Volkshuis beter en ruimer gehuisvest ■w Sint Nicolaas Prijsvraag! (Wandel- en fietsbrug .over Stevenshofdreef Bouwplan Maredorp gedeeltelijk vertraagd Renovatie na tien jaar wachten telefoon (071) 144941 DINSDAG 5 NOVEMBER 1985 98T LEIDEN JModel niet dubbele mast én kabels LEIDEN - In de Stevenshofpolder is gisteren een voetgangers- en fiet- sersbrug geplaatst over de rijbaan van de Stevenshofdreef, de belang rijkste doorgaande weg in de nieu we woonwijk. De voornamelijk uit staal ver vaardigde brug ligt in het verleng de van de Dijckhoflaan en zorgt voor een veilige verbinding, voor fietsers en voetgangers, tussen het noordelijk deel van de nieuwe woonwijk en het zuidelijk gelegen deel met onder meer het scholen complex, het wijkpark en het wij kwinkelcentrum. Verderop, in het verlengde van het Truus Weismul- lerpad, wordt de Stevenshofdreef nog gekruist door fietsers- en voet gangerstunnel (de Weismullertun- nel). Leiden mag dan honderden bruggen tellen, de gisteren geplaat ste fiets- en voetgangersbrug is een bijzondere. Het gaat om een zoge naamde tuibrug die opvalt door een dubbele mast met staalkabels waardoor de brugconstructie wordt gedragen. De overspanning is in totaal 27 meter lang en ruim vijf meter breed. Het ontwerp is van gemeente-ambtenaar P.A. Koers, werkzaam bij de gemeente lijke afdeling 'nieuwbouw brug gen'. De nieuwe brug zal Dijckhof- brug gaan heten. De Stevenshofdreef is gisteren geruime tijd afgesloten geweest voor doorgaand verkeer, in ver band met de plaatsing van de brug. Voor de avondspits was het karwei geklaard en is de weg weer vrijge geven voor het verkeer. Door vervuiling grond Hekkensteeg De brug in het verlengde van de Dijckhoflaan, die gisteren werd aangebracht. Van de top van de masten r. de uiteinden van de brug komen aan weerskanten nog schuine kabels. <foto Hoi LEIDEN - De uitvoering van een woningbouwplan voor het gebied Van der Werfstraat/Hekkensteeg zal, tengevolge van gedeeltelijke vervuiling van de grond, in twee stukken worden gesplitst. In juli j.l werd bekend dat het terrein van het voormalige Galva- niseringsbedrijf 'Galvano' aan de Hekkensteeg door zware metalen ernstig is vervuild. Een bodemon derzoek, uitgevoerd in opdracht van de gemeente Leiden, wees dit uit. De vervuiling is echter zeer plaatselijk, zodat alleen de bouw van tien woningen in het zuid oostelijk gedeelte van de wijk dit jaar nog geen doorgang kan vin den. Voor de stadsvernieuwing in de binnenstadswijk Maredorp is het, j LEIDEN - Het Leidse Volkshuis heeft een mijlpaal bereikt. De verbouwing en renovatie, waarop bijna tien jaar is gewacht en als gevolg daarvan begon het gebouw in een deplora bele toestand te raken, zijn op een oor na gevild. Volgende week vrijdag heeft de officiële heropening plaats. De voltooiing van de werkzaamhe den betekent ook dat het Volks huis weer normaal kan gaan draai en. Door de verbouwing moest het volwassenen werk, hoofdzakelijk cursussen, een maand later begin nen dan normaal. Bovendien was het tijdelijk onderbrengen van de ze activiteiten aan de Middelste gracht noodzakelijk. Het jongeren centrum Stats kon 's zomers, niet open zijn en moest tot de herfst vakantie wachten voordat het met zijn werk kon beginnen. De vertraging in de werkzaamhe den wijt Kees Schouten, algemeen coördinator van het Volkshuis aan de vorstperiode, in februari van dit jaar. "Een tijdje kregen we de tem peratuur zelfs binnen niet boven de nul graden graden", zegt hij. "Op het 'moment suprème' was bo vendien de Apothekersdijk open gebroken voor de aanleg van riole ring". Persoonlijk heeft Schouten ook de indruk dat sommige aanne mers het werk hebben onderschat. Het resultaat van de verbouwing stemt hem en zijn collega's Hilde Jansen (volwassenenwerk) en Mar- ga Wijker (Stats) echter overduide lijk tevreden. "De verbouwing was zonder meer noodzakelijk. Het was een afgesleten, uitgeleefd pand", licht Kees Schouten toe. 'Sinds de oprichting in 1899 is er alleen kort voor de oorlog wat aan gedaan. Sommige muren zijn in dc 86 jaar dat het gebouw bestaat nooit ge schilderd". Schouten hecht veel waarde de verbetering van de huisvesting, hoewel het Volkshuis ook meer ruimte heeft gekregen. Het bruik bare vloeroppervlak van 850 is tot 1050 vierkante meter uitgebreid. Vooral door niet-nuttige ruimtes als gangen en bergingen bruikbaar te maken. Een frappant voorbeeld is op één van de hogere gelegen verdiepingen te vinden, waar een buitensporig trapgat tot cursus ruimte is omgebouwd. Soberder De ruimtewinst is ten goed geko men aan het buurthuiswerk voor het noordoostelijke gedeelte van de binnenstad. 