Massale scholing 'harde' werklozen lYERBUSTEREND 99.- Stimuleringsplan De Koning: Bouwbedrijf neemt deel Voskamp (kassen) over Export naar VS wordt duur Nederlandse reder is 'duur, maar wel goed' Winsten Unilever in VS dalen flink Spaanse vluchtleiders staken WOENSDAG 13 NOVEMBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 's GRAVENZANDE (ANP) - Vos kamp Agro-Projecten, onderdeel van de vorige week failliet ver klaarde Agro-industrie Voskamp Holding BV, is overgenomen door het bouwbedrijf Aandestegge uit Twello en een aantal personeelsle den van de Voskamp Groep. Alge meen directeur A. Aandestegge heeft dit gistermiddag bekendge maakt. Aandestegge/Voskamp neemt zeven acht lopende projecten van de failliete bv over. Daarover is met onder anderen de curatoren en de huisbankier van de voormalige Voskamp Groep, de Amro-Bank, overeenstemming bereikt. De Am- DEN HAAG (ANP) - Minister De Koning (sociale zaken) wil dat langdurig werklozen Bank hof:[l de schulden overge- worden geschoold via bedrijfstaksgewijs opgezette pools. Werklozen zouden met be- garfnüe^ateeevén"voorde afte houd van uitkering in zo'n scholingspool kunnen worden om- of bijgeschoold. De be- maken projecten. Ongeveer twin- trokken bedrijven zouden het praktijkgedeelte in de bedrijven moeten laten plaats- tig personeelsleden van Voskamp vinden en na afloop van de opleiding moeite moeten doen de langdurig werkloze met voorrang een baan aan te bieden. Van een daadwerkelijke verplich- brengen in overleg met werkge- ting voor de bedrijven is echter vers en werknemers, geen sprake. Nel zo min als lang- De bewindsman houdt voor de durig werklozen op grote schaal volgende kabinetsperiode reke- verplicht kunnen worden om zich ning met een harde kern van ten- plaatsen voor langdurig werklozen uit etnische groeperingen. totaal) gaat over naar Aandestegge/ Voskamp bv. Op de buitenlandse projecten werken nog eens zo'n honderd man, voornamelijk op contractbasis. Aandestegge/Voskamp bv richt zich net als Voskamp Agro-Projec ten op de bouw van kassen (buiten de Benelux), kippenfarms en slachterijen, champignonkwekerij en en opslagplaatsen voor bijvoor beeld aardappelen en uien. De Ne derlandse kassenbouwpoot van Voskamp is overgenomen door voormalig algemeen directeur P. Wanders. De projecten die door Aandeweg zijn overgenomen bevinden zich in Saoedi-Arabië, Jemen, Engeland, Zwitserland en de Volksrepubliek China. Volgens financieel-direc- teur Lammers richt de eerste aan dacht zich op nieuwe projecten in het Midden- en Verre Oosten. Voor volgend jaar wordt een omzet ver wacht van 20 tot 30 miljoen gulden. De overige van de 14 in het bui tenland lopende projecten worden afgemaakt door Agri-Systems uit Schiedam dat wordt geleid door de eerder by Voskamp vertrokken di recteur K. Leendertse. Voor deze projecten draagt de Amro-Bank het financieel risico. De curatoren van de failliete holding voeren nog overleg met een andere bouwmaat schappij over het uitvoeren van de Egyptische order van 84 mihoen gulden voor de bouw van een com plete kippenfarm en slachtlijn. Zoals bekend heeft het niet door gaan van deze order en de in het verleden opgebouwde schulden last geleid tot de ondergang van Voskamp. Aandestegge noemde de order te groot om zelf aan te pakken. Hij zei dat zijn bedryf „enige miljoenen" in de overname heeft gestoken. Het bouwbedrijf »s werkzaam in de woning- en utili teitsbouw (kantoren, winkels) en levert tevens sleutel-klare projec ten in de agro-industrie zoals op