Greyhounds in moeilijkheden door sponsor Connesson blijft concurrentie voor Uur van de waarheid in tweekamp ta SINT NICOLAAS PRIJSVRAAG Rentree Arnesen onzeker Tel Aviv pakt Den Bosch in Fransman leidt in WK-kunststoten Winst Oranje hockey Verlies UEFA's in Heerenveen De Zijl langs reserves LZ Karpov heeft nog één kans op behoud schaaktitel ZIJL L.G.B.-D.Z.V. Philidor/L op keerpunt Anderlecht heeft Deen nog drie weken nodig DE SLEUTELS - VALKEN 68 VRIJDAG 8 NOVEMBER 1985 ENSCHEDE/TEL AVIV - Net nu de eredivisie basketbal voor het eerst in jaren weer tien ploegen telt en de strijd spannender is dan in een decennium het geval is ge weest, dreigen er weer moeilijkhe den. Het voortbestaan van de Twentse eredivisie debutant Inter- bril/Greyhounds loopt gevaar nu de sponsor, een opticienketen, heeft afgehaakt. Het bedrijf ver keert in financiële problemen, waardoor Greyhounds een bedrag van 70.000 gulden dreigt mis te lo pen. De club had na dit seizoen nog een sponsorcontract voor twee jaar. De promotie van Greyhounds heeft dit seizoen nogal wat voeten in de aarde gehad. Oorspronkelijk was de club samen met buurman Permalens Haaksbergen verenigd in één basketbalstichting, die ook een basketbalschool onder zijn hoede had. Opzet was de basket- balsport in Twente vanaf de grond op te bouwen, waarbij Haaksber gen op het hoogste niveau zou uit komen en Greyhounds een trapje lager, in de promotiedivisie. Toen Greyhounds daarin vorig op de tweede plaats eindigde daarmee het recht op promotie v wierf, ging het mis met de werking. Greyhounds wilde promoveren, terwijl de stichtingsplannen dat ei genlijk niet toelieten. Haaksbergen probeerde met man en macht de Enschedese plannen te torpederen en verbood onder meer Lace Strong om bij Greyhounds te gaan spelen. Ron Kruidhof (als speler van Haaksbergen in loondienst by Interbril) en Tanno Pieters ver trokken wel, terwijl international René Ebeltjes weigerde om op het oude Haaksbergse nest terug te ke ren. Greyhounds' deelname aan de eredivisie competitie bleef door al le moeilijkheden tot op het laatste moment onzeker en lijkt nu door het voortijdig afhaken van de sponsor van korte duur. Tel Aviv Landskampioen Den Bosch heeft volgens verwachting ook de returnwedstrijd uit de tweede ron de van de Europa Cup verloren van Maccabi Tel Aviv. De veelvoudig Israëlische titelhouder won gister avond in Tel Aviv met ruime cijfers van Den Bosch (103-86), nadat de eerste ontmoeting tussen beide ploegen ook al op een Nederlands fiasco (113-95) was uitgelopen. Bij de rust leidde Maccabi al met 59- 39. De Brabanders speelden in de met 6000 goed gevulde sporthal van Yad Eliahu zonder de gebles seerde Ritchie Johnson, die mor gen in de competitietopper tegen BS Leiden vervangen zal worden door zijn nieuw aangetrokken landgenoot Donald Robinson. Topscorer bij Den Bosch was de Amerikaan Larry Knight, met 25 punten even produktief als Macca- bi's Doron Jamchee. SLUIS (ANP) - De grootste kunstenmakers van de internationale biljartwereld hebben gisteravond in Sluis de eerste ballen over de biljarttafel gezwiept in de strijd om het vijftiende wereldkampioenschap kunststoten. Bosschenaar Jelle Esveldt doet een vergeefse poging om Maccabi-speler Micky Berkovitz de bal af te pakken. Den Bosch verloor in Tel Aviv kans loos van de Israëlische basketbalkampioen. (foto afp» SON (ANP) - Het Nederlandse vrouwenhockeyteam heeft gisteren ook de derde oefenwedstrijd van een serie van vijf tegen het team van Groot- Brittannië gewonnen. In Son, waar eerder op de avond het kunstgrasveld werd geopend, versloeg de ploeg van coach Gijs van Heumen de Britse dames met 5-0. Het was van de Nederlandse vrouwen de beste wedstrijd in de tot nu toe gespeelde duels. Fieke Boekhorst sloeg twee strafcomers sloeg zij hard