Beschuldigingen over babyvoeding ontkend Portugal heeft nieuwe regering Kans op minder kruisraketten een uitgebreid bourgondisch eetfestijn voor slechts .50 pp. Viijbaan bestaat vijf jaar Situatie in lichte muziek alarmerend Alimentatiewet ingediend hotel ibis DONDERDAG 7 NOVEMBER 1985 PAGINA 19 UTRECHT (ANP/GPD) - De Coö peratieve Condensfabriek Fries land (Friesche Vlag) heeft gisteren in Utrecht beschuldigingen tegen gesproken dat de fabriek de afspra ken over babyvoeding van de We reldgezondheidsorganisatie zou hebben geschonden door melk poeder voor baby's in Ghana te verspreiden. Het Landelijk Overleg Babyvoe ding (LOB) bracht vorige maand in openbaarheid dat de fabriek in Ghana met hulp van de Nederland se ambassade melkpoeder als ba byvoeding heeft gepropageerd. Kamerleden van PvdA, CDA en PPR hebben over deze kwestie vragen gesteld aan de ministers van Buitenlandse Zaken en van Ontwikkelingssamenwerking. Bekend is dat jaarlijks meer dan een miljoen kinderen in Derde-We reldlanden overlijden aan onder voeding en het drinken van besmet water, waarmee de babymelkpoe der wordt aangemaakt. Borstvoe ding wordt daarom gepropageerd, maar dat heeft in het verleden al meerdere malen gebotst met de commerciële belangen van melk poederfabrikanten. Pas wanneer een hflnd niet door de moeder zelf kan worden gevoed, kan het wor den gevoed met poedermelk, zo mogelijk onder medisch toezicht. Die beperking werd in 1981 door de Wereld Gezondheids Organisa tie ingesteld. De Friese condensfabriek meent nu dat vorige maand voldoende duidelijk was dat de 200 dozen ba byvoeding aan de ziekenhuizen en weeshuizen in Ghana zijn uitge deeld voor gebruik op medische indicatie, dus voor die gevallen waarin vrouwen hun baby om ge zondheidsredenen geen borstvoe ding kunnen geven. R.D. Diamant, directeur marke ting van CCF, zei dat het concern 800 dozen met blikken volwaardi ge babyvoeding (geen „melkpoe der") naar Ghana heeft gestuurd ter registratie door het Ghanese bureau dat beslist over de aankoop van noodzakelijke levensbehoef ten in het buitenland. Voor de registratieprocedure bleken maar 600 dozen nodig. Van de overige 200 zijn er 145 naar vier weeshuizen gestuurd en 55 aan vier ziekenhuizen. De ambassade hielp de fabriek aan de adressen van de vier ziekenhuizen en met de distributie. Er is niet één doos ver kocht, aldus Diamant. „We hebben ons bewust aan de internationale afspraken gehouden door de blik ken aan weeshuizen te sturen". Toen de actiegroep Landelijk Comité Babyvoeding van een Ne derlandse arts, werkzaam in een ziekenhuis in Ghana, vernam dat de gift van CCF vergezeld ging van een officieel ambassadebriefje, bracht zij deze zaak vorige maand in de openbaarheid. Zij beschul digt CCF van het doorbreken van de afspraken om 'moedermelkver- vangende produkten' in Derde-We reldlanden niet te propageren. Op 18 december zal een gesprek plaats tussen vertegenwoordigers van de Wereld Gezondheids Orga nisatie en CCF over de vraag of de fabriek de afspraken over de baby voeding heeft geschonden. De arts J. H. Schagen van Leeu wen, die vijf jaar in een ziekenhuis in Ghana heeft gewerkt, noemde de beschuldiging van de actie groep „typisch Hollandse mieren- neukerij". „Moeten we toegeven aan normen van een actiegroep of moeten we ondervoede kinderen in Ghana, die geen borstvoeding kunnen krijgen, laten doodgaan? Als hun dood met het geven van kunstmatige melk voorkomen kan worden, dan kies ik daar voor". "In het ziekenhuis waar ik werk te kregen verpleegkundigen bo vendien les in het bereiden van melkpoeder voor babies, ze moes ten er zelfs een examen voor afleg gen en er wordt ontzettend