Steeds Expositieruimte van Gemeente-Archief verhuist naar Vliet Akkoord over Brill bereikt Combinatie met centrum Pilgrim Fathers WILD-WEST TAFERELEN BIJ INTERTOYS: PRIJS- SCHIETEN DIRECTEUR, VOORZITTER™. Verhoging toeslag brandweer IN ZO'N LIEF DUFTIE POPPENHUIS BETAAL JE MAAR EEN HEEL HUURTJEBU INTERTOYS. Gemeente wil verkeer op Kastanjekade weren WOENSDAG 13 NOVEMBER 1985 De hele familie woont in dit fantastische kinder - bloemenhuis, kompleet met speelfiguren. LEIDEN - Het Gemeente- Archief heeft een nieuwe expositieruimte. De ver bouwing van de panden Vliet 41 en 43 is bijna afge rond. Zij zullen in gebruik worden genomen bij de eerstvolgende tentoonstel ling van het archief, die op 13 december wordt ge opend. De panden staan in verbinding met Vliet 45, waar de permanente expo sitie over de Pilgrim Fathers is in gericht. Bezoekers van tentoon stellingen van het Gemeente-Ar chief zullen dus voortaan ook tege lijkertijd naar de expositie van de Pilgrim Fathers kunnen. De drie panden krijgen een gemeenschap pelijke entree, op nummer 45. De expositieruimte in de panden Vliet 41 en 43 beslaat ongeveer 93 vierkante meter. Voorheen waren ze in gebruik als werkruimte voor het restauratie-atelier van het Ge meente-Archief. Dit atelier is nu gevestigd in het gedeelte van het archief aan de Boisotkade dat tot voor kort als expositieruimte dien de. Omdat de panden aan de Vliet, die door zwam waren aangetast, moesten worden opgeknapt, moest het atelier al tijdelijk in de tentoon stellingszaal worden onderge bracht. Directeur mr. T.N. Schelhaas voert een aantal redenen aan om de plaatsverwisseling tussen restaura tie-atelier en tentoonstellingsruim te definitief te maken. Om te begin nen zou het zonde zijn om de ver bouwing die noodzakelijk was om het atelier tijdelijk aan de Boisot kade te huisvesten, weer ongedaan te maken, "want daarvoor zijn flin ke kosten gemaakt". Bovendien, zegt Schelhaas: "Het is natuurlijk veel aardiger om de tentoonstellin gen en de permanente expositie over de Pilgrim Fathers in één complex te hebben". Kamer Nieuw in het documentatiecen trum over de Pilgrim Fathers is overigens een aparte ruimte die als éénkamerwoning is ingericht. De ze 'kamer' is in de stijl van de ze ventiende eeuw gebracht met spul len uit die tijd. Op die manier wordt een indruk gegeven hoe de later naar Amerika uitgeweken Pil grim Fathers in Leiden wooilden. De verbouwing bood ook de mo gelijkheid om in het Gemeente-Ar chief (in het gedeelte aan de Vliet) een fotografisch atelier in te rich ten. "Dat betekent dat we al het fo towerk, behalve het hele specialis tische. nu in eigen huis kunnen doen", zegt Schelhaas. Daarnaast kan het archief nu zelf microfilms maken. Dit door de groei van het archief en door de toegenomen be langstelling daarvoor onvermijde lijke werk, moest het archief vroe ger uitbesteden. "Er wordt steeds meer om stukken gevraagd. De slijtage wordt daardoor ook groter. Om tegemoet te komen aan het principe van openbaarheid van ar chieven, moetje wel microfilmen", aldus Schelhaas. Vergaderruimte expositieruimte heeft LEIDEN - De gemeente wil het sluipverkeer op de Kastanjekade (tussen De Sitterlaan en Vijf Mei laan) aanpakken. In 1981 heeft de Kastanjekade al een nieuwe wegindeling gekregen met de bedoeling het sluipverkeer uit de straat te weren en het leefkli maat te verbeteren. Dit is, volgens de gemeente, niet helemaal gelukt. Ondanks het feit dat de straat door de huidige inrichting onaantrekke lijk is voor autoverkeer, rijden er toch nog zo'n 1400 auto's