1 Rivaliteit dreigt Duitse wijnboeren te vellen Gerefonneerden welkom Schok van gifschandaal leidt niet tot eenheid Het 'failliet' van het onderwijssysteem Opinie DONDERDAG 7 NOVEMBER 1985 PAGINA 17 Reportage Pünderich aan de Moezel, elf uur op een zeer fraaie najaarsochtend. Een heer lijk herfstzonnetje weer spiegelt zich niet alleen in de Moezel, maar ook op de berijpte wijnhellingen langs de rivier. Een heel ontvangstcomité staat klaar. De landraad Schwan, wijnsecretaris Römer, de vice-voorzitter van de kleine wijnboeren, de persoonlijke assistent van minister-president Bernhard Vogel, een di recteur van de grootste Kellerei, dorpsburge meester Josef Busch en een schuchtere wijnko ningin. Net geen meisje meer en net geen vrouw, een grote bokaal wijn in haar hand, een nog wat onwennig uitgesproken welkomstwoord, maar ja, ze is ook maar net geko zen. Een ontvangst die na de onvermijdelijke be groetingswoorden van de notabelen wordt voortge zet in de plaatselijke Weinstube annex restau rant. door Hans Hoogendijk Reden voor al dit vlagvertoon is de komst van een groepje buiten landse journalisten die wel eens wat meer willen weten over de problematiek in het wijngebied Mosel-Saar-Rüwer. En dan wil len de machtigen van Rijnland- Pfalz wel even uitpakken. Per slot van rekening heeft hun wijn verkoop een enorme dreun ge kregen door het di-ethyleengly- colscHandaal. De glazen worden geheven. Eerst de kleur-bekij ken, dan de wijn laten rondcirke len in het glas, de neus erin en hoppa. Kauwen en doorslikken. Een kind kan na een paar Wein- probes de was doen. Maar of je nu gelijk eventuele vergiften er uit haalt, is zeer de vraag. Rijnland-Pfalz en zijn wijnen, het blijft moeilijk. Alleen al in het gebied Mosel-Saar-Rüwer le ven ruim elfduizend wijnboeren. Ongeveer 9000 van hen bebou wen stukjes die niet groter zijn dan twee hectare. Veruit de meesten hebben er dan ook een baantje bij. Vader op de wijnhel ling, moeder in de keuken voor de toeristen. Een bord aan de deur: Zimmer frei en Weinprobe. Je bent wijnboer of je bent het niet. Duizenden van die kleine zelf standigen verkopen hun wijn di rect aan de klant. Eigen etiket, ei gen klanten, zo ging het jaren goed, hoewel zoals ook elke boer en tuinder, klaagt ook de wijn boer steen en been. Het werk is zwaarder geworden, de op brengst minder. Vroeger waren de boerenbanken van ons, nu zijn wij van de banken. Een be kend klaaglied, maar de boer, hij ploegde voort. Ook in Pünde rich. Coöperatie is inmiddels het toverwoord aan de StammtiSch. Maar ruim elfduizend individu eel ingestelde boeren op één lijn brengen is monnikenwerk. De nood is groot, de oplossing ver weg, vinden de regeerders in Mainz, de hoofdstad van Rijn land-Pfalz. Een rampjaar tot nu toe, 1985. Eerst bevroor een flink deel van de druivenstokken, in het voor jaar kregen de wijngaarden een enorme klap door de hagel, en toen kwam het di-ethyleengly- colschandaal. Uit Oostenrijk, wordt er dan in één adem bij ge zegd. In Duitsland 55 op 50.000 soorten wijn, betoogt wijnsecre taris Römer. Desalniettemin kwam de klap hard aan. De ex port van Duitse wijn kreeg een enorme dreun. Omzetten van de grote „Kellereien" daalden, ook al zeggen de directeuren dat het nu weer wat beter gaat. Maar de gifklap heeft iedereen aan het denken gezet. De duizenden wijnverbouwers, coöperatieve telers en de handel moeten el kaar vinden om hun „milde, zui vere Mosel-Saar-Rüwer-wijnen" te verkopen. Ook in Pünderich bestaat daar over geen enkel meningsver schil. De flessen zijn leeg en op een pontje steekt het gezelschap de bijna droog gevallen Moezel over om de praktijk te beleven. Die liegt er niet om. Een van de speciale problemen van dit wijn gebied is dat van de Steilhange". Ruim de helft van al die piepklei ne druivenperceeltjes heeft hel lingspercentages van 15 tot