Eureka-akkoor d 'politiek succes' Inzakken chipmarkt treft Philips Nederland in vier projecten Unie BLHP: als het even kan naar 32 uur Supertrein: kwestie van tijd Mijnstaking België tijdelijk opgeschort KLM en SLM gaan weer samenwerken Vrouwen: eens in wao, nooit meer een baan 0/ 0 DONDERDAG 7 NOVEMBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 HANNOVER - Aan vier van de concrete projecten die de Eureka-conferentie in het Westduitse Hannover gisteren heeft opgeleverd, doen Nederlandse bedrijven mee. Uit een aanbod van enige honderden suggesties kozen de 38 ministers uit twaalf EG-staten en zes andere Europese landen tien projecten die het voorlopige Eureka-etiket krijgen. HOUTEN (ANP) - De Unie BLHP (hoger personeel) wil doorgaan met verdere arbeidstijdverkorting en blyft streven naar een 36-urige werkweek in 1986, of uiterlijk 1987, en 32 uur in 1990. „Alleen als blijkt dat atv geen duidelijke werkgelegenheidseffec ten heeft en niet tot meer vrije tijd leidt dan moeten we er mee ophou den. Maar die conclusie hebben we nog lang niet getrokken", aldus voorzitter J. Werkhoven van de Unie, die vandaag haar arbeids voorwaardenbeleid voor 1986 pre senteerde. De Unie (48.000 leden), evenals de Nederlandse Centrale van Ho ger Personeel aangesloten bij de vakcentrale van Middelbaar en Ho ger Personeel (MHP), staat volgens Werkhoven veel positiever tegen over atv dan de NCHP. Hij voorziet dat bij de komende coa-onderhan- delingen de bij de NCHP aangeslo ten bonden van hoger personeel (bijvoorbeeld bij Philips en Akzo) alleen komen te staan, terwijl de Unie zich wat atv betreft schaart aan de kant van de Industriebon den FNV en CNV. De NCHP en de aangesloten bonden hebben recentelijk her haaldelijk laten weten dat ze grote twijfels over atv hebben en korter werken voor het hoger personeel eigenlijk niet meer zien zitten. Werkhoven meent echter dat de NCHP te voorbarig is met zijn con clusies. „Wij erkennen ook dat er knelpunten zijn maar we vinden dat we eerst alles op alles moeten ■7o**or, om i™"'binten op te los sen en niet te gauw moeten roepen dat atv niet kan. De NCHP doet dat wel en eigenlijk is dat niet verras send, want de echte wil om met atv in zee te gaan is er in die organisa tie eigenlijk nooit geweest". Dat de Unie BLHP anders aan kijkt tegen atv is volgens Werkho ven te verklaren uit het feit dat de Unie, oorspronkelijk aangesloten bij het NKV, een veel langere vak bondstraditie heeft dan de vrij jon ge NCHP-bonden. Bovendien zit bij de Unie niet uitsluitend hoger personeel, maar ook veel leden uit het middenkader en de lagere re gionen. Werkhoven beaamt dat in de hogere, specialistische functies de problemen met atv het grootst zijn, maar toch bespeurt hij bij de NCHP „een beetje een elitaire, ca tegorale houding waarbij men vooral kijkt naar het groepsbelang, terwijl wij toch wat breder tegen de zaak aankijken". Werkhoven waarschuwt dat de vakbeweging zich wel twee keer moet bedenken alvorens ATV als werkgelegenheidsinstrument overboord te zetten. „Het gevaar is dan levensgroot dat de vakbewe ging zich bij de bestrijding van de gigantische werkloosheid buiten spel zet en dat zou een levensge vaarlijke ontwikkeling zijn. Over duidelijk is gebleken dat je met economische groei en rendements herstel alleen de werkloosheid niet oplost. Pas als atv - in welke vorm dan ook - echt niet helpt moeten we er mee kappen, maar voorlopig is daar nog geen sprake van". Nederland wil meedoen aan de ontwikkeling van een grote laser, een internationaal snuffelpalen- project, een onderzoek naar mem- braamfiltraties, waarin