Terrorisme dreigt ook in ons land SINT NICOLAAS PRIJSVRAAG Betere behandelingsmethoden leukemie 'Acties gaan veel te ver' Minister laakt kamerleden WD keurt nieuwe trendvolgerswet goed Actie burgerlijke ongehoorzaamheid Protest brandweerpersoneel tijdens kort geding Sympathiebetuiging en boete voor Lastige Zwanenburger DONDERDAG 7 NOVEMBER 1985 BINNENLAND PAGINA 5 Rietkerk: mogelijk banden met CCC DEN HAAG (GPD) - Minister Rietkerk (binnenlandse za ken) houdt er rekening mee, dat de Belgische terreurgroep CCC banden onderhoudt met Nederlandse organisaties. De bewindsman suggereerde gisterochtend tijdens een de bat over de inlichtingendiensten in de Tweede Kamer, dat er in elk geval ook in ons land sprake is van 'dreigend terrorisme'. Rietkerk gaf een ontwijkend ant woord op een vraag van het CDA- kamerlid Krajenbrink over moge lijke connecties tussen de CCC en Nederlandse organisaties. Hij zei echter dat uit zijn woorden niet mag worden afgeleid, dat er geen banden bestaan. Tot nu toe is ons land gespaard gebleven van terro ristische acties, maar in België is de laatste tijd weer een reeks aan- AANHOUDING (ANP) - De Eind- hovense politie heeft een 17-jarige jongen aangehouden in verband met de moord op de verzekerings arts C. Rietdijk. Volgens een woordvoerder van de politie heeft de jongen bekend dat hij samen met zijn vader maandagochtend in de spreekkamer van de vermoorde arts is geweest. De jongen heeft verklaard dat de dodelijke schoten door zijn vader zijn gelost. De va der, die tijdens de vlucht door ge tuigen was herkend, is nog steeds voortvluchtig. slagen gepleegd door de Cellules Combattantes Communistes (Strij dende Communistische Cellen). BVO-succes Rietkerk zei in het debat, dat de Binnenlandse Veiligheids Dienst (BVD) succesvol opereert in de strijd tegen de spionage in Neder land. Volgens de minister komt spionage tegen ons land steeds va ker voor. Vooral de Oostbloklan den zijn hierin actief, zei hij. Welke successen de BVD precies heeft behaald, wilde Rietkerk uit veilig heidsoverwegingen niet zeggen. De bewindsman sprak ook lo vend over de activiteiten van de BVD bij de bestrijding van het rechts-extremisme en dat deel van de krakersbeweging dat geweldda dige acties voorstaat. Volgens de minister heeft de BVD vooral pas send gereageerd op de opleving van het rechts-extremisme in ons land. DEN HAAG (GPD/ANP) - De WD gaat akkoord met het veran derde wetsvoorstel van minister De Koning (sociale zaken) voor de trendvolgers. Dat zijn werknemers die de ontwikkeling van de ar beidsvoorwaarden van ambtena ren volgen. De minister wilde aan vankelijk de werknemers van om roepen, ziekenfondsen, TNO, NS en bedrijfsverenigingen trendvol ger maken. Maar de WD verzette zich daartegen, samen met de PvdA, en diende een aantal wijzi gingsvoorstellen in om dat plan on mogelijk te maken. Gisteren trok de WD die voorstellen in nadat De Koning zijn oorspronkelijke wetsvoorstel had veranderd. WD- kamerlid De Korte wekte in het de bat over de trendvolgers de indruk dat zijn partij uiteindelijk had be reikt wat zij wilde. Het nieuwe voorstel komt er op neer dat werknemers van met sub sidies en premies betaalde instel lingen voortaan afspraken kunnen maken met hun vakminister (dus bijvoorbeeld de omroepen met WVC-minister Brinkman) over het budget voor salarissen en dergelij ke. Als dat lukt, worden ze geen trendvolger (de werknemers van NS hebben al zo'n afspraak). Als er geen afspraak kan worden ge maakt, dan worden de arbeids voorwaarden voor het personeel vastgesteld door de minister van sociale zaken. Er is dan in feite sprake van dezelfde situatie als bij de bestaande trendvolgers. Minister De Koning verwacht dat met de ziekenfondsen snel af spraken kunnen worden gemaakt. Maar de omroepen zijn nog steeds in gesprek met minister Brinkman en dat verloopt nog niet erg voor spoedig. Volgens De Koning ligt het ook bij TNO niet eenvoudig. Een woordvoerder van TOTO deelde mee dat minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) niet bereid was tot een budget-ak koord. WD-woordvoerder De Korte zei na afloop van het kamer debat, dat hij