Ontrimiiiiig Brill weer uitgesteld 'Inspectie onderwijs achterhaald' Mostert benoemd tot korpschef van politie ALARM! VOOR ZO'N INTERTOYS PRIJS ZAL DE LEGO-POLITIE ER WEL SNEL BIJ ZIJN! Krakers mogen wellicht blijven tot koper is gevonden Sff* w WOENSDAG 6 NOVEMBER 1985 LEIDEN LEIDEN - Commissaris H. Mos tert (41) wordt met ingang van 1 mei volgend jaar korpschef van de Leidse gemeentepolitie. Mostert. die bij Koninklijk Besluit van 24 oktober in deze functie is be noemd, volgt H.W. van Voorden op, die in het vooijaar van 1986 met pensioen gaat. Mostert begon zijn loopbaan bij de politie in 1966, als adjunct-in specteur van de gemeentepolitie in Utrecht, bij de surveillancedienst. Tot 1973 was hij er werkzaam, later in de leiding van de stafafdeling van de surveillancedienst. In dat zelfde jaar werd hij, in de rang van inspecteur, benoemd tot korpschef van de gemeentepolitie in Woer den. Een jaar later volgde de bevor dering tot hoofdinspecteur. Mostert is vanaf 1 december 1979 plaatsvervangend korpschef in Leiden. Eind vorig jaar werd hij bevorderd tot commissaris. In het Leidse korps geeft hij leiding aan de dienst algemene zaken en is on der meer voorzitter van de project groep 'nieuwbouw politiebureau', die de bouw van het nieuwe bu reau aan de Langegracht begeleidt. Ook in de verschillende overkoe pelende politieorganisaties heeft Mostert bestuursfuncties bekleed. Hij was geruime tijd lid van de se lectiecommissie voor de Neder landse politieacademie en is er nu nog gecommitteerde bij de exa mens. De Leidse commissaris droeg eveneens bij aan de totstand koming van het rapport 'Herzie ning primaire politie opleiding'. Momenteel is Mostert actief als voorzitter van de politie advies commissie van de procureur-gene raal in Den Haag en als voorzitter van de beleidsadviesgroep van de regio Zuid-Holland-midden. Te vens is hij secretaris van het lande lijk bestuur van het secretariaat hogere ambtenaren van de algeme ne christelijk politiebond. Mostert begon, na de HBS, in 1963 met de studie aan het toemali- ge rijksinstituut tot opleiding van hogere politie-ambtenaren in Hil versum. In 1966 resulteerde dit in het behalen van het diploma voor 'inspecteur van de gemeentepolitie en officier bij de rijkspolitie. Henk Mostert werd geboren in Breda op 14 september 1944. Hij is gehuwd en heeft twee kinderen. Oude Latijnse nederzetting op expositie in Oudheden LEIDEN - Het Rijksmuseum voor Oudheden opent vrijdag 22 novem ber een tentoonstelling, die een nieuw licht werpt op de stad Satri- cum, één van de oudste nederzet tingen van Latijnse stammen in Italië. Nederlanders en Italianen hebben hier opgravingen gedaan. Een samenwerkingsverband tus sen beide landen maakt het moge lijk dat deze expositie in Leiden zal zijn te te zien. Het doel van deze tentoonstel ling is een presentatie van de ge schiedenis en de cultuur van Satri- cum. Nederlandse archeologen hebben sinds 1977 deze antieke stad, die ongeveer vijftig kilometer ten zuidwesten van Rome ligt ie dere zomer opgravingen gedaan. Dit in vervolg op een onderzoek dat tussen 1896 en 1898 werd uitge voerd, waarvan de meeste vond- VROUWENBOEKEN - Het Lite rair Café van de SSR Leiden orga niseert morgen in samenwerking met de vrouwenboekhandel Gaia een avond gewijd aan de vrouwen boekenweek. De schrijfster Vonne van der Meer leest voor en discus sieert met het publiek. Dit gebeurt in het onderkomen van de SSR, Hogewoerd 108 vanaf 20.00 uur. ADVERTENTIE Een fijne keuze uit de Legoland Miniland serie Nr. 6384 is deze Politie opsporingsdienst op straat- plaat. Goed voor veel bouw- en s plezier. jaar. Universiteitsbestuurder Cath bepleit