Crisissfeer in kabinet Israël Nieuw kabinet Polen Westduits leger is weer ingeburgerd aardappelen (bintjes) DEZE WEEK BIJGRUMA: Verzoening tussen ië en Jordanië Syriï Peres is kritiek Sjaron beu Komeet nadert aarde Cheques van overvallen gevonden 'Martelen in Zimbabwe is toegenomen' VS-spion krijgt levenslang zak 5 kilo WOENSDAG 13 NOVEMBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 LONDEN/PASADENA (DPA) - De TEL AVIV - De kans is groot dat Israëls minister van handel Arik Sjaron vandaag zijn ko™fet Halley is maandag op ver- ontslag krijgt aangeboden. Sjaron liet zich deze week weer misnoegd en beledigend over ^Sj'lTdr premier Peres uit. Met name de socialistische ministers in het kabinet van nationale ian Robson (ANP-foto rechts) van eenheid zijn het getreiter en de provocaties van de Likoed-minister beu. Zij willen het het Lancashire Polytechnisch Ob- ontslag in de ministerraad aan de orde stellen. Is een meerderheid voor dit zware politie- ke middel, dan valt de regering-Peres. Tijdens een toespraak in Haifa af gelopen maandag voor partijgeno ten van de Cheroet - de grootste partij binnen het Likoedblok - noemde Sjaron de vredespolitiek van Peres en diens Arbeiderspartij „bespottelijk' en getuigen van „cy nisme'. „Dat heeft ons door de ja ren heen al meer dan genoeg bloed gekost', aldus de minister. "Als Pe res instemt met een internationale vredesconferentie zal .nog meer bloed vloeien", aldus de architect van de mislukte Libanon-oorlog, waarin 650 Israëlische soldaten en wijzend tegenover een internatio nale vredesconferentie; het rechtse, grootste blok binnen de nationale regering, dat die gebie den als „het land van Israël" be schouwt en weet dat voor een in ternationaal forum dat argument niet telt, is daar mordicus tegen. Voordat het eventuele ontslag van Sjaron in stemming zal wor den gebracht, heeft Peres nog een ontmoeting met de Likoed-leider en vice-premier Sjamir. Tenminste zal Peres van hem eisen de uitspra ken van Sjaron te veroordelen en hem daarvoor te berispen. Maar niemand verwacht dat Sjamir zo ver zal gaan. De keus is dan aan de socialistische premier ontslag van Sjaron, een kabinets crisis te forceren. iHet is niet uitgesloten dat enkele de" kabTnetsvêr'gadering' van ministers van religieuze partijen de vandaag te bepalen. Ook voor de £?nt van de Arbeiderspartij zullen premier zelf is de maat vol. Maar kiezen. om het nationale kabinet niet voor- Het Likoedblok speculeert erop tijdig te laten ontploffen, heeft hij dat Peres vanwege de verregaande tot nog toe de retoriek van Sjaron consequenties het risico van een en andere aanvallen van de Likoed breuk nlet zal aandurfen. Zelf kan op zijn vredespolitiek genegeerd. de PartUvan Sjamir op dit moment - vor. geen kant op. Enquêtes van gere- Li_ nommeerde bureaus in Israël wij- uit dat de Likoed bij Twee astronomen van het labora torium voor straalaandrijving in Pasadena (VS) hebben de komeet Halley met het blote oog waargeno- daarna met het blote oog hadden men. De komeet nadert momenteel kunnen volgen. De spiegeltelescoop de aarde, zoals zij dat elke 76 jaar op de berg Palomora, de op een na doet op haar onvoorstelbaar lange grootste telescoop ter wereld, nam reis door het heelal. de komeet al drie jaar geleden als Charles Morris en Steve Edberg een lichtend puntje waar. Zij was zeiden dat zij, staande op de 2100 meter hoge berg Waterman, de ko meet eerst met verrekijkers en toen nog 670 miljoen kilometer van ons verwijderd. Volgend jaar, op 11 april, zal de komeet de kleinste afstand tot de aarde bereiken, minder dan 150 miljoen kilometer. Nu is Halley nog te ver weg om haar overal met het blote oog te kunnen zien, maar zij neemt in de komende weken aan helderheid toe. Bij helder weer, met behulp van een verrekijker en ge duldig zoeken naar een klein lich tend puntje aan het firmament zou die mogelijkheid in het komende weekeinde echter wel eens aanwe zig kunnen zijn. de tienduizenden Libanese en Pa lestijnse burgers sneuvelden. Ook toen Peres onlangs in de Verenigde Staten was, tracteerde de Likoed-minister de premier op ongezouten kritiek. De