Akzo is geinteresseerd, en een Europees research-netwerk. Vooral bij dit laatste project kan Nederland een belangrijke rol gaan spelen. In sep tember heeft Nederland aangebo den het secretariaat te vervullen van dit deelproject Rare. door Hans Hoogendijk Waarnemers in Hannover sloten niet uit dat dit initiatief ertoe zou kunnen leiden dat Nederland ook in een verdere Europeanisering van dit informatienet een zeer be langrijke rol kan gaan spelen. Ook op het gebied van het membraam- onderzoek speelt Nederland een vooraanstaande rol. Franse en Deense bedrijven hebben al een akkoord bereikt. Akzo wil ook meedoen bij dit project waarbij ge streefd wordt naar de scheiding van stoffen. De ministers die de afgelopen twee dagen in Hannover bijeen zijn geweest, waren vrijwel unaniem zeer positief over de eerste resulta ten van Eureka, dat niet alleen een civiele tegenhanger moet worden van het Amerikaanse militaire on derzoeksprogramma SDI, maar ook Europa weer volledig moet kunnen concurreren met de VS en Japan. Bij alle optimisme bleken toch enkele aspecten nog niet te zijn ge regeld. De ministers werden het er na lang aandringen door de kleine re landen wel over eens dat er een soort secretariaat moet komen, maar waar dat gevestigd zal wor den en hoe het eruit zal zien, blijft nog de vraag. Verder is men het er nog niet over eens wat een Eureka- etiket in de praktijk zal inhouden en ook de relatie tot de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, is nog niet duidelijk. Minister Van Aardenne: „Wij zijn er nog niet, maar hier in Hannover is een flinke stap voorwaarts gezet. Het was psychologisch vooral be langrijk dat er concrete projecten uit de bus kwamen". Vooral de me dedeling dat de grootste Westeuro- pese industrieën aan Eureka mee willen doen werd zeer belangrijk genoemd. Behalve de tien nu goedgekeur- Startfonds De Nederlandsche Midden- standsbank (NMB) heeft een fonds opgericht voor het verschaffen van risicokapitaal aan beginnende on dernemers of nieuwe projecten. Het NMB Participatie Startfonds heeft om te beginnen 10 miljoen gulden ter beschikking gekregen. Het nieuwe fonds mikt vooral op beginnende ondernemers of nieu we projecten van bestaande onder nemers op technologisch en ver nieuwend gebied. De financiering gebeurt door middel van aandelen participatie en achtergestelde le ningen tot een maximum van f200.000. Dornier De Westduitse ondernemer Jus tus Dornier wil de Canadese vlieg tuigbouwers Canadair en De Havil- land of Canada overnemen. De Ca nadese regering wil de maatschap pijen voor het einde van dit jaar privatiseren. Dornier heeft gezegd dat hij 500 miljoen Canadese dollar (ruim een miljard gulden) zal in vesteren wanneer Canadair en Ha- villand in zijn bezit komen. Justus Dornier en andere leden van zijn familie hebben in april hun aande len in het lucht- en ruimtevaart concern Dornier GmbH aan Daim ler-Benz verkocht. Suezkanaal De inkomsten die Egypte ont vangt uit het Suez-kanaal zijn in de afgelopen twaalf maanden met honderd miljoen dollar afgenomen tot 900 miljoen dollar. Dat wordt vooral geweten aan de recessie in de landen rond de Perzische Golf en de gevolgen van de Golfoorlog tussen Iran en Irak. Samen met het geld dat Egyptische gastarbeiders naar huis sturen, de inkomsten uit de olie-export en het toerisme be hoort de opbrengst uit het kanaal tot de vier belangrijkste bronnen van deviezen voor Egypte. Enka Akzo-dochter Enka is in het Westduitse Oberbruch (bij Aken) begonnen met een ingrijpende mo dernisering van haar polyesterfa- briek. Met de modernisering en nieuwbouw is