Voorfokken moetje gevoel hebben 'Beseft u wel wat u heeft gedaan?' Opslag kernafval geen enkel risico Gif wijk is sociaal probleem Kleindierenvereniging Ko-Plu-Ko viert 50-jarig bestaan 'Evacuaties nooit nodig' Kamer: alcohol in clubhuizen snel aanpakken 'Kattenbelasting niet haalbaar' Uitzetting dreigt voor Joegoslavisch echtpaar Akkoord over smartegeld Greenpeace-fotograaf WOENSDAG 13 NOVEMBER 1985 PAGINA 19 RIJNSBURG/KATWIJK - Dieren houden is een probaat middel om de da gelijkse sores te vergeten. "Een uurtje in het hok bij de hoenders of konijnen en je voelt je een heel an der mens. Dat hoor ik ten minste nogal eens van on ze leden en het is ook mijn eigen ervaring". door Kees van Kuilenburg Aan het woord is Rijnsburger Piet van der Kwaak, penning meester van de konijnen- en pluimveefokkersvereniging voor Katwijk en omstreken 'Ko-Plu- Ko'. Van der Kwaak is dit jaar 30 jaar bestuurslid van deze 'klein- dierensportvereniging'. Sinds 1960 is hij penningmeester van Ko-Plu-Ko. Hij is echter al sinds 1948 lid van de vereniging. Het is dit jaar echter niet alleen feest voor de schatbewaarder van de van oorsprong Katwijkse vereniging, ook Ko-Plu-Ko zelf jubileert. Dit jaar is het 50 jaar geleden dat de vereniging door een aantal enthousiaste hoender en konijnenhouders werd opge richt. Dat waren de Katwijkers Koe- kebakker, Van de Bent, Guyt en Leen Parlevliet. Alleen de laatste is nog in leven. Hij woont vrijwel alle bijeenkomsten bij die de ver eniging jaarlijks organiseert en is nog steeds een enthousiast die renliefhebber, vertelt Van der Kwaak. Ter gelegenheid van dit vereni gingsjubileum, dat de leden ove rigens al in februari herdachten, wordt een grote jubileumten toonstelling gehouden in sport hal Cleijn Duin in Katwijk. Deze dierenshow, waarop niet minder dan 700 kleindieren - hoenders, duiven, konijnen en enkele ca via's - te zien zullen zijn, wordt donderdagavond geopend door C. Randewijk, secretaris van de landelijke Federatie voor Klein- dierenteelt. Toekomst Het is duidelijk dat fokkers van kleindieren meer met de toe komst dan met het verleden be zig zijn. Hoewel in het archief van de vereniging alle notulen zorgvuldig worden bewaard, weet Van der Kwaak weinig van de historie van Ko-Plu-Ko. "De eerste tentoonstelling werd ge houden bij garage Den Hollan: der in Katwijk", zegt hij. "Dat is waarschijnlijk wel een show ge weest met een gering aantal die ren, want de vereniging telde in de beginjaren slechts rond de 50 leden". Nu is dat ledental ge groeid tot 150. Omdat de vereniging in de loop der jaren meer en meer le den inschreef, moest voor de ten toonstellingen worden omgezien naar een andere locatie. Die werd gevonden in buurgemeente Rijnsburg. Niet minder dan 25 jaar achtereen werd gebruik ge maakt van een van de hallen van de oude veiling Flora in buurge meente Rijnsburg. "Een begrijpelijke stap", zegt Van der Kwaak, "de vereniging kreeg al snel ook niet-Katwijkers als lid en vervult nu een duidelij ke regiofunctie. Waarschijnlijk komen de dierenliefhebbers af op de gezellige sfeer bij Ko-Plu- Ko. Nu hebben we bijvoorbeeld leden uit Noordwijk, Valken burg, Rijnsburg, Leiden en Was senaar. Dan zoek je uiteraard ook in die plaatsen naar een geschik te gelegenheid om de shows te houden. Dat lukte echter niet zo best, vandaar dat het 25 jaar lang de veiling Flora was". Fokken Zoals blijkt uit de naam van de vereniging, is het fokken van die ren vanzelfsrpekend heel belang- Alphenaar wegens incest voor rechter DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - Haar vriend stuurde haar uiteindelijk naar de politie, toen pas bleek dat een achttienjarige Al- phense negen jaar lang te pas en te onpas seksueel werd misbruikt door haar vader. "Onbegrijpelijk", noemde