Koffieprijzen tot 35 cent omlaag Kan ik lenen en ook doorlopend over geld beschikken? Nederland trekt voor Eureka 25 miljoen uit Van Commence weg bij CNV FNV dreigt met acties bij de Zoetermeerlijn Douwe Egberts begint prijzenslag CNV wil geen centrale looneisen gaan stellen Reorganisatie Cobereo gaat 300 banen kosten Ontslag voor honderd man na faillissement Voskamp DINSDAG 5 NOVEMBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 Dollar kost bij banken minder dan drie gulden AMSTERDAM (ANP) - De koers van de dollar die de banken bere kenen aan particulieren is voor het teerst sinds 2 april 1984 gedaald tot onder de drie gulden. Voor van daag hebben de banken een ad- vieskoers opgegeven van 2#8 gul den. De hoogste koers van dit jaar werd in februari bereikt met 3.99 gulden. De advies-aankoopkoers van de banken bedraagt 2,86 gul den. Vorige week vrijdag waren de advieskoersen twee cent hoger. De daling van de dollarkoers te kende zich na een paar dagen van gestage saling vorige week in New York duidelijker af. Daar kwam de koers rond de 2,93 te liggen na een middenkoers in Amsterdam van 2,94 gulden vrijdagmiddag. Giste ren bedroeg de officiële midden koers 2,92 gulden. De daling is een gevolg van de onzekerheid onder de handelaren over de uitkomst van het beraad dat het bestuur van het stelsel van Amerikaanse banken vandaag zou houden. Het is niet uitgesloten dat de "Fed" besluit om het disconto, dat op het ogenblik 7,5 procent be draagt, verlaagt, hetgeen de dollar nog verder in koers zal doen dalen. Een discontoverlaging kan de tra ge groei van de Amerikaanse eco nomie versnellen. Aan de andere kant wordt gezegddat het disconto niet zal wordne verlaagd om te voorkomen dat de hoeveelheid geld in omloop te sterk toeneemt, hetgeen de inflatie aanwakkert. Kort Zakelijk Vakantie De Verenigde Staten komen op de tweede plaats van het lijstje met landen waar de Nederlanders graag naar toe zouden willen rei zen. Vijftien procent van de Hol landers heeft Amerika bovenaan gezet. Het Verre Oosten als gebied staat met 27 procent bovenaan. Ge vraagd naar de negatieve aspecten van de VS noemen de Nederlan ders alleen kwesties die met de Amerikaanse politiek te maken hebben. Amsterdam De veronderstelling dat Amster dam vergeleken met andere we reldsteden erg duur is, is niet juist. Uit een onderzoek van Union Bank of Switzerland is gebleken dat Am sterdam juist vrij goedkoop is. Dat heeft het Nederlands Congres Bu reau gisteren bekend gemaakt. Het Nederlands Congres Bureau spant zich er voor in Nederland te affi cheren als land waar het goed con gresseren is. Het bureau conclu deert op basis van het Zwitsers on derzoek dat Amsterdam voor bui tenlandse congresdeelnemers een goedkope stad mag worden ge noemd. Ontslagen Het hoofd van de Britse pers combinatie Mirror Group Newspa pers MGN, Robert Maxwell, heeft gisteren de herstructurering aan gekondigd van het bedrijf, waar dagelijks tien miljoen krantenex emplaren van de persen rollen. Hierdoor komen 2000 arbeidsplaat sen op de tocht te staan. De ver schillende publicaties waarvan hij de eigenaar is, met name het La- bour-georiënteerde dagblad Daily Mirror (oplage van ruim drie mil joen exemplaren), worden vanaf 1 december gedrukt bij een andere maatschappij, British Newspaper Printing Corporation (BNPC). De BNPC zal slechts 4000 van de 6000 werknemers in dienst nemen. Zo'n Doorlopend Krediet bij de NMB is heel makkelijk. Je hebt altijd geld achter de hand. Wat het kost? Kijk maar. Bij een opge nomen Doorlopend Krediet van f12.000,- betaalt u per maand f240.