Peres houdt voet bij stuk VS willen Salt- verdrag houden Akkoord Ulster nabij Liefhebbers van Oosterse tapijten hebben een eigen ambassadeur in het Oosten. Het is nooit meer uit mijn gedachten Sjaron moet vertrouwen uitspreken Voedselprobleem Burkina Faso: er is overschot Engelsman bemiddelt in gijzelingsaffaire Keers. Wijsheid in OosterseTapijten. KEERS PERZISCHE TAPIJTEN BERBERS DONDERDAG 14 NOVEMBER 1985 PAGINA 7 OEAGADOEGOE (ANP) - Burkina Faso, het voormalige Opper-Volta, heeft een probleem: de boeren ha len een goede oogst binnen, maar de graansilo's liggen nog vol met voedselhulp. Voor een Sahel-land dat in 1984-1985 op dfe lijst van droogteslachtoffers stond die voedselhulp nodig hadden, lijkt zo'n overschot op het eerste ge zicht een grote vooruitgang. Maar als gevolg van de overvloed krijgen de boeren geen lonende prijzen voor hun produkten. Ook is er nu een gebrek aan opslagcapaciteit. „Donors kunnen ook te veel voedselhulp geven, en daar is Bur kina Faso een duidelijk voorbeeld meer één lijn kunnen trekken. .Misschien moeten we Burkina Faso maar een jaar overslaan met voedselhulp", meende Schoo. Nederland zal het staatsbureau voor de graanhandel in Burkina Faso Financieel steunen, opdat het bureau een deel van de oogst kan opkopen. Zo wordt voorkomen dat het prijspeil voor de boeren instort. Bij toekomstige noodsituaties, moet ook de mogelijkheid TEL AVTV - Als Israels minister van handel en industrie Arik Sjaron (Likoed) vandaag van", zo verklaarde minister van driehoekstransacties worden beke- niet diens persoonlijke vertrouwen uitspreekt in premier Peres, zal hem alsnog ontslag ontwikkelingssamenwerking Eeg- ken. Ais er bijvoorbeeld een worden aangezegd. Dat was de uitkomst van felle debatten gisteravond in de Israëlische {frf^(00;^e^t™Wwileen bezoek ministerraad. Daarmee is de crisis in het nationa- noemde het handelen Ie kabinet nog niet afgewend. Pe- „belachelijk' en getuigen res hield de ontslagbrief nog t Peres zich bracht aan deze Westafrikaanse staat. Het voedseltekort is vorig het vervolg loyaal tegen- 0Arafat bestempelde hij als bij zich om het rechtse Likoedblok een „moordenaar', koning Hoes een kans te geven de door Sjaron sein van Jordanië als een „hyena' veroorzaakte breuk te lijmen. Mi- en president van Moebarak van nisters van alle partijen binnen de Egypte als een „duivel het regeringsbeleid te zullen opstellen. En opnieuw vond Peres dat niet ver genoeg gaan. Politieke waarnemers in Jeruza- donors als Burkina Faso moeten daaruit consequenties trekken voor hun beleid. De donorlanden moeten zich gedisciplineerder ge- coalitie spraken de hoop uit dat het weer goed zal komen. door Taco Slagter De politiek van Peres in het desproces is gericht op „stille' di plomatie, maar er worden geen za ken gedaan met Jasser Arafat. Bo vendien houdt Peres zich aan het regeerakkoord, waarin is vastge- v^SS3iïïrbtepaanVal0Pdde alfedgf^i^7n=d^SnienVo^ vredespolitiek van Peres maandag- de h*ogte moet worden gesfeld p X tjiiLicivc waaiiiciucii 111 oei uid- J w y lem verwachten dat Peres dit keer dragen en hun voedselleveranUes de poot stijf zal houden. De Li- "let opdringen. Als Nederland het koed-ministers verzekerden na de k°mende haltjaar het voorzitter- ministerraad dat als Sjaron alsnog sc. p .va.n. de. Eur?Pese Gemeen- diens ontslag krijgt aangezegd ook zij zullen opstappen. schot is in Burkina Faso en een te kort in Mali, moet geen voedsel hulp uit Europa worden aange voerd. Donorlanden kunnen dan in Burkina Faso voedsel aankopen