vice-president van de Haagse rechtbank mr. S.F. Kootte, "zij zit misschien wel voor haar he le leven geestelijk in de vernieling. Beseft u wel wat u heeft gedaan?" Die vraag onder andere bleef voor de rechtbankpresident en de officier van justitie mr. A.J. Dek gistermorgen onbeantwoord. De verdachte, een inmiddels geschor ste Alphense hoofdmonteur by de NS, had spijt en berouw, 'wilde dat het nooit was gebeurd'. Mr. Dek twijfelde daar hardop aan. "Van dat berouw is mij hier niets geble ken. Het enige dat u spijt is volgens mij dat het allemaal is uitgekomen. Aangezien kans op herhaling niet is uitgesloten en dit gedrag ook in 1985 niet is te tolereren, eis ik acht tien maanden celstraf'. De ten laste legging behelsde in eerste instantie een geval van ver krachting van zijn dochter op 10 augustus van dit jaar, waarbij de aan alcohol verslaafde Alphenaar op heterdaad werd betrapt door de politie. Ten tweede werd hem in cest ten laste gelegd, ofwel het ple gen van ontucht met minderjari gen binnen een gezin. Mr. Dek trok niet zo'n duidelijk scheidslijn tus sen die twee gevallen, verdediger mr. R.W. la Gro wel, 'omdat er een heel verschil tussen zit'. De ver krachting kan volgens de advocaat niet bewezen worden verklaard. Voor het seksueel geweld ten aan zien van de dochter, vroeg La Gro een mildere straf: een onvoorwaar delijke celstraf en psychiatrische behandeling. Hij gaf de rechtbankpresident daarbij in overweging dat de ver dachte zijn baan kwijtraakt als hij nog langer in de gevangenis moet doorbrengen. Dat zou financiële consequenties voor het gezinsle ven hebben, het contact met colle ga's zou tot een vlotter herstel van het normbesef van de verdachte leiden en de bijna drie maanden die de Alphenaar in de gevangenis van Scheveningen had doorge bracht waren toch al een extra zwa re straf. "Hij zit in de aller onderste rangen, is geïsoleerd en wordt er vernederd. Daar lijdt hij bijzonder onder", aldus La Gro. Het feit dat 'die penose' hem zo op zijn gedrag aankijkt, bewijst volgens mr. Dek al hoe ernstig het misdrijf is. Hij ging er mede daar om niet mee akkoord dat de zaak in beslotenheid zou worden behan deld. De rechtbankpresident wees dat verzoek van de advocaat van de verdachte af, 'ook omdat zedenza ken praktisch nooit meer besloten worden afgewerkt', aldus Kootte. Dek had meer de algemene pre ventie voor ogen. Een lange straf moet tot afschrikking bij anderen leiden. "De schade aan de verdach te moet worden afgewogen aan de algemene preventie. In dit geval staat de straf daar niet tot in ver houding", zei La Gro, die niet dacht dat de lange straf voor zijn cliënt daar nu zo veel aan bij zou dragen. Dek: "Juist een korte straf helpt helemaal niet". De verdachte Alphenaar raakte alleen onder invloed van alcohol van de kook. In '81 zwoor hij de drank af, maar met Pasen 1985 sloeg hij opnieuw de hand aan de fles. Wat al die jaren precies tussen zijn dochter, die naar zeggen van de moeder angst voor haar vader had, en hem is gebeurd, kan hij zich door het drankgebruik niet meer herinneren. "Door de drank wist ik niet meer wat ik deed". De dochter is na het laatste voor val bij familie in Rijnsaterwoude ondergebracht en gaat daar niet eerder weg dan wanneer ze met haar vriend kan gaan samenwo nen. De verdachten verklaarde gis termorgen dat hij het liefst weer zo snel mogelijk met haar thuis wil zijn, 'want nu groeit het gezinsle ven uit zijn verband. Ik hoop dat ik zo spoedig mogelijk vrij ben, zodat ik mijn verplichtingen tegenover m'n gezin na kan komen'. Terugkeer van de dochter naar huis zou volgens mr. Dek fataal zijn en dat wordt ook niet geadvi seerd in een rapport van het Con sultatiebureau voor Alcohol en Drugs, dat naar aanleiding van het voorval