een bedrag van ruim 300 miljoen gulden gemoeid. Be halve een nieuwe spinnerij wordt ook een koolstofvezelfabriek ge bouwd. De fabriek in Oberbruch telt 3.700 werknemers en behoort tot de grootste Europese produk tiebedrijven van chemische vezels in Europa. de projecten is er een tweede cate gorie met plannen in een vrij ver gevorderd stadium. Daarnaast cir culeerden er in Hannover enkele honderden nog zeer groene, onrij pe voorstellen, zoals Van Aardenne het noemde. Een daarvan is een uit 1980 daterend plan van de Neder landse baggergigant Boskalis- Westminster. Boskalis wil een totaal transport probleem voor alle industriële af val in het stroomgebied van de Rijn om zo Europa's open riool weer schoon te krijgen. Aan dat transportsysteem zou in de Rijn mond een chemisch afvalverwer kingsbedrijf kunnen worden ge koppeld. Dit is volgens het bedrijf de enige manier om in de toekomst de Rijn schoon te krijgen. Voorzitter van de raad van be stuur Kraaijeveld van Hemert bood zijn idee vlak voor de top in Hannover aan aan minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat). In een begeleidende brief schrijft hij onder meer dat men „gedurende de afgelopen vijf jaar het project Eau Claire heeft voorbereid in alle denkbare nationale en Europese circuits". De pogingen zijn tot nu toe vruchteloos gebleven en daar om verzoekt hij Smit-Kroks „alles in het werk te stellen wat in uw vermogen ligt het project verder te leiden zodat dit een Europese aan sluiting krijgt". De tien Eureka-projecten zijn: - de ontwikkeling van hoogwaardige lasersystemen voor mate riaalbewerking (partners West-Duitsland, Frankrijk, Italië en het Verenigd Koninkrijk). - Eurotrac, een'netwerk van meetpalen voor de waarneming van luchtverontreiniging (West-Duitsland, Oostenrijk, Finland, Neder land, Noorwegen en de Europese Commissie). - een Europees onderzoeksnetwerk, waarbij onderzoeksinstel lingen en bedrijven snel gegevens, rekenprogramma's en andere informatie kunnen uitwisselen (alle achttien Eureka-landen). - het opzetten van een gestandariseerd computersysteem voor onderwijsdoeleinden (Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Italië), - de ontwikkeling van een supersnelle vectorzakcomputer (Frank rijk en Noorwegen). - de fabricage van amorf silicium (Frankrijk en West-Duitsland), - de scheiding van gassen en vloeistoffen door membramen (Frankrijk en Denemarken). - een robot voor de textielindustrie (Frankrijk en Portugal). - een diagnosesysteem voor ziekten die door seksueel verkeer worden overgebracht (Spanje en Verenigd Koninkrijk). - een flexibel produktiesysteem „all-optronics" (Frankrijk en Italië). UTRECHT (ANP) - In de loop van de jaren '90 komt er mogelijk een supersnelle treinverbinding tussen Amsterdam, Brussel, Parijs en Keulen. Dat zegt ir E.F.H. van Wouden van de Nederlandse Spoorwegen in het blad „Open baar Vervoer". Hij zit in een inter nationale studieclub van deskun digen uit Nederland, Frankrijk, België en Duitsland die zich buigt over een Europees net van super snelle treinen. zig houden toen de Franse super- trein, de TGV (train a grande Vites se), die sinds enk^lp iaren Parijs met onder meer Lyon verbindt, een daverend succes bleek. De supertreinen zouden twee keer zo hard moeten gaan rijden als nu gebruikelijk is en een vaartje van driehonderd kilometer per uur moeten halen. Volgens de spoor wegdeskundigen is de auto voor zo'n trein eigenlijk geen partij en is het vliegtuig pas sneller als het gaat om afstanden van meer dan twaalfhonderd kilometer. Op kor tere afstanden wint de trein het. DORDRECHT (GPD) - Na