Vanaf de kansel klonken waarschuwingen. Alphen toeristisch mekka als geld op tafel komt Sanering bodemvervuiling Dorpsstraat pas in 1988 CNV-afdeling herdenkt vandaag 100 jaar vakbeweging in Katwijk Historische tram te zien tijdens open huis van Tramweg-Stichting VRIJDAG 8 NOVEMBER 1985 PAGINA 19 De 'Budapester' bij de halte adn de Korevaarstraat in Leiden. Begin voorgoed uit de stad. i de jaren zestig verdween de tram VOORBURG - De Werk groep Voorburg van de Tramweg-Stichting houdt zaterdag open huis in de Romney-loods op het Star- lift-terrein aan de Westvliet- wég in Voorburg. Tussen 13.00 en 17.00 uur kunnen bezoekers in de loods het door de werkgroep geres taureerde tramrijtuig B412, de zogenaamde 'Budapes ter', bekijken. De Budapester is het enige tramrij tuig van de NZH dat is gered van de slopershamer. De overige rijtui gen werden gesloopt, nadat in het begin van de jaren zestig de laatste tramlijnen in deze regio werden opgeheven. Het rijtuig - de zoge naamde blauwe tram - heeft van 1924 tot 1960 dienst gedaan op de lijnen Den Haag-Voorschoten-Lei- den en Leiden-Katwijk/Noordwijk. Bijna negen jaar heeft de werk groep aan het historische tramrij tuig gewerkt. In 1976 werd het rij tuig als wrak de loods aan de West- vlietweg in Voorburg binnengere den. Nu ziet het voertuig er weer uit, zoals het in 1924 de fabriek in de Hongaarse hoofdstad Budapest •verliet. Op dit moment wordt de laatste hand gelegd aan enkele kleinigheden en krijgt de tram nog een laatste (blauwe) schilderbeurt. Nog voor het einde van 1985 zal het rijtuig de bekende loods op het Starlift-terrein verlaten om naar Haarlem te worden overgebracht. Daar gaat de tram het middelpunt vormen van een NZH-museum. Die ruimte wordt verwarmd en be waakt en ook daar kan door de 'tramhobbyisten' onderhoud aan het rijtuig worden gepleegd. De opening van het museum in Haar lem wordt in april van volgend jaar verwacht. Enige leden van de werkgroep uit Haarlem en omgeving zullen zich met het onderhoud van de B412 belasten. De overigen zijn ze ker niet uitgekeken op het restau reren van trams. Het nieuwe pro- jekt is al gekozen: een tram uit 1911 met houten opbouw en rieten ban ken. Dat is heel wat anders dan de stalen en geklonken 'Budapester'. Ruimte Een probleem voor de werk groep is echter de ruimte. Het hui dige terrein van Starlift krijgt een andere bestemming, zodat naar een andere ruimte moet worden gekeken. Die is echter nog niet ge vonden. Zaterdag zijn alle leden van de werkgroep in de loods aanwezig om tekst en uitleg te geven over hun werkzaamheden in de afgelo pen jaren. Daarnaast is ook een informatie stand van de Tramweg-Stichting ingericht. In die stand is uitvoerige documentatie te koop over het his torische verleden van de tram in deze regio. Borden wijzen bezoe kers de weg vanaf de Westvlietweg schuin tegenover de Kerkbrug in Voorburg. Er is ruimschoots de ge legenheid om te parkeren. ALPHEN AAN DEN RIJN - Al leen met forse financiële bijdragen van rijk en/of provincie zal Alphen erin slagen in Midden-Holland het 'toeristisch zwaartepunt', met het Zegerslootgebied als middelpunt, te worden. Voor de voorzieningen die de gemeente noodzakelijk acht om in elk geval de laatst opgevatte plannen (gezinscamping, grotere natuurcamping, camping voor Ne derlandse Caravanclub en gebou wen voor het besloten en het open bare golfcomplex) mogelijk te ma ken, is een bedrag van bijna drie miljoen gulden nodig. De komst van drie trekkershutten, het laten vervaardigen van promotiemate riaal over de toeristische en recrea tieve mogelijkheden van Alphen en omgeving en een startsubsidie voor de exploitant van de gezins camping, vergen voorts een bedrag van ruim 900.000 