Lief en leed van Dakota's Kerststerren verkopen in voorjaar lukt niet9 DONDERDAG 14 NOVEMBER 1985 REGIO LEIDEN PAGINA 21 De vliegerij is altijd omgeven ge weest door een waas van romantiek. De techniek, het avontuur, de verre landen, de dramatische ongelukken spreken tot de verbeelding. De Alphe- naar Ad van Ommen (59), drie jaar ge leden gepensioneerd ais gezagvoer der bij de KLM, heeft het legendari sche militaire en burgervliegtuig de Dakota als onderwerp genomen voor zijn boek'Sluipvluchten naar Lissa bon. Volgende maand is het precies vijftig jaar geleden dat de vliegtuig fabriek Douglas de eerste DC-3, die de Engelsen Dakota noemden, afle verde. In totaal zijn er zo'n 12.000 van gemaakt. Van Ommen denkt dat er nog een paar honderd in de binnen landen van Afrika en Zuid-Amerika rondvliegen. Van Ommen heeft om de Dakota heen een van de meest interessante perioden uit de geschiedenis van de KLM gevlochten: de oorlogstijd. Niet alleen de regering week uit naar En geland, maar in haar kielzog ook de KLM-directie. Met het restant van de luchtvloot, waaronder een aantal Da- kota's, werd vanuit Bristol geduren de de oorlogsjaren een vrij geregelde lijndienst op Lissabon onderhouden. De belevenissen rond die lijndienst in oorlogstijd leveren boeiende stof voor een boek op. Veel waardering heeft de schrijver voor de chef vlieger uit die jaren Koen Parmen- tier. Wat deze piloot voor de KLM in die oorlogsjaren en direct daarna heeft gedaan om de KLM zijn leiden de positie in de burgerluchtvaart te rug te bezorgen, noemt Van Ommen van veel grotere betekenis dan bij voorbeeld de spectaculaire race naar Melbourne met de Uiver, waarop Par- mentier gezagvoerder was. Wat een andere bekende KLM-pi- loot, Viruly, niet lukte lukte Ad van Ommen wel. Hij schreef een boeiend verslag van de KLM in oorlogstijd. Naast de archieven, die de kLivi voor hem openzette, had de Alphense au teur het grote geluk op het dagboek van de nu 78-jarige KLM-piloot Theo Verhoeven te stuiten, die uitgebreid en heel exact de wetenswaardighe den in zijn lange carrière heeft opge tekend. Zo bevat het boek uit de eer ste hand tal van interessante, mense lijke gebeurtenissen uit die turbulen te periode. Naast de oorlogstijd, die Ad van Ommen als vlieger zelf niet heeft meegemaakt, is in het boek ook veel ruimte besteed aan de belevenissen van de KLM in West-Indië en Indone sië. Ook over de KLM-activiteiten in de contreien van Curacao kon Van Ommen uit de eerste hand berichten, omdat hij daar zelf enige jaren heeft gevlogen. De inspanningen van de KLM ten tijde van de watersnoodramp in 1953 worden ook nog even belicht en ten slotte krijgt het boek een interessant laatste hoofdstuk dank zij de mede werking van prins Bernhard, die en thousiaste verhalen opdist uit de tijd dat hij met de Dakota heeft gevlogen. Aangezien de prins nogal eens in on herbergzame gebieden te vinden was zoals in Zuid-Amerika en Afrika waar de voorzieningen op en rond vliegvelden minimaal waren, zijn ook in dat deel van het boek leuke en misschien nog wel onbekende voor vallen te lezen. De prins heeft afgelo pen vrijdag het eerste exemplaar van het boek uit handen van Ad van Om men in ontvangst genomen. Er is in ons land nog één viiegwaar- dige Dakota, de 43 jaar oude PH-DDA van de stichting Dutch Dakota Asso ciation. Bij Aviodome op Schiphol staat de voormalige regerings-Dako- ta te kijk en in het Militair Lucht vaartmuseum bij Soesterberg is een militaire uitvoering van de Dakota te zien. Alphenaar Ad van Ommen schrijft boek over legendarisch vliegtuig n. heelt in 1942 boven de Golf van Biscaye eens ondanks treffers in romp en vleugel weten te ontko men aan een Duitse jager door in de wolken te duiken. In november 1943 werd de Ibis van gezagvoer der Parmentier onder vuur geno men door zes Messerschmitts. Als door een wonder ontkwam de Da kota aan een roemloos einde. Het officieel rapport van