Steeds Stalen Waagbrug in plaats van noodbrug Meerderheid commissie wil marktverzamelkraam Raadscommissie doet keuze: 'Sporen in het land': landschap, mensen en dieren in prehistorie DONDERDAG 7 NOVEMBER 1985 LEIDEN Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok LEIDEN - Een meerderheid in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening gaat akkoord met de bouw van een marktverzamel kraam op de Hoogstraat mits daar in ook de bloemenkoopman een kiosk krijgt en er voor de markt kooplieden aanvaardbare huren uitkomen. In de marktverzamelkraam, die na restauratie van de kelders in de Hoogstraat zal worden geplaatst, zijn thans vier kiosken en vier open kramen opgenomen. De bloe menkoopman, die sinds jaar en dag in een wagen op de Hoogstraat staat wil in een kiosk, maar is door de gemeente een open kraam aan- LEIDEN - De houten nood brug die het Waaghoofd verbindt met de Stille Mare wordt vervangen door een nieuwe brug, bestaande uit twee stalen bogen. Eèn meerderheid in de raadscom missie voor ruimtelijke ordening env verkeer sprak zich gisteravond uit voor dit ontwerp dat eerder ook al door de welstandscommissie vanwege zijn simpelheid en fraaie vormgeving als het enige aan vaardbare is aangemerkt. De commissieleden mochten een keuze maken uit zes ontwèrpen. Het ontwerp van de hand van de gemeentelijke stedebouwkundige Piret, dat het duurste is, dwong de meeste bewondering af. De kosten van dit ontwerp worden geschat op 387.000 gulden. Een ontwerp voor een brug met een drijvend plein op het water oogste ook waardering bij enkele commissieleden. De uitverkoren brug bestaat uit twee stalen bogen, een grote en een kleine. De grote boog overspant het gebied waarin de twee rivierar men, de Oude- en Nieuwe Rijn, el kaar ontmoeten. De kleine boog overspant het resterende waterop pervlak. Als constructie is gekozen voor een stalen vakwerk omdat daarmee een betrekkelijk slanke overspanning wordt bereikt. De helling van de brug is zodanig dat Forum politiek en kort geding LEIDEN - Minister van justitie Korthals Altes, rechtbankpresident Wijn- holt, het PvdA-kamerlid Kosto, staatsraad Franken en oud-voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State Van der Hoeven, nemen zaterdag deel aan een forumdiscussie van het dispuut 'Paul Scholten'. Het onderwerp van de forumdiscussie is 'politieke beslissingen in kort geding'. De discussie wordt gehouden ter gelegenheid van het zevende lustrum van het dispuut. Het is de bedoeling dat de forumleden aandacht schen ken aan het 'spanningsveld' tussen de rechter en de regering en haar beleid aan de orde komen. De forumdiscussie wordt gehouden in het Gravensteen, Pieterskerk hof 6. De lustrumviering begint om 15.00 uur. deze voor rolstoelgebruikers toe gankelijk wordt (dit is nu niet het geval). Steiger De nieuwe Waagbrug wordt als een zelfstandige losse constructie gelegd tussen het Waaghoofd en de kademuur aan de overzijde. De overgang tussen de brug en het Waaghoofd zal bestaan uit een loopplank. Daarmee wordt tege moet gekomen aan de opvatting van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg dat het Waaghoofd, dat vroeger een steiger was ten be hoeve van het laden en lossen, als zodanig herkenbaar moet blijven. De nieuwe brug mag volgens de rijksdienst niet domineren ten op zichte van het Waaghoofd dat ook bruikbaar moet blijven voor ande re doeleinden. In het verleden heeft de rijks dienst zich verzet tegen een brug ontwerp met een tuipaal