5 D T Va 'We kunnen het nu grootser aanpakken' Vandenbergh grote afwezige Stadions Mexico zijn bijna klaar voor WK Kasparov pleit voor wijziging A. nva:..iid kViinr li'rf Regels moeten veranderen W ielersponsors vinden elkaar Biljarters akkoord over profcircuit Guy Thijs kiest voor routine Feyenoord wil schade verhalen WOENSDAG 13 NOVEMBER 1985 SPORT PAGINA 13 opgesteld door een groep van grootmeesters. Er moet een vak bond komen voor schakers uit oost en west die de reglementen gron dig moet herzien. Ik ben nu wel de nieuwe kampioen, maar ik ben niet in staat al deze problemen alleen op te lossen. Daar hebben we een 22-jarige Armeniër zich verrassend democratisch stelsel voor nodig", van vergaande uitspraken. „Ik wil de op de mooiste dag van leven Na het stopzetten van het eerste geen schandaal veroorzaken. Maar gedeelte van de tweekamp MOSKOU (Reuter/AP) - Gari Kas parov lijkt zijn zaterdag veroverde wereldtitel schaken aan te grijpen om nog feller dan voorheen te plei ten voor het veranderen van de re gels bij het kandidatentoernooi. Tijdens de persconferentie na het de titel, onthield de mijn mening over de gang t ken bij de tweekamp is niets veran derd". Maandag pikte Kasparov in een in terview de draad van het uiten van harde kritiek op Anatoli Karpov en de voorzitter van de internationale schaakfederatie (FIDE), Campo- manes, weer op. Hij liet weten nog steeds zeer ontevreden te zijn met de huidige regels en te pleiten voor een raad van grootmeesters. Die moet de gang van zaken bij een tweekamp om de wereldtitel beter Kasparov wil regelen. „De regels moeten worden tweekamp bruari door de Campomanes, be schuldigde Kasparov zijn oppo nent Karpov en de Filipijn van sa menwerking. Hij noemde het twee tal in enige interviews Karpoma- nes. „Ik had op het moment van afbreken goede kansen te winnen. Het was Karpomanes waar ik ech ter niet van kon winnen. Ik heb nu de hulp van de rest van de schaak wereld nodig om die combine te verslaan." ROOSENDAAL (GPD) - Het Bredase bedrijf Skill wordt volgend seizoen co-sponsor van profploeg Skala. Beide partijen tekenen vandaag in Breda een sponsorovereenkomst die geldt voor één seizoen. Dat houdt in dat een aantal renners een kort geding aangespannen tegen Skill geen belang meer heeft bij de uitspraak die de rechter doet. Gari Kasparov (links) ontspande zich gisteren j wereldkampioenschap met een partijtje voetbal. de toekomst een de wereldtitel be perken tot 24 partijen. Bij een gelij ke eindstand behoudt de kam pioen zijn titel. Een revanche-twee- kamp wil de wereldkampioen in de een tweekamp tegen de toekomst afschaffen. De cyclus die van de kandidaten-cyclus een uitdager moet aanwijzen, moet Gari Kasparov maakt overigens van acht spelers worden samenge- volgens de 22-jarige Sovjet worden geen deel uit van het Russisch steld. verlengd van twee naar drie jaar. schaakteam dat deelneemt aan de wereldkampioenschappen scha- In het vraaggesprek maakte Kas- ken voor landenteams, die van 15 parov ook bekend dat het nog niet tot 28 november in de Zwitserse werd onttroond, maakt wel deel uit zeker is dat de revanche die Kar- stad Luzern zullen worden gehou- jw A' pov heeft, inderdaad binnen 100 den. De organisatie van het dagen begint. De verslagen kam- schaaktoernooi heeft dit dinsdag pioen maakte zaterdag achter de meegedeeld, schermen al duidelijk de twee kamp graag verschoven te zien Een woordvoerder van de de or- nPTTDMr 1AMD1 0 naar een later tijdstip. Dat zou het ganisatie zei dat de Russische pn ^t^rna?iSif aanwijzen van een uitdager van de schaakbond geen reden heeft op- wereldkampioen, waarvoor ook de gegeven voor de afwezigheid Bracht, voor het driebandencircuit