Kamer aanvaardt plaatsingsbesluit Rietkerk houdt boot voorlopig af SINT NICOLAAS PRIJSVRAAG 'Actieve euthanasie mag onder strikte voorwaarde' Atoomtaak 155mm geschut open vraag Nederlanders gingen minder op vakantie Norm eenmalige uitkering verruimd na kamerdebat ■WOENSDAG 13 NOVEMBER 1985 DEN HAAG (GPD) - De afgelopen zomer gingen veel minder Neder landers op vakantie dan vorig jaar. In vergelijking met 1984 daalde het aantal buitenlandse vakanties met 350.000 en boekte de recreatiesec tor 1,2 miljoen minder vakanties van mensen die in eigen land ble- Vooral de korte vakanties waren minder in trek. Het slechte weer was de belangrijkste oorzaak van de terugval. Daarnaast speelde ook mee dat veel mensen bezuinigden op hun vakantie. Dat zijn de be langrijkste conclusies van het on derzoek dat het Nederlandse bu reau voor toerisme en het Neder lands research instituut voor re creatie en toerisme gisteren pre senteerden. Onderzoeker Cornelissen sprak over een 'teleurstellend 1985'. De kampeersector kreeg de grootste klap te verwerken. Vooral het ge bruik van vaste staanplaatsen en caravans bleef sterk achter bij vo rig jaar. De kust was populairder by de Nederlandse vakantiegan gers dan vorig jaar. In de bossen in het noorden en oosten des lands bleef het opvallend rustig. De wa tersportgebieden kenden in verge lijking met 1984 de grootste terug gang in belangstelling. In de categorie van de buiten landse vakantie scoorden de ge heel verzorgde reizen opvallend hoog; 10 procent meer dan vorig jaar. De zonnige landen Spanje. Griekenland en Joegoslavië zagen de toevloed van verkleumde Ne derlanders het sterkste groeien. De Alpen-landen, Scandinavië en West-Duitsland kregen minder toe risten te verwerken. Vorige zomer boekten Nederlan ders in totaal 14.5 miljoen vakan ties. Het Nederlands bureau voor Tterisme is ondanks de tegenval lende cijfers voor dit jaar, opti- misch over de recreatiesector Ze verwacht dat de inkomens niet ver der zullen dalen. Als het weer mee werkt, zullen daarom in de toe komst meer mensen op vakantie gaan. (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG (GPD/ANP) - Het kabinet kan zonder noemenswaardige problemen het besluit tot plaatsing van kruisraketten en het afstoten van vier van de zes kernwapenta- ken door de Tweede Kamer loodsen. Beide regeringspartijen, CDA en VVD, steunen de regering. De oppositie, PvdA, D'66 en klein links, kreeg gisteren tijdens het debat over het zogenoemde 1-novemberbesluit geen poot aan de grond. Het debat had de climax moeten zijn van de discussie over de plaat sing van kruisraketten die de Ne derlandse politiek zes jaar lang heeft beheerst. Het werd daarente gen een herhalingsoefening, Waar bij geen nieuwe gezichtspunten werden gepresenteerd. het plaatsingsbesluit in twijfel. Hij riep het kabinet op het eindoor- lijk dat het CDA eerst het besluit deel, de behandeling van de goed- van de NAVO zal afwachten alvo rens met een oordeel te komen, Nijpels wil de mogelijkheid van nuclearisering open houden, maar wacht ook het besluit van opperbe- De regeringspartijen onthielden velhebber Rogers af. Dat besluit is zich van triomf. CD A-fractie- woord voerder De Vries constateer de dat er in dit debat 'geen over winnaars' zijn, al zei hij wel dat het 1-novemberbesluit een nieuwe po ging is om 'de tegenstellingen in ei gen land te overbruggen'. Zijn WD-collega Nijpels volstond met de vaststelling dat Nederland weer eervol lid van de NAVO is. PvdA- leider Den Uyl