Zelfgebakken koekjes na 't concert Op de grens van figuratie en abstractie VARA 'Verloren' muziek uit de 18de eeuw Organist Van Marion terug van tournee door Amerika Onduidelijke vertolking tragedie Beatrice Cenci DE VARAGIDS NU IN DE WINKEL MET: DONDERDAG 7 NOVEMBER 1985 KUNST PAGINA 25 DEN HAAG - "Telkens weer sta ik versteld van de kwaliteit van de jeug dorkesten en koren daar. Al je hier één koorlid treft die muziek kan lezen, ben je al blij. In Amerika hoef je dat niet eens te vragen; het spreekt vanzelf dat men het notenschrift beheerst". Sander van Marion (47) is in Lei den en omstreken vooral bekend als dirigent van het Rijnlands Man nenkoor, Exultate Deo en Jubilate. Eerst en vooral is hij echter orga nist. Hij is net terug uit de Verenig de Staten en Canada, maar z'n plakboek is al bijna klaar. Hij heeft daar, voor de vijfde maal alweer, een serie van zeventien concerten gegeven. Twaalf concerten in Ca nada, waaronder in Chicago en Motreal. De overigen in de Ver enigde Staten, waar hy onder meer het befaamde orgel van de Saint Thomaskerk in New York bespeel de. door Ariejan Korteweg Of de reis hem goed is bevallen, het is niet nodig daarnaar te infor meren. Van Marion geeft niet al leen de antwoorden, maar ook de vragen die daarbij horen en gaat uitvoerig in op de verschillen tus sen 'hier' en 'daar'. "Jongeren die hier in een koor zingen, durven er op school maar amper voor uit te komen. Een koor, dat wordt toch als iets vreemds beschouwd. In Amerika is men er juist trots op. Het enige bezwaar is dat het daar vooral highschool-koren zijn. erkkoren zijn er maar weinig. Vaak houdt na de school ook het zingen op. Hier heb je een enorme diversiteit; daar bestaan alleen kerkkoren en orato riumverenigingen, daartussen heb je niks". "Ach, het is daar toch heel an ders. Elke kerk heeft er een eigen muzikaal directeur met secretares se, die in vaste dienst zijn. Orgel concerten worden met verlichte borden aangekondigd bij de in gang van de kerk. En dan die te- Sander van Marion aan het orgel 1 New York zag ik Engeltjes ppn vmuwho lia. O J genstellingen: achter zo'n bord een vrouwtje lig gen slapen, helemaal in het karton Toch even een vraagje tussen- gepakt. Zou dat nou nodig zijn, door: als elke kerk een eigen orga- vraag je je dan af'. nist in vaste dienst heeft, hoe heeft Van Marion zich daar dan nog kun nen onderscheiden? "Het is waar, ze spelen daar de engeltjes uit de hemel. En dat vaak zonder registranten, omdat de or gels programmeerbaar zijn. Maar zoals je misschien weet, wordt men in het Nederlandse orgel wereldje al snel in een hokje gestopt. Mijn hokje is de improvisatie. Daar heb ik m'n gouden platen aan te dan ken. Het improviseren over een thema, dat kent men in Amerika nauwelijks. Ik heb gespeeld voor studenten aan Akron University in Ohio. Die dachten dat ik de impro visaties uit het hoofd had geleerd. Geven jullie mij dan een thema op, heb ik hen gezegd. Toen ik daar vervolgens over improviseerde, sloegen ze steil achterover. "Ik heb daar ook een goede im presario, die de concerten voor me regelt. Volgend jaar misschien in de beroemde kathedraal van Bos ton". "Maar laat ik niet overdrijven. De belangstelling voor het orgel is niet erg groot in Amerika. Terwijl het toch de 'king of instruments' is. Het is van oorsprong weliswaar een wereldlijk instrument, maar de kerk heeft het te zeer geannexeerd, vrees ik" Wilhelmus De concerten van Van Marion stonden in het teken van veertig jaar bevrijding. Mede daarom heeft hij naast de bekende orgelwerken van Bach en Handel ook veel werk van Nederlandse componisten ge speeld: Sweelinck, Andriessen, Ruppe. In Canada waren er veel geïmigreerde landgenoten onder de luisteraars. Van Marion: "Ont roerend was dat. Ze waren vaak niet te beroerd honderdvyftig kilo meter te rijden voor het concert. Er is in Canada nog een Nederlandsta lige radio, onvoorstelbaar toch. Die heeft me geïnterviewd". De bevrijding, Van Marion herin