LEIDSCH DAGBLAD PTT contra stadspost Bodem in zuiden ernstig vervuild 80-69 Kamer wil lokale tarieven voor post nieuw Neemt u per 1 januari de KruisPolis of vult u de vergoeding voor fysiotherapie liever zelf aan? Op geldroof in België Moet uw Opel verplicht gekeurd worden? Wij verzorgen de APKkeuring bij een grote onderhoudsbeurt gratis CUD Het Motorhuis Traagheid dupeert de kleine tweeverdieners Vergrijzing maakt forse extra bezuiniging nodig Geef'n Kangaroo kado! DONDERDAG 14 NOVEMBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37859 'Bomvrij' HUIZEN (ANP) - Alle 1100 leer lingen van het Stad en Land College in Huizen hebben van daag een vrije dag gekregen dank zij een bommelding. De politie in Huizen gaat ervan uit dat het om een 'misplaatste grap' gaat. De politie kreeg gistermiddag '.en anoniem telefoontje van een jongeman, die liet weten dat hij in de scholengemeenschap een bom had gelegd, die de volgen de dag om 12.00 uur zou.ont ploffen. De politie doorzocht onmid dellijk het hele schoolgebouw, ar kon niets vinden. Van daag werd het terrein rondom het gebouw uitgekamd. Door de invallende duisternis kwam de politie daar gisteren niet aan toe. GENEVE - Twee Zwitserse soldaten in wintertenue lopen met automatische geweren wacht bij het Maison de Sans- sure nabij Genève. Het buiten- buis dient als residentie van Amerikaanse president Reagan en rijn vrouw. Het Amerikaanse paar zal zater dag in Zwitserland arriveren voor de töpöntmoetin dag en woensdag, met DEN BOSCH (ANP) - In Noord- Brabant en Limburg is zuidelijk van Eindhoven een gebied van on geveer 350 vierkante kilometer verontreinigd met cadmium, zink en andere zware metalen. In de omgeving van Luyksgestel en rond Budel-Dorplein is de concentratie zo hoog dat wordt afgeraden groenten te telen voor consumptie. Dat blijkt uit een vandaag gepu bliceerd onderzoek, in opdracht van beide provincies. Of de veront reiniging gevolgen heeft voor de volksgezondheid moet blijken uit een nog lopend geneeskundig on derzoek onder de bevolking. De verontreiniging is veroor zaakt door enkele grote metallurgi sche industrieën in België en Ne derland. Bodem, grondwater, ri vierslib en oppervlaktewater zijn verontreinigd. Volgens een schat ting moet nog bijna 200 ton cad mium in het milieu aanwezig zijn. De verontreiniging gaat overi gens nog steeds door. Vanuit de met. zinkassen verharde binnen weggetjes blijven zware metalen vrijkomen. Voorts blijft de veront reiniging vanuit België voortdu ren, zowel via de lucht als via het oppervlaktewater. De 500.000 ton zinkassen die op het terrein van de zinkfabriek Budelco in Budel ligt levert een bijzonder probleem op voor de drinkwatervoorziening. Volgens de onderzoekers komen in het gebied nog elke dag meer cadmium en andere zware metalen in het milieu terecht dan gemid deld in de rest van het land. Dat wordt mede veroorzaakt door de grote hoeveelheden drijfmest die op de akkers worden uitgereden. De afvalprodukten van de inten sieve veehouderij leveren ook in Overijssel problemen op. Water putten in het Twentse Ambt-Del den zijn volgens een onderzoek van de provincie Overijssel veront reinigd met onder andere nitraat en nitriet. Ruim de helft van de 43 gecontroleerde putten bevat zo'n hoog gehalte van die stoffen dat het water niet of minder geschikt is voor de consumptie door vee. DEN HAAG (GPD) - De meerderheid van de Tweede Ka mer, CDA en VVD, wil invoering van lokale