herhaalde zijn stel ling dat het kabinet zijn eigen be- sluiten niet serieus had genomen niet te verwachten in de eerste helft van het volgend jaar, maar komt waarschijnlijk na de verkie zingen van mei. De nuclearisering van het 155mm geschut wordt dan onderdeel van de kabinetsformatie van volgend jaar. De Vries verklaarde dat het kabi net een eventuele uitnodiging om naar Moskou te gaan met beide handen moet aangrijpen. Hij maakte echter wel het voorbehoud i onvoldoende had ingespeeld op dat zo'n reis moet worden onder- de uitnodigingen van de Sowjet- nomen in samenspraak met de Unie om alsnog over het plaat singsbesluit te komen praten. Moties Den Uyl diende een motie in waarin het besluit wordt afge keurd, maar hij hoeft niet te reke nen op steun van een kamermeer derheid. Samen met D'66-fractievoorzit- ter Engwirda probeerde hij de re geringscoalitie uit elkaar te spelen op het punt van de 'nuclearisering' van het 155mm geschut. Voor het CDA was het geschikt maken van dit geschut voor een atoomtaak tot voor kort taboe. Dit keer zullen de christen-democraten de 'nucleari sering' echter (nog) niet afwijzen, zoals D'66 en PvdA al wel hebben bondgenoten. De tijd Den Haag-Moskou' is nu definitief voorbij, aldus De Vries. De Vries toonde zich niet onver deeld gelukkig met het besluit om de conventionele luchtverdediging te versterken. Hij vroeg zich af of deze beslissing niet 'overhaast' tot stand is gekomen. Ook wilde hij precies weten hoe deze plannen in de komende jaren moeten worden betaald. Nijpels stelde in zijn betoog de PvdA verantwoordelijk voor de verdeeldheid die de discussie over de plaatsing heeft teweeg ge bracht. De PvdA heeft op dit punt verregaand 'gepolariseerd', aldus Nijpels. Den Uyl trok de wettigheid van 1985 bedoeld. PvdA-kamerlid Buurmeijer beschouwde het ech ter als een niet helemaal eerlijke zaak als door deze bepaling nu de 'minima' buiten de boot zouden vallen die er niets aan konden doen dat ze vorig jaar de uitkering niet hebben gekregen. In een kort in de Tweede Kamer terpellatiedebat bleek staatssecre taris De Graaf gistermiddag gevoe lig DEN HAAG (GPD) - Mensen met een minimum-inkomen die vorig jaar wel voor een eenmalige uitke ring in aanmerking hadden kun nen komen maar deze niet ontvin gen, mogen dit jaar opnieuw een aanvraag indienen. Staatssecreta ris De Graaf (sociale zaken) heeft dit gisteren meegedeeld, Het gaat uitsluitend om mensen die vorig jaar de uitkering misten zonder dat zij daar zelf iets aan konden doen. Daar kunnen men sen bij zijn die ziek waren en daar door geen (of pas te laat) een aan vraag konden indienen, maar mo gelijk ook 'minima' bij wie in de procedure iets fout is gegaan. In de regeling voor dit jaar (1985) 'staat nadrukkelijk als voorwaarde dat men ook in 1984 de eenmalige uitkering moet hebben ontvangen. Achtergrond daarbij is, dat de koopkracht van de minima dit jaar te weinig verandert om er een ex tra uitkering aan het eind van het jaar tegenover te moeten stellen. Voor de mensen die vorig jaar de eenmalige uitkering ontvingen, zou er wel een verslechtering op treden. Zij immers zouden het ex traatje dat zij eind vorig jaar kre gen, nu missen. Voor hen was daar om de eenmalige uitkering van keuringswet van het raketverdrag met de VS, uit te stellen tot na de verkiezingen van volgend jaar. Engwirda wilde nog verder gaan. Hij wilde een definitief besluit op- schqrten 'tot de feitelijke plaatsing voor de deur staat', oftewel tot 1988. Ook deze motie zal geen