S^D^T Sparta: afscheid met pijn 'Ontbreken GuDit fataal gebleken' Schandaal in Turijn Brugge onderuit Spiïngtop naar Leiden Lahtizet Leningrad voor aap «"nVt r Jirrjf Dnjepr schakelt PSV uit Nederlandse clubs uitgerangeerd PSV kwaad op Sowjet- autoiiteiten DONDERDAG 7 NOVEMBER 1985 SPORT PAGINA 13 LAHTI - Waar een Nederlandse clubteam (PSV) niet opgewassen bleek tegen de vertegenwoordiger van de Sovjetunie (Dnjepr), zorgde Kuusysi Lahti in het toernooi der landskampioenen wel voor een stunt tegen een Russische ploeg. De kampioen van Finland, één der dwergstaten van het internationale voetbal, versloeg in eigen huis Ze nit Leningrad. Na twee keer negen tig minuten was de stand volledig in evenwicht (1-2 en 2-1), waarna Kaivoniemi in de eerste verlenging Leningrad uit het toernooi kieper de en Finland een vertegenwoordi ger in de kwartfinales van het be langrijkste Europese bekertoer nooi hielp. Een dergelijke verrassing werd eerder verwacht in Nicosia, waar Omonia de wankele vorm van An- derlecht had kunnen aantonen. In Brussel was de heenwedstrijd voor de Cyprioten slechts met 0-1 verlo ren gegaan. De Deen Per Frimann bleek op het eiland in de Middel landse Zee echter in goede doen. Hij opende na een kwartier de sco re. Na een half uur maakte Kanti- los voor Omonia gelijk, maar Fri mann zette Anderlecht nog voor rust weer op voordeel (1-2). Grun de tweede helft de tfr .1 TfrV KRIVOJ ROG (GPD) - PSV is zijn zevende magere jaar ingegaan. Na Saint Etienne, HSV, Rapid Wien, Dundee United, Nottingham Forest en Manchester United is Dnjepr Dnepropetrovsk voorlopig de laatste in het rijtje clubs, die sinds 1978 te sterk zijn geble ken voor de Brabanders. "We hebben niet hier maar veertien dagen geleden al van de Russen verloren", peinsde trainer-coach Jan Reker in het vliegtuig luttele uren na de 1-0-zege van Dnjepr. In een leeg stadion maar i strafschop. scoort Platini vanaf elf meter. Een eindstand op 3-1, een uitslag die de TURIJN (SID) - De botsing op Europees niveau tus- aan dat de Westduitse international de bal met de Belgen aan hun stand verplicht sen Juventus en Hellas Verona zal niet alleen de ge- borst speelde en zeker niet met de arm aanraakte, waren. schiedenis ingaan als 'Het Spookduel' maar ook als Het werd in de tweede helft nog erger voor Verona. Bayern München, met een 4-2 'Het Schandaal van Turijn'. Bij de return in de tweede Vijf minuten na de hervatting maakte Serena van Ju- voorsprong naar Wenen afgereisd, ronde tussen de Europese bekerhouder in de Italiaan- ventus wel duidelijk hands. Ditmaal ging de bal niet werd door Austria twee keer in het se kampioen werd geen publiek toegelaten, omdat Ju- op de stip. Hellas was zo ontdaan dat het niet 1 -1 werd, nauw gedreven (1-0 en 2-1), maar ventus nog een straf moest uitzitten in verband met maar dat Juventus de ruimte kreeg er 2-0 van te ma- finishte door geslaagde counters het Heizeldrama. De wedstrijd was wel op televisie te ken. Serena, van de handsbal, nam het tweede doel- toch op de verlossende 3-3.Steaua zien voor een half miljoen gulden, dat naar de nabe- punt voor zijn rekening. Met 1-1 zou Hellas zich heb- uit Boekarest maakte de minimale staanden van de doden in Brussel ging. ben gekwalificeerd voor de kwart-eindstrijd, achterstand op Honved, uit buur- Wurtz wekte de schijn voor Platini en tegen Briegel land Hongarije, meer dan goed. De Heel voetbalminnend