slagplaatsen voor bollen en knol len. Volgens Aandestegge sluit het voormalige Voskamp Agro-Projec ten goed aan bij zijn bedrijf. Bo vendien zegt hij direct belang bij de overname te hebben wegens de mogelijke schade die het faillisse ment van de Voskamp Groep aan kan richten in het buitenland. Het is belangrijk dat de lopende projec ten worden afgemaakt opdat de opdrachtgevers de problemen bij Voskamp snel vergeten en Neder lands goede naam op het gebied van de agro-industrie behouden blijft, aldus Aandestegge. bij een scholingspool te melden, al zijn hier uitzonderingen denkbaar. Dit massale scholingsplan is één van de voorstellen uit de gisteren gepubliceerde gespreksnota 'Be strijding Langdurige Werkloos heid'. Minister De Koning zal deze nota eind deze maand ter sprake minste 150.000 langdurig werklo zen (langer dan 2 jaar). Het gaat voor een aanzienlijk deel om man nen, ouder dan 25 jaar en met een zeer laag opleidingsniveau. Werk gevers, werknemers en overheid zijn er naar zijn mening gezamen lijk verantwoordelijk voor dat ook voor deze groep het vooruitzicht op een betaalde baan de komende jaren niet verloren gaat. De Koning kondigt in zijn plan aan dat hij geld beschikbaar wil stellen als bijdrage in de kosten van de scholing. Hij ziet verder een ondersteunende rol voor de be drijfsverenigingen. die de scholing in de gewenste richting en tot het gewenste niveau zouden kunnen begeleiden. Ook de arbeidsbu reaus kunnen hier een rol spelen. Hoewel De Koning de langdurig werklozen niet massaal wil ver plichten om deel te nemen aan de scholingspools (stimulering van eind september 1985 het vrijwillige deelneming verdient de >_i i.i gedaald voorkeur, zegt hij), oppert hij in zijn gespreksnota dat het nuttig kan zijn in bijzondere gevallen reeds bestaande sancties in de werkloosheidsregelingen nieuw le ven in te blazen. Bij 'bijzondere gevallen' denkt minister De Koning aan werklozen die met een bepaalde opleiding op zak een aanwijsbaar vooruitzicht op werk krijgen. Willen ze niet meedoen, dan kunnen ze een deel van hun uitkering kwijtraken. Een stimulans voor vrijwillige deelne ming zou een premie kunnen zijn bij een snel en met succes doorlo pen scholing. De FNV zei het gisteren een goe de zaak te vinden om langdurig werklozen scholingsmogelijkhe- Het aantal by de arbeidsbureaus den te bieden. Aan herscholing geregistreerde vacatures daalde moet volgens de vakcentrale wel eind oktober ten opzichte van cie de redelijke zekerheid zijn gekop- peld dat de werkloze na zijn oplei- Werkloosheid daalt onder de 750.000 DEN HAAG (ANP) - De werkloos heid blijft dalen en is onder de 750.000 gekomen. Eind oktober stonden 743.300 mensen als werk loos ingeschreven bij de arbeids bureaus. Dit betekent dat ten op zichte van eind septemb totaal aantal werklozen met 14.300. De daling van de werkloosheid is groter dan op basis van seizoensin vloeden mocht worden verwacht. Gecorrigeerd voor deze invloeden daalde de werkloosheid in oktober met 6.500 tot 746.300, zo blijkt uit de maandelijkse werkloosheidscij fers van het ministerie van sociale zaken. De gunstige ontwikkeling doet zich met name voor onder jeugdige werklozen. Het aantal werkloze mannen daalde met 8.400 en het aantal werkloze vrouwen met 5.900. Ge corrigeerd voor het seizoen dafllde de werkloosheid onder mannen met 5.200 en onder vrouwen met 1.300. Verzekeraars bang voor schadeclaims vorige maand met 4.100. Dit aantal is daardoor gekomen op 26.000. Voor seizoensinvloeden gecorri geerd daalde