voor de hulpverlening aan Mali. Nederland wil dat ook in de EG aan de orde stellen. Voor de Euro pese Gemeenschap bestaat de ver leiding voedselhulp te putten uit eigen overschotten, maar volgens minister Schoo is hier toch niet echt sprake van tegenstrijdige be langen. Burkina zou van zijn kant ook de moed moeten opbrengen om voed selhulp te weigeren. Bij haar Bur- kinese collega's heeft Schoo maan dag aangedrongen op een beter prijsbeleid, dat de boeren niet ont moedigt Nederland vindt dat Burkina meer ruimte moet scheppen voor de particuliere handel in eigen land. Daarnaast moet het staatsin- koopbureau met zijn in- en ver koopbeleid zorgen voor stabiele prijzen. Zowel een goede voedsel voorziening als een verbetering van de inkomens van de platte landsbevolking is met een derge lijk beleid gediend. Vrouw Minister Schoo heeft met de Bur- kinese minister voor familiezaken Josephine Ouedrago ook de positie van de vrouw in het ontwikke lingsbeleid besproken. Sinds de re volutie van 1983 heeft de patie van de vrouw hier hoge prio riteit gekregen. „Van belang daar bij is vooral het vinden van het juiste tempo. Als je zo'n beleid ge forceerd doorvoert, is veel dwang nodig en dan ontstaan ook proble men met de mensenrechten", al dus mevrouw Schoo. Op lange termijn moeten vrou wen een economisch zelfstandig bestaan kunnen opbouwen. Neder land draagt daartoe bij met een programma van kredietverlening aan vrouwen. Tevens zou minister Schoo graag zien dat vrouwen recht krijgen op het bezit van een eigen stukje grond. Nederland is ook geïnteresseerd in het opzetten van een project voor geboorterege ling in samenwerking met het fonds voor bevolkingsactiviteit van de Verenigde Naties. Het streven naar een betere ge zondheidszorg kreeg maandag een steuntje in de rug met de over dracht van 1500 paketten met de complete uitrusting voor gezond heidswerkers in de dorpen. De be doeling is dat in elk dorp een ge zondheidswerker wordt gevestigd, die behalve een basisvoorraad me dicijnen ook een fiets tot zijn be schikking krijgt om de r de omgeving te bereiken. avond op een partijbijeenkomst i Haifa, veroorzaakte een climax in dat Pe^s^ontelagSS faten Toen gistermiddag bekend werd de toch al zo gespannen verhou- ^rke/wSlj! dingen in de coalitie. Peres besloot eeSomm«rd overleg met zjjn socialistische in uveneg mei zijn hULidiibiibLnt; af te leeeen ministers Sjaron uit de regering te Qver p|rses ZQU excusêren. DeTni- nister zei het te „betreuren' als zijn w aanmerkingen op het beleid strijd met het regeerak- pprps als ppn nprsnnnliik aanv; verwijderen. Likoed-leider en vice- premier Sjamir was woedend dat hij - koord - er buiten was gehouden. Peres beriep zich echter op de zo genaamde „basis-wet' (Israël kent nog steeds geen grondwet) die hem Peres als een persoonlijk aanval op de premier waren uitgelegd. Hij nam echter geen woord terug. „Ik strijd voor de veiligheid van Israël. Daarover bestaat een ideologische deloyale ministers de wacht zeggen. Israëls meest omstreden politi cus en ex-generaal had Peres ervan beschuldig achter de rug koed om met Jordanië e te onderhandelen over een interna tionale vredesconferentie. Hü en de Arbeiderspartij, aldus Sja- r°Feres aanvaardde het excuus niet. Hij eiste van Sjaron dat hij- an de Li- diens persoonlijk vertrouwen in de PLO hem zou uitspreken. De Likoed- minister kwam met een tweede verklaring, waarin hij beloofde Winstpunt voor 'Genève': zeuw woensdag voor grote overlast gezorgd. De i op de luchthaven werden 11 vluchten