minder invloed overheid LEIDEN - "Kan iemand mij aanto nen, dat door die inspecties proble men in het onderwijs zijn verbe terd?". Mr. K.J. Cath, de steller van deze vraag, is van mening dat het onderwijs-inspectie-systeem in Nederland een achterhaald insti tuut is. Voor de kwaliteitsbewa king en bevordering bij het univer sitaire onderwijs heeft hij hele an dere plannen: selectie, scheiding onderwijs en wetenschap, en con trole in de vorm van enquêtes en vergelijkend warenonderzoek. Mr. K.J. Cath, voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit, sprak deze gedachten vandaag in Eindhoven uit op een congres over 'Inspectie of interne evaluatie: waarborgen voor de kwaliteit van het hoger onderwijs'. De maatregelen die de overheid neemt, hebben volgens Cath een negatief effect op de kwaliteit van het onderwijs. De waardering in ei gen omgeving gaat teveel uit naar onderzoek dat het predikaat 'er kend voor voorwaardelijke finan ciering' heeft gekregen. "Daar wordt voor gewerkt. En het al of niet worden toegelaten tot de cate gorie 'hoofddocent' is ook al zo'n statussymbool aan het worden", waarschuwde hy. In zo'n ambiance is het volgens de voorzitter niet goed toeven. In zijn visie moet de overheidsbe moeienis en moeten de universitei ten veel meer zelf gaan onderne men. "Ik denk, dat het klimaat aan de universiteiten hiervoor rijp is". Scheiding Een stap in de goede richting zou zyn: "Als wy erkennen dat goed onderwijs geven evenzeer een vak is als goed onderzoek doen en dat beide activiteiten niet door dezelf de personen behoeven te worden bedreven". Door middel van selec ties kan worden uitgemaakt wie voor wat in aanmerking komt. Een ander punt dat hij de was het openstaan voor de reac ties van de studenten op het onder wijs. "Via nabeschouwingen en pe riodieke gesprekken kunnen wij er ons van vergewissen hoe de gepre senteerde stof en de presentatie zijn gevallen". Ook noemde Cath de mogelijkheid van een algemeen systeem van enquêtes en de invoe ring van een "toetsing van onder- wijs-prestaties. Een werkafspraak- formulier, dat op gezette tijden on derwerp is van bespreking en aan passing, kan daarby een hulpmid del zijn". In allemaal dezelfde kwaliteits- bevorderende regels gelooft hy niet. Elke instelling moet volgens hem de gelegenheid krygen een ei gen systeem te ontwikkelen om de kwaliteit van het onderwijs te con troleren. Verder moet het volgens Cath voor de 'student-klant' duide lijk worden aan welke instelling de beste onderwijsprestaties worden geleverd. "Een vergelijkend wa renonderzoek, dat wij bij het duur ste produkt van Nederland nog nauwelijks kennen" Een levensgrote terracotta kop van een god, gevonden in de vorige eeuw tijdens opgravingen naar de stad Satricum. (foto pr> sten tot op heden in de magazijnen van musea zijn bewaard. De expositie wil een zo volledig mogelijk overzicht bieden van de prehistorische periode van de stad tot in de Romeinse tijd. De nadruk ligt op de ijzertijd, de Etruskische tijd en vervolgens de periode waar in het weinig bekende bergvolk van de Volsken optreedt. Omstreeks 1000 jaar voor Chris tus zijn de Latijnse stammen het toen als Latium bekende gebied binnengedrongen. Van de neder zettingen die destijds werden ge sticht is Satricum één van de oud ste. Resten van hutten zijn nog te ruggevonden. Rond de zevende eeuw voor Christus kwam Satricum onder de invloed van de Etrusken te staan. In 488 voor Christus werd de stad door de Volsken bezet waarna ruim 140 jaar later de Romeinen haar verwoestten. De tentoonstel ling maakt deze vier perioden zichtbaar. De tentoonstelling is samenge steld onder meer door archeologi sche medewerkers van het Neder lands Instituut in Rome en het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden. Het Nederlands Studie centrum voor Latium is verant woordelijk voor de coördinatie. Op vrijdag 23 november om 17.00 uur wordt de tentoonstelling ge opend. Tot 23 februari 1986 zijn de vondsten te zien, van dinsdag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 17.