Parmentier, waarin hij verhaalt van de miracu leuze ontsnapping, is een roman op zich. Terecht volgt Van Ommen het fascinerende relaas op de voet. Gezagvoerder Tepas was minder gelukkig. In 1940 verspeelde hij bij een landing in dichte mist in Enge land de Dakota de Reiger. Geluk kig waren er geen doden of gewon den. Op 1 juni 1943 werd Tepas met i de Ibis op de terugweg naar Enge land aangevallen door een Duitse jager. Het vliegtuig werd neerge schoten. Vier bemanningsleden en zeventien passagiers, onder wie de bekende filmster Leslie Howard, een directeur van een filmbedrijf, de directeur van Reuter in Was hington en de directeur van Shell in Lissabon, kwamen om. De gedetailleerde beschrijvin gen, overgenomen uit officiële rap porten, getuigenverklaringen en kranteverslagen geven het boek een uiterst boeiende authenticiteit. 'Sluipvluchten naar Lissabon' is door het feitelijke relaas daardoor zo leesbaar geworden. Volgens Ad van Ommen is de Bristol-Lissabon-lijn voor de KLM van grote betekenis geweest (omdat de organisatie van het lucht vaartbedrijf in tact bleef en daarom na de oorlog, ondanks een ver woest Schiphol, zijn positie in de wereld van de internationale lucht vaart direct weer kon innemen. Parmentier heeft hierin een be-' langrijk aandeel gehad. Aan zijn loopbaan in de top van de KLM kwam een abrupt einde door het vliegtuigongeluk bij Prestwick op 21 oktober 1948, het ergste ongeluk tot dan bij de KLM. Dertig passa giers en tien bemanningsleden kwamen om. Van Ommen heeft zich in zijn boek verder verdienstelijk ge maakt door de geschiedenis van de KLM in West-Indië, het Caraïbisch gebied, en in Indië uit te pluizen. Vanaf 1945 had het Westindisch Bedrijf van de KLM ook een aantal bel en Rotet valt later in het jaar. Aalbessen zijn, hoewel dat vaak wordt gedacht, lang niet altijd rood. De 'Witte Hollander' brengt witte, zeer smakelijke bessen voort. Bij de kruisbes vallen de ras sen uiteen in twee groepen: ras sen met vruchten die behaard zijn en 'onbehaarde' rassen. Vroeger of later vruchtdragend is een raseigenschap die zowel bij kruisbes als bij framboos voorkomt. De gangbare frambo- zerassen zijn allemaal doornloos. De braamrassen Black Diamond en Himalaya hebben daarente gen weer wel doorns. Ook van deze kleinfruitsoort zijn doornlo- ze rassen verkrijgbaar. Aalbessen en frambozen stel len geen hoge eisen aan de grondsoort. Bramen moeten op niet al te beste grond worden ge teeld. Op goede, vruchtbare gronden is de groei zo ontstui- mig dat de struiken niet in toom zijn te houden. Een relatief ge brek aan stikstof verbetert de smaak van de vruchten. Bosbes- sen en zwarte bessen houden van zure en vochthoudende grond. Bij het planten van de struiken moet altijd de grond rondom het plantgat goed worden losge maakt. Bessen en andere klein- fruitsoorten kunnen in zoge naamde hagen worden geteeld. Hiertoe worden op regelmatige afstand palen in de grond gesla gen waartussen drie ijzeren dra den worden gespannen. De strui ken worden in een rij geplant waarbij de draden als ondersteu ning en geleiding dienen. Hier en daar verspreid over de tuin een besse- of braamstruik planten is echter ook heel goed mogelijk. Afhankelijk van de soort moeten de struiken op een afstand van een tot anderhalve meter van el kaar worden geplant. In het jaar na het planten moet worden begonnen met vorm- en vruchtbaarheidsnoei. Door tak ken weg te halen wordt de groei elders gestimuleerd waardoor de struik de vorm en vruchtbaar heid krijgt die gewenst is. Snoeien is een ingewikkelde handeling. Voor u de snoei- schaar ergens inzet is het raad zaam een handboek over dit on derwerp te raadplegen. MONICA WESSELING Dakota's in dienst. Daar heeft Ad van Ommen zijn ervaring met de Dakota opgedaan. Hij maakte er tussen de 3000 tot 4000 vlieguren Ook prins Bernhard kan bogen op zo'n 3000 vlieguren met de Da kota. "Een kist om verliefd op te zijn", vertelt