LEIDSCH DAGBLAD Van Ihijn ontloopt aanslag i Verscherpte acties bij brandweer verboden on, ekt^ül TE HUUR Negen jaar voor moord op pastor Juffermans Single voor de vrede Voetganger voelt I Brandbommen in pand naast ambtswoning burgemeester zich onveilig T7" npi B"| - een lamsvacht jack? see Morris before you buy 'Vijf gijzelaars uit VS gedood' Geef'n Kangaroo kado! "STARDUST «S SCHOKDEMPERS DS DIREKTSE Nettowinst bij Shell meer dan gehalveerd DONDERDAG 7 NOVEMBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37853 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - De Haagse rechtbank heeft vanmorgen een 38- jarige Leidenaar tot 9 jaar gevangenisstraf veroordeeld voor de moord op de 36-jarige jongerenpastor B.J. Juffermaris. Twee weken geleden was de eis 12 jaar. De uit Turkije afkomstige Leidenaar schoot de jongerenpastor decem ber vorig jaar in diens woning aan de De Sitterlaan dood. Hij verklaarde daar naar toe te zijn gegaan om opheldering te krijgen over de uitlating 'Ga je nog altijd met iedereen mee?' die Juffermans zijn vriendin zou hebben toegeroepen bij een toevallige ontmoeting op het station. Mocht Juffermans die uitlating over zijn vriendin bevestigen dan zou de Leidenaar de hand aan zichzelf slaan, zo hield hij de rechtbank voor. Tijdens het gesprek vuurde hij echter vier schoten op de pastor af, vol gens hem omdat het latere slachtoffer een plotselinge beweging maakte. Later schoot hij nog twee maal. Volgens psychiaters was de man als gevolg van jarenlang intensief drankgebruik verminderd toerekeningsvatbaar. De Leidenaar verklaar de vanochtend in hoger beroep te zullen gaan. 'Reagan en Gorbatsjov mild stemmen' NOORDWIJKJLEIDEN (GPD) - De Vredessingle, zo noemen Mi- chiel Hekking uit Noordwijk (banjo), Hans Troost uit Haar lem (viool) en Beer van der Burch uit Leiden (gitaar) gekscherend hun nieuwe grammofoonplaatje. De schijf met als titel Peace Trea ty (vredesverdrag) is speciaal uitgebracht ter gelegenheid van het komende topoverleg tussen Reagan en Gorbatsjov. Samen met het 'brein' achter dit project, de in West-Duitsland wonende Amerikaan Mark Emo ry, vormen ze het kwartet The Holland America Line. „Dat de muziek de dames en heren onder handelaars vooral maar mild mag stemmen", zegt Noordwijker Michiel Hekking. Hij heeft niet de illusie dat het plaatje invloed kan uitoefenen op de besprekingen, maar vindt wel dat het een beroep doet op het gezond verstand van de Ameri kanen en Russen. Instrumentale folkloristische muziek uit Rusland en country- muziek uit Amerika staan ge perst in de groeven van de single. Op het hoesje zijn de vlaggen van de twee supermachten broeder lijk onder elkaar afgedrukt. Emory, een gefortuneerde mun- tenhandelaar, heeft president Reagan inmiddels een paar ex emplaren toegestuurd. Truc Noordwijker 'Rabobank het gemakkelijkst op te lichten' AMSTERDAM (ANP) - „De Rabo bank is de makkelijkste bank om op te lichten, omdat daar de minste controle wordt uitgevoerd". Dat zei gisteren een 36-jarige Noordwij ker tegen de Amsterdamse recht bank. De man stond terecht omdat hij met een speciale truc, Rabo- kantoren in het hele land had opge licht voor in totaal ongeveer 40.000 gulden. De truc kwam erop neer dat hij rijbewijzen op veel voorkomende als Van Dam en Dijkstra vervalste. Vervolgens belde hij mensen met die namen op met het smoesje dat zij belastinggeld zou den terugkrijgen. Ze hoefden al leen maar even hun banknummer op de geven. Daarna ging hij naar bankfilialen en haalde daar met be hulp van het nummer bedragen, variërend van 500 tot 2500 gulden van de rekeningen. In totaal wer den zo'n 25 gezinnen opgelicht. De Rabobank vergoedde de bedragen achteraf. „Misschien is dit aanleiding voor de Rabobank om het personeel te instrueren dat deze truc bestaat. Oplichters kunnen dan in het ver volg tegen de lamp lopen", aldus de berouwvolle Noordwijker. In middels heeft de Rabobank een circulaire