posttarieven van de PTT, zodat de post beter kan concurreren tegen de particuliere stadspostdiensten. De Kamer vreest dat het verlies van de post voor een groot deel te maken heeft met de toenemende belangstelling voor de stads post. Vanochtend vroeg r De KruisPolis is de volledige èn voordelige ziektekostenverzekering van Zilveren Kruis VGCN, Nederlands grootste particuliere ziektekostenverzeke raar die rechtstreeks werkt en zonder winstoogmerk. Via deze coupon of via het gratis telefoon nummer 06-0444 kunt u informatie aanvragen en een vrijblijvende, persoonlijke offerte. Van Zilveren Kruis VGCN mag u meer verwachten. Naam:DM ÜV Adres: Postcode: BRUSSEL (ANP) - In België is vanmorgen opnieuw een overval gepleegd. Drie gewapende en ge maskerde mannen drongen om streeks zeven uur binnen in het postkantoor van Lodelinsart nabij Charleroi. Zij gingen er vandoor met een bedrag van ruim 125.000 gulden. Er zijn geen schoten gevallen. Twee van de overvallers droegen een carnavalsmasker. De derde had een bivakmuts over het hoofd getrokken. Het drietal nam de vlucht met een Volkswagen GTI, hetzelfde type wagen waarmee de 'Bende van Nijvel' zich in de regel verplaatst. Maar de politie neemt vooralsnog aan dat er geen ver band bestaat tussen deze overval en de bloedige acties van de Ben de. In gerechtskringen is inmiddels vernomen dat men daar het ver moeden heeft dat de 'Bende van Nijvel' voor een deel uit buitenlan ders bestaat die, geholpen door één of twee Belgen, in België paniek zaaien. Er wordt gezocht in krin gen van een afgescheurde groep van de SAC (Service d'Action Civi- que), een ultra-rechtse Franse or ganisatie. ALIMENTATIE HOGER - De ali- mentatie gaat per 1 januari 1986 met 1,1 procent omhoog, zo heeft staatssecretaris Korte-van Hemel (justitie) bepaald. Het gaat hier om een jaarlijkse aanpassing aan de hand van de loonindex over dit jaar. Rustig weer Veel bewolking. Plaatselijk mist. Mor gen mogelijk wat regen. Minimumtem peratuur omstreeks min 1 graad. Mid- dagtemperatuur rond 4 graden. Zwak ke tot matige zuidenwind. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: rustig weer met veel bewolking en kans op mist. Geen neer- PARIJS (AP) - De narcotica- re heroïne voor de Amerikaanse ?,l5c/^5ete4kenis- Nachts lichte diensten van Zwitserland en markt in beslag genomen met den da&temperatuur rond 4 gra" Frankrijk hebben bij een inter- een geschatte waarde van 130 nationaal gecoördineerde actie miljoen gulden. 15 november 1985 een heroïnelaboratorium in „T Zon op: 08 00 uur, zon onder: 16.49 uur Zwitserland opgerold. Zes man- Volgens de Jranse narcotica- Maan op: 12.17 uur, maan onder: 18.43 nen werden gearresteerd, onder d,en?t1S aan de gecoördineerde Waterstanden Katwijk: hoogwater wie twee voormalige leden van 2w User 1 and *Fr anl^i l^'s n an ie' 04.30 en 16.56 uur, laagwater 00.33 en de vroegere drugsbende 'French rij?..' ,p c 12.40 uur. Connection'. Er werd 15 kilo pu- Nederland en de Verenigde Sta- Plaats: L Telefoonnr. Geboortedatum man:vrouw: Geboortedata kinderen: Waar bent u nu verzekerd:iiz; Opsturen naar Zilveren Kruis VGCN, Antwoordnummer 10001,2200 VB NOORDWIJK, geen postzegel. *xr Zilveren Kruis VGCN Ziektekostenverzekeringen CDA-woordvoerder Eversdijk zei vanmorgen tijdens de behandeling van de PTT-begroting voor 1986 de invoering van de lokale tarieven toe te juichen, omdat het volgens hem ten goede komt aan zowel de PTT als de particuliere