meerderheid halen. Nederlands duo zou Gorbatsjov vredespetitie mogen aanbieden SCHIPHOL (ANP) - De uitgevers Theo Knippenberg en Suzanne Ga- brielle zijn gistermiddag van Schiphol naar Moskou vertrokken om de Russische leider Gorbatsjov een vredespetitie te overhandigen. In de petitie wordt de leiders van de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten gevraagd de nucleaire wa penarsenalen op aarde te laten ver dwijnen en met onmiddellijke in gang te stoppen met kernproeven alsmede de ruimte vrij te houden van wapens. De petitie is volgens Knippenberg ondertekend door ruim vijftig Nobelprijswinnaars uit in totaal 17 landen. Knippenberg zei vóór zijn ver trek de petitie persoonlijk aan de Russische leider Gorbatsjov te zul len overhandigen. Dat zal morgen middag gebeuren, zei hij. De uitno diging voor deze ontmoeting zei Knippenberg maandagavond van Russische kant te hebben ontvan gen. Doorgaans is het voor buitenlan ders bijna onmogelijk de Russi sche leider persoonlijk tc ontmoe ten. Een woordvoerder van cLe Rus sische ambassade in Den Haag wil de gisteren de door Knippenberg bekendgemaakte ontmoeting met Gorbatsjov bevestigen noch ont kennen. De woordvoerder noemde de reis van het duo een persoonlijk initiatief. Met gebalde vuisten betoogde oppositieleider Den Uyl nog eens dat het plaatsingsbesluit voor 48 kruisraketten wat hem betreft nooit genomen had. moeten worden. Hij onderstreepte dat nog eens met het indienen van een motie van afkeuring, waarvan overigens al vaststaat dat hij het niet haalt. (foto anp> Noordhollandse officier van justitie Jitta ALKMAAR (ANP) - De directies van de drie grote ziekenhuizen in noordelijk Noord-Holland beraden zich op de voorstellen van de Alk- maarse hoofdofficier van justitie Josephus Jitta om afspraken te maken over het melden van actie ve euthanasie en de strafrechtelij ke gevolgen daarvan. De hoofdofficier heeft de zieken huisdirecties onlangs per brief en in een bijeenkomst met de inspec teur voor de volksgezondheid in Noord-Holland over zijn denkbeel den geïnformeerd. vwwi Buurmeijers pleidooi De BLIJF VAN M'N LIJF (ANP) - Staatssecretaris Van der Reijden (volks- PvdA'er kreeg er trouwens de hele gezondheid) is tegen een decentrale opzet en financiering van de Blijf van Kamer in mee m'n lijfbuizen, omdat vrouwen die zich bedreigd voelen desgewenst naar een andere gemeente of een heel ander deel van het land moeten kunnen Binnen twee weken zal De Graaf vluchten. Dat wordt moeilijker wanneer de opvanghuizen, net als andere de Kamer een wetswijziging voor- instellingen voor maatschappelijk werk, financieel worden overgeheveld leggen waarin wordt aangegeven hoe de onbillijkheid kan worden ondervangen. Hij zal dan tevens aangeven of de mensen om wie het gaat, voor nog een extra douceurtje in aanmerking kunnen komen. Met name CDA-woordvoerster Kraaijeveld zat met de vraag of die ménsen nu dan ook alsnog die uit kering van '84 betaald zouden moe ten krijgen. Voor De Graaf was dat vooralsnog geen uitgemaakte zaak, maar hij beloofde op dat punt te zullen terugkomen. Als het tot een verruiming van de regels voor de eenmalige uitkering komt, zal voor deze groep overi gens niet de 15e november als ui terste aanvraagdatum gelden. lagere overheden. Dat hebben woordvoerders van de Blijf1 lijforganisatie en het ministerie van WVC gisteren na een gesprek bekend gemaakt. Het is nog niet bekend of de huizen nu inderdaad gefinancierd blijven door WVC. Hij wil, zoals wij gisteren