Bernhard in het boek, die zelf een Dakota voor 50.000 dol lar van de chef-staf van generaal Eisenhower had gekocht. Een verhaal van de prins: "Een keer kwam ik uit Londen terug met een tiental passagiers met be stemming Soesterberg. Ik maakte daar een slechte landing, startte door, maakte een tweede slechte landing, startte door, maakte een derde slechte landing, startte weer door, waarop enige passagiers naar de cockpit kwamen met de vraag: Mogen wij uitstappen, terwijl u oe fent? Mijn passagiers vonden het allemaal niet zo leuk, maar geluk kig was de vierde poging goed, waarop wij zeiden: we houden er nu mee op". De prins vervolgt: "Onze Dakota staat nu voor het luchtvaartmu seum Aviodome op Schiphol. Het is de best uitgeruste DC-3 geweest, die wij ooit in Nederland hebben gehad. Daarvoor was hij een tijdje in gebruik door de Rijkslucht vaartdienst voor het uitchecken van bakens en dergelijke. Daarna hebben ze hem daar buiten neerge zet. Ik vond het zonde". In het boek van Van Ommen is ook nog te lezen, hoe hij eens in Indonesië Soekarno aan boord had, die de Nederlanders waar maar mogelijk kleineerde, maar voor zijn vliegreizen door de archi pel wel een volledige KLM-be- manning wenste. Tenslotte heeft Ad van Ommen ook nog wat materiaal opgediept naar aanleiding van de waters noodramp in '53, toen de KLM in vijf dagen 41 vluchten uitvoerde en ruim honderd ton voedsel, zand zakken en rubberboten dropte bo ven de onder water gelopen Zeeuwse eilanden. Van Ommen over zijn boek: "Het is een heidens karwei geweest. Ik heb wel 15.000 kilometer door het land gereden om zo'n vijfentwintig mensen te interviewen. Voorlopig ga ik een jaartje niets doen en daar na misschien een roman". Dat ook die over de luchtvaart en in het bijzonder de KLM zal gaan, lijdt geen twijfel. Advies: Plaatsen voor somatische patiënten in 'Bernardus' LEIDEN/STREEK - Voor de dag behandeling van somatische pa tiënten (ouderen met lichamelijke gebreken) zou een voorziening kunnen worden getroffen in het bejaardenhuis St. Bernardus in Sassenheim. Dat blijkt uit een ambtelijk advies aan de districts commissie Zuid-Holland-noord, die op haar beurt weer gedeputeer de staten van Zuid-Holland advi seert. Een aantal verzorgingstehuizen in de regio had bij de provincie een verzoek ingediend om voor de dag behandeling van somatische pa tiënten in aanmerking te komen. Daartoe behoorden onder meer ook Leythenrode in Leiderdorp en Oudshoorn in Alphen aan den Rijn. In het ambtelijk advies staat dat de dagbehandeling met tien plaat sen kan worden uitgebreid in het noordelijk gedeeelte van Zuid-Hol land. Behalve de acht plaatsen in Sassenheim wordt in het advies ge steld dat 'wellicht nog zonder daar voor bouwkundige voorzieningen te treffen* de dagbehandeling in Oudshoorn met twee plaatsen kan worden uitgebreid. Tevens blijkt dat op korte termijn in elk geval geen gehoor zal worden gegeven aan het initiatief om een dergelijke voorziening in Leythenrode in Lei derdorp van de grond te tillen. Door het bestuur van Bernardus is, volgens het advies, nog geen aanvraag ingediend. Mocht Ber nardus afvallen, dan zou De Wil- bert in Katwijk daarvoor in aan merking kunnen komen. Als derde mogelijkheid wordt Wijckersloot in Oegstgeest genoemd. Toneel afgelast LEIDEN - De voorstelling van 'De Toneelmaker' die Globe vanavond in het LAK zou geven is afgelast De voorstelling kan als gevolg van ziekte van de hoofdrolspeler Theu Boermans niet doorgaan. De feestmaand december komt er weer aan. De straten worden weer versierd met lichtjes, speculaaspoppen 'bemannen' de winkels, de modebladen staan weer vol fraaie kleding en de kerststerren stralen - althans fi guurlijk - weer in de bloemenwinkels. Wie kent ze niet, die decemberplanten waarvan de bovenste bladeren prachtig rood, wit, roze of zelfs rood met wit gemar ineerd zijn. Kerststerren worden ze ge noemd, officieel heten ze: Eu phorbia