over de 25 procent. En daar kom je met geen druivenplukkende ma chine bij. Burgemeester Josef Busch heeft zijn steile hellingen beschikbaar gesteld. Druiven plukken in het najaar. Vrijwel uitsluitend Riessling-druiven kweekt Busch. En dat is al zo sinds keurvorst Clemens Wen- zeslaus in de 18e eeuw een eind maakte aan de ruzie tussen de boeren toen en de Riessling voorschreef. Tot voor een tiental jaren. Toen begonnen steeds meer boeren met de Riessling- kruising Müller-Thurgau en daardoor nam het aantal ver schillende soorten wijn opnieuw toe. De wijnhellingen van de bur gemeester. Ze zijn steil, je hebt al de grootste moeite om op de been te blijven, laat staan ook nog druiven te plukken. Machi naal oogsten is er niet bij en daar om liggen de produktiekosten in dit gebied twee keer zo hoog als in de andere wijngebieden. De Moezel-wijnverbouwer is ook vier keer zoveel tijd aan zijn drui ven kwijt als zijn collega's in an dere Duitse wijngebieden, die op hun beurt weer veel meer werk aan de produktie hebben dan de telers in de warmere landen. Ge middeld inkomen uit de druiven: 20.000 mark. Bedden Josef Busch heeft voor zijn broodnodige extra inkomsten een Gastehaus met elf bedden. De toekomst zal moeten uitwij zen of Busch en zijn vrienden het redden als onafhankelijke wijn producenten. Ze geven toe een beste klap te hebben gekregen door het wijnschandaal. Vooral de vrees dat in het kerstpakket de traditionele Moezelwijn dit jaar ontbreekt, maakt hen er niet optimistischer op. In totaal ne men dit soort clubs 30 procent van de Moezel-verkoop voor hun rekening. Andere geluiden bij de gebroe ders Simon in het gehucht Lös- nisch. De twee broers zetten een wijnbouwtraditie van bijna 400 jaar voort en ook de opvolging is al geregeld. Ze doen alles zelf, al leen bij de oogst worden zo'n 25 hulpkrachten ingehuurd voor 60 mark per dag. De grijze haren overheersen dan op de wijnhel lingen. De oude romantiek is ei genlijk alleen nog maar op de steilste hellingen te vinden. De Simons hebben de zaakjes goed voor elkaar. Een piekfijn eigen proeflokaal, wijnen van 5 tot 120 mark de fles en een flinke omzet stijging sinds het wijnschandaal. „Onze klanten weten dat wij niet rommelen. Zelfs klanten van vroeger weten de weg weer te vinden. Het gaat ons goed". De broers bekijken hun glas, laten u-.W- KWJ IH'hag USaar^u«i8 Cfunlitdtsajcin De wijnverkoop heeft de wijn rondcirkelen en nemen er nog een. Kamers verhuren hoeven ze niet, ze hebben een best bestaan en aan een coöpera tie hebben ze niet veel behoefte. De directe verkopers, zelf ver werkende en verhandelende wijnboeren, nemen 50 procent van de totale omzet voor hun re kening. Macht De Kellerei, de derde oplos sing voor de wijnboeren, is goed voor ruim 20 procent. Maar ze hebben wel de meeste macht. De grootste, de coöperatieve centra le Kellerei Mosel-Saar-Rüwer staat in Bernkassel. In vijftien jaar is het aantal leden van de co öperatie gegroeid van 1500 tot 5500. Deze gigant verwerkt al naar gelang de oogst tot 35 mil joen kilo druiven per jaar. De op slagcapaciteit is 65 miljoen liter. Op dit moment draait de verwer king op volle toeren. Bijna 20.000 flessen wijn in alle soorten en maten per uur. Traditie is een groot goed in de gemeenschap aan Saar en Moe zel. Zeventien keer per jaar loopt de wijnboer om zijn druivenstok, zegt een oud gezegde. En dat klopt ook nu nog. Mesten, snoeien, wieden, weer snoeien, opbinden en uiteindelijk pluk ken en dan natuurlijk wijn ma ken. De oogst loopt vaak door tot diep in de winter. Dan plukt de Moezel-boer, als hij geluk heeft, zijn Eislase, een onbetaalbare specialiteit. Ergens blijft het toch roman tisch. Ook omdat elk stukje grond zijn aparte eigenschappen heeft en dus individuele wijn op levert. Alleen hier al 11.000 wijn boeren, 50.000 verschillende wij nen. Probeer