Brieven schrijven nog steeds populair Jong zijn in Colombia Nog steeds goed resultaat bij International Pen Friends Europa op 't spoor WOENSDAG 13 NOVEMBER 1985 PAGINA 17 Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 - 144941, toestel 242 Schriftelijke reacties sturen naar Leidsch/Alphens Dagblad, t.a.v. KITS, antwoordnummer 10050, 2300 AB Leiden. Een postzegel plakken is niet nodig. e leven al gewerkt. Zijn huid is gerimpeld door de zon, zijn smalle handen ruw en geschil ferd en zijn haar wit van het gruis. Omar werkt als arbeider in een Colombiaanse steengroeve, maar eigenlijk zou hy het liefst bakker zijn. Met een lichte twinkeling in de donkere Indiaanse ogen vertelt hij over de ploegendienst in de salpetermijn. De dagelijkse ar beid is hakken van stenen: met een negen kilo zware hamer elke dag 150 stuks, die hij ook zelf moet inladen. De stenen worden gebruikt voor de produktie van kalk, dat op zijn beurt weer ge bruikt wordt voor cement en kunstmest. Onderzoek Zielig vindt hij zichzelf niet. In heel Bogota lopen genoeg kinde ren rond die even vroeg als hij opstaan om naar hun werk te gaan, Hij voelt zich eigenlijk te groot voor speelgoed. Een race fiets of rolschaatsen hoeven voor hem niet. Hij wil liever makkelij ker werk: de stenen inruilen voor fris, wit deeg in een bakkerij. Alleen in de Colombiaanse hoofdstad (vijf miljoen inwo ners) werken ongeveer 240.000 kinderen van onder de zestien jaar, zo blijkt uit een onderzoek van de wetenschapper Roberto Gutierrez. Gutierrez verwerkte zijn bevindingen in een boek, ge titeld "Het drama van mindeija- rige arbeiders". De meesten werken net als Omar in de steen groeven, in steenfabrieken of op bouwplaatsen. Omar herinnert zich, dat hij op zijn vyfde al de handen uit de mouwen moest steken. Toen woonde de familie nog in Socota, een klein dorp op een dag reizen van de hoofdstad. Met zijn vader en andere familieleden vertrok hij elke ochtend naar de akkers om daar als dagloner wat bij te verdienen. Met wieden, mais oogsten, graan snijden en aard appels rooien verdiende hij on geveer anderhalve gulden per dag. Dat geld was, net als nu, een aanvulling op het gezinsinko- Dood Omar was te jong om zich echt veel uit die tijd te herinneren. Het enige dat hem nog levendig voor de geest staat is de dood van zijn hond Mariscal, die elke dag mee ging naar het land. "Hij viel dood neer onder een boom. Zij hadden hem gif gegeven omdat hij op een veld was gekomen waar iemand pas had gezaaid. Dat is wat ze deden op het land: honden doodmaken zodat zij het mais niet kapot konden maken". Het leven in de stad is anders. In Bogota kan je werk krijgen alsof je een volwassene bent, vindt Omar. Maar je moet het dan wel waarmaken, voegt hij er aan toe. Toen hij zeven was, ver huisde hij naar Bogota. Vader was het gezin vooruitgegaan. Hij had een baan gevonden in een steengroeve en de directie vond het goed als hij voor zijn ge zin een onderkomen bouwde op het terrein van de mijn. Beetje bij beetje kwam de rest van de familie over. Omar arriveerde per bus met zijn oom, tante en oudere neven. Toen het huis er eenmaal stond, kwam zijn moeder met de kleine broertjes en zusjes. Het was lo gisch dat hij ook zou werken in de steengroeve. Veel van zijn vrienden werken op een bouw plaats of repareren autobanden. Hij verdient per lading stenen meer dan dertig gulden. Maar daarvan moet hij wel een tientje afstaan aan de eigenaar van de steengroeve. Het geld gaat alle maal naar zijn moeder die er Midden in het gesprek komt een fotoboek ter tafel. Rita Duquesnoy, vertegenwoor digster van de International Pen Friends in Nederland, kan nog steeds in vervoering raken als ze vertelt hoe een van haar Amerikaanse pen vrienden destijds voor haar wist te regelen dat