Lubbers bereid tot gesprek met Moskou >prek met Moskou poggenpohl Gemeenten: onderzoek brandweertoeslag 'Initiatief moet van Sowjets uitgaan' FNV: geen actie van bond tegen plaatsing 6339881 5SE5SSS Luchtmacht Leeuwarden maakt grote plannen De Poaaenpohl onder de keukens JPFkeukensl Boete voor Alphense kolonel na oplichting Nieuwe wet op vreemdelingen iets soepeler Persoonlijk ingrijpen Koning bij belasting taboe voor Rang DINSDAG 5 NOVEMBER 1985 BINNENLAND PAGINA 5 AMSTERDAM/WOENSDRECHT (GPD/ANP) - De FNV zal niet op roepen of overgaan tot vak bondsacties om de plaatsing van 48 kruisraketten in Nederland te ver hinderen. De FNV hoopt wel dat de uitvoering van het plaatsingsbe- sluit kan worden voorkomen door internationale onderhandelingen of een weigering van het parlement de overeenkomst met de VS goed "TM [WT te keuren. Volgens de vakcentrale I m B heeft het kabinet met het plaat- JL De federatieraad van de FNV heeft dat standpunt gistermiddag DEN HAAG/BRUSSEL (GPD/ANP/AP/Rtr) - Premier Lubbers en minister Van den ingenomen c^koos daarmec Broek (buitenlandse zaken) zijn bereid naar Moskou te gaan om over de plaatsing van ^ndFl. kruisraketten in Nederland te praten. Maar het inititief daartoe moet van de Russen uit hoorzaamh^d^ais^a'cttemicrdei'te- gaan. Moskou moet een uitnodiging met datum en inhoud van het gesprek sturen. Het gen plaatsing. De activiteiten van kabinet zal geen voorwaarden voor een gesprek accepteren die Nederland weer in een <je FNV zullen zich in de toekomst uitzonderingspositie binnen de NAVO brengen. Minister Van den Broek heeft dit gister- middag in een persoonlijk gesprek meegedeeld aan Sowjet-ambassadeur Blatov. de werknemers vervangend werk moeten aanbieden. In bedrijven die voor bouwopdrachten in Woensdrecht in aanmerking willen komen, zal de FNV discussies or ganiseren over de vraag of er me dewerking verleend moet worden. de Bouw- en Hout- Boycot bond FNV tegen burgerlijke onge- Het is de vraag of de Sowjets, nu het kabinet een plaatsingsbesluit heeft genomen, nog behoefte heb ben aan een gesprek. De Russische uitnodiging van vorige week be vatte het 'verzoek' de beslissing over de kruisraketten uit te stellen. Volgens het Russische persbureau Novosti heeft het 1-novemberbe- sluit een 'zware hypotheek' gelegd op de Nederlands-Russische be trekkingen. Van den Broek heeft Blatov uit gelegd dat er rond de kruisraketten na het besluit van 1 november een nieuwe situatie is ontstaan. Ge sprekken tussen Nederland en de Sowjet-Unie over dit thema zullen voortaan van Nederlandse kant van meet af aan met de NAVO- Senator niet betrokken bij fraude Utrecht UTRECHT (ANP) - In het kader van een oriënterend onderzoek is gebleken dat het CDA-Eerste-Ka- merlid E.L.M. Uijterwaal-Cox niets te maken heeft gehad met de frau de bij de Utrechtse woningbouw vereniging Prinses Juliana, zo heeft de Utrechtse officier van jus titie, mr. R. Behling, gisteren be kendgemaakt. Senator Uijterwaal-Cox was van 1976 tot april dit jaar lid van de raad van commissarissen van 'Prinses Juliana'. Een oriënterend onderzoek naar de eventuele be trokkenheid van staatssecretaris van economische zaken Van Zei^ die vóór hij toetrad tot het kabinet- Lubbers zes jaar commissaris is ge weest van de vereniging, is nog niet afgerond en mr. Behling kon daarover nog niets zeggen. beperken tot het lidmaatschap het Komitee Kruisraketten Nee en het steunen van werknemers die wegens gewetensbezwaren weige ren mee te werken aan de bouw de lanceerplatforms in Woens- Van den Broek: gesprek zonder voorwaarden. bondgenoten worden besproken. Een woordvoerder van de Sowjet- ambassade onthield zich gisteren van elk commentaar op de moge lijkheid van een in feite nieuwe Russische uitnodiging aan Neder