- terug. Leent u f20.000,-, dan kost dat f400,- per maand. In deze bedragen is de effectieve rente van 0,9% per maand in begrepen. Andere bedragen lenen kan natuurlijk ook. En misschien is een Persoonlijke Lening in uw geval wel verstandiger. Welke vorm u ook kiest, het overlijdensrisico is in elk geval gratis mee verzekerd Kom snel eens met ons MUD PAMIf praten De NMB denkt metu mee. prijzen van alle merken in ons land met 20 tot 25 cent verlaagd als ge volg van lagere inkoopprijzen door de daling van de dollarkoers. Kon- sumenten Kontakt was toen niet onder de indruk en achtte de prijs daling volstrekt onvoldoende. Men achtte ruimte in de markt aanwe zig voor zeker twee kwartjes prijs verlaging. Op 13 augustus werden de prij zen al met 13 cent verlaagd. Voor DE is het derhalve de derde keer binnen drie maanden dat de koffie goedkoper wordt aangeboden. Sinds medio augustus is de prijs voor DE's hoofdmerk Aroma rood circa 70 cent per halfpondspak goedkoper geworden. Het Konsumenten Kontakt (KK) in Den Haag, dat zich de afgelopen zomer meerdere keren sterk heeft gemaakt voor forsere verlagingen van de koffieprijs voor de consu ment, verklaarde gistermiddag "zeer gelukkig" met deze prijsont wikkeling te zyn. "Een uitstekende zaak die nu eindelijk is doorge voerd", aldus een woordvoerder. Na de prijsdalingen in augustus verklaarde KK dat de koffiemarkt al begin dit jaar was ingeklapt en dat er rustig nog eens 20 tot 25 cent van de prijs af mocht. "De laatste week zijn de koffienoteringen op de wereldmarkt weer fors opgelo pen, maar gezien de lange tijd die de consument heeft moeten wach ten op het doorvoeren van deze verdere verlaging dient de prijs nu een tijdje laag te blijven", aldus de woordvoerder. Eis van 117 arbeidsplaatsen extra ROTTERDAM (ANP) - Om de agressie en het vandalisme op de Zoetermeerlijn terug te dringen is het nodig dat de Nederlandse Spoorwegen 117 mensen extra in dienst neemt om de elf stations te bemannen en conducteurs op de Sprinter-treinen in te zetten. Het NS-personeel dat op de Zoeter meerlijn dienst doet, is agressie en vandalisme dermate beu dat bij het uitblijven van maatregelen acties van start gaan. Schelden Dit stelt de Vervoersbond FNV in het gisteren gepubliceerde rap port „Schelden, slopen en beklad den", dat is gebaseerd op een en quête onder het bij de Zoetermeer lijn betrokken personeel. Het rap port bevestigt eerdere pleidooien van onder meer de Vervoersbond FNV om de conducteur weer op de trein te zetten. De Sprinters wor den nu alleen door de machinisten bemand en af en toe door controle ploegen. Het ontbreken van con ducteurs en van personeel op de elf stations van de Zoetermeerlijn is volgens de bond de belangrijkste oorzaak van de vele vernielingen in stations en treinen en het bedrei gen en molesteren van reizigers en NS-personeel. De bond heeft becij ferd dat NS 117 extra arbeidsplaat sen moet scheppen om de Zoeter meerlijn op hetzelfde niveau als andere lijnen te brengen. Staking De ondervraagde NS'ers zijn tot allerlei vormen van staking bereid als NS voet bij stuk houdt. De ac ties kunnen uiteenlopen van het niet rijden zonder stornofoon of spreekverbinding en in het week einde na 21.00 uur niet meer rijden tot het niet meenemen van disco gangers. De vervoersbond houdt donderdag