ze vlak in de buurt van Ronald Reagan kon komen. Naast een eigen gemaakt kiekje, waarop de president en zijn vrouw vrij ver weg naast een vliegtuig trap staan, heeft ze een staatsiefoto van Amerika's eerste man geplakt. "Zo dicht bij hem in de buurt, dat is net alsof je vlak bij konin gin Beatrix bent geweest. En hij heeft nóg naar me ge- derland heeft gemaakt. Zestien- zwaaid ook". honderd nieuwe mensen hebben Naast haar zit Neil O'Donnell, zich aangemeld, een bewijs dat voorzitter van de International brieven schrijven geen uitgestor- Pen Friends, met 135.000 leden ven hobby is. in 153 landen de grootste corres- Toen O'Donnell in 1965 met pondentieclub ter wereld. Neil., het idee van een Pen Friends- O'Donnell, voorzien van een club kwam, verklaarde iedereen zwaar Iers accent, en Rita Du- hem voor gek. Daar was geen in- quesnoy hebben elkaar een dag teresse meer voor, werd hem van eerder voor het eerst ontmoet: „Als je zijn accent niet kunt vol gen moet je gewoon zeggen dat hij wat langzamer praat, dat heb ik ook al een paar keer gedaan". Het bezoek van O'Donnell heeft mevrouw Duquesnoy te danken aan de grote ledenwinst die ze de laatste maanden in Ne- door Runa Hellinga allerlei kanten verteld. Hij zette advertenties in kranten in vijftig landen en kreeg van alle kanten reacties. De eerste tijd konden zich alleen maar mensen aanmel den die in het Engels schreven. Tegenwoordig bemiddelt de club voor mensen die Engels, Frans, Duits, Spaans of Portu gees kunnen schrijven. „Ik krijg vaak brieven van mensen die al leen maar in het Nederlands kunnen schrijven, maar die moe ten we helaas teleurstellen", zegt mevrouw Duquesnoy. Waarom zoeken mensen cor respondentievrienden? Er zijn veel alleenstaanden en jongeren lid van de club, mensen die via de post een vriendenkring op bouwen. „Maar", zo benadrukt zé uitdrukkelijk, „we zijn geen huwelijks- of contactclub. Ik krijg stapels brieven die dat denken, die iets schrijven in de trant van: ik zoek een man met een goede baan, liefst geen bartype. Maar daar zijn wij niet voor. Het komt natuurlijk wel eens voor dat mensen elkaar goed leren kennen en trouwen. Dat houden we natuurlijk niet te gen maar het is beslist niet de op zet". O'Donnell toont een brief waarin twee penfriends hun hu welijk aankondigen. Hij krijgt vaker uitnodigingen voor huwe lijken over de hele wereld toege stuurd. Mensen gaan vaak correspon deren om hun talenkennis te ver beteren, om contacten te leggen voor eventuele vakanties, of ge woon, omdat ze graag iets over een ander volk horen. Er zijn ook ouders van geadopteerde kinde ren die corresponderen met mensen uit het land waar het kind vandaan komt, om het zo toch wat van die cultuur mee te geven. Mevrouw Duquesnoy onder houdt zelf een drukke correspon dentie. Ze heeft een aantal pen friends in Amerika, ze schrijft met een echtpaar uit Zuid-Afri- ka, iemand uit Australië en een leraarsechtpaar in Frankrijk: „Je hoort op een andere manier aller lei dingen die met de wereldpoli tiek te maken hebben. Die vrouw uit Zuid-Afrika vertelt bijvoor beeld hoe het is om boodschap pen te doen terwijl er rellen zijn, dat brengt het wel dichter bij". Leeftijd Wat is leuker dan van je hobby je beroep maken. Deze leerlingen van de Noorderwiek-school in Leiden hebben daartoe de eerste stap gezet en gaan aan het eind van het schooljaar de wijde (mode)wereld in. Ze zijn de laatsten der Mohikanen want hun couture-klas is inmiddels vervangen door een driejarige oplei ding mode en kleding, die razend populair is. Nieuwe stijlen uitdenken, leuke kleren maken en die ook verkopen, dat staat de 88 leerlingen, die als eerste onderdeel van de eindexamenopdracht winterjassen ontwierpen, maakten en showden, voor ogen. Op de foto een groepje leerlingen