het scharrelei en de scharrelkarbonade bestaat nu ook de scharrel-biefstuk. Het vlees is afkomstig van de vrij in de natuur levende rendieren in het Finse Lapland. De rendieren in het Noordpoolgebied, zo groot als een jonge koezijn geen uitstervend ras. In het noorden van Finland moeten per jaar zo'n honderddui zend van de 350.000 stuks worden geslacht om te voorkomen dat er een overbevolking ontstaat. Het rendiervlees is voorlopig al leen in restaurants verkrijgbaar. Later dit jaar volgt een aantal de- licatessenwinkels. Directeur J. de Haan (links op de foto) van de in Dordrecht gevestigde Vleesservice, die circa 2000 aangesloten restau rants van vlees voorziet, is bijzon der te spreken over de kwaliteit van het tot nu toe onbekende ren diervlees in ons land. „Het is ve tarm en werkelijk heerlijk", zei hij gisteren, nadat de eerste vrachtwa gen met duizend kilo diepgevroren Fins vlees in Dordrecht was aange komen. (foto GPD) BRUSSEL (GPD) - De mijnwer kervakbonden hebben gisteravond de stakingen in de vijf steenkolen mijnen van Belgisch-Limburg af geblazen. De mijnwerkers protes teren tegen de saneringsplannen voor de vijf mijnen, die zouden kunnen leiden tot het verlies van 3750 arbeidsplaatsen. De Belgische steenkoolmijnen draaien zeer slecht en hebben miljardensteun van de regering nodig om open te kunnen blijven. De socialistische ABW en de christen-democratische ACW wil len de staking opschorten in af wachting van een rondetafelge sprek dat over enkele weken zal plaatsvinden tussen de werkgevers Winst daalt fors; zestig ontslagen (de Kempense Steenkoolmijnen), de vakbonden en de regering. Een gesprek tussen de bonden en mi nister-president Martens leverde gistermorgen niets op. Martens be toogde dat hij zo lang hij demissio nair is - hij is bezig met de formatie van een nieuw kabinet - geen har de financiële toezeggingen kan doen. Dinsdagavond al hadden ABW en ACW de stakingsacties stopge zet, maar gisteren werd in de mij nen van Waterschei en Winterslag nog volop gestaakt. Ook in Berin gen legde een deel van het perso neel voor de derde achtereenvol gende dag het werk neer. De mijnwerkers in de meest be dreigde mijnen, die van Waterschei en Winterslag, legden blokkades aan in de straten van het nabijgele gen Genk. Later op de dag vonden in Waterschei enkele schermutse lingen plaats, waarbij twee mijn werkers licht gewond raakten. AMSTELVEEN (ANP) - De KLM en de Surinaamse Luchtvaart Maatschappij (SLM) hebben gis termiddag een nieuwe samenwer kingsovereenkomst gesloten voor de gezamenlijke vluchtuitvoering op de route tussen Amsterdam en Paramaribo. De overeenkomst is in principe aangegaan voor onbe paalde tijd en heeft een minimum geldigheidsduur van twee jaar. Overeengekomen is dat beide maatschappijen een produkt zul len leveren dat is afgestemd op de vraag van de markt. Dit houdt in dat beide maatschappijen extra vluchten zullen kunnen inzetten in de piekperiodes naast de basis diensten. Deze omvatten twee re tourvluchten van de SLM per week en een wekelijkse retour vlucht van de KLM. De SLM zet op deze route DC-8-vliegtuigen in. De KLM vliegt met een grotere DC-10. Behalve een commerciële sa menwerking voorziet de nieuwe overeenkomst ook in de mogelijk heid van afzonderlijke regelingen ten aanzien van afhandeling, cate ring en technisch onderhoud. SLM-directeur Mungra zei des gevraagd dat zijn maatschappij momenteel beziet of het technisch onderhoud van de DC-8-toestellen door de KLM kan worden verricht. De SLM beschikt momenteel over twee van deze vliegtuigen. Eén is enige tijd geleden gekocht