Westduitse promotor De voormalige wereldkampioen Anatoli Karpov, die door Kasparov het team, en de woordvoerder uitte het vermoeden dat beide schakers zo kort na hun titelstrijd misschien niet met elkaar in een team willen zitten. De andere Russische spelers zyn: Alexander Beljavski, Rafaël Vaganian, Lev Poloegajevski, Ar- De affaire kreeg de afgelopen da gen een verrassende wending. Het kwam tot een breuk tussen de gro te groep eisers. Skala toonde zich alleen bereid de renners in dienst te nemen waarmee Skill reeds een overeenkomst had afgesloten. Ze ven renners (Frits Pirard, Adrie en Jan van Houwelingen, Jean Ha- bets, Peter Pieters, Ger Jacobs en Dirk Waaijenberg) reageerden hierop positief en tekenen vandaag een éépjarig contract. Het is duidelijk dat de niet gerust waren op de uitspraak van de rechter. Zij kozen daarom voor zekerheid, terwijl anderen, onder wie manager Hans Vogelaar, nu buiten de boot dreigen te val len. „Maar het was te riskant voor ons om onze positie op te hangen aan dat groepje", licht Jan van Houwelingen toe. „Uiterlijk afgelo pen vrijdag moesten we Skill laten weten of we akkoord gingen. Wij hebben voor zekerheid gekozen, te meer daar Skill vrijwel aan al onze eisen wilde voldoen. Financieel worden we er niet slechter van. Al leen de zekerheid voor wat er na het volgend seizoen moet gebeu ren, ontbreekt. Het gaat om een contract voor één jaar. In de wieler sport is het echter gebruikelijk dat Hans Vogelaar heeft enerzijds begrip voor het besluit van de ren ners, maar betreurt het anderzijds dat zij niet op de uitspraak van de rechter hebben gewacht. „Dat zou verstandiger geweest zijn. Wat ma ken die paar dagen nu nog uit? Ik vind het alleen jammer dat die ren ners onze advocaat en mij niet heb ben ingelicht over hun beslissing". Vogelaar voelt nu aankomen dat er voor hem bij de nieuwe Skala- ploeg geen plaats is. „Ik ben bij geen enkel gesprek betrokken, maar misschien komt dat nog wel". Johan Lammerts kreeg een aan bieding om kopman te worden, maar wacht eerst verdere gesprek ken met Skill af. „Want ik houd vast aan het twee-jarige contract dat ik destijds heb getekend", zegt Lammerts, die ook nog een uit wijkmogelijkheid heeft naar de nieuwe ploeg van Roy Schuiten. Op welke basis de beide sponors volgend seizoen gaan samenwer ken, wilde Jan Monshouwer, die namens Skala de onderhandelin gen voerde, nog niet kwijt. Er be staat ook nog onduidelijkheid over ploegleider wordt. Waar- Genie Knetemann, die een aanbieding heeft gehad van Skala, wil eerst het kort geding af- r gerond zien. Knetemann zat de af- schijnlijk kr{jgt de huidige ploeg- gelopen dagen in het buitenland, leider Ben van Erp de Belg Roger maar werd uitvoerig op de hoogte Swerts naast of zelfs boven zich. gehouden door Hans Vogelaar. „Op dit moment tekent hij zeker nog niet voor die ploeg", aldus Vo- Volgens Monshouwer hoeven er uit de bestaande Skala-ploeg geen j -kt j i j it wei ciuk.dinuiut;ii, wddivuui uuau c gegeven vuu i uc aiwciiguciu van - o>iuv«.iuci gcuiumciijiv uai r ef Nederlander Jan Timman nog in Kasparov. De Russische schaak- th,ur Joesoepov, Vassili Smislov, je nooit verder vooruit kijkt dan ontraft aanmerking komt, nog verder uit- bond had in september een selectie Alexander Tsjernin en Andrei So- ircuit van de steuen. Bij verlies in de revanche van tien spelers opgegeven, onder kolov. Op Tsjernin na zijn allen Bayei^Dat akkoord°werd gisteiren ^eeft Karpov namelijk het recht op -PP? g beide titelkandidaten. Na af- grootmeester. één jaar. Het belangrijkste i ons dat we weer een jaar gang kunnen". buiten gebracht door de Bel gische biljartgrootmeester Ludo Dielis. In de principe-overeen komst ontbreekt de