gulden. Een en ander is te lezen in het toeristisch ontwikkelingsplan de gemeente, vervaardigd als vulling op een onlangs verschenen provinciale studie (TROP-plan) over de toeristische ontwikkeling van Zuid-Holland. Alphen is met een op haarzelf toegesneden versie gekomen omdat zij zichzelf in dat provinciale plan te weinig kan te rugvinden. Mits voldoende financieel onder steund, kan Alphen toeristisch ze ker groot worden, concludeert de gemeente uit haar eigen plan. Niets staat de verdere ontwikkeling van Zegersloot in de weg als er geld komt voor de aanleg van een riole ringssysteem waarop onder meer de campings en de gebouwen van de besloten en de openbare golf- complexen kunnen worden aange sloten en voor de aanleg van een fietspadgedeelte in het gebied ten noorden van de Zegerbaan om de verschillende delen in dat gebied voor fietsers onderling bereikbaar te maken. Als er dan ook nog 'geld op tafel wordt gelegd voor promo tiemateriaal, bewegwijzering en om de gezinscamping van de grond te tillen, is Alphen dik tevre den. Financiële steun van rijk of pro vincie is, vindt de gemeente, ge heel op zijn plaats. Alphen immers Het waterwingebied aan de Hoorn, dat aan de oostkant aan Avifauna grenst, zou te zijner tijd bij het vogelpark getrokken kunnen worden. Zoals bekend moet Alphen over enige jaren de winning van drinkwater aldaar stoppen. is door het rijk als toeristisch aan dachtsgebied aangewezen, heeft al 29,5 miljoen in Zegersloot gestopt en is bovenal zelf bijna blut. Daar komt bij dat Zegersloot een boven regionale en hier en daar nationale functie heeft. Het is niet meer dan redelijk dat hogere overheden diep in de beurs tasten teneinde Alphen en omgeving toeristisch verder te ontwikkelen, stelt de gemeente derhalve. Temeer omdat op die manier tevens de recreatieve leem te tussen de Utrechtse heuvelrug en de kust wordt opgevuld. En met een in Chinese stijl opgetrokken restaurant aan de plas en wellicht straks ook de Nationale Beelden route, kan het volgens de gemeen te in Alphen niet meer stuk. Hoewel Zegersloot in het plan centraal staat, vlakt de gemeente de importantie van Avifauna niet uit. Het vogelpark trekt nog immer vele binnen- en buitenlandse be zoekers en is voor de gemeente derhalve van grote waarde. Het park zou zelfs nog aan uitbreiding kunnen doen, oppert de gemeente, en wel richting nabijgelegen water- (foto Nico Kroon) Zeeuws voorbeeld, een interge meentelijke samenwerking op zo wel bestuurlijk als VW-niveau on tstaat. Om voor elkaar te krijgen dat Ze gersloot ook bij uitstek geschikt wordt voor doe-vakanties, staat het volgens de nota buiten kijf dat het aantal voorzieningen dat dat moge- de toeristische waarde lijk maakt, moet worden uitge breid. Initiatieven in die richting zijn er al: een gezinscamping en een camping van de Nederlandse Caravanclub komen er 'sowieso. Volgens de gemeente moet er ech ter ook een hotel, bij voorbeeld langs de Zegerbaan, komen terwijl het voorts wenselijk wordt geacht dat er in de gemeente een of meer dere pensions en logeerboerderij- en hun deuren openen en er ka mers kunnen worden gehuurd. Voor fietsers op doortocht die Zegersloot aandoen, wil de ge meente voorlopig drie trekkershut ten bouwen. In deze uiterst sobere uitgevoerde blokhutten met het hoogstnoodzakelijke aan meubi lair, kunnen fietsers zich een nacht te ruste leggen. wingebied. Na een wijziging van het bestemmingsplan kan het vo gelpark die 6 hectare grond bij zijn bezit trekken en derhalve in de toe komst 17 hectare beslaan. Hutten Ook aan van het haar omringende gebied gaat de gemeente niet voorbij, zo blijkt uit het plan. Nadrukkelijk wordt gewezen op het zeer nabij gelegen Zuidhollands plassenge- bied. Dat