streng gelet op de hygiëne van het water. Als ik dan hoor dat in Nederland kamervragen over mogelijke mala fide verkooppraktijken zijn ge steld, dan word ik kwaad dat blijk baar niet wordt stilgestaan bij een belangrijke oorzaak van de hoge kindersterfte, namelijk gebrek aan gezond water. Daar zou iets aan ge daan moeten worden". HILVERSUM (GPD) - De huidige situatie binnen de Nederlandse lichte muziek is armerend. Het na tionale produkt in deze sector ver liest steeds meer terrein aan het buitenland. Als deze ontwikkeling niet wordt gekeerd zal dit desa streuze consequenties hebben. Co- namus-voorzitter Piet te Nuyl luid de gisteren op felle wijze de noodklok. Op de receptie die in het Hilver- sumse raadhuis werd aangericht ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van Conamus nam Te Nuyl de gelegenheid te baat om nadruk kelijk te wijzen op de benarde posi tie waarin zich de vaderlandse lich te muziek op het ogenblik bevindt. De stichting Conamus poogt 'het Nederlandse culturele produkt' zo wel in binnen- als buitenland te sti muleren, maar ziet dat na een kwart eeuw nog altijd niet naar te vredenheid beloond. De weinig op- Conamus luidt de noodklok wekkende uitspraken van Te Nuyl worden gestaafd in de notitie 'Lichte muziek... donkere wolken', die tijdens de jubileumreceptie ten doop werd gehouden. Volgens die notitie zijn radio en televisie, maar ook het ministerie van WVC de grote boosdoeners. De omroep zou volgens Conamus nog altijd veel te weinig aandacht schenken aan het Nederlandse mu- ziekprodukt terwijl WVC zich te passief zou onstellen. Od korte ter mijn beveelt Conamus onder meer aan de aandacht op de radio en te levisie voor de eigen lichte muziek te verdubbelen. Haast is er volgens de stichting voorts met een verlaging van het btw-tarief voor beeld en geluids dragers. Verder zou er een mentali teitsverandering moeten komen bij omroep en pers ten opzichte van het Nederlandse produkt in vergelijking met het internationale aanbod. Op lange termijn zouden samenwerkingsvormen moeten worden ontwikkeld tussen be staande instellingen en organisa ties die zich bezig houden met 'het Nederlandse creatieve produkt'. Ook wil Conamus de mogelijkhe den onderzoeken om dat produkt via een eigen radio- en televisieka naal te etaleren. Tijdens de jubileumreceptie in Hilversum kroop ook WVC-minis- ter Brinkman achter de microfoon. Hij betuigde adhesie met de voor gestelde mentaliteitsverandering en bood in dat kader een gesprek met Conamus aan. Over de rol van de omroep zei Brinkman dat er zijns inziens ten onrechte geen be hoorlijke vergoeding wordt gege ven aan in programma's optreden de artiesten van eigen bodem. Voor het overige meende de minis ter er van uit te moeten gaan 'dat er voor de Nederlandse lichte muziek een toekomst is'. DEN HAAG (GPD) - De alimentatieplicht na een echtscheiding wordt na twaalf jaar automatisch beëindigd. Onder bijzondere omstandigheden kan de rechter deze termijn nog verlengen. Dit staat in een wetsontwerp dat minister Korthals Altes (justitie) en zijn staatssecretaris Korte-van Hemel bij de Tweede Kamer hebben ingediend. De nieuwe wet stelt geen regels voor de verplichting om de kosten voor de verzorging en opvoe ding van mindeijarige kinderen te betalen. De alimentatieplicht eindigt uiterlijk wanneer de ontvanger van de ali mentatie recht krijgt op aow, een eigen aanvullend ouderdomspensioen of aanspraak maakt op een deel van het ouderdomspenioen van de gewe zen echtgenoot. Dat deel moet dan wel tenminste gelijk zijn aan het aow- pensioen. Gescheiden echtgenoten blijven de mogelijkheid houden om zelf een regeling overeen te