die opstelling van Deetman niet zou accepteren. Vol gens het ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft TNO hele maal niet om een gesprek ge vraagd. Op de vraag wat de minis ter zou doen als zo'n verzoek er zou komen, wilde de woordvoerder niet ingaan. JOVD: burgerverzet kan soms AMSTERDAM (ANP) - De liberale jongerenorganisatie JOVD vindt, dat burgerlijke ongehoorzaamheid onder een aantal voorwaarden toelaat baar is. De Jongerenorganisatie Vrijheid en Democratie zegt dat in het politiek kernprogramma, dat vanmiddag is aangeboden aan de fractie voorzitters Nijpels (WD) en Engwirda (D'66). In het programma wordt burgerlijke ongehoorzaamheid een 'aanvul ling op de parlementaire democratie' genoemd, die - zo wordt eraan toe gevoegd - in sommige gevallen onvoldoende volksvertegenwoordigend werkt. Burgerlijke ongehoorzaamheid wordt toelaatbaar genoemd als er sprake is van een norm die door maatschappelijke ontwikkelingen is achterhaald of wanneer er sprake is van gewetensbezwaren. ADVERTENTIE Leiden Calais fa Le Havre Cherbourg Nantes Bres La Rochelle Bordeaux Biarrilz Vanmorgen is Sint Nicolaas in alle vroegte per boot vertrokken voor zijn reis naar Nederland. Eerste halte is Biarritz in zuidwest Frankrijk. Z\e ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan... De grote reis is weer begonnen. En de werkzaamheden stapelen zich op. Een lichte deining begeleidt het inpakken en sorteren van de vele kadootjes aan boord. Vanavond wordt afgemeerd in Biarritz. Het weer: zware bries, bewolkt. Terwijl de Sint en zijn knechten de zeeën bevaren, is men op het Leidsch Dagblad en Alphens Dagblad druk bezig met de jaarlijkse Sint Nicolaas prijsvraag. De spelregels zijn dezelfde als in andere jaren, maar ieder jaar komen er meer en meer deelnemers bij. Niet verwonderlijk I I bij zo'n fantastisch prijzenpakket. Drie "j zaterdagen lang maakt u kans op een schitterende weekprijs of een van de vele andere prijzen. En speelt u het complete spel mee, dan wint u misschien die super-de-luxe, 5-daagse... Ja, dét ^houden we nog even geheim. ,Dus u begrijpt, niet meedoen is uw prijs weggeven. Let daarom goed op, [want t/m volgende week vrijdag jvertellen wij u Iedere dag steeds een beetje meer. Speel zaterdag 16 november data: zaterdag 23 november zaterdag 30 november. Tot mor9en' DEN HAAG (GPD) - Minister Korthals Altes (justitie) heeft giste ren in de Tweede Kamer fel uitge haald naar vier leden van het parle ment, die hebben opgeroepen tot burgerlijke ongehoorzaamheid (blokkades, belastingweigering, stakingen). In een advertentie zet ten de kamerleden Van der Spek, Van Es, Willems (allen PSP) en de PvdA'er De Visser met tal van an deren de bevolking aan tot het ple gen van strafbare feiten naar aan leiding van het kabinetsbesluit tot. plaatsing van kruisraketten. Volgens de bewindsman bete kent de oproep een inbreuk op on ze democratische vrijheden. Met name politieke partijen dienen zich te onthouden van oproepen tot het plegen van strafbare feiten, zei hij tijdens de behandeling van de justitiebegroting. „Als de meer derheid van het parlement tot de plaatsing besluit, dan moet je je daarbij neerleggen. Doe je dat niet, dan hol je de parlementaire demo cratie uit", zei Korthals Altes. Hij noemde de oproep van de kamerle den „werk van een tovenaarsleer ling, dat men later niet meer kan beheersen". Het kamerlid Van Es verdedigde zich met de opmerking dat burger lijke ongehoorzaamheid een uiter ste middel is dat mag worden ge bruikt om de parlementaire demo cratie te corrigeren. Zij vond haar optreden niet in strijd met de be lofte van trouw die zij als kamerlid heeft moeten afleggen. „Als ik strafbare tèiten pleeg, dan wil ik mij daarvoor graag voor de rechter verantwoorden", zei de PSP'er. Het PvdA-kamerlid De Visser moet eind deze week op het malje komen bij zijn fractievoorzitter Den Uyl en vice-voorzitter Meijer om zich te verantwoorden. De PvdA verwerpt burgerlijke onge- ROTTERDAM (ANP) - Op het tweede internationale sympo sium over acute leukemie (bloed- kanker), dat deze week in de Rot terdamse Doelen wordt gehou den, melden medische