de vraag met 1.700. Buschauffeurs Het Gemeentelijk Vervoers Be drijf (GVB) Amsterdam krijgt er totaal honderd man personeel bij: veertig trambestuurders en zestig buschauffeurs. Het gaat bij de bu schauffeurs om twintig volledige banen en veertig mensen die in deeltijd (twintig uur per week) gaan werken. Met het aantrekken van extra personeel kan ook het in huren van particuliere touringcar- ding een baan krijgt. Om te zorgen dat er voldoende werk komt voor mensen die zich laten scholen, zo stelt de centrale, is het belangrijk om door te gaan met de herverde ling van werk. Ook het CNV ziet positieve pun ten in de nota van het kabinet. Het CNV vindt het echter een tekortko ming dat de rol van de overheid, als grootste werkgever in ons land, niet aan de orde komt. Het CNV denkt daarbij aan meer arbeids- Speciale effecten op beurs AMSTERDAM - Sporthuis Centrum heeft gisteren de introductie op de Amsterdamse effectenbeurs gevierd met een wervelende show. Een stuk van de beursvloer was herschapen in een subtropisch strand met palmbo men. Alle beursbezoekers werden getrakteerd op klappermelk. Er werd gedanst, gemusiceerd, er waren acrobatische toeren te bewonderen en er was een vuurspuwer. Een breed spandoek bevatte de tekst: „Een subtro pisch beursklimaat". Een positief effect bleef niet uit. Met een omzet van 42,5 miljoen gulden plaatste Sporthuis Centrum zich althans als nummer vijf op de lijst. De aandelen, uitgeven tegen 72,50, werden daarbij verhandeld tegen koersen tussen f83 en f85, terwijl elders op de beurs sprake was van een dalende koersontwikkeling in de loop van de dag. De algemene index kon per saldo nog een punt klimmen tot 233,6 na eerder op de dag 234,5 te zijn geweest, overigens toch nog een record. (foto anp> DEN HAAG (GPD) - De Neder landse verzekeringsmaatschappij en gaan bedrijven die naar de Ver enigde Staten exporteren volgend jaar aanzienlijk hogere premies be rekenen en nemen ook minder in dekking op het gebied van de pro- duktaansprakelijkheid. Dit als reactie op de enorm hoge schade vergoedingen die Amerikaanse rechters toekennen aan gedupeer den. Volgens het 'Export Magazi ne' van het ministerie van econo mische zaken kunnen met name de kleinere bedrijven die naar de VS exporteren hierdoor in problemen komen. De Nederlandse industrie betaalt jaarlijks aan verzekeringspremies voor produktaansprakelijkheid op de Amerikaanse markt zo'n 300 miljoen gulden, aldus een direc teur van de verzekeringsmaat schappij Royal Nederland in het Export Magazine. Voor sommige produkten zullen die premies tot over de 400 procent verhoogd moe ten worden, aldus de verzekeraars. Als 'risicogroepen' noemt Royal Nederland de voedingsindustrie, machinebouw en technische appa ratuur, de automobielindustrie en geneesmiddelen. De Nederlandse en andere Euro pese verzekeraars hebben besloten zich aan te passen aan de Ameri kaanse situatie, waar de laatste ja ren enorme bedragen uitgekeerd moesten worden. Het verlies voor het grote Britse concern Lloyd's of London op de Amerikaanse markt steeg van 1981 naar 1982 van 880 miljoen naar 1,8 miljard gulden. Giframp Export Magazine noemt onder meer de miljarden aan schade claims tegen het asbestverwerken- de bedrijf Manville. De giframp bij Union Carbide in India en de mil jardenclaim van de Amerikaanse staat tegen Shell wegens milieu vervuiling in de Rocky Mountains zijn nog niet eens afgehandeld. Het Amerikaanse farmaceutische con cern Robins heeft inmiddels uitstel van betaling gevraagd