Arafat: geen terreur meer Turkse premier verliest prestige Verbod op contacten met ANC fifkrov. I 9Vml7N0V Wel militaire strijd tegen Israël Van de VS gaat een oorlogsdreiging uit' DUBBELDEMAN glas Bel 071-220907 Zuid-Afrika overweegt gesprek met Boesak en Tutu Libanese Jihad laat ultimatum verstrijken fa Woningverbetering •fa Creatieve vrijetijds besteding fa Alles over tuinieren VRIJDAG 8 NOVEMBER 1985 CAIRO/WASHINGTON/ROME/TEL AVIV (Rtr./UPI/AFP/DPA) - De Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO ziet af van terreur, maar zet de gewapende strijd tegen Israël wel voort. Dat heeft PLO-leider Arafat gisteren gezegd na afloop van besprekingen met de Egyptische president Moebarak. Woordvoerders in de VS toonden zich positief over de uitspraak, die zij als een stap in de goede richting kenschetsten. Israël is woedend op de Italiaanse premier Craxi, die eerder deze week in zijn regeringsverklaring liet weten de gewapende strijd van de PLO te steunen. De PLO veroordeelt „alle vormen van terrorisme, door staten, indivi duen of groepen tqgen onschuldi- gen of ongewapenden waar ook ter wereld, zo zei Arafat. Hij herinner de aan een PLO-resolutie uit 1974 tegen operaties buiten de bezette gebieden. Alle PLO-facties en -in stellingen zijn naar zijn zeggen hieraan gebonden. Zij die de reso lutie overtreden zullen van nu af aan worden gestraft, aldus Afarat. De PLO-leider vindt wel dat de declaratie - hij sprak van de „ver klaring van Cairo" - niet alleen maar naar één kant toe verplichtin gen schept. „De internationale ge meenschap moet Israël ertoe ver plichten alle terroristische activi teit in en buiten de bezette gebie den stop te zetten". In dit verband steunt de PLO het recht van het Palestijnse volk om met alle moge lijke middelen tegen de Israëlische bezetting te strijden. De verklaring wordt gezien als een poging van de PLO om zijn image op te poetsen na de kaping van het Italiaanse cruiseschip Achille Lauro door een Palestijns commando. Vooral president Moe barak, die Arafat vergezelde, hoopt dat de verklaring de kansen van de PLO vergroot om deel te nemen aan vredesonderhandelingen. De verklaring van Arafat veran dert volgens Israël niets. Ze wijst er alleen maar op dat de PLO door gaat met terreuracties, aldus Uri Pavner, de woordvoerder*van het minister van buitenlandse zaken. Amerikaanse regeringsfunctiona rissen, die anoniem wilden blijven, juichtten de verklaring van Arafat voorzichtig toe. Het is naar hun zeggen een positieve maar niet een belangrijke stap op weg naar vre desonderhandelingen met Israël. De uitlatingen van de Italiaanse premier Craxi, die begip toonde voor de gewapende strijd van de PLO, hebben in Israël tot woeden de reacties geleid. „Wij zijn diep geschokt door de verbazingwek kende ideologische rechtvaardi ging van het PLO-terrorisme door de Italiaanse premier", zo verklaar de een woordvoerder van het Israë lische ministerie van buitenlandse zaken. Volgens de woordvoerder is het voor het eerst dat een Europees staatsman een dergelijke uitspraak doet. „De verklaring van Craxi vormt een rechtvaardiging en aan moediging van terreur, iets dat slechts kan worden verworpen door allen die vrede en stabiliteit in het, Midden-Oosten nastreven", ai- dus de woordvoerder. Ook in eigen land zorgden de uitlating van de socialistische premier voor veel opschudding. Craxi overleefde een vertrouwensstemming, maar chris tendemocraten, republikeinen en liberalen, die samen met socialis ten en sociaaldemocraten de rege ring vormen, namen uitdrukkelijk afstand van zijn woorden. De PLO prees Craxi's verklaring. Ambassadeur weet van niks WASHINGTON (Rtr.)