op het Waaghoofd. De rijksdienst zal zich in het vervolg, na een kroonuiL spraak dat een brug is toegestaan, niet meer verzetten tegen de bouw van een brug, maar het ontwerp op z'n merites bekijken. De bedoeling is dat, in 1986, aansluitend op de restauratie van de kelders onder de Hoogstraat met de bouw 'van de Waagbrug wordt begonnen. Toch hoop op subsidie voor huis vuilproj eet LEIDEN - De gemeente Leiden verwacht volgend jaar alsnog een subsidie van de provincie Zuid- Holland in de wacht te slepen voor het experiment met het geschei den ophalen van huishoudelijk af val in Tuinstadwijk. Wethouder Peters (milieu) zei dit gisteravond in een gezamenlijke vergadering van de raadscommis sies voor ruimtelijke ordening en economische aangelegenheden. De wethouder baseert zijn optimis tische verwachtingen op een ge sprek dat hij onlangs heeft gevoerd met de gedeputeerde Hekkelman. Onlangs heeft het provinciebe stuur besloten een subsidie-aan vraag van Leiden, voor dit jaar, niet te honoreren. Dit is overigens niet de enige te genvaller voor de gemeente. Het aantal bewoners dat hun afval ge scheiden aanbiedt*is namelijk klei ner dan verwacht. Alleen de inza meling van schillen, die worden doorverkocht als veevoer, verloopt redeljjk. Leden van de raadscom missies noemden gisteravond het experiment "half geslaagd". Ondanks het tegenvallende re sultaat wordt de proef tot 1 maart voortgezet. Over wat er daarna moet gebeuren zal de gemeente zich nog beraden. Een meerder heid in de raadscommissie lijkt er voorstander van dat de proef op een of andere wijze wordt voortge zet. Het college van B en W zal met een voorstel daarover komen. Wet houder Peters wees gisteravond op het belang, voor bewoners van Tuinstadwijk, dat er snel duidelijk heid komt over één en ander. Herdenking Kneppelhout LEIDEN - In de gevel van het pand Rapenburg 65 wordt morgen een gevelsteen onthuld ter herin nering aan de honderdste sterfdag van de schrijver en dichter Johan Kneppelhout (1814-1885). Kneppel hout schreef in dit pand, waar hij van 1839 tot 1844 woonde, zijn stu dentenschetsen onder het pseudo niem 'Klikspaan'. Onder meer schreef hij 'Studententypen' over het dagelijks leven van de student in die tijd, en 'Studentenleven'. De gebeurtenis wordt ingeleid met vier beknopte lezingen van Frank Ligtvoet, Marita Mathijsen, Marijke Stapert-Eggen en Peter Zonneveld. Zij zullen enkele kan ten belichten van Kneppelhouts le ven en werk. De lezingen worden gehouden in het Academiege bouw, Rapenburg 73, en beginnen om 16.00 uur. Om 16.45 uur wordt vervolgens de gevelsteen onthuld door prof. dr. H.L. Wesseling, hoogleraar al gemene geschiedenis en voorzitter van de Maatschappij der Neder landse Letterkunde. Huisrel Dat een ruzie tussen kamerbe woners kan ontaarden in een complete huisrel, bewees giste ren een kort geding dat zich af speelde in het Haagse paleis van justitie. Een bewoner van een pand aan de Steenschuur had dat aangespannen tegen de eige naresse van het huis. In kort ge ding eiste hij dat eigenaresse een medebewoner de huur zou op zeggen, omdat hij een ware ter reur in het pand uitoefende. Van de drie bewoners hadden er al twee sinds de komst van de amokmaker een andere woon ruimte opgezocht. Alleen eiser hield voet bij stuk: de ander moest het pand verlaten. Een dergelijk verzoek had hij de eige naresse al eens gedaan, maar die had gezegd dat hij maar naar an dere woonruimte op zoek moest. Vreemde zaak. Woon je rustig op een