geannu- MÜNCHEN (AP) - In de Beierse hoofdstad heeft de eerste s DUBLIN (AP) - De regeringen van Velijks officiële mededelingen ge- bussen van het openbaar vervoer liepen grote vertraging op i Groot-Brittannië en Ierland verga- daan over de voortgang en de ge- leerd. spreksonderwerpen. Tijdstip en De vluchten die wel doorgingen liepen vertragingen op tot drie uur. Ook het binnenkomend vliegverkeer werd plaats van de topontmoeting wor- vertraagd door het 20 centimeter dikke pak sneeuw dat moest worden geruimd. (foto anp> deren donderdag afzonderlijk c de regeling voor Noord-Ierland, r die de twee landen de afgelopen den geheim gehouden, maanden voorbereid hebben. Als lijk uit veiligheidsoverwegingen, ze er hun goedkeuring aan hechten Het Brits-Ierse akkoord zou aan kan het akkoord binnenkort, fno- Ierland voor het eerst een 'advise- gelijk morgen al, ondertekend wor- rende rol' toekennen in Noord-Ier- den. aangelegenheden in ruil Terwijl functionarissen van de kenning van de Britse twee landen opnieuw besprekin- teit - ook op de lange termijn - over gen voerden meldden Ierse kranten dat vier verschillende plaatsen de kwestie, de provincie, zo hebben Ierse Britse bronnen meegedeeld. FitzGerald is het mikpunt Ieren en Britten werken regeling uit Noord-Ierland en de Ierse Repu- scherpe kritiek van de parlemen- bliek voorbereidingen worden ge- taire oppositie, onder aanvoering topontmoeting van ex-premier Charles Haughey. BEIROET (GPD) - De pers maakte vliegveld onmiddellijk vertrek i bekende bestemming Beiroet op hem stond te wachten. Tussen twee mi- Terry litieleden, die hun geweren uit de hielden, ingedrukt op de tussen premier Thatcher en de Ier- Deze verwyt FitzGerald dat hij het Waite onmogelijk. Heel even hield - nationale doel van hereniging van de muur van televisiecamera's en achterbank van de auto die met flitsende fotografen de speciale af- piepende banden wegreed ver gezant van de aartsbisschop van de dween Waite in de Libanese nacht. gens de berichten wordt het steeds het in 1921 opgesplitste eiland on zekerder dat deze ontmoeting zich dermijnd heeft. FitzGerald brengt er nog zes andere buitenlanders in Libanon door verschillende groe pen vastgehouden - vier Fransen, één Engelsman en een Italiaan. Waite zei dat hij ook zou proberen contact op te nemen met hun ont voerders. Irish Press en de Independent, den om het moeilijke lot van de ka- Sinds de besprekingen in februari tholieken in Noord-Ierland te ver- echt op gang kwamen, zijn er nau- lichten. ADVERTENTIE anglicaanse kerk tegen, zodat hij iets over zijn unieke missie non zou kunnen verklaren, „Er is werkelijk een doorbraak mogelijk. Ik ben optimistisch", Tijdens de vlucht naar Beiroet Liba- had Waite, die in de afgelopen ja ren met succes bemiddeld heeft Britse gijzelaars en gevange- Iran en Lybië te bevrijden, WASHINGTON - De VS zijn be reid zich te blijven houden aan de bepalingen van het SALT 2 ak koord ter beperking van strategi sche bewapening. De Amerikaanse regering heeft de Sowjet-Unie daarvan op de hoogte gestqld en zo de weg vrij gemaakt voor een for mele overeenstemming op dit punt tijdens de topconferentie tussen president Reagan en de Sowjet-lei- der Gorbatsjow, volgende week in Genève. Het SALT 2 akkoord heeft in de VS nooit formele ratificatie ge haald. Het was omstreden (en be vatte volgens Reagan tijdens zijn verkiezingscampagne van 1980 zelfs 'fatale tekortkomingen' bij ge brek aan ingrijpende vermindering van kernbewapening) en na de Russische inval in Afghanistan