Nieuw wapen bij aanpak wanbetaling Nederlandse tulpen uit... Japan Tincrisis woekert voort Kostenstijging hindert KLM Proef met 'energiesleutel' Succes Wallraff: grote koppelbaas gearresteerd Bouwbedrijven willen af van premiesysteem "STARDUST" VRIJDAG 8 NOVEMBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (GPD) - Om een eind te maken aan het toene mend aantal wanbetalingen, overwegen de vier grote steden (Den Haag, Amsterdam, Rotterdam en Utrecht) de invoering van 'energiesleutels', waarmee een klant in principe niet meer stroom afnemen dan het betaalde voorschotbedrag toestaat. Rond de jaarwisseling zou al wor den begonnen met de produktie van enkele duizenden sleutels, een moderne versie van het vroegere muntje. In Rotterdam begint in no vember al een proef met dergelijke apparatuur onder personeelsleden van het energiebedrijf, zo hebben woordvoerders van .de in Amster dam en Zaandam gevestigde be- drijvencombinatie IPC/Alreso be kend gemaakt. Met de invoering van "energie- sleutels" zou een eind komen aan het huidige systeem van afsluitin gen bij wanbetaling. De klant moet met de sleutel naar het plaatselijk elektriciteitsbedrijf gaan, om het Koopkracht in Oost-Azië het ineest gestegen NEW YORK (UPI) - In de afgelo pen tien jaar is de koopkracht van industrie-arbeiders verreweg het sterkst toegenomen in de opko mende industrielanden van Oost- Azië. Dit blijkt uit een rapport van de Conference Board, een onder zoeksorganisatie van het Ameri kaanse bedrijfsleven. De Conference Board heeft voor de periode 1975-1984 voor 28 lan den de ontwikkeling van het ge middelde uurloon in de industrie gecorrigeerd voor de inflatie. Daar uit zijn Taiwan, Zuid-Korea, Singa pore, Griekenland en Hongkong naar voren gekomen als de landen waar de reële koopkracht het sterkst omhoog is gegaan. Koplo per is Taiwan met een toeneming van 112 procent. Daarna komen Zuid-Korea met 100 procent, Sin gapore met 88 procent, Grieken land met 66 procent en Hongkong met vijftig procent. Slechts in twee landen is de koopkracht in de ge- apparaat daar in een computer te laten programmeren. Daarmee koopt de klant voor een bepaalde tijd een hoeveelheid stroom. In principe kan op deze manier wor den voorkomen dat mensen meer stroom afnemen dan het betaalde voorschotbedrag toestaat. De GEB's lijden nu nog een enorme schade door de vele honderden miljoenen betalingsachterstand. De apparatuur zou, wanneer de sleutel bij 50.000 aansluitingen wordt geinstalleerd, bijna 450 gul den per klant gaan kosten. Dat staat, aldus een woordvoerder van IPC, "in geen verhouding" tot de financiële problemen waarin de energiebedrijven door het toene mend aantal wanbetalers nu verke- Een woordvoerder van de ver eniging van elektriciteitsbedrijven in Nederland (VEEN) noemt de mededelingen van IPC en Alreso "voorbarig". De invoering van energiesleutels zou nog jaren op zich kunnen laten wachten. "Er is in ieder geval geen sprake van dat landelijke invoering wordt over wogen". Het Haagse energiebedrijf ontkent met IPC en Alreso in on derhandeling te zijn over de aan schaf van energiesleutels. De proef die in november in Rot terdam van start gaat richt zich, al- Vrees voor 'anarchie' op grondstoffenmartk LELYSTAD - Minister Smit-Kroes heeft gisteren de nu voltooide rijks weg A6 officieel geopend, Het verkeer tussen Muiderberg en Emmeloord heeft nu de beschikking over een snelweg met 2x2 rijstroken. «foto anpi LONDEN (Rtr/ANP) - tuatie op de internationale tin- markt zal zeker nog een week voortduren. Tweedaags spoedbe raad van de in de Internationale Tinraad (ITC) verenigde produce rende en verbruikende landen is gisteren afgesloten zonder resul taat. Volgende week donderdag zullen de afgevaardigden voor de derde keer binnen twee weken bij eenkomen, zo is meegedeeld in Londen. De crisis op de internationale tin- markt brak uit op 24 oktober. De beheerder van de buffervoorraad van de ITC liet toen weten geen