drie bijeenkomsten met personeel van de Zoetermeer lijn om na tq gaan of er acties moe ten komen. UTRECHT/AMSTERDAM (ANP) - Douwe Egberts zal morgen de consumentenprijzen van al haar merken koffie verlagen met 20 tot 30 cent per pak van een half pond, afhanke lijk van de soort. Dit heeft Douwe Egberts gisteren bekendgemaakt. Ahold reageerde gistermiddag direct op de actie van Douwe Egberts. Aan alle winkel chefs is een telex verzonden met de opdracht de prijs van een half pond Rabat-koffie al vandaag met 35 cent te verlagen. Morgen worden de overige merken tussen 15 en 22 cent goedkoper. Van Nelle volgt donderdag met een prijsverlaging van 20 tot 35 cent. Een woordvoerder van Ahold zei desgevraagd dat het concern hele maal niet blij is met deze ontwik keling. "Dit kost goud. Het gaat ook helemaal tegen de markt in, die juist vast is. Nee, het is een heel vervelende zaak die ons op jaarba sis miljoenen gaat kosten". Ook een woordvoerder van de Nederlandse Vereniging van Kof- fiebranders en Theepakkers rea geerde verbaasd op de maatregel van DE en ontkende, dat hier spra ke zou kunnen zijn van vooruitlo pen op een algemene prijsverla ging. "Integendeel, een klein stukje prijsdaling zou misschien nog ge rechtvaardigd zijn, maar het is de vraag of de prijzen niet spoedig omhoog moeten, gezien de stijgen de prijzen op de wereldmarkt in verband met grote droogte in Bra zilië", aldus de woordvoerder. Op 16 oktober werden de koffie- UTRECHT (ANP) - In tegenstel ling tot de FNV gaat de christelijke vakcentrale CNV volgend jaar geen centrale looneis stellen van anderhalf procent. De vraag of er een looneis moet komen en hoe hoog die uitvalt laat de vakcentrale over aan de bonden in de bedrijfs takken zelf. Evenals de FNV blijft ook het CNV streven naar een werkweek van gemiddeld 36 uur in 1986. Uit eindelijk moet in 1990 de 32-urige werkweek in het verschiet komen. De vakcentrale vindt dat via het stellen van een centrale looneis de onderhandelingen en de besluit vorming van de bonden in de be drijfstakken in de wielen zouden kunnen worden gereden, aldus CNV-voorzitter H. van der Meulen gisteren in Utrecht bij de presenta tie van de nota arbeidsvoorwaar- denbeleid 1986 van de vakcentrale. Al laat het CNV het stellen van looneisen aan de bonden over, het brengen van koopkrachtoffers vindt de vakcentrale niet langer noodzakelijk nu de economische situatie in ons land aanzienlijk is verbeterd. CNV-loondeskundige G. Terpstra gaat er vanuit dat de premieverlichting die de werkne mers volgend jaar krijgen voldoen de is om de koopkracht op peil te houden. Als bonden in goed renderende bedrijfstakken (zoals de industrie bonden in hun sector) de koop kracht extra willen opkrikken is dat hun zaak, vindt het CNV. Ook de vorm van arbeidstijdverkorting (atv) laat het CNV aan de bonden over: een 36-urige werkweek mag, maar verdere verlaging van de vut en deeltijdarbeid bij voorbeeld ho ren ook tot de mogelijkheden. Daarnaast denkt het CNV aan elke vijf of zes jaar een jaartje educatief verlof ("Sabbatsjaar"). Dat zou bij voorbeeld in het onderwijs goed kunnen. Terpstra: "Een werkweek van 36 uur is voor ons niet zaligmakend. Het gaat erom dat per bedrijf of be drijfstak wordt bekeken welke vorm van atv het meeste banen op levert. Atv is een middel, geen doel". Het CNV hamert er in zijn nota ook op dat een drastische ver betering van het (her)scholingsap- paraat noodzakelijk is. Omdat het