- Moeten de Verenigde Staten een am bassadeur uitzenden die niet kan vertellen hoeveel lidstaten de NAVO telt en hoe de NAVO- strategie er uit ziet? De senaats commissie voor buitenlandse zaken heeft haar twijfels over presidents Reagans voordracht I van Gregory Newell als de toe komstige Amerikaanse ambas sadeur in Zweden. "Ik heb er problemen mee om een ambassadeur naar Zwe den te sturen die niet weet hoe veel landen lid zijn van de NA VO", zei de Democratische se nator Joseph Biden. Op een hoorzitting van de senaatscom missie bleek Newell evenmin in staat de vraag te beantwoor den wat de NAVO-strategie is in geval van een nucleaire aan val. Ook op andere vragen bleef hij het antwoord schuldig. Newell is adviseur geweest van president Gerald Ford en werd in 1982 door president Reagan benoemd tot ondermi nister van buitenlandse zaken. MOSKOU - Tijdens de traditionele parade op het Rode Plein ter viering van de 68ste verjaardag van de revolutie liepen gisteren voor het eerst ook veteranen mee van de oorlog in Afghanistan. De militaire parade werd gevolgd door een lange stoet van arbeiders uit alle delen vanm de Sowjet- Unie. foto AP» MOSKOU (AP) - Ter gelegenheid van de dag van de Russische revo lutie heeft de Russische minister van defensie Sergej Sokolov op het Rode Plein een troepenparade af genomen en een redevoering ge houden, waarin hij waarschuwde voor de oorlogsdreiging die uitging van het Amerikaanse imperialis me. Voor het eerst sinds jaren waren de tien Moskouse Politburo-leden, onder wie partijleider Michaïl Gor- batsjov, weer voltallig aanwezig om de 68ste militaire parade vanaf een tribune op het Rode Plein in ogenschouw te nemen. Naast de partijleiders stond de Ethiopische leider Mengistu Haile Mariam, die een officieel bezoek brengt aan Moskou. 'Gesteund door zijn bondgeno ten zweept de VS de wapenwed loop op en vergroot zijn arsenaal kernraketten', aldus Sokolov. 'Er zijn plannen voor de ontwikkeling van een nieuw soort conventionele wapens, die in vernietigingskracht niet onderdoen voor de wapens voor massale vernietiging'. Tijdens een gala-avond in het Kremlin waarmee de festiviteiten woensdagavond werden geopend pleitte KGB-chef Viktor Tsjebri- kov voor politieke moed bij de top ontmoeting in Genève, om de kloof tussen de twee supermachten te versmallen. Ten overstaan van duizenden partijleden prees Tsjebrikov de wijze waarop de economie van de Sowjet-Unie zich ontwikkelde: 'We veranderen van tactiek en verbete ren onze strategie'. Moskou zwijgt over lot spion MOSKOU/WASHINGTON (AP AFP/ANP) Vitali Joersfjenko, de hoge KGB-functionaris die eind vorige week uitweek naar de Rus sische ambassade in Washington en woensdag uit de VS vertrok, moet gistermorgen in Moskou zyn aangekomen, maar daarover zijn van officiële zijde geen mededelin gen gedaan. In verband met de Dag van de Revolutie was de afde ling voorlichting van het ministe rie van buitenlandse zaken niet be reikbaar. De kwestie Joertsjenko heeft ge leid tot een nieuwe cocktail: de „Joertsjenko-shake" staat sinds kort op de kaart van het Franse res taurant in Washington, waar de Sowjet-functionaris vorige week zijn laatste diner in de Verenigde Staten gebruikte in gezelschap van een bewaker van de CIA. De cocktail, die bestaat uit wod ka en grand marnier met ijs. kan men voortaan bestellen in het res taurant in Georgetown, een lu xueuze wijk van de Amerikaanse hoofdstad. Naar verluidt ontspon zich tus sen Joertsjenko en zijn begeleider de volgende conversatie: J.: „Wat zou u doen als ik weg ging? Zou u op mij schieten? B.: Nee, dat doen wij niet met overlopers. J.: Ik ben binnen 20 minuten te rug. Zo niet, dan is dat niet uw fout". De agent van de Amerikaanse geheime dienst zou zijn dinerpart ner niet terugzien. ADVERTENTIE 24 uur service voor bedrijven PLO-leider Arafat en president Moebarak spraken elkaar gedurende twee dagen in de Egyptische hoofdstad Cairo. (foto ap> Buitenland kort Uit koers In kringen van de Japanse lucht vaart en de regering is gisteren gro te consternatie ontstaan als gevolg van een fout van een JAL-piloot, waardoor bijna een incident werd veroorzaakt als twee jaar geleden, toen een Koreaans passagiersvlieg tuig werd neergehaald door Russi sche gevechtsvliegtuigen. De Ja panse luchtvaartmaastchappij JAL meldde dat een lijntoestel met 132 passagiers aan boord, op 31 ok tober uit koers raakte en in hetzelf de gebied belandde tussen het ei land Sachalin en de Siberische kust waar indertijd een Koreaanse jumbojet met 269 mensen aan boord werd neergeschoten. Russi sche gevechtsvliegtuigen waren reeds in