geld meer te hebben om de tinprijs via steunaankopen boven het afge sproken minimum van 8.500 pond sterling per ton te houden. De prijs kelderde daarop op de Londense metaalbeurs (LME), met de markt in het Maleisische Koeala Loem- poer bepalend voor de internatio nale tinhandel, tot 8.140 pond. Dat was voor het bestuur van de LME aanleiding de handel stop te zetten. De Londense markt is nog steeds gesloten en zal dat waarschijnlijk ook blijven tot de volgende bijeen komst van de 22 ITC-landen. Het onvermogen van de ITC-lan den om de crisis te bezweren, bij- Koersverschillen drukken winst AMSTERDAM (ANP) - De KLM heeft over de eerste helft van dit jaar een hogere omzet, maar een iets lagere nettowinst behaald dan over dezelfde periode vorig jaar. Koersverschillen hebben de lucht vaartmaatschappij parten ge speeld, zo blijkt uit het halfjaarbe richt. De bedrijfsinkomsten stegen met elf procent tot ruim 3.2 mil jard, maar de bedrijfslasten stegen twaalf procent tot 2.95 miljard gul den. Het resultaat werd bovendien De daling van de winst vindt gro tendeels zijn oorzaak in een ongun stige ontwikkeling in het tweede kwartaal. De KLM schrijft dit toe aan koersverschillen, die geleid hebben tot grotere bedrijfskosten. Het afgelopen halfjaar betekenden die verschillen een nadeel van 68,5 miljoen gulden, tegenover een Enquête naar voorbeeld door extra geld beschik baar te stellen, leidt met de dag tot groter ongenoegen bij het bestuur van de LME, de tinhandelaren op beurs en de schuldeisers van de ITC. De tinraad heeft bij banken tussen de 300 en 400 miljoen pond sterling geleend om steunaanko pen te kunnen financieren. Eerder deze week liet een groep van zes tien schuldeisers weten bereid te zijn uitstel van schuldaflossing te geven mits de ITC-landen meer geld beschikbaar stellen en borg staan voor de al aangegane lenin gen. Zij verlangden uiterlijk vrij dagmorgen een reactie van de ITC. maar zullen die als gevolg van het mislukken van het spoedberaad niet krijgen. De Britse regering heeft al de verantwoordelijkheid aanvaard voor haar aandeel in de schuld van de ITC, maar de Europese Ge meenschap, die binnen de tinraad met één stem spreekt, wil alvorens zich garant te stellen voor de schul den eerst een grondig onderzoek van de boekhouding van de ITC. Ook tegenover de tinhandelaren op de LME heeft de ITC aanzienlij ke verplichtingen. De raad heeft zich contractueel vastgelegd op de aankoop van duizenden tonnen tin, maar is bij de huidige stand van zaken niet in staat de contrac ten na te komen. Als de ITC defini tief zou besluiten om de steunaan kopen te verminderen of helemaal stop te zetten valt een forse daling van de tinprijs te verwachten, wat voor de handelaren een enorme strop zou betekenen. Het bestuur van de LME zit met de crisis ook behoorlijk in zijn maag. Het vreest dat de positie van de hele metaalbeurs in gevaar kan komen. Sinds de handel in tin werd stopgezet worden er ook op de andere metaalmarkten in Lon den aanzienlijk minder zaken ge daan. De voorzitter van het be stuur, Jacques Lion, deed gisteren een beroep op de Britse premier Margaret Thatcher om tussenbeide te komen. „Als het principe van vertrouwen in de internationale handel wordt losgelaten zal dat lei den tot anarchie, niet alleen bij de handel in grondstoffen, maar bij internationale transacties van al lerlei aard", aldus Lion in een brief aan de premier. Rondrazende besteller al te ijverig LONDEN (DPA) - De Britse Posterijen hebben hun snelste bezorger beteugeld. De joggen de besteller Paul Mason placht zijn brieven en pakjes in razen de snelheid af te leveren. Elke kortere weg op de 17 kilometer lange route benutte hij, sprin gend over heggen en hekken. Hij deed zijn werk in het dorp Lutton en omstreken in het graafschap Lincolnshire zo in drie uur, vier uur sneller dan normaal. De uitgespaarde uren wilde Mason als overuren uitbetaald krijgen, maar zijn meerderen vonden dat bedrog. Hij werd geschorst hangende een uit spraak van het ambtenarenge recht. Nu is hij weer in dienst genomen en heeft beloofd zich in de toekomst te zullen hou den aan de voorschriften en er de tijd voo zelfde eerste helft noemde periode sterk verminderd dat^at^ecrëteris Brökx hïï ...