onderzoe kers belangrijke vooruitgang bij de opsporing en behandeling van deze ziekte. Nieuwe technie ken maken het nu mogelijk zelfs „onzichtbare" leukemiecellen op te sporen. Beter gebruik van toe pasbare medicijnen en een ver beterde methode van beenmerg transplantatie verhogen de gene zingskansen van de patiënten aanzienlijk. Het is nu mogelijk geworden kankercellen die na behandeling met medicijnen in het bloed overblijven en tot nu toe niet op te sporen waren, met behulp van onder meer lasertechnieken en bepaalde anti-stoffen „zicht baar" te maken. Dit is naar de mening van de internist en hae- matoloog dr. Hagenbeek van de Dr. Daniël den Hoed-kliniek in Rotterdam een belangrijke stap vooruit. De na de behandeling met medicijnen overblijvende kankercellen zijn er meestal de oorzaak van dat de ziekte op een later tijdstip terugkeert. Door middel van een vernuftig gebruik van verschillende medi camenten in combinatie met el kaar en door hogere doseringen zijn artsen, zo werd op de druk bezochte bijeenkomst bekend gemaakt, erin geslaagd het gene zingspercentage van leukemie- patiënten te verhogen. Voor kinderen tot 15 jaar met bij voorbeeld een lymphatische leukemie is de kans op genezing gestegen tot 70 procent. Driejaar geleden was dit nog maar 50 pro cent, zo liet de Rotterdamse in ternist weten. Uit verslagen van de universiteit van Frankfurt en het Sloan Kettering-kankercen trum in New York blijkt dat de kans op genezing van volwassen patiënten met bloedkanker is ge stegen van 15 naar 40 procent. Behalve het toedienen van me dicijnen wordt de laatste jaren ook beenmergtransplantatie toe gepast om leukemiepatiënten te genezen. Eén van de grote pro blemen was echter dat het li chaam het transplantaat niet ac cepteerde en afstootte. Artsen van de Rotterdamse kankerkli niek hebben nu een methode ge vonden om de witte bloedcellen, die verantwoordelijk zijn voor de afstotingsreacties uit het trans plantaat, te verwijderen. Tot hu toe heeft men geen afstoting bij de patiënten meer aangetroffen. Als gevolg van deze ontwikke ling zijn de overlevingskansen van de patiënten toegenomen. Meer dan 50 procent van de men sen die een beenmergtransplan tatie ondergaan, herstellen. Voorheen lag dit percentage op 30 tot 35 procent. Een ander belangrijk voordeel van deze nieuwe methode is vol gens dr. Hagenbeek dat nu ook oudere leukemiepatiënten een beenmergtransplantatie kunnen ondergaan. Vanwege de compli caties was het tot nu toe onver antwoord patiënten boven de 40 op deze wijze te behandelen. De leeftijdsgrens kan nu naar boven worden verlegd. Een uitvloeisel van deze ont wikkeling is dat voor de been mergtransplantatie waarschijn lijk ook donors met niet geheel bijpassende bloedgroepen ge bruikt kunnen gaan worden. Sa men met dr. D. van Bekküm en G. Wagemaker van het Radio- Biologisch Instituut van TNO in Rijswijk, onderzoekt de Daniël den Hoed-kliniek de mogelijkhe den daartoe. Nederlandse bergbeklimmers in Nepal vermist AMSTERDAM - Temidden van zijn collega's toont een Amsterdam se brandweerman vier briefjes van 100 gulden, het bedrag dat de actie voerende brandweerlieden er maandelijks bij willen hebben. Een en ander speelde zich af in de zaal van de Amsterdamse rechtbank, waar een kort geding diende tegen de brandweer in verband met de acties. (fotoANP) Ontvoerders van Heineken worden 'lichter' berecht PARIJS (GPD) - De twee nog in Parijs gevangen zittende ont voerders van de biermagnaat Heineken zullen in Nederland niet wegens „wederrechterlijke vrijheidsberoving" en „afper sing" berecht kunnen worden. De Franse raad van state heeft gisteren bepaald dat de twee Amsterdammers alleen op grond van „bedreiging" aan Nederland kunnen worden uit geleverd. Overeenkomstig het uit 1895 daterende uitleverings-. verdrag met Frankrijk wil dat zeggen dat het tweetal ook slechts op grond van dat ene veel minder zware misdrijf door de Nederlandse justitie kan worden berecht. Op „bedreiging" staat in Ne derland een maximumstraf van vier jaar gevangenis. Voor ont voering en afpersing gelden ge vangenisstraffen van ten hoog ste twaalf en negen jaar. De