staakte de president van destijds, Jimmy Carter, de ratificatie-proce dure. In juni besloot Reagan, een te genstribbelend ministerie van de fensie ten spijt, een verouderde Po- seidon-onderzeëer te ontmantelen teneinde binnen de SALT-bepalin- gen te blijven waartoe Washington en Moskou zich hadden verplicht. Het was onduidelijk in hoeverre de regering Reagan ook na 31 decem ber, de datum waarop de overeen komst zou aflopen, de bepalingen ervan zou blijven naleven. Reagan had twee voorwaarden verklaarde de 2 meter lange, ge- verklaard aan de paar journalisten baarde Waite over zijn kansen om die met hem meereisden, dat dit als neutrale bemiddelaar de vier zijn „meest gevaarlijke missie tot Amerikaanse gijzelaars in Liba- Hij zei zelfs in een n, die al maanden worden vast- brief, die hij in zijn bureau in Lon- gehouden, te bevrijden. „Maar dit den had achtergelaten, te hebben zijn hele moeilijke en delicate on- opgedragen dat indien hijzelf in Li derhandelingen. Ik heb tijd nodig banon zou 'verdwijnen' er geen los geld betaald moest worden en geen overeenkomst met zijn ontvoer- Ömringd door zwaargewapende ders gesloten moest worden: „Men Peter Keers kunt u beschouwen als uw ambassadeur in het Oosten. Hij kent er de weg en weet waar de mooiste tapijten geknoopt worden. Perzische tapijten en Berbers die hij selecteert op kleur, motieven en kwaliteit. Bij Keers in Heemstede vindt u het kleed dat u zoekt want ieder tapijt is in z'n soort een bijzonder heid. Voor een prijs die al even aantrekkelijk is als het kleed zelf. militieleden werd de afgezant de Engelse kerk daarna door de menigte journalisten geduwd naar een grijze BMW. die buiten het moet dan gewoon de huidige po gingen om deze gijzelaars vrij te krijgen voortzetten". Behalve de Amerikanen worden Liberia vraagt bloeddonors ABIDJAN (Rtr.) - Het is nog steeds niet duidelijk wat het resultaat is van de poging tot een staatsgreep in Liberia. Dit hebben diplomaten in de Liberiaanse hoofdstad gisteren gemeld. Inwoners van Monrovia ver klaarden dat soldaten die trouw zijn gebleven aan president Samuel Doe in de hoofdstad de situatie onder controle hebben. Op de weg naar het belangrijkste vliegveld werd echter nog gevochten. Hoeveel slachtoffers er tot nu toe zijn gevallen is niet bekend. Maar de diplomaten zeiden dat het er wel eens veel zouden kunnen zijn. De drie voornaamste radiozenders, die alle in handen zijn van Doe's manschap pen, hebben een oproep uitgezonden bloed af te staan. Dinsdagochtend probeerde Thomas Quiwonkpa, voormalig bevelheb ber van het Liberiaanse leger, Doe af te zetten. Via een radiozender maak te hij bekend dat hij de macht had overgenomen. Zijn radioboodschap leidde tot een kortstondig vertoon van vreugde in de straten van de hoofdstad. gesteld: de Sowjet-Unie moest gelijkbare terughouding betrach ten en zou actief moeten streven naar vermindering van bewape ning. Ook Moskou heeft in de i besprekingen van de topconferen tie te kennen gegeven SALT 2 te willen blijven respecteren en daar aan in een gezamenlijke verklaring uitdrukking te geven. .Het Pentagon dat Reagan heeft voorzien van zijn jongste rapport over Russische schendingen van bestaande verdragen, houdt staan de dat de Sowjet-Unie onder ande re meer nieuwe raketten heeft ge produceerd dan SALT II toestaat de controle op de naleving bemoei lijkt door het coderen van de signa len die raketten tijdens proefne mingen naar de aarde zenden. Zelfs als het niet zou lukken in Genève een oplossing voor zulke 'overtredingen' te