Beperking werk gehandicapten Ook 'grote gebruiker' kan meedoen Nieuwe beloningsregeling voor verkopers staatsloten Chili wil strenger gaan optreden bij protesten Justitie wil ontvoerders Heineken toch vervolgen Bezetting Amnesty-gebouw voorbij Graaddagen bepalen uw 'streefgebruik VRIJDAG 8 NOVEMBER 1985 PAGINA 11 Lezers Schrijven DEN HAAG (ANP) - De partijen CDA, VVD en PvdA hebben gezamenlijk het plan van staatssecreta ris De Graaf (sociale zaken) om volgend jaar het aantal gehandicapten dat werkt in de sociale werkplaatsen te beperken, afgewezen. Dat bleek gisteren in de Tweede Kamer bij een debat over nadere voorstellen van de staatssecretaris over de zogenoemde B-categorie, de groep gehandicapten die een ar beidsprestatie leveren van minder dan een derde van hetgeen in het bedrijfsleven gebruikelijk is. In eerdere voorstellen wilde De Graaf degenen die tot de B-catego- rie behoren geen loonstatus meer geven, maar laten werken met be houd van uitkering. CDA en PvdA gingen te realiseren wil hij het aan tal mensen in de sociale werkplaat sen verder beperken. Dat stuit op grote weerstand van PvdA en VVD, terwijl ook het CDA er grote moeite mee heeft. PvdA-woordvoerder Knol dien de een motie in waarin het kabinet wordt gevraagd aan de hand van een SER-rapport van enige maan den geleden de problemen rond de sociale werkplaats nog eens te be kijken. Het SER-rapport geeft vol gens Knol aan dat via organisatori sche veranderingen efficiënter kan worden gewerkt bij de sociale werkplaats. Dat kan volgens Knol besparingen opleveren die de be zuinigingen die De Graaf nastreeft, zullen overtreffen. De VVD zal de motie steunen, die daarmee op een kamermeerderheid kan rekenen. Tevens waren gisteren een aantal wijzigingen op de wet sociale de orde. DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Koning (financiën) wil de over gangsregeling voor verkopers van de Staatsloterij met twee jaar ver lengen en op in totaal vijf jaar bren gen. De Kamer had hierom ge vraagd. De overgangsregeling is bedoeld om verkopers van loten in staat te stellen zich aan te passen aan de nieuwe beloningsregeling. Een meerderheid van de Kamer stemt met die nieuwe regeling in. Dat bleek gisteren tijdens een mondeling overleg tussen leden van de Kamercommissie voor fi nanciën en de staatssecretaris. On derwerp van gesprek was een re cente notitie over de rechtspositie van collecteurs en verkopers van een uniek en kostbaar verkoop- de Staatsloterij. punt voor de verkoop van staatslo- De nieuwe beloningsregeling ten. Ook onderstreepte hij de bete- houdt een provisie in van een gul- kenis van deze verkooppunten wat den per verkocht lot. Vanuit de betreft de veiligheid, de spreiding commissie werd bezwaar aangete- en de geschiktheid, kend tegen het feit, dat voor een De bestaande beloningsregeling via een PTT-kantoor verkocht lot voor collecteurs blijft ongewijzigd, een provisie wordt toegekend van Dit onder meer op grond van socia- een gulden vijftig. De staatssecre- le overwegingen en gelet op het taris wees iedere vergelijking van snel slinken van de groep, die de hand en noemde het PTT-loket thans nog ruim tachtig collecteurs omvat. Voor deze groep zal een vut-regeling (ingaande 1 januari van volgend jaar) in het leven wor den geroepen. De staatssecretaris zegde de Ka mercommissie toe, te zullen na- gaan of er mogelijkheden zijn voor - de groep van collecteurs te komen ~yrj -> -■ tot een collectieve afkoop-regeling, V 11^ C?1P Tl tl P te vergelijken met een lijfrente. Hij UUV5PC LAtA^ zei een suggestie tot het instellen van een dergelijk onderzoek van commissievoorzitter Joekes (WD) "vanzelfsprekend" te