CNV het cao-overleg als een decentrale zaak ziet die zo veel mogelijk aan de bonden zelf moet worden overgelaten, ziet de vakcentrale in tegenstelling tot de FNV niet zo veel in het "opfrissen" van het oude Centraal Akkoord van eind '82 tussen werkgevers en vakbeweging. "Waarom veel ener gie steken in een zaak die niet noodzakelijk is? De echte zaken worden in de bedrijfstakken ge daan, niet op centraal niveau", re deneerde Van der Meulen. in wegvervoer UTRECHT (ANP) - Volgens de Vervoersbond FNV dreigen er ac ties bij de 60.000 chauffeurs in het wegvervoer als de werkgevers aan hun cao-voorstellen vasthouden. Volgens woordvoerder L. Grein van de Vervoersbond is op dezer dagen gehouden ledenvergaderin gen gebleken dat de stemming on der de vakbondsachterban zeer grimmig is. "Er is sprake van een grote actiebereidheid omdat de mensen zien aankomen dat hun ar beidsvoorwaarden verder worden uitgekleed?", aldus Grein. Gisteren al zyn er by enkele be drijven in het oosten van het land spontane werkonderbekingen ge weest en Grein verwacht deze week nog meer spontane acties. De Vervoersbond FNV heeft begrip voor de acties maar de bond kan er formeel niet achter gaan staan om dat het overleg met de werkgevers nog gaande is. De werkgevers willen onder meer een of twee wachtdagen voor het ziekengeld niet meer uitbeta len en ze willen het mes zetten in zaterdagtoeslagen en overwerktoe- slagen. "Als ze daarbij blijven, ris keren ze een enorme arbeidson rust", waarschuwde Grein. ADVERTENTIE Acties dreigen van chauffeurs land zal in Hannover wel met enke le voorbeelden van projecten ko men die onder meer de namen Transpolis en Carin dragen. Die zijn tevoorschijn gekomen uit een onderzoek van Economi sche Zaken onder 350 bedrijven en onderzoek-instellingen naar de be langstelling voor Eureka. Transpo lis is een samenwerkingsproject in zake de ontwikkeling van een geïn tegreerd distributienetwerk. Phi lips, de PTT en het bouwbedrijf Wilma zijn de trekkers van dit plan. Carin is een verkeers-infor- matiesysteem op Europese schaal, waarin Philips de Nederlandse hoofdrol speelt. Bij Eureka, een Europees alter natief voor het Amerikaanse SDI ('Star Wars'), gaat het om twee soorten projecten. Bij de industrië le projecten (bij voorbeeld de ont wikkeling van een nieuwe genera tie chips) zal de rol van de overheid bescheiden zijn. Een veel grotere rol wordt in Den Haag voorzien in de zogenoemde systeem-aanpak. Kritische boerinnen willen ook meebeslissen GODLINZE (GPD) - Boerin nen moeten meer meepraten over het landbouwbeleid. Kwesties als superheffing, landbouwprijzen en milieupro blemen gaan ook hen aan. Bo vendien moet de positie van de boerin - nu nog vaak een onbe taalde kracht op de boerderij - worden verbeterd. Verder zou het niet slecht zijn als boer en boerin eens over het rolpatroon gingen praten, want geregeld is de boerin 's avonds nog in het huishouden bezig als haar man al lang klaar is. En dat terwijl ze hem overdag bij het boeren werk heeft geholpen. Zo luiden een paar actiepunten van de werkgroep Landelijke Boerin- nenbelangen (LBB). Niet alleen zou er binnen de boezem van de boerinnenorga- nisaties meer spijkers met kop pen moeten worden geslagen, vindt de LBB. ook zouden de boerinnen voortaan naar de vergaderingen van de standsor ganisaties van hun mannen moeten 'gaan. Thuis mag er ook wel wat veranderen, vindt de LBB. On derzoek heeft uitgewezen dat de boerin