'Veel bewoners tegen afsluiting Morsweg' Anglia en BBC 2 moeten blijven Winst nutsbedrijven uitkeren aan burger Enquête moet uitsluitsel geven Rode Kruis krijgt eigen rolstoelbus Compromis in zicht over Brill Tegenvoorstel kabelbestuur Merenwijk Joling verovert Leiden Krakers eruit en er weer in actiel in vrije tijd MAANDAG 11 NOVEMBER 1985 LEIDEN LEIDEN - Veel bewoners van de Morsweg zien het niet zitten dat hun straat ge heel of gedeeltelijk wordt afgesloten voor autover keer. Dat althans verklaart Jan Los, een van de bewo- nprs van de Morswee Het schlllc,rldt oplossingen goed ners van ae iviorsweg. net een rytje te krijgen, houdt de hindert hem dat de gemeen- meente te, zoals hij zegt, voortdu- woners rend suggereert dat de Morsweg meeste bewoners vóór af sluiting zijn. Het niet meer toelaten van auto's in het gedeelte van de Morsweg tussen de Rijnzichtbrug en de La- ge Morsweg, is een van de plannen Onaanvaardbaar die de gemeente onlangs tijdens Daarnaast denkt de gemeente ook aan andere oplossingen, zoals het instellen van een 30 km/u-zone met snelheidsbeperkende voorzienin gen en het instellen van eenrich tingsverkeer. Om de meningen over de op ^■ge- enquète onder de be- ondernemers in de onder belanghebben den in de straten daar omheen. Dit omdat enkele verkeersmaatrege len ook gevolgen hebben voor de verkeersdrukte in de omgeving van de Morsweg. - -x/-. De winkeliers in de Mórsstraat informatiebijeenkomst op tafel hebben een eventuele gehele of ge- deze straat veiliger deeltelijke afsluiting al onaan- °e vaardbaar genoemd. De gemeente 'an zou in verschillende verlagen van va~ bijvoorbeeld projectvergaderingen over deze kwestie echter hebben gesteld dat de meeste Morswegbe- woners vóór afsluiting zijn. En dat is niet juist, aldus Los. te maken. Volgens tellingen gemeente rijden in dit gedeelte deze straat per etmaal 2500 wa gens. Aanzienlijk minder dan voor de ingebruikname van de Lelylaan - toen reden er nog 6000 per etmaal door. Maar toch nog teveel voor een woonstraat waarvan een ge deelte bovendien dienst doet als hoofdfietsroute, en wil daarom de huidige verkeers situatie laten voortbestaan. "Het terugbrengen van het aantal auto's van 6000 naar 2500 per etmaal was al een grote stap. We moeten er nu ook weer geen hofje van maken. Er is hier geen sprake van chaotische toestanden en het aantal ongeluk ken is volgens mij nihil", zegt hij. Een stillere Morsweg zou vol gens hem funest zijn voor de win keliers in die straat. "En daar mo gen de bewoners ook wel eens aan denken". Bloemist C. van der Voort beaamt zijn uitspraak vol mondig. "Toen het hier stiller werd, merkten we dat meteen aan onze omzetcijfers". Overigens plaatsen Van der Voort en Los vraagtekens bij de schatting van het aantal personen wagens dat per etmaal door de straat rijdt. Een van de bewoners heeft zelf een aantal keren gedu rende de spits geteld en kwam op veel lagere cijfers uit. De Morswegbewoner Los rechtsen bloemist Van der Voort: "Afsluiting is funest voor de winkeliers Lage Morsweg Hij weet uit eigen ervaring dat veel Morswegbewoners een - ge- Behalve een volledige afsluiting Stehïke - afsluitmg helemaal - de Morsweg tussen de Rijn- niet zien zitten. Om de een of ande- zichtbrug en de Lelylaan, heeft de gemeente ook enkele minder vér- ièr'niet voor hervoetlicht, strekkende plannen gepresen teerd. Deze houden een afsluiting in tussen Rijnzichtbrug en de Lage Morsweg en een afsluiting tussen de Lage Morsweg en de Lelylaan. hy. Los vindt zelf dat het met de drukte in de Morsweg wel meevalt volg dat het in een bepaald gedeel te van de Lage Morsweg veel druk ker wordt. "De bewoners van die straat zullen daar vroeg of laat te- Afsluiten van de Morsweg gen in opstand komen", aldus Los. brengt volgens Van der Voort en Van der Voort ku .digt overigens Los grote verkeersproblemen met .nu al aan dalt als de gemeente tot zich mee. Zo zullen de vrachtwa- afsluiten van de Morsweg