Italië was zodoende getuige te zijn. Toen de Franse ster in de 22e minuut een grove Roemenen, die'in de eerste minuut boe Verona, dat thuis niet verder kwam dan 0-0, zwaar charge tegen de Westduitser uitvoerde liet de arbiter Piturca al zagen scoren, waren vijf werd benadeeld door de beslissingen van de Franse doorspelen. Platini herhaalde de overtreding tegen minuten na rust meer dan veilig, scheidsrechter Robert Wurtz. In de 19e minuut mocht Briegel in de 76e minuut binnen het strafschopgebied 4-0. Detari, de stervoetballer van zün landgenoot Platini vanaf de strafschopstip Juven- van Juventus. Weer floot Wurtz niet. Juventus bereik- Hongarije, deed als enige nog iets tus naar een voorsprong schieten, toen hij hands van te zo met 2-0 de kwartfinales. Daarmee kan een verlies doeltreffends terug: 4-1. Briegel binnen het 16-metergebied had geconstateerd, van zo'n vier miljoen gulden (twee lege stadions) wor- De televisiebeelden toonden in herhaling haarscherp den vergeten. Europa Cup II Het lijstje van favorieten hoefde na de tweede ronde van het Euro pese toernooi voor bekerwinnaars nauwelijks gewijzigd te worden. Dinamo Kiev, Benfica en Atletico Madrid kwamen een ronde verder. De enige verandering op de lijst moest noodgedwongen worden aangebracht. Sampdoria en Benfi ca moesten uitmaken voor wie Eu ropees voetbal dit seizoen ten ein de zou zijn. De Portugese beker houder reisde met een redelijk ge rust hart af naar Italië. De in Lissa bon opgebouwde voorsprong van 2-0 zou genoeg moeten zijn. Dat MONCHENGLADBACH (GPD) - Uwe Rahn tekende gis- bleek het ook. De Italianen, onder teravond in Mönchengladbach hoogstpersoonlijk het leiding van de Schot Souness, doodvonnis over het vaderlandse clubvoetbal. Nadat een kwamen met verder dan één tref- fer, van Lorenzo in de 6le minuut. Paar uur eerder PSV roemloos van het Europese bekerto- Dertien minuten had Dinamo neel was verdwenen, en Ajax, Feyenoord en FC Utrecht al Kiev nodig om Universitatea in de eerste ronde tegen de lamp waren gelopen, verdween R—ÊiaenokvnSe,enSa; Sparta laatste Nederlandse club uit het Europese be- nenko in de 13e minuut zorgden kervoetbal. De allerlaatste hoop is nu gevestigd op Oranje, voor een vroege beslissing.De der- dat het aanzien van het eens alom aanbeden maar inmid- de favoriet die door gaat, deed dat dels zwaar in verval geraakte Hollandse voetbal moet red- den van de sluimerende ondergang. Zo droef is het met het 1-0 over Bangor City door een tref- topvoetbal in ons land gesteld, fer van Jesus Landaburu. Het eer- Nu is Sparta echter wel de laatste stand bij rust (3-1) of de club die je in dat opzicht verwijten blunders die kunt maken. In werkelijkheid Een reconstructie leert, dat de ba sis voor de uitschakeling van PSV al in de eerste ronde werd gelegd. Een rode kaart, die Ruud Gullit in de ontmoeting met het nietige Ave- nir Beggen voorgeschoteld kreeg en de daaropvolgende schorsing, hadden de kansen op overleving streden van de huidige koploper in de ere- (foto AP) divisie al behoorlijk gereduceerd. "Het ontbreken van Gullit is fa taal gebleken", stelde technisch manager Hans Kraay zelfs. Kraay zal de afgelopen weken nog wei eens teruggedacht hebben aan de Zweed Glenn Hysen, die enkele maanden geleden mocht vertrek ken uit Eindhoven en juist om een centrumverdediger zat PSV tegen de Sowjets verlegen. De twee duels met Dnjepr hebben in ieder geval