en onhoudbaar in. De andere acht strafcomers in de eerste 35 minu ten leverden geen doelpunten op. Ook in de tweede helft was de Nederlandse ploeg veel te sterk voor de gasten. Martine Ohr, Elsemiek Hillen en Sophie von Weiier voerden de score zonder problemen op naar 5-0. Het beste begin was voor de Frans man Francis Connesson, die van de beschikbare zeventig punten er 55 achter de naam schreef. De vier voudig wereldkampioen in het ka- derspel speelde ontspannen, maakte zelfs grapjes aan de speel tafel en miste slechts twee van de twaalf figuren, die voor de eerste avond op het programma stonden. Connesson, die pas op de tiende opgave voor het eerst struikelde, wordt in het klassement op korte afstand gevolgd door zijn verras sende landgenoot Coyret (54) en de Spanjaard Fernandez (52). Jean Bessems, net als Connes son uit het fijngevoelige kader overgestapt naar het stevig ge speelde artistieke biljart, kwam ook redelijk uit de startblokken. De 40-jarige Limburger, die in mei dit jaar juist naast de Europese titel greep, bezet de vierde plaats met 47 punten. Bessems maakte in de late uren van de donderdag enkele uitglyders. Tot de pauze bleef hij foutloos; daarna produceerde Bes sems vier nullen. De Limburger werd er net als wereldkampioen Steylaerts, die met 43 punten een valse start kende, koud noch warm „Een eerste dag zegt niets bij kunststoten. Als we dertig, veertig van de 76 figuren achter de rug hebben, dan kun je pas inzicht krij gen in het verloop van de strijd", oordeelde Bessems, die zijn schaarse vrije tijd van de laatste weken in de voorbereiding op het toernooi in eigen land heeft ge stopt. Full-time biljarten is er niet bij voor de viervoudig Nederlands kampioen kunststoten. Spelen voor het dagelijks brood, met een beetje beleg, wordt nog niet ge daan. Het gilde van de artistieke biljarters rept niet over een betaald profcircuit, zoals de collega's in de driebandenwereld momenteel wel doen. Het grote geld, aangereikt door een Zwitsers computerbe drijf, lokt. De kunststoot-specialisten, met hun spectaculaire spel zeker ge schikt als tv-sport, houden het voorlopig nog op de schnabbel in de provincie. Wereldkampioen Steylaerts is rechtuit over de aan staande financiële beloningen, die de Europese federatie by zijn eigen titeltoernooien wil toestaan. „By de betaalde toernooien moeten ze my al drieduizend gulden betalen, wil ik er duizend aan over houden. Als ik ergens heen ga voor een de monstratie, dan speel ik voor dui zend gulden en daar haalt niemand wat af', omschreef de Belg de voordelen van het schnabbel-cir cuit Van de gevestigde namen, die voor een vergoeding van onkosten en wat zakgeld naar Zeeuws- Vlaanderen zijn afgereisd, hadden de Belgen Steylaerts en Corin de slechtste opening. Steylaerts, net als Corin al vier keer kampioen van de wereld, speelde tot de pauze soeverein. Zyn knalharde afstoot zorgde voor de vereiste effecten. Na de pauze noteerde de Antwerp se diamantklover net als Bessems, vier nullen; een dubbele nul in de vijfde groep, die van de doorschiet- stoten. Van de 32 punten, die Stey laerts bij de pauze had, schoot hij slechts door naar 43, goed voor de vijfde plaats. Hij werd onmiddel lijk gevolgd door Hans de Jager, de Nederlandse nummer twee die ooit in 1981 de top van Europa verraste. De Hagenaar miste donderdag avond vyf keer, maar was nog een fractie beter dan Leo Corin. De 44- jarige Waal, qua successen verge lijkbaar met de Vlaming Stey laerts, maakte een weinig overtui gende indruk. In de vorm van gis teravond doet hij niet mee voor het wereldkampioenschap, dat zon dagmiddag na 76 slopende figuren wordt toegekend. De top van de wereld speelt overigens voor de laatste keer over die marathon lengte. De internationale federatie (UMB) heeft een nieuwe