daar maar eens een heid in te brengen. Ze proberen het wel, daar aan de Moezel. Er moet een standaard-wijn komen, makkelijk te herkennen aan de groene fles, een banderol met de Duitse vlag. Tot zover is iedereen het eens. Maar dan: de kleine boer met zijn stijle hellingen eist een aparte klassificatie voor zijn produkt. Hogere prijs en een toe voeging op het etiket. Kortom, met typische Duitse grondigheid wordt alles maar dan ook alles vermeld. De consu ment heeft een heel boekwerk nodig om, als hij het al zou willen weten, ongeveer er achter te ko men wat hij nu eigenlijk drinkt. Moezelwijn is duidelijk meer dan een Moselblümchen. Orde De regering heeft hele studies laten verrichten hoe er enige or de in deze chaos kan komen. Maar om1 de honderdduizend druiventelers in het hele land op één lijn te krijgen, is onbegonnen werk. Daar zijn nog minstens tien glycolschandalen voor no dig en tegen die tijd is er geen teler meer over. Een wijnboer: „Arme wijnkoningin, je zult overal heel wat uit te leggen heb ben". Twee dagen wijn proeven, wijn drinken en praten met wijnboe ren hebben in ieder geval duide lijk gemaakt dat de Westduitse druiventelers pure individualis ten zijn, die er waarschijnlijk nooit in zullen slagen één ge meenschappelijke koers te va ren. En dat is jammer, want over het algemeen maken ze beste wijn. DEN HAAG - De laatste maanden worden met de regelmaat van de klok berichten de wereld inge stuurd waaruit blijkt dat het onder wijs in Nederland failliet is: op de lagere school kunnen ze niet lezen, het beroepsonderwijs levert men sen af die het bedrijfsleven niet kan gebruiken. De mavo leidt op tot werkloosheid, van de havo klanten blijkt de helft te misluk ken in het hoger beroepsonder wijs, dat ook al niet aan zijn doel stellingen kan beantwoorden. En op de universiteit kunnen ze niet eens een behoorlijke sollicitatie brief schrijven. door Ben Rogmans Begin deze week schaarden drie Leidse onderzoekers zich in de rij van onheilsbodes door te verklaren dat bijna de helft van de studenten in het hoger beroepsonderwijs in het eerste jaar zakt of ophoudt met studeren. Vooral studenten met een havo-achtergrond blijken het slecht te doen. Voor een deel wor den de studenten zeker op de havo niet goed genoeg voorbereid op wat in het hbo van ze wordt ver langd. De onderzoekers laten in het midden wat er dan aan de havo veranderd moet worden om dat probleem de wereld uit te helpen, maar vertellen wel dat de plannen van staatssecretaris Ginjaar-Maas om havo en vwo samen te voegen tot een 'lyceum', nauwelijks zullen helpen. Vooral die laatste conclusie is politiek pikant. Staatssecretaris Ginjaar maakt zich juist nu op om, na overleg met allerlei onderwijs organisaties, het lyceum met kracht te gaan verdedigen in de Tweede Kamer. Het lyceum (stok paardje van de WD) wordt gepre senteerd als de opleiding die voor al het lage niveau van de havo moet opkrikken. In ruil voor het ly ceum heeft de WD beloofd om het CDA niet al te zeer te dwarsbomen bij het experimenteren met het voortgezet basisonderwijs, de vroegere middenschool. De Partij van de Arbeid is alvast verklaard tegenstander van het ly ceum, en deze partij zal de vraag stellen waarom dat nieuwe school type zonodig moet, als uit onder zoek blijkt dat het de havo'ers nau welijks vooruit helpt op het hbo. Oriëntatie Het is misschien beter om, alvo rens overhaast de bovenbouw van het voortgezet onderwijs overhoop te halen door het lyceum in te voe ren, eens te kijken naar wat er in het hóger beroepsonderwijs zelf veranderd kan worden, teneinde de resultaten te verbeteren. Mogelijkheden te over, zo stellen de Leidse onderzoekers. Concrete maatregelen zijn bijvoorbeeld: goede voorlichting vooraf, ver plichte oriëntatie-dagen, verplich- te introductietijd met nadruk op de sociale kant, praktijkgericht