over- gencombinaties die enkele winkels gaat? de winkeliers alle mogelijke moeten bevoorraden in de straat legale middelen zullen aangrijpen dan geen kant meer op kunnen. Te- om dit te verhinderen. "We zullen vens wordt de Morsweg dan moei- er ons njet t>ij neerleggen". Los is lijker bereikbaar voor politie, w£d djt betreft terughoudender, brandweer en vuilniswagen. Ge- -Als straks uit de enquête blijkt heel of gedeeltelijk afsluiten van dat 90 procent van de bewoners vóór afsluiten is. dan zal ik toege- deze straat heeft bovendien tot ge ven dat ik me schromelijk heb ver gist. Ik hoop echter wel dat alle be woners, zowel voor- als tegenstan ders, de enquête invullen. Pas dan krijgen we een objectief, eerlijk beeld". Cru Gemeente-voorlichter Wim Is- sendonck zegt dat veel mensen die in het gedeelte van de Morsweg tussen de Rijnzichtbrug en de La ge Morsweg wonen, zich tijdens een informatiebijeenkomst inder daad vóór het nemen van verkeers maatregelen hebben uitgesproken. (foto Holvast» De gemeente heeft echter nooit ge zegd dat alle Morswegbewoners -. en dus ook bewoners uit andere ge deelten van die straat - daar voor zijn. "Zo cru hebben we dat nooit gesteld". Issendonck verklaart tevens dat een aantal mensen in dat gedeelte van de straat wel voelt voor afslui ten. "Met nadruk op het woord 'aantal Overigens hoefden men sen tijdens die informatiebijeen komst niet te kiezen voor êén van de verschillende varianten. Daarin hopen we juist met de enquête een beter inzicht te krijgen", aldus Is sendonck. LEIDEN - Er is zaterdagmorgen voor het Leidse Rode kruis een eind gekomen aan het lenen van rolstoelbussen bij zusterorganisa ties in de regio. Uit de opbrengst van de 1-2-3-show ('84/'85) zijn aan het hoofdbestuur van het Neder landse Rode Kruis in Den Haag 20 rolstoelbussen geschonken, waar van de afdeling Leiden er zaterdag één kreeg. "Geen overbodige luxe dus", aldus directeur Mostert, hoofd vervoerdienst, bij de aanbie ding. Colonnecommandant, dokter P.J. van Dongen, had ervoor ge zorgd dat de standaarduitvoering van een Fiat Ducato kon worden omgebouwd tot een vergrote uit voering, waardoor er vijf in plaats van drie rolstoelpatiënten kunnen worden vervoerd. Door een schen king van de Stichting Steun door Rabobanken te Utrecht kon het plan van Van Dongen worden ver wezenlijkt. Behalve voor rolstoel patiënten zal de bus ook worden ■gebruikt bij oefeningen vervoer van materialen en colonne- leden leden. Door het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis is als voorwaarde gesteld, dat het afde lingsbestuur in de komende vijf jaar geld moet reserveren om in 1990 een bus aan te schaffen. Komt de afdeling Leiden dan nooit meer zonder bus te zitten? Mostert hoopt het. "Wij zullen in elk geval proberen de taken van het Rode Kruis naar behoren te vervullen. Verder hangt het af van de vrijwil lige bijdragen van leden collectes en giften' Ont werp-programma D'66 LEIDEN - De krakers van het voormalige pand van Brill aan de Oude Rijn willen tot 10 december de tijd hebben om te onderzoeken of ze het monumentale gebouw zelf kunnen aankopen. Indien dit niet lukt, zullen ze er vrijwillig uit gaan op het moment dat de univer siteit een koper heeft gevonden. Zo luidt ongeveer het compro misvoorstel van de kant van de krakers. Het college van bestuur van de Leidse universiteit denkt er iets anders over. Zij heeft als tegen voorstel: het Brill-complex kan op gas en licht worden aangesloten als er door de krakers aan de volgende voorwaarden wordt voldaan. 