etage, komt er een nieuwe bewoner die je bedreigt, je post zoek maakt, ongevraagd je ka mer binnenstapt en een ver schrikkelijke herrie maakt en dan zou jij weg moeten en hij mogen blijven? Maar gisteren bleek de zaak heel gecompli ceerd te liggen: de eigenaresse van het pand is tevens de oma van de herriemaker en ook de oma van de ex-vriendin van de eiser. Die ex woonde ook in het pand, maar ruimde snel het veld toen haar broertje erin trok. Her haalde malen liep hij te schreeu wen dat hij iedereen eruit zou werken, omdat hij het hele pand voor zichzelf wilde hebben. De oma had wel begrip voor haar kleinzoon, want ach, de jongen maakte een moeilijke tijd door. Zijn verloving was uit, hij kwam na zijn studie niet aan het werk. En daarom had zij eiser maar schriftelijk verzocht het pand voorgoed te verlaten. Want haar kleinzoon was nou eenmaal niet een van de makkelijksten en hem ergens anders onderbren gen zou heel moeilijk zijn. Huisrel Eiser was wel gevoelig voor die argumenten, maar hij vond het toch van de gekke dat hij weg moest. Tenslotte woonde hij al sinds 1983 aan de Steenschuur, met veel plezier, en de obstinate kleinzoon was daar pas in fe bruari van dit jaar ingetrokken. Inmiddels was nog een kamerbe woonster elders heengegaan, omdat zij met een mes door kleinzoonlief zou zijn bedreigd. Maar daarin was de advocaat van eiser toch abuis, meende de ad vocaat van de grootmoeder. Het was geen mes geweest, maar een kurketrekker. Op het moment dat hij met de kamerbewoonster in discussie trad, was hij juist be zig geweest een flesje wijn open te trekken. En waarom was kleinzoon dan wel naar de ka merbewoonster toegestapt? Om dat deze dame herenbezoek op haar kamer toeliet. En dat was volgens de huisregels verboden. Rechter Portheine vroeg eiser eerst maar eens hoe het de laat ste tijd was met de geluidsover last en de bedreigingen. Nou, ge zegd moet worden dat het mee viel. Na een 'inzinking' in juli is het weliswaar nog niet helemaal comfortabel, maar in elk geval iets beter. Er had de laatste maand in elk geval geen handge meen meer plaats gehad. Mis schien had dat wel te maken met de dreiging van een kort geding, suggereerde de rechter. Hij vonniste daarom niet, maar velde een Salomonsoordeel. De situatie blijft nog even, zoals het is. Eiser en moeilijke kleinzoon blijven in het pand wonen. Het kort geding blijft dan hangende het verdere loop der gebeurtenis sen als een zwaard van Damocles boven het hoofd van de klein- Meisjes Krijgt K&G, jawel die muziek vereniging, nou meisjes in het korps of niet? PvdA-raadslid An neke Boot zou dat graag zien, want emancipatie heeft zij hoog in het vaandel staan. Onlangs had een delegatie, bestaande uit het dagelijks bestuur van K&G, ieen gesprek met wethouder Zo moet de nieuwe Waagbrug er uit gaan zien, rechts uitkomend op het Waaghoofd. Op de achtergrond van deze foto, gemaakt van een maquette, is ook de marktverzamelkraam zichtbaar, die mogelijk op de Hoogstraat wordt gebouwd. (foto Wim Dijkman) geboden. De vier beschikbare kios ken zouden zijn bestemd voor vier marktkooplieden met bederflijke waar. Er is dus één kiosk te weinig en de architect van de marktverza melkraam zag geen kans binnen de huidige constructie een oplossing te vinden die aan de wensen van de bloemenkoopman tegemoet komt. Leden van de raadscommissie menen dat toch een oplossing moet worden gevonden, desnoods ten koste van het uitzicht op het water van de Rijn dat de commis sieleden, door