is opgesteld. Ook daarin wordt op psychiatrische behande ling aangedrongen. De uitspraak is op 26 november. DEN HAAG (ANP) - Er zijn geen ongevallen bij een opslag- en ver werkingsbedrijf voor radio-actief afval denkbaar waardoor evacuatie nodig wordt. Zelfs in het'ergste ge val, het neerstorten van een vlieg tuig op een met bestraalde splijt- stofelementen gevulde laadmachi- ne, is dat onnodig. De stralingsdo sis aan de grens van het terrein waarop het bedrijf staat is steeds van dezelfde grootte als de jaarlijks individuele stralingsbelasting uit natuurlijke bronnen. Dit staat in het milieu-effectrap- port (mer) dat de centrale organisa tie voor radio-actief afval (covra) heeft opgesteld. De rapportage was niet lokatiegebonden en de be schrijvingen zijn dan ook nog niet toegespitst op de twee mogelijkhe den die de regering heeft, Moerdijk en Borsele. Na een keuze zal de DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Van Zeil (economische zaken) dient voor het einde van het jaar met maatregelen te komen om de verkoop van alcohol in sportkanti nes, buurt- en dorpshuizen aan banden te leggen. Een gelegen heidscoalitie van PvdA en WD maande de bewindsman gisteren bij de stemmingen een einde te maken aan de vergaande oneerlij ke concurrentie van sportkantines en dergelijke met de erkende hore ca. CDA, SGP, RPF, PPR en CPN stemden vergeefs tegen de VVD/ PvdA-motie om de drank- en hore- cawet dienaangaande te wijzigen. Van Zeil heeft zich van meet af aan verzet tegen een dergelijke aanpassing. Hij is het er wel mee eens dat er wat moet gebeuren aan de uitwassen in sportkantines, maar wil liever een regeling via an dere huisregels zoals die is voor zien in de nota 'sport en alcohol' van het kabinet. Het initiatief van PvdA en WD is onder meer be doeld om het houden van bruilof ten en partijen in de kantines, die niets te maken hebben met de ei genlijke functie van het club-on derkomen, tegen te gaan. mer in dat opzicht moeten worden aangevuld. De covra heeft in haar onderzoek niet alleen de gevolgen van de ern stigste ongevallen bekeken. Ook is ingegaan op bij voorbeeld sabota ge, terroristische acties, oorlogs handelingen en onbedoelde ver waarlozing van de faciliteit. Volgens de covra biedt het rap port ondanks het ontbreken van informatie over de precieze opzet van het opslagbedrijf een betrouw baar beeld van de milieu-effectena. De rapportage is opgesteld als voorbereiding op de vergunning aanvraag. Die is op grond van Kernenergiewet nodig voor het uit eindelijke opslag- en verwerkings bedrijf. De ministers van VROM, economische zaken, WVC en socia le zaken beslissen over die vergun ning. Natuur en Milieu, de over koepelende organisatie van milieu beschermingsverenigingen in ons land, vindt het milieu-effectrap port onwetenschappelijk. Dit om dat buitenlandse studies die wijzen op een sterke stralingsbelasting, met name bij gevallen met onver pakt kernsplijtingsafval, door de covra worden genegeerd. Daar naast gaat het rapport er ten on rechte van uit dat lekkages en de fecten aan verpakkingen altijd op tijd worden hersteld, aldus Natuur en Milieu. De milieu-organisaties komen in een later stadium nog met een uitgebreide kritiek op het Covra-rapport. Schapen zwaar verwaarloosd RUINEN (ANP) - Een 46-jarige schapenhouder uit Ruinerwold heeft wegens het opzettelijk ver waarlozen van zijn 112 dieren een proces-verbaal gekregen. Volgens de politie heeft hij bovendien de besmettelijke ziekte rotkreupel niet gemeld, die drie weken gele den in zijn kudde is geconstateerd. In overleg met de algemene in spectiedienst is toen met de scha penhouder afgesproken dat 84 schapen door de agrarische be- drijfsverzorging behandeld zouden worden. Gisteren bleek by controle dat van de 