- SfJSri'iljr® gewikkelde en ondoorzichtige sys- teem van subsidiering van koop woningen op de helling moet zet ten. Volgens hen is een eenmalige subsidie voor de koper van een nieuwbouwwoning veel aantrek- Portugal (zestien procent) De Conference Board stelt in het rapport vast dat de meeste landen de kloof in koopkracht met de Ver enigde Staten hebben kunnen ver- smullen. De koopkracht van de dïïïïdSdrtS' Amerikaanse industrie-arbeider ko^Jp zal b^vorderen. Dit is gisteren in de Tweede Ka mer gebleken. De volkshuisves tingsspecialisten van de verschil lende fracties hadden een hoorzit ting georganiseerd met vertegen woordigers van wetenschappelijke onderzoeksinstellingen en het bouwbedrijfsleven. Onderwerp van de hoorzitting was de toekom- Cnampignons Stige behoefte aan woningbouw en Nederland heeft zich sinds 1978 de vraag naar woningen, ontwikkeld tot de op een na groot- ste exporteur van champignoncon- Kopers van premiewoningen serven. De Nederlandse industrie krijgen in het huidige systeem een voerde vorig jaar 83,4 miljoen liter vast bedrag per jaar, soms wel champignons in glas of blik uit. twintig jaar lang, afhankelijk van Grootste exporteur was de Volks- de categorie.Volgens woordvoer- republiek China met 96,7 miljoen der ir W. Koning van de Neder- liter. Verhoudingsgewijs is het Ne- landse vereniging van Projectont- derlandse aandeel in de wereld- wikkelingsmaatschappijen (Ne- handel echter iets gedaald. Van prom) moet Brokx kopers van pre- 26,1 procent in '83 tot 25,8 procent miewoningen een eenmalige subsi- vorig jaar. Dit blijkt uit cijfers van die geven van 12.000 gulden. Als ze het Produktschap voor Groenten in een stadsvernieuwingsbuurt aen. net resultaat wera oovenaien i met 3 miljoen gedrukt door de bui- KOT*tPT* WPFKP11 tengewone baten en lasten, terwijl IYUI ltA dus het plaatselijk energiebedrijf, die vorig jaar daarentegen de winst in eerste instantie vooral op de met een kleine 8 miljoen omhoog SCHIPHOL (GPD) - De KLM gaat technische mogelijkheden. De stuwden. De nettowinst over de een enquête houden onder het hele "energiesleutel" wordt in Rotter- eerste helft van dit jaar kwam daar- personeel naar de behoefte aan ar- dam overigens "magneetkaart" ge- door uit op ruim 303 miljoen gul- beidstijdverkorting. De luchtvaart- noemd, maar werkt verder op de- den tegenover 319 miljoen in de maatschappij laat dit onderzoek door een extern bureau uitvoeren. De bonden zijn inmiddels ingelicht over van het voornemen van de KLM-directie. De cao-onderhandelingen over arbeidstijdverkorting tussen KLM en vakbonden leidden in mei en ju ni tot acties van de Vervoersbond FNV. Deze bond wilde nog dit jaar invoering van arbeidstijdverkor ting van 40 naar 38 uur per week. De KLM wees dit af en stelde hier n het pas vol6end Jaar over te willen pra- dertig ten- Uiteindelijk zijn alle betrok- achterstallie ken bonden en luchtvaartmaat- >rden uitee schappij akkoord gegaan met de afspraak dat in 1986 uitzicht i zijn op arbeidstijdverkorting 40 naar 38 uur. In de derde week november zullen de cao-onder- voordelig effect van 22,9 miljoen over de eerste helft van vorig jaar. In het tweede kwartaal leverden ze een nadeel op van 43,3 miljoen, te genover 24,2 miljoen vorig jaar. De vervoersinkomsten van de KLM stegen over het eerste half jaar met tien procent tot 2.7 mil jard. In tonnen per kilometers ge rekend nam de produktie met vijf procent toe, maar de beladings graad daalde van 70,3 naar 67,8. Het vervoer van lijndienstpassa giers 5 procent) en post 30 procent) nam toe, maar charters (- 47 procent) en vracht (- 2 procent) namen af. In het laatste kwartaal Drocent*6maar^ de° bedri^kosten tie hadden gehouden voor hun baas, is Remmert gearresteerd. Remmert. met 12 procerrt. die d<>or Günter Wallraff in zijn boek Ik, Ali' zeer scherp is aangevallen, ee^eroei'm Vlë^passagiersvervoer raffs boek wordt hÜ vooral beschuldigd van hét ontduiken van wetten op ge groei in het p^sagiersvervoer, he( gebjed van de arbeidstijd en de werkomstandigheden. zestig procent van het Z',n arrestatie- dle door het Westberlijnse dagblad TAZ wordt gemeld, vel voer van de KLM uitmaakt zal volgl nadal de openbare aanklager in Duisburg een onderzoek heeft ïnge- aanhouden. In het vrachtverv'oer, s[ejd Eerder werd Remmert s onderaannemer Vogel opgepakt. Integen- kleine veertig Droeent van de stellln« tot Vogel blijft Remmert wegens 'vluchtgevaar in de cel l Kleine veerug pruueni V«U1 Ut r»nr>nl->aar Minictorio in n.iicK.irn unlrln die gerekend in tonnen keer kilo meters bijna zestig procent de grote bazen in de Westduitse koppelbazenbranche. In Wall- Het Openbaar Ministerie in Duisburg wilde desgevraagd bevestigen noch ontkennen of Remmert in de gevangenis zit. Ook over een eventue- uv,. 11C11L Vdii tiii le aanklacht wilde de hoofdofficier van justitie niets zeggen. Hij beriep positief benvloed door de veriToop op de Westduitse wet over data-beveiliging. produktie, wordt geen verdere te ruggang verwacht. Het resultaat de eerste helft van dit jaar twee DC-8 vliegtuigen, het geen een boekwinst van f 5,3 mil joen betekende. Inmiddels zijn van het boek van Wallraff in Duitsland 650.000 exempla- i verkocht of besteld. Nog nooit eerder heeft een boek in zo'n korte tijd n dergelijke oplage gehaald. DEN HAAG (ANP) - De grote ningbouwers in Nederland vinden terie heeft onlangs nog licht gebracht dat miljard gulden aa onderhoud moet worden uitge voerd. In de eerste drie kwartalen van dit jaar is overigens 20 procent Timfsdim SSËftSg g^ond^^op ^wJeTt gen woning heeft. Ook hij hij de huidige subsidieregelingen nieuwe koopwoningen. Volgens hem zijn die regelingen veel te DEN HAAG (ANP) - De Neder landse export groeit flink door. In - de eerste negen maanden van dit 1986 uitzichtjnoet jaar wer(j voor 172 miljard gulden u^gevoer(jf gif procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Ook de invoer blijft toenemen. In de eerste negen maanden lag die op ruim 165 miljard gulden, dertien procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Het positieve uitvoersaldo kwam daarmee over de eerste drie kwar talen 1985 op 6,5 miljard gulden. Vorig jaar was dat in de overeen komstige periode 8,4 miljard gul den, zo blijkt uit gegevens niet bekend. De bond gaat uit dat de KLM de arbeidstijdver- 1 groot deel uit ren- Centraal Bureau voor de Statistiek. niet loeisch dementsverbetering en produkti- logiscn vlteltsstljg,ng (winst) zal moeten fi- In september werd voor 18,6 mil jard gulden uitgevoerd, tien pro cent meer dan in dezelfde maand ln- en uitvoer blijven stijgen in 1984. De invoer lag in september met 18 miljard gulden elf procent hoger dan in dezelfde maand in 1984. Overigens is de export van in dustriële produkten sinds 1980 het snelst gegroeid bij middelgrote be drijven met met minimaal tien en maximaal honderd werknemers in dienst. Gemeten in geld is de ex- portomzet van deze groep bedrij ven met bijna veertig procent ge stegen. Dit valt op in een rapport van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM). De kleine bedrijven en de grote on dernemingen zagen in de periode tussen 1980 en 1984 hun gezamen lijke exportresultaat met 25 pro cent toenemen. Op het ogenblik bijvoorbeeld is 85 procent van de export in handen van een half procent van alle Ne derlandse bedrijven. Slechts acht procent van het bedrijfsleven ex porteert zijn produkten naar het buitenland. Volgens het econo misch instituut kan de Nederland se export alleen nog verder groeien als meer kleine en middelgrote be drijven zich op het buitenland gaan richten. Van de grote immers exporteert al 86 procent. Van de middelgrote bedrijven exporteert 54 procent, van de kleintjes zestien procent. 