Franse autoriteiten zullen het Nederlandse tweetal na overleg met de regering in Den Haag op transport stellen. Niets staat de uitlevering nog in de weg. De verwachting is dat het tweetal over twee tot drie we ken wordt overgedragen aan de Nederlandse justitie. Ze heb ben dan meer dan twintig- maanden in Frankrijk in voor arrest gezeten. hoorzaamheid als actiemiddel. De Visser staat bekend als het meest radicale lid van de PvdA-fractie. Vluchtelingen Staatssecretaris Korte-van He mel (justitie) wil het aantal vluchte lingen, dat jaarlijks door het kabi net voor een definitief verblijf in Nederland wordt uitgenodigd, ver groten tot 500. Nu wordt elk jaar aan 250 vluchtelingen een vast ver blijf in ons land geboden. De staatssecretaris zei dat giste ren in de Kamer tijdens de voort zetting van de begrotingsbehande ling Volgens haar is het kabinet in principe bereid aan meer vluchte lingen onderdak te verlenen. Zij ontraadde echter een motie van de PSP, die nadrukkelijk om een aan tal van 500 had gevraagd. Volgens de staatssecretaris kan zij nog geen toezeggingen doen. AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer 250 leerlingen van de Derde Techni sche School in Amsterdam hebben gisteren opnieuw geen lessen gevolgd uit protest tegen de uitwijzing naar Suriname van hun 18-jarige mede scholier „Singo" (Soepono Singodikromo). Dezelfde leerlingen staakten anderhalve week geleden ook al voor Singo. De Surinaamse jongen is al anderhalf jaar in Nederland bij zijn broer. Hij zit in de eindexamenklas electrotechniek. Justitie heeft hem gesommeerd het land te verlaten. (foto Anefol AMSTERDAM (GPD/ANP) - B en W van Amsterdam vinden dat de actievoerende brandweerlieden in de hoofdstad te ver zijn gegaan met de aankondiging hun acties te ver scherpen. Het college wil de actie- vrijheid van de brandweerlieden in beginsel niet aantasten, maar meent dat de grenzen van het toe laatbare zijn bereikt. Dit zei de Amsterdamse advo caat mr. J. Werner gistermiddag namens de gemeente Amsterdam in een kort geding dat de hoofd stad had aangespannen tegen de AbvaKabo. Namens het gemeente bestuur verzocht mr. Werner recht bank-president mr. B.J. Asscher de aangekondigde verscherping van de actie te verbieden. "Het niet meer bestrijden van branden van slooppanden of ge meentelijke gebouwen zouden tot ernstige ongelukken kunnen lei den en zelfs mensenlevens kunnen kosten", zo vond mr. Werner. Mr. R. Metselaar, raadsman van de AbvaKabo was het op dit punt zeker niet eens met de eisende par tij, te meer omdat de actievoerende brandweerlieden er steeds nadruk kelijk op hebben gewezen dat het leven van mens en dier niet in ge- ZWARTE LIJST (ANP) - De poli tie in het Brabantse Goirle gaat nog strenger optreden tegen men sen die zich misdragen in cafés. De 'zwarte lijst' met mensen die zich hebben misdragen en die een jaar niet meer in de plaatselijke café's mogen komen wordt uitgebreid. Voortaan is het niet langer nodig om onder invloed van alcohol te verkeren en moeilijkheden te ma ken om op de lijst te maken; nuch ter herrie schoppen is al voldoen de. Dat heeft een meerderderheid van de gemeente van Goirle giste ren besloten. vaar zal komen. "De brandweer man zal een buitengewone brand in een slooppand vanzelfsprekend niet laten voortwoekeren, wanneer dit gevolgen heeft voor openbare orde of voor belendende percelen". De rechtbankpresident had moeite met het niet meer blussen van branden in gemeentelijke pan den. "Wat doet u dan wanneer het Stedelijk Museum in brand staat? Weigert u dan ook te blussen?", zo vroeg mr. Asscher zich af. Mr. Met selaar haastte zich, ingefluisterd door AbvaKabo-bestuurder Re geer, te verklaren dat de actievoe rende brandweerlieden dan nor maal hun werk zullen doen. De advocaat verklaarde nog eens dat de AbvaKabo bereid is op elk moment met de gemeente Amster dam te overleggen over de wensen en verlangens van het brandweer personeel, mits het gemeentebe stuur erkent dat dat ook haar taak is. "De nu aangekondigde acties vloeien mede voort", aldus mr. Metselaar, "uit de opstelling van het gemeentebestuur om de eigen toko dicht te doen