Patiënten dupe personeelsgebrek De zachtheid zelf. 'Jongeren gaan nu al met elkaar naar bed' Tienduizenden gewond door speeltuinbezoek Aantal actievoerende brandweerlieden stijgt OPNIEUW INVAL IN NAAI-ATELIERS j' .SHION Toestemming Smit-Kroes voor maxi-strippenkaart CARAMEL VRIJDAG 8 NOVEMBER 1985 BINNENLAND PAGINA 5 Inspectie: verwaarlozing in psychiatrie UTRECHT (ANP) - Bij gebrek aan personeel worden steeds meer patiënten in psychiatri sche ziekenhuizen verwaarloosd. Door de bezuinigingen moeten de psychiatrische zie kenhuizen het doen met minder verpleegkundigen, terwijl de behoefte aan verpleegkun digen door minder massale, kleinschalige hulp juist groter wordt. Dat schrijft de genees kundige inspectie voor de geestelijke volksgezondheid in haar jaarverslag over 1984. UTRECHT (ANP) - Elk jaar lopen in ons land 45.000 kinderen ver wondingen op in speeltuinen, at tractieparken en op speelplaatsen. Voor bijna de helft van hen, 20.000 kinderen, eindigt het speeltuinbe- zoek in het ziekenhuis. De meesten kunnen na behandeling weer naar huis, maar ongeveer zeshonderd kinderen moeten worden opgeno men. Vaak hebben zij gecompli ceerde breuken of een schedelba- sisfactuur. Dat bleek gisteren in Utrecht tijdens een studiedag over de veiligheid van speelgelegenhe- den van de stichting Consument en Veiligheid. De meest voorkomende oorzaak van ongelukken op speelterreinen is vallen. Ook botsingen - vaak met slingerende schommels - en be klemd raken, komt nogal eens Voor. Veel ongelukken worden ver oorzaakt door speeltoestellen. Dat alles blijkt uit een onderzoek van de stichting Consument en Veilig heid, die gisteren in Utrecht het Handboek Veiligheid van Speelge- legenheden aanbood aan staatsse cretaris Van der Reijden (WVC). Dat boek, samengesteld door een commissie van gemeenten, minis teries en leveranciers van speeltoe stellen, bevat richtlijnen voor de aanleg en het beheer van speel- voorzieningen. „Van nu af aan kan er niet meer omheen gedraaid wor den. De randvoorwaarden voor hetgeen uit veiligheidsoogpunt toelaatbaar is, liggen nu vast", al dus directeur W. Rogmans van de stichting Consument en Veilig heid. Staatsecretaris Van der Reijden pleitte op het congres voor het tot stand komen van veiligheidsaf spraken voor speelgelegenheden tussen overheid, beheerders van speelplaatsen en fabrikanten en le veranciers van toestellen. Zo'n re geling zal, zo benadrukte de be windsman, ook sancties moeten bevatten op het niet naleven ervan. Wettelijke regelingen zijn in princi pe wel mogelijk, maar het stellen van regels door de betrokkenen zelf heeft volgens de staatssecreta ris de voorkeur. Hij wees daarbij op vergelijkbare regelingen in En geland en Duitsland. „Speelgele genheden in Nederland kunnen en moeten veiliger", aldus Van der Reijden. Niet alleen voor de beheerders, maar ook de voor de ouders is vol gens de stichting Consument en Veiligheid een rol weggelegd bij het beveiligen en veilig houden van speelplaatsen. Komend voor jaar begint de stichting een voor lichtingscampagne om vaders en moeders op deze verantwoorde lijkheid te wijzen. Zij zouden, al dus Consument en Veiligheid, zelf een aantal zaken op zich moeten nemen zoals het onderhoud en toe zicht op de speelplaatsen in hun buurt. Ook de bouwkundige staat van sommige psychiatrische zieken huizen is volgens de inspectie zorg wekkend. Volgens de inspectie blijkt keer op keer dat provincies eerder geld uitgeven voor gewone ziekenhuizen dan voor psychiatri sche ziekenhuizen en zwakzinni geninrichtingen. Doordat er een maxin>aal bedrag is vastgesteld voor bouwactivitei ten in de gezondheidszorg is vol gens de inspectie veel onrust en onzekerheid ontstaan. Ter illustra tie noemt het verslag de „volstrekt onmogelijke" toestand van het provinciaal psychiatrisch zieken huis Santpoort. Veel