socialisti sche ministers kwamen gister avond bij Peres thuis bijeen om het standpunt van de Arbeiderspartij Naarmate het vredesproces dert, nemen de aanvallen vai koed-minsters op het beleid va- premier toe. Peres wil uiteindelijk verkiezingen tenminste tien pro- de bezette westelijke Jordaanoever en de Gazastrook opgeven voor vrede met Jordanië en staat niet af- cent van de aanhang zal verliezen, BRUSSEL (ANP) - De Belgische politie heeft afgelopen zaterdag al iddels het cheques gevonden die vermoede lijk zijn gestolen bij de overvallen op de supermarkten van Delhaize in Eigenbrakel en Overijse in sep tember van dit jaar. De cheques zijn aangetroffen in de bossen bij het Henegouwse plaatsje 's Gra- venbrakel. In deze buurt vond de politie maandag een uitgebrande VW-Golf, die zaterdag na de over val in Aalst mogelijk als vluchtauto is gebruikt. Dit is meegedeeld door een woordvoerder van het parket in Nijvel. De zegsman verklaarde dat het steeds waarschijnlijker wordt dat de VW inderdaad bij de overval gebruikt is. LONDEN (Rtr) - In Zimbabwe neemt het martelen van politieke tegenstanders van de regering sterk toe. Dat heeft de mensen rechtenorganisatie Amnesty Inter national in een vandaag versche nen rapport verklaard. Amnesty spreekt van aanhou dende berichten over slaan, het toedienen van electrische schok ken en andere martelpraktijken in gevangenkampen van de regering sinds de algemene verkiezingen in juli. Parlementsleden, functiona rissen en aanhangers van Joshua Nkomo's partij, ZAPU, zijn gear resteerd en vastgehouden zonder beschuldiging, vooral in Matabele- land, de machtsbasis van Nkomo, aldus Amnesty. In de belangrijkste stad van Matabeleland, Bulawayo, zijn sinds juli minstens 150 mensen gearresteerd.Het martelen lijkt er op gericht verklaringen los te krij gen, waarin de slachtoffers of an deren ervan worden beschuldigd gewapende rebellen in Matabelè- land en elders te steunen, zegt Am nesty. De in Londen gevestigde or ganisatie heeft er bij premier Mu gabe op aangedrongen direct op te treden om een eind te maken aan het martelen en een onafhankelijk openbaar onderzoek in te stellen. Volgens Amnesty is melding ge maakt van marteling in verschil lende gevangenkampen, in het bij zonder in een deel van het politie bureau in Bulawayo. Daar zouden meer dan 200 politieke gevangenen worden vastgehouden. De arresta ties worden verricht door de politie en veiligheidsdienst. Vaak weige ren de autoriteiten de familie en advocaat te vertellen waar een per soon vastzit. NORFOLK (DPA) - De 50-jarige eaten van Walker hebben aange- Amerikaanse ex-marineofficier Ar- kondigd tegen het thur Walker is dinsdag wegens spionage voor de Sowjet-Unie ver oordeeld tot driemaal levenslang plus 40 jaar en een geldboete van 250.000 dollar. De rechter in Nor folk (Virginia) verklaarde dat Wal ker reeds na tien jaar een verzoek om gratie kan indienen. De advo- roep te gaan. De rechtbank achtte bewezen dat de ex-officier samen met zijn broer John Walker, eveneens voor malig marineofficier, diens zoon en een vriend van de familie, bijna 20 jaar lang heeft gespioneerd voor de Russische geheime dienst KGB. WARSCHAU (AP) - De Poolse premier Zbigniew Messner heeft gisteren drie nieuwe vice- premiers en negen nieuwe minis ters benoemd in zijn kabinet. Drie invloedrijke generaals van de vori ge regering van de afgetreden pre mier generaal Wojciech Jaruzelski zijn echter in het kabinet gehand haafd. Messner, een 56-jarige maakte zijn nieuwe regering be kend in een nationaal uitgezonden toespraak tot het onlangs gekozen formeel Messners keuze. De stem verhouding was 414-0, met zes ont houdingen. Onder de belangrijkste personen die hun regeringsfuncties verloren, zijn de Poolse minister van buiten landse zaken Stefan Olszowski en vice-premier Mieczyslaw Rakows- ki. Olszowski leidde de anti-Jaru zelski vleugel binnen de Commu nistische Partij en Rakowski stond binnen de partij bekend als een li beraal. Jaruzelski is verleden week benoemd tot voorzitter van de Raad van State en behield het se cretarisschap van de partij, de be langrijkste