actie gekomen om het toe stel te onderscheppen en een mo gelijke ramp werd voorkomen dankzij onder meer een vlugge reactie van een Russische vlucht- leider te Chabarovsk, die de JAL- piloot toestemming gaf terug te ke ren naar de oorspronkelijke vlieg route. Afghanistan Ongeveer 80 Russische soldaten zijn in Afghanistan om het leven gekomen bij een muiterij op een Sowjet-basis. Troepen van Sowjet- Tadzhikistan, een Centraalaziati- sche republiek aan de andere kant van de Oxus-grensrivier in het noorden van Afghanistan, kwamen begin vorige maand in opstand na dat Russische officieren een van hun kameraden hadden geëxecu teerd, aldus de ballingen. Guinee Bissau De autoriteiten in de Westafri- kaanse staat Guinee Bissau heb ben volgens diplomaten afgelopen woensdag 'meer dan 20 personen' gearresteerd op beschuldiging van een samenzwering om het bewind van president Joao Bernardo Vie- ria omver te werpen. Onder hen zouden zeker zes hoge regerings functionarissen en militairen zijn. Kernwapens De Britse premier Thatcher is bereid met de Sowjet-Unie van ge dachten te wisselen over de eigen Britse kernwapens, maar sluit af zonderlijke onderhandelingen daarover met Moskou uit. Zij schrijft dit in een brief aan partij leider Gorbatsjov, waarvan de in houd vandaag bekend zal worden gemaakt aan het Lagerhuis door minister van buitenlandse zaken Howe. BEIROET - De extremistische Li banese groep Islamitische Jihad (Heilige Oorlog) heeft het gisteren gesteld ultimatum laten verstrij ken, zonder iets bekend te maken over het lot van de Amerikaanse gijzelaars die zouden worden ge dood. De woordvoerder, die het ultima tum eerder op de dag telefonisch doorgaf een een persbureau, ver klaarde dat hij later zou melden waar de lijken aangetroffen kon- door Aernout van Lynden den worden. Dat gebeurde ook, al leen op de plaats die genoemd werd - de kelder van de groten deels vernietigde Coca Cola-fa briek in het hart van West-Beiroet - werd alleen oud puin en geen lij ken aangetroffen. De woordvoerder zei dat Islami tische Jihad besloten had de gijze laars te doden omdat het duidelijk was geworden dat hun eisen niet vervuld zouden worden. De duiste re groep, waarvan noch de leiders, noch de leden bekend zijn, maar die waarschijnlijk uit pro-Iraanse Libanese moslim-fundamentalis ten bestaat, eist dat 17 sji'itische moslims door Koeweit vrijgelaten worden. De 17 zitten in Koeweit le venslange gevangenisstraffen uit na schuldig te zijn bevonden voor een reeks anti-Amerikaanse en Franse aanslagen in Koeweit in 1983. De regering in Koeweit heeft herhaaldelijk benaderd de 17 nim mer te zullen vrijlaten. Het is nog onduidelijk of de ver klaring aux serieux moet worden genomen of niet. Dezelfde 'stem* zal anderhalve maand geleden ook verklaard hebben dat Islamitische Frankfurt wil Anne Frankhuis FRANKFURT (EPD) - Met grote instemming heeft de nu nog rond 5.000 leden tellende Joodse Ge meente van Frankfurt het voorne men van het stadsbestuur begroet, de drie verdiepingen tellende villa in de Dichterswijk aan te kopen waarin het gezin van Otto Frank heeft gewoond. Het gezin bewoon de de begane-grond-verdieping van 1931 tot maart 1933, waarna het vertrok naar Amsterdam op de vlucht voor de nazi's. Jihad tijdens een persconferentie de gijzelaars aan de wereld zou to nen. Daar is nooit iets van terecht gekomen. Daarentegen zou deze 'stem' wel de executie van een van de gijze laars, de diplomaat William Buckley, hebben aangekondigd drie weken geleden. Een niet ge heel duidelijke foto van Buckley die later aan de pers gegeven werd leek echter deze bewering te be vestigen. Buckley, de eerste Ame rikaanse gijzelaar, werd in maart vorig jaar ontvoerd. De zeven an dere Amerikanen zijn sindsdien in de greep van Islamitische Jihad. JOHANNESBURG - Er zullen strenge maatregelen worden geno men tegen iedereen die vanaf nu nog met het in Zuid-Afrika verbo den Afrikaanse Nationale Congres (ANC) wil gaan praten. Aldus maakte de onderminister van bui tenlandse zaken, Ron Miller, gis teravond in Johannesburg bekend. Door recente bezoeken van on- door Ruud de Wit der anderen zakenlieden