wegens de grote hoeveelheid eisen tot schade vergoeding wegens onvruchtbaar heid en baarmoederafwijking na gebruik van het 'Dalcon-schildje'. De Nederlandse verzekeraars wijzen er op dat voor de meeste on dernemingen de polissen aan het eind van het jaar aflopen en dat er met zorg naar de nieuwe voorwaar den gekeken zal moeten worden. En niet alleen naar de prijs, want die kan in een aantal gevallen inge calculeerd worden. Van geval tot geval zullen de nieuwe voorwaar- Overigens voegen de Nederland se verzekeraars er aan toe dat in heel Europa dergelijke maatrege len genomen worden. „Voor de grote ondernemingen hoeft dat al lemaal geen echte belemmering te zijn. Hun produkten kunnen iets duurder worden of de winstmarge iets kleiner. Voor de kleine en mid delgrote ondernemingen ligt dat anders", aldus de woordvoerder van Royal Nederland. AMSTERDAM (ANP/GPD) - De Nederlandse reders zijn in de ogen van de meeste Westeuropese en met name ook de Nederlandse ver laders duur. Zodra echter eenmaal met een Nederlandse reder is ge werkt, blijkt de geleverde kwaliteit het pryseffect te compenseren. Dat is een van de conclusies van de enquête die de Nederlandse Stichting voor Statistiek heeft uit gevoerd naar het imago van de Ne derlandse reders. De meeste bui tenlandse verladers vinden de Ne derlandse reders "betrouwbaar, ondernemend, creatief en bereid tot het nemen van risico's". Ook de verladers in ons eigen land noem den de diensten van de Nederland se reder redelijk betrouwbaar en efficiënt. De verladers blijken Nederland als zeevarende natie hoog aan te slaan, maar de marktbenadering vinden ze onvoldoende. De Neder landse verladers zyn van mening dat hun vervoerende landgenoten ROTTERDAM (ANP) - Het bedrijven tijderts spitsuren worden dings.en wasmiddelenconcern beëindigd De gemeente Rotter- Unilever heeft over het derde dam wil tweehonderdvyftig lang- kwartaal van dit jaar een netto- dung werklozen aan een tijdeUjke winst behaald s„_ betaalde baan en opleiding helpen den tegen 567 miljoen in het 2eifde bij de gemeente en honderdvijftig kwartaal vorig jaar. De nettowinst de eerste negen maanden de bejaardenzorg. verbetering bij overige levensmid delen en dranken is toe te schrij ven aan het overgenomen Brooke Bond. Bij de groep eetbare vetten Ijoen gul- gaven de consumentenartikelen een bevredigende winst-en volu megroei te zien, zo zegt Unilever. LONDEN (GPD) - De Britse mi nister Lawson (financiën) heeft gisteren het Lagerhuis verbaasd met een pakket maatregelen dat regelrecht in strijd is met de har de monetaire politiek van de re- gering-Thatcher sinds zes jaar. De minister kondigde bij de pre sentatie van zijn tussentijdse be groting aan dat meer geld zal worden besteed aan onder meer de gezondheidszorg, huisves ting, wegenbouw en het schep pen van wefk. Dat geld komt vrij doordat sommige departementen, waar- Thatcher wijkt af van harde monetaire lijn onder defensie, hebben moeten inleveren. Ook de verkoop van staatsbedrijven als British Gas en British Airways levert flink veel op. Het totale beeld, aldus Lawson, is financieel dermate opgewekt dat verlaging van de inkomstenbelasting volgend jaar meer dan waarschijnlijk is. De economie staat er volgens hem gunstig voor. De inflatie zal vol gend jaar dalen naar 3,75 pro cent. De economische groei schatte hij voor '86 op 3 procent Labour-woordvoerder Roy Hattersley zei dat duidelijk is dat de regering-Thatcher geschrok ken is van haar grote impopulari teit in het land, en nu, mede met