patiënten zijn daar, aldus het jaarverslag, in „on acceptabele" gebouwen onderge bracht, terwijl de besprekingen over vervangende voorzieningen in Amsterdam onverminderd voortduren. Directeur P.A. Schaafsma van het provinciaal ziekenhuis beves tigde gisteren dat de huisvesting van patiënten in Santpoort „bene den de maat" is en dat op korte ter mijn nog geen oplossing te ver wachten is. AMSTERDAM (GPD) - Actievoerende brandweerlieden hebben van morgen in Amsterdam het symposium ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan van de centrale afdeling personeelszaken van de gemeente ver stoord. Na een oproep van een van de actievoerders verlieten de meeste congresgangers (ambtenaren) de zaal van het Amsterdamse Okura Hotel, een verbaasd kijkende wethouder Roel Walraven (personeelszaken) ach terlatend. De brandweerlieden hoopten op die manier Walraven naar het weke lijks overleg van het college van B en W te dwingen, maar de wethouder bleef op het symposium, al was zijn gehoor danig geslonken. Rond het middaguur rukten de Amsterdamse brandweerlieden mas saal uit haar het stadhuis aan de Oudezijdsvoorburgwal in het hartje van de stad. De binnenplaats van het stadhuis werd volgespoten met schuim. De beide acties volgen op de uitspraak van de president van de Amster damse rechtbank, die gisteren een verscherping van de acties (het niet langer blussen van sommige branden) verbood. De brandweerlieden overwegen nu zelf naar de rechter te stappen om via een kort geding het gemeentebestuur naar de onderhandelingstafel te dwingen. Inmiddels is gesproken met de vroegtijdig van vakantie teruggekeerde wethouder van personeelszaken Walraven. Walraven, die zelf om dat ge sprek met de actievoerders had gevraagd, liet na afloop daarvan blijken, voorstander te zijn van onderhandelingen op korte termijn. De stemming onder de Amsterdamse brandweerlieden is tot het nul punt gedaald. Een groot aantal spuitgasten voelt wel iets voor een massa le ziekmeldactie, waardoor het functioneren van de brandweer in het geding zou komen. Zowel het actiecomité als de afdeling Amsterdam van de AbvaKabo hebben dit gisteren evenwel afgeraden. De acties van de brandweer in een reeks van steden breiden zich nog steeds uit. Tot op heden is nog nergens een doorbraak bereikt over de eis van 400 gulden netto onregelmatigheidstoeslag. Acties met bezettingen doen zich behalve in Amsterdam voor in Rotterdam, Breda, Tilburg, Hel mond en Maastricht. De Rotterdamse brandweer staakt met ingang van vandaag extra werk op de vliegbasis Zestienhoven. De brandweerlieden zullen niet stand-by zijn wanneer vliegtuigen worden getankt. Ook zorgelijk is volgens de in spectie het groeiende aantal psy chisch gestoorden dat in strafin richtingen verblijft. Omdat gewo ne psychiatrische ziekenhuizen niet voldoende in staat zijn om zul ke patiënten verantwoord te be handelen, pleit de inspectie .voor de oprichting van strafrechtelijke psychiatrische klinieken als onder deel van de algemene psychiatri sche ziekenhuizen. Niet alleen door bezuingingen, maar ook door de vaak ondoorzich tige ontwikkelingen op het gebied van patiëntenrechten ontstaan in de geestelijke gezondheidszorg soms situaties die de patiënten schaden, zo blijkt uit het jaarver slag. Als voorbeeld noemt de in spectie een brief van de ouders van een 30-jarige psychisch gestoorde vrouw, die begin dit jaar alleen, door uitputting, ondervoeding en kou overleed op haar kamer in een kraakpand. Gealarmeerd door de ouders, door buren en politie zijn hulpverleners meer dan eens bij haar wezen kijken. Zij kwamen echter steeds tot de conclusie dat de vrouw niet behandeld kon wor den omdat zij daartoe „niet gemoti veerd" was. „Dat een zelfbeschikkingrecht bestaat willen wij graag erkennen. Dat het zo eenzijdig, onbarmhartig en genadeloos wordt geëerbiedigd