al be richtten, strafvervolging instellen tegen artsen die een valse overlij densverklaring afgeven (van na tuurlijke dood) na het plegen van euthanasie. Hij blijkt daarentegen van strafvervolging te willen afzien indien euthanasie is uitgevoerd volgens de zorgvuldigheidseisen die via rechterlijke uitspraken tot stand zijn gekomen. Die eisen zijn onder meer dat de patiënt uitdruk kelijk duurzaam en welbewust om een zachte dood moet hebben ver zocht, dat hij uitzichtloos en ern stig lijdt, dat de naaste familie met de wens van de patiënt instemt en dat de arts een collega over het eu thanasieverzoek heeft geraad pleegd. Josephus Jitta vindt, dat bij eu thanasie altijd een verklaring van onnatuurlijke dood moet worden ingezonden. Justitie zal dan op ba sis daarvan een zo discreet moge lijk onderzoek instellen, bij voor keur zonder sectie. Volgens medisch directeur Smit van het Wesfries Gasthuis in Hoorn staan de medische specialis ten in zijn ziekenhuis 'welwillend, maar nog weifelend' tegenover het initiatief. Diverse specialisten wachten liever op het wetsontwerp dat euthanasie hopelijk binnen af zienbare tijd een wettelijke basis moet geven. Maar ze hebben er ook wel begrip voor dat Justitie niet langer kan accepteren dat in. een reeks van jaren slechts twee aan giften van onnatuurlijke dood door euthanasie in het Alkmaarse arron dissement aan de rechter zijn voor gelegd, terwijl iedereen weet dat euthanasie op uitdrukkelijk ver zoek de laatste jaren in vrijwel elk ziekenhuis enorm is toegenomen. Smit zei ook het plezierig te vin den dat de Alkmaarse hoofdoffi cier in Nederland voorop blijkt te willen lopen in het streven deze zaak uit het schemerduister van het medisch handelen te halen. Aids-test niet verplicht in gevangenissen DEN HAAG (GPD) - Gevangenen van wie wordt vermoed dat zij aan de ziekte Aids lijden, mogen niet aan een verplichte bloedproef wor den onderworpen. Een dergelijke verplichting zou in strijd zijn met de grondwet. Dat hebben ambte naren van Justitie gisteren gezegd tegen de ambtenarenbond Abva Kabo. die om de verplichte bloed proef had gevraagd. De bond, die onder meer de be langen van bewaarders behartigd, vreest dat het gevangenispersoneel met Aids besmet kan raken tijdens de inwendige controle van gedeti neerden. Die controle vindt plaats bij gevangenen, die worden ver dacht van het binnensmokkelen van drugs via de anus. Overigens is volgens een woordvoerstei van justitie bij nog geen enkele gedeti neerde Aids geconstateerd. Justitie heeft de vakbond wel toegezegd dat gedetineerden die aan Aids lijden, onmiddellijk wor den opgenomen in een van de aca demische ziekenhuizen. Voorts zullen de gestichtsartscn uitvoerig over de ziekte worden geïnfor meerd. Leger Het PPR-kamerlid Lankhorst wil van de staatssecretarissen Hoekzema (defensie) en Van der Reijden (volksgezondheid) infor matie over de mededeling van de Belgische minister van defensie Vreven, dat de Europese NAVO- landen van plan zijn militairen te gaan controleren op Aids. "Iedereen die deel uitmaakt van een risicogroep moet een bloed proef ondergaan. Wie besmet blijkt wordt ontslagen", aldus Vreven. Ambassadeur Iran op matje wegens opbrengen sleper DEN HAAG (ANP) Nederland heeft de Iraanse ambassadeur in Den Haag ontboden op het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag om te protesteren tegen de inbeslagname door Iraanse au toriteiten van de Nederlandse sleepboot Amsterdam van de firma Wijsmuller. Volgens Nederland kan