on derwijs in het eerste jaar, onder wijs dat niet alleen maar theore tisch en abstract is, betere contac ten tussen studenten en docenten, meer inspraak, vaste leergroepen, eigen lokalen, een vast gebouw en huisvesting in studentenflats. Dergelijke maatregelen leveren meer op dan de invoering van het lyceum, ze kunnen sneller worden genomen en ze zijn goedkoper. Veel van de genoemde positief uit werkende maatregelen vonden we vroeger terug in het voorbereidend jaar van het hbo. Dat jaar echter is* tijdens de bezuinigingsslag van dit kabinet gesneuveld. Het leverde minister Ruding (financiën) een luttel aantal miljoenen op. Nu ziet het ernaar uit dat men het paard achter de wagen heeft gespannen. Nu het hbo toch al in een om vangrijke fusie-operatie is verwik keld, is het beter om wat extra geld uit te trekken en een aantal van de voorgestelde maatregelen gewoon maar te nemen. Helaas is het on waarschijnlijk dat dat gebeurt. Po litiek is het veel aantrekkelijker om achter het lyceum aan te hollen en het 'slechte' middelbaar onder wijs de schuld te geven. Voor on derzoekers betekent dat brood op de plank: over tien jaar wordt op nieuw een rapport uitgebracht over het lage rendement van het hoger onderwijs. VEGIN ACTIE ZUINIG STOKEN TABEL VOOR DE WEEK VAN 21 OKT. T/M 3 NOV. 1985 WEERSTATION VALKENBURG 800 r 1.000 r 1.200 r 1.400 r 1.600 r 1.800 r 2.000 r 2.200 r 2.400 r 2.600 r 2.800 r 3.000 r 3.300 r 3.600 r 3.900 r 4.200 r 4.500 r 5.000 r 5.500 r 6.000 r Het antwoord van de hervorm de wijkgemeente 'Marewijk' op het samengaan van hervormden en gereformeerden (bekend on der het motto 'Samen op weg') is duidelijk 'nee', tenzij er binden de garanties komen voor het voortbestaan van haar eigen pre diking. Dat is haar reactie op de 'Verklaring van overeenstem ming' voor een samen-op-weg- gaan van de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken. De 'Marewijk' - een gemeente in de sfeer van de (rechts-ortho- doxe) Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk - blijft onver kort bij haar prediking, zo blijkt uit een verklaring vandaag in het blad 'De Waarheidsvriend'. "Ook de broeders en zusters van de ge reformeerde kerk zijn welkom in de Marekerk. Zij kunnen hun plaats weer innemen. Er ligt nog steeds dezelfde bijbel op de kan sel als in 1834 en 1886. En er wor den nog steeds dezelfde psalmen gezongen". (Ter verduidelijking: in 1834 en 1886 scheidden grote groepen rechtzinnigen zich af van de Her vormde Kerk wegens bezwaren tegen haar organisatie van toen en haar ruimte voor onbijbelse le- de 'Marewijk' is dr. S. Meijers (57). Hij is lid van de hervormde synode en - namens de Gerefor meerde Bond - lid van een werk groep binnen 'Samen op weg' die zich speciaal bezighoudt met de belijdenis van een eventueel her enigde kerk. Nog een aanvulling: de Mare kerk heeft een centrumfunctie; door de eigen aard van de predi king die daar wordt geboden ko men er mensen uit de hele stad en ook uit de randgemeenten). Een voorwaarde van de 'Mare- wijk'-kerkeraad is, dat bij een veranderde pastorale indeling van hervormd en gereformeerd Leiden de Marekerk haar streek- functie volledig behoudt, ook in pastoraat en catechese. "Dit standpunt dient te worden ge noemd in alle mededelingen over het 'Samen op weg'-proces binnen de Leidse hervormde ge meente". De kerkeraad roept verder op tot 'grondige bezinning', vooral op de plaats van de Hervormde Kerk in de geschiedenis, de mo gelijke bezwaren van de gerefor meerden tegen terugkeer naar de Hervormde Kerk, de verschillen tussen beide kerken, bezinning op onderwerpen als bijbelgezag en de betekenis van de belijde nisgeschriften en het betrekken van andere kerken (die de refor matorische belijdenis onder schrijven) in het proces naar her eniging. De kerkeraad van de 'Mare wijk' beschouwt de Hervormde