politieke functie in het land. Westerse diplomaten ver klaarden dat het vertrek van Ols zowski inhoudt dat Jaruzelski's positie is versterkt. Messner prees Jaruzelski in zijn toespraak vanwege de eliminatie van 'een gevaar voor Polens natio nale bestaan' door de afkondiging van de staat van beleg en de onder drukking van de onafhankelijke vakbeweging zoals die gestalte kreeg in Solidariteit in 1981. De"drie generaals die Messner in zijn kabinet behield, zijn: minister van binnenlandse zaken Czeslaw Kiszczak, minister van defensie Florian Siwicki en minister van mijnbouw en energie Czeslaw Pio- trowski. DAMASCUS (AP/AFP/UPI) - De landse zaken. De weg van het Jordaanse koning Hoessein heeft vliegtuig naar de stad en verschei- de Syrische president Hafez Al-As- dene woonwijken waren versierd sad officieel uitgenodigd voor een met vlaggen in de Syrische en Jor- bezoek aan Jordanië om de verzoe- daanse kleuren, ning tussen de twee landen te beze- De ontspanning tussen de twee gelen. landen kwam afgelopen zondag Deze uitnodiging is Assad over- onder meer tot uiting in een brief handigd door de Jordaanse pre- van koning Hoessein. Hij erkende mier Zeid Rifai die gisteren in Da- daarin voor het eerst dat „gewa- mascus aankwam voor besprekin- pende groeperingen vanaf het gen met de Syrische leiders. Het is grondgebied van Jordanië hebben het eerste bezoek van een Jordaan- geageerd tegen Syrië". Met deze se premier aan Syrië sinds 1978. De concessie werd een van de voor afgelopen zeven jaar waren de be- naamste wrijvingspunten wegge- trekkingen tussen de twee landen nomen. Damascus verweet Jorda- gespannen. fiie steeds dat het als toevlucht- Bij zijn aankomst zei Rifai te ho- soord diende voor de fundamenta pen dat zijn besprekingen in Da- listische „mohammedaanse broe- mascus „zullen bijdragen aan de derschap" die gekant is tegen het relatie tussen Syrië en Jordanië die bewind van Assad, zijn verenigd door talrijke gemeen- De Iraakse president Saddam schappelijke punten". Hij sprak de Hoessein heeft de Palestijnse Be- wens uit dat zijn bezoek uitmondt vrijdingsorganisatie PLO aangebo- in „gemeenschappelijke standpun- den haar nieuwe hoofdkwartier in ten" over alle belangrijke proble- Bagdad te vestigen. Dit hebben men opdat de wederzijdse betrék- Arabische diplomatieke bronnen kingen het „gewenste niveau" be- gisteren verklaard, reiken. Het uitvoerende comité van de Rifai voerde een grote delegatie PLO zal later deze week in de aan bestaande uit de ministers van Iraakse hoofdstad bijeenkomen, zo financiën, economie en buiten- werd bekend. ADVERTENTIE BONN - De Westduitse ministei van defensie Wörner heeft deze week een hele serie feesten afge sloten met een grote parade bij zijr heiligdom, het ministerie van de fensie op de Bonner Hardthöhe De Bundeswehr bestaat 30 jaar er. dat is de afgelopen weken gevierd Een handvol demonstranten was het met al die pracht en praal niel eens en liet dat blijken ook. Maai alles bij elkaar verliepen de tiental len manifestaties die door het hek land werden gehouden zonder noe- menswaardigde incidenten. door Hans Hoogendijk Dat was vijf jaar geleden wel even anders. Toen moesten recru- ten die de eed aflegden door een leger politiemannen worden be schermd. Vandaag de dag is het le ger 'salonfahig'. De Bundes-Wehr- Big-Band mocht zelfs de muziek verzorgen op het jaarlijkse persbal. Dertig jaar geleden op 12 novem ber overhandigde de Westduitse minister van defensie Blank 101 militairen hun benoemingsoorkon de. Duitsland had weer een legei bestaande uit twee luitenants-ge neraal, Hans Speidel en Adolf Heu- zinger, 18 luitenants-kolonel, 30 majoors, 40 kapiteins, vijf luite nants, een sergeant-majoor en viji sergeants. Een wat ongewone hiër archische opbouw voor een begin-, nend leger, maar dat zou wel ver anderen. De plechtige gebeurtenis vond plaats in een tochtige vracht- wagenloods van de Bonner Erme- leihkazerne. Anno 1985 is de Bundeswehr, een mammoetbedrijf met 500.000 werknemers. Een hypermoderne vechtmachine, die binnen de NA VO op de VS na, zijn weerga niet heeft. Burgers in uniform heet het