Gerechtsgebouw in vlammen op "Wij krijgen geen orders uit Amerika" Gijzelingsactie in Columbia Jaruzelski president, meer dan een ere-baan Dodental door noodweer in Amerika stijgt tot 38 Veelbesproken knie Bus stort in ravijn: 83 doden Londen: orde en gezag DONDERDAG 7 NOVEMBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 BOGOTA (GPD) - Het door guerrillastrijders bezette gebouw van het Hoge Gerechtshof in de Columbiaanse hoofdstad Bogota is na een tien uur lange schietpartij in de brand gevlogen. Alleen al bij de vuurgevechten wa ren zeker 24 personen, onder wie 18 guerrillastrijders, om het leven gekomen. Het schieten ging door terwijl brandweermannen koorts achtig probeerden om het vuur te blussen en mensen te redden. Pas na één vannacht uur werd het schieten minder. De overvallers hebben een tien tal rechters in gijzeling genomen. Onder de gijzelaars bevond zich onder meer Alfonso Reyes, de pre sident van het Hoge Gerechtshof. Op het moment dat de bezetting begon zouden zich zo'n driehon derd mensen, onder wie veertig rechters, in het gebouw hebben be- WARSCHAU (AP/Rtr.) - De Poolse partijleider generaal Wojciech Ja ruzelski is door het parlement ge kozen tot voorzitter van de Raad van State, waarmee hij de ceremo- niele functie van president van Po len op zich heeft genomen. Jaru zelski volgt in die positie Henryk Jablonski op. Het parlement koos zoals ver wacht Zbigniew Messner, lid van het Politburo, tot opvolger van Ja ruzelski als premier. Het gerucht doet in Warschau de ronde dat Ja ruzelski van zijn baan meer dan een ceremoniële functie wil ma ken. Een grote menigte van naar schatting 20.000 mensen heeft gis teren deelgenomen aan de begrafe nis van de 19-jarige Poolse student Marcin Antonowicz, die vorige week overleed nadat hij in hechte nis was genomen. Terwijl de stoet van de kerk naar het kerkhof trok, stonden ook nog duizenden men sen zwijgend langs de straten. Er was een grote politiemacht op de been. Lech Walesa, de voorzitter van de verboden Poolse vakbond Soli- Messner: premier (foto ap) dariteit, heeft wegsn ziekte gewei gerd te verschijnen voor de officier van justitie om een verklaring af te leggen. Walesa wordt beschuldigd van laster tegen de staat omdat hij een lage opkomst bij de recente verkiezingen had gemeld. vonden. Voor de brand uitbrak hadden de Columbiaanse autoritei ten gemeld dat ze kans hadden ge zien om ongeveer honderd mensen te evacueren, onder hen een broer van president Belisario Betancur. Het drama begon op klaarlichte dag, net even voor 12 uur 's mid dags. Zeker 25 guerrillastrijders van de Beweging van de 19-de April, beter bekend als M-19, dron gen de ondergrondse parkeergara ge binnen met een vrachtwagen. Vandaar baanden ze zich een weg naar de begane grond van het ge rechtsgebouw dat zich in het hartje van de Columbiaanse hoofdstad bevindt, op slechts enkele meters van de kantoren van president Be tancur. Honderden agenten en militai ren waren vrijwel onmiddellijk op de plaats van handeling. Uiteinde lijk zagen de regeringstroepen kans om met behulp van pantser voertuigen en helikopters het ge bouw te bestormen. De guerrillastrijders zochten hun toevlucht op de vierde verdieping. Vlak voor het uitbreken van de brand waren er berichten dat de Columbiaanse regering, die op dat moment in noodzitting bijeen was, had besloten om niet met de guer- rilleros te onderhandelen. Het M-19-commando maakte in de namiddag via een cassette bandje de eisen bekend. Zij eisten de