Eisen van brandweer ingewilligd Kabinet geholpen door klein rechts Rechtbank: Dordrecht had grond niet mogen verkopen nutsspaarbanké mmm In twee gemeenten: EERSTE KINDERPOSTZEGELS Actievoerders verven vossen rood en blauw Lottocijfers uitgelekt: miljoenen uitgekeerd Zes CDA'ers stemmen tegen plaatsing kruisraketten S&6fc% Sé63/4% DE DICHT BU HUIS BANK DONDERDAG 14 NOVEMBER 1985 PAGINA 5 DEN HAAG (GPD/ANP) - In steeds meer gemeenten wor den onderhandelingen gevoerd over de eisen van actievoe rende brandweerlieden. In Leiden en Utrecht hebben ge meenten en brandweer overeenstemming bereikt over een hogere vergoeding van onregelmatige diensten. In een aantal plaatsen zijn acties voor korte tijd opgeschort of uitgesteld tot volgend jaar maart. Dan wordt een advies verwacht van een werkgroep van het minis terie van binnenlandse zaken en de Vereniging van Nederlandse Ge meenten over de salariëring van de brandweerlieden. Basis van de on derhandelingen is het bod van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten voor een voorlopige sala risverhoging van f 175 per maand bruto. In Leiden was dinsdagavond al een akkoord tot stand gekomen. De onrergelmatigheidstoeslag wordt daar verdubbeld: van 5 naar 10 procent. De brandweer van Utrecht ging gisteren akkoord met 200 gulden extra per maand. In Rotterdam wees een meerderheid van het brandweerpersoneel het compromis van de gemeente af: 150 gulden bruto extra onregelma tigheidstoeslag, bovenop de huidi ge 143 gulden bruto. De leden hou den vast aan hun eis van 400 gul den netto. In Amsterdam, waar ruim drie weken geleden de acties voor een betere salariëring begonnen, be spreekt de brandweer vandaag het bod van de gemeente: ,150 gulden bruto per maand als voorschot op een hogere vergoeding voor onre gelmatige diensten. Bovendien stelt het gemeentebestuur maan delijks 50 gulden per werknem^f beschikbaar voor arbeidstijdver korting. Het gemeentebestuur is verder bereid een voorstel voor ar beidstijdverkorting (van 60 naar 54 uur in 1986) bij de brandweer voor te bereiden. De Amsterdamse brandweerlie den peinzen er echter niet over hun Politiecomité tegen racisme AMSTERDAM (ANP) - Een twin tigtal politiemensen en mensen die door hun werk nauw bij de politie zijn betrokken hebben het comité Politie tegen Discriminatie en Ra cisme opgericht. De stichting wil "elke vorm van discriminatie en ra cisme van en door bij de politie werkzame personen of door het ge hele politie-apparaat signaleren en bestrijden", aldus een verklaring. De groep wil ook politiemensen steunen die binnen de eigen orga- nisatie worden gediscrimineerd of door hun stellingname daartegen moeilijkheden ondervinden. Ook wil het Amsterdamse comité poli tiemensen voorlichten om zo in de toekomst racisme en discriminatie te voorkomen. De stichting zal daartoe onder andere een eigen blad uitgeven. Het comité denkt verder aan een hechte samenwerking met het lan delijk bureau racismebestrijding. Aan de vier grote steden en de mi nisteries van justitie en binnen landse zaken is om subsidie ge vraagd. Het comité behandelt racisme en discriminatie „in de ruimste zin van het woord". Behalve tegen dis criminatie op grond van ras of ge loof, zal ook stelling worden geno men tegen discriminatie van min derheidsgroepen bij de politie, zo- homoseksuelen. acties te beëindigen. Daar is volgen hen meer voor nodig dan het bod van de gemeente. Volgens de brandweer is niet gekeken naar de problemen waarmee het korps te kampen heeft, zoals een betere functiewaardering. Brandweerlieden die gisteren nog acties voerden, hebben die niet verscherpt. In Den Haag is de serviceverlening door de brand weer verminderd en in Breda blij ven actievoerders de brandweerka zerne bezet houden tot volgende week woensdag, wanneer het col lege van B en W opnieuw bijeen komt om te praten over de eisen van de brandweer. In Emmen heeft de brandweer gedreigd morgen de kazerne te be zetten als er nftk op de eisen wordt ingegaan. Tot nu toe hebben bur gemeester en wethouders niet ge reageerd op het verzoek om een ge sprek. Het actiecomité in Dor drecht schortte gisteren de aange kondigde