duidelijk gemaakt dat de inbreng van Gullit onontbeerlijk is. Zonder de donkere international behoort PSV op Europees niveau tot de grauwe middelmaat. Dat was 14 dagen geleden in Eindhoven al ge bleken. De 2-2 betekende dat PSV toen al bijna schaakmaat stond. Dnjepr had gisteren in het kille, winderige en kleurloze Metallurg- stadion de beslissende zet in huis. Hans Kraay wenste de zonde bokken na de eliminatie niet bij naam te noemen, maar later kwam er vooral kritiek in de richting van Huub Stevens. Hij vormde met de groots acterende Ernie i erg teer centrum van Brandts de defensie. Stevens kreeg ook in eerste in stantie de schuld van de winnende Russische treffer, die op naam kwam van Litovsjenko. "Wij trai nen er al vier maanden op om in moeilijke situaties de bal in één keer naar Rob McDonald te spe len", wees Kraay de beschuldigen de vinger in de richting van Ste- De PSV-verdediging, met de niet helemaal fitte Gerets in de basis, schutterde vooral in de eerste helft (Brandts: "We hadden vreselijk veel last met de felle tegenwind") tegen de ontketende Sowjets. Het technisch duo Kraay-Reker had die felheid van Dnjepr verwacht maar achteraf bleken de wapens die PSV hanteerde een discussie waard. Zo werd Hallvar Thoresen bijvoorbeeld opgeofferd aan spel- ste duel tegen de amateurs uit Wa les hadden de Spanjaarden met 2-0 winnend afgesloten. Dynamo Dresden zorgde voor de grootste uitslag 'in deze ronde. De Oostduitsers zegevierden in eigen huis met 7-2 over IFK Helsinki, dat het eerste duel met 1-0 won. Onzeker is nog wie de laatste kwartfinalist wordt. Rode Ster Bel grado, FC Lyngby of FC Aarau. De Joegoslavische vertegenwoordiger staat namelijk een onderzoek van de UEFA te wachten. In de eerste ronde speelde Rode Ster tegen FC Aarau met Zj^jic, van wie onzeker is of hij wel speelgerechtigd was. Mocht dat niet zo zijn, dan speelt Aarau alsnog in de tweede ronde twee wedstrijden tegen de Deense bekerwinnaar Lyngby FC. de eerste twee - doelpunten vooraf gingen, de mee- tweede club uit Rotterdam ook de dogenloze manier waarop Sparta emge van de vijf Nederlandse toen de tegenstander tegemoet tegenwoordigers die met de eerde- trad ging vaak alle perken te bui- re eliminatie van de Hamburger ten. Met name Lengkeek mocht de SV een aansprekend resultaat Zweedse rechtspreker daarom wel neerzette. Dat de jeugdige en door erg dankbaar zijn dat hij het einde de verkopen van De Wolf en Van van de wedstrijd haalde. De over- de Berg verzwakte formatie van treding die hij beging op de vaak TheoVonk nu strandde op Borus- ongrijpbare Rahn had tenminste sia Mönchengladbach (5-1) is ook - - - minder pijnlijk dan de manier waarop Sparta na de rust zijn aard verloochende. "Zo ken ik Sparta helemaal niet", sprak Ewald Lienen na af loop zijn verbazing uit over de dol drieste manier waarop de ploeg toen tekeer ging. Of de oorzaak daarvan nu lag in de forse achter- BILBAO (ANP) - België raakte in het UEFA-bekertoemooi twee van de drie clubs kwijt. Club Luik, dat thuis al met 1-0 van Athle tic de Bilbao had verforen, was in Spanje kansloos met 3-1. Het Belgische doelpunt werd door de Spanjaard Liceranzu in eigen doel geschoten. Club Brugge dat zich na de nederlaag met 1-0 in Moskou kansen tegen Spartak toedichtte voor de thuiswedstrijd, ondervond de counterkracht van de Sovjets. Brugge verloor met 3-1. Waregem bereikte de derde ronde wel. Na winst met 