1) Als er een koper is gevonden, moeten de krakers er binnen twee weken uit; 2) de krakers moeten de bezwa ren tegen de bouw van een schei dingsmuur intrekken en de men sen die zich met de bouw gaan be zighouden toelaten; 3) de krakers moeten afzien van een hoger be roep en gegadigden voor eventuele koop toelaten. De krakers zijn bereid eventuele kopers en bouwers toe te laten, mits er een vergunning voor de scheidingsmuur is en de muur op de goede plaats komt. Voor het in trekken van het hoger beroep voe len ze niets, als het college van be stuur ze niet tot 10 december de tijd geeft. Vanmorgen hebben de krakers makelaar Proper al laten weten een optie op het pand te ne- Vanmiddag om twaalf uur is er over beide voorstellen met het col lege van bestuur bij de advocaat van de krakers in Den Haag ge sproken. Het vorige week dinsdag gehouden kort geding is een week aangehouden in afwachting van de schikkingsvoorstellen. FILM - De befaamde tragikomedie van regisseur Ettore Sepia, 'Bruti, sporchi e cattivi' is morgenavond vanaf 20.15 uur te zien in de kapel zaal van K&O aan de Oude Vest. Deze nog geen tien jaar oude film staat bol van de zwarte humor over de zelfkant van de moderne Ro- samenleving. bieding van de rolstoelbus geschiedde voor he 1 het De afdelingsvoorzitter, J.C. van Eijden, mocht voor de gelegenheid even plaats r bestuursleden kijken verwachtingsvol toe. Zou de motor het doen aan de Apollolaan. 1 achter het stuur. Colonne- Ifoto Fred Rohdc) LEIDEN - D'66 in Leiden wil de gemeentelijke belastingen en ta rieven de komende vier jaar in principe niet meer dan trendma tig verhogen. Wordt er winst ge maakt op nutsvoorzieningen, dan zal die aan de burgers moeten worden teruggegeven in de vorm van tariefsverlaging. Behalve de noodzakelijke bezuinigingen bij de gemeente, moet er ook geld worden vrijgemaakt voor nieuw beleid. Dat zijn enkele punten uit het voorlopige verkiezingsprogramma van D66 voor de gemeenteraads verkiezingen van volgend jaar. Het concept-programma wordt vrijdag 29 november besproken en vastge steld door de leden. De Leidse democraten willen dat er, naast het aantrekken van kanto ren en hoogwaardige industriële bedrijven, ook wordt geprobeerd kleine en middelgrote industriële LEIDEN - Het bestuur van de stichting kabelnet Meren- ander wijk (SKM) voelt er niets voor dat de Engelse televisiezen der Anglia (ITV) geheel en de zender BBC 2 gedeeltelijk Nieuwe leden/donateurs kunnen van <je televisieschermen verdwijnen. Het dagelijks be- zich aanmelden by het Leidse Ro- stuur Van de organisatie die de ontvangstmast in Oegst- ^ideTte^l-srnos Giften zijn geest beheert, heeft deze - tijdelijke - maatregelen onlangs SomTetvfn 'zondT dat welkom op girorek. 46800 t.n.v. voorgesteld om plaats te scheppen op de kabelnetten voor de satellietzenders Sky Channel en Europa TV. Penningmeester Ned. Rode Kruis, afdeling Leiden. Overigens werd afgelopen vrij dag de hoofdprijs van de vorige 1- 2-3 show in Leiden uitgereikt door KRO-medewerkster Mariëtte beheerders Bruggeman. De gebroeders Kamp- kabelnetten huis uit Oegstgeest Het bestuur van de SKM vindt het niet nodig is dat het bestuur van de 'mast' op de stoel gaat zitten van de in de verschillende de regio. Bovendien bij die zijn deze maatregelen niet i gelegenheid een personenauto. eenstemming mét eerder gemaak- LEIDEN - De fans lagen aan zijn voeten. Er werd gerukt en geplukt om maar zo dicht moge lijk bij hem te komen. Zanger Gerard Joling veroverde zater- middag ook Leiden. Het waren huis Vroom Dreesmann was gewoon te klein om de vele lief hebbers. vooral meisjes, een glimp van Joling te laten op vangen. Zelfs aardige vaders met stevige schouders konden dat leed niet verhelpen. Daarom werd zijn optreden gehouden op het terrein naast Van Bergen Henegouwen aan de Botermarkt. Bij het nummer 'Love is in Your Eyes' was er geen houden meer aan. De vele honderden toegestroomde Jo ling-aanhangers vielen toen echt in zwijm. (foto Fred Rohdc» te afspraken. Overigens is het vol gens de SKM volgens de statuten niet eens toegestaan dat BBC 2 slechts gedeeltelijk wordt doorge geven. De SKM vindt dat de organisatie die de mast beheert - of zoals zij officieel heet: de gemeenschappe lijke regeling antenne-energievoor ziening Leiden en omstreken moet vasthouden aan het zogehe ten 'supermarkt-idee'. Dit houdt in dat de gemeenschappelijke