hier. De burgers in uniform lijken inmiddels enigszins te zijn geac cepteerd in het land en vandaar ook dat minister Manfred Wörner overal feest laat vieren. Honderden bijeenkomsten, waar alle vooraan staanden van dit land acte de pré- sence gaven. Rechtse politici als Frans Josef Strauss evenzeer als de linkse deelstaatpremiers Holger Börner en Johannes Rau. Het mot to: 30 jaar Bundeswehr is 30 jaar vrede. Arbeidsplaats Hoogtepunt: de parade met show en muziek op 12 november bij het ministerie van defensie. Bondspresident Von Weiszacker en NAVO- secretaris-generaal Lord Carrington waren erbij en spraken gloedvolle woorden. Von Weiszacker: „De soldaten zijn deel van onze maatschappij. De soldaat, vrijwillig of dienstplichtig, is onze medeburger. De Bundeswehr vormde het Pruisische leger op ba- dienstplicht nadat het c me klappen had gekregen van hoort tot onze democratie. Het le ger verdient ons vertrouwen" Lord Carrington: „Het NAVO-lid- poleon. maatschap van West-Duitsland be- rust op de historische beslissing HjITlOtlGS zich bjj de familie van vrije volke- j iqcc d k nfeuw Wer re" aan te sluit». De Bondsrepu- 1 bliek en haar strydkrachten blij- |erde st;ucture^ en met Scharn. ven een onvervangbaar element in horst hadden de Duitsers hun ae Afwogen vredespolitiek van broodnodige symboliek. Maar voor de NAVO". Kanselier Helmut beieefde het land Kohl: „De Duitse soldaten moeten roeriee iaren Het weten dat zij bij hun vredesdienst K £d Adena®er de eerste door een overweldigende meerder- oorlogse kanselier; die al heid van de bevolking worden dersteund". Praten en schrijven over de Bun deswehr. Het kan blijkbaar weer. Er is geen krant of er staan wel pa ginagrote verhalen over het leger in. Sommige bladen hebben zelfs volledige bijlages gewijd aan de 12e november. Bild maakte het wel weer erg bont met de enorme kop 'Bundeswehr: 30 jaar vriend en helper'. In het verhaal wordt ge meld dat het leger volgend jaar voor '40.000 jonge mannen een ze kere arbeidsplaats heeft'. 'De Bun deswehr is nummer één in de NA VO in Europa. Kenners zeggen dat het leger het best getraind is en de beste wapens heeft. De Leopard 2 is zelfs beter dan de Amerikaanse tanks'. Maar ook de sportieve jon ge Duitser moet zorgen dat hij erbij komt. 'Talenten: hier is plaats voor sportkanonnen'. De meeste bladen gaan niet zo ver in de verheerlijking van de 'burgers in uniform'. Zij gaan terug naar het begin. Minister Wörner had elke mogelijke andere dag kunnen kiezen, want er gebeurde in 1955 nog al wat rond het leger in wording. Maar de keuze viel op 12 november. De Duitsers blijven gek op traditie. De 12e november is na melijk de geboortedag van Ger hard von Scharnhorst. Hij her maart 1949 concludeerde dat het de eer ste opgave van de Westduitse rege ring was de resten van Hitiers rijk met alle rechten en plichten vast te koppelen aan de Atlantische allian tie. Vlak na zijn principebesluit werd de NAVO opgericht. De Rus sen hielden enorme staande legers op de been, terwijl de Amerikanen al lang weer op vredessterkte wa ren. De Koreaanse oorlog in 1950 was voor het Westen aanleiding al le bedenkingen tegen een herbe wapening van West-Duitsland over boord te zetten. De Duitsers moes ten weer aan de bak, of ze het nu wilden of niet. Het pragmatisme won het van de emoties. Op 5 oktober 1950 zette de abt van het klooster Himmelrode een uitstekende fles rode wijn op tafel. Een hele prestatie, want in West- Duitsland was in die tijd nog vrij wel niets te krijgen. Maar het was ook een buitengewone gelegen heid. Aan tafel in het kleine kloos ter in de Eifel zaten de eerste vei ligheidsadviseur van Kon rad Ade nauer, een paar hoge ambtenaren en 15 topofficieren die vijfjaar ge leden nog onder Hitier aan diverse fronten hadden gestreden. Er zat ook nog een secretaresse aan tafel, maar die moest vanwege de goede orde buiten het klooster slapen. Een steenworp verder zaten tal loze andere ex-officieren achter slot en grendel, maar zy hadden dan ook tot het laatst in Hitiers eindoverwinning geloofd. Zo dun was de scheidslijn tussen oorlogs einde en nieuwe bewapening. De