1 Fruit. Zwart geld worden gebouwd, zou de eenmali ge premie 20.000 gulden moeten bedragen. Strenge keuringseisen beschermen eigen (dure) teelt De autoriteiten in China hebben in augustus en september 3,5 mil jard yuan, tegen de 3,5 miljard gul- Hoewei de leegstand gemiddeld ver het gehele land gezien nog den,"aan zwart geld boven water wel lijkt mee te vallen, wees Ko- weten te halen. Het gaat nog maar hing erop dat sommige complexen om het topje van de ijsberg, zo voor veertig procent leeg staan, heeft Lu Hanfeng van het centrale Van de 22.000 premiewoningen die bureau voor de belastingen in Chi- in 1984 in de categorieën B en C na gemeld in een artikel op de gebouwd zijn, moeten er volgens voorpagina van het Chinese Volks- hem nog 18.000 worden verkocht, dagblad. Het gaat om ontdoken be- De Neprom stelt dan ook voor deze lastinggelden, verborgen winsten woningen om te zetten in premie- en onwettige salarisverhogingen. A-huizen. Daarop zit de meeste subsidie. Miljardenorder Bijna iedereen op de hoorzitting TT J1A1. was van mening dat Brokx'nieuw- United Airlines, de grootste com- bouwprogramma's voor de komen- merciele luchtvaartmaatschappij de jaren te optimistiSch zijn. De ter wereld, heeft gisteren een order hoogleraar volkshuisvesting dr ir v?or. L6 Verkeersvhfe£l?lgen ff" H. Priemus hield de Kamer voor plaatst by de Boeing-fabneken. De dat de aandacht van de „verheid order waarmee een bedrag is ge- vee, mecr moet uitgaan naar reno. moeid van meer dan 3 miljard dol- vaüe en verbetering van oude we ar is de grootste uit de burger- m n Onderzoek van het minis- luchtvaartgeschiedenis. ADVERTENTIE SPEELCLUB CASINO Dagei 24er observatie roulette en naturel 21 Gezellige sleer, gratis hapjes en dranl Tot ziens in Casino "STARDUST" Prinsessekade 5, Leiden (Centrum) TO YAM A - „Oranda? Oranda? Wacht eens even...". De zoveelste Japanner die even moet nadenken als je vertelt dat je uit Nederland komt. Lang duurt het meestal niet voor het verlossende woord eruit is: „O ja, natuurlijk, tjuripu!". De tulp is het eerste (niet zelden het enige) dat de Japanner in zijn geheugen-laatje 'Holand' heeft lig gen. Af en toe kom je iemand tegen die het idee heeft dat heel Neder land is bedekt met een dik bloe- door Ruud Kreutzer mentapijt. Een buitenlander die Holland en tulpen in een adem noemt, daar is toch niets bijzon ders aan, zult u zeggen. Toch wel. Want onze tulpen zijn in Japan niet te koop. De winkelaar die hier met een doosje bollen naar huis gaat heeft een produkt dat tien tegen een afkomstig is van eigen bodem. De Japanse tulp (of hyacint of le lie of narcis) zelf ziet er precies een der uit als zijn Hillegomse collega. Soms dragen ze zelfs onvervalst Hollandse namen, zoals 'Jan Bos', 'Amsterdam', 'Kees Nelis' of 'Delft's Blue- Het enige verschil is de prijs. Een simpele recht-toe-recht-aan bloem bol gaat hier voor 100 Yen ofwel Bloembollen worden klaargemaakt voor verzending in Toyama W^ÊU pas als die test r gatief uitvalt mag hij het land Tegen die tijd is de oorspronkelij- en ongedierte. Volgens Nederland is dat een on mogelijke eis. „In elk levend mate ke bol volstrekt waardeloos gewor- riaal kun je wel wat vinden", zegt den voor de handel en alleen nog A.J. Timmerman, de landbouw bruikbaar om verder te kweken. i de ambassade in Tokio, „en dat weten de Japanners na tuurlijk ook wel. Alle ziekten die m Nederland voorkomen, zijn nu ook Ziekten WÊfÊM Japan is het enige land ter we- een gulden veertig over de toon- reld met zo'n strenge keuring. De al ,n Japan aanwezig. Nederland i bank. Ik heb mij laten vertellen dat officiële reden is dat Japan plan- wat betreft het onderzoek van bol- tenziekten en virussen buiten de gewassen de top v~ J grenzen wil houden, maar boze ex porteurs houden vol dat het ge woon een manier is om de binnen landse producenten te