verspreid waarin voor de truc wordt gewaarschuwd. Over de eis de Noordwijker tot 6 maanden gevangenisstraf, waar van 4 voorwaardelijk, te veroorde len doet de rechtbank op 20 no vember uitspraak. DEN HAAG (GPD) - De meeste voetgangers voelen zich onveilig tijdens het oversteken. Uit een en quête van de Voetgangers vereni ging VBV blijkt dat meer dan de helft van de ruim 2000 ondervraag den zich een of meer keren met een noodsprong heeft moeten redden. De vrees is niet ongegrond: jaar lijks komen 200 voetgangers om het leven en raken er ruim 5000 ge wond, meestal als gevolg van een botsing met een auto. Uit het onderzoek blijkt ook dat automobilisten zebrapaden volko men negeren. Steeds meer voet gangers maken daardoor op zebra paden geen gebruik meer vaQ hun recht op onbelemmerde doorgang. Volgens 65 procent van de onder vraagden houden de meeste auto bestuurders ook geen rekening met het voorschrift dat ze bij het afslaan rechtdoorlopende voetgan gers niet mogen hinderen. De VBV signaleert dat gemeen ten steeds meer zebrapaden ophef fen en steeds minder nieuwe aan leggen. De vereniging pleit voor een snelheidslimiet van 30 kilome ter binnen de bebouwde kom en raadt voetgangers aan actie te voe ren als niet veilig kan worden over gestoken. Haarlem: Barteljorrisstr. 20 (bij Grote Markt) tel.(023)312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein) tel.(020)223596 AMSTERDAM (ANP/GPD) - De Amsterdamse burge meester Van Thijn is afgelopen nacht samen met zijn huismeester zijn ambtswoning aan de Herengracht uit gevlucht nadat er in een naburig pand twee brandbom men waren gevonden. De politie was eerder van de bommen op de hoogte gesteld. In een leegstaand pand naast de ambtswoning werden twee tankjes met benzine aangetroffen, die waren verbonden met een tijd- en een ontstekingsmechanisme. Volgens de politie gaat het om een professionele bomaanslag. EDWARDS (ANP/AP) - Het Amerikaanse ruimteveer Challenger met on der anderen de Nederlander Wubbo Ockels aan boord heeft gisteravond een perfecte landing gemaakt op de luchtmachtbasis Edwards in Califor- nië. Gedurende een week heeft Ockels (of foto-AP op de trap naast de Amerikaanse Dubar) samen met de Westduitse wetenschappers Furrer en Messcherschmidt meer dan 76 experimenten in het Europese ruimtelabo ratorium Spacelab Dl begeleid. Meteen na de landing stuurde minister Deetman (onderwijs en weten schappen) de eerste Nederlandse ruimtevaarder een gelukstelegram. Ockels en andere bemanningsleden zullen de komende twee weken in Florida nog aan een reeks experimenten worden onderworpen om de ge volgen van de gewichtsloze toestand te kunnen onderzoeken. De burgemeester en zijn huismees ter Aalberts vertrokken omstreeks vijf uur naar het stadhuis, waar zij de rest van de nacht doorbrachten. Daarna ging Van Thijn weer ge woon aan het werk. bestelauto's per dag, VW Polo Van 32,50 Golf Van diesel 45,- Transporter (bus) diesel 57,50 :l. b.t.w. I weektaric Kamsteeg Auto Rent Oegstgeest 071-173414 Leiderdorp 071-899212 Voorschoten 071-769307 Katwiik 01718-15141 AMSTERDAM ROTTERDAM UTRECHT (GPD/ANP) De pre sident van de Amsterdamse recht bank mr. Asscher heeft vandaag de aangekondigde verscherpte acties KEERS PERZISCHE TAPIJTEN BERBERS Wijsheid in Oosterse Tapijten. Later opnieuw regen Vannacht enkele opklaringen, plaatse lijk mist, weinig wind en een mini mumtemperatuur van ongeveer 4 gra den. In de loop van de dag toenemende bewolking gevolgd door regen. Mid- dagtemperatuur ongeveer 11 graden. Wind draaiend van zuidoost naar zuid, toenemend tot matig 4, langs de kust en op het IJsselmeer tot krachtig. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Aanhoudend onbe stendig. 