in hun werkstukken waaruit blijkt hoe verschillend de opvattingen over mode kunnen en moaen zijn. (foto Holvast» Iedereen die een leesbare brief in een van de genoemde talen kan schrijven, kan in principe lid worden van de club. Voor vijfen twintig gulden wordt een lijst met 16 namen toegestuurd en komt de naam van het nieuwe lid bij achttien anderen op de lijst. In principe kunnen er dus 32 cor respondentievriendschappen ontstaan. Bij aanmelding moeten leden wat informatie geven over hun leeftijd, hun beroep, hun hobby's en de landen waarmee ze willen corresponderen. De club selecteert mensen die bij el kaar passen. Zo wordt rekening gehouden met de leeftijd en zal een zestigjarige nooit de naam van een twintigjarige krijgen. Het lidmaatschap is een jaar gel dig. Mensen kunnen jaar na jaar lid blijven, maar vaak schrijven ze zich pas weer in als ze behoef te hebben aan nieuwe adressen. Penvrienden zijn tot achter het ijzeren gordijn te vinden, hoewel het contact met die landen vaak wat moeilijk loopt. Een wer vingscampagne in Rusland hou den, dat lukt bijvoorbeeld niet. Wel heeft een Indiase vertegen woordiger ooit vijfhonderd for mulieren naar de Sowjet-Unie gestuurd, die binnen de kortste keren op waren. Omdat geldex- port in de Oosteuropese landen streng verboden is, betalen die leden niets. Ook in de Derde Wereld be staat er veel belangstelling voor de club. Een probleem is daar soms de slechte postdienst. O'Donnell: "Er zijn landen, voor al in Afrika, maar ook in Azië, waar de post zo slecht werkt, dat je er bijna geen brief heen kunt sturen. Als we aanvragen krijgen voor correspondentie uit of met die landen, raden we het ook af, omdat dat gewoon zonde is van het geld en de moeite". Vooral in Taiwan en Hongkong is er veel belangstelling van mensen die iets aan hun talen willen doen. Ruilen Mensen in de Derde Wereld denken vaak dat iedereen in het Westen rijk is. Brieven waarin om geld wordt gevraagd, komen dan ook wel eens voor. Mevrouw Duquesnoy: „Dat is natuurlijk niet de bedoeling. We zijn geen financiële hulporganisatie. Maar ik weet ook van een dame met een dochter van een jaar of acht die correspondeert met een pen- friend uit Korea met een dochter die een paar jaar jonger is. Zij stuurt de te kleine kleren naar haar op en die andere vrouw is daar heel blij mee. Als mensen zoiets regelen en daar plezier in hebben, is daar natuurlijk geen bezwaar tegen". Er wordt trouwens wel meer geruild in de club. Er is zelfs een postzegelruilbeurs, maar ook kaarten, souvenirs, poppen en boeken worden naar elkaar op gestuurd: „In principe kun je met iedere hobby bij de club te recht, als je maar van schrijven houdt. Er zijn zoveel verschillen de soorten mensen bij aangeslo ten. Leraren, schrijvers, kunste naars, scholieren, huisvrouwen, werklozen, noem maar op. En we hopen dat al die contacten leiden tot een wat betere verstandhou ding in de wereld". Wie belangstelling heeft voor de International Pen Friends, kan schrijven naar postbus 340, 2280 AH Rijswijk. Graag een postzegel bijsluiten, anders wordt het allemaal wat duur voor r Duquesnoy. eten, kleren en schoolboeken voor koopt. Geen plaats Maar van schoolgaan is geen sprake. Vorig jaar ging Omar niet naar de lessen. Dit jaar wilde hij zich aanmelden, maar toen bleek de derde klas waar hij officieel in hoort vol te zijn. Twee van zijn broertjes kregen wel een plaats. De derde werd net als hij weer naar huis gestuurd. De meeste kinderen werken, net als Omar, zo weet de jonge arbeider te vertellen. "Als je een plaats krijgt op school, heb je maar een halve dag de tijd om te werken. Dan kun je beter een combie aangaan. Je zoekt ande ren om je baantje te delen. De kleinsten kunnen de metalen staaf in de rots duwen om de ste nen