per dag doorheen. De afdeling verkeer van de ge meente is tot de conclusie geko men dat er nog vier mogelijkheden zijn om het sluipverkeer geheel of gedeeltelijk te weren, te weten: het afsluiten van het midden van de Playmobil voor veel speelplezier. Nu keuze uit veel verschillende sets voor een bijna onmogelijke prijs. rigens een 'multifunctioneel karakter', zoals Schelhaas het uit drukt. Met andere woorden; de L- vormige zaal kan ook voor andere doeleinden worden gebruikt, met name als vergaderruimte, bijvoor beeld voor de pas opgerichte afde ling van de Nederlandse Genealo gische Vereniging (zie de rubriek 'Steeds' van vandaag) en ook voor het vertonen van films en dia's. Dat levert ook nog een bezuiniging op energiekosten op; voor avondver gaderingen in het Gemeente-Ar chief moest vroeger het hele com plex aan de Boisotkade worden verwarmd; nu kan worden vol staan met de veel kleinere ruimte aan de Vliet. Schelhaas heeft nog een functie bedacht voor de expo sitiezaal: stemlokaal bij verkiezin gen. De verbouwing en interne ver huizingen betekenen volgens de gemeente-archivaris overigens nog niet dat het Gemeente-Archief nu voldoende is gehuisvest. De groei van het archief en vooral van het aantal bezoekers (in 1967 2500. in 1985 naar verwachting zo'n 8300) zouden in de toekomst verhuizing naar een ander gebouw wel eens onvermijdelijk kunnen maken. De eerste expositie in de ten toonstellingszaal van het Gemeen te-Archief aan de Vliet draagt de ti tel 'Van elders gekomen'. Zij geeft weer hoe in 1585 de zuidelijke Ne derlanders, in 1685 de Hugenoten en in 1985 de buitenlanders van nu zich in Leiden vestigden en wat de gevolgen daarvan waren. ADVERTENTIE Verkoop kinderpostzegels weer begonnen Het restaurant t>ij uitstek voor gezellig en sfeervol dineren met uw zakenrelatie of verenigings bestuur. LEIDEN - De krakers van Brill en de universiteit hebben overeen stemming bereikt. De krakers mo gen voorlopig blijven zitten, zij krijgen aansluiting op gas en licht en zien af van alle gerechtelijke en beroepsprocedures tegen de uni versiteit. Volgens mr. Ton Visser, de advocaat van de krakers, zou de overeenkomst van deze strekking vandaag door de betrokken partij en worden getekend. De overeenstemming is tot stand gekomen, nadat beide partijen wa ter in de wijn hebben gedaan. Voor de bewoners van Brill betekent dit dat zij het hoger beroep tegen het ontruimingsvonnis van begin ok tober intrekken. Tevens zullen zij afzien van het 'executiegeschil', het kort geding over de rechtma tigheid van de ontruiming. De krakers hebben tevens toege zegd bezwaarschriften tegen de verlening van de bouwvergunning voor de bouw van de gewraakte in pandige muur te zullen intrekken. Volgens Visser waren de bewoners aanvankelijk daartoe niet bereid. "Maar het is onverstandig om de hele deal daarop te laten afsprin gen. Waar de muur moet komen zal waarschijnlijk later worden gere geld". In ruil voor deze tegemoetko mingen krijgen de krakers de toe zegging dat de universiteit het pand niet voor 15 december aan een derde zal verkopen. Dat geeft hun voldoende tijd om de voltooi ing van het zogenaamde 'haalbaar heidsonderzoek' naar de aankoop- en restauratiemogelijkheden van het pand af te wachten. Voorts geeft de universiteit het verzet op tegen de aansluiting van Brill op gas en elektra. Met het energiebe drijf moeten de krakers dit verder zelf zien te regelen. Mocht uiteindelijk blijken dat de krakers het pand zelf niet kunnen kopen, dan hebben ze een maand de tijd om Brill te ontruimen, heeft de