program ma samengesteld, dat 68 figuren telt. HEERENVEEN (ANP) - Het Ne derlandse UEFA-elftal, van spelers tot achttien jaar, heeft gisteren in Heerenveen een oefenwedstrijd te gen de eerste divisie vereniging Heerenveen verloren met 1-2. De gasten kwamen in de tiende mi nuut op voorsprong toen de Friese doelman Swager PSV-rechtsbui- ten Vos bij de benen greep. Vis' clubgenoot Viskaal benutte de door scheidsrechter Pen toegeken de strafschop. Na rust kwam het UEFA-elftal er nauwelijks meer aan te pas. De Friezen, die een ma tige competitie-start hebben, bouwden een groot overwicht op. In de 61e minuut werd dat beloond met een doelpunt van De Jonge. Ruim een kwartier later werd het 2-1 toen ook Schulting een voorzet onhoudbaar voor doelman De Jongh (Feyenoord) inkopte. LEIDEN - Het waterpoloteam van De Zijl/LGB heeft zich gisteravond ten koste van de reserves van stad genoot LZ'86 geschaard bij de laat ste acht in de strijd om de nationa le polobeker. De Zijl/LGB won met 13-5. De reserves van LZ'86 wisten hun in de ereklasse uitkomende opponent redelijk verweer te bie den, en kon De Zijl zelfs tot halver wege de tweede periode goed vol gen (4-3). Ook aan het einde van de ze periode stond er nog een: alle- sizns redelijke 6-3 tussenstand op het scorebord van zwembad De Zijl. Hierbij moest echter wel wor den aangetekend dat LZ werd ge holpen door jury en scheidsrech ters, die ten onrechte meenden dat de speeltijd 4x5 minuten was, in plaats van 4x7 minuten. In de tweede wedstrijdhelft speelde De Zijl/LGB iets gecon centreerder, hetgeen direct in de score tot uitdrukking kwam. Via 9- 5 werd het tenslotte 13-5. Doelpun ten De Zijl: Alex van Belkum 5, Stan van Belkum 3, Mark van Bel kum 2, Alex Verhoog, Edwin Re- degeld, Ruud Plouvier ieder 1. Bij LZ'86: Hugo Bregman 3, Jan Bak ker en Antoine van Weerde beiden 1. MOSKOU (AFP/Reuter) - Morgen culmineert de bijna ein deloze reeks partijen tussen Anatoli Karpóv en Gari Kas parov in één alles beslissend duel. Bij winst blijft Karpov wereldkampioen; bij een gelijkspel of winst voor zwart is de 22-jarige Kasparov de nieuwe titelhouder. Die apotheo se na vijftien maanden schaken, is mogelijk geworden door het resultaat van de gisteren gespeelde 23 ste partij van de hernieuwde tweekamp: remise op de 41ste zet. De stand is thans 12-11 in het voordeel van de uitdager, die zaterdag de zwarte stukken voert. ADVERTENTIE Waterpolowedstrijd Zaterdag 9 november aanvang 19.15 uur. Zwembad De Zijl, Aangeboden door Mercasol, Het was gisteren voornamelijk de vraag hoe Kasparov zou reageren op de nederlaag, die de koelbloedi ge Karpov hem in de voorgaande partij had toegebracht. De 1500 toeschouwers in de concertzaal ga ven de uitdager meer applaus dan de eerder gearriveerde Karpov. De titelhouder had zich nogal veron gelijkt getoond vanwege het feit, dat de wedstrijdkalender geen re kening had gehouden met de jaar lijkse herdenking van de oktober revolutie. Daardoor ontging beide schakers de tradionele vrije dag. Kaïpov leek zich toch wat meer op zijn gemak te voelen dan zyn tegenstander. Maar in de partij was juist hij degene, die de meeste be denktijd gebruikte. Na de 22ste zet had wit nog anderhalf uur en zwart slechts 35 minuten voor de reste rende achttien zetten. Hoewel verre van aggressief, slaagde Kasparov er lange tijd in het voordeel van de openingszet vast te houden. Tot aan de zeven tiende zet hielden beiden zich aan de partij Gavrikov- Beljavski, die in 1983 voor het kampioenschap van de Sovjetunie werd gespeeld. De titelhouder week daarna af. Hij was kennelijk minder goed op de hoogte, of vreesde een nieuwtje. Desondanks verdedigde hij zich vindingrijk. Met zijn 25ste zet, f6, voorkwam hij dat de witte aanval op de koningsvleugel zou door slaan. Kasparov speelde