beschermen tegen concurrentie van buiten. Ja- Nederlandse exporteur het zelfde produkt voor een derde van de prijs zou kunnen aanbieden. De Japanse overheid verlangt echter van importeurs dat de bol len eerst worden uitgeplant in Ja panse grond. Als het eerste groen de wereld, en onze produkten zijn zo gezond als redelijkerwijs gesproken mogelijk Voorlopig blijft Nederland pro beren om de Japanse Plantenziek- pan eist dat alle geïmporteerde tenkundige Dienst te overtuigen opkomt wordt de bol onderzocht planten geheel vrij zijn van ziekten dat het onmogelijk nnodig i om de importbollen te onderwer pen aan een zo strenge keuring, die de handel in feite onmogelijk maakt. Intussen blijft de merk waardige situatie voortbestaan dat Nederland ongeveer evenveel tul pen importeert uit Japan (in 1984 voor ongeveer vijf miljoen gulden) als het naar dat land exporteert (ruim zeven miljoen gulden in dat zelfde jaar). Bollenstreek Als we aankomen in Toyama, de hoofdstad van de Japanse bollen streek, zijn we nog net op tijd om te zien hoe de laatste kisten met bol len op vrachtwagens worden gesta peld. Yoshitaka Mizuno, directeur van de Toyama Bollenkwekers Vereniging, vertelt vol trots dat de lading lelies voor Nederland be stemd is. 'Had je gisteren moeten komen, toen stond deze hele hal vol met kisten voor Rotterdam'. 'Wij kweken hier al zeventig jaar bollen', zegt Mizuno. 'Mijn vader was een van de eerste kwekers hier', een wapenfeit dat hem een standbeeld heeft opgeleverd. De oude Mizuno heeft nooit kunnen vermoeden dat de tulpen uit Toya ma het onderwerp van een interna tionaal handelsconflict zouden worden met het verre Nederland. Buiten is het intussen donker, als Mizuno uiteindelijk verzucht dat hij, en de zeshonderd kwekers in Toyama die hij vertegenwoor digt, hopen dat de Japanse markt gesloten blijft voor buitenlandse bloembollen. 'Als Japan zijn gren zen opent, komen Toyama en Nii- gata (buurprovincie) in de proble men'. Toyama ligt aan de Japanse Zee, de 'achterkant van Japan', die 's winters wordt bedolven onder een dik pak sneeuw. Het gebied kampt met leeglopende dorpen, en mannen die in de winter elders werk moeten zoeken. Goedkoper Mizuno vindt trouwens dat de Nederlandse bollenkwekers een grote vergissing* maken, wanneer zij denken dat er in Japan veel te verdienen is. 'De bollen zijn hier inderdaad veel duurder dan op de Singel in Amsterdam (Mizuno is vele malen in Nederland geweest). Maar zelfs als bloembollen veel goedkoper zouden zijn hier in Ja pan, dan nog zou de verkoop niet zoveel omhoog gaan. De Neder landse exporteurs zijn veel te opti mistisch'. De belangrijkste reden daarvoor is dat de meeste Japanners geen tuin hebben, of een hele kleine tuin. Bovendien hebben maar heel weinig mensen planten in huis. Timmerman van de Nederlandse ambassade haalt zijn schouders op over dit argument. 'Ik weet het niet. Ik lees wel eens dat er studies zijn gedaan, die zeggen dat de afzet zeker tien maal zo groot zou kun nen worden. Maar dat is het punt niet. Wij willen gewoon behandeld worden zoals het hoort, en dan zien we later wel of het veel uitmaakt'. Hetzelfde argument werd van Ja panse zijde trouwens ook gebruikt ten aanzien van snijbloemen, her innert Timmerman zich. Sinds sep tember inspecteren Japanse con troleurs die - na lang aandringen van Nederland - in Nederland zelf. Dat levert enorme besparingen op. vooral in tijd, en in de bloemenwe reld is dat van levensbelang. De nieuwe opzet heefl al meteen ge leid tot een opmerkelijke stijging in de Nederlandse export naar het land van de rijzende zon. In sep tember ging voor driehonderddui zend gulden aan bloemen richting Japan, en in oktober zelfs meer dan een miljoen. Dat is vier maal zoveel als dezelfde periode een jaar geleden. 'Er is geen enkele reden om te denken dat hetzelfde niet bij bloembollen herhaald zou kunnen worden', besluit Timmerman.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9