dwingencfê voorwaarde, dat de proflicentie- houders geen gelegenheid krijgen uit te komen in de internationale toernooien om de kampioenschap pen van de traditionele biljart-or ganisaties (CEB en UMB). Volgens de voorzitter van de Eu ropese federatie (CEB), de Neder lander Jean Graus, houdt de nieu we opstelling van Bayer een ope ning in, die tot volgende onderhan- sclrorebigerfen scheuringen^jTde BRUSSEL (GPD) - Erwin Vandenbergh komt niet voor op de lijst van achttien spelers top kunnen mogelijk worden ver- die de Belgische bondscoach Guy Thijs gisteren bekend maakte voor het duel op 20 meden. Graus: „Aan één voorwaar- november tegen Nederland. Vandenbergh liep twee weken geleden een spierverrekking K™rï? «u ^oldfan- op in het bekerduel van Anderlecht tegen Lierse SK en is sindsdien niet meer in actie teiten op verzoek van de spelers geweest. „Hij is niet in orde vóór de wedstrijd tegen Nederland", aldus Thijs, wiens hebben laten vallen. Wel wil hij voorlopige selectie op het eerste gezicht verdedigende accenten verraadt, nog steeds de organisatie van het De terugkeer van verdediger Hugo Georges J^run (23). „Ik mis daar op het treffen met Oranje is nage noeg gelijk aan die van de vorige interland tegen Nederland. Mor gen komt de selectie voor het eerst bijeen in het Heizel-stadion. Na de centrale training reizen de Belgen naar Knokke voor een trainings kamp. Zaterdag staat een oefen partijtje tegen het beloftenteam op het programma, waarna Thijs zijn selectie terugbrengt tot zestien man. Zondag zijn de spelers vrij. Maandag en dinsdag verblijft de selectie in Kraainem (vlak bij Brus sel). gelaar. „Hij voelt zich verantwoor- renners te verdwijnen Dat bete- kent dat de ploeg volgend jaar uit ruim 20 renners gaat bestaan. „Door deze versterkingen hebben wij nu in elk geval de mogelijkheid om volgend jaar een groot interna tionaal programma te rijden. De contacten met Skill waren er al sinds de Tour de France, maar raakten daarna een tijdje op dood spoor. Van onze kant is er echter altijd de bereidheid geweest tot sa menwerking. Toen het kort geding begon, is Skill weer bij ons terug gekomen. De grootste hap van het budget wordt door ons op tafel ge legd. Maar dank zij de inbreng van Skill kunnen we het volgend sei zoen veel grootser aanpakken". wereldkampioenschap adopteren. Daar is de CEB tegen. Als Afrika, Broos in de selectie is - nahet weg- routine^ Broos is volgens mij Azië, Zuid- en Noord-Amerika ech- vallen van Vandenbergh - het speler die ons daar nog iets bij kan ter voor de verkoop van de organi- meest opmerkelijk. De 33-jarige brengen", aldus Thijs, die ook de satierechten door de UMB zijn, speler dan moeten wij toch oppassen om 1979 zelf niet plaatsen. We hebben weliswaar bij de buitengewone vergadering in Luxemburg een zwaarwegende be slissing genomen, maar toen was er nog geen enkele opening. Nu i isolement te elftal, dat toen in Wenen tegen Oos- die er wel. Ik tenrijk speelde. In juni fungeerde de oud-Anderlechtspeler als proef konijn in Mexico, waar de Belgi sche bondsarts Michel d'Hooge zich op de hoogte stelde van Walter Meeuws en Luc Millecamps in gedachten had. „Meeuws is nog niet speelgerech tigd en Millecamps is niet beschik baar". Broos krijgt van Guy Thijs de voorkeur boven Gerard Plessers, die niet eens op de voorlopige lijst op korte ter- omstandigheden waaronder vol- van achttien voorkomt. Ook de waarbij ik graag persoonlijk de Eu- moet worden. mijn nog wel nieuwe gesprekken, gend jaar tijdens het WK gespeeld aanvallers Mare Degrijse (Thijs: „Hij speelt zaterdag met de belof- Broos verraadt ten") en Eddie Voordeckers ko niet voor in de Belgische se lectie, die maar drie echte spitsen