consujrnent, met name het kleinere bedrijfsle- De VVD'er De Beer liet zich voorzichtiger uit. Hij noemde diffe rentiatie van de tarieven een uiter ste consequentie. De PvdA bepleit te een sterk defensief PTT-beleid tegen de stadspost, maar sprak zich nog niet uit over het lokale ta rief. Ferwerda die met zijn stadspost Leiden, Alphen aan den Rijn, Zoe- termeer en omgeving bestrijkt zegt dat de Kamer maar op één manier zou kunnen afrekenen met de stadsposten. "Door een wetswijzi ging, maar daar zal de publieke opinie tegen zijn". Voor tariefverlaging is hij niet ,bang. "Wij blijven doorgaans toch onder de tarieven van de PTT. Maar wat veel belangrijker is: de klanten waar ik mee werk ken ik allemaal, dat geldt niet voor de PTT. Dat blijft toch altijd een log staatsbedrijf'. Aardgasprijs in Leiden e.o. stijgt minder LEIDEN - De prijs die Energiebe drijf Rijnland voor het aardgas be rekent gaat volgend jaar waar schijnlijk met 1,3 cent fcer kubieke meter omhoog. Landelijk is de ver hoging 2 procent per kuub, maar de winst in 1984 maakt het moge lijk een korting van 0,7 cent te ge- De Leidse wethouder Fase - voorzitter van het college van be heer van het EBR - maakte de plannen gisteren bekend. De verla ging, betekent dat een gemiddeld gezin met een normaal verbruik volgend jaar ongeveer 20 gulden goedkoper uit is dan zonder de korting. Op gas maakte het EBR vorig jaar een winst van ruim 4 miljoen gulden, op elektriciteit ruim 10. Al eerder werd voorgesteld om de elektriciteitstarieven ten opzichte van dit jaar met 0,6 cent per kilo wattuur te verlagen. Beide tariefs verlagingen moeten eind deze maand worden vastgesteld door de algemene raad. Politie in Soweto arresteert meer dan 500 stakers SOWETO (Rtr.) - De Zuidafrikaan- se oproerpolitie heeft meer dan vijfhonderd werknemers gearres teerd van het grote ziekenhuis Ba- ragwanath in de zwarte woonwijk Soweto. Volgens de politie ontke tenden stakende personeelsleden van het ziekenhuis gisteravond rel len. Leerling-verplegers gingen vandaag in staking. De arrestanten worden beschuldigd van het bij wonen van een illegale vergade ring. Eén ding stoort Ferwerda zeer: "Kijk, er wordt in die Kamer zo vaak gesproken over privatisering. Uiteindelijk komt het er toch altijd weer op neer dat men de macht naar de staat wil trekken". CDA, VVD en PvdA keurden goed dat de postzegel volgend jaar vijf cent duurder wordt (van 70 naar 75 cent). De fracties vinden wel dat de PTT moet oppassen dat de post niet structureel in de rode cijfers blijft. De komende tariefsverhoging beperkt het verlies van de post tot 68 miljoen gulden. Zonder de duurdere postzegel zou het nega tieve saldo 160 miljoen gulden be dragen. 'Vechtjas' Dilo van Com- menée verlaat Hout- en Bouwbond CNV. PAGINA 17 Klein rechts helpt kabinet aan meerderheid inzake plaatsing kruisraketten. PAGINA 5 Peres houdt voet bij stuk: minister Sjaron moet zijn vertrouwen uitspreken. PAGINA 7 Hoogleraar hekelt be moeienis staatssecretaris met belastingaanslagen: 'Dat kan tot corruptie lei den'. PAGINA 9 Ook Rembrandt had zijn voorbeelden. PAGINA 25 Leiden Vondellaan 80 I Hoge Rijndijk 5 Tel.071-7693131 Tel. 071-120541 Of ficieel erkend keuringstation -Algemene Periodieke Keuring Koning dient wetten te laat in DEN HAAG (GPD) - Door traag heid van staatssecretaris Koning (financiën) dreigen de kleine twee verdieners de eerste maanden van volgend jaar te veel belasting te gaan betalen. Ook andere