad van de gespreide PTT-onderdelen in Groningen, is niet enthousiast. Van de meer dan 800 medewerkers van de centrale directie die nu al in Groningen zit ten, zijn er tenslotte ruim 300 vrij willig met hun functie mee uit Den Haag gekomen zonder extra lok kertjes. Als nu blijkt dat toekom stige 'spreiders' wel extra periodie ken en gratificaties krijgen, wil Wensink tenminste dat de vrijwilli gers van de afgelopen jaren dezelf de voordelen gaan genieten met te rugwerkende kracht. De ambtenarenbonden steigeren al bij voorbaat tegen dit soort plan nen, omdat er geen enkel overleg met hen over is geweest. Griekenland staakt massaal tegen loonstop ATHENE (DPA) Honderdduizen den Grieken hebben gisteren het werk neergelegd uit protest tegen het bezuinigingsprogramma van de regering van de socialistische premier Papandreou. Vooral de loonstop gedurende twee jaar is hun een doorn in het oog. In Athene en andere grote steden ligt het openbaar vervoer groten deels stil. Voor de staatsluchtvaart maatschappij Olympic Airways geldt een vliegverbod, de meeste banken zijn gesloten en in veel fa brieken wordt niet gewerkt. De staking is een initiatief van ruim 80 communistische bonden met medewerking van enkele so cialistische bonden By elkaar vei tegenwoordigen zc circa 1.5 mil joen werknemers

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9