28 schapen waarvoor de man verantwoordelijk was, er tien dood in het land lagen. Een was er zo ernstig aan toe dat het moest worden afgemaakt. De veehouder is met vakantie in Australië. ryk voor de leden van Ko-Plu- Ko. Fokken blijkt echter meer te zijn dan het simpel kruisen van dieren alleen. Het uitzoeken van de juiste paren blijkt ontzettend moeilyk te zijn. "Er zijn er die dat in hun vingers hebben en eens in de zoveel jaren met een nieuwe 'kleurslag' tevoorschijn komen. Sommigen van onze le den zijn al 20 jaar bezig om een goed resultaat te boeken en steeds gaat het mis. Daaruit blijkt datje veel kunt leren, maar dat je voor kruisen gevoel moet hebben". Maar ook de natuur zelf zorgt voortdurend voor verrassingen. Volgens Van der Kwaak is bij het kruisen van de dieren weten schappelijk veel te beredeneren. Hij schat dat redeneren voor 80 procent van invloed is op het re sultaat, de rest bepaalt de natuur zelf. En dan wil dat resultaat wel eens geheel anders uitvallen dan waarop je had gehoopt. Dat is juist het aardige daarvan. Het is volgens mij niet leuk als je van tevoren weet wat het wordt. Dan de aardigheid er snel af'. Een goed resultaat wil echter niet zeggen, dat een nieuwe 'keurslag' ook direct in de boe ken van de landelijke organisatie terechtkomt. Daar gaat een strenge keuring aan vooraf. "Dan kunnen bijvoorbeeld twee witte haren in een zwarte staart al be tekenen dat al je werk jarenlang voor niets is geweest. Die twee haren trek je er natuurlijk uit, dat is toegestaan. Maar ik wil daar mee zeggen dat er streng wordt gekeurd en dat je niet al te snel moet rekenen op succes. Dat blijkt pas na de controle van de keurmeesters", aldus Van der Kwaak. Keuring Die keurmeesters kunnen er morgen ook weer tegenaan op de tentoonstelling van Ko-Plu-Ko. De leden hebben niet minder dan 750 dieren bijeengebracht. Tien keurmeesters van de lande lijke organisatie zullen dan ook de handen vol hebben aan het bekijken van de hoenders, konij nen, duiven en cavia's. Alle bees ten krijgen een keuringscertifi caat. Met een kwalificatie die loopt van onvoldoende naar uit muntend. Die keuring brengt veel span ning mee voor de leden van de vereniging. Immers: drie dagen lang 'siert' het keuringsresultaat het hok van het dier. "Als dat een 'u' van uitmuntend is. is de eige- Onderzoek Vrije Universiteit naar gifwijkbewoners UTRECHT (ANP) - De gifgronden in woonwijken vormen een milieu probleem met ernstige sociale ge volgen. Omdat het geestelijk en li chamelijk welzijn van de bewoners voor een groot gedeelte wordt be paald door het optreden van de overheid, moet die de mensen be ter informeren. Ook moeten men sen zelf kunnen deelnemen aan het vinden van een oplossing. Dat concludeert het instituut voor milieuvraagstukken van de Vrije Universiteit in Amsterdam, dat in opdracht van het ministerie van milieubeheer een serie studies verricht naar de psychologische en sociale problemen in woonwijken die op gifgronden zijn gelegen. Van de 1000 chemische stortplaat sen die de regering de komende 15 jaar gesqneerd wil zien, liggen er ongeveer 50 in woonwijken. Uit het nog lopende onderzoek blykt dat meer dan de helft van de bewoners van buurten op veront reinigde grond onzeker en bang is, zelfs wanneer er nog weinig be kend is over de aard van de veront reiniging. Veel mensen hebben een duidelijk wantrouwen in de over heid, die zij er van beschuldigen in formatie achter te houden. Nervo siteit, irritaties en agressiviteit on der de buren blijken vaak voor te komen. De meeste bewoners maken zich zorgen over de toekomstige leef omstandigheden in hun wijk. Het grootste deel geeft er de voorkeur aan te verhuizen. Voor een niet ge ring deel van de bewoners van ei gen huizen is dit niet mogelijk, om