verspreiding van een manifest via alle Columbiaanse media en vier dagen lang een uur zendtijd op de radio. Tevens eisten ze dat pre sident Betancur persoonlijk naar het gerechtsgebouw zou komen om te praten over de vredesak koorden die vorig jaar augustus werden gesloten. WASHINGTON (Rtr/AP/AFP/ UPI) - De berouwvolle overgelo pen KGB-kolonel Joertsjenko is gisteren vanuit Washington naar Moskou teruggekeerd. Joertsjenko mocht vertrekken nadat de Ameri kanen er in een gesprek met hem van overtuigd raakten dat hij niets liever wilde. De man liep drie maanden gele den in Rome over, gaf de Amerika nen waardevolle informatie, maar 'ontsnapte' zaterdag en dook onder in de Russische ambassade in de Amerikaanse hoofdstad, omdat hij door de CIA zou zijn ontvoerd en gedwongen was verklaringen af te leggen. De kwestie Joertsjenko stelt de inlichtingendienst voor raadsels. Aangenomen wordt dat hij heim wee heeft gehad en dat een liefde saffaire (zie bijgaand kader) een rol heeft gespeeld, maar president Reagan wilde gisteren niet uitslui ten dat Joertsjneko van meet af aan een 'dubbelspion' is geweest'. Volgens de president hoeft het Joertsjenko weer thuis niet toevallig te zijn dat in korte tijd drie gevallen bekend zijn ge worden van Russen die naar de Verenigde Staten wilden maar daar kort daarna weer van afzagen. Door het samenvallen van deze af faires "kan men de mogelijkheid niet uitsluiten dat het hier om een vooropgezette manoeuvre gaat", aldus Reagan. De Amerikaanse president deed deze uitspraak gisteren in een vraaggesprek met vertegenwoordi gers van vier grote persbureaus. Hij zei dat een mogelijke reden voor dit gedrag kan zijn de VS vlak voor de top in Genève in verlegen heid te brengen. Reagan doelde behalve op Joertsjneko ook op een Russische zeeman die op de Mississippi van een vrachtboot sprong en schop pend en schreeuwend door Ameri kaanse agenten weer naar zijn schip werd teruggebracht en op een Sowjet-militair die in de Af ghaanse hoofdstad Kaboel de Amerikaanse ambassade binnen vluchtte en politiek asiel vroeg. In alle gevallen kwamen de Russen op hun wens terug en wilden ze te rugkeren naar de Sowjet-Unie. "Het gaat hier om drie verschil lende mensen in drie verschillende delen van de wereld", aldus Rea gan die toegaf "verrast" te zijn door de acties. Het was de eerste keer dat de president zelf stelling nam in de drie spectaculaire over loop-affaires. Hij trachtte in het vraaggesprek de betekenis van Joertsjenko te bagatelliseren. Vol gens Reagan was de informatie die hij aan de CIA had gegeven al lang bekend bij de Amerikaanse gehei me dienst. 'Liefje' spion springt van flat OTTAWA (UPI/AP) - De echt genote van een Russische han delsvertegenwoordiger in Ca nada is gisteren van een wol kenkrabber in een voorstad van Toronto gesprongen en omgekomen. De 48-jarige Svetlana Dedkova, die in het gebouw woonde, is volgens ge ruchten de maitresse van KGB- kolonel Joertsjenko. De Russische ambassade in Ottwa ontkent enige relatie tus sen de twee. Volgens het Cana dese televisiestation Global Network stelt de Canadese ge heime dienst een onderzoek in. Het verhaal wil dat Joertsenko overliep om bij haar te kunnen zyn, maar dat zij dat niet op prijs stelde. Daarna zou Joerts jenko hebben besloten naar zijn gezin in Moskou terug te keren. Ambtenaren van het Paleis van Justitie in Bogota worden onder politiebescherming uit het gebouw gehaald, waar de extreem-linkse guerrillabeweging M-l 9 een tiental rechters gegijzeld