gemiddeld 22 uur per week achter werkt (lees: haar man meehelpt). Datzelfde on derzoek heeft duidelijk ge maakt dat de boer slechts één uur in de week vóór werkt (zijn vrouw meehelpt). "Het is bij veel boerenechtparen nog heel normaal dat de boer 's avonds achter de krant kruipt of naar de tv gaat kijken, terwijl zijn vrouw nog in het huishouden bezig is", zegt Martie Wierse- ma. Bouwbond moet nieuwe voorzitter zoeken DEN HAAG (GPD/ANP) - De voorzitter van de Hout- en Bouw bond CNV, de 53-jarige Dilo van Commenee, verlaat de vakbewe ging. Met ingang van 1 januari stapt hij over naar het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. Hij wordt daar stafmedewerker vastgoedbe- heer. heer winkels van het bedrijfspensioen fonds. Hij heeft dat vandaag aan zijn bondsraad laten weten. Van Com menee, die veertien jaar voorzitter van de bond is geweest, spreekt te gen dat zijn vertrek verband zou houden met de ruzie die hij in het verbondsbestuur van het Christe lijk Nationaal Vakverbond heeft gehad met de ambtenarenbond van het CNV, de CFO. Hy maakte van zyn hart geen moordkuil toen hij zich falikant tegen de (loon)ei- sen van de ambtenaren uitsprak. „Ik heb met plezier gewerkt maar ik vind het na een kwart eeuw vakbondsbestuurder en veertien jaar voorzitterschap wel welletjes. Het is een zeer veeleisen de zware functie die je volledig op eist. Tijd voor een privé-leven is er nauwelijks. Bovendien vind ik dat je niet te lang op dezelfde stoel moet blijven zitten, want dan dreigt het gevaar dat je vast roest, datje uitgekeken raakt. Bovendien kan ik nu nog overstappen naar een heel andere baan", aldus Van Commenée. Een opvolger voor Van Comme nee is er nog niet. In eerste instan tie wordt er gedacht aan iemand van binnen de bond, maar de be noemingsprocedure moet nog op gang komen. Als er op 1 januari '86 nog geen opvolger is wordt tweede voorzitter P. Onderdijk zolang waarnemend voorzitter. GELDROP - Door als eerste te betalen met de nieuwe betaalautomaat, zette minister Smit-Kroes (verkeer) gisteren officieel de proef met elektro nische betalen in tankstations in gang, die het komende jaar in de regio Tilburg/Eindhoven wordt gehouden. (foto anp» DEN HAAG (GPD/ANP) - Minis ter Van Aardenne (economische zaken) stelt 25 miljoen gulden be schikbaar voor studies naar haal baarheid van Eureka-projecten. Dat is gisteren bekend gemaakt. Vandaag begint irt het Westduitse Hannover een conferentie van 36 ministers uit 18 Europese landen over dit Franse plan voor samen werking op technologiegebied. De Nederlandse bijdrage is ge ring in verhouding tot bij voor beeld die van Parijs, dat ongeveer 350 miljoen gulden zou bijdragen. De Fransen leggen in Hannover al uitgewerkte projecten op tafel, ter wijl Nederlands nog niet zover is. Eerst moet nog worden onderzocht wat in Europees verband met wie gedaan kan worden, op welke ma nier dat kan en binnen welk tijds bestek. De complete lijst met voorstellen voor projecten en deelnemers zal gereed moeten zijn op een volgen de conferentie, die in mei 1986 in Londen wordt verwacht. Neder- ZUTPHEN (ANP) - De directie van de zuivelcoöperatie Cobereo wil twee van de drie melkfabrieken van het concern opheffen en de produktie concentreren in Nijkerk. De fabriek in Eefde zou in 1986 moeten worden gesloten en die in 's-GRAVENZANDE (ANP) - Het agro-industriële bedrijf Voskamp Holding BV in 's-Gravenzande is gisteren failliet verklaard. Drie an dere