LEIDSCH DAGBLAD Hof in Bogota heroverd Verberg^ AutoB.V. Primeur bü* Het Motorhr öiüHet Motorhuis Dierenpark Wassenaar gaat dicht Gezamenlijke aanpak van tekort verpleegkundigen Van den Broek maakt PvdA harde verwijten Werkloosheid daalt pas na 2000 zonder extra herverdeling Adams krijgt miljoenenvergoeding van EG 'De Waarheid' wordt kleiner Dodental stijgt tot 35 na bliksemactie BRISTOL VRIJDAG 8 NOVEMBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37854 Laatste Nieuws WASSENAAR/DEN HAAG - Die- renpark Wassenaar gaat binnen kort dicht. Er is geen geld meer om voortzetting mogelijk te ma ken. Tot die conclusie is de raad voor commissarissen van het die renpark vanmiddag gekomen. De vakbonden en de 25 personeelsle den van het dierenpark zijn van daag ingelicht. Een laatste reddingspoging van de provincie Zuid-Holland is ge strand. Het provinciebestuur had onlangs geprobeerd het Van der Valk-concern warm te maken om zijn aandelen over te nemen. Van der Valk was daartoe bereid, maar de familie Louwman heeft deze oplossing geblokkeerd. Dierenpark Wassenaar was tot 1 september 1983 in handen van de familie Louwman. De oprichting van een bv op die datum had tot doel het in moeilijkheden verke rende familiebedrijf te redden. Daarvoor was een grondige reno vatie noodzakelijk. Geld kwam van het ministerie van landbouw en visserij (2,7 mil joen), de provincie Zuid-Holland (1,8 miljoen) en de regiogemeen ten (300.000 gulden). Een publiek sactie bracht een ton op. Doordat de renovatie niet tijdig gereed kwam en de bezoekersaan tallen tegenvielen leed het dieren park aanzienlijke exploitatiever liezen. Omdat er geen zicht op verbetering was besloot de raad van commissarissen dat het einde dan toch is gekomen. NEEDE (GPD) - Het grondwater in het buitengebied van „de ge meente Neede (Achterhoek) is voor een deel ernstig vervuild. Uit onderzoek blijkt, dat er hoge con centraties nitriet, nitraat en amo- nium voorkomen in het water. Tal van bewoners hebben dit water ja ren achtereen gebruikt voor con sumptie. In sommige gevallen bleek het nitraatgehalte bijna zes keer zo groot te zijn als wettelijk is 1 9mte toegestaan. P'oatsoperaMï (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De directeuren van de vier ziekenhuizen in Leiden en om geving vrezen dat er komende ja ren een schrijnend tekort aan be kwame verpleegkundigen zal ont staan. Om dat tekort een beetje op te vangen is in Leiden de Centrale School Nieuweroord gesticht. De ze school, die vandaag officieel is geopend, en al 84 leerlingen telt, leidt op tot A-verpleegkundige. De directeuren hopen op deze manier verzekerd te zijn van kwaliteit en de belangstelling voor het vak te rug te krijgen. De opleiding is een initiatief van het Academisch Ziekenhuis Lei den, het St. Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp, het Diaconessenzie- kenhuis in Leiden en het Rijnoord Ziekenhuis in Alphen aan den Rijn. Het is voor het eerst in Neder land dat een academisch zieken huis en een aantal algemene zie kenhuizen op deze wijze samen werken. Dit jaar hebben de directeuren tot hun schrik geconstateerd dat het verloop onder verpleegkundi gen weer even groot is als aan het eind van de jaren '60, begin '70. Toen zegde zo'n 10 tot 12 procent per jaar de baan op. Landelijk is dit beeld hetzelfde. W. Koudenberg, directeur verpleging van het AZL, verklaart dat nu al is uitgerekend dat er in het jaar 1987 in Nederland tenminste 3000 verpleegkundigen moeten bijkomen". (zie ook pagina Leiden) BOEKAREST-De kerk van Mihai Voda in het hartje van de Roemeen se hoofdstad