vormt samen met Zeger sloot een aaneensluitend 6000 hec tare groot toeristisch walhalla dat tal van recreatieve mogelijkheden biedt. Uit dat gebied is evenwel nooit gehaald wat erin zat, stelt Al phen. Deels is dat te wijten aan het chronisch gebrek aan voldoende verblijfsaccommodaties en aan be langstelling van de zijde van het rijk en de provincie, deels omdat er nooit sprake is geweest van vol doende gezamenlijke promotie. Al phen zou daarom graag zien dat voor dat grote gebied, naar Fries en KATWIJK - De eerste christelijke vakorganisaties heb ben het in Katwijk niet makkelijk gehad. Ze kregen niet alleen te maken met tegenstand van de werkge vers, ook vanaf de kansel werd gewaarschuwd tegen de plannen om de belangen van arbeiders door een bond te laten behartigen. De christelijke vissersvereniging Vrede voor Recht werd in 1914 door een gereformeerde predikant zelfs getypeerd als 'een duivel op fluwelen pantoffels'. Een christelijke vakorganisatie was in de ogen van deze predi kant gevaarlijker dan. een vol bloed socialistische. Dat ongelo vigen opstonden tegen degenen die over hen gesteld waren was immers nog tot daar aan toe. Maar het christelijk volksdeel moest beter weten. De gereformeerde herder en le raar die deze ongezouten taal tot het kerkvolk sprak, probeerde het 'kwaad' te keren dat voort vloeide uit de grote trawlersta king in IJmuiden. Een staking die vaak wordt genoemd als de eerste aanzet tot de oprichting van vissersvakverenigingen in Katwijk, en die indirect ook voor arbeiders in andere bedrijfstak ken aanleiding was zich te orga- Tot dan toe hadden de predi kanten en werkgevers weinig problemen gehad met de arbei dersorganisaties in de kust plaats. De verenigingen die er waren legden zich sinds 1884 vooral toe op de vorming van fondsen, waaruit bijvoorbeeld bij ziekte een uitkering kon wor den gekregen. Jubileum Wel geldt 1884 nog steeds als het jaar waarin de eerste Kat- wijkse vakorganisaties gestalte hebben gekregen. Voor histori cus Jaap Plokkér is dit ruim hon derd jaar na dato aanleiding ge weest om de geschiedenis van de Katwijkse arbeidersbeweging te boek te stellen. Onder meer aan de hand van oude jaargangen van het Leidsch Dagblad, ge- door Dick van der Plas sprekl^en met oud-leden en notu len van vergaderingen is zijn his torisch overzicht tot stand geko- Het verhaal van Plokker is te rug te vinden in de uitgave 'Een herleefd verleden',, een geschie denis van 100 jaar vakbeweging in Katwijk. Een boekwerkje dat is uitgegeven door de CNV-afde- ling Katwijk, ter gelegenheid van een drietal jubilea. De afdeling herdenkt deze maand niet alleen het 100-jarig bestaan van de Kat wijkse arbeidersorganisaties, maar ook het 75-jarig bëstaan van het CNV en het 65-jarig jubi leum van de afdeling Katwijk. "Dat had al een jaar eerder moeten gebeuren", bekent voor zitter Joh. van der Plas, "maar omdat we rond deze tijd toch on ze driejaarlijkse contact- en pro- paganda-avond houden is de vie ring uitgesteld". De jubilea van de vakbond worden november gevierd in Tri podia, waarbij ook het eerste ex emplaar van het jubileumboekje officieel zal worden gepresen teerd. Notabelen Als het officiële begin van 100 jaar vakorganisatie in Katwijk wordt in het jubileumboekje de datum 3 maart 1884 genomen, toen de Christelijke Werklieden vereniging Eendracht werd op gericht. Net als later opgerichte verenigingen als Draagt Elkan De angst voor ontslag weerhield arbeiders er vaak van zich aan te sluiten bij een vakbond. Dat was bijvoorbeeld in 1918 het geval bij de oprichting van de kuipersvakvereniging. Na moeizaam overleg met de werkgever werd een compromis bereikt: de bond mocht wel worden opgericht, maar dan met het hoofd