los te wrikken. Anderen hak ken met de houweel tot de ste nen naar beneden komen. Weer anderen stapelen ze op. Zo spaar je heel wat werk uit. Je moet dan wel het loon delen, maar zo ver dien je tenminste nog iets". (IPS) Als je van reizen houdt en ook nog een beetje redelijk de pen kan hanteren moetje zeker mee doen aan de opstelwedstrijd 'Eu ropa op 't spoor'. Dat is een wed strijd voor jongeren van 17 tot en met 25 jaar met als prijzen trein- tickets voor een maand reizen door Europa en daar komt dan nog eens een reisbeurs van 500 gulden bovenop. Waarom nou zo'n wedstrijd? Nou, dat komt omdat er een co mité in Nederland bestaat dat tot taak heeft om de samenwerking in Europa te bevorderen. Dat co mité denkt steeds plannetjes uit en de opstelwedstrijd is er één Voorlopig heb je trouwens nog wel even de tijd want de inzend termijn sluit pas op 1 april vol gend jaar. Je bent bij het schrij ven van het opstel wel gebonden aan een aantal onderwerpen. Je kunt dus niet zomaar eventjes wat uit je duim zuigen. Om eens een paar onderwer pen te noemen: 'Op reis in Euro pa in het jaar 2000', 'Europa, bij drage tot oorlog of vrede?, en 'Het Europa van mijn ouders'. Er zijn nog wel meer onderwerpen, maar dat kun je beter allemaal bij het comité navragen. Dat co mité is gevestigd in Amsterdam en telefonisch te bereiken onder r 020-760222. Wordt vervolgd. De secretaris van de c 'Geldwerving' van de Hervorm de Kerk, ds. W. H. den Ouden (Schiebroek), is wat de kerkelij ke inkomsten betreft nog steeds optimistisch. Vertoonde 36 pro cent van de hervormde gemeen ten bij 'Kerkbalans 1985' een da ling of een gelijkblijven van de opbrengst, 64 procent kwam ge middeld 4,74 procent hoger uit in vergelijking met de actie van 1984. Bovendien kon een aantal gemeenten waar sprake was van daling zich in de loop van het jaar nog redelijk herstellen. "Ondanks alle negatieve be richten over alles wat kerk heet en na vyf jaar economische re cessie mag dankbaar geconsta teerd worden, dat - landelijk ge zien - de rek er nog steeds niet uit is", schrijft ds. Den Ouden in het blad 'Woord en Dienst'. In 1970 bedroegen de inkom sten van alle kerkvoogdijen 84 miljoen gulden. In 1983 was dat ruim f. 225 miljoen. In 14 jaar een vermeerdering van f. 141 mil joen. Met een inflatie van onge veer 132 procent over deze perio de lag de Hervormde Kerk in 1983 ongeveer f. 30 miljoen vóór op 1970. Den Ouden: "Tegenover afnemende kerkelijke belang stelling staat een toenemende bewustheid van heel velen die er nog altijd bij willen horen". 'Kerkbalans 1986' heeft als motto: 'Doorgeven'. Zeven ker ken doen eraan mee. De actie (van 12 tot 26 januari) is nu voor de vijftiende keer. Bijbel. Volgend jaar zullen de bijbelgenootschappen van de wereld ruim f. 80 mihoen uitge ven voor het vertalen, drukken en verspreiden van de bijbel, vooral in landen van de Derde Wereld. Zo deelt het Nederlands Bijbelgenootschap mee. Het We- reldbijbelfonds steunt landen waar bij belwerk niet geheel uit eigen inkomsten kan worden be kostigd. Het Nederlands Bijbel genootschap heeft f. 4.125.000 toegezegd. Op iedere bijbel die in ontwik kelingslanden wordt gekocht leggen de bijbelgenootschappen tussen de f. 7,50 en f. 10 toe. Protestantenbond. De Ne derlandse Protestantenbond - een open, vrijzinnige geloofsge meenschap - heeft op dit ogen blik ongeveer 9000 leden en 5000 belangstellenden. Dat wordt meegedeeld in het jaarverslag. De algemene vergadering is op zaterdag 23 november in Nun- speet. Het verslag van de NPB (die ook een afdeling heeft in Sassen- heim, Woubrugge en Wassenaar) straalt vertrouwen uit in de toe- komsige taak en mogelijkheden van de geloofsgemeenschap. Het meldt stabiliteit tot lichte groei en veijonging in plaatselijke be sturen en