nert zich nog de zure opmerking die een Amerikaan daarover maak te: 'In 1945 waren we goed genoeg om Holland te bevrijden. Mis schien is het straks weer zover'. "Amerikanen hebben toch al merkwaardige ideeën over Europa. Ze denken ook dat alles hier vlak bij elkaar ligt. Een reclameteke naar - die overigens al m'n lang speelplaten had - had een tekening gemaakt met de toren van Pisa, de Eiffeltoren en iets van Amsterdam erop. Kijk, zei hij, ik heb iets van je land gemaakt. Leg zo iemand maar eens uit dat al die steden wel even iets verder uit elkaar liggen". In Canada gingen de concerten vaak vergezeld van vlagvertoon door oudstrijders. Van Marion speelde dan zowel het Nederlandse als het Canadese volkslied. "Dan staan ze als pilaren. En meezingen, reken maar. Bij het Wilhelmus lie pen soms de tranen over de wan gen". Ook voor de aandacht van het publiek heeft Van Marion niets dan lof. "Men heeft een innerlijke discipline en is goed op de hoogte In Nederland zit het publiek als het ware op een fout te wachten, daar is men veel positiever. Men maakt ook aantekeningen. Ik speelde een compositie van Andriessen, die het publiek uiteraard niet kende. Na afloop zei men: dat lijkt op Franck. Zo is hun aard: ze leveren niet snel kritiek". Van Marion noemt zich een man van het midden, die graag van alle zaken beide kanten wil belichten. Toch is zijn verhaal over Noord - Amerika zo enthousiast dat je je hardop afvraagt: zou de dirigent niet liever emigreren? "Die vraag heb ik me zelf ook ge steld. Ik ga er graag voor een tijdje heen; je bent toch artiest, dan is het goed de horizon te verbreden. Maar voorgoed? Nee, ik zou de cul tuur missen en vooral de oude or gels". "Hoewel, Amerika is geen land van beton en plastic alleen, vergis je daar niet in. Ik heb er prachtig houtsnijwerk in de kerken gezien". En niet te vergeten: na het concert is er meestal een ontvangst met door de kerkmensen gebakken koekjes en zelfgemaakte punch. Zou dat hier nu ook niet kun- Sander van Marion kijkt morgen avond in de Lutherse Kerk in Den Haag over de schouders van i.S. Bach en Georg Fr. H&ndel. Hij voert werken van hen uit op het Batz orgel en impro viseert over thema's van hen. Aanvang Expositie met schilderijen en teke ningen van Jan van Lokhorst en ke ramiek van Jose van der Valk, t/m 27 november. Galerie Henk de Greef, Schoolstraat 27, Wassenaar. Ge opend di. t/m za. van 08.00 - 17.00 WASSENAAR - In 1984 werd de Kunstprijs van de stad Gouda toegekend aan Jan van Lok horst. Over de naakten, waarvan voorbeelden te zien zijn bij Gale rie Henk de Greef, schreef het ju ryrapport: "(hierin) heeft Jan van Lokhorst een schitterende ba lans weten te bereiken tussen puur picturale kwaliteiten en de figuratie. De voorstelling laat zich nog wel herkennen, heeft door zijn opzet en uitwerking zelfs een monumentaal karakter, maar overheerst niet". Monu mentaal is een woord dat ge bruikt is om het werk van Van Lokhorst te karakteriseren. Dit begrip verwijst hoogstwaar schijnlijk naar de krachtige wijze waarop beeld en materiaal be handeld zijn in overeenstem ming met het formaat van de stukken. Van Lokhorst exposeert in Wassenaar tekeningen en schil derijen uit 1984 en 1985. Tot de laatste categorie zou ik ook de schilderingen op papier willen rekenen, zodat het aantal teke ningen zich beperkt tot drie. Typerend voor het hier getoon de werk is de forse, brede verfstreek. Door het naast elkaar en over elkaar aanbrengen van die streken ontstaat een fraai ef fect in de donkere niet-dekkende partijen waarin de onderliggen de kleuren nog doorschemeren. In galerie Wassenaar Naast de vrijwel abstracte com posities met zeer bijzondere kleurstellingen, schildert Van Lokhorst op naaktmodellen geïnspireerde voorstellingen. Zonder uitzondering zijn de figu ren op de rug gezien. In enkele naar abstractie neigende stuk ken wordt het lichaam door een paar rake lijnen gesuggereerd. In de serie 'Vier ruggen' is het contrast tussen