besloten vennootschappen die onder de holding vielen zijn eveneens failliet verklaard, terwijl van een vierde later deze week het faillissement volgt. Ruim 100 personeelsleden heb ben gisteren hun ontslag gekregen. Ongeveer 40 anderen wacht ont slag, maar zij zullen eerst enkele nog lopende projecten afmaken. Mr. N.W.A. Brink, één van de twee bewindvoerders die twee we ken geleden werd aangesteld toen het bedrijf uitstel van betaling kreeg, heeft dit desgevraagd mee gedeeld. Voskamp kreeg uitstel van beta ling toen het in financiële moeilijk heden kwam omdat de Nederland se Credietverzekeringsmaatschap- pij (NCM) een order van 84 miljoen gulden voor levering van een com plete kippenfarm plus slachtlijn aan Egypte niet wilde verzekeren. Voskamp begon ruim 30 jaar ge leden in de kassenbouw. In de loop der jaren legde het bedrijf zich te vens toe op complete agro-indus triële projecten zoals kippenfarms en champignonkwekerijen. Het heeft naast projecten in Nederland onder andere in de Oostbloklan den en het Midden Oosten dergelij ke zogenoemde turn-key-projecten gerealiseerd. Volgens Brink zijn er thans se rieuze onderhandelingen met en kele andere bedrijven om vier nog niet failliet verklaarde bv's waar voor uitstel van betaling is ver lengd, te verkopen inclusief lopen de projecten. Arnhem in 1990. Hierdoor j ongeveer 300 van de ruim 800 ba nen in de melksector van Cobereo komen te vervallen. Dit heeft be stuurder J. Bouwers van de Indus trie- en Voedingsbond CNV desge vraagd meegedeeld. De bonden hebben gisteren van de directie van Cobereo een her structureringsplan voorgelegd ge kregen. De CNV-bond is het niet met de voorgenomen sluitingen eens. Volgens bestuurder Bouwers zou een goed alternatief voor slui ting van de twee melkfabrieken zijn wanneer in elke van de drie fa brieken een meer gespecialiseerd pakket melkproduktc-n zou wor den gemaakt. De melkfabrieken van Cobereo zijn volgens de bond niet verliesgevend: de reorganisa tie is gericht op verbetering van de winsten. Dit omdat de melkprijs die de coöperatie aan de aangeslo ten boeren uitbetaalt de laatste ja ren wat aan de magere kant is ge weest, vergeleken bij andere melk fabrieken, aldus de vakbondsbe stuurder. Cobereo telt in totaal ongeveer 3.000 werknemers, van wie er nu ruim 800 in de drie melkfabrieken in Nijkerk, Arnhem en Eefde werken. Na de samenvoeging zou den er nog ruim 500 arbeidsplaat sen overblijven in de vestiging Nij kerk, die nu bijna 300 werknemers telt. Dat zijn grotere projecten, ge richt op markten waar de overheid actief is wat betreft regelgeving, in vesteringen of o verheidsaankopen. Transpolis en Carin vallen hieron der. Voor het slagen van dit soort projecten is het van belang dat er één samenhangende Europese markt ontstaat, zonder belemme ringen op het gebied van standaar disatie, grensfaciliteiten, op fiscaal gebied en ten aanzien van kartel- wetgeving. Behalve naar transport, logistiek en informatietechnologie, gaat de belangstelling van Nederlandse bedrijven voornamelijk uit naar projecten op het gebied van de bio technologie dat van de medische technologie. Een Nederlandse groep van bedrijven (waaronder Duphar, Honeywell en Philips) heeft een eerste uitwerking van projecten gericht op de thema's „operatiekamer 2000". In totaal zijn er honderd grotere en kleinere Nederlandse bedrijven die iets wil len doen in Eureka.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9