dat de waarde van hun huizen als gevolg van de bodemverontreini ging sterk is gedaald. Zij voelen zich daardoor gevangen. Minister Winsemius (milieube heer), die gisteren aanwezig was op de eerste internationale conferen tie over bodemverontreiniging in Utrecht, bevestigde dat de publie ke onrust in de gifwij ken erg groot is. "Niet alleen de lichamelijke en psychologische gesteldheid van dé bevolking, maar ook hun financië le toestand worden ernstig getrof fen. De mensen voelen zich gegij zeld", aldus de bewindsman, die de conclusies van het onderzoek on derschreef. Er is de laatste vijf jaar grote vooruitgang geboekt in de sane ringstechnologie, maar dat is niet genoeg, aldus de bewindsman. der Kwaak: "De keurmeesters op een tentoonstelling zijn ontzettend streng" naar by wijze van spreken niet by het hok weg te slaan, maar is het een 'o' van onvoldoende dan is dat uiteraard minder plezie rig", aldus Van der Kwaak. "Het is echter de bedoeling dat de fok kers leren van dergelijke keurin gen. Vaak is het zo, dat een klein foutje al bepalend is voor een on voldoende op het rapport. Dat is vervelend, maar een of twee jaar Hogewoning) later heb je toch een prima resul taat", weet hij uit ervaring. Het resultaat van alle inspan ningen van de fokkers uit Kat wijk en omgeving is drie lang te zien in de Katwijkse sporthal Cleijn Duin. Morgenavond van 20.00 tot 22.30 uur, vrijdag van 10.00 tot 22.30 en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. WOUBRUGGF. - Poezen- en kat- tenhouders in Woubrugge hoeven vooralsnog niet bang te zijn dat ze binnenkort voor hun huisdieren belasting moeten betalen. De Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) heeft de mogelijkheden hiertoe op aanvraag van het college van B en W onderzocht, maar komt tot de conclusie dat de invoering van een kattenbelasting niet moge lijk is. Tot nu toe ontbreekt elke wette lijke grondslag voor een dergelijke heffing, maar een wetswijziging heeft volgens de VNG ook nauwe lijks zin. De uitvoering van een ge meentelijke verordening op kat tenbelasting stuit in de praktijk op veel problemen. Kattenhouders zullen zich bovendien niet in gro ten getale aangeven als belasting plichtige. By de hondenbelasting levert dat al grote problemen op. het registeren van katten is hele maal een hopeloze zaak. Volgens de VNG leeft de wens tot invoering van een kattenbelas ting maar bij een klein aantal ge meenten, veel te weinig om een wetswijziging te bepleiten. Vooral het PvdA-raadslid C.A. Hendriks toonde zich tijdens de gemeente raadsvergaderingen een groot voorvechter van kattenbelasting. Na 15 jaar in Nederland ROTTERDAM (GPD) - Het Joegoslavische echtpaar Miljus dat al 15 jaar in Maassluis woont, en een Portugese vrouw van 29 jaar in Rotterdam die op het punt staat te trouwen, moeten op last van de officier van justitie ons land verlaten. Zij beschikken niet over een geldige verblijfsvergunning. Het Joegoslavische echtpaar met een zoontje van 11 en een dochter van 3,5 jaar, had al begin deze week moeten vertrekken, maar door een procedurefout is dit enige dagen vertraagd. De oor zaak van hun uitwijzing is dat zij te lang op ziekenbezoek zyn geweest by de moeder van de vrouw in Joegoslavië. Zonder dat zij zich daarvan bewust waren, bleven zy volgens de Nederlandse wet te lang in dat land, waardoor zij automatisch hun verblijfsver gunning kwijt raakten. In juni dit jaar kwam het gezin terug naar ons land. De man vond werk en kort daarop kreeg het gezin een flat in Maassluis. De politie ontdekte kort geleden bij toeval dat hun verblijfsvergun ning niet meer geldig was en speelde dit door aan de officier van justitie. Inmiddels is een groot gedeelte van Maassluis gemobili seerd om de uitzetting tegen te