hebben wy nooit kunnen bevroe den", aldus de ouders in hun bief. De inspectie neemt ook stelling tegen het behandelingscontract dat sinds enkele jaren in sommige inrichtingen wordt gehanteerd. Dergelijke contracten zijn, wan neer de patiënt psychisch onmach tig is, niet bindend, aldus de in spectie. Zij plaatst als illustratie een contract waarin een patiënt zich niet alleen akkoord verklaart met een behandeling die voorna melijk bestaat uit langdurige een zame opsluiting, maar ook stelt verantwoordelijk te zijn voor het verloop van het behandelplan. Toen de zaak bij de inspectie ter kennis kwam, zat de patiënt al we ken lang, ongekleed, in een isoleer- De Amsterdamse rechtbankpresident mr. Asscher tijdens het voorlezen )an het vonnis in het kort geding tegen de brandweer. (foto anp> Teruggave kosten abortus in kliniek AMSTELVEEN (ANP) - Vrouwen die na 1 februari dit jaar een abor tus hebben ondergaan in een parti culiere kliniek kunnen by die kli niek om teruggave van de betaalde kosten vragen. Voorwaarde is dat ze verzekerd zijn volgens de awbz, een volksverzekering waar alle Ne derlanders onder vallen. De Zie kenfondsraad zal de verzoeken om teruggave met voorrang behande len. Na aanstaande maandag mo gen de klinieken awbz-verzeker- den niet langer laten betaling voor een abortus. Dit heeft de Zieken fondsraad gisteren meegedeeld. Veel vrouwen hebben ook na de in werkingtreding van de abortuswet de kosten zelf moeten betalen. Die kunnen ze nu terugkrijgen. AMSTERDAM (ANP) - Bij invallen in vier Amsterdamse naaiateliers zijn gisteren 47 mensen aangehou den. De invallen werden gedaan door de belastingdienst en het GAK in samenwerking met de politie. De vier ateliers hebben een belasting schuld van 500.000 gulden. Onder de gearresteerden bevonden zich volgens de politiewoordvoerder mensen die worden verdacht van overtreding van de vreemdelingen wet en illegaal werken terwijl ze een uitkering krijgen. Het is de tweede maal in korte tijd dat de Amsterdams politie door middel van een uitgebreide actie de illega le naai-atéliers in de hoofdstad aanpakt Op 27 september viel de politie ook al vier confectie-ateliers binnen. Daarbij werden 55 mensen gearresteerd. Uit een onderzoek is gebleken dat in Amsterdam ongeveer 300 van dergelijke bedrijven - legaal en ille gaal - opereren. Zij benadelen de belastingdienst en de sociale kas sen voor tenminste 60 miljoen gul den per jaar. Bovendien zijn de werkomstandigheden er zeer slecht en maken de werknemers werkwe ken van zestig tot zeventig uur. Binnen de huidige wetgeving kan echter nauwelijks tegen dergelijke praktijken worden opgetreden. (foto ANP) LSD-TRIPS (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren twee mannen veroordeeld tot ieder acht tien maanden gevangenisstraf we gens het vervaardigen van 30.000 lsd-trips. Er was driejaar geëist. De twee hadden de lsd (volgens de opiumwet een hard drug) gemaakt op een zolderkamertje aan de Haarlemmerstraat in Amsterdam. Korthals Altes wil meer ruimte voor seks DEN HAAG - „Ik ga mijn zoon van twintig toch niet vragen of hij zich realiseert dat hij strafbaar is als hij met een meisje van zestien naar bed gaat. Als twee jonge mensen dat willen, moet je dat niet crimi naliseren. Dat kan een trauma voor het hele leven zijn". door Runa Hellinga Het WD-Tweede-Kamerlid me vrouw Rempt is een groot voor standster van het voorstel van mi nister Korthals Altes (justitie) om seksuele contacten met kinderen tussen twaalf en zestien jaar in het vervolg niet meer strafbaar te stel len, als die kinderen tenminste uit vrije wil hebben meegedaan. Haar coalitiegenoot, de CDA-er Van Dam, heeft het er aanzienlijk moeilijker mee. In het wetsvoor stel staat dat seksuele contacten die met snoep, geschenken en/of misleiding tot stand zijn gekomen, strafbaar blijven. Ook