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. DEN HAAG/LEIDEN - De ontruiming van het ge kraakte voormalige pand van uitgeverij Brill aan de Oude Rijn is in elk geval tot volgende week dinsdag van de baan. Die belofte deed advocaat mr. E.G. Sprey na mens de universiteit gister middag aan fungerend pre sident mr. Offers van de Haagse rechtbank. De komende dagen zal worden be zien of de universiteit bereid is in te gaan op het schikkingsvoorstel van mr. Offers de krakers zolang in het pand te laten, totdat er een ko per voor is gevonden. Het kort geding dat de krakers tegen de universiteit hadden aan gespannen om ontruiming te voor komen is daarom door de recht bankpresident tot volgende week dinsdag aangehouden. Mocht er tussen universiteit en krakers op dat moment geen overeenstem ming zijn, dan zal mr. Offers alsnog vonnis wijzen. Het kort geding dat de universi teit tegen Leidens burgemeester C.H. Goekoop had aangespannen, en waarin werd geëist dat die zou meewerken aan spoedige ontrui ming van het pand, werd staande de zitting door de universiteit inge trokken. Mr. Goekoop, die zijn ei gen verdediging voerde, had name lijk gesteld best bereid te zijn de politie bij een eventuele ontrui ming assistentie te laten verlenen. In het belang van de openbare orde wilde hy echter niet de datum van ontruiming van tevoren open baar maken. Dat zou volgens hem maar het risico met zich meebren gen dat sympathisanten samen met de krakers een verdedigings stelling konden innemen en zou gevaar voor relletjes groot zyn. Afspraak Maar ontruiming is helemaal van de baan als de universiteit instemt met het voorstel van mr. Offers om de krakers in het pand te laten zit ten totdat de universiteit er een ko per voor heeft gevonden. Volgens mr. Offers is een dergelijke af spraak met krakers best te maken en hij had naar zijn zeggen so wie so de indruk dat de partijen te wei nig met elkaar hadden gepraat. Mr. Ton Visser stelde namens de krakers dat zij nog immer serieuze gegadigden zijn om het pand aan te kopen. Volgens hem zijn de kra kers zelfs de enige serieuze gega digden voor aankoop van het pand. Zij willen er 24 mensen in laten wo nen en dan blijft er nog ruimte over voor culturele activiteiten en voor bedrijfsmatige exploitatie. Een door de krakers in de arm geno men taxateur heeft het pand in middels op 360.000 gulden gewaar deerd. Volgens de advocaat zyn er ook financieel voldoende mogelijkhe den voor de krakers om het ge bouw te kopen en op te knappen. Zo hebben zij zelf inmiddels 26.000 gulden beschikbaar en 20.000 gul den was door ouders en andere sympathisanten toegezegd. De re sultaten van een haalbaarheidson derzoek, dat moet uitwijzen of het pand voor de krakers exploitabel is, komen 10 december beschik baar. Onrechtmatig Uitvoering van het door de uni versiteit bij een eerder kort geding toegewezen ontruimingsbevel, werd door mr. Visser gisteren on rechtmatig genoemd, omdat er nu ook andere personen in het pand wonen dan ten tijde van het eerde re vonnis, 1 oktober. Het pand was bovendien door de toenmalige be woners op 18 oktober ontruimd en daarna opnieuw gekraakt door deels dezelfde en deels nieuwe be woners. Het betreft volgens Visser dus een nieuwe kraakactie. Of mr. Offers ooit op deze stelling