houden. Zelfs burgemeester Van Es heeft zich voor de familie Miljus ingezet. Klasgenoten van de 11-jarige Alexander hebben een brandbrief geschreven naar staatssecretaris mevrouw Korte-van Hemel (justitie) met het drin- gende verzoek Alexander toch vooral niet het land uit te zetten. De jongen is in Maassluis als een Hollandse jongen opgevoed en spreekt geen woord Joegoslavisch. De Portugese vrouw Do Sameiro, die eveneens het land dreigt te worden uitgezet, woont al vijf jaar in Rotterdam samen met een Chileen die de vluchtelingenstatus heeft. Zij wilde wel eerder trouwen maar echtscheidingsprocedures met de vorige partners, zowel van de Portugese als van de Chileen, stonden dat in de weg. Het actiecomité pro gastarbeiders, dat zich het lot van de Portuge se heeft aangetrokken, vindt dat er sprake is van willekeur omdat de vrouw met haar drie kinderen al vier jaar lang in ons land is gedoogd en eind deze week het land uit zou moeten, terwijl een huwelyk in zicht is dat haar verblijf wettig maakt. Vloerkleed Nog belangrijker vond hy het voorkomen van bodemverontreini ging: "Het heeft weinig zin de rom mel op te ruimen, als men aan de andere kant het vuil onder het vloerkleed blijft schuiven". De be windsman zei dan ook te hopen dat de nieuwe wet bodemverontreini ging spoedig zal worden afgehan deld, zodat deze volgend jaar in werking kan treden. Met dit wette lijk instrument kan worden voor komen dat nieuwe gevallen van bodemverontreiniging ontstaan. De minister opende gisteren te vens de derde beurs over afvalver werking en hergebruik Afvaltech '85, die deze week eveneens in de Jaarbeurs wordt gehouden. Bij de ze gelegenheid sprak hij over een positieve ontwikkeling, omdat van de 30 miljoen ton afval per jaar steeds grotere hoeveelheden wor den ingezameld, gescheiden en op nieuw gebruikt. Bijna de helft van het oud papier en gebruikt glas wordt opnieuw als grondstof ver werkt. Hiermee loopt ons land in Europa voorop. PARIJS (AP) - De Franse regering heeft afgelopen vrijdag een princi pe-akkoord bereikt over het smar tegeld voor de familie van Fernan do Pereira, de Nederlandse foto graaf die om het leven kwam toen het Greenpeace-schip Rainbow Warrior door leden van de Franse geheime dienst tot zinken werd ge bracht. De Franse regeringsadvocaat Soulez-Larivière zei gisteren dat hy de overeenkomst heeft gete kend met de Nederlandse advocaat Spigt, die namens de nabestaan den van Perreira optreedt. Het bedrag heeft betrekking op de vergoeding van schade aan foto materiaal en de morele schade die is geleden door Perreira's vrouw en twee kinderen. De hoogte van het bedrag wilde de advocaat niet noemen, maar deze is vastgesteld volgens de normen die hiervoor in het Franse recht zijn ontwikkeld. Soulez-Larivière zei dat hij en Spigt ook overeenstemming heb ben bereikt over het principe dat de Franse regering een brief zal schrijven aan de familie van Perei ra. Over de inhoud van de brief wil de hy geen bijzonderheden geven. De Fransman staat ook in con tact met de Amerikaanse advocaat Cutler, die namens Greenpeace van de Franse regering schadever goeding eist voor het verlies van de Rainbow Warrior. Volgens hem staat hij over deze kwestie in 'voortdurend contact' met zijn Amerikaanse collega, en hy zei te hopen dat er binnen tien dagen meer duidelijkheid in de zaak is ge-, komen. Soulez-Larivière behartigt ook de belangen van de twee Franse geheime agenten Mafart en Prieur, die in Nieuw-Zeeland terecht staan wegens doodslag in verband met de affaire. Nadat Winsemius met een kogel een glasplaat aan diggelen had geschoten als opening ruimde hij samen met zijn nieuwe 'mascotte' Max Milieu de scherven op. de Afvaltech '85, (foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19