ropese belangen verdedig." De CEB besloot negen dagen gele den de toekomstige categorie be roepsspelers uit te sluiten van hun De rentree ook iets van de twijfels die Thijs heeft met betrekking tot het competities. De nationale bond, de ontmoeting met Nederland werd KNBB, gaat volgens voorzitter La- geweg dat voorbeeld volgen. trum van de defensie. In de vorige telt: Alex Czerniatynski, Nico Clae- ROTTERDAM (GPD) - Feye noord stelt de KNVB aanspra kelijk voor de eventuele finan ciële schade die de club zal lij den door de overeenkomst tus sen de voetbalbond en Film- Net. Het presidium van de Rotterdamse eredivisionist heeft dat deze week schrifte lijk meegedeeld aan het bondscollege en het bestuur Betaald Voetbal. Door de uitzendingen van wedstrijden op de Abonnee-tv vreest Feyenoord een daling van het aantal toeschouwers bij de eigen thuis-duels. „We verwachten zeker dat die uit zendingen invloed zullen heb ben op het bezoek in de Kuip", aldus voorzitter Gerard Ker- kum van de club, die fel ge kant is tegen de verbintenis met FilmNet. „Onze belangen kunnen er door worden geschaad. Daar om hebben we die brief ge stuurd, waarin we de KNVB aansprakelijk stellen voor eventuele financiële schade. Dat zal moeilijk te bewijzen zijn, maar dat zullen we in elk geval wèl proberen. (beiden Standard Luik) efr nieuwkomer Danny Veyt (Ware- gem). De naam van Enzo Scifo, in de eerste wedstrijd geblesseerd langs de kant, is in vergelijking klaarde daf gisteren. Over het Kaarten In België zijn overigens nog vol op kaarten in omloop voor de inter land volgende week in het Feye- noord-stadion. Een woordvoerder van de Belgische voetbalbond ver met de vorige ontmoeting nieuw de selectie evenals die van Philip Desmet (Waregem). De voorbereiding van de Belgen tal niet-verkochte kaarten wenste hij zich niet uit te laten. „Er wordt streng op toegezien dat de kaarten niet aan Nederlandse supporters Erwin Vandenbergh: geblesseerd verkocht worden", aldus de woordvoerder. De voorlopige selectie van Bel gië: Jean Marie Pfaff (Bayern Mün- chen), Jacky Munaron (Ander lecht), Eric Gerets (PSV), Georges Grün (Anderlecht), Franky Vande- relst (Club Brugge), Michel Ren- quin (Servette), Leo Vanderelst (Club Brugge), Rene Vandereyken (Anderlecht), Jan Ceulemans (Club Brugge), Frankie Vercauteren (An derlecht), Nico Claesen (Standard Luik), Alex Czerniatynski (Stan dard Luik), Hugo Broos (Club Brugge), Philip Desmet (Ware- gem), Danny Veyt (Waregem), Leo Clijsters (Waterschei), Enzo Scifo (Anderlecht) en Michel Dewolf (AA Gent). Nieuwe plannen Engels voetbal LONDEN (Reuter) - Het bestuur betaald voetbal in Engeland heeft gisteren noodgedwongen nieuwe voorstellen op tafel gelegd om de eenheid in de League te bewaren. De voorstellen dragen lijk een financieel karakter. Zo wordt de herstructurering van de derde en vierde divisie goedge keurd, mits de financiële lasten niet afgewenteld worden op de clubs uit de eerste en tweede divi sie. Voorts krijgen de clubs, wier wedstrijden regelmatig op de tele visie worden uitgezonden, een gro ter deel van de inkomsten uit die rechten. Bovendien worden de gel den uit sponsoring van het betaal de voetbal uitsluitend verdeeld over de clubs uit de twee voor naamste divisies. Het League-bestuur werd min of meer gedwongen tot hervormin gen over te gaan, nadat de clubs uit de tweede divisie zich gistermor gen akkoord verklaarden met de plannen van de clubs uit de hoog ste divisie. Die plannen behelsten een afscheiding in het betaalde voetbal van de eerste en tweede di visie. In de eerste divisie.zou het aantal clubs teruggebracht worden tot twintig, de eerste divisie zou uitgebreid worden tot vier en twin tig. Momenteel