ledenbestand. Voor de opleiding tot pastoraal medewerker of voorganger be staat veel belangstelling. Naast Amsterdam wil men nu ook in Zwolle beginnen met het eerste deel van deze praktisch-pastora- le cursus in samenwerking met de Vrije Gemeente en vrijzinnige heryormden. (Het Thorbecke- huis in Zwolle is het landelijk centrum van de bond). Het landelijke bezinningspro- gramma van de Protestanten bond zal een voorlopige afron ding krijgen op een beraads- en ontmoetingsweekeinde begin ju ni volgend jaar in Dalfsen. Jubileum. Maandag is het veertig jaar geleden, dat ds. S. Kooistra predikant werd in de Hervormde Kerk. Hij werkte als zodanig achtereenvolgens in Beerzerveld, Sint Anna Paro chie, Welsrijp, Puttershoek, Lis- se (1963 tot 1968), Delfshaven en Menaldum. Vorig jaar ging hij met pensioen. Ds. Kooistra is ook lid van de hervormde synode geweest. Acht jaar was hij eindredacteur van het 'Hervormd Weekblad', het orgaan van de Confessionele Vereniging. Nu is hij nog voorzit ter van de redactie en (sinds het overlijden van dr. C. Bezemer) waarnemend eindredacteur. (Ds. Kooistra woont in Apel doorn, Eerste Wormenseweg 185, 7331 MZ). Gearresteerd. Omdat bij een verkeerscontrole in hun auto kinderbijbels en boeken van de Amerikaanse evangelist Billy Graham en de (overleden) Duitse theoloog Dietrich Bonhoeffer werden gevonden, heeft de Tsje choslo waakse politie enige tijd geleden twee jonge evangelische christenen gearresteerd. Dat is nu pas bekend geworden. Bei den zijn student. Een van hen, Jan Vecan, nam alle verantwoordelijkheid op zich. Hij zit nog steeds vast. De ander, Marek Rohacek, werd in middels vrijgelaten. De ouders van de twee studen ten kregen huiszoeking. Daarbij werden dingen in beslag geno men die met de 'verbreiding van illegale lectuur' niets te maken hadden. De ouders van Vecan hebben hun zoon maar eenmaal mogen bezoeken. Zonde. Pastoor Giorgio Vac- ca uit Villanova Tulo op Sardinië wil de 23-jarige Sarde Pietro niet accepteren als peter (geestelijk vader) voor de 13-jarige Gianni Corrias. Pietro zou als peter moe ten optreden bij de toediening van het vormsel aan de jongen. Reden voor de afwijzing is, dat Pietro samenwoont met de Duit se Susanne Wagner. "Die man leeft in zonde en moet daarom ver worden gehouden van de sa cramenten", is het oordeel van de dorpspastoor. De ouders van de vormeling blijven bij hun keuze. "Pietro mag erbij zijn óf er wordt helemaal niet ge vormd". Inmiddels bemoeit het hele dorp zich ermee. Ook daar staan twee partijen fel tegenover el kaar. Beide willen van geen wij ken weten. Gevangenis. De paters Al- phonse de Valk en Edward Col leton uit Toronto (Canada) moe ten terechtstaan wegens 'versto ring van de openbare orde'. Ze hadden met een ketting de achteringang van een abortuskli niek afgesloten omdat de meeste bezoekers daar het gebouw bin nengingen sinds bij de hoofdin gang een permanente wacht aan wezig is van rooms-katholieken tegen abortus. De kliniek is in strijd met de wet, zeggen de paters. Die staat alleen abortus toe in een erkend ziekenhuis en dan nog onder voorwaarden. Er loopt een ge rechtelijk onderzoek tegen de kliniek. De autoriteiten willen met eventuele sluiting van de kli niek wachten tot de uitslag daar van bekend is. In een voorlichtingsfolder zegt pater De Valk, dat priesters en religieuzen bereid moeten zijn om voor niet-gewelddadige actie tegen abortus de gevangenis in te gaan. Hervormde Kerk: beroepen te Lienden kandidaat A. van Wijk Hardinxveld-Giessendam; aangenomen naar Akkrum kan didaat mevrouw H. P. Hummel; beroepbaar mevrouw E. van Dijk Groningen. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Rotter- dam-Delfshaven J. Krytenburg Sliedrecht.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17