aanvaarden. De staatssecretaris moest de commissie meedelen, dat het aan deel van de Staatsloterij in het Ne derlandse loterij wezen is gedaald van 50 procent tot 15 procent. =de„ZTchpMfe^dfe bezuinigingsmaatregel. In hel nieuwe voorstel wil de staatssecre taris wel de loonstatus openhou den, maar om de vereiste bezuini- moeite met het voorstel om de mi nimum-leeftijd van achttien jaar voor indienstreding bij de sociale werkplaats in de wet op te nemen. PvdA-woordvoerder Knol keerde zich zeer principieel tegen deze maatregel, die een bezuiniging van tien miljoen gulden moet opleve ren. Hij meent dat het voorstel op zeer gespannen voet staat met arti- AMSTERDAM (ANP/GPD) - Me- kei 1 van de Grondwet waarin is dewerkers van de rijksrecherche bepaald dat allen die zich in Neder- hebben geprobeerd huiszoeking te land bevinden gelijk moeten wor- Huiszoeking in woning Pereira doen in de voormalige Amster damse woning van Fernando Pe reira, de Nederlandse fotograaf die werd gedood bij de bomaanslag op het actieschip van Greenpeace. De familie Pereira is daar zeer veront waardigd over, aldus hun advocaat mr.Spigt in een bekendmaking. Mr. Spigt zegt bij het Openbaar Ministerie in de hoofdstad gisteren vergeefs opheldering te hebben ge vraagd over wie opdracht tot de huiszoeking heeft gegeven en waarom. De huiszoeking ging ove rigens niet door, toen de huidige bewoner van het huis de twee re chercheurs liet weten dat de spul len van Pereira al door de familie waren weggehaald. Mr Spigt is inmiddels naar Parijs vertrokken voor een nieuw ge sprek met vertegenwoordigers van de Franse regering over een scha devergoeding aan de familie Perei ra. Frankrijk heeft een vergoëtling toegezegd. Franse excuses zijn nog altijd niet binnen bij de weduwe Pereira, die daar zeer verbolgen over is, aldus mr Spigt. den behandeld. Ruimtevaarder Wubbo Ockels 1 i met zijn zoontje na zijn ruimtereis met de Challenger. (foto ap> Ockels nog twee weken proefkonijn CAPE CANAVERAL (Rtr.) - De vijf wetenschappelijke astronau ten die met het ruimteveer Chal lenger en het Westduitse ruimtela boratorium een week lang talrijke experimenten hebben verricht zul len nog niet direct naar huis kun nen terugkeren. Zij zijn gisteren naar Cape Canaveral gebracht om daar gedurende twee weken de zelfde proeven op het gebied van de gevolgen van gewichtloosheid uit te voeren als die welke zij in de ruimte hebben verricht. Het vijftal, onder wie onze land genoot Wubbo Ockels, zal onder meer experimenteren met de ruim- testoel, een toestel dat met wisse lende snelheid op een rail heen en weer wordt voortbewogen. De proefpersoon draagt dan een helm met instrumenten die zijn oogbe wegingen meet. SANTIAGO (AP) - Het militaire genen te straffen die rellen veroor zaken of daaraan deelnemen", zei bewind in Chili heeft gisteren gekondigd dat leger en politie nog Garcia na een kabinetszitting strenger zullen optreden om een drie uur onder voorzitterschap herhaling van de afgelopen twee htair president Pinochet, dagen van nationaal protest, Garcia lichtte niet nader toe DEN HAAG (GPD) - De Neder landse justitie wil de twee ontvoer ders van biermagnaat Heineken die in afwachting van hun uitleve- ring aan ons land in Parijs vastzit- eeuw daterend uitleveringsverdrag bij vier doden en tientallen gewon- waaruit het straffere politie-optre- den vielen, te voorkomen. Minister den dat hij aankondigde zal be- van binnenlandse zaken Garcia staan. Maar de Chileense regering kondigde aan dat'drastische maat- heeft al tal van machtsmiddelen regelen' zullen worden genomen om demonstranten te bestraffen, om de openbare orde in het land te Vele