Bestuur buurthuis zet gemeente onder druk PSP: zelf de verkiezingen in Stevige kritiek op Warmondse ondernemers (Nog) geen eenrichtingsverkeer in Wassenaarse Ammonslaantje Vertrek bedrijven uit Warmond goedgemaakt Slechte vangst ringhengelaars Nadat bezoeker door de vloer is gezakt Zoekplaatje voor oudere Leiderdorpers Wethouder Van Schagen: 'Ze komen alleen als ze het nodig achten' PAGINA 2 REGIO LEIDEN DONDERDAG 7 NOVEMBER 1985 LEIDERDORP - Twee met 'ringenhengels' uitgeruste mannen hebben vannacht te vergeefs geprobeerd ringen uit de etalage van een in win kelcentrum Santhorst geves tigde juwelier te vissen. Het duo had met een houtboor.een gaatje gemaakt door welke zij hun lijntje uitgooiden. Net toen ze beet hadden, ging het alarm af. De politie was bin nen een minuut ter plekke. De vissers waren toen al verdwe nen. Hun hengels hadden ze achtergelaten. Een getuige wist nog te vertellen dat de twee na he alarm verschillen de richtingen waren uitgelo pen. DONDERDAG WASSENAAR - B en W van Was senaar hebben besloten om voorlo pig geen eenrichtingsverkeer in het Ammonslaantje in te stellen. Het raadsbesluit hierover is op ver zoek van de bewoners opgeschort totdat er overleg tussen de ge meente en de buurt heeft plaatsge vonden. Wel zullen de borden die er nu staan zo snel mogelijk wor den weggehaald. In de huidige si tuatie is het verboden om vanaf de Hoogeboomseweg het Ammons laantje in te rijden, hetgeen door drie borden wordt aangegeven. Vanaf de Deijlerweg mag men ech ter wel de weg in- en weer terugrij den omdat de eerste helft van het Ammonslaantje geen enkel bord bevat. Het gaat hier om een geslo ten verklaring die enige tientallen jaren geleden door het provinciale bestuur werd ingevoerd. Omdat het Ammonslaantje toen buiten de bebouwde kom lag was de provin cie hiervoor verantwoordelijk. Vanaf 1980 echter maakte het laan tje wel deel uit van de bebouwde kom van Wassenaar, waardoor de destijds door de provincie ingestel de maatregel haar rechtsbevoegd heid verloor. De provinciale bor den zijn de afgelopen vijf jaar ech ter gewoon blijven bestaan, hoewel ze juridisch geen enkele betekenis meer hadden. Afgelopen juli kwa men B en W met een raadsvoorstel om dit "juridische vacuüm" op te vullen. Volgens het betreffende voorstel zouden de bestaande borden wor den weggehaald en worden ver vangen door een zogeheten "he- melpijl" en een "brievenbus" waardoor er een "echt" eenrich tingsverkeer zou worden ingesteld. Een aantal bewoners lieten begin jilli, tijdens een vergadering van de commissie algemene zaken, een luid protest horen. Het zat de buurt hoog dat de gemeente op geen en kele wijze overleg had gevoerd en dat de bewoners door de voorge stelde maatregel vele kilometers over de Maaldrift zouden moeten gaan omrijden. Ondanks deze be zwaren werd het raadsvoorstel unaniem goedgekeurd. Wel werd er een overleg met de buurt toege zegd. Hierop diende het comité Plan Ter Weer, Deijlerweg, Am monslaantje en Omgeving namens 20 Ammonslaanbewoners een be zwaarschrift bij de provincie in. Eind september stuurde een bewo ner een brief naar burgemeester drs. P.H. Schoute met het verzoek de huidige situatie te laten voort bestaan tot na het toegezegde over leg en het raadsbesluit voorlopig op te schorten. De brief, die door alle bewoners met een uitrit op het Ammonslaantje werd onderte kend, deed een dringend beroep op de burgemeester om "wijsheid te laten prevaleren boven formele procedure". Wanneer Jiet toegezegde overleg tussen de gemeente en de bewo ners van het Ammonslaantje zal plaatsvinden is nog niet bekend. De bedoeling is om nog voor het overleg de knelpunten in de buurt schriftelijk te inventariseren, waar schijnlijk via een enquête onder de bewoners. Rode Kruis De welfare-afdeling van het Ro de Kruis, afdeling Voorschoten, houdt morgen een verkoopten toonstelling in de hervormde kerk aan het Kerkplein. Tussen tien uur 's ochtends en acht uur 's avonds is iedereen welkom om ke ramiek, aardewerk, poppen, kle den, schilderijen enzovoorts te be kijken of te kopen. Voor de kinde ren is er