van de christelijke school als voorzitter. (foto Katwijks ders Lasten en Wees Getrouw was het doel van deze organisatie vooral het ondersteunen van de leden, financieel maar ook geestelijk. De vereniging Een dracht beheerde bijvoorbeeld niet alleen een ziekenfonds maar ook lange tijd een bibliotheek. Aan belangenbehartiging werd weinig gedaan, vooral ook omdat er nogal wat werkgevers in deze verenigingen aan de touwtjes trokken. Ook door de kerk werd er streng op toegezien dat de ar beiders zich niet gingen bezig houden met het echte vakbonds werk. vloed geweest voor de vakbewe ging, omdat ze de eigenwaarde van de arbeiders verhoogden. De aanwezigheid van notabelen, do minees en pastoors werd vaak als positief ervaren, schrijft de historicus, omdat de arbeidersor ganisatie daardoor een zekere status kreeg. Echte vakverenigingen kwa men er echter pas in de periode tussen 1913 en 1920. De staking in IJmuiden was in Katwijk van grote invloed op het ontstaan van de vissersvakverenigingen Volharding en Vrede door Recht. De eerste organisatie, een 'neu trale', ging al snel ter ziele, maar de christelijke tegenhanger Vre de door Recht kreeg in de kust plaats vaste voet aan de grond. De organisatie fuseerde in het oprichtingsjaar met de landelijk opererende Christelijke Noord zeevissers, die toen al 800 leden telde. Loonactie De eerste geschoolde arbeiders die zich in Katwijk organiseer den, waren de timmerlieden, la ter gevolgd door de metselaars. Beide groepen konden zich in 1917 verenigen in de Nederland se Christelijke Bouwarbeiders- bond waarvan op 13 november een Katwijkse afdeling werd op gericht. Een strijdbare afdeling, zo blijkt uit het jubileumboek, want de vereniging deinsde er niet voor terug om al vrij snel na de oprichting de eerste loonactie te voeren. Voor timmerlieden, metselaars en schilders werd een loon geëist van 32 cent per uur. Lang niet altijd werd direct zo hoog van de toren geblazen. Bij de oprichting van een vakorgani satie schrokken de werknemers nog wel eens terug voor druk van bovenaf. Dat was bijvoorbeeld het geval bij de oprichting van de kuipersvakvereniging. De angst voor het ontslag waarmee door de werkgever was gedreigd, weerhield veel arbeiders er in eerste instantie van tot de bond toe te treden. Lange gesprekken en bemiddeling van derden wa ren vaak nodig om de mensen over de streep te trekken. Zodra er enkele schapen over de dam waren volgden er echter meer, en in de periode tot 1920 zouden in vrijwel alle belangrij ke bedrijfstakken afdelingen van centrale bonden worden opge richt. Een belangrijke rol werd daarbij gespeeld door vakbonds activisten van buiten Katwijk. Het ontstaan van een aantal verschillende vakverenigingen leidde in februari 1918 tot de op richting van een georganiseerd overleg op bestuursniveau, de Christelijke Besturenbond. De eerste activiteiten van deze voor loper van het CNV bestonden vooral uit propaganda voor de christelijke vakbeweging onder de arbeiders en het streven naar goede contacten met de gemeen telijke overheid en de dorpsnota belen. Afscheidstoernee In het jubileumboek 'Een her leefd verleden' geeft J.D. van Delft, de tweede voorzitter van de CNV-afdeling, een overzicht van de belangrijkste gebeurte nissen uit de geschiedenis van de besturenbond vanaf 1918. Daaruit blijkt dat de hete vu ren waarvoor de vakbeweging rond de eeuwwisseling in Kat wijk stond, na 1920 voor een groot deel waren geblust. De christelijke vakbeweging kreeg de kans zich diep in de Katwijk se samenleving te wortelen en zou uitgroeien tot een sterke or ganisatie met momenteel rond de 2000 leden. "Een stabiel ledental", vertelt voorzitter Joh. van der Plas, "waarbij het voor ons als bond