het ver volg minstens even snel als de kampioen, kennelijk speculerend op de tijdnood van zijn tegenstan der. Maar hij kwam er niet ver mee. Na het schaak met de dame op de 40ste zet, waren enkele kenners zelfs van mening dat zwart op De Bakker in UEFA-commissie ZEIST (ANP) - Rob de Bakker van de KNVB maakt deel uit van de speciale veiligheidscommissie, die de Europese Voetbal Unie (UEFA) heeft ingesteld. De commissie gaat zich bezighouden met de inspectie van stadions. Na de ramp in het Heizelstadion (29 mei) heeft de UE FA besloten de veiligheidmaatre gelen in de stadions te verscherpen en een controle commisie in het le ven te roepen. Voorzitter van de commissie is de Westduitser Ellert Schram, een van de vice-presiden- ten van de UEFA. De Bakker is bij de KNVB in dienst al veiligheids functionaris. Hieronder volgen de zetten in de 23ste en voorlaatste partij: WIT Kasparov; ZWART Karpov. 1. d4 d5. 2. c4 e6. 3. Pc3 Le7. 4. Pf3 PfB, 5. Lg5 h6, 6. LxfB Lxf6, 7. e3 O-O. 8. Tel c6. 9. Ld3 Pd7, 10. 0-0 dxc4, 11. Lxc4 e5. 12. h3 exd4, 13. exd4 Pb6. 14. Lb3 Te8, 15. Tel Lf5,16. Txe8 schaak Dxe8.17. Dd2 Dd7,18. Tel Td8, 19. DM Pd5, 20. Pxd5 cxd5. 21. Pe5 Lxe5, 22. Txe5 Le6, 23. De3 K1B, 24. Dd3 f6. 25. Tel L17, 26. Dc3 Dd6, 27. Tel Le8, 28. Ldl a6. 29. Lf3 g6.30. h4 h5.31. g3 Lf7,32. a4 Td7,33. a5 Kg7,34. Db3 De6.35. Db4 De8.36. Kg2 Dd8,37. Tc5 De7,38. Dc3 g5,39. De3 g4,40. Ldl De4 schaak, 41. Kgl REMISE. winst zou kunnen spelen. Karpov nam echter het remise-aanbod aan, waardoor alles in de laatste partij beslist gaat worden. In de voorlaatste partij van de schaaktweekamp c landgenoot Karpov andermaal tot remise. Geen oefenduels voor interland BRUSSEL/ZEIST (ANP) - Dertien dagen voor de interlandwedstrijd Nederland - België staan er voor beide ploegen geen oefenwedstrij den meer op de agenda. Zowel in België als in Nederland is er een week voor het duel, dat beslist over de bezetting van een plaats in de eindronde van het wereldkam pioenschap, een volledige compe titieronde. De Belgische oefen- meester Guy *niys maakt zyn se lectie van zestien spelers een dag daarvoor bekend. Zijn collega Leo Beenhakker kiest de groep op maandag. LEIDEN - Zowel het eerste schaaktiental van Philidor als dat van LSG staat morgen tijdens de derde ronde van de landelijke com petitie een cruciaal duel te wach ten. Hoofdklasser Philidor krygt in eigen huis de tot nu toe niet onver dienstelijke debutant Utrecht als opponent voorgeschoteld. Voor wat betreft de verdere competitie- aspiraties van Philidor geldt in dit duel het aloude motto "erop of er onder". In geval van winst draait de Piket-brigade volop mee in de strijd om de amateurtitel. Verlies zou Philidor echter in de richting van de degradatiezone drukken. Met nog zes ronden te spelen kan daar uiteraard nog van alles aan worden gedaan, maar een prettig uitgangspunt is een dergelijke si tuatie nooit. LSG 1 prijkt in klasse 2C fier aan de leiding, maar krijgt na een twee tal lichtgewichten nu te fnaken met mede-koploper DD 2. Aange zien er in deze klasse ook nog twee andere ploegen met de volle winst zyn (Overschie en Paul Keres). is het voor titelfavoriet LSG zaak om voor eigen publiek in de "winning- mood" te blijven. In dezelfde klas se moet Philidor 2 proberen om te gen het tweede team van de Ooie vaar de stijgende lijn vast te hou den. In 2B krijgt LSG 2 af te reke nen met koploper Nieuwendam, een karwei dat voor de bescheiden de wereldtitel kwamen uitdager Kasparov (links) en zijn LSG-reserves weieens teveel ge- (fotoTASS) vraagd kan zyn. ADVERTENTIE BRUSSEL/AMSTERDAM (GPD) - De kans dat Frank Arnesen naar Ajax komt is gisteren heel wat klei ner geworden. Voorzitter Constant VandenStock van Anderlecht heeft de Deen na de Europa-Cup wedstrijd woensdag tegen Omonia Nicosia