2-0 thuis werd in Pamplona met 2-1 verloren van Osasuna. Naast Borussia Mönchengladbach was het optreden van FC Nantes, Inter Milan en 1. FC Köln sterk. Nantes overklaste Parti- zan Belgrado op alle fronten: 4-0. Inter liep Linzer ASK onder de voet met drie treffers van Altobelli en Köln scoorde opnieuw vier keer tegen Bohemians Praag: 2-4. In de Keulse ploeg veroorzaakte Van de Korput een strafschop voor de Tsjechen en blunderde bij het tweede Praagse doelpunt. Drie clubs bereikten de derde ronde op basis van de regel van uit gescoorde doelpunten. Barcelona verloor van Porto met 3-1 maar won thuis met 2-0 en datzelfde deed AC Milan tegen bij Lok Leipzig. Torino verloor eveneens met 3-1, bij Hgjduk Split, maar "had thuis geen afstand genomen. Het Hongaarse Videoton, vorig seizoen verliezend finalist, werd met een doelpunt verschil uitge schakeld door Legia Warschau. Bekerhouder Dundee United verdedigde bij Vardar Skopje (1-1) koelbloedig de thuis verworven voorsprong van 2-0. De tweede Schotse club St Mirren meende na 3-3 uit bij het Zweedse Ham- marby IF met één been in de derde ronde te staan. Thuis nam St Mirren door McGarvey ook een voorsprong. Hammarby kende een schitterend slot van de wedstrijd. In de laatste drie minuten werd de achterstand omgebogen in een voorsprong met treffers van Ivarsson en Andersson en de derde ronde bereikt. met rood bestraft moeten worden waar Fredrikson nu volstond met geel. "Maar ook de slaande beweging van Van der Weel", erkende Vonk naderhand grif, "was een rode kaart waard". De trainer van Spar ta had er geen goed woord voor over, net zomin trouwens als voor het gestuntel in zijn verdediging, waardoor Sparta al snel in een uit zichtloze positie werd gemanoeu- vreerd. Slechts elf minuten mocht Millen Pmkall aan banden moes- de Kasteelclub de illusie koesteren ten leggen, met Van Gaal pal daar- i Hamburg te kunnen Op het middenveld had Olde de stunt herhalen. "We hadden met elkaar Kiekennk de taak de regie te afgesproken", verklaarde Vonk derhand, "dat we het eerste uui zaak zouden aankijken. Ik kon me namelijk niet voorstellen dat Bo russia voor eigen publiek op de nul zou gaan spelen. Daarom was het op de eerste plaats zaak om de moest hij Rahn aan banden de leggen. In die opdracht slaagde hij nooit, zodat Lengkeek gaandeweg meer in de middencirkel te vinden was dan rechts op het middenveld. De knock-out die de koele en „.-.o zelfverzekerde leider van de Bun- dediging gesloten te houden. Daar- J: If® Sparta al m het eerste i zouden we wel verder z Blunders kwartier toebracht had echter ook tot gevolg dat de concentratie ver slapte en de thuisclub gaandeweg niet meer de verbetenheid aan de Die plannen werden echter dag legde als daarvoor Maar zodra bruusk gedwarsboomd door kapi- Borussia Mg in balbezit was viel de tale blunders in de verdediging, via een >?reed front aan en Met Danny Blind voorop tastte de £gde Al simpel de zwakte by de verdediging voUedig mis op een Rotterdammers bloot, hoekschop van Krauss, waarop 'Dcf Ploe6 le6de Vonk zich simpel kon openen overhands npel bij de uitschake- Binnen twee minuten was het al 2- Jin® nee,r' "speelde duidelyk twee 0, toen Van Gaal zich aan de zijlijn —ïf °5 Voor ons was doping op Sparta. Anders is de meedogenloze manier waarop de ploeg na de rust met veel bravoure en bluf maar vooral met keiharde ingrepen de tegenstander tartte nauwelijks te