wel een enorme uitdaging is om dit aantal vast te houden". De contacten met de leden nemen op plaatselijke niveau af. Niet al leen omdat het echte vakbonds werk tegenwoordig vooral door professionele bestuurders wordt verricht, maar onder meer ook door de toenemende automatise ring. "Eem heel simpel voor beeld daarvan is dat de leden vroeger elke week hun contribu tie persoonlijk kwamen betalen, en nu gaat dat over de giro", al dus tweede voorzitter Van Delft. Het contact met de leden wordt nu onderhouden door de maandelijkse spreekuren die zijn ingesteld, het geregeld uitschrij ven van vergaderingen voor de verschillende aangesloten bon den en eens in de twee of drie jaar grote contactavonden waar op alle CNV-leden welkom zijn van wat tegenwoordig de afde ling Katwijk/Valkenburg is. Het programma van de bijeen komst van vanavond heeft een feestelijk tintje. Niet alleen door de viering van de drie jubilea, maar ook door de komst van de landelijke CNV-voorzitter Harm van der Meulen. Hij is in verband met zijn naderende pensionering momenteel op afscheidstoernee langs de verschillende afdelin gen. Verder staan nog op het pro gramma de huldiging van een dertigtal jubilarissen, die respec tievelijk 25 en 40 jaar bij de bond zijn aangesloten, en de vertoning van de film 'Katwijk in stormge- tij' van D. Kruyt. Het jubileumboekje 'Een her leefd verleden' is op deze avond voor vijf gulden verkrijgbaar. HAZERSWOUDE - Het sanerings onderzoek naar de bodemveront reiniging aan de Dorpsstraat in Ha- zerswoude-dorp, uitgevoerd in op dracht van de provincie, heeft aan getoond dat het grondwater onder het terrein van firma Van der Niet tot op een diepte van dertien meter is vervuild. Het gaat vooral om het moeilijk afbreekbare gif benzeen, dat voorkomt in de paar honderd liter benzine die is aangetroffen. De ergste vervuiling is niet zoals verwacht aangetroffen rond de voor eigen gebruik geplaatste ben zinetank, maar vooral bij het direct aan de Dorpsstraat gelegen vul- punt van de tank. Het gaat volgens het betreffende rapport om een be perkte lokatie. Het in de grond aan Aansprakelijldieid Hazerswouds bedrijf onzeker wezige veen heeft er v dat de op het oppervlaktewater drijvende stoffen zich maar be perkt hebben kunnen verspreiden. Toch is de vervuiling dusdanig dat die moet worden verwijderd. De volgende stap die nu moet worden ondernomen is een onder zoek naar de juiste methode om het grondwater te zuiveren. In eer ste instantie wordt niet gedacht aan afgraving van de vervuilde grond. Het naar boven halen van het water met pompinstallaties om het vervolgens te kunnen reinigen, lijkt in dit geval een meer voor de hand liggende methode. De kosten voor dit vier jaar du rende project komen in eerste in stantie voor rekening van rijk en gemeente. De gemeente moet per verontreinigde lokatie een bedrag van vijf gulden per inwoner beta len, vermeerderd met tien procent van de overige kosten. Voor Ha- zerswoude betekent dat in ieder geval een bedrag van zo'n 55.000 gulden. Volgens een voorzichtige raming zal het de gemeente uitein delijk ongeveer 80.000 gulden gaan kosten. Dit is afhankelijk van het procédé, dat wordt gevolgd. Werkelijke sanering van de grond aan de Dorpsstraat staat bij de provincie, die met de uitvoering is belast, pas voor 1988 op het pro gramma. Of de firma Van der Niet aansprakelijk wordt gesteld voor de kosten is nog de vraag. Nu is gebleken dat de hoogste tratie is aangetroffen rond het vul- punt en niet bij de benzinetank van het bedrijf in verwarmingsappara tuur is het voor rijk en gemeentre aanzienlijk moeilijker geworden om Van der Niet verantwoordelijk te stellen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19