rege ling in de toekomst een pakket moet doorgeven met 'verplichte' programma's (met name de Neder landse en Vlaamse zenders) en een aantal niet verplichte zenders, af hankelijk van het aantal kanalen dat tot ter beschikking is. Schotelantenne Het dagelijks bestuur van de ge- meenschappelijke regeling anten ne-energievoorziening wil dit 'su permarkt-idee' in de toekomst nog steeds doorvoeren. De regeling heeft vorige maand echter een schotelantenne tot haar beschik king heeft gekregen waarmee de satellietzenders Sky Channel en Europa TV kunnen worden ont vangen. Het probleem is nu dat de mees te kabelnetten in de regio vol zit ten, terwijl op dit moment nog geen zekerheid is welke program ma's in de toekomst al dan niet ver plicht moeten worden doorgege ven. Daarover komt pas meer dui delijkheid als de mediawet door de Tweede Kamer is vastgesteld. Als het 'supermarkt-idee' nu al wordt doorgevoerd, moeten de kabelex ploitanten een aantal maatregelen treffen, met het risico dat sommige daarvan later overbodig blijken. Petitie De SKM heeft nu een voorstel in gediend bij het dagelijks bestuur van de gemeenschappelijke rege ling waarin Europa TV en Sky doorgegeven, zonder dat ders geheel of gedeeltelijk hoeven te worden geschrapt. Bij dat voor stel heeft de SKM trouwens een 'petitie' gevoegd van 30 abonnees, die spontaan in het geweer zijn ge komen tegen het voorstel om Ang lia en BBC 2 tijdelijk van het scherm af te voeren. Het voorstel van de SKM houdt in dat er een verplicht pakket wordt samengesteld met de zen ders Nederland 1,2 en 3, de Vlaam se zenders BRT 1 en 2, en een apart kanaal voor Omroep Rijnland en ccn kabel informatiekrant. In dit verplichte pakket zou dan tevens een kanaal voor Europa TV moe ten worden ingeruimd. Op dat ka naal kan gedurende de uren dat Europa TV niet uitzendt, Music Box worden doorgegeven. Tevens zou er dan een keuzepak ket moeten worden samengesteld met alle buitenlandse zenders, abonnee-televisie en de satelliet zenders Music Box, Sky Channel en TV 5. In tegenstelling tot wat nu het geval is, worden dan de volledi ge programma's van TV 5 én Music Box doorgegeven. De regeling kan volgens de stich ting kabelnet Merenwijk al in het voorjaar van 1986 worden doorge voerd. Met verplichtingen die de Mediawet met zich mee zal bren gen is in het SKM-voorstel reke ning gehouden. Wel moeten nu al kanalen worden vrijgehouden voor zenders die pas de komende jaren gaan uitzenden. De SKM wil dat haar oplossing voorlopig voor de jaren 1986 tot en met 1988 geldt. bedrijven aan te trekken. Die zou den dan kunnen worden gehuis vest in Roomburg. Verder voelt D'66 wel iets voor het plan van ambtenaar Keijser om een regiona le ontwikkelingsmaatschappij op poten te zetten. B ree straat D'66 wil, wat woningbouw be treft. dat verdichting van bepaalde woonwijken - zoals Zuid-West - de voorkeur krijgt boven uitbreiding. De Breestraat mag van deze partij worden afgesloten, mits er bij het centrum voldoende parkeergele genheid wordt verwezenlijkt. D'66 denkt daarbij in eerste instantie aan de bouw van een parkeergara ge op het ir. Driessenplein. Bij de gemeentelijke directie mi lieu moet, aldus het verkiezings program, een meldpunt worden in gesteld voor milieuklachten. Het personeel by deze directie moet trouwens worden uitgebreid door middel van de zogeheten herbezet- tingsgelden. In zijn concept-program doet D'66 onder meer ook de suggestie om fietstunnels te laten adopteren door scholen. Die zouden deze tun nels dan ook moeten onderhouden en beschilderen. De democraten zijn in beginsel voorstander van verlenging van de horeca-sluitings- tijden, onder een aantal strikte voorwaarden. In het D66-programma wordt ook het voorstel gedaan om een jaarlijkse (aanmoedigings)prijs te geven voor beeldende kunst en li teratuur. Ook pleit de partij voor een veelvuldig gebruik van mu ziektenten, bijvoorbeeld in het Leidse Hout. In de Leidse Hout zouden ook