heeft. (foto afpi CCC eist alle vier aanslagen in België op BRUSSEL (GPD) - De Strijdende Communistische Cellen (CCC) hebben gisteren de vier bomaan slagen opgeëist die maandag en dinsdag in Brussel, Charleroi en Leuven op kantoren van grote ban ken zijn gepleegd. Het opeisen ge beurde in een verklaring die werd gevonden na een telefoontje naar een krant in Charleroi. De inhoud van de tien pagina's lange verklaring is nog niet door de politie vrijgegeven. Wel werd me degedeeld dat bij de verklaring fo to's waren gevoegd van de vier bankgebouwen die het doelwit van de terroristen waren. Door de verklaring staat nu vast dat de Strijdende Communistische Cellen sinds oktober 1984 in België 25 bomaanslagen hebben ge pleegd. Daarnaast werden nog twee aanslagen gepleegd door het Front voor de Revolutionaire Pro letarische Actie (FRAP), dat vol gens de autoriteiten een met de CCC verwante organisatie is. ADVERTENTIE "KfJJC, PAT NOEMEN WE HOU OHPESZ PABuCÜNtEAA ££HKfdV£W, POET ZEAL 4A3ENI IN (7E LBELLE'1 "WM&T JE CAT PES ZOEKEN VAN MARIA Pl£ IN PE AAN6©7INÖ ZldN (F 8t35 I.PTV F <2DrQO 7JSO, PCOZ &6UEUEXAZAPE £Eé£MKEVEN ZIJN*?" De gratis boekenkrant. Vol aanbiedingen. Bij elke De Slegte winkel. Boekhandel J. de Slegte BV., Breestraat 73,2311 a Leiden. Tel. 071-122007. Man kreeg zes nieuwe organen PITTSBURG (UPI) - Een Ame rikaans chirurg heeft officiële toestemming gekregen zes or gaantransplantaties op een en dezelfde patiënt uit te voeren. Het is voor het eerst dat zoveel transplantaties tegelijk worden verricht. Dr. Thomas E. Starzl, chirurg van het presbyteriaans zieken huis van de universiteit van Pittsburg, zal de 36-jarige Her- bert G. Seal de volgende ruilor- ganen geven: een lever, een maag, een dikke en een dunne darm, een alvleesklier en een milt. NEW YORK (AP) - Het aantal do den in Amerika als gevolg van zwa re stormen en overstromingen is tenminste gestegen tot 38. Twintig anderen worden vermist. In de staten Virginia en West- Virginia loopt de schade van het noodweer in de honderden miljoe nen dollars. In veel gebieden is het water van buiten de oevers getre den rivieren inmiddels gezakt, maar in Richmond, Virginia, zijn voorbereidingen getroffen voor mogelijke overstromingen van de James-rivier. Historische plaatsen rond Washington D.C., gelegen aan de Potomac-rivier, zijn uit voor zorg met zandzakken beschermd. De overstromingen volgden op vier dagen van zware regenval. Goeverneur Arch Moore van West Virginia inspecteerde de getroffen gebieden in zijn staat met een heli kopter. Hij verzocht om federale hulp en uitte zijn bezorgdheid over mogelijke besmetting van drink waterreservoirs door rioolwater en dood vee. In West-Virginia vielen 18 doden, in Virginia 19 en één in Maryland. De goeverneur van de Ameri kaanse staat Virginia, Charles Robb, heeft dit gebied tot noodge- bied uitgeroepen. Meer dan 10.000 mensen in West-Virginia zijn geë vacueerd. Ook in de staten Penn sylvania, Ohio en New York heb ben de autoriteiten de bevolking opgeroepen zich gereed te houden voor eventuele evacuatie. Afghaanse verzetstrijder vraagt Nederland om hulp Buitenland kort Aanval Irak Irak heeft gisteren bekendge maakt dat het een zware luchtaan val heeft uitgevoerd op een ijzer en staalfabriek en een marinewerf in Iran. Radio Teheran bevestigde Iraakse aanvallen op "twee indus triële complexen" in de fabrieks- wijken van Ahvaz in de buurt van het zuidfront. Enkele arbeiders werden gedood of gewond. Chili Voor de tweede achtereenvolgen