verklaren. Met Van Gaal nu in een ver vooruit gescho ven positie zocht Sparta de helft van de tegenstander. Gewaar schuwd door Heynckes, die de ploeg in de rust op het hart had ge drukt niet tomeloos de aanval te zoeken, bleef Borussia Mg, met uit zondering van Frontzeck (geel na een charge op Van Gaal), opmerke lijk koel onder de Rotterdamse provocaties. Maar toen Sparta was uitgeraasd sloegen de Duitsers hardhandig toe. Eerst via Herbst (4-1), vervolgens via invaller Criens, die het standsverschil tus sen beide ploegen ook in de score alsnog tot uitdrukking brachten. "Toch is deze uitslag ietwat ge flatteerd", liet Jupp Heynckes na afloop niet na om de gentleman uit te hangen. "Voor Sparta", blikte Theo Vonk op zijn beurt terug, "was dit een leerzame avond". En dan vooral voor Van der Weel, die het bij zijn trainer grondig heeft verbruid, en die in de komende competitieduels op de bank plaats mag nemen om zijn al dan niet tij delijke opvolger Tebbens, die gis teravond halverwege zijn Europe se bekerdebuut mocht maken, aan het werk te zien. De centrumspits van Sparta was een van de spelers op wie Ewald Lienen doelde toen hij mismoedig opmerkte dat Spar ta fysiek over de schreef was ge gaan. Het verhinderde Borussia Mönchengladbach echter niet om het Nederlandse voetbal te bero ven van zijn laatste deelnemer op Europees niveau. En dat was even terecht als pijnlek. maker Litovsjenko waardoor de aanvallende mogelijkheden van de Brabanders te gering waren. "Toch moest het zo", oordeelde Jan Reker. "Als we Valke op Li tovsjenko hadden laten spelen misten we zelf een spelbepaler op het middenveld. Nu groeide Valke uit tot onze beste man". Anderzijds kende Hans Kraay wel zijn twijfels. Vooral toen Thoresen met nog een half uur te spelen zijn tegenstander liet gaan en zijn oude stek opzocht in de aanval. "Dat leverde een erg goede tweede helft van onze kant op", aldus de technisch manager. verzuimde De Brabanders, met de sterke Frans van Rooy voor Ton Lokhoff, schoven het ijzeren gordijn lang zaam opzij en creëerden ettelijke mogelijkheden. "Maar we lieten een paar geweldige kansen lig gen", constateerde Reker teleurge steld. Zo kon Hallvar Thoresen nauwelijks begrijpen hoe hij de beste mogelijkheid van de wed strijd - vrij voor doel - had laten liggen. "Ik denk dat ik iets te vroeg inkwam. Ik raakte de bal niet goed". Slijtage Tijdens de slijtageslag in de tweede periode trok de matig lei dende Zwitserse arbiter Gachter in totaal vijf gele kaarten voor onder anderen de PSV'ers Lokhoff, McDonald en Van de Kerkhof. "Fysiek zijn die Russen verschrik kelijk sterk", aldus Kraay. Hard heid schuwde Dpjepr al evenmin. Willy van de Kerkhof: „Er liepen een paar geweldige schoppers bij. Daarom heb ik in ded tweede helft ook wat uitgedeeld. Dat had eigen lijk al veel eerder moeten gebeu- Het leverde PSV uiteindelijk niets op. Behalve het besef dat Eu ropees succes geen korte-termijn- werk is. Het gemis van Gullit was in Krivoj Rog voelbaar. De Braban ders misten daardoor kwaliteit en er zaten dan ook nogal wat zwakke schakels in de ploeg. Kraay pikte er na afloop nog wel enkele positie ve zaken uit, zoals het goede spel van Valke, Heintze en Van Rooy ("hij is klaar voor het grote werk") maar juist de twijfelgevallen zoals Lokhoff, Van der Gijp en Stevens houden PSV uit de internationale "Als we twee keer op ons best hadden gespeeld, hadden we die