tellen beide divi sies twee en twintig verenigingen. De lagere divisies zouden aan hun lot worden overgelaten. Promotie- en degradatieregelingen zouden komen te vervallen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Hobby/model centrum t-t Woningverbetering Creatieve vrijetijds besteding >T Alles over tuinieren MEXICO-STAD (GPD) - Mexico probeert zich klaar te stomen om een goede indruk te kunnen ma ken op de inspectiecommissie van de FIFA, de internationale voetbal organisatie. De definitieve beslis sing over het houden van de we reldkampioenschappen voetbal in Mexico zal vóór 15 december van dit jaar moeten worden genomen. De Mexicaanse voetbalautoritei ten beweren bij hoog en bij laag dat alle voorbereidingen zo goed als rond zijn. Het nabij het centrum van Mexico-Stad gesitueerde cen trum voor de internationale pers staat echter nog altijd in de bouw- steigers. Maar men verzekert dat het perscentrum een dag voor de officiële loting, op 15 december, in gebruik zal kunnen worden geno men. Telefoons Ook in bijna alle van de acht uit verkoren stadions ontbreekt het vooralsnog aan de door de FIFA geëiste persinstallaties. Er zijn wel ruimtes vrijgemaakt. De telefoons en de schrijf- en telexmachines zul len later komen, zo heet het. Wel is er overal voldaan aan de door de FIFA per stadion apart geëiste zit- capaciteit, aldus een woordvoerder van de Mexicaanse voetbalbond. Dat betekent niet dat alles per fect in orde is. In de stad Toluca, zo'n 60 kilometer ten zuidoosten van Mexico-Stad, helt een hoek van het voetbalstadion de „Bonbo nera" (de bonbon-doos) licht over. Volgens de plaatselijke autoritei ten is dat echter niet het gevolg van de zware aardbevingen die Mexico in september troffen, maar het re sultaat van de verbouwingen. Een probleem apart vormen de entreegelden. Er gaan geruchten dat de FIFA, uit angst voor lage be zoekersaantallen en vanwege de problemen rond de duizenden zit plaatsen die zich in privébezit be vinden, een totaalbedrag van de Mexicaanse autoriteiten eist. Naar het heet is Mexico in principe wel voor zo'n idee te vinden, maar wil men het door de FIFA geëiste be drag drukken. Dat vanwege de scherpe devaluatie waaraan de Me xicaanse peso de afgelopen maan den onderhevig is geweest. Volgens de Mexicaanse voetbal bond zijn in het belangrijkste sta dion van Mexico-Stad, het „Azte- ca", en in de stadions van Guadala jara en Monterrey trouwens al op lossingen gevonden voor de loges en zitplaatsen in privébezit. De ei genaars hebben in hun contracten staan dat ze gedurende 99 jaar gra tis elk willekeurig spektakel in het stadion mogen bijwonen. Roet Alleen in het stadion van Leon, in de schilderachtige provincie Guanajuato, kunnen de privé-zit- plaatsen nog roet in het eten gooi en. De plaatselijke voetbalvereni ging die het stadion runt, zegt niet in staat te zijn om de bijna 1 mil joen dollar die aan entreegelden verloren dreigt te gaan, te betalen. Tot nu toe heeft de club tevergeefs oproepen gedaan aan de eigenaars van de loges om evenals bij de WK van 1970 wèl entree te betalen. In het Azteca is de situatie opge lost door er nieuwe loges bij te bouwen. Die nieuwe loges worden voor meer dan 100.000 dollar per stuk verkocht. De explotatiemaat- schappij van het stadion kan daar om het verlies van de 16.000 niet betalende plaatsen opvangen. Het gaat om meer dan 7 miljoen dollar. Als het om een autoverzekering gaat laat u dan adviseren door een assurantiekantoor met dit vignet. Tóp-Adviseurs in Assurantiën Het advies van een NVA-assurantie-adviseur is altijd vakkundig. Vvi NVA Koningin Wilhe/minalaan 72. 3818 HP Amersfoort

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13