abstractie en fi guratie sterk aanwezig. De twee deling binnen het viertal werken is benadrukt door de vormvast heid en het volume enerzijds en de meer abstracte bewerking an derzijds. De expositie laat prach tige voorbeelden zien van het werk van Jan van Lokhorst, met name in de gemengde techniek. Enkele stukken met een minder hechte opbouw en de twee op pa nelen geschilderde composities spraken my niet zo aan. Op de aankondiging staat vermeld dat Jose van der Valk op de tentoon stelling vertegenwoordigd is met keramiek. Haar bijdrage blijkt echter hoofdzakelijk te bestaan uit sculptuur, slechts een klein deel is keramiek. Voor de beel den gebruikt zij hout en natuur steen, dit laatste soms gecombi neerd met metaal. De kleine abstracte objecten in de vitrine zyn strak geometrisch of juist vloeiend rond van vorm. Opvallend is dat de keramiek in zijn diversiteit formeel een wei nig krachtige indruk maakt. Kenmerkend voor de sculptuur is behalve de afwisseling van ru we en glad gepolijste oppervlak ten, de aanduiding van een split sing van de vorm. Evenals Van Lokhorst balanceert Van der Valk op de grens tussen figuratie en abstractie, zoals blijkt uit een op een vrouwentorso gelijkend houten beeld. NANCY STOOP. 'Beatrice Cenci' van Alberto Moravia door een ad hoc-gezelschap be staande uit: Cas Enklaar, Jana Dreves, Matthias Maat. Dea Koert en Len Reinhard. Regie: Rieks Swarte. Gezien op 6 november in het LAK. Aldaar nog vanavond te zien. LEIDEN - Het lot van Beatrice Cenci heeft in de loop der tijd tot veler verbeelding gesproken. Grote schrijvers lieten zich door haar droevig leven inspireren. Het is het verhaal over de in 1577 in Rome geboren dochter van Francesco Cenci. Voor zijn omgeving is deze door zijn uitspattingen beruchte edelman een ware tiran. In de versie van de Italiaanse schrijver Alberto Moravia lijdt hij constant aan een intens gevoel van verveling. Daardoor gevoelloos geworden, tiranniseert hij zijn tweede vrouw Lucretia en vooral zijn dochter Beatrice om toch nog maar tot gevoelens in staat te zijn. Beiden houdt hij al geruime tijd gevangen op een verlaten burcht. Beatrice komt in opstand tegen zijn brute onderdrukking; zij gaat een verhouding aan met slotvoogd Olimpio en zet hem tot moord op haar vader aan. Een ad hoc-gezelschap heeft zich op verwarrende wijze op deze tragedie toegelegd. Het resultaat is ronduit spanningloos. Ondoor dachtheid is een moeilijk waar te maken verwy t aan het adres van spelers en regisseur. De gedachtenkronkels, die tot dit regiecon cept hebben geleid, zijn daarentegen uiterst moeilijk te volgen. De tekstbehandeling is - door het gejaagde spreektempo en de dientengevolge vele kleine versprekingen - onprofessioneel slor dig. Toch valt daar nog wel overheen te komen. Merkwaardiger echter is het verschil in spelopvatting. Dea Koert probeert op een rare manier in haar rol van Lucretia ironisch leuk te zijn. Jana Dreves onderneemt niet altijd geslaagde pogingen om echt tra gisch te zyn. Van Francesco Cenci maakt Cas Enklaar weliswaar een enge, wellustige tiran, die desondanks weinig reacties op roept. De spelprestaties van Matthias Maat en Len Reinhard ko men ook niet goed uit de verf; knecht Marzio kijkt vrijwel con stant verbaasd en Olimpio voortdurend boos. Het grote drama, dat zich afspeelt, laatje betrekkelijk koud - en het is toch niet gering, als een dochter haar vrijheid met de dood van haar vader denkt te verkrijgen en na de moord de onmogelijk heid hiervan inziet. Niet in het minst door het feit, dat haar gelief de zich tot een soortgelijke tiran ontwikkelt. Het onderdrukkings mechanisme van de vader wordt in de voorstelling oppervlakkig uitgewerkt; de tweestrijd, die aan de beslissing tot moord vooraf gegaan moet zyn, wordt nauwelijks zichtbaar. De dramatechni sche functie van de lekkage (er druppelt water in teilen en em mers) en de soms hoorbare achtergrondmuziek van Italiaanse 'schlagers' is raadselachtig. Deze produktie maakt dan ook niet duidelijk, waarom het lot van Beatrice Cenci tot de verbeelding heeft gesproken. WIJNAND ZEILSTRA ADVERTENTIE VAN KOOS DOBBELSTEEN IN ZEG 'NS AAA TOT AGRICOLA: John Leddy, acteur tussen twee uitersten. HOOFDROL VOOR MANFRED KRUG In serie 'Op Weg' op VARA-TV KONSUMENTENMAN: Misleiding van consument en flauwe klantenlokker POPINFO: Interview met Boom Boom Mancini Hernhutter concert van Toonkunst Orkest Alle t.v.