8 november 1985 Zon op: 07.48 uur, zon onder: 16.59 uur. Maan op: 01.39, maan onder: 15.39 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 11.19 en 23.57 uur, laagwater 06.49 en 19.22 uur. van de Amsterdamse brandweer verboden. De rechter deed deze uitspraak in het kort geding dat het gemeentebestuur van de hoofd stad had aangespannen tegen de AbvaKabo. Mr. Asscher vindt de aangekondigde verscherping geen middel om actie te voeren. Bran den moeten worden geblust, aldus de rechtbankpresident. De brandweerlieden van Am sterdam en Rotterdam overwegen zich massaal ziek te melden om aan hun eisen voor een betere belo ning kracht bij te zetten. „Wij mo gen immers niet staken, dus wat kunnen wij anders", aldus een Rot terdamse brandweerman vanoch tend. Het actiecomité van het Rotter damse brandweerkorps beslist in de loop van vandaag of de brand weerlieden zich massaal ziek zul len melden. Ook in Amsterdam wordt een dergelijke actie overwo gen, aldus woordvoerder Regeer van de Amsterdamse AbvaKabo, zeker nu de rechter scherpere ac-- ties heeft verboden. Regeer zegt dat het ziekmelden niet door de bond zal worden ge steund. „Dat is een puur individue le aangelegenheid". De bonds- woordvoerder vertrouwt er echter op dat het college van B en W van Amsterdam het niet zo ver zal laten komen. De Rotterdamse brandweercom mandant B. Vossenaar reageerde vandaag verbaasd op het plan van Sji'iten melden: BEIROET (DPA) - De sji'itische organisatie Islamitische Heilige Oorlog heeft vanochtend aange kondigd vijf Amerikaanse gijze laars te zullen doden. In een ano niem telefoontje naar een westers persbureau in de Libanese hoofd stad zei een man dat de organisatie om twaalf uur (ned. tijd) vanmid dag zou laten weten waar de lijken van het vijftal gevonden kunnen worden. Alle indirecte gesprekken tussen de Verenigde Staten en de organi satie over de vrijlating van de ge gijzelden zijn op niets uitgelopen. De Islamitische Jihad had in ruil de vrijlating geëist van zeventien oI geestverwanten. De zeventien zit- het centrum van ten sinds december 1983 in Koe- Rotterdam tegen te houden, weit gevangen wegens het plegen Brandweerlieden waren van plan van bomaanslagen, op de Coolsingel autowrakken in Op 14 september werd de Amen- brand te steken en deze vervolgens kaanse geestelijke Benjamin Weir te blussen, en de fontein op het vrijgelaten en op 4 oktober zou de Hofplein vol schuim te spuiten. diplomaat William Buckley zijn ge- Ook de Utrechtse brandweer dood (zijn lijk is nooit gevonden), heeft besloten om in actie te ko- Nog vijf Amerikaanse burgers zijn men voor een betere onregelmatig- in handen van de organisatie. Het heidstoeslag. De acties van de zijn de bibliothecaris Peter Kil- Utrechtse brandweer zullen zich bum, de priester Martin Jenco, de beperken tot het stopzetten van de journalist Terry Anderson, de zie- dienstverlening. Branden zullen kenhuisdirecteur David Jacobsen gewoon worden geblust. (28 mei 1985) en de wetenschapper (zie verder pagina 5) Thomas Sutherland. De bommelding was omstreeks drie uur binnengekomen bij het VU-ziekenhuis. Er meldde zich daar telefonisch een Nederlands sprekende man, die vertelde dat in een kraakpand bij de ambtswo ning brandbommen zouden wor den geplaatst. In welk pand dat zou gebeuren, zei hij er niet bij. Na een onderzoek in de ambtswo ning en in een kraakpand aan de Schaepmanstraat in de Staatslie denbuurt, werd het aangrenzende pand aan de Herengracht onder zocht. Volgens de politie hing er in dit pand een doordringende benzi nelucht. Dat kwam doordat een van de tankjes was leeggelopen. Op de derde etage werden de twee brandbommen gevonden. Daarop werden de burgemeester en zijn huismeester uit bed gehaald. De Explosieven Opruimings Dienst (EÓD) maakte de bommen onscha delijk. Het pand naast de ambtswoning wordt dag en nacht bewaakt door een bewakingsdienst en er was ook afgelopen nacht een bewaker aan wezig. Uit onderzoek is inmiddels gebleken, dat de daders via het dak het pand zijn binnengekomen en op de derde etage een ruit hebben ingeslagen. Volgens de politie heeft de bewaker daar niets van ge merkt. Er werd vannacht ook in