de dag zijn in de Chili ernstige on geregeldheden uitgebroken. De politie gebruikte traangas tegen studenten op het terrein van de universiteit. Met waterkanonnen werden betogers bij het presiden tiële Moneda-paleis verjaagd. Sinds het begin van de protest demonstraties zijn bij schietinci denten 22 mensen gewond en ruim 600 arrestatie verricht, zo is van of ficiële zijde vernomen. Gevaarlijke fout Als gevolg van een navigatiefout heefteen jumbojet van de Japanse luchtvaartmaatschappij JAL vori ge week enige tijd buiten de koers in het luchtruim van de Sowjet- Unie gevlogen. Russische ge vechtsvliegtuigen waren van het schiereiland Sakhalin opgestegen om het Japanse vliegtuig te volgen. De Japanse piloot stelde de Sow- jet-vluchtleiding op de hoogte van het probleem en keerde vervolgens terug naar de normale koers voor de vlucht naar Moskou en Parijs. Het incident gebeurde boven het zelfde gebied waar in 1983 een Zuidkoreaans vliegtuig werd neer schoten. Daarbij kwamen alle 269 inzittenden om het leven. DEN HAAG (GPD) - "Wü zijn niet slechts een klein groepje fanatieke en gewapende moslims. Alle Af- ghanen zijn bij de gevechten tegen de Russen betrokken; van kinde ren tot ouden van dagen. De Af ghaanse oorlog is een volksoor log". Aan het woord is Massoed Khalili, politiek-secretaris van de Jamiat Islami Afghanistan. Deze organisatie vertegenwoor digt, naar ze zelf zegt, het grootste deel van de Moedjahedien (islami tische verzetstrijders), die al bijna zes jaar de Russische indringers het leven zuur maken. Khalili is vier dagen in Nederland om poli tieke en humanitaire steun te ver werven voor het verzet. "De Afghaanse verzetsstrijders hebben een groter gebrek aan voedsel dan aan kogels", aldus Khalili. Op militair vlak kan het verzet het wel bolwerken tegen de Russen, maar om te overleven is het aangewezen op de bevolking. Die verschaft de Moedjahedien voedsel, huisvesting en informatie. "Wij zijn niet van ijzer; het verzet moet ook eten en drinken", legt de Afghaan uit. "Door de Russische offensieven zijn de burgers in gevaar. Als de bevolking gevaar loopt, dan doet de Moedjahedien dat ook", ver zucht Khalili. "Wij zijn afhankelijk van de bevolking, maar kunnen haar niet voeden". Khalili beweert dat het moreel van de regeringstroepen laag is. Volgens hem lopen er per dag min stens 300 soldaten over naar de Moedjahedien. Hij vertelt dat de militairen van de regering in Ka boel 's nachts hun laarzen moeten inleveren en officieren hen bewa ken om te voorkomen dat ze ertus sen uitknijpen. Het verzet krijgt de wapens van overgelopen militairen, verovert ze bij overvallen, ruilt ze tegen hash of koopt ze op de vrije markt in Pa kistan. Giften uit islamitische lan den voorzien voor een gedeelte in het budget van het verzet. De Ja miat Islami strijdt voor een islami tische republiek. Massoed Khalili benadrukt echter dat zijn partij zich niet laat vastpinnen op één ty pisch model, zoals dat van Iran of Libië. Khalili bestrijdt de suggestie dat het verzet militaire steun krijgt van Amerika of China. "De Moedjahe dien zijn onafhankelijk. We krijgen geen orders uit de Verenigde Sta ten", verzekert hij. "Het verzet zal niet tolereren dat Afghanistan het slagveld voor de supermachten wordt" (De VS hebben dit jaar het Afghaanse verzet met 500 miljoen dollar gesteund, red.) De westerse wereld geeft ook hu manitaire steun aan Afghaanse vluchtelingen in Pakistan en Iran. Nederland schenkt dit jaar 4,5 mil joen gulden. Om de noodzakelijke