het oog op verkiezingen in '87, de kiezers alvast wat worsten voor de neus houdt. zich te afhankelijk van de politiek opstellen, zo wees het onderzoek uit. Bovendien worden de Neder landers als stugge onderhande laars beschouwd. Voorzitter Rootliep van de Ko ninklijke Nederlandse Reders Ver eniging wees erop dat een intensie vere en meer op de klant gerichte bewerking van de markt door de Nederlandse rederijen noodzake lijk is. Ook pleitte hij voor verbete ring van het imago van bij voor beeld de container- en lijnvaart en de droge bulk- en tankvaart. Als basisingrediënten voor de verbetering van het imago van de Nederlandse rederijen noemde de KNRV-voorzitter: de maritieme historie van Nederland, de Hol landse degelijkheid (de onderne mingen zijn goed geleid, de vloot is modern en de financiële basis is sa fe) en de efficiëntie en betrouw baarheid. Minister Smit (verkeer en water staat) hield de KNVR-leden giste ren voor grote hasst te willen ma ken met besluitvorming in EG-ver- band over een gemeenschappelij ke scheepvaartpolitiek. Het gaat daarbij om afspraken over geza menlijk verzet indien de vrije toe gang tot de lading wordt beperkt, maatregelen tegen oneerlijke con currentie en afspraken over een vrije scheepvaartmarkt. UPI Het in surséance van betaling verkerende Amerikaanse persbu reau United Press International (UPI) zal vrijwel zeker worden ver kocht aan de steenrijke Mexicaan se krantenmagnaat Mario Vaz- quez-Rana en de Texaanse project ontwikkelaar Joe Russo. In het ge vecht om overname was al eerder duidelijk dat Vazquez-Rana de beste kansen had, maar het pers bureau had er moeite mee volledig in buitenlandse handen te komen. Door de samenwerking met Russo als minderheidspartner is dit pro bleem opgelost. Tinbergen Prof. dr. J. Tinbergen, voormalig uitgekomen op 1,48 miljard gul den, iets minder dan de 1,53 mil jard in de eerste negen maanden ging door investeringen ter van 1984. In Noord-Amerika handhaafde de krachtige omzetstij- Dat is een gevolg van verliezen door wijziging van de wisselkoer sen van 31 miljoen gulden in het derde kwartaal en van 108 miljoen over de eerste negen maanden Tinproducent Bolivia moet goud verkopen sterking van zijn marktpositie. De ze hadden wel invloed op de be drijfswinst daar, die 22 procent daalde. Buiten Europa en Noord- Amerika nam de bedrijfswinst toe ™lj„° Procent. De plantages be- LA pAZ (UPI/DPA)Bolivia gaat ginnen minder op te leveren Vooraf de Amerikaanse dollar ëens de verlaging van de grond- deverSiezentengevotee^andë tin- daalde in waarde met als gevolg stoffenpi^ze^ Hrt merikaanse land kan een verlies lij- lol- minder inkomsten (in guldens) uit êe" in het d®rde kwartaal van 41 de VS, waar de winsten toch al fors daalden doordat Unilever fors vesteerde in versterking van marktpositie door middel v OOK meilAdmisc iaiiu Aan ccii vei neb iij hooftfzake°(jk veroorzaakt 18° d<?' nancieringskosten voor Brooke uitpakt Tin aardgas de be langrijkste bron van inkomsten voor dit straatarme Zuidameri- kaanse land. Bolivia produceert momenteel Voor geheel Unilever steeg de De omzet steeg wel en het derde omzet in het derde kwartaal, tegen kwartaal werd zelfs gekenmerkt gelijke wisselkoersen, met 11 pro- twee ton goud per jaar, terwijl vol- door een goede volumegroei, aldus cent van 16,4 miljard tot 18,3 mil- gens schattingen nog eens tien ton de Economische Unilever. De resultaten in Europa jard gulden. De brutowinst steeg, pei jaar illegaal het land verlaat. De Rotterdam, krijgt met 