ingaat hangt af van de vraag of hij aan een vonnis toekomt. En dat is alleen het geval als krakers en universi teit niet tot overeenstemming ko men over verblijf van de krakers in het pand totdat het is verkocht. De vice-president van de Haagse rechtbank liet er overigens geen twijfel over bestaan dat kraken in het algemeen onrechtmatig is en mogelijk alleen te billijken als ont ruiming niet spoedeisend is. Maar hij vond dat de Leidse universiteit ook wel wat meer begrip voor kra kers aan de dag kan tillen. "Kraken is ook geen lolletje", aldus mr. Of fers, daarmee te kennen gevend dat het zonneklaar is dat er een groot huisvestingsprobleem be staat voor een deel van de jeugd. Gelogen Overigens bracht mr. Visser ook de nog niet verleende bouwver gunning voor de muur die het pand van het ernaast gelegen mu seum moet scheiden in het geding. Zonder de muur is het pand onver koopbaar, maar de huidige bewo ners hebben bij de gemeente be zwaar aangetekend tegen het verle nen van de bouwvergunning. Hij beschuldigde het college van be stuur van de universiteit er zelfs van de universiteitsraad te hebben voorgelogen dat er al een bouwver gunning was. "Bouwen zonder vergunning is ingevolge de monumentenwet zelfs strafbaar", zo hield hy mr. Of fers voor en volgens de advocaat kan de vergunning ingevolge de monumentenwet lang op zich laten wachten. Visser vond "dat zelfs als het haalbaarheidsonderzoek nega tief voor de krakers uitpakt, het pand zo lang mogelijk bewoond moet blijven. "Leegstand is sociaal onaanvaard baar" Mr. E.G. Sprey noemde de ver gunningkwestie voor de bouw van de muur van ondergeschikte aard. Volgens hem valt de muur onder kleine bouwwerkzaamheden en daarvoor was groen licht gegeven alvorens de uiteindelijke en defini tieve vergunning zou worden afge geven. Hy stelde in het vooruit zicht dat de aannemer onmiddel lijk in het pand aan het werk zou gaan als het zou zyn ontruimd en dat een bewakingsdienst met "een gevaarlijke hond" de bewaking van het gebouw op zich zou ne- Voordat hy het kort geding tegen de burgemeester en de gemeente Leiden introk, had mr. Sprey bo vendien aangevoerd dat de be leidsvrijheid die Leidens eerste burger zich ten opzichte van het moment van ontruiming had voor behouden helemaal niet bestaat. "Al beroept Goekoop zich daarbij op de gemeentelijke kraaknotitie uit 1981". Sprey meende dat het al leen de deurwaarder toekomt het tijdstip te bepalen waarop een ge rechtelijk vonnis ten uitvoer wordt gebracht. Gegriefd "De instructie van de burge meester dat de deurwaarder zich voor onmiddellijke inzet beschik baar moet houden past dan ook niet", aldus Sprey. „Dat zet de zaak op z'n kop". Hij vond voorts de kwestie van de openbaarheid van het tijdstip van ontruiming hele maal buiten kijf staan. "Bij execu tie van een burgerrechterlijk von nis hoort geen openbaarheid". Burgemeester Goekoop zei zich gegriefd te voelen door het gebrek aan vertrouwen van het universi teitsbestuur en vooral omdat het naar zyn mening geen enkel begrip heeft kunnen opbrengen voor de moeilijke positie van de politie ambtenaren, die de ontrui- mingsklus weer zouden moeten opknappen. Het is hem bovendien een raadsel dat het universiteitsbe stuur het Brillgebouw. nadat het dat om te beginnen leeg en kraak- rijp heeft laten staan, vervolgens over de bouwvergunning essen tieel onjuiste informatie verschaft. "En er thans in slaagt door zijn op treden allerwege onrust te veroor zaken en het gementebestuur te genwerking verwijt en mij verwijt de rechtsorde te schenden. Voor het ongeduld moet kennelijk alles wijken", zo verzuchtte Goekoop. Hij bracht naar voren dat de voorgenomen