land. Blatov had zaterdag ver klaard dat Lubbers ten onrechte de zinsnede over uitstel van het be sluit in de Russische uitnodiging als een voorwaarde vooraf heeft beschouwd en daarom niet direct naar Moskou wenste af te reizen. CDA-woordvoerder De Boer zei gisteren desgevraagd dat een be zoek aan Moskou 'best zinvol' kan zijn, maar dat het tot geen enkel uitstel in de besluitvorming mag leiden. Ook moet de Sowjet-Unie geen kans krijgen een wig te drij ven tussen Nederland en de andere N AVO-bondgenoten. De WD noemt dit laatste een voorwaarde en meent dat het be zoek alleen door kan gaan als spra ke is van een 'zinvolle poging' tot wederzijdse en evenwichtig con troleerbare wapenbeperking plaatsvindt 'binnen het kader van de NAVO-politiek'. Minister Kort hals Altes (justitie, WD) zei dit gisteren tijdens een spreekbeurt Helmond. Secretaris-generaal v; ten. De afstoting van de vier kern taken is volgens hem 'een zaak van consultatie met de bondgenoten'. Volgens NAVO-woordvoerders is het besluit met opluchting begroet en voelt niemand er voor 'nu al te moeilijk te gaan doen over het af stoten van kerntaken'. De Tweede Kamer moet, naar verwacht nog voor het eind van dit jaar, zijn goedkeuring hechten aan de overeenkomst met de Verenig- (fotoANP) de Staten, waarin het beheer van de op de basis Woensdrecht te sta tioneren kruisraketten wordt gere geld. Gisteren is de tekst van de overeenkomst, bestaande uit een brief van Van den Broek aan de Amerikaanse ambassadeur Bre mer III en het antwoord van de Amerikaan, aan de Tweede Kamer toegestuurd. Enkele tientallen min of meer bekende Nederlanders, onder wie de Tweede-Kamerleden De Visser (PvdA) en Willems (PSP), hebben op persoonlijke titel opgeroepen tot burgelijke ongehoorzaamheid en niet-samenwerking met de overheid, nu de regering heeft be sloten tot plaatsing van kruisraket ten. Die ongehoorzaamheid kan be staan uit het bezetten van over heidsgebouwen, belasting weige ren, stakingen en werkonderbre kingen, volksoplopen en blokka des. Een en ander blijkt uit een pas gisteren bekend geworden 'open oproep aan het parlement'. De op roep is gedateerd op 31 oktober 1985, de dag voor het kruisraket- tenbesluit. Een tiental ondertekenaars zal hun oproep vandaag toelichten tij dens een bijeenkomst van het sa menwerkingsverband BONK, Bur gerlijke Ongehoorzaamheid Non- Koöperatie. De oproep is ook on derschreven door vakbondsleden en oud-vakbondsbestuurders als Schelling en Commandeur. De ondertekenaars menen dat burgerlijke ongehoorzaamheid 'na DEN HAAG (GPD) - De top van de luchtmacht is naarstig bezig plan nen uit werken verbetering - op de basis Leeuwarden krijgt ïn opslagplaats voor het opslaan uitbreiding van de nieuw aan te schaffen raket- de luchtmacht- ten, die op de F16's gemonteerd basis Leeuwarden. De luchtmacht- kunnen worden. Die raketten wor- staf heeft 300 tot 500 miljoen gul- den gebruikt voor het uitschakelen den uit te geven voor het uitbrei den van de basis, het moderniseren i de elektronica van de op de ba- vijandelijke toestellen lucht. - de F16's worden uitgerust met gestationeerde F16-jagers en ultra-moderne radarapparaat v het opleiden van vliegers en mon- door zfj ook bij zeer zware bewol- teurs. Volgens een woordvoerder king zullen de luchtmachtchefs c nen bekend maken. De jagers moeten dan bij alle weersomstandigheden kunnen vliegen. De modernisering vloèit voort uit het kernwapenbesluit dat het kabinet vrijdag heeft genomen. Het besluit voorziet niet alleen in de plaatsing van 48 kruisraketten en het afstoten van vier kerntaken, maar ook in het 'intensiveren van de niet-nucleaire luchtverdedi ging' op de basis Leeuwarden wan neer in 1988 de kruisraketten in Woensdrecht komen. Die uitbrei ding vormt de