is dezer dagen op wiel tjes gezet en naar een nieuwe 'standplaats' overgebracht. De kerk die in het oude centrum stond sinds 1591 moet wijken in verband met een ingrijpende vernieuwing van het centrum. Op de plaats van het oude kerkgebouw komt een bou levard en een nieuw gebouwencom plex voor de regering en de commu nistische partij. (foto's AP) Off. Toyota-dealer: Leiden, Voorschoten e.o. Zoeterwoudseweg 23 (tussen Bouwvaria en Betoncentrale), Leiden. Telefoon 071-313141 Openingstijden: maandag t/m zaterdag van 9.00 t/m 18.00 uur (donderdag t/m 21.00 uur). BOGOTA (GPD) - Het Co lombiaanse leger heeft gis teravond met een bliksem- aanval het door guerrilla strijders bezet gehouden Hoge Gerechtshof in de hoofdstad Bogota ontzet. Volgens officiële woordvoerders zou de bezetting, die een dag duur de, aan in totaal 35 mensen het le ven hebben gekost. Onder hen be vinden zich de president van het Hoge Gerechtshof, Alfonso Reyes, en verschillende leiders van het commando van de Beweging van de 19de april, beter bekend als M- Dik een half uur eerder had een woordvoerder van de Colombiaan se politie al triomfantelijk uitgë- roepen: „We hebben gewonnen, de terroristen hebben zich overgege ven". Even later zagen journalisten ter plekke hoe zo'n dertig guerrille- ros het Hoge Gerechtshof verlie ten. De bliksemactie van het Colom biaanse leger werd ingezet met dy namiet en projectielen op het mo ment dat het Rode Kruis met toe stemming van de bezetters een aantal gewonde gijzelaars begon te evacueren. Kort voor de actie had de Colombiaanse president Belisa- rio Betancur nog eens herhaald dat hij niet bereid was om met de be zetters te onderhandelen. Betancur stelde dat hü hun alleen een eerlijk proces kon garanderen. DEN HAAG (GPD) - Minister Van De bewindsman zegt niet te ver- den Broek (buitenlandse zaken) wachten, dat de NAVO het eenzij- ziet het 'nee' van de PvdA tegen de dig schrappen door Nederland van kruisraketten als een 'capitulatie- de kernwapentaken van de F-16 en strategie'. Volgens de bewindsman de Orion zal afkeuren. Hij rekent, de Colombiaanse president, Bell is het 'buitengewoon improduktie- zo blijkt uit het interview, op een san° Betancur. M-19 verbrak de ve standpunt' van de PvdA een ge- „kritische maar instemmende" vredesakkoorden dit jaar juli na volg van het feit dat de sociaal-de- reactie uit het Brusselse hoofd- verschillende botsingen met het mocraten zelfs een 'begin van be- kwartier, omdat het plaatsingsbe- Colombiaanse leger. Verwacht grip missen voor de grenzen die de sluit en de versterking van de con- wordt dat andere oppositiegroepe- intemationale werkelijkheid ons ventionele luchtverdediging af- ringen dit voorbeeld nu zullen vol- stelt'. Van den Broek lanceert deze doende compensatie bieden. 8en- Rode-Kruiswerkers (in het mid den) dragen gewonde gijzelaars uit het Hoge Gerechtshof naar bui ten, terwijl het leger zwaar geschut op het gebouw heeft gericht. Even later ging het tot actie over en maakte een einde aan de bezetting. (foto AP) Het gijzelingsdrama in Bogota begon woensdag. Naar schatting honderd guerrilleros van M-19 drongen de ondergrondse parkeer garage binnen en baanden zich van daar een weg naar de begane grond van het Hoge Gerechtshof, dat zich slechts op 300 meter afstand be vindt van de werkvertrekken van AUTO-HOME b.v. TOUWBAAN 2 -LEIDERDORP Volgens 'werkplan' CPB harde aanval op de grootste oppo sitiepartij vandaag in een interview met onze krant. (Zie pagina 17) De uitlatingen i leggen een L de bewinds- hypotheek op eventuele ^"tiebesprekingen tussen CDA feil