meer open-lucht eve nementen moeten worden gehou den, zoals toneelvoorstellingen en concerten. De Leidse democraten willen verder dat de werkgroep Emanci patie Leiden opnieuw wordt inge voerd, er meer bewaakte fietsen stallingen komen, fietspaden veili ger worden gemaakt door het snoeien of weghalen van struikge was, de bibliotheek buiten de be zuinigingen blijft en dat de binnen stad aantrekkelijker wordt ge maakt voor het winkelend publiek onder meer door avond- en zon- 'dagwinkels. Ruzie met politie over parkeren LEIDEN - Een 32-jarige Leidenaar is gisteravond slaags geraakt met de politie naar aanleiding van een parkeerprobleem. De man had zijn auto geparkeerd op de Oude Rijn maar kon daar nauwelijks meer wegkomen. Toen dat uiteindelijk was gelukt wilde de heetgebakerdeautomobilist met twee agenten in discussie over de Leidse parkeerproblemen. Om dat de agenten daar weinig trek in hadden begon de man klappen uit te delen. Eén van de agenten raak te daarbij licht gewond. De politie heeft de automobilist uiteindelijk meegenomen naar het bureau waar hij, ter kalmering, enige tijd werd ingesloten. LEIDEN - Een drietal krakers van een pand aan de Lokhorststraat heeft bij de Leidse politie aangifte gedaan van huisvredebreuk en ver nieling. De eigenaar van de woning had vrijdagavond de spullen van de krakers, drie meisjes in de leeftijd van 22 tot 28 jaar, op straat had ge zet en enkele kennissen in de wo ning gezet. De politie heeft de eige naar daarop laten weten dat deze gang van zaken niet door de beugel kon. Het drietal krakers, inmiddels in het gezelschap vaneen dertigtal sympathisanten, eisten dat hun woonrecht zou worden hersteld. De politie, die met zes man ter plaatse was, besloot in overleg dat de woning aan de krakers moest worden teruggegeven. Een drietal, dat trachtte één en ander te verhin deren, werd aangehouden. INBRAAK - Bij een inbraak in een galvanisch bedrijf aan de Lan- gegracht in Leiden is vorige week een hoeveelheid materiaal buitge maakt ter waarde van ongeveer 10.000 gulden. De inbrekers zyn het bedrijf binnen gekomen door een ruit in te slaan. Greenpeace De Dierenbescherming Leiden en Omstreken besteedt morgen avond vanaf 20.00 uur in 'In den vergulden Turk' aan de Steen- straat aandacht aan walvissen, door middel van een film. waar bij ook het werk van Greenpeace onder de aandacht wordt ge bracht. A. Viergever van de milieuorganisatie is gastspreker. Gepensioneerden De groep gepensioneerden van de Leidse afdeling van de Abva- Kabohoudt morgenochtend de jaarlijkse ledenvergadering. Dat gebeurt in het AbvaKabo-kan- toor aan de Drifstraat. Aanvang 14.00 uur. Tekenfilms K&O. Oude Vest 45, vertoont woensdagmiddag vanaf 14.30 uur tekenfilms met Tom en Jerry. Supermuis. Woody Woodpeckerf en vele andere striphelden. Voor afgaand wordt een lachfilm met Spanky in dé hoofdrol gedraaid. Gebak De Helianth. Herenstraat 5c. wordt morgenavond om 20.15 uur een demonstratie gegeven van het suikervrij bakken van Sinterklaas- en Kerstlekkernijen. Voedingsdeskundige V. de Jong spreekt en demonstreert op deze avond. Bazar Het bejaardentehuis 't Huis op de Waard'. Kaarsenmakers straat 2. houdt woensdag de jaarlijkse bazar van 10.00 tot 12.00 een 14.00 tot 17.00 uur. Er is een grote rommelmarkt met ver koop van meubelshandwerkar- tikelen en boeken en een rad van avontuur. LEIDEN - In de Zijlsingel is. om- streeks tien uur gisterochtend, een woonboot naar de bodem ge zonken. De boot was door onbekende oorzaak van de kant losgeraakt en naar het midden van de singel gedreven waar hij water begon te maken. De brandweer, die snel ter plekke was. heeft met drie pompen getracht te voorkomen dat de boot naar de bodem van de Zijlsingel zou zinken, maar dit mocht niet baten. De eigenaar van de woonboot, een 26-jarige Leidenaar (rechts op de foto), kwam thuis toen het gebeuren in volle gang was. ifoio Holvast

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3