een tombola. Er hoort ook een loterij bij dit evenement. De opbrengst daarvan is bestemd voor de verhuizing en inrichting van 'de Speeldoos', het nieuwe on derkomen van het Rode Kruis in Voorschoten. Jarretels De Leidse band 'John and the fellers the Jarretels' komt ko mende zondag in Zoeterwoude. De band geeft tijdens de zondag avond-disco in Don Bosco een 'exotische show'. Aanvang tien uur 's avonds. Bazaar Een rad van avontuur, boeken- en platenmarkt, stekjes- en bloembollenmarkt zijn onderde len van de bazaar, die komende vrijdag en zaterdag in het War- mondse Trefpunt wordt gehou den. De opbrengst van de bazaar, georganiseerd door de hervormde kerk, is bestemd voor het kerke- werk. Kinderen zijn ook welkom: voor hen is er ook van alles te be leven. De bazaar is vrijdagavond te bezoeken van zeven tot tien en zaterdag van elf tot vijf en 's avonds vanaf acht uur, als tot in de kleine uurtjes het kaas- en wijnfeest wordt gehouden. Een rad van avontuur, bingo en loterij ontbreken die avond evenmin. Reggae-feest Het Haagsch Popcentrum orga niseert aanstaande zaterdag een reggae-gebeuren in het Voorscho- tense jongerencentrum, de Linde hoeve. De Haagse bands Revolt en the Walkman maken er hun op wachting vanaf negen uur 's avonds. Bezoekers van het reg- gae-feest betalen vijf gulden. Folk Blues De Big Boozin Blues Band treedt komende vrijdag in de Voorschotense Lindehoeve op. Vanaf negen uur is iedereen wel kom in het jongerencafé van het jongerencentrum aan het Van der Haarplein in Voorschoten. Men sen die er willen eten kunnen vrij dag vanaf zes uur in het centrum terecht. Expositie Jerry van Dijk en Jannie van der Linden exposeren vanaf 8 no vember hun foto's, wandkleden en beschilderde zijde in de Leider- dorpse Muzenhof. De expositie wordt komende zondag officieel geopend door Peter van Dijk en C. Klarenberg. Johan van der Lin den verzorgt rond een uur of twee de muzikale omlijsting. VOORSCHOTEN - De Voor schotense PSP komt met een eigen lijst bij de komende ge meenteraadsverkiezingen. De partij gaat niet in op het aan bod van de PPR om informeel samen te werken met de her nieuwde PPR/PvdA-fractie. Wel vraagt ze aan de CPN of deze haar achterban wil advise ren PSP te stemmen, net als bij de vorige verkiezingen. De le denvergadering heeft dit gis teravond unaniem besloten. De discussie over de gemeente raadsverkiezingen was uitvoerig. Enige leden voerden aan dat deel neming vrij veel tijd kost. Ook werd voorgesteld het stemadvies te geven niet te stemmen. Uitein delijk kwam echter de conclusie bovendrijven dat de PSP "de men sen die zich niet kunnen vinden in de huidige politiek niet in de kou kan laten staan". Andere conclusie: "als je zelf meedoet aan de verkiezingen wordt een informele samenwer king met anderen heel krom". De combinatie PPR/PvdA heeft bo vendien vreemde kanten. Als G. Both tussentijds vertrekt, zit er geen PPR-lid meer in de fractie. Heel merkwaardig naar de kiezers toe, heette het gisteravond. Volgens voorzitter Paul van der Burg is de kans klein dat de PSP een zetel behaalt. "Maar dat mag geen reden zijn om niet mee te doen", voert hij aan. In een demo cratie moeten, volgens hem, men sen de gelegenheid krijgen te stem men op de partijen waar zij achter staan, ook al is de invloed van hun gebaar klein. Van der Burg: "3,7 miljoen Nederlanders hebben het volkspetionnement getekend, ter wijl tachtig procent wist dat het niets zou uithalen". De stelling dat PSP-stemmen bij WD of CDA terecht zouden ko men, wanneer de pacifisten niet in de raad komen, verwijst hij naar het rijk der fabelen. "Ik kan ook zeggen: PvdA/PPR kreeg vorige keer drie zetels, maar ze hadden meer stemmen. Waar zijn die stem men naartoe gegaan?", is zijn ver weer. Deze maand stelt zijn partij haar verkiezingsprogramma bij. Volgende maand treedt ze ermee naar buiten. VOORSCHOTEN - Het Voorschotense buurthuis Bloemenwijk/Boschgeest wil snel van de gemeente weten waar het, samen met de peuterspeelzaal en de jeu de boules-vereniging, een nieuw stenen gebouw kan bouwen. De huidige huis vesting is slecht. De