15 procent omhoog van 49 mil jard tot 56,7 miljard gulden en steeg de brutowinst steeg met 7 Ijard. Op de effec- teleurstelling over de cfjfers. Direct na de publicatie dranken, wasmiddelen en toiletar- ging de koers van de aandelen Uni- belangrij- lever ke bijdrage, aldus Unilever. De laag. de Gouden Ganzeveer, de culturele ka herstelde de winst zich enigs- joentot prijs van de Koninklijke Neder■- zins van het lage niveau in het e< landse Uitgeversbond. De prijs ste halfjaar, al was zij nog wel mi wordt hem toegekend voor zijn bij- der dan vorig jaar. drage aan de Nederlandse cultuur In Europa nam de brutowinst en de verbreiding ervan. Premier het derde kwartaal met 21 procent procent 3,18 Lubbers zal de laureaat de prijs uit- toe. De groepen diepvriesproduk- tenbeurs reiken op 17 december in het Vre- ten, overige levensmiddelen despaleis in Den Haag, w__. dag de Openbare Jaarvergadering tikelenjeverden alle van de bond wordt gehouden. Faillissementen Het aantal uitgesproken faillisse menten is in de maand oktober ge daald met 13 procent in vergelij king met dezelfde maand van het vorig jaar. Dit blijkt uit tellingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In januari tot en met oktober 1985 bedroeg het aan tal uitgesproken faillissementen 4.638 tegen 5.386 in dezelfde perio de van het vorig jaar (- 14 procent). Het aantal faillissementen in West- Duitsland bedroeg in de eerste ne gen maanden 10.305, 15 procent meer dan in dezelfde periode van vorig jaar. zeer goed. In Noord-Ameri- tegen gelijke koersen, van 994 mil- extra inkomsten goudwinning i ljard. In de eer- 35 miljoen tot één miljard dollar ste negen maanden ging de omzet per jaar kunnen opleveren. Het land werd hard getroffen" door de het stilleggen van de han del in tin op 24 oktober. Afhanke lijk van de prijs die na heropening van de beurs in Londen tot stand komt zal misschien de helft van de 2000 tinmijnen in Bolivia moeten Amsterdam scherp sluiten, aldus regeringsfunctiona- MADRID (GPD/AP) - De Spaanse verkeersleiders van Madrid en Las Palmas op de Canarische Eilanden zullen vandaag en morgen in staking gaan. 42 binnen landse en 6 buitenlandse vluchten zullen vandaag geannuleerd worden. De verkeersleiders verlangen, naast afschaffing van het disciplinaire reglement en verbetering van de technische installaties een aan zienlijke salarisverhoging. Terwijl het ministerie van Transport in het kader van het bezuinigingsbeleid niet verder wil gaan dan een opslag van 4,5 procent, eisen de luchtverkeerslei ders een salarisverbetering tussen de 40 en 60 procent. Als argument voor die forse looneis voeren de ver keersleiders aan, dat hun werk grote spanningen en verantwoordelijkheid met zich meebrengt. De staking van grondpersoneel van de Westduitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft tot dinsdag avond slechts tot vertragingen, maar niet tot vluchtan- nuleringen geleid. De staking werd maandag uitgeroe pen door de vervoersbond OTV. Volgens de OTV doen 5000 man aan de actie voor meer loon mee, maar een woordvoerder van Lufthansa hield het op nog geen 1500 stakers. 2 VOOR I Eén IOO°/ó zijden blouse uit de Bijenkorf Huis collectie kost nor- j maal al niet veel: 69.- Maar nu betaalt u voor twéé, in 13 kleuren I en in de maten 36 t/m 46, helemaal verbijsterend weinig; 99.- i "w I en in de maten 36 t/m 46, helemaal verbijsterend weinig; 99.- BLÏ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF(2j

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9