als de part ner een duidelijk overwicht over het kind heeft (bijvoorbeeld omdat hij veel ouder is), blijft contact strafbaar. Van Dam: „Maar daar hebben we onze twijfels over. Het zal altijd een probleem zijn om dat aan te tonen". Het CDA-kamerlid heeft ook om een andere reden problemen met het wetsvoorstel: „Wij vinden dat ouders de eerste verantwoordelijk heid moeten hebben voor de sek suele ontwikkeling van hun kind". Dat in de maatschappij bepaalde opvattingen aan het veranderen zijn, ontzegt ouders nog niet het recht, zo vindt hij, om het met die opvattingen oneens te zijn en hun kind seksuele contacten te verbie den. Van Dam vindt, dat zo'rr ver bod dan ook moet kunnen leiden tot vervolging van de partner: „On der bepaalde onstandigheden kan daar een reden voor zijn". Mevrouw Rempt is het volstrekt niet met deze benadering eens. Ze wijst erop dat het wetsvoorstel op xeen aantal punten een verzwaring van de wet inhoudt: „Incest blijft verboden. Vieze oude mannetjes kunnen hun gang niet gaan en ook zoeken: „Bij kinderen van die leef tijd is er sprake van dwang. Als ze vieze oude vrouwtjes mogen in het vervolg niet meer, terwijl daar in de oude wet niets over stond. Ook onvrijwillige contacten met homo seksuelen worden verboden. Dat was in de oude wet ook niet zo". „De maatschappelijke realiteit is dat jonge mensen met elkaar naar DEN HAAG (GPD/ANP) - Er komt een 45-strippenkaart voor het openbaar vervoer die naar verhou ding goedkoper is dan de huidige kaarten. Minister Smit-Kroes (ver keer en waterstaat) zei gisteren tij dens de behandeling van haar be groting in de Tweede Kamer geen principiële bezwaren te hebben te gen invoering van deze kaart. De nieuwe strippenkaart is bedoeld voor mensen die veel met de bus gaan maar net te weinig om een abonnement aan te schaffen. De minister toonde zich niet be reid tot een bijstelling van de her- Commissie wijst 'kadootjes' aan apothekers af UTRECHT (ANP) - De codecom missie voor de farmacie wijst het aanbieden van geschenken aan apothekers en apotheekhoudende huisartsen bij de aankoop van ge neesmiddelen volledig af. Het voorschrijven van bepaalde ge neesmiddelen mag niet worden bevorderd door dat soort „lokker tjes". Kortingen zijn wel aanvaard baar, mits die uitdrukkelijk op de rekening worden vermeld, zodat ze ten goede kunnen komen aan de patiënt of het ziekenfonds. Dit blijkt uit richtlijnen die de commissie gisteren heeft gepubli ceerd naar aanleiding van een klacht van een Drentse huisarts die de hele serie boeken over Neder land in de Tweede Wereldoorlog van prof. L. de Jong zou krijgen als hij genoeg medicijnen van een be paald merk bestelde. zónering (het kleiner maken van de zones), ondanks aandringen van vooral PvdA en CDA. Beide frac ties stellen dat het' verkleinen van het per strip te berijden stadsdeel in sommige gemeenten heeft ge leid tot ernstig verlies van het pas sagiersaanbod. Dé minister toonde zich alleen bereid te praten over „afschuwelijke situaties, waar de herzönering echt verstorend werkt". De minister zei dat gemeenten meer ruimte krijgen voor een eigen tarievenbeleid om meer mensen enthousiast te maken voor het openbaar vervoer. Dat kan bijvoor beeld door middel van een stede lijk net-abonnement met een twee- of drie-strippenkaart of de 45-strip penkaart. Deze tegemoetkoming moet de pijn verzachten die het ge volg is van de herzönering. Smit-Kroes zei dat zé alleen op basis van cijfers wil ingrijpen in de herzönering. Volgens haar zijn er op dit moment nog onvoldoende gegevens. De minister weigerde het verzoek van een meerderheid van de Kanier om alvast maatrege len te nemen voor gemeenten, zo als Haarlem, Maastricht en En schede, die bijzonder hard getrof fen zijn door de herzönering. Er is in sommige plaatsen een terug gang in het reizigersvervoer van 30 