heren aan de kloostertafel stelden een stuk op dat onder de titel 'Him- melsroder Denkschrift' in feite het begin van het nieuwe Duitse leger betekende. De grote vraag: wat doen we met een leger. Uit Parijs kwam het idee van een Europees leger onder een Europese minister van defensie, die een Europees Parlement verantwoording schul dig zou zijn. Maar dat Europese as pect gold dan alleen voor het nieu we Duitse leger, de krijgsmachten van de andere Westeuropese staten bleven zelfstandig. Militarisme Adenauer hield zijn been stijf en eiste gelijke rechten. Het Franse plan mislukte uiteindelijk en dus kon tien jaar na de onvoorwaarde lijke overgave een nieuw leger worden gevormd. Een groot deel van de Westduitse bevolking nam Adenauer dit plan niet in dank af. Vooral de sociaal democraten en de vakbonden ver zetten zich massaal. Zij eisten een herenigd neutraal Duitsland en waarschuwden voor de gevolgen van een nieuw ontwaakt Duits mi litarisme. De emoties liepen zeer hoog op, het land was hopeloos verdeeld. Tegen een keiharde op positie in zette Adenauer zijn wil door en op 26 maart 1954 besloot de Bondsdag met tweederde meer derheid tot de instelling van de dienstplicht en de vorming van een leger dat alleen defensief mocht optreden. Op 23 oktober 1954 werd Duitsland volwaardig lid van de NAVO en beloofde 12 divisies te zullen vormen met in totaal 500.000 Op 12 november 1955, de 200e ge- boortdag van Scharnhorst werden de eerste 101 leden beëdigd. Negen maanden later waren er al 47.000 man onder de schaarse wapenen. Op 16 oktober 1956 werd ene Franz Josef Strauss minister van defen sie. Vanaf dat moment is het hard gegaan. Tanks werden bij duizen den gekocht, Starfighterswerden nog sneller vervangen dan ze naar beneden stortten. Kortom, Strauss had een marsroute uitgezet en leek niet meer te stoppen. Uiteindelijk was het de Spiegel-affaire die zijn onstuimige carrière even onder brak. Het leger daarentegen groei de door. Atoombommen kreeg Adenauer niet, maar voor de rest werden al zijn wensen vervuld. Het werd weer een echt leger met drum- en fanfarekorpsen, topsporters in aparte compagniën en zelfs de SPD. die zich met hand en tand te gen de vorming van het leger had verzet, ging meedoen. In 1969 werd Helmut Schmidt minister van de fensie. Vanaf dat moment was het Duit se leger eigenlijk een gewoon le ger. Met rellen en affaires. Zelfs het haar werd wat langer en het aantal dienstweigeraars steeg. Duitse soldaten balen net zo goed als Nederlandse. Op een en keling na zijn ze ook niet in dienst om vage grootheden als het vader land te verdedigen. Natuurlijk ko men zulke zware begrippen wel naar voren bij gesprekken, maar het gros dient gewoon zijn 15, bin nenkort 18 maanden uit. Een oorlog kunnen ook de Duit se dienstplichtigen zich nauwelijks voorstellen. Een dienstplichtige: „Als het zo ver komt denk ik dat de helft thuis blijft". Kortom, het le ger valt in positieve noch in nega tieve zin op. 30 jaar Bundeswehr. Ruim de helft van de Westduitsers staat nu positief tegenover de strijdkrach ten, in 1955 gaf drie kwart te ken nen geen soldaat meer te willen worden. 'Ohne uns', was de kreet. Maar de bikkelharde Adenauer zet te door. Een staat, zo stelde hij, kan alleen dan soeverein zijn als zij over militaire macht beschikt. Dat was het streven, waarbij het schrikbeeld van een mogelijke Russische invasie graag gebruikt werd om de tegenstribbelende Duitsers over de brug te krijgen. Hij kreeg zijn zin, maar de prijs was hoog, want een souvereine staat mag Duitsland wel zijn, Ame rikaanse. Franse en Britse bezet tingsmachten aan de ene en Russi sche troepen aan de andere kant van de Duits-Duitse grens maken die soevereiniteit wel zeer betrek kelijk. Maar de Bundeswehr viert feest en de Big-Band van burgers in uniform blaast, zingt, strijkt en slaat er lustig op los onder het goedkeurend oog van de NAVO. tegen inlevering van deze advertentie öf tegen inlevering van een volgeplakte strip van de VersExpress Strippenkaart van Gruma 59ct geldig t/m zaterdag 16 november.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7