compensatie voor het afstoten van de nucleaire taak van de F16-jagers op de lucht machtbasis Volkel. Naar verwachting zal het kabi netsbesluit voor de Nederlandse luchtverdediging drie concrete ge volgen hebben: ADVERTENTIE Exklusieve duurzaamheid Kunt U zien bij: I Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 Grondwet In het schrijven van Van den Broek wordt ondermeer bepaald dat de kruisraketten worden toege wezen aan de NAVO en 'alleen zul len opereren in overeenstemming met de NAVO-procedures'. Bij een eventuele beslissing tot inzet de wapens zal de regering vai Verenigde Staten 'voorzover tijd en omstandigheden zulks toelaten, bijzonder gewicht toekennen aan de opvattingen van de Nederland se regering'. Volgens De Boer zijn deze zins neden geheel in overeenstemming met de motie die hij twee weken geleden in de Kamer indiende en die door een meerderheid werd aanvaard. De tekst voldoet aan de eisen die de grondwet stelt aan de Nederlandse soevereiniteit en de visie die de Raad van State daarop heeft, aldus de CDA'er. De opposi tie bestrijdt deze opvatting. Het Amerikaanse antwoord op de Nederlandse nota bestaat uit een kort briefje van ambassadeur Bremer, waarin de ontvangst van de Nederlandse tekst wordt beves tigd. De inhoud ervan is voor de Amerikaanse regering 'aanvaard baar', aldus Bremer. De overeen komst heeft in Amerika, anders dan in Nederland, geen parlemen taire goedkeuring nodig. Wet ;en PURMEREND (ANP) - Het was een wonderlijk gezicht toen de romp van een afgedankte DC-9 de sluis van Purmerend passeerde op een vrachtboot. Het in stukken gezaagde karkas van het vliegtuig was op weg naar D'"—"rend, waar het zijn loopbaan zal voortzetten als pannekoekenhuis. nachts luchtgevechten het ministerie van defensie kunnen uitvoeren (de zogenaamde all weather-capaciteit). Nu zijn de kele weken hun uitgewerkte plan- F16's alleen in te zetten bij redelijk 1^H| tot goed zicht - de opleidingscapaciteit wordt uitgebreid voor het klaarstomen van vliegers die met die nieuwe ap paratuur kunnen omgaan, voor monteurs die gebreken kunnen verhelpen en voor verkeersleiders. Onbekend is nog of het aantal F16's op Leeuwarden zal worden uitgebreid. Mogelijk krijgt Leeu warden versterking van een of meer squadrons (een groep van on geveer 18 vliegtuigen) van andere luchtmachtbases. Het is evenmin uitgesloten dat de luchtverdedi ging in Leeuwarden wordt uitge breid met een deel van het Patriot- luchtafweergeschut. De Patriot, een (conventionele) raket die vanaf de grond wordt afgeschoten, zal in de loop van 1987 in Nederland wor den neergezet als vervanging voor i de (nucleaire) Nike-Hercules-raket. In de overeenkomst wordt voorts bepaald dat uiterlijk decem ber 1988 drie 'flights' van elk 16 ra ketten zullen worden gestatio neerd. Dat aantal kan worden ge wijzigd, wanneer Verenigde Staten en Sowjet-Unie een akkoord over wapenvermindering zouden berei ken. Tevens is vastgesteld dat de bewaking van de kruisraketbasis een gezamenlijke verantwoorde lijkheid van Nederland en de VS is. De basis Woensdrecht als geheel blijft onder Nederlands comman do staan. In vredestijd mogen de Amerikanen oefeningen buiten de basis houden, maar in dat geval zullen geen kernladingen worden meegevoerd. Voorbereidingen voor de inrich ting van de basis zullen beginnen direct nadat de goedkeuringswet door het Nederlandse parlement is bekrachtigd. Op die Üatum zal de overeenkomst ook ingaan en ver volgens voor minimaal vijfjaar gel- DEN HAAG (GPD) - De commis- ARNHEM (ANP) - Een kolonel van de landmacht uit Alphen aan den Rijn, die vorig jaar na een dolle avond in een nachtclub 6.000 gulden lichter was geworden en daarom bij de politie maar deed alsof zijn cheques waren gestolen, is gisteren door de krijgsraad