activisten zijn bijvoorbeeld handhaven. verbannen naar afgelegen dorpen in het langgerekte land. demonstraties werden die" dinsdag en woensdag honderden mensen gearresteerd. De politie maakte geen precies aantal be kend. Santiago en de andere ste den waar gedemonstreerd werd, bleven gisteren onder controle staan van het leger en de politie. Bij de demonstraties werden met name in de arbeiderswijken stra ten gebarricadeerd met brandende autobanden en boomtakken. De dood van de vier betogers vond bij DEN HAAG (ANP) - Het financieel weerstandsvermogen en de inves teringen van de bedrijven zullen bij een jaarlijkse economische groei van drie procent in 1990 weer op een bevredigend peil liggen. Volledige werkgelegenheid zal dan nog niet zijn hersteld, maar wel weer in zicht zijn gekomen voor de jaren negentig. Dat betoogde prof. dr. F.W. Rutten, secretaris-gene raal van het ministerie van enomi- sche zaken, gisteren in Den Haag. Hij sprak daar voor de jaarvergade ring van het Verbond Nederlandse Groothandel. Rutten schetste een gematigd positief beeld voor de komende ja- Prof. Rutten: groei van 3 procent moet mogelijk zijn ren, maar gaat vooralsnog uit van een groeitempo van twee procent per jaar. Hij voelde er niets voor om met kunst en vliegwerk een groei van drie procent op te wek ken, die beter spoort met de scena rio's van het IMF (2 tot 3,5 procent) en de EG (2,5 tot 3,5 procent), maar slechts gedurende korte tijd is vol te houden. Nederland zal in staat moeten zijn op basis van funda mentele kracht een groei van drie procent of meer mogelijk te ma ken, aldus Rutten. Voorwaarden daartoe zijn, naast een gunstig internationaal getij, een versterking van de aanbodkant van de economie (arbeidsmarkt, inkomensvorming, rente en derge lijke) en een verbetering van de produktie-capaciteit qua omvang, kwaliteit en kostenpeil, aldus Rut ten. Bij een groei van drie procent en stabiele reële lonen kan de werkgelegenheid met een procent per jaar toenemen. niet aan ons land mogen worden uitgeleverd op grond van weder- verscheidene gelegenheden plaats rechtelijke vrijheidsberoving of af- in wat de politie noemde persing. Volgens een uit de vorige de omstandigheden". Volgens ge- ten, toch vervolgen wegens kid- tussen Nederland en Frankrijk kan napping en afpersing. Dat heeft uitlevering alleen plaatsvinden we- een woordvoerder van het ministe- gens bedreiging, rie gisteren meegedeeld. Staatsse cretaris Korte-van Hemel zal bin nenkort een verzoek van die strek king richten aan de Franse minis ter van justitie. De Raad van State in Frankrijk besloot woensdag dat de twee ont voerders, Cor van H. en Willem H., Mocht het verzoek van Korte- van Hemel niet worden gehono reerd, dan komen de twee ontvoer ders al over een jaar op vrije voe ten. Het is gebruikelijk, dat gedeti neerden na het uitzitten van twee derde van hun straf in vrijheid worden gesteld. tuigen en krantenberichten zijn ker twee van hen door legerpa trouilles doodgeschoten. De Nationale Universiteit bleef gisteren gesloten door een boycot van studenten. Zij eisen de vrijla ting van 339 medestudenten die woensdag in een van de ernstigste incidenten bij de dagen van natio naal protest waren gearresteerd. Bij deze actie raakten vijf studen ten gewond. AMSTERDAM/LONDEN (GPD) - Mét de toezegging van Amnesty International in Londen een onder zoek in te stellen naar een ver meende schending van mensen rechten door de Nederlandse rege ring, is gisteravond rond half zeven een einde gekomen aan de bezet ting van de kantoren van de Neder landse afdeling aan de Amster damse Keizersgracht. Twintig ver tegenwoordigers van Surinaamse