universiteit voorts toegezegd. De bewoners zijn echter wel ver plicht om de makelaar en de Rijks gebouwendienst toegang te verle nen tot het pand. Voor de universiteit belangrijke punten, waarop eerder deze week nog geen overeenstemming was bereikt, waren het intrekken van de gerechtelijke- en beroepsproce dures door de krakers en de ter mijn die de Brill-bewoners krijgen om zelf het pand te kunnen kopen. Woordvoerder Beets van de uni versiteit verwacht nu ook dat de problemen tussen de krakers en de universiteit uit de wereld worden geholpen. Ton Visser vindt de overeen komst bevredigend. "Het laat zien dat het met krakers ook heel an ders kan dan bijvoorbeeld in Am sterdam". De koopprijs is verder een zaak tussen de bewoners en de makelaar. De exacte plaats waar de scheidingsmuur wordt gebouwd is ook een kwestie van verder onder handelen. LEIDEN - De verkoop van kinderpostzegels is vandaag begonnen. In Leiden kocht poli tiecommissaris H.W. van Voor den rechts op de foto) in het postkantoor aan de Breestraat de eerste serie zegels van klaar- overs. Het thema van kinderze gels is dit jaar 'Kind en ver keer'. Op de postzegels wordt de verkeersdeelnemers verzocht re kening te houden met kinderen in het verkeer. Behalve kinderpostzegels zijn er ook dit jaar weer wenskaar ten voor kerstmis en nieuwjaar te koop. In het Leidse postkan toor kunnen die dagelijks van 10.00 tot 14.00 uur worden ge kocht tot en met 24 december LEIDEN - De Leidse brandweer heeft met het gemeentebestuur overeenstemming bereikt over de verhoging van de onregelmatig heidstoeslag van vijf tot tien pro cent. Het college van B en W heeft gis teren besloten dat het redelijk is de onregelmatigheidstoeslag voor de brandweerlieden gelijk te trekken met die van de fierste Hulpdienst (EHD). Burgemeester Goekoop deelde een en ander mee, gister middag in een vergadering van de raadscommissie voor algemene be stuurlijke aangelegenheden. Vol gens de burgemeester heeft de houding van de Leidse brandweer, het uitblijven van acties, de be sluitvorming van het college van B en W doen bespoedigen. Goekoop prees de AbvaKabo in Leiden, wiens optreden hij "uitermate cor rect" zei te vinden. Het akkoord tussen het gemeen tebestuur en de brandweer houdt in dat met ingang van 1 november 1985, vooruitlopend op aanbevelin gen van het College van Arbeidsza ken van de Vereniging van Neder landse Gemeenten en richtlijnen van de minister van binnenlandse zaken, het onregelmatigheidsper centage voor de 24 uurs-dienst is verhoogd van vijf tot tien procent. De hogere toeslag wordt betaald uit een bijdrage van het ministerie die dit jaar voor het eerst ter be schikking wordt gesteld in het ka der van de nieuwe brandweerwet die in 1986 in werking zal treden. Het aanwenden van deze bijdrage, bedoeld voor van nieuwe taken, betekent dat er geschrapt moet worden in de mogelijke uitbrei ding van het takenpakket van de Leidse brandweer. Burgemeester Goekoop kon er gisteren nog geen uitsluitsel over geven welke taak uitbreiding op een laag pitje zal worden gezet. De houten deuren links vormen de toegang tot zowel het documentatie centrum over de Pilgrim Fathers, dat zich verder in de tuin uitstrekt, als de nieuwe expositiezaal van het Gemeente-Archief in de panden Vliet 41 en 43. (foto Holvast) Kastanjekade (tussen de Mei- doornstraat en de Seringenstraat) door middel van palen, het instel len van éénrichtingsverkeer over de gehele Kastanjekade in de rich ting van de Lammenschansweg of in de richting van de Herenstraat, of een kombinatie van één- en tweerichtingsverkeer. Al deze mogelijkheden hebben voor- en nadelen die in een brief van de gemeente aan bewoners van de Kastanjekade en omgeving staan opgesomd. Om een indruk te krijgen aan welke variant de bewo ners en belanghebbende de voor keur geven is hun ook een enquê teformulier toegestuurd. Aan de hand van resultaten van deze en quête zal de gemeente besluiten of, en zo ja welke, maatregelen getrof fen zullen worden. Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok geweest zijn dat die twee nog helemaal niet geschikt wa ren om getrouwd door het leven te gaan. Zo liepen ze bijvoor beeld de hele dag het liefst krij gertje te spelen, terwijl ze onder tussen een boerderij moesten Stamboom (1) De genealogie (geslachtsreken kunde) oefent op veel mensen een grote aantrekkingskracht uit. Wie eenmaal is begonnen aan de stamboom van zijn familie weet vaak van geen ophouden In Leiden heeft ooit een afde ling van de Nederlandse Genea logische Vereniging bestaan. Door gebrek aan belangstelling fuseerde deze afdeling met de "Dat we nu de Leidse afdeling weer heroprichten komt doordat er volgens ons in deze tijd een grote belangstelling voor de ge nealogie is, óók in deze streek", zegt mr. T.N. Schelhaas, gemeen tearchivaris van Leiden en voor zitter van het voorlopige bestuur van de nieuwe vereniging. De nieuwe vereniging, die vol gende week dinsdag haar eerste vergadering houdt in de tentoon stellingszaal van het gemeentear chief aan de Vliet 43 (aanvang 20.00 uur), zal naar buiten treden onder de naam Rijnland. Schelhaas: "Het wordt een ver eniging voor de hele streek. Om ons persbericht maar eens te ci teren: De afdeling Rijnland zal de leden omvatten van de Neder landse Genealogische Vereni ging die woonachtig zijn in Lei den en omgeving, Alphen aan den Rijn en omgeving, met als grenzen Bodegraven en Bos koop, en de kust- en bollen streek, met als grens naar het noorden Sassenheim en naar het zuiden Katwijk en Voorscho ten". Stamboom (2) Schelhaas vertelt dat er in de laatste tien jaar steeds meer be langstelling voor het archiefwe zen is ontstaan. "Neem het ge meentearchief: het aantal bezoe ken is in de laatste tien jaar ge stegen van 2500 naar 8500. Dat steeds meer mensen de weg naar het archief weten te vinden, is een algemeen verschijnsel". Hoe verklaart hij de gegroeide belangstelling voor de genealo gie? "Nostalgie speelt een be langrijke rol", zegt de archivaris nadat hij even heeft nagedacht. "En de mensen hebben natuur lijk meer vrije tijd - het bekende verhaal". "Ook van belang is het feit dat de mensen tegenwoordig beter geschoold zijn. Ik denk dan niet eens zozeer aan kennis, nee, ik bedoel dat scholieren bijvoor beeld wordt geleerd hoe ze mate riaal moeten verzamelen. Ze worden er op uitgestuurd. En als ik dan terugdenk aan mijn eigen schooltijd..." Slechts eenmaal moest de archivaris gegevens verzamelen voor een te houden inleiding. Er zit in de mens een drang om te weten waar z'n wortels zitten, meent Schelhaas. "Waarom? Die drang heeft alles te maken met de vervreemding in onze samen leving. Je hebt zo weinig identifi catiepunten in deze maatschap pij, daarom richten sommige mensen de blik naar het verle den. Ze zoeken naar zekerheid, naar structuren. Ja, zo moet je het zien". Stamboom (3) "Het leuke is: als je wat verder komt, heb je de hulp van ande ren nodig, die jou kunnen hel pen. Want bedenk wel dat je geen school kunt bezoeken om het zoeken onder de knie te krij gen; je moet verder aan de hand van mensen die meer weten dan jij. Dat