keet aan de Sixlaan "lekt als een gieter" en in de voormalige Bisschop Bekkerskleuter school, aan de Douw van der Kraplaan, zakte eergis teren iemand door de vloer. "Het gebouw staat op instorten. Vloeren zijn rot, raamkozijnen en dak zijn slecht. In principe kun je er niet meer in zitten", zegt een woordvoerder. De bouwcommissie van het buurthuis, die het pand zelf moet onderhouden, drukt zich iets voorzichtiger uit: "Het is ge woon op, de zaak is afgeschreven". Een inspectie heeft hij niet ge maakt, want: "Ook als ik precies weet wat er allemaal fout zit, krij gen we nog niet meteen iets an ders". Hij wil niet met zijn naam in de krant en waakt voor een uithaal richting wethouder Marselis, die in recente gesprekken zou hebben toegezegd "dat hij het nieuwe plan van buurthuis en speelzaal wil doordrukken". Marselis ontkent, noch bevestigt dat maar zegt: "Het is de taak van een gemeentebestuur om beslis singen te nemen". Hij staat in prin cipe achter de plannen, al zal nog veel moeten worden gepraat over de concrete invulling. Hem bestor men vragen als: waar, wat en hoe veel kost het? Het buurthuisbe- stuur zegt: we willen nu wel eens zaken doen. Een studie van de stichting Ruimte is begin dit jaar bij B en W ingediend, maar de ge meenteraad heeft er niet één keer over gesproken en het bestuur "hoorde niets". "In de vakantie, in juli, moesten we opeens naar de commissie openbare werken komen", vertelt het lid van de bouwcomissie. "We konden samen met de peuterspeel zaal een oude noodschool krijgen, die nu nog in Noord-Hofland staat". Echt blij was het bestuur niet, maar leden hadden het wel geaccepteerd ("Je zit voor gemeen schapsgeld, hè"). Goedkoop Toen bleek dat "het overplaatsen en geschikt maken ruim vier ton zou gaan kosten en de school maar vijftien jaar zou meegaan, zakte het animo sterk bij de gemeente", is de indruk van de bouwcommissisaris. Het nieuwe multifunctionele ge bouw zou niet veel méér hoeven te kosten. Door het schrappen van een jongerenruimte en het inkrim pen van andere lokalen daalde de prijs van een kleine negen ton tot 600.000 gulden. Voor die prijs zou, met een flinke zelfwerkzaamheid, een 440 vier kante meter groot, stenen gebouw kunnen worden neergezet met een centrale ontmoetingsruime (met leestafel, biljarthoek, kleine bar en rustige zithoek), een grote activitei tenruimte en een creativiteitsruim- te voor schone en vuile technieken. Ook is er gedacht aan een peuter speelzaal (huiskamer en uitloop ruimte), een kantoor/administratie, toiletten, een werkkast, berging, keuken, magazijn en een gardero be. Dc kosten kunnen nog verder omlaag als het een terugploegpro- ject wordt en er subsidie komt van instellingen als Jantje Beton. "Maar dan moeten we wel een plek hebben, anders kun je niemand aanschrijven", aldus het bestuur. Ook kunnen de grondkosten wel licht worden gedrukt, door in twee lagen te bouwen. De gemeente moet dat snel uitrekenen, aldus de Leiden Schouwburg - Publiekstheater met 'Torquato Tasso', 20.15 uur. LAk-theater - De Toneelschuur met 'Beatrice Cenci', 20.30 uur. SSR - Hogewoerd, literaire avond i.k.v. Vrouwenboekenweek, 20 uur. Gulden Vlies - Breestraat, commissie voor onderwijs, samenlevingsopbouw en emancipatie, 20 uur. Gulden Vlies - fraktiekamer PvdA, spreekuur, 19-21 uur. LVC - Breestraat 66, dubbelconcert van de bands Firestorm en Hedgehog. Instituut Burgerraadslieden - Bree straat 92, spreekuur van 18.30-20 uur. Troef - Stationsweg 32, voorlichting en begeleiding dienstv/eigeren, 20-21.30 uur, inl. 149324/216180. Zoeterwoude Gemeentehuis - vergadering raadscom missie financiën, 20 uur. Don Bosco - Zuidbuurtseweg, contact avond CDA Zoeterwoude, 20 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - vergadering raadcom- missie ruimtelijke ordening, 20 uur. Muzenhof - Gordijnsingel, klaverjassen en sjoelen voor iedereen, 20 uur. Voorschoten Lindehoeve - Van der Haarplein, films 'Pourquoi pas' en 'Another way', 20.30 uur. Warmond Gemeentehuis - vergadering raadscom missie openbare werken, 20 uur. Oegstgeest Gebouw Taberna - Julianalaan 1, film 'Poltergeist'. 