in Arnhem veroordeeld tot een boete van 2.500 gulden. Volgens de krijgsraad is onder meer bewezen dat de 54-jarige kolonel valse aangifte heeft gedaan. Auditeur-militair mr. R. Daverschot had twee weken voorwaardelijk en 5.000 gulden boete geëist. De kolonel had volgens getuigen de bloemetjes flink buiten ge zet in nachtclub 'La Strada' in Brunssum. Hij maakte pret met de meisjes en joeg er een flinke hoeveelheid champagne door. De kolonel betaalde na afloop met een stapeltje cheques en vertrok volgens de getuigen als een tevreden man. Met de enorme kosten van zijn uitspatting werd hij enkele da gen later geconfronteerd, toen de bank hem ongerust liet weten, dat er via cheques op zijn naam inmiddels een royaal bedrag was verzilverd. De kolonel zei toen zich nauwelijks meer iets van zijn nachtclubavontuur te kunnen herinneren en suggereerde, dat de cheques, waarop overigens zijn handtekening prijkte, hem in de nachtclub waren ontstolen. Daarvan deed hij aangifte. Volgens een zenuwarts, die de kolonel op verzoek van de krijgs raad onderzocht, kan de Alphenaar inderdaad een 'black out' heb ben gehad, waardoor hij zich van zijn bezoek aan de nachtclub niets meer kan herinneren. „Die black out past in het geheel van psychische problemen, waarmee hij destijds kampte", zei de arts gisteren als getuige-deskundige voor de krijgsraad. De militair ging volgens hem geestelijk gebukt onder het overlij den van zijn moeder en onder huwelijksproblemen, terwijl hij bo vendien overwerkt was en overmatig dronk. Volgens auditeur militair mr. Daverschot was vooral de drank oorzaak van 's mans kostbare escapade en heeft de kolonel geprobeerd om door mid del van een valse aangifte weer uit de nesten te komen. Afpersing/moord driejaar cel ARNHEM (ANP) - Een 24-jarige Arnhemmer is vanmorgen veroor deeld tot drie jaar cel wegens ge welddadige afpersing, die uitein delijk het leven kostte aan een Arn hemse cocaïnedealer. Samen met een 23-jarige plaatsgenoot poogde hij in augustus de dealer van zijn drugs te beroven. Toen dat niet lukte, stak zijn compagnon de han delaar met een slagersmes dood. De strafzaak tegen deze tweede verdachte werd twee weken gele den door de Arnhemse rechtbank aangehouden omdat een psychia trisch rapport over hem nog niet klaar was. BLIJF VAN MIJN LIJF (GPD) - Vijf van de 21 Blijf van mijn Lijf huizen (in Groningen, Eindhoven, Nijmegen, Heerlen en Alkmaar) zullen zichzelf opheffen als Brink man besluit hun financiering aan de provincies over te laten. Dat hebben ze aangekondigd op de lan delijke actiedag die gisteren in Den Haag is gehouden. zes jaar massaal protest' nog de enige mogelijkheid is die 'ons als deelnemers van de vredesbewe ging en andere maatschappelijke bewegingen nog rest'. Blokkade Ongeveer 70 mensen hebben gis teren de luchtmachtbasis Woens drecht symbolisch geblokkeerd. Een van hen werd daarbij gearres teerd, toen hij als een slangenmens onder de zeer nauwe ruimte onder de hoofdpoort was doorgekropen om op het militair terrein met verf een tekst te spuiten. Toen de lucht machtbewaker hem achterna ging klom de activist boven op het hek en riep "haha. lekker te laat". De marechaussee wachtte hem echter aan de andere kant op en hield hem aan. De activisten hebben met een massief stalen slot de hoofdpoort vastgezet, dat inmiddels weer is verwijderd. Met verf spoten ze op het hekwerk 'boycot de bunker bouwers'. Luchtmacht en burger personeel maakten tijdens de blok kade gebruik van andere in- en uit gangen. DEN HAAG (GPD) - Vreemdelin gen aan wie een verblijfsvergun ning is geweigerd, mogen in de toe komst de uitslag van een eventueel beroep bij de Raad van Staten in ons land afwachten. Staatssecreta ris Korte-van Hemel (justitie) wil deze versoepeling