en de onderhan delingen door te schuiven naar mi nister Rietkerk. Wij vinden dat on juist, omdat het een gemeentelijke aangelegenheid is. Wij vinden dan ook, dat de gemeente Amsterdam de plicht heeft om over deze wen sen en verlangens zelfstandig over leg te voeren". Terwijl binnen het kort geding werd gehouden, demonstreerden de Amsterdamse brandweerlieden buiten het gebouw met loeiende auto's en een spuitende blusboot in de gracht. Ook de in de rechts zaal aanwezige brandweer roerde zich. Inmiddels breiden de acties zich nog steeds uit. Gisteren verklaar den ook brandweerlieden in Amersfoort, Heerlen en Utrecht zich bereid tot actievoeren. In Til burg ging men tot bezetting van de kazerne over. De gemeentebesturen van Den Haag en Nijmegen toonden zich gisteren bereid tot praten over de eisen. In Den Haag deden de bon den om die reden een dringend be roep op de spuitgasten om hun ul timatum op te schorten. LEIDEN/KATHMANDU (ANP) Twee Nederlandse bergbeklim mers, de 31-jarige tandarts Frank Merjenberg uit Eindhoven en de 38-jarige leraar Walter Roos uit Enkhuizen, worden al sinds drie weken in Nepal vermist. Gisteren is een uitgebreide zoekactie per vliegtuig uitgevoerd. Vliegend op slechts honderd me ter boven de gletsjers zijn geen le venstekens van de Nederlanders aangetroffen. Ook waren er geen lawines te bespeuren op de route die de bergbeklimmers waar schijnlijk hebben genomen. Dit heeft Loek Vermeulen, één van de tien leden van de expeditie waar de twee vermiste Nederlanders ook deel van uitmaakten, gisteren mee gedeeld. Afgelopen vrijdag zijn de Nepalese autoriteiten op de hoogte gesteld van de vermissing, waar door alle controleposten in de ber gen naar de beide Nederlanders uitkijken. De beide klimmers zijn voor het laatst gezien op maandag 14 okto ber in het basiskamp van de Ne derlandse Kangchungtse-expedi- tie, die op 11 oktober de 7678 meter hoge top bereikte. In tegenstelling tot de overige deelnemers, die na afloop van de expeditie via de ge bruikelijke route door het dal van de Arun-rivier terug naar Kath- mandu terug liepen, besloten de twee bergbeklimmers nog een al ternatieve trektocht te maken van uit het op 5400 meter hoogte gele gen basiskamp. Deze tocht, die niet ongevaarlijk is, voert via drie hoge passen naar het sherpadorp Namche Bazar. De vermiste expeditieleden be vonden zich vermoedelijk rond 16 oktober in het Hunku-gebied, een vergletsjerde streek ten zuid-oos ten van de Mount Everest op een hoogte van ongeveer 6000 meter. Omstreeks deze datum is hier door andere expedities zware sneeuw val gerapporteerd. HAARLEM (GPD) - "Aan de overheid zou ik de dwingende eis willen stellen om een oplossing voor dit probleem te zoeken. Over de motieven van de actievoerders zou ik willen zeggen dat ze mij op z'n zachtst gezegd sympathiek voorkomen. Maar hoewel ik begrip heb voor de achtergron den is duidelijk dat zij volstrekt onjuist zijn vertaald in een actie als deze. Ik ga dan ook over tot veroordeling van de verdachten". De Haarlemse politierechter mr. E. J. Schroder, die dit gisteren zei, veroordeelde vijf van de zes actievoerders van de groep De Lastige Zwa nenburger tot 500 gulden boete en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van twee jaar. De zesde gedagvaarde kreeg een geldboete van 350 gulden wegens medeplichtigheid. Daarmee werd een zitting van vier uur afgesloten waarop de zes jonge ren terecht stonden voor de actie die zij 4 oktober op Schiphol hadden gevoerd. Namens de anonieme actiegroep De Lastige Zwanenburger sta ken zij toen autobanden in brand op de verbindingsweg van de luchtha ven met Rijksweg A 4 (Amsterdam-Den Haag). Door de brand werd Schiphol 20 minuten van de snelweg afgesloten en ontstond een file van 4 kilometer op de Rijksweg. Doel van de actie was de geluidhinder van vliegtuigen in Zwanenburg onder de aandacht te brengen. De regering wil wegens geldgebrek afzien van het draaien van de zogenoemde Zwa- nenburgbaan, hoewel zij toegeeft dat de huidige startbaan nadelige effec ten heeft op (de gezondheid van) de Zwanenburgers.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5