ontruiming op 28 oktober op verzoek van de politie was uitgesteld om te voorkomen dat de openbare orde ernstig zou worden verstoord. "Gezien de stij gende onrust was het onverstandig om tot ontruiming over te gaan op een ruim van tevoren bekendge maakt tijdstip omdat die ook groe pen van buiten Leiden zou aan trekken met alle gevolgen daarvan voor de openbare orde". Goekoop vond voorts dat een deurwaarder nooit de gemeente Leiden en de burgemeester een op dracht kan geven politiebijstand te verlenen op een hem geschikt geacht tijdstip. "Het is aan de bur gemeester om te oordelen op wel ke wijze en wanneer optreden van de politie door de omstandigheden is geboden. Die verantwoordelijk heid kan niet worden doorgescho ven naar de deurwaarder. De bur gemeester is niet ondergeschikt aan de deurwaarder, ook niet op onderdelen", aldus Goekoop. Rotogravure Sinds vijf jaar komen ze geregeld bij elkaar: de gepensioneerden van de roemruchte drukkerij de Rotogravure, ooit een bolwerk van gespecialiseerde drukkunst. Maar in de jaren zestig verdween de Rotogravure na een fusie met een Haarlems bedrijf van het Leidse Galgewater. Een klap in het gezicht was dat voor de per soneelsleden, die er soms al van af hun veertiende jaar werkten. Vanaf die fusie was er een muur tussen het Haarlemse en het uit Leiden meeverhuisde personeel. Die muur is nooit echt geslecht. "Weet je wat het was, die Haar lemmers zijn een typisch volk. Wij waren één grote familie, hiel den van een geintje, van feesten. Maar in Haarlem waren ze daar te styf en te preuts voor", zeggen de inmiddels gepensioneerde Leidenaars. Vorige week vierden ze het eerste lustrum van hun gepen sioneerdenclub en reken maar dat er heel wat oude herinnerin gen zijn opgehaald. Om de feest vreugde te verhogen werden films vertoond van feesten uit de Leidse tijd: een uitstapje naar Brussel, een feestavond in Carré. De viswedstrijd en de voetbal match, zwemwedstrijden in het oude zwembad De Zijl. Ze genie ten nog na, de heren Sliggers, Vinkenstein, Schouten en Wendt. Een prachttijd was het hier in Leiden. De 'Roto' maakte een bloeiperiode door. Vanuit de hele wereld kwamen opdrachten binnen: uit Venezuela en Israël, uit Afrika en Groot-Brittannié. "Weet je wel die Harris, die post zegelmagnaat uit Engeland, die heeft het vak nog bij ons ge leerd". De Rotogravure maakte de collectie voor openbaar Kunstbezit, reprodukties van Van Gogh en Rembrandt werden er gedrukt. "Het was echte kwa liteit". Ook periodieken, zoals 'Het Riik der Vrouwen', wat later de Eva zou worden en nu de Viva is. Tja, de tijden waren mooi, maar ook preuts. "Om die Eva een beetje beter te verkopen brachten we er wat blotere mo dellen in. Maar soms ging dat te ver, vond de directie. Moesten die blote meiden geretoucheerd worden. Na de afdruk werd met een vochtig doekje de retouche weer van het décolleté verwij derd. Hadden die jongens wat te genieten". Rotogravure (2) Toch ging het, ondanks de aan wezige kennis en vakmanschap, mis met de Rotogravure. Het personeel had wel gemerkt dat het slechter ging: "Er werd niet geïnvesteerd hè. In andere be drijven werkten ze al lang met vorkheftrucks. Bij ons moest al les nog met mankracht worden vei sleept. Liep je met zes, zeven man rondom zo'n steekwagen om te zorgen dat de boel er niet afviel. De persen waren ook ver ouderd. Die draaiden bij ons maar 7 a 8000 toeren. Moderne persen konden wel 25.000 toeren halen". En de leiding gokte op het verkeerde paard: "Ze gingen veel meer over op periodieken. Dat ging na de oorlog enorm goed lopen. Weekbladen en der gelijke. Maar onze kracht lag in de kunstdruk". Op een kwade dag was het zo