Pulcherrima. Een man die al jaren kerststerren teelt is de Valkenburgse tuinder Ph. van der Nagel. In zijn kas staan dezer dagen maar liefst 35.000 planten te wachten op het moment dat ze naar de consument toe kunnen. Het is bijna zo ver, drieëneenhal ve maand nadat de teelt begon. De meeste kopers van kerst sterren zullen niet weten welke toeren een kweker moet uithalen om een mooie gesloten, bloeien de plant aan te kunnen bieden. Begin augustus komen de stek ken op het bedrijf aan. Die moe ten binnen een dag in potjes wor den geplant. Van der Nagel: "Als je langer wacht kun je het verder wel vergeten. De plant krijgt dan zo'n klap dat zij er nooit meer overheen komt". De potjes met stekken worden op plastic zeilen op de grond gezet. Op deze ma nier wordt voorkomen dat de wortels doorgroeien in de bo dem. De Euphorbia is van nature een harde groeier. Als de kweker niet zou ingrijpen zou de kamer plant binnen de korste keren te gen het plafond zitten. Vandaar dat Van der Nagel zeven dagen na het planten de top uit de plan tjes haalt. Dit remt'de groei en zorgt er bovendien voor dat de plant mooi vertakt. Ook in de daaropvolgende weken is het 'groeiremmen' wat de klok slaat. Herhaaldelijk wordt een natuur lijk hormoon over de plant ge spoten dat de groei beperkt. "Dan zijn we er nog niet. Een kerstster is een zogenaamde kor- te-dag-plant. Dat betekent dat zij alleen in bloei komt als er gedu rende lange tijd korte dagen en lange nachten zijn geweest. We houden de plant voor de gek door 's avonds als het buiten nog licht is een zwart zeil over de kerststerren te spannen, 's Mor gens halen we het doek pas weer weg als het buiten allang weer licht is". Van der Nagel vertelt dat de bloemen van de kerstster eigen lijk vrij onooglijk zijn. De ge kleurde bladeren die de plant haar sierwaarde geven zijn de schutbladeren. De bloemetjes zitten in het hart en zijn niet gro ter dan vier tot vijf millimeter. Een dag of tien vóór de planten worden afgeleverd tilt Van der Nagel ze nog één keer allemaal op. "Hierdoor breken de wortels die buiten de pot zijn gegroeid en wordt voorkomen dat de plant in de laatste paar dagen nog te groot zou worden", legt hij uit. De Kerstster is typisch sei- Tuinder Ph. van der Nagel: "Ker zoensprodukt. Van der Nagel vindt dit jammer: "De plant zou het hele jaar door kunnen wor den geteeld, maar kèrststerren verkopen in het voorjaar of de zomer lukt niet. De consument wil pas in november, december zo'n kamerplant op tafel. He laas". Aquadraad Wie voof langere tijd zijn huis verlaat moet een oplossing zoe ken voor de verzorging van zijn kamerplanten. Is er geen buur man of buurvrouw te vinden die de planten regelmatig water kan geven, dan wordt tot nu toe vaak naar een oud huismiddeltje ge grepen. Wollen draden gespan er is een enorm snelle groeier". nen tussen een emmer met water en de bloempot zorgen voor een redelijk regelmatige watervoor ziening. Er is nu een moderne versie van de wollen draad in de handel gebracht: de zogenaamde aqua draad. De wollen draad is ver vangen door een kunststofvezel. In plaats van de emmer doet nu de sierpot zelf of een diepe scho tel dienst als waterreservoir. De kunststofvezel wordt van onder af in de aarde gestoken. De aqua draad is volgens de importeur niet alleen handig bij vakanties maar ook tijdens de wintermaan den. Planten die irt de buurt van de centrale verwarming staan hebben door de aquadraad een regelmatige toevoer van water. (foto Wim Dijkman) De draad wordt verkocht in pak ketjes van vier. Bessen Zachtfruit, ook wel kleinfruit ge noemd, is prima in eigen tuin of op een balkonnetje te telen. Voor de struiken van aalbessen, zwar te bessen, kruisbessen en andere bessoorten en van frambozen en bramen breekt de planttijd weer aan. Tot het vroege vooijaar kan de eerste stap in de richting van een eigen 'kleinfruittuin' worden gezet. Het bekendste aalbesras is de Jonkheer