steun van de bevolking in Afgha nistan te behouden, hebben de Moedjahedien ook hulp nodig voor Massoed Khalili: islamitische republiek. vluchtelingen in het land zelf. De Tweede Kamer nam vorig jaar een VVD-motie aan die aandrong op dergelijke hulp. Tot nu toe zijn die woorden niet in daden omgezet. Khalili wil de vaste kamercommis sie voor buitenlandse zaken hier over onderhouden. De vertegenwoordiger van de Ja miat Islami is niet enthousiast over het voorstel van president Reagan om ook een aantal lokale conflic ten te bespreken op de ontwape- nings-top van Russen en Amerika nen in Genève. De Amerikaanse president noemde daarbij Afgha nistan met naam en toenaam. "Het overleg zal de Afghaanse bevol king geen schade berokkenen, maar ik denk dat de kwestie in Af ghanistan zelf opgelost moet wor den", aldus Khalili. "Onder de voorwaarde dat de Sowjet-militai- ren zich terugtrekken, willen we wel praten". NEW DELHI (AP) - Een boordevol gepakte passagiersbus is gisteren in het noorden van India van de weg geraakt en in een diepe af grond gestort. Daarbij vielen 82 do den en meer dan 40 gewonden. In en vooral op de bus zaten in totaal 127 passagiers. 76 mensen kwamen direct om het leven en zes mensen stierven in een ziekenhuis. Nog 23 gewonden verkeren in le vensgevaar. Het ongeluk gebeurde ruim 300 kilometer ten noorden van New Delhi in de staat Hima- chal Pradesh. CANBERRA - Het Britse kroonprinselijk paar maakt dezer weken een bescheiden wereldreis. Prins Charles en prinses Diana verblijven op het ogenblik nog in Australië, waar hun bezoek het overige nieuws in de kranten lijkt weg te drukken. Zaterdag wordt het echtpaar in de Verenig de Stalen verwacht, waar de media zich al weken uitpuilen om alle facet ten van hun leven te belichten, tol aan de niel-bestaande toe. Bijgaande foto werd gemaakt in Canberra waar 'Di' in het parlement een receptie bezocht. (foto ap» LONDEN (GPD) - Een sterke nadruk op de handhaving van orde en gezag, een ongewijzigde economische politiek en de verkoop van staats ondernemingen als het nationale gasbedrijf. Dat bepaalt het programma van de Britse regering voor het komende parlementaire jaar. Koningin Elizabeth las gisteren in het Hogerhuis, omgeven door de gebruikelijke pracht en praal, de plannen van de regering-Thatcher voor, zoals die het komende jaar gestalte zullen krijgen. Bij de strijd tegen de misdaad is in het bijzonder aandacht besteed aan straatgeweld. De regering stelt een maximale straf van 10 jaar cel op rellenschoppen, vijfjaar op wanordelijke gewelddadigheid en zes maan den op 'bedreigend gedrag'. Dat is bedoeld om een eind te maken aan niet alleen de rellen zoals die de afgelopen herfst in een aantal oude Britse binnensteden hebben ge woed, maar ook aan bijvoorbeeld voetbalgeweld. Er komen strengere straffen op racisme. De politie krijgt voorts meer bevoegdheden bij demonstraties. Harder zal worden opgetreden tegen drughandelaars. Voor wat de economie betreft, verandert er in het komende parlemen taire jaar weinig. De regering belooft een verlaging van de inkomstenbe lasting. Om dit te kunnen betalen zal niet worden geaarzeld nog meer staatsbedrijven te verkopen. ADVERTENTIE t Neerlands belangrijkste beurs op DHZ-, Hobby- en Vrijetijdsgebied IS TOTAAL VERNIEUWD!!!! Doe-Het-Zelf Demonstratiecentrum Nationale Poppenshow Hobby/modelbouw centrum Woningverbetering •fe Creatieve vrijetijds besteding Alles over tuinieren

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7