procent. Smit-Kroes is tegen een experi ment met een milieu-abonnement in de gemeente Eindhoven omdat de gekozen oplossing volgens haar niet meer dan een verkapte tariefs verlaging betekent. De PvdA'er Castricum zette zijn pleidooi voor het milieu-abonnement (naar Zwit sers voorbeeld) niettemin kracht by met een motie. Kernramp Tijdens de behandeling van haar begroting kondigde minister Smit- Kroes aan dat er een onderzoek komt naar de gevolgen van een ramp met een kerncentrale voor de drinkwatervoorziening in de gebie den waar mogelijk kerncentrales worden neergezet. De resultaten zijn bekend vóórdat het kabinet in januari een definitieve lokatie aan wijst. Het PvdA-kamerlid Castricum drong er op aan dat het onderzoek nog wordt betrokken bij de be sluitvorming van het kabinet. Hij vond het vreemd dat de studie geen deel uitmaakt van het overleg dat de regering met provincies en gemeenten voert over de plaats waar kerncentrales kunnen ko- tie niet op afsturen. In de praktijk worden klachten van ouders in zo'n geval meestal wel gesepo neerd, maar het is eigenlijk een zaak die helemaal niet bij de politie thuishoort. Als ouders het niet eens zijn met hun kinderen, dan is dat een zaak die ze thuis moeten bespreken. Ik heb zelf kinderen en zou er ook zo over denken als ze nog jonger waren". De Amsterdamse kinderpsychia ter prof. dr. De Levita bestrijdt de ze opvatting. Hy is wel voor een verlaging van de leeftijd met één of twee jaar, maar twaalf jaar vindt hij te jong. Kinderen van die leeftijd kunnen volgens hem nooit zo ver zijn dat ze zelf seksuele contacten Mevrouw Rempt (VVD): je kunt er niet de politie op afsturen. (foto ANP) het vrijwillig doen, is dat meestal omdat ze hun ouders willen pla gen". Dat laatste is een boude stel ling, die hy, zo geeft hij ook toe, niet hard kan maken. Er is volgens De Levita ook nooit onderzoek WILLEMSTAD, CURASAO (GPD) - De Arubaanse overheid zal de komende weken proberen via een wervingscampagne hon derd Nederlandse politieagenten aan te trekken. Aruba scheidt zich op 1 januari af van de overige vijf Antilliaanse eilanden. Veel agen ten hebben in verband daarmee overplaatsing aangevraagd naar een ander eiland en nu is er op Aru ba een groot tekort aan politieper soneel. Met ingang van 1 januari beschikt het eiland slechts over on geveer 140 politieagenten. Vooral Aruba wil 100 Nederlandse politieagenten kaderpersoneel heeft overplaat sing gekregen. Als de campagne in Nederland slaagt, zal het politiekorps op Aru ba straks maar liefst voor 40 pro cent uit Nederlanders bestaan. Bij de werving zal echter de voorkeur worden gegeven aan Nederlandse agenten die enige binding hebben met de Antillen, bijvoorbeeld door dat zy er zijn geboren of met een Antilliaanse vrouw zijn getrouwd. Met het grote tekort aan politie mensen wordt er op Aruba een toe name van de criminaliteit ver wacht, ook al door de grote werk loosheid die in belangrijke mate het gevolg is van de sluiting van de Lago-raffmadery ADVERTENTIE Bij kinderen van een jaar of veer tien, vyftien ligt de zaak volgens hem anders: „Maar als jongeren dan een verhouding hebben, zal er onder normale omstandigheden geen mens zijn die dat gaat aange ven. In normale gevallen zullen ou ders, als ze het met een contact niet eens zijn, dat zelf met hun kind be spreken. Als ouders wel naar de politie stappen, is er iets meer aan de hand. Dan kun je toch al niet spreken van harmonieuze verhou dingen. Dan zijn er al spanningen". TONNEMA Tonnema Caramels zijn zachte caramels, per stuk ver pakt in een gedecoreerd rolletje. Er zijn twee soorten: vanille en drop. Vanille is romig: drop is wat pittiger. Tonnema Caramels zijn de zachtheid zelf. Een fijn trekje is ook nog dat ze elk moment van de dag lekker zijn en blijven.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5