van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia, het tweede wordt gehuurd van de Amerikaanse maatschappij Arrow. De SLM is nu met deze maatschappij in onderhandeling over overname van dit vliegtuig. De SLM-directeur toonde zich zeer ingenomen met de nieuwe overeenkomst. Hij zei niet te ver wachten dat op korte termijn gere gelde diensten tussen Paramaribo en Oostende door de SLM zullen worden uitgevoerd. De Belgische en Surinaamse luchtvaartautoritei ten hebben kort geleden afspraken gemaakt inzake luchtverbindingen tussen de beide landen. GESLACHTSDEEL - De direc tie van de kunstvezelfabriek Enka in Emmen heeft een werknemer ontslagen die tijdens het werk zijn geslachtsdeel toonde aan een aan tal vrouwelijke werknemers. Een van de vrouwen diende een klacht tegen de man in. „Op dit soort za ken heeft Enka maar één ant woord: de poort uit", aldus een woordvoerder van het bedrijf. EINDHOVEN (GPD) - De grote verliezen van Philips in de Ver enigde Staten zijn er de oorzaak van dat het concern de winst in het derde kwartaal fors heeft zien da len. De verliezen ontstonden voor al bij Signetics, waar halfgeleiders (chips) worden gemaakt. Ook de daling in het tweede kwartaal werd daardoor veroorzaakt. Ook in Nederland zet de wereld wijde conjuncturele teruggang van de chip de resultaten van betrok ken Philips-vestigingen onder druk. Bij Philips-dochter Elcoma in Nijmegen, waar halfgeleiders worden gemaakt, zullen 60 pro- duktiemedewerkers worden ont slagen. De winst van Philips daalde in het derde kwartaal van 241 miljoen vorig jaar tot 175 miljoen dit jaar. In de eerste negen maanden werd een winst van 611 miljoen geboekt, tegen 785 miljoen in dezelfde pe riode in 1984. Philips verwacht nu niet meer dat het resultaat van vo rig jaar, 1,11 miljard gulden, dit jaar gehaaid zal worden. De des kundigen verwachten niet eerder dan in het voorjaar van 1986 een opleving op de chipsmarkt. In tegenstelling tot de tegenval lende ontwikkelingen in de Ver enigde Staten, zijn de ontwikkelin gen bij de rest van de Philipsbe- drijven beter dan verwacht. Toch waren die niet zodanig dat de ver liezen in de VS konden worden ge compenseerd. Er is nogal wat personeel afge vloeid, wat de teruggang van het Philipspersoneel van 345.500 tot 336.000 illustreert. In Nederland was er overigens sprake van een groei met 1700 tot 69.000. Philips blijft overigens alle ver trouwen in de Amerikaanse markt ENSCHEDE (ANP) - Van de be doeling gehandicapte werkne mers (wao'ers) in het proces van betaalde arbeid terug te laten ke ren komt weinig terecht. Dat geldt in het bijzonder voor ge huwde vrouwen. Dit blijkt uit een proefschrift van de politico loog M. Herweijer. Hij consta teert dat arbeidsongeschikte vrouwen minder intensief wor den begeleid bij hun pogingen andere passende arbeid te vin den dan bij mannen het geval is. Ook worden gehuwde vrou wen bij de eerste herkeuring eer der hersteld verklaard dan man nen en ongehuwde vrouwen. In de meeste gevallen is er volgens de studie aan de THT echter geen sprake van echt herstel. Maar wel vervalt hun wao-uitke- ring. De ongelijke behandeling van mannen en vrouwen schrijft Herweijer toe aan de houding van zowel de wetstoepassers als de vrouwen zelf: veelal gaan ze er nog van uit dat de taak van de vrouw in de huishouding en niet in de betaalde arbeid ligt. ADVERTENTIE Bonus Spaarrekening. (Jaarli|ks 10 mille vri| opneembaar) Een ideale spaarvorm voor mensen die twee dingen tegelijk willen: extra hoge rente èn de vrijheid om zonder kosten geld op te kunnen nemen. Ieder volledig jaar (van 1 mei tot 1 mei) mag u