Russen uitgeschakeld", conclu deerde Kraay, die het Russisch spel na rust omschreef als 'boeren- koolvoetbal'. PSV slaagde er niet in zich te goed te doen aan die war me prak. De eliminatie betekent in elk geval dat de schorsing van Gul lit volgend jaar nog een staartje krijgt als PSV zich opnieuw plaatst voor Europa-Cupvoetbal zal Gullit in de eerste ronde nog langs de kant moeten zitten. KRIVOJ ROG (GPD) - Zowel PSV als de Noorse waarnemer Johans son zal rapport uitbrengen aan de UEFA over de Russische tegen werking tijdens de Europa-Cup trip naar Krivoj Rog in de Oekrai- ne. Tijdens een tussenlanding in Kiev werd het Nederlandse gezel schap 3,5 uur vastgehouden in de vertrekhal op het vliegveld. PSV- bestuurders reageerden woedend op wat gezien werd als een staaltje van Russische bureaucratie. De reden van het oponthoud in Kiev was van financiële aard. Vol gens de Russische autoriteiten klopte de boekhouding van gezag voerder Chris Peek (van de PSV- charter) niet. De Russen struikel den over een bedrag van negen Amerikaanse dollar. Zij vonden daarin aanleiding voor een grondig onderzoek, terwijl de rest van het Nederlandse gezelschap alle doua ne-formaliteiten vlot doorliep. verslikte de bewegingen "van daarom maar goed voor Sparta dat Frontzeck en Olde Riekerink ver- SLe accuratesse by de verzwakte volgens was te bekennen om Rahn te hinderen de voorzet het hoofd te verlengen. geen velden of wegen D^ers (Bruns B.k. t„ braken vanwege Drehsen ont- >11 ic HP - :n schorsing) Mill met ontbrak om het fiasco al voor rust ..„„.v. ic .c.ici.Kc.. 'n oilers tot uitdrukking te bren- 'Vanaf dat moment"', was de lo- f^ Nu volstond Borussia Mg met gische reactie van Vonk, "was het derde treffer van Pmkall, die met Sparta gedaan". En tegelijk de voorzet van Krauss ongchin- klapten alle goede bedoelingen als (gjggjjj een kaartenhuis in elkaar. Be vreesd als Jupp Heynckes voor een onmverwachte tegei fer deed hij geen beroep op de mocht verlengen. Niet berekend .uulJ ..CVI.LIVC!1 Wtl^ was echter het onverwachte tegen- onmverwachte tegentref- d<£lp,unt van Düiberto, die acht ie. ny geen beroep op de aan* m"iuten voor de rust per toeval vallers Lienen en Criens, en had hij ac02rda nadat Van der Weel en 01- z(jn verdediging opdracht gegeven de R,?ke™k de v00r.zet van Bhnd permanent drie man achterin te royaal hadden 6emlst houden. De tegenmaatregel van "Drmina Vonk bestond uit twee mandek- kers (Wijnberg en Andriessen), die Die treffer werkte kennelijk als LEIDEN - Nagenoeg de gehele Nederlandse springtop heeft in geschreven voor het Audi-In- doorkampioenschap, dat ko mend weekeinde in de Leid se Groenoordhallen wordt gehou den. De Nederlandse kampioen Emiel Hendrix is van de partij, evenals de winterkampioen van vorig jaar Eric van der Vleuten. Zo ook kanshebbers als Jan Tops, Piet Raymakers (met zijn nieuwe troef Jogger). Rob Eh- rens (met Oscar Drum), Anton Ebben, Jan van Tuyl, Albert Voorn, Sven Harmsen, Dion van Groessen en de veelbelovende amazone Silvia van Staalduinen. Door de vele inschrijvingen is het programma voor zondag iets gewijzigd. Reeds om half negen 's ochtends wordt begonnen met de finale 1.30 m. Daarna volgen de eindkeuringen voor Arabi sche Volbloed Paarden. Om half twee begint de finale om de Hei- nekenprijs (1.40 m) en dan het Audi-Indoorkampioenschap over twee manches.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13