rvuxx lia wc VCAIV1C- L._j-|en-Q|,(:j zingen van mei volgend jaar. Over '<«alc handc spraktu- dePvdA-belofte dat de kruisraket- ken aan net ucni ten er niet zullen komen, zegt hij: "«cht van het Z„,t. „Heronderhandelen over het raket- s"s„® r verdrag met de Verenigde Staten is «°n«™ in de huidige omstandigheden uit- E°^sf'Jgt gesloten. Ik zou uat zich «u& ccu - OP 0n2e 6el00f- joen gulden schade"»: i dat waardigheid Het Europese Hof heeft gisteren uitge sproken dat de EG moet betalen voor schade die Adams leed nadat zijn identiteit was prijsgegeven. Hij onthulde dat het be drijf zich schuldig maakte aan kartelvor ming. Als voorbeeld noemde hij onder meer een vitamineprepa raat, dat voor 18 gul den per kilo werd ge produceerd maar werd verkocht voor onge veer 100 gulden. Volgens het Hof had de Commissie haar ge- heimhoudingspl icht geschonden toen zij in 1974 de naam van haar informant onthulde. Het resultaat van deze misstap voor marke tingdirecteur Adams rampzalig. Hij werd door Hoffmann-la Ro che ontslagen en aan geklaagd wegens in dustriële spionage. Tijdens het 11 jaar durende juridische ge vecht werd hij twee keer gevangen gezet en zijn eerste vrouw pleegde zelfmoord. Adams: „Ik zou het morgen weer doen. Ik heb aangetoond dat de kleine man de giganten kan bestrijden en win nen en heb geen mo ment spijt gehad van wat ik deed. Behalve dan bij de dood van mijn vrouw. Geen geld, niets, kan dat compen- Vrij zacht Veel bewolking en ni nimumtemperatuur omstreeks 10 gra den, middagtemperatuur ongeveer 13 graden. Zuidelijke wind, boven land vrij krachtig, langs de kust en op het IJsselmeer af en toe hard. De vooruit zichten voor zondag tot en met woens dag: veel wind en vrij koud. Middag- temperatuur dalend naar ongeveer 7 graden. Na het weekeinde mogelijk vorst aan de grond. 9 november 1985 Zon op: 07.50 uur, zon onder: 16.57 uur. Maan op: 03.05 uur, maan onder: 15.52 AMSTERDAM (GPD) - De Waar heid, het dagblad van de CPN, ver keert in ernstige problemen. De schulden van de krant zijn zo hoog opgelopen, dat de directie heeft be sloten de omvang van het dagblad us met 40 procent te verminderen, II dan regen. Ml- hf>t aantal arhpiH<;, nement op De Waarheid neemt, 'omdat we anders mogelijk ge noodzaakt zijn zelfs tot een week blad terug te vallen'. k*.a Het communistische avondblad weekend-formaat, kwam in grote problemen nadat er en. vijfjaar geleden een andere redac- de tionele koers was ingeslagen. Daar- 'an bij werd niet meer uitsluitend ge- kozen voor het standpunt van de De grote terugval in abonnee- CPN, maar presenteerde de krant aantal is de afgelopen jaren inmid- zich als een dagblad voor heel links Bovendien zal het aantal arbeids plaatsen op de redactie worden te ruggebracht van 20 naar 15,5. Het linkse dagblad zal per 1 decemher voortaan acht pagina's groot, verschijnen. Er wordt nog nagedacht ovei mogelijkheid om te schakelen avondkrant naar ochtendblad, werken met andere linkse partijen, en de 'horizontalen', die terugvie len op de oude stalinistische koers. Mede als gevolg van deze interne partijroerselen verloor De Waar heid jaarlijks 2500 lezers. De krant, ooit kort na de oorlog het grootste dagblad van Nederland, heeft nu 12.000 abonnees. (Zie ook pagina 17) dels tot staan gebracht. Maar vol gens hoofdredacteur Constant Waterstanden Katwijk: hoogwater Vecht is het nu meer dan ooit no- dig dat 'links Nederland' een abon- 12.23 uur, laagwater 08.01 en 20.32 u Nederland. Die ontwikkeling liep min of meer parallel met de rich tingenstrijd in de CPN tussen de 'vernieuwers', die wilden samen- DEN