middel van open kramen, overigens zoveel mogelijk gehandhaafd willen zien. Het VVD-raadslid Van Cruijsen kwam gisteravond met een alternatief plan op de proppen waarin tot uit drukking werd gebracht hoe aan de wens van de bloemenkoopman, en van de commissie, tegemoet kan worden gekomen. Twijfelachtig Een minderheid in de raadscom missie was faliekant tegen de plaatsing van een semi-permanent marktverzamelgebouw op de Hoogstraat. De PvdA'er Van der Pluijm sprak, namens de minder heid in zijn fractie, van "een histo rische fout die het monumentale karakter van de Hoogstraat aan tast". Hoekema (D'66) en Van Lint (PPR) zeiden zich nimmer aan de oude situatié te hebben gestoord. Overigens is het nog zeer de vraag of de Rijksdienst voor Monu mentenzorg akkoord gaat met een nieüw bouwsel in het historisch gevoelig gebied dat de Hoogstraat is. In mondeling overleg heeft de rijksdienst zich weinig enthousiast getoond over de bouw van een per manente marktverzamelkraam. Het paradepaardje van K&Gst Kuijers. En dat is naar tevreden heid van beiden verlopen. Vraag aan Kuijers: "Komen er nu meis jes in het muziekkorps van K&G?" "Tja, nee, dat kan ik nog zo niet zeggen. We hebben rfiet elkaar gesproken, er zijn voor stellen gedaan en het dagelijks bestuur gaat het nu met de leden bespreken. Over een paar weken zullen we met een plan naar bui ten treden". Omdat we van die man dus niets wijzer worden K&G maar eens gebeld. Secreta ris Regeer: "Wat er met Kuijers besproken is koppelen we terug naar de achterban. We polsen dus eerst de leden. Het is alle maal nog in een onderzoekssta- dium: Financieel en qua infra structuur (clubgebouw) wordt al les nog onderzocht. Maar onze mening is nog niet de mening van die andere tweehonderd le den. Wij liepen met dezelfde ideeën als Kuijers. Het komt ei genlijk hierop neer dat we samen het ijzer gesmeed hebben". Het kan vriezen en het kan dooien, daar komt het op neer. Het be stuur wil met Kuijers meegaan en vrouwen toelaten binnen K&G. Maar of die leden de meis jes zullen slikken? Wordt ver volgd. Pensioen (1) Vanmiddag was een plechtig moment voor mevrouw N. van Oorde: na vijfendertig jaar in de gezinsverzorging werkzaam te zijn geweest, ging zij met pen sioen. Ter gelegenheid van haar feestelijk afscheid kwam burge meester Goekoop haar in het ge bouw van de stichting aan de Rembrandtstraat de zilveren ere- s opgefleurd met meisjes? medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau opspelden. Wanneer wij haar opbellen voor een interview is zij zeer af wijzend: "Wat een onzin, ik heb niks nieuws te vertellen". Na lang aandringen stemt ze dan toch toe. Als we worden binnen gelaten, ratelt ze meteen honder duit. "Ik heb alvast wat opge schreven. Misschien dat je dat zo kunt gebruiken". Van de vut-regeling wilde ze indertijd niet horen. "Omdat ik nog teveel fut had", grapt ze. "En ik had nog veel te veel plezier in mijn werk". Maar het lot hielp haar een handje: toen ze in juni met vakantie was, struikelde ze en brak haar heup. Wekenlang was ze uitgeteld en zo kon ze al vast aan haar komende pensioen wennen. Van de gedwongen rust maakte zij gebruik om zich uit te leven op het vakantie-album. De foto's werden aangevuld met te keningen en een eigen tekst, want ze had een dagboek bijge houden. Over haar werk als gezinsver zorgster kan ze kort zijn: "Enig was het. Al die verschillende ge zinssituaties. Heel afwisselend. Want ik heb juist gekozen voor de tijdelijke hulpverlening, om