tot maximaal f 10.000,- giraal overboeken naar uw betaalrekening. Pas daarboven geldt een retourrente van 1%. Praat eens over zo'n gulle Bonus Spaarrekening bij een NMB kantoor. Met een eerste inleg van f 100,- bent NMB BANK DE NMB DENKT MET U MEE. u al iemand in bonus houden. Zo worden er stappen on dernomen om circa 4 procent van het aandelenkapitaal, circa 8,5 mil joen, aan aandelen in de VS uit te geven. De opbrengst daarvan, te gen de huidige beurskoers circa 142 miljoen dollar, wil Philips ge bruiken voor de verdere groei in de VS. Daarbij wordt ook duidelijk ge dacht aan het overnemen van be drijven, hoewel daar op dit mo ment niets over te zeggen valt. Zantman: "Acquisities komen langs. En de Grieken zeiden al: je moet de dame bij het haar pakken, anders is ze weer voorbij". Subsidie voor wegwerken van atv-knelpunten DEN HAAG (ANP) - Sociale Zaken komt met een experimentele sub sidie voor onderzoeken en afspra ken die het proces van herverde ling kunnen versnellen. Daarvoor is 10,8 miljoen gulden beschikbaar. Individuele bedrijven kunnen een beroep op de regeling doen als zij 'vernieuwende en creatieve' oplos singen aandragen voor het wegne men van knelpunten. Dat staat in een tussentijdse rap portage van het ministerie naar knelpunten bij herverdeling van werk van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid, waar bij voornamelijk reeds bekende problemen (arbeidsmarkt, sociale zekerheid, rechtspositie) nog eens naar voren komen. Het rapport constateert veel or ganisatorische problemen in het midden- en kleinbedrijf, waar veel functies persoonsgebonden zijn en het aan organisatorische deskun digheid ontbreekt. Verder stijgt het aantal moeilijk vervulbare va- katures, met name bij middelbare en hogere technische functies. Vooral door deeltijdarbeid en vervroegde uittreding zullen in 1986 een kwart miljoen mensen ex tra in het arbeidsproces zijn opge nomen. Het effect van verkorting van de werkweek (algemene ar beidstijdverkorting) op de omvang van de werkgelegenheid is nog ge ring, aldus het rapport. Hypotheekrente 7 november 1985 Rentepercentages met zonder gemeentegarantie Annuïteiten ABN M/A var MA 1jr M/A 3 jr. M/A 5 jr. M/A 7 jr. M/A 10 jr M/A 15 jr. plus hypoth. M/A var. Amrobank M/A 2 jr. M/A 5 jr. M/A 7 jr. M/A renter. 1,5 M/A 10 jr. 1.5 M/A 30 jr. 1,5 M/A 1 jr. 1 Lds. Spaarb. M/A 5 jr. 1 M/A 5 jr. 1 HJ/A ideaal 1 M/A Nat. Ned 10 jr. 1 optie M/A 10 jr. 1 bij nieuwbouw M/A 1 jr. 1,5 NMB M/A 3 jr. 1.5 M/A 5 jr. 1,5 MA 7 jr. 1,5 keuzehyp. M/A 2 jr. 1 Postg./RPS MA 5 jr. 1 MA 7 jr. 1 MA var. 1 Rabo Leiden MA stabiel 1 MA 5 jr 1 MA var 1 HJ/A stabiel 1 HJ/A 5 jr. 1 HJ/A Westland Utr. 2 jr. 1,5 standaard M/V 5/9 jr. 1,5 standaard M/V 10/15 jr. 1.5 standaard MV 5jr. 1.5 no-risk M/V 7 jr. 1,5 lage lasten M/V 1 jr 1,5 8,20 7.39 7,93 8,15 6.9 7,45 8,3 8.74 op aanvraag MV 2e kw. budget KW/A Levenshypotheken (met verplichte afsluiting levensverzekering) Aegon M/A 5/10 - 7.8 8,08 M/A 15/20 7.9 8.19 Centr. Beheer M/A 5/10 7.8 8,08 M/A 15/20 7.9 8,19 Lev.verz.NVL M/A 5/10 - 7.8 8,08 M/A 15/20 7.9 8,19 Nat. Ned M/A 5/10 7,8 8,08 M/A 15/20 - 7,9 8,19 7,9 3,19 Ten opzichte van vorige week hebben nu ook vele andere geldverstrekkers de tarieven voor de rentevaste perioden van 10 jaar en langer verhoogd. De levenmaatschappijen gingen over de gehele linie met 0,3% omhoog. Het totale rentebeeld ziet er echter niet al te somber uit. Vooralsnog wordt ver ondersteld dat het om een tijdelijke, hinderlijke hobbel gaat c Copyright „Vereniging Eigen Huis" te Amersfoort

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9