organisaties, die sympathiseren met het bewind van legerleider Bouterse, hadden het pand gister morgen bezet uit onvrede over het beleid van Amnesty in de hoofd stad tegenover Surinamers in ons land. Directe aanleiding tot de on tevredenheid is de gang van zaken rond een van de verdachten van de moord op drie leden van popgroep in Rijswijk, aldus een woordvoer der van de bezetters. van Surinaamse Patriotten, wordt volgens de bezetters ten onrechte sinds 23 augustus vastgehouden. Familie en anderen wordt de toe gang tot hem ontzegd, waardoor onder hen grote ongerustheid ont staan is over de toestand, waarin de verdachte verkeert. De advo caat van Henk A. weigert enige verklaring, terwijl een tweede ad vocaat, voorgesteld door de be langhebbenden, niet wordt toege staan. In een gesprek met Amnesty-se- cretaris Jan Postema kregen de be zetters te horen, dat het doen van onderzoeken op het gebied van mensenrechten in eigen land niet is toegestaan. Daarom werd de be zetters geadviseerd een telex naar het hoofdkantoor van Amnesty in Londen te sturen teneinde de zaak rond Henk A. daar aan te kaarten. Schrijver v.d. Steen overleden DEN HAAG (ANP) - Na een lang durige ziekte is op 78-jarige leeftijd in Amsterdam de dichter en schrij ver Eric van der Steen (pseudo niem van mr. D. Zijlstra) overle den. De begrafenis heeft inmiddels in stilte plaatsgehad. Van der Steen publiceerde enke le dichtbundels, o.m. .Controver sen' in 1938 en .Gemengde berich ten' in 1932, 1955 en 1976. Van zijn proza werd de bundel aforismen bekend die hij in 1955 publiceerde onder de titel .Alfabêtises'. Andere verhalen en romans waren ,Loos- drecht' (1946), .Zeepbellen en handgranaten' (1947) en .Vuurwa ter' (1956). Enigszins met verbazing heb ik uw hoofdartikel 'Handtekeningen' ge lezen, waarbij u doet voorkomen alsof een groot gedeelte van onze bevolking tegen plaatsing van kruisraketten is op grond van een totaal oncontroleerbaar petitionne ment. De betrouwbaarheid trek ik hier bij sterk in twijfel gezien de hou ding van de bezoekers in de Hou- trusthallen, die het onze eminente heer Lubbers praktisch onmoge lijk maakten te spreken en hem daarbij gezamenlijk op een onfat soenlijke manier de rug toekeer den. Deze houding dwingt zeker geen respect af. Met waardering voor de actie, maar niet op deze wijze. C.H.H. Staats Lammenschans weg 129 Leiden V redesbeweging Onder de kop 'Gespleten vredesbe weging laat zich horen' verscheen 28 oktober een verslag in deze krant van de vredesmanifestatie op 26 oktober in de Houtrusthallen, waar de 3 3/4 miljoen handtekenin gen werden aangeboden aan de heer Lubbers. Het verslag doet het voorkomen alsof het 'vreedzaam operende KKN' zaterdag werd overvallen door de 'radicale vredesgroepen'. Deze laatsten werden in het artikel getypeerd als 'luidruchtige activis ten', 'herriemakers' en 'militante actiegroepen' die de hekken bij Woensdrecht omtrekken. Ik ben zeer verontwaardigd over deze oppervlakkige, sensatiege- richte en tendentieuze journalis tiek. De journalist begrijpt kenne lijk niet hoe breed en diep de ver ontwaardiging over de defensiepo litiek van de regering-Lubbers en haar plaatsingsbesluit is. Het volkspetitionnement is een succes geworden dank zij de inzet van zeer vele vredesactivisten. Tien duizend van hen hebben zaterdag een alarmdemonstratie gehouden voorafgaande aan en ter ondersteu ning van de aanbiedingsmanifesta tie. Dit was zo getimed en het KKN wist er van. De demonstratie wilde tot uit drukking brengen dat de vredesbe weging een (ondemocratisch) posi tief plaatsingsbesluit niet mag ac cepteren en vastberaden zal moe ten doorgaan met haar, op de