HAAG (ANP/GPD) - De werkloosheid gaat pas na het jaar 2000 aanzienlijk dalen als het reële nationaal inkomen tot 2010 met ge middeld 2,75 procent per jaar stijgt. Dat is het gemiddelde sinds het begin van deze eeuw. In het jaar 2000 zal in dat geval nog ruim 11 procent van de beroepsbevol king werkloos zijn. Nu is dat 15,5 procent. Dat blijkt uit drie modellen van het Centraal Planbureau (CPB) waarin de ontwikkeling van de Ne derlandse economie tot 2010 wor den geschetst. Hierbij is het plan bureau uitgegaan van een groten deels ongewijzigd binnenlands be leid en is geen rekening gehouden met mogelijke extra arbeidsduur verkorting of versnelde toename van deeltijdarbeid. Bij een gemiddelde groei van het nationaal inkomen van 2,75 pro cent is de toename van de werkge legenheid tot 2000 juist voldoende om het groeiend aantal mensen dat tot de arbeidsmarkt toetreedt op te vangen. Daarom blijft de daling van de werkloosheid bescheiden. Na de eeuwwisseling versnelt die daling omdat het arbeidsaanbod dan stabiel blijft. Toch is de werk loosheid in 2010 nog altijd 7 pro cent van de beroepsbevolking, al dus het CPB. Bij een hogere groei (3,75 pro cent) daalt de werkloosheid voort durend, maar duurt het tot ver in de jaren 90 alvorens zij op 4 pro cent van de beroepsbevolking ligt. Bij een lagere groei van het natio naal inkomen (1,75 procent) geeft Planbureau een zeer somber per spectief. Hierin stijgt de werkgele genheid tot 2000 niet en loopt de werkloosheid op tot ruim 25 pro cent van de beroepsbevolking. Metaal Het aantal werklozen in de metaalindustrie en metaalnijver heid is de eerste negen maanden van dit jaar gedaald met respectie- Arafat: 'Geen terreur, wel gewapende strijd tegen Is- PAGINA 7 Door bezuinigingen wor den steeds meer psychia trische patiënten verwaar loosd. PAGINA 5 Morgen is het uur van de waarheid in de schaak tweekamp Karpov-Kaspa- Paco Pena: 'Buitenstaan ders zijn in het nadeel als zij de Flamenco willen le- veiijk 35 en 21 procent vergeleken met dezelfde periode van 1984. Dit meldt het GAK, dat de administra tie van 17 bedrijfsverenigingen verzorgt die samen ongeveer twee derde van het totaal aantal sociaal verzekerde werknemers omvatten. De daling van de werkloosheid in de metaalsector was veel groter dan die in andere bedrijfstakken. Tot en met september vroegen 138.200 mensen bij het GAK een werkloosheidsuitkering wegens ontslag aan, in 1984 waren dat er 144.400. Dat is een daling van vier procent, terwijl er vorig jaar nog sprake was van een daling met 19 procent. Wel is de gemiddelde uit keringsduur wel sterker gedaald dan in 1984, namelijk van 85 tot 73 dagen. Het aantal gevallen waarin de uitkering werd beëindigd om dat de verzekerde weer aan het werk ging steeg van 48 tot 58 pro cent. nu voor de halve prijs sweatshirt in 50/50 kwaliteit. Alle aktuele modekleuren maten S-M-L-XL (Mi Winkelpr. 29.95 alléén vandaag en U morgen bij Bristol (((9 Lelden - Lange Gracht 5 (naast Digros) tel. 071 142864 donderdag koopavond RECEPTIE GRIVNINA (GPD) - Met een receptie in het Tweede Ka mergebouw bedankten de vorige week naar Nederland gekomen Russische dissidente Irina Grivni- na en haar gezin gisteravond de ve le mensen die haar hebben ge steund en geholpen totdat de Sow- jet-autoriteiten haar toestemming gaven te vertrekken. Grivni- na's echtgenoot treedt in dienst bij het gemeentelijk computerbedrijf van Amsterdam. Grivnina is van plan haar journalistieke activitei ten voort te zetten. Vondellaan 80,2332 AH Leiden, Telefoon: 071-769313.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1