er geen enkele rechtvaardiging bestaan voor de inbeslagname in internationale wateren. De Am sterdam sleepte een Griekse tan ker die eerder in de week in de Per zische golf tijdens een raketaanval was beschadigd naar de dichtstbij zijnde haven. Boze VNG verwacht positievere houding tegenover voorstel voor brandweer ADVERTENTIE 00' !C' ij Na een prima nachtrust Is de Sint vandaag onderweg naar Le Ha vre. Nederland komst steeds dichterbij De stemming aan boord van het schip van Sint Nicolaas is uitste kend. ledereen kijkt reikhalzend uit naar a.s. zaterdag. Geen wonder, want juist in Nederland wordt de in tocht van Sint Nicolaas het meest uitbundig gevierd. Nog maar 3 nachtjes slapen Van slapen echter komt niet veel terecht, zeggen ze op het Leidsch Dagblad en Al phens Dagblad. Nu de 1e ronde van de jaarlijkse terugkerende SINT NICOLAAS PRIJSVRAAG in zicht komt, is het een drukte van jewel ste, Het is echt ongelooflijk hoeveel prijzen de adverterende winkeliers beschikbaar stellen in dit jubileumjaar. Wilt u ook meedoen, maar heeft u nog geen abonnement op deze krant? Bel dan (071) 14 49 41 en u krijgt 'm 7 weken lang voor maar 25,- in de bus. Vrijblijvend! Da's geen geld, wanneer u daar mee b.v. de 2e prijs wint: 'n lang weekend in een bekend bungalow park. Én natuurlijk het nieuws voor nog geen zes dubbeltjes per dag! DEN HAAG (GPD/ANP) - De Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) is boos op minister Riet kerk (binnenlandse zaken) omdat hij geen financiële toezeggingen heeft gedaan voor de voorstellen van de VNG om een eind te maken aan het inmiddels drie weken du rende brandweerconflict. Kern van die voorstellen is dat de gemeenten zelf het arbeidsconflict regelen, in afwachting van een nader onder zoek. Indien nodig kan aan de brandweerlieden een voorschot worden gegeven van maximaal 175 bruto per maand. "Wij mogen van deze bewinds man een positiever gezindheid ver wachten", zei mr. F. Wijnstra van het college van arbeidszaken van de VNG gisteren. "De gemeenten hebben hun nek uitgestoken voor het doorbreken van de huidige im passe en voor een structurele op lossing op iets langere termijn. Het is teleurstellend dat de piinister geen enkel gebaar in onze richting maakt". Minister Rietkerk is er niet van overtuigd dat de voorstellen van de VNG juist zijn. Hij zegt over te wei nig gegevens van de gemeenten te beschikken. Rietkerk is het eens met de VNG dat de gemeenten de verantwoordelijke werkgevers zijn 'in het arbeidsconflict. "Dit laat on verlet dat de minister van binnen landse zaken de uitkomsten van het overleg moet toetsen aan het centraal gecoördineerde beleid voor het overheidspersoneel. Van belang-daarbij is dat loonafspraken met de brandweerlieden niet kun nen uitstralen naar andere over heidssectoren", aldus een woord voerder van Rietkerk. Voorlopige regeling De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft gisteravond haar leden (met beroepsbrandweer) Rotterdamse brandweerlieden staken gistermiddag op de Coolsingel voor het stadhuis in Rotterdam twee autowrakken in brand om hun actie voor een hogere toeslag en beter loon kracht bij te zetten (zie foto). Aan vankelijk zagen zo'n 200 brandwachten werkeloos toe hoe het centrum van Rotterdam in een dikke zwarte rookwolk werd gehuld en het verkeer vastliep. Ook toen de alarmcentrale een zogeheten midden-alarm had la ten uitgaan, kwamen ze niet in actie met de tien voertuigen die ze hadden neergezet voor het stadhuis, waar op dat moment