verscherpte acties voor onbepaalde tijd op. Het college is volgens het comité bereid 175 gul den bruto te betalen, meer perso neel aan te trekken en de grieven van de brandweer verder te onder zoeken. De Dordtse eisen gaan ver der dan deze toezeggingen, maar men zag er een basis in om verder te onderhandelen. In Amersfoort werd dinsdag hel ultimatum opgeschort tot vandaag. Dan is er opnieuw overleg over een al eerder bereikt principe-akkoord. De brandweer in Kerkrade gaat als er maandag nog niet gereageerd is op de eisen, over tot acties. In Leeuwarden wordt nog overlegd met B en W. In Amstelveen zijn de acties voorlopig opgeschort. Ook daar wordt nog overlegd. TILBURG (ANP) - Verkeersonderwijs wordt volgend jaar een verplicht onderdeel van het basisonder wijs. Zo veel kinderen worden slachtoffers van het verkeer dat deze kwetsbare groep door middel van verkeersonderwijs beter moet worden beschermd. Daartoe heeft het ministerie van verkeer en waterstaat ongeveer 2,5 miljoen gulden uitgetrokken. Staatssecretaris Scherpenhuizen (verkeer en waterstaat) heeft dit gisteren in Tilburg gezegd tijdens de eerste verkoop van kinderpostzegels van dit jaar. De kinderpost zegels hebben als thema 'kind en verkeer'. Het toekomstige verkeersonderwijs is gebaseerd op een nieuwe onderwijsmethode in Den Haag. Het belangrijkste element in deze methode is het gedrag van het kind in het verkeer. Bij de foto: leerlingen van de Amsterdamse lagere school De Wiltzangh krijgen pakjes met kinderpostze gels en kaarten uitgereikt. <foto anpi WEURT (ANP) - Actievoerders van het Dierenbevrijdingsfront hebben in de nacht van maandag op dins dag bijna tweehonderd vossen van een pelsdierenfokkerij in het Gel derse Weurt (by Nymegen) met ro de en blauwe verf bespoten. De schade bedraagt ruim 20.000 gul den. De eigenaar van de vossen- farm, de firma Burgers, heeft vol gens een rijkspolitiewoordvoerder pas gisteren aangifte gedaan. Het Dierenbevrijdingsfront gaf dinsdag al een verklaring uit, waar in het de verantwoordelijkheid voor de actie in Weurt opeiste. Vol gens die verklaring heeft het be spuiten van de vossen echter niet plaatsgehad bij de firma Burgers, maar bij een andere pelsdierenfok kerij. Bij die fokkerij is volgens de politie echter niets gebeurd. De actie was volgens het Dieren bevrijdingsfront een protest tegen het fokken van vossen voor de bonthandel en tegen de manier waarop de Weurtse fokker met zijn dieren omgaat. Volgens het front worden de vossen op een uiterst pijnlijke manier door elektrocutie om het leven gebracht. De fokker houdt naar de mening van de actie voerders bovendien meerdere vos sen in veel te kleine ruimten, zodat de dieren zich nauwelijks kunnen Diabetescentrum AMSTERDAM (ANP) - In Amster dam is gisteren het eerste Neder landse Diabetes Informatie Cen trum Amsterdam geopend. Doel van dit centrum is voorlichting ge ven aan diabetespatiënten zelf en aan hun familieleden en hulpverle ners. Die voorlichting gebeurt hoofdzakelijk door andere diabe tespatiënten, geassisteerd door on der anderen een diëtiste en een wijkverpleegkundige. Het Informatie Centrum op het W.G.Plein in Amsterdam werd vo rig jaar opgericht door de afdeling Amsterdam van de Diabetes Ver eniging Nederland (DVN). bewegen. Ook de voeding zou zeer te wensen overlaten. Het Dierenbevrijdingsfront zegt in zijn verklaring niet de illusie te hebben, dat de met verf besmeur de vossen nu in leven zullen blij ven. „Het liefst hadden we de die ren vrijgelaten, maar dat was on mogelijk", aldus het front. De actie is volgens de actievoerders deson danks geslaagd. „We hebben de fokker getroffen in zijn portemon- Pleidooi voor proefdierkunde UTRECHT (ANP) - De proefdier kunde, die gericht is op een zorg vuldig en ethisch verantwoord ge bruik van proefdieren, kan mis schien een bijdrage leveren aan het overbruggen van bestaande tegen stellingen. In ons land lijkt het kli maat van een open dialoog gunsti ger dan in de meeste ons omrin gende landen, mede dank zij een genuanceerd dierproevenbeleid van de overheid. Professor Van Zutphen zei dat gisteren bij zijn in- trede-rede aan de Utrechtse uni