ver: aan een fusie viel niet meer te ontkomen. Het personeel moest het via de radio horen dat de Leidse Rotogravure voorgoed de poorten zou sluiten. In Haarlem viel het voor de Leidenaren vooral in het begin niet mee. Zo'n nieuw steriel be drijf. Wendt: "Ik voelde me knap ongelukkig. En bovendien kyk ik nog al snel tegen iemand op. Was er daar een knul die zich met fotograferen bezighield. Nou daar keek ik enorm tegenaan. Later heb ik hem als knechtje ge had". Uit Leiden kwamen de Het viertal gepensioneerden van de Rotogravure Schouten, Vinkenstein, Sliggers en Wendt. Rotogravure (3) Het gesprek belandt onmiddel lijk weer in die goeie ouwe tyd, toen er nog 'goud verdiend' werd aan het Galgewater. Er was zelfs een 'gouden' toegangsdeur. Die was weliswaar van brons, maar hij werd toch de gouden deur ge noemd. Een herinnering aan de goede tijden, toen nog niet op een paar dubbeltjes gekeken hoefde te worden. Uit die tijd stamt ook het ge veltje op de plek waar ooit het geboortehuis van Rembrandt zou hebben gestaan, aan de Wed- desteeg. De directie heeft dat de gemeente aangeboden. Het per soneel had ook gespaard: voor meubeltjes. Want het was de be doeling dat achter dat geveltje een kamertje zou worden inge richt dat aan de tijd van Rem brandt zou doen denken. Maar dat is niet doorgegaan. De meu beltjes zijn verhuisd naar mu seum de Lakenhal, het geveltje is samen met de Rotogravure ge sloopt. Dat gebeurde overigens pas na jaren, want het Rotogra vure-complex heeft jarenlang leeggestaan, als prooi van specu lanten en krakers. De heren zijn er nog wel eens gaan kijken "Treurig was het. zoals het erbij stond. Alles werd er maar uit ge sloopt. Koperen leidingen, een camera. Het was één ontreddei - de boel". We wandelen maar eens rich ting Galgewater. Op de plaats van de Roto staan nu huizen, de kelder is een parkeergarage ge worden. "Hier was de gouden in gang', zegt Vinkenstein wyzend op een hek dat de garage afsluit. Mijmerend turen zy naar de plek waar ooit de persen draaiden, de Valkensteeg waar de produkten werden ingeladen. "Vroeger als je tegen iemand vertelde dat je bij de Rotogravure werkte, was je meteen in aanzien. Je kon meisjes bij de vleet krygen, al leen maar omdat je daar werkte" En een ander: "Je kon er ook maar niet zo eenvoudig komen werken. Je had echt een kruiwa gen nodig. Want ze betaalden goed. Soms verdiende iemand met overwerken in één dag meer dan een ander in een hele week. Kregen sommige bouwvakkers per week 40 gulden betaald, wij verdienden 49 gulden per week. Dat was heel wat". Er werkten hele families daar. Broers, vader en zonen. Schou ten: "Myn zoon werkt er nu ook nog. Hy is er al vijfentwintig jaar in dienst". Trots laat hij een visi tekaartje zien. Zyn zoon heeft het ver geschopt Komen we toch weer by de club van gepensioneerden. Vier keer per jaar komen ze by elkaar. Zestig leden telt de Leidse club nu. Eens per jaar is er een uitr stapje. Afgelopen zomer werden de Friese meren bezocht. En ge zellig dat het was. "Zal ik je nog een anekdote vertellen?" vraagt Sliggers hoopvol. Dat mag "Weetje wie indertyd nog bij de Roto heeft gewerkt? Marten Toonder. Maar hy werd ontsla gen, omdat ze vonden dat hy geen tekentalent had. Typische man, hoor die Toonder. Een ket tingroker. Hy woonde op kamers op het Noordeinde. Vroeg hy me eens of ik als ik toch boodschap pen ging doen. een pakje sigaret ten voor hem wilde meenemen. Kom ik terug met die sigaretten, scheurt hij het pakje open en gooit ze allemaal voor zich op ta fel. Kon hij ze achter elkaar opro ken. Maar hij heeft het ver ge schopt die jongen".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3