van Tets, een ras dat vroeg in het jaar rode vruchten draagt die erg lekker zijn. De oogst van de rassen Rondom, Re Door nooit opgehelderde reden koesterde de Engelse security lan ge tijd ernstige verdenkingen te gen de chef-vlieger van de KLM Parmentier. Pas toen de KLM wei gerde de* pas begonnen lijndienst op Lissabon weer te staken, een beledigde Parmentier zich in mili taire dienst wilde begeven èn de chef van de Nederlandse inlichtin gendienst Van't Sant het opnam voor de getergde KLM-piloot werd Parmentier van alle blaam gezui verd. Parmentier had aan het begin van de oorlog nota bene gewichti ge diplomatieke post en stafkaar ten vanuit Nederland naar Enge land overgevlogen... Later heeft hij voor zijn verdiensten enkele zeer hoge Nederlandse en Engels on derscheidingen gekregen. Op de reis naar Lissabon moes ten tijdens de vlucht boven Enge land de raampjes van de Dakota worden geblindeerd, zodat de pas sagiers geen informatie konden vergaren die eventueel voor de vij and van belang kon zijn. De be manning van de KLM-vliegtuigen daarentegen gaf in het diepste ge heim aan de Engelse legerautori- teiten wel gegevens door over de posities van duikboten en oorlogs schepen van de Duitsers. Die infor matie werd in code naar Engeland doorgeseind. Parmentier heeft zich er nog eens over beklaagd, dat de code nogal doorzichtig was, het geen voor de bemanning en de pas sagiers van de vliegtuigen gevaar zou kunnen opleveren. Als de Duitsers er achter zouden komen, dat een burgervliegtuig oorlogsin formatie doorgaf, zou dat wel eens een excuus kunnen zijn voor de Duitsers om KLM-vliegtuigen neer te schieten. Overigens gebeurde dat in de loop van de oorlog toch enige ke ren. Captain Theo Verhoeven, de man van het dagboek waaruit schrijver Ad van Ommen zo vele interessante passages heeft overge- ALPHEN AAN DEN RIJN - Uitgeweken vanwege de bezet ting in ons land begon de KLM vanaf juli 1940 vier dagen per week vanuit Engeland een lijn dienst op Lissabon. Met de no dige problemen en verliezen aan vliegtuigen en personeel is de lijndienst tot december 1945 in tact gebleven. In totaal wer den ruim 1600 vluchten naar Lissabon en 18.808 passagiers vervoerd. 'Sluipvluchten naar Lissabon' verhaalt hoe dat in die oorlogsjaren in z'n werk is gegaan. door Henk Houtman De Alphenaar Ad van Ommen heeft voor zijn boek dankbaar ge bruik gemaakt van de archieven van de KLM. "De mappen die ik ter bestudering kreeg zaten dik on der het stof, maar ze hebben me veel stof voor het boek opgeleverd. Ik heb.de indruk dat de KLM mij zonder terughoudendheid alle ar chiefstukken ter beschikking heeft gesteld. Dat leid ik af uit de nodige stukken, dié van het opschrift 'se cret' waren voorzien", vertelt Van Ommen. De lijndienst op Lissabon kwam overigens pas na veel overleg met de Engelse autoriteiten en de Brit se luchtvaartmaatschappij BOAC tot stand, zo is in het boek te lezen. Het had niet veel gescheeld of de Engelsen hadden de vliegtuigen van de KLM in beslag genomen om er zelf voor militaire en burger lijke doeleinden hun voordeel mee te doen. De piloten en het andere boord- personeel van de KLM werden door de Engelse veiligheidsdienst gecontroleerd op hun betrouw baarheid. Het vliegend personeel Ad van Ommen met zijn boek. Li neergeschoten. kon vanuit de lucht troepencon centraties waarnemen en posities van koopvaardijschepen en oor logsbodems aan de vijand doorspe len. Vandaar dat de Engelsen er ze een schilderij van de DC-3 Ibis, di ker van wilden zijn, dat het KLM- personeel geen nazi-sympathieën koesterde. Aanvankelijk eisten de Engelsen dat als tweede piloot een Engelsman op de KLM-vliegtui- in de oorlog door de Duitsers werd (foto Nico Kroon) gen naar Lissabon zou meevliegen om de veiligheidsaspecten in de gaten te houden. Uiteindelijk ging men toch akkoord met een volle dig Nederlandse bemanning.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21