dat je dan niet jarenlang in één gezin bleef. Het kortste was zes weken. Het langste waar ik ooit gewerkt heb was acht maanden". Pensioen (2) Een gezinsverzorgster is iemand die te hulp schiet wanneer de moeder in een gezin door ziekte (foto P. Schipper) uitvalt. Acht uur per dag, of in sommige gevallen vier uur, doet zij het werk wat anders de moe der zou doen. "Ik heb weieens in een winkel geholpen ook. Want die werd dan door de moeder ge dreven. Soms, als ik in de pap stond te roeren, ging net de win kelbel. Kwam ik terug dan was de pap geklonterd. Of ik moest kaas afsnijden. Dat kon ik hele maal niet. Stond ik in de lunch pauze te oefenen.". Een bulde rende lach. De afgelopen maan den heeft ze er vast aan kunnen wennen zich niet meer met an dermans zaken te bemoeien. Kinderen die niet wilden eten, kocht zij soms om. "Dan beloof de ik een lekker toetje. Ze moes ten altijd een klein beetje van al les eten. Ik kookte gewoon aard appelen, vlees en groente. Niks geen liflaQes". Een kind dat niet in bad wilde, werd beloofd dat hij zoveel pannekoeken modht eten als hij wilde. "Had ik hem zo in bad". Echt nare kinderen be staan niet, volgens haar. "Soms waren er moeilijkheden, maar daar kwam ik altijd wel uit. Later hoorde ik van anderen dat ze het altijd nog over juffrouw Van Oor- de hadden". Heeft ze het toch goed gedaan. Hobby's zijn er trouwens ge noeg: werkgemeenschap 'De Ra tel' neemt veel van haar tijd en zij is lid van het Nivon, natuurvrien den. Reizen zal ze ook nog wel doen. En verder schrijven en te kenen. Ze holt naar de deur als de bel gaat. De fotograaf komt binnen. "Oh nee mijnheer, gaat u maar weer naar huis. Ik sta altijd zo lelijk op een foto". Haar ge zicht glundert. LEIDEN - "Archeologie is niet al leen opgraven", zei prof.dr. L.P. Louwe Kooijmans gistermiddag tijdens de presentatie van zijn boek 'Sporen in het land, de Ne derlandse delta in de prehistorie'. En de Leidse hoogleraar vervolgde in het Rijksmuseum van Oudhe den: "Wat daarna komt is een on vergelijkbaar groter werk dan het opgraven". Het boek van Kooijmans "geeft een reconstructie van het verleden van onze delta, niet alleen van het natuurlijke landschap, de dieren wereld, maar met name ook van de leefwijze van onze prehistorische voorouders in deze uitgestrekte wildernis". Aldus uitgeverij Meu- lenhoff. Er is een tijd geweest - nog niet zo lang geleden - dat de geleerden van mening waren dat er tijdens de prehistorie helemaal geen mensen Botsing tussen Katwijkers LEIDEN - Op de Rijnsburgerweg kwamen twee Katwijkers (20 en 67. jaar oud) gisteren omstreeks één uur op pijnlijke wijze met elkaar in contact: de twintigjarige keek naar zijn motor omdat hij een manke ment vermoedde, kwam op de ver keerde weghelft en botste tegen de 67-jarige die eveneens op een bromfiets reed. De 20-jarige werd met beenletsel naar het Diacones- senhuis vervoerd, de oudere Kat- wijker liep een snij wond en een pijnlijke pols op. Hij ging op eigen houtje naar het AZL. Joling bij V&D LEIDEN - De zanger Gerard Jo ling treedt zaterdag op in of bij het warenhuis V D in Leiden. Hij zingt tussen 13.00 en 14.00 uur en kele van zijn liedjes. Belangstellen den kunnen na afloop van het op treden hun platen laten signeren. Man 'kraakt' parkeermeters LEIDEN - De Leidse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 20-jarige Leidenaar aangehou den die op de Steenschuur bezig was met het openbreken van een parkeermeter. De 20-jarige bleek ongeveer