en blanke politici van de oppositie aan het hoofdkwartier van het ANC in de Zambiase hoofdstad Lusaka, zou deze organisatie aangemoedigd zijn om door te gaan met haar ge welddadige strategie teneinde ver anderingen in Zuid-Afrika af te dwingen, aldus de staatssecretaris. Volgens Miller is door de ge sprekken tussen blanke Zuidafri kanen en het ANC bij de top van de bevrijdingsorganisatie de indruk gewekt, dat de gewelddadige stra tegie dermate succesvol is ge weest, dat daarom de Zuidafri- kaanse regering door de knieën is gegaan en bereid zou zijn tot on derhandelingen. Maar dit is een volkomen verkeerde veronderstel ling. De staatssecretaris zei verder, dat de regering wel bereid is met iedereen aan tafel te gaan zitten, die geweld afwijst en hij noemde in dat verband bisschop Desmond Tutu en dominee Allan Boesak, die eerder tevergeefs om afzonderlijke gesprekken hadden gevraagd. Miller reageerde in zijn speech aan de Rand Afrikaanse Universi teit op de recente initiatieven van blanke studenten, zakenlieden, po litici en dominees om gesprekken aan te knopen met het ANC. Tegen deze stappen werd evenwel fel op getreden door de Zuidafrikaanse regering, wat onder meer de in trekking van paspoorten tot gevolg had. Volgens Miller hebben deze initiatieven ernstige consequenties gekregen voor de Zuidafrikaanse regeringspolitiek: „Wij waren na melijk zover, dat de ANC-strategie van geweld bijna volledig was ge neutraliseerd. Dit effect is nu weer gedeeltelijk ongedaan gemaakt". Miller ging zelfs zover, te zeggen dat de regering-Botha heel ver gevorderd was om een groot deel van het besluitvormende lichaam van het ANC te overreden om ge weld te laten varen. De staatssecretaris herhaalde nogmaals het standpunt van de minderheidsregering, dat onder handelingen over de toekomst van Zuid-Afrika mogelijk blijven, mits de zwarte leiders geweld als mid del om die veranderingen tot stand te brengen, afwijzen. Hij zei ook dat een ronde-tafelconferentie met gematigde invloedrijke leiders in de nabije toekomst niet was uitge sloten. Miller noemde in dat verband dominee Allan Boesak, bescherm heer van het Verenigde Democrati sche Front (UDF), en de Angli caanse bisschop van Johannes burg, Nobelprijswinnaar Desmond Tutu. Hij zei wel, dat deze dan niet als individuen zouden kunnen pra ten, maar als vertegenwoordigers van organisaties. Zo'n gesprek zal overigens geen verandering kun nen brengen in het regeringsstand punt, dat 'one-man-one-vote' geen alternatief is voor een oplossing van de Zuidafrikaanse problema tiek, aldus Miller. In een eerste reactie zei Tutu, dat hij bereid is als een lid van een groep met de regering te praten. „Mijn voorkeur gaat uit naar een direct en persoonlijk gesprek, om dat onderhandelingen tussen grote delegaties vaak tot niets leiden. Maar als de groep niet te groot is, zouden zulke onderhandelingen toch wel zin kunnen hebben". De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren met redelijk succes probe ren te voorkomen, dat een kleine groep studenten schriftelijke exa mens verstoorden aan minstens zes middelbare scholen voor kleur lingen. Volgens een politiewoord voerder zijn er zeker 300 proteste rende studenten bij deze acties gearresteerd. De studenten protes teerden tegen de apartheid en het op apartheid gestoelde onderwijs systeem. Het was de vierde dag van de nationale examens en op de eerder genoemde zes scholen moesten ze worden stopgezet. Bij deze meeste scholen in de Kaapprovincie waren zwaargewa pende politie- en legereenheden gestationeerd om te verhinderen dat de examens gestoord zouden worden. Om die reden was sinds gisteren reeds een groot aantal stu denten gedwongen om hun exa mens af te leggen op twee militaire bases en in een tentoonstellingsge bouw. ISTANBOEL - Het was deze week precies twee jaar geleden dat de kersverse Moederlandpartij onder Turgut Ozal een spectaculair suc ces oogstte bij de eerste Turkse parlementsverkiezingen sinds de militaire staatsgreép van 1980. Hoewel zij geenszins de favoriet was van president Evren en de an- door Frans vari Hasselt dere toen nog regerende