komen, inclusief de duur ervan. Op verzoek en onder bijzondere omstandigheden kan de rechter hierbij ook de termijn wijzi gen. Korthals Altes en Korte-van Hemel stellen voor kinderloze huwelijken die niet langer hebben geduurd dan vijf jaar een andere regeling voor. De alimentatieplicht duurt dan maximaal niet langer dan de tijd waarin het huwelijk heeft stand gehouden. Amerikaanse onderhandelaar Nitze optimistisch BRUSSEL (AP) - Er is een kans dat er in Europa minder kruisra ketten worden geplaatst dan in de NAVO was overeengekomen. De Amerikaanse onderhandelaar Paul Nitze denkt dat dat mogelijk is, nu de Sowjet-Unie een voorstel heeft gedaan om een 'tussenakkoord' te sluiten over kernwapens voor de middellange afstand, zoals de SS.20, de Pershing 2 en de Kruisra ket. Nitze, één van de belangrijkste wapenbeheersingsadviseurs van president Reagan zei dat gisteren op een persconferentie in het NA- VO-hoofdkwartier in Brussel. Volgens Nitze is de Sowjet-Unie nu ook bereid afzonderlijke ver dragen te sluiten over de andere twee onderwerpen die in Geneve worden besproken: de interconti nentale raketten en de ruimtewa pens. Nitze sprak van een 'gunstige ontwikkeling' na het eerdere standpunt van Moskou dat een wa- penbeheersingsakkoord alle drie onderdelen moest omvatten. Hij zei optimistisch te zijn over de kans op succes bij de komende topontmoeting tussen Reagan en partijleider Michail Gorbatsjov. Nitze wilde niet zeggen wanneer de Russen hun afzonderlijke voor stel over de Euroraketten hadden gedaan en hij maakte er ook geen details over bekend. Wel zei hij dat het voorstel informeel al op tafel was gelegd voor de ontmoeting van maandag en dinsdag tussen de Amerikaanse minister van buiten landse zaken George Shultz en de Russische partijtop. 'Ze hebben het nu formeel in Geneve naar vo ren gebracht en het werd in Mos kou besproken,' zei Nitze. Nitze was bij een deel van-de be sprekingen in Moskou aanwezig. Shultz zei na afloop van de bespre kingen dat beide partijen nauwe lijks dichter tot elkaar waren geko men op het gebied van wapenbe heersing. Nitze maakte op weg naar Was hington een tussenstop in Brussel om hoge NAVO-functionarissen op de hoogte te brengen van de ge beurtenissen in Moskou. Na afloop van zijn toespraak tot de Noordat- lantische Raad zei Nitze dat de bondgenoten het erover eens zijn dat Amerika 'constructief werkt aan de voorbereiding van de top. Op de persconferentie onder schreef de Amerikaanse adviseur dat er nog belangrijke verschilpun ten tussen de beide supermachten bestaan, maar hij zei dat er ver schillende lichtpuntjes waren. Parfum 'Marilyn' PARIJS - De naam van Marilyn Monroe zal blijven voortbestaan. Een nieuw Frans parfum is naar haar vernoemd: het werd gister middag met veel verleidelijk ver toon op het Trocadero-plein in Pa rijs gepresenteerd. Het 25-jarige Tjechische fotomodel Olivia was uitverkoren óm de Monroe-droom even gestalte te geven. (foto ap> LISSABON - De Portugese so ciaal-democraat Anibal Cavaco Sil- va is gisteren officieel door presi dent Eanes geïnstalleerd als nieu we premier. De 16e regering in Portugal in elf jaar is een minder heidskabinet van de sociaal-demo cratische PSD, overwinnaar van de laatste verkiezingen van 6 oktober j.l. De regering bestaat uit tien mi nisters van de PSD, aangevuld met drie onafhankelijken. In het kabi net zal men vergeefs naar bekende namen zoeken. Alleen de minister van binnenlandse zaken, Eurico de Melo, is een sociaal-democraat van het eerste uuri door Gerrit-Jan Hoek De formatie is naar Portugese begrippen in recordtijd uitge voerd. Het grootste probleem le verde de bezetting van de