werken in groepsverband is leuk". "Trouwens, nu ik het toch over groepsverband heb...er is sprake van een nieuwe ontwikkeling: de Een familiewapen uit het Gemeente-Archief van Leidenaar Adriaan van Swieten. Het bestuderen daarvan behoort ook tot de genealogie. plaatselijke verenigingen gaan tegenwoordig op een andere ma nier met het materiaal om. Er wordt veel meer samengewerkt dan vroeger. Zo van: als jij nu de ze aspecten onder handen neemt, dan zal ik..." "Wat word je wijzer van de ge nealogie? - dat is een moeilijke vraag. Ik bedoel, die vraag kun je bij alles wat een mens doet wel stellen. Toch zou ik wel een ant woord kunnen geven: ik denk dat mensen die zich op de genea logie storten op den duur zeer veel genoegen beleven aan die bezigheid en dat is toch belang rijk, lijkt mij. Gewoon: het ple zier van het uitzoeken". "Genealogie is trouwens meer dan alleen maar het opzoeken van geboorte- en sterfdata. Die gegevens vormen het skelet. Het is de kunst om dat skelet op te vullen met andere feiten. Hoe? Nou kijk, je moet stukken zien te vinden waarin gegevens staan over je voorouders. Die stukken zijn er". "Een voorbeeld van hoe je te werk kunt gaan: vroeger was de sterfte groot, vooral vrouwen stierven jong, welnu, het gevolg daarvan was dat mannen vaak drie of vier keer trouwden tij dens hun leven...als je nu naar het weeskamerarchief gaat, kun je vaak hele stukken vinden over: de inkomsten, de inboedel en ga zo maar door". "Nu zullen sommige mensen zeggen: ja maar. wat heb je aan die feiten? Veel, antwoord ik dan, dank zij dit soort gegevens vul je het skelet op, breng je die mensen tot leven". Om te bewijzen datje vaak leu ke ontdekkingen doet, vertelt Schelhaas een familieverhaal. "Twee van mijn voorouders zijn in de vorige eeuw jong getrouwd. Dat verhaal werd vaak in de fa milie verteld, want het moet zo "Maar waarom trouwden die mensen dan zo jong? Die vraag heb ik me vaak gesteld en dank zij mijn interesse in de genealo gie ben ik op het antwoord geko men. Zo rond 1811 moesten veel mannen met Napoleon naar Rus land. Je kon de dans ontspringen door te trouwen. Dat hebben mijn voorouders dus gedaan". Brugman (3) Over Brugman, de volksprediker die zoveel mensen aan zijn voe ten wist te krijgen, hebben we enige tijd geleden in deze ru briek geschreven. Dat was naar aanleiding van het artikel van de Groningse wetenschapper Van den Hombergh. Hij had dat arti kel naar een aantal gemeenten waar Brugman heeft gepreekt opgestuurd. Ook naar de gemeente Leiden aangezien Brugman hier ook heeft staan te praten als Brug man. De vraag van Van den Hombergh was: wilt u een straat naam naar de prediker vernoe men want dat verdient hij wel. "Nee", zegt de Groningse we tenschapper, "van de gemeente Leiden heeft hij nog niets mogen vernemen. Een aantal andere ge meenten hebben wel op een leu ke manier gereageerd" De commissie straatnamen maar eens gebeld. Wat gaan ze doen met het voorstel van Van den Hombergh? "Heeft die man nog geen antwoord gehad?", zegt de secretaris van de commissie. Schaap. "O, ik dacht anders dat wij hem al hadden laten weten dat we er niets voor voelen om Brugman te eren met een straat" "Waarom niet? Moet u nou ho ren...omdat die prediker nou een paar keer Leiden is geweest, ga je hem toch niet direct eren met een straat. Dat lijkt mij echt te veel van het goede" "We kunnen overigens niet eens een straat naar Brugman noemen", besluit Schaap "Zelfs als we dat zouden willen. We hebben namelijk geen straten

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3