overleg werd gevoerd tussen het gemeentebestuur en de AbvaKabo. Omstreeks één uur kwamen de brandweerlieden in beweging en blusten ze de wrakken, die even later werden afgevoerd door een takelwagen. De brandweer in Leeuwarden besloot morgen over te gaan tot bezetting van de brandweerkazerne, omdat de onderhandelingen met burgemeester en wethouders niets hebben opgeleverd. De brandweerlieden in Dordrecht schortten hun acties voorlopig op in afwachting van nadere voorstellen i B en W geadviseerd voorlopige regelingen te treffen voor de beloning van het brandweerpersoneel. Elke ge meente moet zelf de hoogte bepa len, afhankelijk van de ter plaatse geldende regeling. Als het nodig is, moet een voorschot worden gege ven van ten hoogste 175 bruto per maand. (foto ANP) Het college voor arbeidszaken van de VNG. onder voorzitter schap van J. van Lith de Jeude, geeft de voorkeur aan oplossingen waarbij nieuwe arbeidsplaatsen worden geschapen en de onregel matigheid in werktijden wordt be perkt. Zowel minister Rietkerk als de VNG wil blijvende oplossingen waaraan door een werkgroep wordt gewerkt. Het is de bedoeling dat de werkgroep vóór 1 maart vol gend jaar met een advies komt. Actievoerende brandweerlieden en de ambtenarenbonden hebben tot nu toe verdeeld gereageerd op de voorstellen van de VNG. De Ab vaKabo staat in principe niet afwij zend tegenover het voorstel, maar meent dat de situatie per gemeente te verschillend is voor een globale reactie. De CFO (ambtenarenbond van het CNV) vindt de voorstellen onvoldoende. "Er moet meer geld op tafel komen. De gemeenten zul len daar in het plaatselijke overleg met de bonden over moeten pra ten", aldus een woordvoerder. De Bredase brandweer voelt wei nig voor het VNG-voorstel, Am sterdamse en Rotterdamse brand weerlieden hebben het al afgewe zen. In Rotterdam wordt vandaag op basis van het voorstel overleg gevoerd tussen gemeentebestuur en bonden. De gemeenteraad van Amsterdam praat vanmiddag over de acties. De gemeente Den Haag volgt in grote lijnen de adviezen op van de VNG. In Leeuwarden en Kerkrade worden acties voorbereid. Loodsen Tijdens overleg met de vaste ka mercommissies voor verkeer en waterstaat en voor ambtenarenza ken zei minister Rietkerk gisteren nog eens dat brandweerlieden zich bij hun acties niet mogen beroepen op de loonsverhoging die vorig jaar met de rijksloodsen is overeenge komen. Brandweerlieden werken volgens hem in veel mindere mate onregelmatig dan rijksloodsen. De problemen die speelden bij de rijksloodsen zijn niet te vergelijken met de wensen die nu door actie voerende brandweerlieden naar Helm scheef op het blonde hoofd en een vastberaden blik in de ogen. De vrouw van een Rotterdamse brandweerman toonde zich giste ren solidair met de actievoerders op de Coolsingel. Ze was niet de enige vrouw. (foto anp» voren worden gebracht, aldus Riet kerk. Volgens het PvdA-kamerlid Al ders zijn Rietkerk en zijn collega Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) medeverantwoordelijk voor de uit stralingseffecten die nu van het ak koord met de loodsen lijken uit te gaan. Alders zette zich nogal stevig tegen dit akkoord af. De loodsen hebben behalve een schaalverho- ging ook een onregelmatigheids toeslag gekregen van bijna dui zend gulden per maand. Rietkerk sprak de conclusie van Alders ove rigens tegen als zou iedere groep ambtenaren die maar een vuist maakt, er een loonsverbetering kunnen uitslepen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5