duidelijk gemaakt dat hij „in ieder geval nog drie weken in Brussel moet blijven". Volgens Ar nesen sluit VandenStock de moge lijkheid bepaald niet uit dat hij tot het eind van het seizoen in België moet blijven: „VandenStock wil me niet graag kwijt. Dat heeft hij me donderdag in een gesprek van drie kwartier, waarbij ook manager Verschueren zat, gezegd". Ajax, dat Arnesen op huurbasis wil laten voetballen en ervan over tuigd was dat de middenvelder aanstaande zondag tegen Fortuna zou kunnen worden ingezet, gaat er vooralsnog vanuit dat het op korte termijn over de Deen kan be- Arnesen te horen dat hij langer bij schikken. Vice-voorzitter Van Eij- Anderlecht moet blijven. „Voor die den: „Ik heb overleg gepleegd met situatie", aldus Van Eijden, „heb- Verschueren en met hem heb ik af- ben wij alle begrip. Wij hebben ook gesproken dat we in de loop van de geen moeite om mee te denken volgende week rond de tafel zullen met Anderlecht, als Arnesen dan gaan zitten. Dan zullen definitieve maar één van de komende weken afspraken worden gemaakt. Het is beschikbaar is", duidelijk dat Arnesen later naar Ondanks de „goede contacten" Amsterdam komt, maar dat hij tussen Van Eijden en Verschueren komt staat voor ons nog steeds heeft Arnesen zijn twyfels over zijn vast". Dat Arnesen, over wiens komst door Ajax vorige week een ak koord werd bereikt, op dit moment nog niet wordt „prijsgegeven" heeft te maken met het feit dat de Belgische kampioen plotseling met een groot aantal blessures is geconfronteerd. Door het wegval len van Vandenbergh, Janssen, De Mol, Gudjohnson en Scifo (laatst genoemde viel overigens woens dagavond tegen Omonia in), kreeg ADVERTENTIE Sportpark "De Vliet" zaterdag a.s. aanvang 14.30 uur Deze advertentie is aangeboden door Pen Schilderwerken Meloenstraat 36, Leiden. Tel. 071-760353. rentree in „de Meer", waar hij i het verleden al vijfeneenhalf jaar actief was: „Voorlopig zie ik het niet zitten dat ik bij Ajax speel. Ze ker de eerste drie weken niet. Van denStock heeft daar geen enkel misverstand over laten bestaan. Er valt te praten over de periode daar na, maar als ik VandenStock zo hoorde, dan zie ik dat toch niet zit ten. Hij heeft alle vertrouwen in me. In zekere zin vind ik dat wel fijn. Voor mij is het belangrijkste dat ik speel. Is dat bij Anderlecht, dan is dat prima, als dat dan maar het hele seizoen is. Zit ik straks, als iedereen weer fit is, weer op de re servebank, ja, dan ga ik liever weg. Als reserve loop ik namelijk het ri sico dat ik ook mijn plaats verspeel in het Deense nationale elftal". Arnesen kan zich overigens best voorstellen, dat de teleurstelling bij Ajax erg groot is: „Zodra ik te rug was in Brussel heb ik Van Eij den gebeld. Die vond het allemaal maar raar. Vorige week leek alles geregeld, zei hij, en nu gebeurt dit". Nog acht nachtjes slapen en de Sint Is weer In Nederland. Maar eerst meert hij af In Bordeaux, dé stad onder de Franse wl|nsteden. De reis verloopt voorspoedig. Ieder een aan boord van het schip van Sint Nicolaas vermaakt zich uitste kend. En er begint schot te komen in het vele inpakwerk. Een gunstig voorteken bij niet 20 beste weers verwachtingen. Weer ot geen weer. ook bij het Leidsch Dagblad en Alphens Oagblad zit niemand stil. Vooral niet nu de grote dag SNEL na derbij begint te komen. De fantastische stroom prijzen, beschikbaar gesteld door de winkeliers voor de jaarlijkse SINT NICOLAAS 4 P PRIJSVRAAG begint op gang te komen. En wat nog meer is. de hoofdpnjzen liggen ook al klaar. Weet u het nog: drie zaterdagen lang ad vertenties opzoeken die corresponderen met een 30-tal zinnetjes? Nog even geduld, volgende week zaterdag gaat het beginnen. En er zijn weer zóveel prijzen... Tot morgen!

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13