22 uur. VRIJDAG Instituut Burgerraadslieden - Bree straat, spreekuur voor buitenlandse vrouwen, 9.30-10.30 uur. Schoolgebouw Valkenier - Valkenpad, fancy fair, 17-21 uur. Voorschoten Hervormde kerk - Kerkplein, verkoop tentoonstelling Rode Kruis, 10-20 uur. VERGADERING - De vergadering van de Leiderdorpse raadscom missie ruimtelijke ordening/ver keer/milieu wordt niet komende maandag gehouden, zoals aanvan kelijk de bedoeling was, maar van avond. Het aanvangstijdstip: half acht ten gemeentehuize. Waarvan acte. LEIDERDORP - Zoekplaatje: welke Leiderdorpers staan er op deze foto, 35 jaar geleden geschoten in hun woonplaats? Het gaat om de Leiderdorpsche Damclub. Toen, in 1950, poseerden de leden vol trots bij het 25- jarig bestaan. Nu, anno 1985, zullen ze dat ongetwij feld weer doen bij de viering van het 60-jarig jubi leum. Zaterdag wordt het in het Dorpshuis gevierd met een huisdammerstoernooi voor senioren en junioren. Aanvang tien uur. De oudste vereniging is de LDC niet. "Excelsior be staat al 90 jaar", geeft voorzitter Lindemans ruiterlijk toe. "Maar we zijn toch zeker een van de oudste". De vereniging bloeit, al zouden er best wat meer damliefhebbers mogen bijkomen dan de 20 die ze nu telt. Men hoopt aanwas te krijgen via een simultaan seance met de bekende damkampioen van weleerTon Sijbrands, die 40 borden tegenover zich zal zien staan. Voor de agenda: die seance wordt op 25 januari ge houden, op dezelfde dag als de receptie. (eigen foto) Het gat in de vloer van het Voorschotense buurthuis Bloemenwijk/Boschgeest, vlak voor de toiletdeur. Een vrijwilliger beroert voorzichtig de weinig solide constructie. (foto Holvast) ontwerp-brief aan de gemeente raad. Groen Als het gebouw op de groen strook voor de Moeder Godskerk wordt neergezet of op de plek van de huidige accommodaties, hoe ven er bovendien geen kosten te worden gemaakt voor een speel- voorziening. De peuters spelen dan gewoon in het openbaar groen, is de opvatting van het buurthuisbe- stuur. Het is echter onzeker of de ge meente veel voelt voor deze cen traal gelegen, vrije plekken, die van de stichting Ruimte de voor keur krijgen en door het bestuur als de enige mogelijkheden naar voren worden gebracht. Marselis heeft zich in het verleden uitge sproken voor de Brunita J. Gem- mekelaan. De decentraal gelegen plek wordt echter gekraakt door omwo nenden, onder wie Marselis' broer, grenst aan een drukke verkeers weg" en een lawaaiige spoorbaan. Bovendien heeft het de bestem ming openbaar groen en is door de hoogspanningskabels alleen het gedeelte bij de woningen te gebrui ken. Verbreding van de spoorbaan kan de mogelijkheden verder ver kleinen. Aldus de stichting. WARMOND De Warmondse raadscommissie financiën, gister avond bijeen om de begrotingen voor 1986 te bespreken, heeft stevi ge kritiek op de onwil van het plaatselijke bedrijfsleven om een gezamenlijke vuist te maken. Ook de samenwerking tussen gemeente en bedrijven behoeft verbetering, meent vooral de VVD. CDA-wet- houder Van Schagen weerlegde de kritiek allerminst maar sloot juist de rijen met de opmerking: "We moeten helaas constateren dat on dernemers alleen de weg naar het gemeentehuis weten te vinden op momenten dat zij dat nodig achten. Ook ik zou wat gestructureerder overleg willen, meer samenwer king ook. Maar helaas vechten de meesten louter voor hun eigen straatje". Van Schagens uithaal vormde een reactie op onder meer Saris' (WD-voorvrouw) betoogje. De li berale vroeg zich af wat de contact commissie bedrijven, waarvan zij net als Van Schagen lid is, "nog ■voor zin heeft". Saris wil dat in die onregelmatig en weinig bij elkaar komende club ook grote bedrijven zitting nemen. "De kleintjes kun nen van de grote leren en vice ver sa". Dit debatje vormde het enige vuurwerk van de vergadering die desalniettemin tot in de kleine uur tjes voortduurde. Over hét onder werp tijdens begrotingsbehande lingen, de belastingen en andere heffingen, viel weinig te vergade ren om de doodeenvoudige reden dat B en W die op hetzelfde peil willen houden. Al