vinden, kunnen de VS volgens Pentagon-functio- narissen met 'proportionele tegen actie' de balans weer in evenwicht brengen, zonder het basisverdrag in gevaar te brengen. Heroïnefabriek (vervolg van pag.l) Volgens het bureau van Franquet was de Franse politie er enkele ja ren geleden van overtuigd geraakt dat W. en S. hun heroïne-activitei- ten hadden hervat in Libanon, maar had men geen onderzoek kunnen verrichten vanwege de burgeroorlog in dat land. Onlangs vernam de politie in Frankrijk en Spapje dat de mannen twee heroï- nelaboratoria wilden openen, een in Europa en het andere in India, informatie die bevestigd werd door de Amerikaanse Drugs Enforce ment Agency. Eind oktober ontdekte de Franse politie dat drugssmokkelaars in Nimes materiaal aan het verzame len waren dat gebruikt wordt voor de produktie van heroine. Alras ontdekte de politie dat het labora torium zou worden opgezet in een villa in Zwitserland die voorheen werd gebruikt als opslagplaats voor hasj uit Libanon. De villa werd maandag binnengevallen. Het bleek het grootste heroïnela- boratorium dat ooit in Zwitserland werd opgerold. Bronsteeweg 2, Heemstede. Tel. 023-29 25 09. Donderdag koopavond. Altijd voldoende parkeergelegenheid. Supermarkt-manager, maanden na de overval in Over-ijsse: OVER-IJSSE - „Gek", zegt J. Goovaerts, adjunct-directeur van het Delhaize-warenhuis in Over- ijsse, „toen die overval bij ons in september was geweest, liet het hoofdkantoor bij alle vestigingen een minuut stilte houden. Nu heb ik daar niet van gehoord. Dat vind ik niet zo sympathiek. Het mag toch geen onderscheid maken dat er nu geen personeelslid is ge dood"? door Weert Schenk De Delhaize-vestigingen kwa men dinsdag pas weer in bedrijf, omdat maandag een nationale ge denkdag was. Ook die in Aalst, waar gangsters afgelopen zaterdag acht mensen doodden, zette de deuren op de normale tijd open. Hier werd in ieder geval wel een minuut stilte gehouden en hield een afgevaardigde van het hoofd kantoor een toespraak. In Over-ijsse weten de Delhaize- werknemers maar al te goed hoe het in Aalst moet zijn geweest. Zij waren eind september slachtoffer van een overval door de 'bende van Nyvel'. Daarbij werden vijf men sen zonder pardon neergeknald, onder wie een cassière van het be drijf. Nu kunnen ze er vrijuit over praten, wat na de aanslag niet al leen door een spreekverbod, maar ook door hun eigen gevoelens werd verhinderd. beurd, kwam weer boven. Tenmin ste, erger. Het is nooit meer uit mijn gedachten geweest. Elke dag veld met vijf doden. „Als zoiets gebeurt, ben je niet meer van deze wereld. Je denkt op i denken. Ik had het moment dat staat alleen aan je eigen leven. Niks meer. Het gekke is dat je ook hele- De adjunct-directeur heeft het al- maal niets kan doen. Je ziet niks en lemaal van nabij meegemaakt. 'De er dringt niks tot je door. Ik weet Reus', zoals één van de onbekende ook niet hoe die kerels er uit za- daders wordt genoemd, drong op gen", die vrijdagavond het kantoortje van Goovaerts binnen. Hij schreeuwde in het Frans dat de brandkast open moest en duwde meringspillen genomen, maar niet het zware geweer in zijn maag. geslapen. Maar 's morgens was ik „Awel", smeekte Goovaerts, „al wat ge wilt, De Reus kreeg ongeveer 35.000 gulden en eisie vervolgens het geld „Ik ben wel tot de laatste minuut rustig gebleven, 's Nachts om drie ben ik naar huis gegaan. Kal- „Het verschrikkelijke aerts kon dat niet geven; de bank heeft de sleutel. Daarop werden de adjunct-directeur en zijn drie me dewerksters