opnemen in de nieuwe vreemdelingenwet, schrijft ze in een voorlopige notitie over de nieuwe wet. Volgens de huidige regels moet een vreemdeling aan wie een ver blijfsvergunning is geweigerd, het land uit. Hij kan tegen de afwijzing van de vergunning weliswaar in beroep gaan bij de Raad van State, maar hij mag de uitslag van dat be roep in principe niet in ons land af wachten. Veel vreemdelingen spannen daarop een kort geding aan bij de rechtbank om te voorko men dat zij hangende de behande ling van hun zaak worden uitgewe- Vorig jaar stapten meer dan dui zend vreemdelingen naar de rech ter, terwijl dat aantal in 1976 slechts dertig bedroeg. Om de werkdruk van de rechtbanken te ontlasten, wil de staatssecretaris aan die mogelijkheid een einde maken. Bovendien worden de be roepsprocedures daardoor vereen voudigd. Vreemdelingen kunnen dan alleen nog maar bij de Raad van State in beroep gaan tegen de afwijzing van een aanvraag voor een verblijfsvergunning. Om te voorkomen dat vreemdelingen ten onrechte worden uitgewezen, mo gen zij in het vervolg de uitspraak van de Raad van State in Neder land afwachten. De rechtsbescher ming van de vreemdeling wordt daardoor uitgebreid. De notitie van de staatssecretaris moet leiden tot een nieuwe, sterk vereenvoudigde vreemdelingen wet. De huidige wet is in de loop der jaren met steeds meer nieuwe regels uitgebreid en daardoor nau- welijks hanteerbaar. Na ontvangst van de adviezen zal de staatssecre taris een definitieve notitie opstel len, die in de eerste helft van het volgend jaar aan de Tweede Kamer wordt aangeboden. den. Er een jaar overeenkomst in elk geval geldig blijft. Beëindiging of wijzi ging ervan kan alleen met instem ming van beide partijen. Nederland stelt gratis grond opzegtermijn van sies voor de verzoekschriften acht genomen, zodat de Eerste en Tweede Kamer zijn van jaar mening dat de nationale ombuds man Rang zich niet mag bemoeien met klachten over het ingrijpen in individuele belastingaanslagen. Dat blijkt uit het nog niet gepu- heidsclausulebeleid gaat om een bevoegdheid van de bewindsman, die daarvoor alleen aan de Staten- Generaal verantwoording schuldig is. de kruisraketeenheden beschik- bliceerde jaarverslag baar, terwijl tevens de kosten commissies, die klachten aanleg van wegen en dergelijke gers over bewindslieden en over- zullen worden betaald. De overige heidsinstellingen behandelen. De kosten worden gefinancierd door commissies halen vooral het zoge de Verenigde Staten en het infra- naamde hardheidsclausulebeleid de staatssecretaris financiën gegeven recht om ii grijpen in individuele aanslagen, structuurfonds van de NAVO, waaraan alle leden meebetalen. Het Nederlandse aandeel in deL kosten (bewaking, administratie, die'juridisch juist, verbetering wegen etc.) zal volgens mate onbillijk zijn schattingen van Defensie tot en met 1990 rond 200 miljoen gulden bedragen. Op de begroting 1986 is Vermeend, is de ombudsman on daarvoor 15 miljoen gereserveerd, bevoegd omdat het bij het hard- Het conflict over de bevoegdhe den van de nationale ombudsman is niet nieuw. Al drie jaar geleden liet staatssecretaris Koning (finan- |ciën) weten dat de ombudsman zich niet mag bemoeien met het hardheidsclausule- en het kwijt- scheldingsbeleid. Toen overleg niets opleverde, kondigde Rang aan voortaan weer klachten te zul len behandelen over het toepassen van de hardheidsclausule en kwijt- hoge schelding. Volgens De Grave (WD) betreft het hier een 'typische beleidszaak'. Het standpunt van zijn fractie en die van de PvdA is nog niet be kend. HARD1NXVELD/GIESSENDAM (ANP) - Een felle uitslaande brand heeft gistermiddag voor 2,5 miljoen gulden schade toegebracht aan de produk- tiehal en het kantoor van de deurenfabriek Van der Plas