Kerk als 'een planting Gods in de geschiedenis'. Vraag: "Doen wij recht aan Gods handelen als wij deze kerk laten opgaan in een verenigde kerk?" Terugkomst van de gereformeerden in deze kerk lijkt de kerkeraad 'de eerst aangewezen weg'. De 'Marewijk'-kerkeraad vraagt zich af, of de voorgestelde eenwording wel echte eenheid is. Is het geen 'zelfbedrog' of een 'geestelijk luchtkasteel'? "Naar onze stellige overtuiging is dat niet de eenheid waarom Christus heeft gebeden. Het voorgestelde huis met de vele woningen brengt het gevaar met zich, een broeinest te worden van verdere ondermijning van het Schriftge zag en nog verdergaande ver deeldheid". Conclusie van deze kerkeraad: een 'ja' tot 'Samen op weg' zou een slag in de lucht zijn. Hij ziet ook wel de gespletenheid in ei gen kerk. Daarom vindt hij be zinning in eigen huis het eerst nodig voordat naar verbonden heid met andere kerken wordt gestreefd. Hervormde Kerk. De advies commissie 'Beleid en bezuini ging' heeft het bestuur ('breed moderamen') van de hervormde synode voorgesteld, een beleids adviesorgaan in het leven te roe pen ter ondersteuning van het bestuur. Dat orgaan moet het be leid voorbereiden en coördine ren en toezicht houden op de uit voering. Bij het 'breed modera men' ligt dan de verantwoorde lijkheid. Aan de top van de kerk is er tot nu toe geen instantie die een to tale visie heeft of tot ontwikke ling brengt, schrijft de in 1983 in gestelde commissie in haar rap port aan de synode, die óp 21, 22 en 23 november op 'Hydepark' in Doorn bijeenkomt. Het adviesor gaan zal een aantal afdelingen moeten hebben, zoals pastoraat, getuigenis-gerechtigheid-dienst (zending en diakonaat), kerkelij ke aangelegenheden (eredienst, liturgie en theologie) en oecume ne (inclusief 'Samen op weg'). Een van grote voordelen van deze opzet is, dat er beter priori teiten gesteld kunnen worden, schrijft de commissie aan de sy node. Dat is vooral belangrijk als de financiële mogelijkheden be perkt zijn. Het adviesorgaan moet er ook op toezien, dat in het kader van 'Samen op weg' zoveel mogelijk samen met de gerefor meerden wordt gedaan. - In hun vijfjaarlijkse overzicht voor de synode stellen de 'visita toren-generaal' (toezichthou dend college) van de Hervormde Kerk de vraag of de positie van predikanten in de kerkorde niet al te beschermd is. "Moet er niet sneller kunnen worden opgetre den tegen predikanten die in hun gemeente of ander werkverband niet meer functioneren? Nu zijn vaak de gemeenten daarvan het slachtoffer", Er wordt de laatste tijd nogal eens gebruik gemaakt van het kerkorde-artikel dat de 'gedwon- - gen losmaking' regelt van predi kanten die, als ze niet goed meer functioneren, weigeren een an dere gemeente te zoeken. De vi sitatoren stellen de synode voor, de uitwerking van deze procedu re te onderzoeken. Wijding. Bisschop Bar zal za terdag (11 uur) in de kathedrale kerk aan de Mathenesserlaan in Rotterdam Joost van der Mee (24) wijden tot priester. Van der Mee werkt sinds vorig jaar, toen hij tot diaken werd gewijd, in de Heilige Geest-parochie in Al phen aan den Rijn. Hervormde Kerk: beroepen te Uithuizen J. Bakker Kolder veen; bedankt voor Aalsmeer H. Mast De Lier. Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Worn- mels (deelwerk) kandidaat W. Loosman aldaar, de benoeming voor jeugd- en jongerenpastoraat in Drente J. L. Bakker (pastoraal medewerker) Hardegarijp. Gere formeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Almelo H. Drost Eemdijk. Nederlands Gerefor meerde Kerken: beroepen te Marknesse-Zwartsluis H. Zuid hof Breukelen. Overleden. In Salt Lake City (Verenigde Staten) is, 90 jaar oud, de president van de Mor- moonse Kerk (Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen), Spencer Kim ball, overleden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17