tweehonderd gulden op zak te hebben. Hij bekende later dat hij al zes meters had openge broken. De nacht ervoor had hij er ook een stuk of zes gekraakt. De Leidenaar werd vanochtend vrijge laten. Keet uitgebrand LEIDEN - Een bouwkeet aan de Karei Doormanweg brandde gis teravond omstreeks negen uur ge heel uit. Politie en brandweer we ten niet hoe de brand is ontstaan. in het 'natte westen' leefden, zei prof. Modderman, emeritus hoog leraar in de prehistorie, gistermid dag tijdens zijn toespraak over 'een veranderende wereld'. Zo rond 1950 warén de weten schappérs van mening dat de din gen die werden gevonden afkom stig waren van passanten. Men dacht niet aan bewoners, aldus Modderman, die vervolgens herin neringen ophaalde aan een tocht die plaatsvond in het vooijaar van 1950. In Friesland, op het eiland Put ten, was een sloot geschoond. En wat vond men in de prut? Scher ven, vuursteen en botten. Modder man reisde af. Na een uitweiding over het dorpje waar hij terecht kwam - de professor deed een beetje voorkomen alsof hij een tijd je onder de inboorlingen had ver keerd - vertelde hij dat hij aanvan kelijk dacht dat het om spullen uit de ijzertijd ging. "Maar toch al vrij snel besefte ik dat het ouder materiaal betrof'. En hij had gelijk. Sindsdien, zo ging Modderman door, is het beeld van de prehistorie drastisch veranderd: door een stroom van nieuwe gege vens werd het de archeologen bij voorbeeld duidelijk dat het 'natte westen' tijdens de prehistorie wel degelijk werd bewoond. Hoewel wonen in de delta een riskante business was, voegde Jiij daar in één adem aan toe. De zee, nietwaar. "Op de strandwallen hield men wel droge voeten". Hoe voorzagen de bewoners in hun le vensonderhoud? Veeteelt en land bouw, ongetwijfeld. En visserij. Sterker nog: visserij was het al lerbelangrijkste. Hij kreeg wel eens de indruk dat die mensen ge dwongen waren om tot vervelends wordens toe steuren te moeten eten. Fuiken Met visserij had ook-de toe spraak van Louwe Kooijmans alles te maken. Hij sprak namelijk over de fuiken die in 1980 in Bergschen- hoek wérden gevonden. Het gaat om "spectaculaire vondsten uit de Rijndelta". De fuiken bleken in de slappe klei te zitten. En slappe klei is optimaal geschikt voor het con serveren van organisch materiaal, zo doceerde Kooijmans. Op een gegeven ogenblik waren er kleine stukjes vlechtwerk 'bo ven water' gekomen. Vlechtwerk dat "tot onze grote schrik steeds groter werd". Uiteindelijk bleek zelfs dat al dat vlechtwerk aan el kaar vastzat. "We hadden een fuik gevonden die 1.70 meter lang was en 1.70 meter breed". Het veldwerk begon. Documen teren, fotograferen, schoonmaken- waarna de fuik ten slotte gelicht werd. Door al die inspanningen is het een dure fuik geworden, zei Kooijmans, van het geld zou je ook een automobiel kunnen kopen. Maiar toch zou de gedachte aan weggegooid geld natuurlijk nooit en te nimmer in zijn archeologen- hoofd opkomen. Auto's worden immers aan de lopende band ge maakt, zei Kooijmans, en deze fuik is in een bepaald opzicht uniek, laat bijvoorbeeld iets zien van het technisch kunnen van de prehisto rische mens. 'Sporen in het land', een uitgave van Meulenhoff, is verkrijgbaar in de boek handel en kost 39,50 gulden. "r Belangstelling in het museum van oudheden i gevonden. Geheel rechts Louwe Kooijmans, auteur i i de historische fuiken die bij Bergschenhoek zijn het boek 'Sporen in het land'. (foto Hoivasti

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3