het Am sterdamse buurthuis Slotermeer aan de Jan de Louterstraat een brandbom gevonden. Ook deze werd door de EOD onschadelijk gemaakt. In de wijk waren op ge bouwen leuzen gekalkt tegen de politie en Van Thijn. De politie sluit niet uit, dat beide acties ver band houden met de bewering van krakers, dat politie en Justitie van plan zijn huiszoekingen te doen in de Staatssliedenbuurt. In die buurt braken vorige week krakersrellen uit na een ontruiming. De politie spreekt de bewering van de kra kers overigens tegen. zijn korps zich massaal ziek te mel den. „Ik heb al vaker gezegd dat hun eisen terecht zijn, maar dit soort actiemiddelen kan niet goed zijn", aldus Vossenaar. Hij heeft zich de woede van de actievoerende brandweerlieden in de Maasstad op de hals gehaald door een actie De direktie van SPEELCLUB CASINO heeft de eer u uit te nodigen voor de opening op vrijdog 8 24er observatie roulette en naturel Gezellige sfeer, gratis hopjes en drankjes. Tot zien, in Casino "STARDUST Prinsessekade 5, Leiden (centrum) nov o s. 15.00 uur PSV'er Michel Valke ut duel met de Dnjepr-aanvoerder Li- tovtsjenko. (foto anp> Alle Nederlandse ploegen nu uitgeschakeld in de Eu ropa-Cuptoernooien. PAGINA 13 Volgens minister Rietkerk dreigt het terrorisme ook in ons land. PAGINA 5 Afghaanse verzetsstrijder vraagt Nederland om hulp. PAGINA 7 Eureka-akkoord een 'poli tiek succes'. PAGINA 9 Rivaliteit dreigt ook de Westduitse wijnboeren te vellen. PAGINA 17 Burgemeester Ed van Thijn raak te vorig jaar december in de knel in de Staatsliedenbuurt, waar hij werd bespuwd en ten slotte wegge duwd. (foto anp) S'Gratis controle op testbank Jl Je kunt zien dat 't vakmensen zijn hoge rijndijk 5, leiden. DEN HAAG (ANP) - De nettowinst van Shell is in de maanden juni tot en met september gekelderd ten opzichte van een jaar geleden. De winst daalde van 4,18 miljard gul den naar 1,94 miljard, een ruime halvering dus. De resultaten werden gedrukt door lasten van 200 miljoen pond, die onder meer verband hielden met de beëindiging van alle activi teiten op Curacao en een verdere inkrimping van de tankervloot. Bovendien was er een koersverlies van 140 miljoen pond tegen een koerswinst van 31 miljoen pond in het derde kwartaal van 1984. De chemie gaf, ondanks een ge stegen afzet, een daling te zien als gevolg van lagere winstmarges in de VS en Canada en van voorzie ningen in het Verenigd Konink rijk. Alleen de gang van zaken bij olie- en gas gaf wat verwerking, zeetransport en verkoop betreft, een verbetering te zien. De investe ringen en opsporingskosten in de afgelopen negen maanden waren 23 procent hoger dan in dezelfde periode van vorig jaar, voorname lijk door het verwerven van een aandeel van 50 procent in de olie- belangen van Occidental in Colum bia voor een miljard dollar. Hoewel de ruwe-olieprijzen mo menteel aantrekken als gevolg van de lage voorraden en een vermin derde aanvoer uit de Sowjet-Unie. verwacht Shell een prijsdaling nu de meeste OPEC-landen hun prij zen hebben verlaagd. Surinamers bezetten kantoor van Amnesty AMSTERDAM (ANP) - Zo'n twin- tig vertegenwoordigers van Suri naamse organisaties hebben van ochtend het kantoor van Amnesty International in Amsterdam bezet. De bezetters zeggen ontevreden te zijn over het beleid ten opzichte van Surinamers. De organisaties dragen het 'revolutionair proces een warm hart toe', aldus een woordvoerder. De bezetters eisen een gesprek met directie of be stuur. Aanleiding is de behandeling van een Surinaamse verdachte van de moord op drie leden van een popgroep in Rijswijk. Volgens de bezetters wordt hij ten onrechte vastgehouden en onder zware druk gezet. Amnesty zou geweigerd hebben deze zaak te onderzoeken - dames- en heren kleding (ook bekende merken) - stoffen voor zelfmaakmode - prettig geprijsd - goede service al meer dan 10 jaar vestestraat 7/b Leiden tel: 123507

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1