versiteit. De vakgroep proefdier kunde bestaat in Utrecht sinds 1983. Van Zutphen waarschuwde er voor dat eenzijdige benaderingen van voor- en tegenstanders van dierproeven meestal geen goede basis vormen voor een opbouwen de dialoog. "Het zich ingraven in de stelling van het eigen gelijk be tekent dat de loopgravenoorlog tussen hen die streven naar een lotsverbetering voor het proefdier, en zij die met behulp van dierproe ven streven naar een kwaliteitsver betering van de gezondheidszorg, voortduurt. Aan beide zijden wor den verliezen geleden en de positie van het dier wordt er niet beter van", aldus Van Zutphen. Stormachtige trouwerij VLISSINGEN (ANP) - Rijks waterstaat en de rijkspolitie te water in Zeeland hebben in middels de eigenaar opge spoord van het 8,5 meter lange zeiljacht 'San Silvestre' dat af gelopen maandag gehavend en verlaten tegen de Veerse Dam bij Wissekerke werd aangetrof fen. De opvarenden van het jacht bleken een inwoner uit Haar lem en zijn vriendin. Zij waren op weg naar Schotland voor een romantische trouwplech tigheid. In de nacht van zondag op maandag werden zij over vallen door zwaar stormweer. De stormfok scheurde en ook verder ging van alles mis aan boord. De twee raakten in pa niek. Ter hoogte van het licht schip Noordhinder, 2b'n 25 mijl uit de kust voor Westerschou- wen, verlieten zij de zeilboot en stapten over op een Duitse kustvaarder die hen later in IJ- muiden aan land zette. Het zeil jacht zal na het storten van een borgstelling aan de rechtmati ge eigenaar worden teruggege ven. DORDRECHT (ANP) - De ge meente Dordrecht is door de Dordtse rechtbank schuldig be- vondèn aan onrechtmatig hande len doordat de gemeente zwaar verontreinigde bouwgrond in de gifwijk Merwedepolder heeft ver kocht aan het verzekeringsconcern Aegon. De gemeente Dordrecht heeft bij die verkoop in 1974 Aegon verplicht op die grond woningen te bouwen. Volgens de rechtbank is dat een wanprestatie, omdat de ge meente had moeten of kunnen we ten dat die bouwgrond ernstig verontreinigd was met chemisch afval. Aegon heeft in deze gifwijk ruim driehonderd woningen laten bou wen, die allemaal op verontreinig de grond staan. Van die woningen zijn er al 29 gesloopt. Deze stonden in een deel van de wijk, waar alle woningen inmiddels zijn gesloopt omdat de verontreiniging ernstig gevaar opleverde voor de volksge zondheid. Toen in 1981 bleek dat vrijwel de gehele wijk van achthonderd wo ningen op verontreinigde bouw grond was gebouwd, spande Ae gon kort daarop een juridische pro cedure tegen de gemeente Dor drecht aan. Het bedrijf eiste van de gemeente dat het zijn driehonderd woningen mag laten slopen en dat Dordrecht de kosten daarvan, on geveer zes miljoen gulden, zou be talen. De rechtbank heeft deze eis van het verzekeringsconcern van de hand gewezen. De gemeente moet echter wel A.egon de bouwkosten van de woningen vergoeden. De kosten van het bodemonderzoek dat Aegon door TNO en de Gront- mij heeft laten uitvoeren, 50.000 gulden, moet Dordrecht ook ver goeden. Bovendien moet Dor drecht alle andere kosten terugbe talen. Binnenkort begint de rechtbank een nieuwe procedure om'te bekij ken welke kosten dat zijn geweest. Volgens jhr.mr. O.J.L. van Nispen tot Sevenaer, die als rechtskundig adviseur voor de gemeente op treedt, zullen deze kosten zeker in de tonnen lopen.Hij heeft Dor drecht geadviseerd in hoger be roep te gaan tegen het vonnis van de rechtbank. Volgens hem gaat het om een „principieel belangrijke discussie, die een brede uitwerking heeft naar alle gemeenten die te kampen hebben met verontreinigde grond". Het is volgens hem de eer ste keer in Nederland dat een ge meente door een rechtbank schul dig bevonden wordt aan onrecht matig verkopen van verontreinig de bouwgrond. Volgens Van Nispen tot Seve naer kan de procedure over de schadeloosstelling van Aegon wel eens heel lang duren. „Het is name lijk bijzonder moeilijk om vast te stellen welke schade Aegon gele den heeft door het niet meer kun nen verhuren van de woningen". Het gemeentebestuur van Dor drecht heeft nog geen beslissing genomen over het al dan niet aan tekenen van hoger beroep. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft ruim een jaar ge leden een circulaire doen uitgaan naar de leden waarin het advies stond om bij twijfel over de moge lijke aanwezigheid van gif in te ver kopen grond samen met de poten tiële koper een onderzoek te laten verrichten. De resultaten van dit onderzoek zouden volgens het ad vies vervolgens aan de koopakte moeten worden gehecht. HILVERSUM (GPD) - De lottocijfers van de laatste Midweeklotto die voor de KRO-tv worden bekendgemaakt, blijken vroegtijdig te zijn uitgelekt naar de illegale gokwereld. Gokbazen werden een dag na de uitzending geconfronteerd met tientallen goed ingevul de, illegale lottobriefjes, waardoor zij enkele miljoenen guldens moesten uitkeren. De trekking van de Midweeklotto is een onderdeel van de 1,2,3- Lottoshow van Ted de Braak. De opnamen van de show, met daar in het draaien van de lottoballetjes, worden van tevoren gemaakt. Bij de laatste Lottoshow van 17 oktober gebeurde dat 's middags. De show zelf werd pas 's avonds uitgezonden. Volgens ingewijden in de illegale gokwereld moet iemand de juiste cijfers van de Lot toshow enkele uren vóór de officiële uitzending hebben doorgege- Vanavond zendt de KRO opnieuw de 1,2,3-Lottoshow uit. De opnamen daarvan worden weer 's middags gemaakt. Het is niet bekend of de KRO overweegt, in navolging van de trekking van de Lotto op zondagavond, de trekking van de Lottoshow recht streeks uit te zenden. Een woordvoerder van de KRO zei, dat tot nu toe geen rekening was gehouden met de mogelijkheid van mis bruik. De trekking van de Lotto op zondagavond, na Studio Sport, werd enkele jaren geleden ook vóór de officiële uitzending opge nomen. De NOS besloot de trekking rechtstreeks uit te zenden, toen bleek dat medewerkers van deze omroep de uitslag snel naar anderen hadden doorgebeld. ADVERTENTIE De rente wordt maandelijks op uw bankgirorekening gestort. Looptijd 5 of 10 jaar. Minimale storting f 15.000,-. Effektief: 6,69% Effektief:6,96% DEN HAAG (GPD) - Zes leden van de CDA- fractie hebben gister avond een motie van de grootste oppositiepartij, de PvdA, ge steund, waarin de plaatsing van kruisraketten in Nederland wordt afgewezen. Door het afwijkende stemgedrag van de christen-demo craten Beinema, Couprie, De. Kwaadsteniet, Kraaijeveldt, La- ning en Van den Toorn, had het ka binet de steun van de kleine rechtse partijen nodig om het plaatsingsbesluit door de Kamer te loodsen. De motie van PvdA-le.ider Den Uyl werd met 80 tegen 69 stemmen verworpen. De motie kreeg verder de stemmen van de kleine linkse partijen. Den Uyl greep de uitslag van de stemming aan om het kabinet te vragen het besluit en het verdrag met de VS opnieuw in overweging te nemen. Hij constateerde dat er binnen de coalitie geen meerder heid voor het plaatsingsbesluit was. Hij herinnerde in dit verband aan een uitspraak VVD-leider Nij- pels, dat 'juist voor besluiten van ingrijpende aard' een meerderheid binnen de regeringspartijen moet worden gevonden. Lubbers reageerde op het slotof- fensief van Den Uyl met de opmer king dat een stem van Leerling (RPF) vóór, voor het kabinet even belangrijk was als een stem van Ubels (EVP) tegen. Hij wees er bo vendien op, dat binnen de CDA- fraactie er geen stemdwang was uitgeoefend. Namens de zes CDA-dissidenten verklaarde Beinema dat hun stem gedrag niet mocht worden uitge legd als afkeuring of wantrouwen ten opzichte van het kabinetsbe leid. Hij-noemde het een 'zekere mate van afstand nemen'. Het oor-, deel van Den Uyl, in een debatje na- de stemming, leidde tot grote protesten bij de partijen van kleine rechts, die zich behandeld voelden als tweederangs volksvertegen woordigers. Leerling (RPF): "Het is onbegrijpelijk dat een ervaren parlementariër als Den Uyl op deze wijze poogt een half miljoen kie zers monddood te maken". Juist om dissidente CDA'ers over de streep te trekken had op positieleider Den Uyl zijn motie af gezwakt. In eerste instantie wilde maar vanwege de zware politieke lading van het woord afkeuren, wijzigde hij de tekst in 'afwijzen van plaatsing'. Het mocht echter niet baten. De Den Uyl de plaatsing 