be volking steunende activiteiten. Het was dus een waarschuwing aan de regering. De demonstratie was georganiseerd door een twintigtal ('gewone') platforms - waaronder die uit Leiden en Noordwyk - en een aantal andere organisaties die ook al jaren meewerken in de cam pagnes tegen de kruisraketten. Het KKN had de demonstratie niet georganiseerd omdat ze bang was, dat het energie zou wegzuigen van de handtekeningenactie. Dat is niet gebeurd omdat uiteraard ie dereen het volkspetitionnement prioriteit gaf. Aan de oproep om Lubbers de rug toe te keren bleek door bijna iedereen in de hal gehoor te wor den gegeven. Dat was dus geen ex clusief gedrag van 'herriemakers'. Thomas van Duin lid Leids platform 'Kruisraketten Nee'. Utrechtseveer 19 Leiden (Door de redactie ingekort) ACTIE ZUINIG STOKEN LEIDEN (GPD) - Het streefeer- bruik zoals u dat wekelijks kunt lezen wordt berekend op basis van de 'gewogen graaddagenme- thode'. Volgens energiedeskun digen is dat de meest betrouwba re methode om het energiever bruik te berekenen. De energie-leveranciers hante ren al enige jaren een graadda- gensysteem als rekeneenheid. Als gedurende een etmaal de ge middelde temperatuur één graad onder de achttien graden ligt, is er sprake van één graaddag. Bijvoorbeeld: een gemiddelde etmaaltemperatuur van 17 bete kent één graaddag. Lag de ge middelde temperatuur geduren de het etmaal op tien graden dan worden acht graaddagen gere kend. Het totale aantal graaddagen over een heel jaar schommelt in ons land rond de 3300. Maar er zijn uiteraard belangrijke afwij- kingen mogelijk. Bijvoorbeeld door een strenge of juist uitzon derlijk zachte winter. Onderzoek heeft aangetoond, dat huishou delijk energieverbruik oploopt met het aantal graaddagen. Voorspelling De energieleveranciers zijn in staat over een periode van een week reeds een betrouwbare voorspelling te doen van het ver bruik met behulp van de gewo gen graaddagenmethode. De toe voeging 'gewogen' heeft de vol gende betekenis. Vastgesteld is dat in de winter maanden (november tot en met februari) het energieverbruik per graaddag toch nog net iets hoger ligt, dan op basis van de bereke ningen zou mogen worden ver wacht. En in de zomermaanden is het energieverbruik juist net iets la ger. In de berekeningen worden daarom seizoencorrecties door gevoerd en er wordt dan gespro ken van gewogen graaddagen. Gasverwarming Om een voorspelling te kun nen doen van het energiever bruik gedurende een week van een doorsnee-gezin met een jaar verbruik van 2200 kubieke meter gas, wordt de volgende bereke ning gemaakt. Het jaarverbruik wordt gedeeld door het gemid delde aantal graaddagen per jaar: (dus: 2200 gedeeld door 3300). De uitkomst - in dit geval 0.67 - is het gasverbruik per graaddag. Als die bewuste week 100 graad dagen had, is het streefverbruik makkelijk te berekenen. 100 maal 0.67 is 67 kubieke meter gas. Stadsverwarming Wie aangesloten is op de stads verwarming krijgt te maken met de rekeneenheid gigeyoules. Een doorsnee gezin bijvoorbeeld in Koudekerk of in De Merenwijk in Leiden heeft een jaarverbruik van 33 gig^joules. Het jaarverbruik wordt ge deeld door het gemiddeld aantal graaddagen per jaar. (Dus: 33 ge deeld door 3300) LEIOSCH/ALPHENS DAGBLAD De uitkomst - in dit geval 0,01 is het energieverbruik per graad dag. Als die bewuste week op nieuw 100 graaddagen had, is het streefverbruik makkelijk te bere kenen. 