porte feuille van justitie op. Nadat drie kandidaten voor de eer bedankt hadden, uit angst voor de constan te dreigementen van terroristen te gen de vorige ministers van justi tie, werd uiteindelijk Mario Rapo- so bereid gevonden de post van justitie te bekleden. De kleur aan dit kabinet van technocraten (zes van de dertien ministers zijn inge nieur) geeft de nieuwe minister van gezondheidszorg, de 37-jarige Leonor Beleza. Beleza is de eerste vrouw in de Portugese geschiede nis, die een ministerspost be kleedt. De enige vrouw, die tot dusverre een vooraanstaande poli tieke rol heeft gespeeld, is Maria de Lourdes Pintasilgo geweest, die gedurende drie maanden interim- premier was. Tijdens zijn officiële rede in het paleis Ajuda schetste de nieuwe premier een somber beeld van de nabije toekomst. Cavaco Silva, professor in de economie, noemde de huidige economische situatie bijzonder ernstig. Vooral de pu blieke sector werd door Cavaco Silva verantwoordelijk gesteld voor de huidige malaise, zodat ver dere besnoeiingen op de over heidsuitgaven onvermijdelijk zijn. „Van de toetreding tot de EG op 1 januari a.s. moeten we geen won deren verwachten", waarschuwde de nieuwbakken premier. „Portu gal zal zich zelf moeten redden, de reddende hand zal niet van de Ge meenschap komen". Binnen tien dagen zal het nieuwe kabinet haar programma aan de volksvertegenwoordiging moeten voorleggen. Op voorhand zal de PSD-regering alleen op de steun van de rechtse CDS kunnen reke nen, maar met die stemmen be reikt het kabinet niet de vereiste meerderheid. De socialisten zullen naar alle waarschijnlijkheid, als wraak voor het op blazen van de vorige coalitie, tegen het regerings programma stemmen, evenals de communisten. Om niet bij de eer ste de beste stemming te stranden zal het PSD-kabinet volledig zijn aangewezen op de nieuwe partij van Eanes. Ook in eigen gelederen staat Ca vaco Silva een harde strijd te wach ten, want de twee dissidente frac ties binnen de PSD van de conser vatieve Rebelo de Sousa en van ex- premier Pinto Balsemao zijn niet in het kabinet vertegenwoordigd. Wereldhandel groeit dit jaar slechts vier procent GENEVE (Rtr./UPI) - Het volume van de wereldhandel is in de eerste helft van dit jaar drie procent gro ter geweest dan in de eerste helft van vorig jaar. Over heel dit jaar zal de groei slechts vier procent bedra gen. Dit staat in een vrij somber tussentijds rapport van de GATT, de Algemene Overeenkomst inza ke Tarieven en Handel. Zoals gebruikelijk bevat het rap port de nodige waarschuwingen te gen protectionisme. De GATT komt tot de conclusie dat er nog maar weinig tekenen zijn die wij zen op een oplossing van de han delsproblemen, vooral in de secto ren landbouw, staal, schoeisel, tex tiel, auto's en elektronica. In de"eerste helft van dit jaar zijn er weliswaar maar een paar han delsbeperkingen bijgekomen, maar er zijn ook maar heel weinig maatregelen genomen om de han del te liberaliseren, zo staat in het rapport. De GATT toont zich wei nig ingenomen met de voortduren de neiging om bilaterale handels overeenkomsten af te sluiten, de handel binnen bepaalde grenzen te houden en de export te subsidié- Zorgen Ernstige zorgen maakt de negen tig landen tellende instelling zich over de druk die het Amerikaanse Congres uitoefent om de industrie in de VS te beschermen.De Ameri kaanse vertegenwoordiger bij de GATT, Peter Murphy, verklaarde dat de regering in Washington zich wel probeert te verzetten tegen de protectionistische druk in het Con gres, maar dat dat steeds moeilij ker wordt met het toenemen van het tekort op de handelsbalans. Volgens de GATT kan die druk be ter worden