BV uit Hardinx- veldlGiessendam. De brand ontstond als gevolg van een een geëxplodeer de stofzak van een schuurmachine. $en van de werknemers liep brand wonden aan de armen op toen hij samen met een aantal collega's trachtte de brand te blussen. Hij moest hiervooor worden behandeld in het zieken huis van Gorkum. De brandweerkorpsen van HardinxveldJGiessendam en Sliedrecht zijn tot het eind van de avond bezig geweest de brand onder contróle te krijgen en na te blussen. De brand op het industrieterrein pal langs de A-I5 bracht veel belangstellenden op de been. Door nieuwsgierige automobilis ten werd bovendien ter hoogte van de brand op de rijksioeg een korte file gevormd. DEN HAAG (GPD/ANP) - De Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten zal minister Rietkerk (binnen landse zaken) vandaag voorstellen een onderzoek te beginnen naar een hogere onregelmatigheidstoe- r brandweerlieden. Het i gere toeslag zal zich volgens de ten weten een onderzoek zoals voorzitter van het college van ar- door de VNG bepleit, overbodig te beidszaken, de Utrechtse wethou der drs. J. van Lidth de Jeugde, moeten beperken tot de brand weer. Ongewenste uitstralingsef fecten naar andere categorieën derzoek moet volgens de VNG nog overheidspersoneel kunnen daar mee worden voorkomen. vóór 1 december van dit jaar den voltooid. Hangende het onder zoek zouden acties van brandweer lieden moeten worden opgeschort. Gemeentelijke vertegenwoordi gers in de commissie arbeidszakën van de VNG, die gisteren in spoed zitting bijeenkwamen, vinden dat dat hij eerder akkoord minister Rietkerk de hogere toe- met een verhoging slag voor onregelmatig werken, die ook rijksloodsen krijgen, moet toe staan. Het onderzoek naar een ho- De VNG schat, dat een hogere toeslag niet meer dan tien miljoen gulden per jaar extra zal kosten. Rietkerk zou daar de financiële [ruimte voor moeten scheppen, om- •nrcgcl- matigheidstoeslag voor rijkslood- •n, aldus de VNG. De AbvaKabo heeft gisteren la- vinden. "De tijd van onderzoeken is voorbij. Het is nu wel bekend wat er aan de toeslagen schort", zo zei AbvaKabo-woordvoeder G. Veth. Acties Hogere toeslag op onregelmatig werken is een van de eisen van ac tievoerende brandweerlieden in onder meer Amsterdam, Rotter dam, Breda en Dordrecht. De VNG is van mening dat de brandweer recht heeft op een hogere toeslag. De andere eis, 400 gulden netto per maand erbij, vinden de gemeenten echter te hoog. De brandweeracties in Amster dam worden met ingang van mor gen alsnog verscherpt. De hoofd stedelijke brandweer zal dan geen auto's, slooppanden of containers meer blussen. Donderdag wordt de actie verder uitgebreid tot gemeen telijke gebouwen. Alleen wanneer er gevaar bestaat voor mensen of dieren of voor het overslaan van brand naar andere gebouwen, komt de brandweer in actie. De verscherpte brandweeracties in Amsterdam zouden aanvankelijk gisteren ingaan, meer werden op aandringen van B en W uitgesteld. Brandweerlieden in Breda be slissen morgen of zij hun actie naar Amsterdams voorbeeld zullen ver scherpen. Gisteren hebben zg een gesprek gehad met het college van B en W, maar dat heeft geen oplos singen opgeleverd. Ook in Rotter dam zou vanmorgen het overleg worden voortgezet. Het gemeente bestuur vroeg de actievoerende brandweerlieden gisteren per brief de bezetting van de gebouwen van de brandweer met ingang van van morgen op te heffen. De comman dant van de Rotterdamse brand weer werd gisteren de toegang tot zijn werk door de actievoerders ontzegd. Vanochtend werd de be zetting opgeheven en bestelde het actiecomité een taart voor het per soneel van het hootyibureau om de goede sfeer waarin de actie is ver lopen, te onderstrepen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5