belas tingwetten dreigen niet tijdig be handeld te kunnen worden. De verlaging van de vennootschaps belasting en de afschaffing van de investeringspremie voor verliesge vende bedrijven, kunnen waar schijnlijk niet voor 1 januari in werking treden. Zowel bedrijfsle ven als de overheid worden daar de dupe van. Ook dit jaar moesten tweeverdie ners meer belasting betalen dan nodig was. De Tweede Kamer was gisteravond erg kwaad op Koning omdat hij veel te laat een wijziging op de..'kleine tweeverdienerswet' heeft ingediend. Het parlement heeft nog helemaal niet over die verandering kunnen praten. Bijna elk jaar moet de Kamer opmerkin gen maken over de late reactie van Koning. Dit jaar echter is de maat vol en heeft de Kamer de staatsse- creatris in een brief gekapitteld. Dit jaar is het teveel dat kleine verdieners aan belasting betaalden in een keer verrekend bij het sala ris van juli. Om dat nu te voorko men is Koning alvast begonnen met de uitvoering van de nieuwe maatregelen voor de kleine twee verdieners, zodat zij vanaf januari al wel het juiste salaris kunnen ont vangen. De Kamer is er vooral boos over dat Koning op deze wijze probeert te voorkomen dat er nog wijzigin gen in het wetsontwerp worden aangebracht. Als de formulieren eenmaal verzonden zijn, ontstaat er een gigantische chaos, wanneer die formulieren door een wetswij ziging ongeldig zouden worden. Wie een beetje benul heeft van cijfers, ziet het in één oogopslag: 80 is bepaald meer dan 69, en 80 is ook meer dan 75 plus 1De motie Den Uyl, gericht tegen het kabinetsbesluit om kruisra ketten in Nederland te plaatsen, is gisteravond in de Tweede Kamer ver worpen met een meerderheid van 80 tegen 69 stemmen. Omdat zes leden van de CDA-fractie met de oppositie meestemden, constateerde Den Uyl vervolgens dat niet meer dan 73 le den van CDA en WD het kabinet steunen. Daarmee wijst hij op een on loochenbaar feit, en ook zijn conclu sie is juist, dat de regerende coalitie gisteravond niet kon steunen op de eigen, geestverwante volksvertegen woordigers alleen. Tot zover is Den Uyl nog te volgen, maar doorredenerend langs deze lijn ontwaart de leider van de oppositie een nieuwe staatkundige situatie". Een situatie waarover premier Lub bers zich volgens hem zou moeten beraden, en die voor het kabinet aan leiding zou moeten zijn het gewraakte besluit inzake de kruisraketten niet te nemen. In dit stramien past vervolgens ook de conclusie, dat het kabinet de eind streep eigenlijk alleen heeft gehaald dankzij de steun van de kleine rechtse, christelijke partijen en Jan maat. Over het niveau van Janmaat hoeven we hier verder geen woorden vuil te maken, het zal de rechtse, christelijke partijen al genoeg grieven dat zij door de oppositie zo gemakke lijk met deze 'parlementariër' op één hoop worden geveegd. Bij de afrondende stemmingen is gisteravond inderdaad gebleken, dat het wegvallen van zes CDA-dissiden- ten kon worden opgevangen met steun van elders in de Kamer. Maar dat feit rechtvaardigt nog niet de con clusie dat er "eigenlijk een minder heidskabinet" achter de regeringsta fel zat. Den Uyl wil een duidelijke stemverhouding van 80-69 kennelijk alsnog omtoveren in een minderheid. Willens en wetens maakt Den Uyl aldus een onderscheid tussen een soort A- en B-parlementariërs en het hoeft niemand te verbazen, dat de Kamerleden die zich in de B-catego rie zien geplaatst hiertegen scherp protesteren. Als Den Uyl zo begaan is