weerstaan als er op fis caal gebied maatregelen worden genomen om de voor de Ameri kaanse handel gunstige daling van de dollarkoers te steunen. In het sfeervolle decor van een authentieke franse wijnkelder biedt Ibis u een week lang, (Buffet) inklusiefeen aperitiefje om gelijk maar goed van start te gaan. ARNHEM - Met het aanbrengen van leuzen op de melkfabriek van Coberco in Arnhem protesteerden de werknemers gisteren tegen de voorgenomen reorganisatieplannen van de leiding. De reorganisatie houdt onder meer de sluiting in vaneen van de vestigingen van Coberco. <f0to anp» 'Beleid voor werkloze jongeren steeds beroerder' Doe mee aan de prijsvraag en maak kans op een CITROEN Visa 11E of één van de andere schitterende prijzen. DEN HAAG (ANP) - Vrijbaan, de Federatieve vereniging voor pro jecten en initiatieven van en voor mensen zonder baan in Zuid-Hol land, organiseerde vandaag in het Congresgebouw in Den Haag een symposium ter gelegenheid van haar vijfjarig bestaan. Vrijbaan, door de provincie gesubsidiëerd, doet aan belangenbehartiging, scholing, vrijwilligersprojecten, loonvorming en advies aan lokale overheden in Zuid-Holland. Een instantie als Vrijbaan is uniek in Nederland. Het congres, geopend door de Zuidhollandse commissaris van de koningin Patijn en afgesloten door voorzitter M. Geertsema van het Koningin Juliana Fonds, werd voor een groot deel gewijd aan de ervaringen met de zeker 350 pro jecten die dank zij of met hulp van Vrijbaan zijn opgebloeid. Boven dien werd aandacht besteed aan de toekomst. "Voor de starters wordt goed gezorgd", aldus coördinator H. Hanegraaf. "Voor deze groep is volgend jaar 35 miljoen gereser veerd". Het beleid voor langdurige werk loze jongeren en werklozen ouder dan 45 jaar wordt daarentegen vol gens Hanegraaf steeds beroerder. 'Via het conges hoopte hij extra aandacht te krijgen voor deze groe pen. "Nog deze maand zijn er de batten over het beleid voor onder meer deze categorie en. Gelukkig hebben de drie grote partijen er wel begrip voor, heb ik begrepen". Vrijbaan is vooral bezorgd over de Wet Onbeloonde Arbeid Uitke ringsgerechtigden. Als het wets ontwerp erdoor komt, wordt het werken met een uitkering verder aan banden gelegd, aldus Hane graaf. "Een commissie moet dan over initiatieven beslissen en we zijn bang dat er dan veel worden afgewezen." JAL - De Japanse luchtvaartmaat schappij Japan Air Lines (JAL) heeft over de eerste zes maanden van het huidige boekjaar een winst behaald van negen miljard yen (127,8 miljoen gulden), tegen een winst van 6,7 miljard yen over de eerste zes maanden van het vorige boekjaar. Over het hele boekjaar rekent de luchtvaartmaatschappij echter op aanzienlijke klappen als gevolg van het neerstorten van een van haar Boeings 747 op 12 augus tus van dit jaar. Het aantal boekingen na het vliegtuigongeluk is aanmerkelijk verminderd. Hallo - we horen het u zeggen - dat bestaat niet! Dat ben je al bijna kwijt voor een def tige uitsmijter. En toch. Ibis maakt het on mogelijke weer eens waar! Als inspiratie bron werd ditmaal de 'parel' van de franse keuken gekozen: Bourgondië. Wilt u, als beloning voor de dagelijkse slommer, eens echt feestelijk uit eten gaan, dan is het moment nu aangebroken. Meer dan ooit geldt weer de Ibis-filosofie: Heerlijke spijzen, eerlijke prijzen. Nogmaals het be wijs: 24,50 per persoon. Toch goed ge lezen dus! De juiste richting kiezen voor een heerlijk avondje uit kan nu niet moeilijk meer zijn. Juist! IBISWAARTS! Reserveer Van 8 t/m 14 november Hotel Ibis Leiderdorp Elisabethhof4,2353EZ Leiderdorp Telefoon071 -414141

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19