100 maal 0,01 is 1 gigqjou- le. Valkenburg Bij het vaststellen van het aan tal graaddagen maken de ener gieleveranciers gebruik van meetgegevens van de waarne mingspost van op de marineba sis Valkenburg. Het gemiddeld aantal graaddagen voor Valken burg is 3180. In vergelijking met andere weerstations in Nederland is dat ook een gemiddelde tempera tuur in ons land. De Bilt zit op 3250 graaddagen per jaar. Zee land blijkt daarentegen gemid deld een veel 'warmere' provin cie te zijn met 3000 graaddagen per jaar. Leeuwarden, Eelde en Deelen (nabij Arnhem) zijn de koudste van dit land met respectievelijk 3380, 3520 en 3370 graaddagen per jaar. Grens van behaaglijldieid ligt bij 18 graden LEIDEN (GPD) - „Mijn jaarver bruik is meer dan de 6000 kuub die in uw tabel staan. Ik wil wel mee doen, maar hoe dan?". Vragen van - zeg maar - kleinverbruikers met toch een „groot verbruik" zijn in deze eerste actieweken binnenge komen. Natuurlijk kunnen ook zij meedoen. Zo moeilijk is dat niet, zeggen de deskundigen bij de gas bedrijven. Het gaat hier c schillende delen van het land, die kennelijk een groot (al dan niet al leenstaand) huis hebben. Te den ken valt aan villa's, bungalows en dergelijke. Of aan verbouwde boer derijen en - wie weet? - kleine kas teeltjes of landhuizen. Volgens de Vegin (Vereniging Gasbedrijven in Nederland) is (maar het betreft een schatting) hun slechts enkele procenten van de verbruikers. Vandaar ook dat de tabellen, die elke week worden ge plaatst, met die groep geen reke ning houden. Maar de oplossing is eenvoudig. Wie bijvoorbeeld 10.000 kuub per jaar verbruikt (en daar graag wat af wil doen...) neme gewoon tienmaal het verbruik dat bij 1000 hoort. Want het is allemaal rechtevenredig Een, hiermee wel wat verband houdende, andere vraag is: kan een relatie worden aangegeven tussen de kubieke meters „wooninhoud" en het jaarverbruik in kuubs? Ant woord: dat zou best nuttig zijn, maar het kan niet. Er zijn namelijk zoveel verschillende soorten hui zen en in die huizen spelen zoveel factoren een rol dat geen standaard is te geven. Kwesties als al of niet isolatie, hoeveel muur en hoeveel glas en open keuken of niet, spelen bovendien een grote rol. Nog een vraag die naar voren kwam: kan het jaarverbruik in re latie worden gebracht tot de nage streefde leeftemperatuur? Het is zinvol daar bij stil te staan, zegt men bij de Vegin. Maar een alge mene regel valt niet per categorie te verstrekken. Uit de langjarige ervaringen met onderzoek blijkt echter dat de ge middelde leeftemperatuur op on geveer 20 graden staat. Afwijkin gen naar boven of beneden komen voor, maar die ziih niet zo groot. Uiteraard zijn c gezondheidsreden - een stuk bo ven die 20 graden (moeten) blijven om zich behaaglijk te voelen. Om dat woord „behaaglijk" gaat het namelijk ook. Iemand kan zich best goed voelen bij 18 graden. Wie dat zo stookt en vroeger op een ge middelde van 20 zat wint daarbij 7 procent. Volgens de Vegin-deskundigen kan men per graad lager stoken 3 tot 4 procent aan verbruik bespa ren. Maar dat gaat slechts tot 18 graden op. Daaronder wordt de winst al minder. Die 18 graden is trouwens wel de ondergrens van de behaaglijkheid. Dat blijkt uit de jaarlijkse onderzoekingen. Bene den 18 graden zit je - populair uit gedrukt - al gauw in huis met kou de voeten en/of handen en/of neu- Zoveel huizen, zoveel factoren. Isolatie, veel of weinig, een open keuken spelen een rol. Dat is niet prettig, zeker niet als je stil zit te lezen, of televisie te kij ken of te studeren, noem maar op. De grens van de behaaglijkheid is dan overschreden en dat kan niet de bedoeling zijn. Duidelijk is dat het om smalle marges gaat. Maar wie zyn huis nog niet geïsoleerd heeft zal merken dat isolatie een belangrijke stap is om het binnen bij lagere temperatuur bchaaglij ker te krijgen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11