-programma's zonder gezoek en geblader If 'KA I HC IM r\C overzichtelijk bij elkaar. L<Jb J™ Dt Uitvoerige toelichtingen met ondermeer nieuws VVirNI\CL:ripU over film en video op t.v. Of neem een abonnement. De bon opsturen in Radiotips een nieuwe Snorkelstrip in kleur een gesloten envelop, zonder postzegel naar: een eigen jeugdrubriek en een vaste puzzelpagina. VARA, Antwoordnummer 3,1200 VB Hilversum. IK WORD LID/ABONNEE OP DE VARAGIDS Naam: - Betaalwijze: per jaar per halfjoor G per kwartaal Adres:1 automatisch f 52.40 f 26.20 f 13.10 PnctrnHf»- O accept/giro f 53,60 f 26,80 f 13,40 VARAGIDS VOOR KLEURBEKENNERS LEIDEN - Het Toonkunst Orkest uit Leiden geeft zaterdag 16 no vember de eerste hedendaagse uit voeringen van twee composities uit de achttiende eeuw: een symfo nie van Emanuel Bach en een con cert voor hobo en orkest van Paul Wranitzky. Beide composities zijn afkom stig uit het archief van de Evangeli sche Broedergemeente, ook wel Hernhutters genoemd. De Ameri kaanse musicoloog Randall H. Tol- lefsen heeft de muziekcollectie uit dit archief geordend en er een cata logus bijgemaakt, die 2.500 werken omvat. Die 800 pagina's tellende catalogus wordt op 16 november gepresenteerd in de Zeister kerk- zaal van de broedergemeente. Bij die gelegenheid brengt het Toon kunst Orkest onder leiding van Re- né Verhoeffbeide bovengenoemde werken ten gehore. Het kerkkoor van de Broedergemeente zingt en kele andere werken, die in het ar chief zijn aangetroffen. De composities van Emanuel Bach, tweede zoon van Johann Se bastian, en Wranitzky behoren vol gens Tollefsen tot de belangrijkste muzikale vondsten die het archief heeft opgeleverd. Van Wranitzky (1756 - 1808) was tot op heden geen concert voor hobo bekend. Van de Symfonie in G van Bach (1714 - 1788) bestaat buiten Zeist slechts een incomplete versie. Van dat laatste werk is niet met volledige zekerheid te zeggen dat Emanuel het heeft geschreven. De onderte- clYdtnci ticcitnk' de compositie van Paul Wranilz- Titelblad ky kening luidt: Die Bach. Op grond van de stijl wordt hetaan de tweede zoon toegeschreven. De uit Moravie (deel van het te genwoordige Tsjechoslowakye) af komstige Hernhutters zyn een zo geheten piëtistische beweging, die zich in het midden van de achttien de eeuw ook in ons land vestigde. Tussen 1775 en 1825 is in Zeist, hun voornaamste plaats van vestiging, een omvangrijke verzameling mu ziekpartijen en -partituren opge bouwd, die veel eerste of enige drukken bevat, naast met de hand gemaakte copieën. Het archief be staat vooral uit gewijde muziek, die vaak door de Hernhutters zelf is gecomponeerd. Ook zijn er we reldse, instrumentale composities van tijdgenoten als de Bachzonen, Haydn, Mozart en Mendelssohn. De Hernhutters stelden veel be lang in muziek en hadden naast een eigen koor ook een orkest: het collegium musicum. Hun 'zoete' gezang en spel werd door tijdgeno ten geprezen. Vanwege de zen- dingsactiviteiten zijn gezangen door hen vertaald in onder meer het Deens (voor Groenland). Lets en verschillende indiaanse talen Vanuit Nederland is door hen in tensief zending bedreven op Sun Het archief van de Hernhutters bevindt zich, sinds de brand die in 1967 hun gebouwen in Zeist teis terde, in het Rijksarchief in Utrecht. Het Toonkunst Orkest brengt de composities van Wranitzky en Ima- nuel Bach ook op 24 november in de Taffehzaal in Leiden. Tijdens beide concerten wordt de hobo ge speeld door de Hernhutter broeder Bas Prinssen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 25