met het gehalte van de democratie, moet hij zelf, als fractievoorzitter van een democratische partij, geen twijfel zaaien over de goede en enig juiste manier waarop in het parlement uit eindelijk de neuzen worden geteld. Wie verbijsterd blijft over het besluit van het kabinet inzake de kruisraket ten en over de termijn van vijf jaar in het verdrag met de VS, kan in mei volgend jaar bij de Tweede Kamer verkiezingen met de verantwoordelij ken voor deze besluiten afrekenen. Wie daarentegen kan instemmen met de genomen besluiten, kan in mei zijn steun tot uiting brengen. Zo hoort het en dankzij die vrijheid van eenieder behouden verkiezingen hun zin. Verontwaardigd en uiteraard ook teleurgesteld over de afloop van het debat, roept Den Uyl nu, dat het kabi net de kiezer aan de ketting legt. Die bewering ondergraaft echter het be lang van Tweede Kamerverkiezingen en zou er zelfs toe kunnen leiden dat kiezers afhaken om nog hun stem ui1 te brengen. En dat laatste zal Den Uyl zeker niet willen bewerkstelligen. Hij roept de kiezers juist op zijn partij zo sterk mogelijk te maken, om daarna alsnog, vanuit een positie van kracht, opnieuw met de VS te gaan onder handelen. Indien Den Uyl echt in deze moge lijkheid gelooft, moet hij nu niet pro beren onder een duidelijke Kameruit spraak uit te komen. Vrije burgers in een democratie kunnen actief deel nemen aan de politieke meningsvor ming en door te gaan stemmen kun nen zij zorgen voor nog menige dui delijke Kameruitspraak. PILOOT OVERLEDEN - By het vliegveld van Fayetteville in de Amerikaanse staat Arkansas is gis teren een vliegtuig neergestort, doordat de piloot was overleden. De enige andere inzittende van het toestel, de vrouw van de piloot, liep zware verwondingen op. De vrouw die niet kon vliegen had ruim een uur rondgecirkeld voor het toestel neerstortte. Heroïnelaboratorium in Zwitserland opgerold ten vooraf gegaan. Commissaris Franquet zei meer arrestaties te verwachten in Amerika, Neder land en Spanje. Het laborato rium in het ski-oord Les Paccots werd binnengevallen toen de bereiding van heroïne in volle gang was. (zie ook pagina 7) Doe 'ns origineel. Geef zo'n r-j thrfpdjp \,-angarou vanAltrex. 'n Begeerd kado! DEN HAAG (GPD) - De vergrij zing van de bevolking zal zulke grote verschuivingen in de uitga ven van de overheid teweeg bren gen, dat forse extra bezuinigingen nodig zullen zijn. Minister Brink man (WVC) toonde zich gisteren op een CDA-bijeenkomst in Rotter dam niet geheel gerust op de resul taten van studies die momenteel worden gemaakt naar de proble men die de vergrijzing met zich mee zal brengen. Brinkman voorspelde grote ver schuivingen in de uitgaven van verschillende ministeries. Het mi nisterie van onderwijs kan het in de toekomst alleen al door het da lende aantal leerlingen met miljar den minder doen. Maar door de grote stijging van het aantal bejaar den zal het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur, voor gigantische kostenstijgingen ko men te staan. De kosten van de volksgezondheid en van de bejaar denzorg zullen zo hoog oplopen, dat Brinkman vreest dat extra be zuinigingen elders nodig zullen zijn. Een werkgroep van ambtenaren is op het ogenblik bezig met een inventarisatie van de veranderin gen die er verwacht mogen wor den. Het rapport van de werkgroep zal ook aanbevelingen doen over maatregelen om de problemen het hoofd te bieden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1