generaals, kreeg zij 45 procent van de stem men en daarmee voor vijf jaar een regeermandaat. De partij van Nationalistische Democratie, die door de generaals was opgezet om regeringspartij te worden, eindigde met slechts 23 procent op de derde en laatste plaats en leidt sindsdien een spookachtig bestaan. De ietwat Ozal: geen alternatief. links georiënteerde Populisten on der Necdet Calp werden met ruim 30 procent de officiële oppositie partij, maar ook zij werden niet erg au serieux genomen. Twee jaar later is de positie van de door het lot zozeer begunstigde Ozal aanzienlijk minder florissant geworden. In het buitenland ziet men hem nog altijd als een succes vol manager (hoewel het weekblad Euromoney, dat hem een paar jaar geleden een speciale prijs toeken de, nu ook zijn wenkbrauwen be gint te fronsen). In het binnenland zijn zijn papieren ernstig aan het dalen en recent opinieonderzoek wijst uit dat van de 45 procent kie zers van twee jaar geleden nog maar amper 30 procent is overge bleven. Dit is waarschijnlijk te wijten aan de inflatie die van geen ophou den weet en waarbij de lonen en pensioenen aanzienlek achter blij ven. Als superminister in 1980 ver wierf Ozal zich faam door de toen malige inflatie van honderd pro cent terug te brengen tot 40. Na zijn terugkeer als premier in 1983 echter is deze weer opgelopen en nadert voor dit jaar de 50 procent, hoewel 25 procent in uitzicht was gesteld. Uiteenlopende zaken als olijfolie, drinkwater, telefoon, gas, schoenen en bioscoopkaartjes wer den dit jaar honderd procent of meer duurder, en de 'zam', de prijs verhoging, gaat maar steeds door. De invloedrijke hoofdartikelen schrijver van de Milliyet, Barlas, schreef een dezer dagen over „een zelfmoordpolitiek die eropuit leek de volgende verkiezingen te verlie- Officieel hoeven die verkiezin gen pas in 1988 te worden gehou den, maar volgend jaar staan er tussentijdse op het programma in zes districten waar een zetel vacant is geraakt, en daaronder zijn ook Istanboel en Izmir. Ozals geschal, dat dit een 6-0-overwinning voor de Moederlandpartij gaat worden, is verstomd. Ozal heeft lang beweerd dat er voor zijn regereing geen alternatief is, maar de laatste maanden is er in die situatie verandering gekomen. De populisten hebben hun kleurlo ze leider Calp vervangen door een veel energiekere en ook linksere fi guur, prof. Gurkan. En deze is erin geslaagd een fusie te bewerkstelli gen met de buitenparlementaire Sodep, die vorige week in Ankara werd beklonken. De nieuwe partü heet Sociaal-Democratische Popu listische Partij (SDPP) en blijft voorlopig onder leiding van Gur kan, die ook als fractieleider op- treedt.Dertig fractieleden van de oude PP waren het met deze gang van zaken niet eens en hebben zich onafhankelijk verklaard, maar de nieuwe SDPP beschikt nog altijd over 87 van de 399 zetels in het par lement en wat belangrijker is: re cente opiniepeilingen geven deze combinatie circa 40 procent van de stemmen, waarmee ze de Moeder landpartij ruimschoots voorbij lij ken te zijn gestreefd. In de lift lijkt, net als de SDPP. de Demirel gezinde partij van het Juiste Pad, die bij een opinieon derzoek nu bijna 20 procent haalt. Demirel zelf stoort zich niet veel meer aan de hem opgelegde ban. Vorige week maake hij een trip naar zijn geboortedistrict Isparta, gevolgd door een 2,5 kilometer lan ge kolonne auto's. Demirel, al tweemaal door de militairen ten val gebracht, is ongetwijfeld bezig aan een nieuwe come-back. Maar velen geloven dat hij het deze keer niet op partijpolitiek of op het pre mierschap heeft voorzien, maar op niets meer of minder dan het presi dentschap van de republiek, dat vrij komt als Evren in 1989 onher- kiesbaar moet aftreden. Of Ozal zijn premierschap tot 1988 zal kun nen afmaken, wordt intussen steeds twijfelachtiger. ADVERTENTIE .'i*9 /an! Neerlands belangrijkste beurs op DHZ-, Hobby- en Vrijetijdsgebied IS TOTAAL VERNIEUWO!!!| Doe-Het-Zelf Demonstratiecentrum Nationale Poppenshowl Hobby/modelbouw- centrum Open: 11.00-17 00 uur en««J®-* Zaterdag en Zondag 11.00-17.00 uur

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7