'afkeuren', regeringspartijen sehaarden zich De emoties rondom het 1-no- vemberbesluit hebben er gister middag opnieuw toe geleid dat de rijkspolitie moest ingrijpen op de publieke tribune van de Tweede Kamer. Dat was ook al het geval bij het debat aan de vooravond van de eerste no vember. „Jullie zijn moorde naars", zo werd gisteren van de tribune geroepen. Dat gebeurde in aansluiting op het profeti sche slotwoord van PPR-frac- tieleidster Ria Beckers: „Wie hiervoor Verantwoordelijkheid neemt zal weten Wat hij doet". Kamervoorzitter Dolman schorste de vergadering voor enkele minuten. Een man maande een vrouw tot kalmte toen zij op de publieke tribune luidkeels blijk gaf van haar on vrede met het plaatsingsbesluit. (foto ANP) in overgrote meerderheid achter de uitleg van Lubbers, die er grof weg op neerkwam dat Nederland na 1979 zes jaar had gewacht met een definitief besluit en dat daar nu een einde aan moest komen. Tijdens het debat werd opnieuw veel aandacht besteed aan het mo gelijk geschikt makpn van het 155mm-geschut voor een atoom- taak ('nuclearisering'). De PvdA probeerde via een motie waarin nuclearisering onvoorwaardelijk wordt afgewezen, een wig te dry ven tussen CDA en VVD. Maar on danks de nuanceverschillen tussen beide regeringspartijen op dit punt liep ook deze poging spaak. Zowel CDA als VVD wil eerst de studie van NAVO-bevelhebber Ro gers afwachten voordat een beslis sing wordt genomen. De resultaten van die studie zijn niet te verwach ten vóór de verkiezingen van vol gend jaar. De nuclearisering wordt bijgevolg een heet hangijzer bij de kabinetsformatie. Looptijd DEN HAAG (GPD) - Minister De Ruiter (defensie) wil voor dè uit breiding van de Nederlandse luchtverdediging 300 tot 400 mil joen gulden beschikbaar stellen. Dat bedrag, uitgesmeerd over de jaren 1988-'96, wil hij besteden aan het moderniseren van de radar van de twee squadrons F16-gevechts- vliegtuigen op de militaire basis Leeuwarden en het aanschaffen van wapens voor de luchtverdedi ging. De Ruiter zei dit gisteren tijdens het debat in de Tweede Kamer over het 1-novemberbesluit (dat behalve in de plaatsing van 48 kruisraketten onder meer voorziet Luchtverdediging uitbreiden kost 300 a 400 min. Volgens de bewindsman wordt het aantal F-16's op Leeuwarden ni<?t uitgebreid, noch wordt het aantal vluchten opgevoerd. Even min is het kabinet van plan de start- en landingsbaan van de basis te draaien. Hiermee maakte de mi nister een einde aan de beroering die was ontstaan onder omwonen den bij de Friese basis die vrees den voor extra geluidoverlast. Met de uitbreiding van de lucht verdediging komt de regering tege moet aan een wens van de NAVO om de in Nederland gestationeerde F-16's geschikt te maken voor het opstijgen onder alle weersomstan digheden (ook bij slecht zicht en zware bewolking). De Ruiter verwacht geen proble men bij de financiering van de uit breiding, zolang de komende kabi netten maar vasthouden aan de jaarlijkse verhoging van het defen siebudget met drie procent. Lubbers zei weinig mogelijkhe den te zien om onder de looptijd van vijf jaar en de opzegtermijn van een jaar van het raketverdrag met de VS uit te komen. De Raad van State zal zijn licht nog laten schijnen over deze aspecten van de goedkeuringswet van het plaat singsverdrag, die rond een decem ber naar de Kamer wordt gestuurd. Tot nu toe is dat bij de voorlopige adviesaanvrage achterwege geble ven. Er bestaat dus een 'theoreti sche' kans dat de Raad van State de oppositie tegen de looptijd en de opzegtermijn zal steunen. Den Uyl constateerde dat deze 'opmerkelijke' handelwijze was in gegeven door binnenlandse poli tieke motieven. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) wilde dat niet geheel bestrijden, maar zei het volstrekt normaal te vinden dat een mate van zekerheid wordt ver strekt aan de Verenigde Staten, die immers voor een groot deel moe ten opdraaien vocJr de inrichting van Woensdrecht. Van den Broek wilde, op aandrang van Den Uyl, bevestigen noch ontkennen dat looptijd en opzegtermijn op ver zoek van de VS in het verdrag zijn opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5