gedwongen op de grond te gaan liggen. Slagveld Een andere overvaller kwam er bij, trok de telefoondraden stuk en richtte zijn machinegeweer vervol gens op de vier doodsbange men sen. De loop ging over de hoofden heen naar het telefoontoestel. Dat schoot hij kapot. Een verschrikke lijke knal, die Goovaerts nooit zal vergeten. De gangster keek nog even naar de vier en verdween. Al schietend en moordend ver liet de bende het bedrijf en de par keerplaats. Het viertal bleef liggen „Ik was het afgelopen weekeinde tot het lawaai zich had verwilderd, erg depressief', vertelt de 31-jarige Toen liep Goovaerts de winkel in. Goovaerts, „alles wat hier is ge- Daar zag hij de paniek en het slag- uit een andere brandkast Goov- tröep. Kapotte nessen wijn. Kogels zeepdozen en kleding. Ik heb zelf nog bloedvlekken van de doodgeschoten cassière wegge werkt. Op het plein zijn we zelfs met verf bezig geweest om het van bloed te kuisen. Het moest schoon en uit onze gedachten". „Die zaterdag was het hier heel erg druk. Filevorming. Mensen uit het hele land. Maar ze kochten bij na niets. Lege karretjes en veel pra ten. En ook mij steeds aanspreken. Dat is toch gek, alsof het een toeris tische attractie is". „Onze vaste klanten hebben ge weldig gereageerd. Ze hebben een kleine vijfduizend gulden ingeza meld voor kransen. Ook veel brie ven van deelneming. En mensen die vroegen wat ze voor ons kon den doen, vrijwillig. Ik denk dat er bij de begrafenis van de cassière wel 10.000 i Omzet „Onze omzet is niet teruggelo pen. Wel was het wekenlang heel erg rustig op vrijdag en zaterdag avond. Pas afgelopen weekeinde was het hier weer als vanouds, of zelfs nog beter. De mensen zeggen wel dat ze niet meer komen, maar dat slijt". „Ik merk geen grote angst onder het personeel. Ze hebben iets van; wij hebben onze beurt gehad, mo gen we hopen. Slechts een mede werkster, een cassière, heeft onslag genomen. Een andere dame, van 56 jaar oud, die met de bandieten mee moest om kassa's te openen, staat onder psychiatrische behandeling. Die komt niet meer terug, denk ik". „Ik zelf ben angstig geworden. Je schrikt van alles. Als iets be weegt, je iets verdachts ziet of hoort. Zelfs van de film of de tee vee. Je bent constant onrustig". „Het ergst heb ik het eigenlijk als ik de winkel moet afsluiten, zo te gen acht uur, half negen. Ik ben de laatste die weg gaat. Dat is mijn verantwoording. Elke keer denk ik dan weer aan die dag. We doen de sluiting nu ook steeds met zijn driecn en dan vertrekt het perso neel tegelijk. Dat houdt je er alle maal aan over". „Er wordt nu steeds gepraat over een betere beveiliging. We moedi gen de klanten aan om met che ques te betalen. Ze hoeven zelfs geen bankpas te tonen. Dan heb ben we zo weinig mogelijk cash geld in huis. Er komen zware rol luiken voor 's nachts. En waar schijnlijk krijgen we video met ca mera's die alles opnemen". „Je kan er een enorme hoop geld tegenaan gooien. Geld speelt ook geen rol. Maar dit soort beveiliging heeft niets met veiligheid te ma ken. Het is gewoon onmogelijk dit soort gangsters tegen te houden. Er is niets tegen te doen, vooral ook omdat je niet weet waar ze op uit zijn". „Moet je je wel tegen deze men sen wapenen. Komen ze nog te rug? Ik klop het niet meer op hout af. Ik houd me helemaal aan hout vast. Begin dit jaar tuimelde een zware vrachtwagen boven op mijn auto. Ik had alleen een schram metje op mijn hand. Nu had ik niets. Het kan toch niet drie keer goed gaan"?

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7