was het alleen maar omdat de koopkracht van de burgers in 1986 evenmin zal toene men, schrijft het college in de aan biedingsbrief. WD-burgerlid Co- rijn was de enige die wat tegengas wenste te geven: "Wat heeft koop kracht met belastingen te maken, is het niet toenemen van koop kracht de enige reden waarom de belastingen gelijkblijven? Het col lege moet ervoor waken geen inko menspolitiek te gaan voeren, daar toe is het niet bevoegd", orakelde hij. Schijngevechtje Een schijngevechtje was er ook over het voornemen van B en W om de subsidies voor de plaatselij ke verenigingen met twee procent te verhogen. Andermaal ging het vingertje van Corijn omhoog. De man vreesde dat gezien de voor gaande jaren gedurende welke de clubs minder hebben gekregen, de verhoging voor 1986 en een moge lijke verlaging van subsidies in de toekomst dat de clubs te kampen zullen krijgen met "een jojo-ef fect". Corijn wil meer "continui- teit", zei hij. Waarop Duijnhoven (Progressief Warmond) reageerde met: "Doorgaan met wat? Met twee procent meer geven of met twee procent minder geven?". WD-fractieleider Saris hield Co- rijns kritiek overeind. Zij zei dat de WD meent dat B en W niet alle clubs over één kam moeten sche ren. "Misschien zijn er wel clubs die méér dan twee procent nodig hebben en clubs die dat extraatje helemaal niet nodig hebben. Door gewoon alle clubs evenveel meer te geven lijkt het alsof het college bang is voor impopulaire maatre gelen". Voor de door haar gewen ste differentiatie denkt Saris de re serves van clubs als maatstaf te kunnen hanteren. Hoe groter de re serves hoe minder een club om geld verlegen zit, redeneerde zij. Het plannetje viel bij Vreeken in goed aarde: "Automatisch twee procent meer geven is gevaarlijk, ruimere beurzen wennen snel". Wethouder van Schagen heeft weinig trek in het idee. "Verenigin gen die wat extra's doen om ergens voor te sparen, moet je niet afstraf fen door hun subsidies te vermin deren". Bovendien is er volgens Van Schagen van de door Vreeken geschetste weelde in het vereni gingsleven geen sprake. WARMOND - Het vertrek van het aannemingsbedrijf Panagro en drukkerij Elburg uit Warmond wordt enigszins gecompenseerd door de komst van twee bedrijven, volgend jaar, naar het dorp aan de Leede. Wethouder Van Schagen deelde mee dat de gemeente zo goed als rond is met het uit Bleiswijk af komstige Halfindustries, een groothandel in drukmachines en verpakkingsmaterialen, over de verkoop van 2220 vierkante meter (115 gulden per vierkante meter) grond in de Veerpolder. Ook in een vergevorderd stadium zijn de on derhandelingen met Van Klaveren Groenvoorzieningen die de buur man van Halfindustries zal wor den. Van Klaveren is goed voor duizend vierkante meter. Beide be drijven komen achter Panagro en tegenover Dekker. Van de lap in- dustriegrond daar blijft dan nog duizend vierkante meter over. Die afmetingen zullen net zo min als de vorm (25 bij 40 meter) onoverko melijke bezwaren zijn voor andere geïnteresseerden, antwoordde wet houder Van Schagen op vragen dienaangaande, gisteravond in de raadscommissie financiën. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Juffermans-Duyverman, tel. 071-893256 A. Kluppel, tel. 071-763088, F. Terwijn, tel. 02522-14192, D. Vink, tel. 079-412440. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE (071) 144941 ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,10 per'maand, per post 30,00 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland) 89,30 per half jaar, aan huis bezorgd 131.40 per jaar, aan huis bezorgd 250,90 per post (binnenland) 345,20 losse nummers 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071)144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720)93961 Vuurbaakplein 11, 2221 JB Katwijk (01718)12383 Directeur: G. Koopman Adjunct-directeur: N. Qüakemaat Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaf! Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington. Rome, Madrid. Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.-

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2