'Dijk 33' heet het buurthuis, vernoemd naar het het adres (Apothekersdijk 33) van het Volkshuis. 'Dijk 33' moet nog een beetje op gang komen. In tegen stelling bijvoorbeeld tot het vol- wassenenwerk, dat een grotere toe loop kende na de renovatie. Omdat er niet meer ruimte is voor de cur sussen dan vroeger, heeft men zelfs een wachtlijt moeten opstel len. De renovatie is wat soberder uit gepakt dan aanvankelijk de bedoe ling was. Met de gemeente heeft het Volkshuis een tijdlang moeten touwtrekken om uiteindelijk tot overeenstemming te komen over de 2,3 miljoen gulden kostende re novatie. Toen later bleek dat de budgetten dreigden te worden overschreden moest het werk een bezuinigingsoperatie ondergaan. Desondanks blijft er een tekort van 50.000 gulden, waarvan het Volkshuis de helft uit een obliga tielening hoopt te dekken. Kees Schouten: "De rest moet worden bijgepast door een zuinig finan cieel beleid, door de exploitatie van de winkeltjes tegenover het Volkshuis wat commerciëler aan te pakken en te bezuinigen op de stookkosten". Vooral dat laatste zal zonder meer mogelijk zijn. Het energiege bruik kan naar verwachting met iets meer dan de helft omlaag, een besparing van ruim 25.000 gulden per jaar. Indrukwekkende appara tuur op zolder zorgt daarvoor. De verwarming van het Volkhuis is 'geoptimaliseerd' en de verwar mingsketel werkt weersafhanke lijk. Bovendien kon, dank zij een sub sidie voor energiebesparende maatregelen, een koelings- en warmteherwinninginstallatie voor de ventilatie worden aangebracht. Deze verwarmt de van buiten aan gezogen lucht, gebruikmakend van de verwarmingsketel en uit de warmte van de afgevoerde lucht. Op korte termijn moet deze instal latie zichzelf terugverdienen. werk. Boven moeten de gebruikers echter genoegen nemen met een voudige, hangende systeempla fonds. De invalidenlift loop tot de op één na hoogste verdieping. Op de bovenste verdieping is een rol- stoelstoellift aanwezig, die het Volkshuis zelfheeft betaald. De lo kaaltjes op zolder zijn echter voor lopig onbereikbaar voor gehandi capten. Dat moet in de toekomst veranderen met de aankoop van een invalidenlift die langs de trap zal lopen. ADVERTENTIE Van de nieuwe ontmoetingsruimte in het Leidse Volkshuis wordt druk gebruik gemaakt. De medewerkers (v.l.n.r.) Kees Schoute, Marga Wijker en Hilde Jansen, staand op de voorgrond, zijn meer dan tevreden over e bijna voltooide opknapbeurt van het Volkshuis. (foto Ho vas 1 (jedr. van Ier Stefü Lid Stichting Bontwctarborg Haarlem, Wagenweg 11 bij het Houtplein Tel. 023-312086 Bergen, Hertenlaan 8 "Het is heel aardig geworden, om te zien maar ook om te gebruiken", zegt Kees Schouten, die tijdens een rondgang steeds meer onver huld enthousiasme ten toon spreidt. Beneden, aan de Apothe kersdijk, zit nu de financiële admi nistratie, die eerst in de benauwde conciërgewoning huisde. Het buurthuis heeft het krappe winkel tje aan de Haarlemmerstraat ver ruild voor een redelijk riante ont moetingsruimte en een activitei tenruimte. De binnenplaats zal geschikt worden gemaakt voor buitenactivi teiten. Tevens komt er een speel- tuintje voor de kleintjes. De ingang aan de Apothekersdijk is in ere hersteld. De bezoeker loopt door de deur direct tegen de authentie ke herdenkingsplaquette van de bouw van het Volkshuis aan. De soos oogt bijna als een heuse disco. Het centrum Stats, met de ingang aan de Haarlemmerstraat, heeft een heel eigentijdse opzet ge kregen. Aan de kant van de Haar lemmerstraat komt een koffieshop annex informatiecentrum. Hier voor zijn echter nog wat vrijwilli gers nodig. In de grote zaal op de eerste ver dieping is het toneel uitgebreid. Uit eigen zak heeft het Volkshuis er een nieuwe een belichtingsin stallatie laten aanbrengen. Verder is de zaal zoveel mogelijk in de ou de stijl hersteld en doet de bezoe ker denken aan de Stadsgehoor zaal. Een groot succes is nu al de ont moetingsruimte op de eerste ver dieping, waar de mensen na afloop van de cursussen een kopje koffie kunnen drinken. "We wilden het heel graag en het loopt als een trein", klinkt het. Het vernieuwde Volkshuis viert vrijdag 15 novem ber om 16.30 uur, na een week van feestelijke activiteiten, de officiële opening. Weer koe in sloot LEIDEN - Een koe heeft gister morgen de Leidse gemeentepoli tie, de brandweer en de rijkspolitie voor niets laten uitrukken. Het dier was in de sloot beland aan het Boe- renpad (naast de rijksweg Amster dam-Den Haag). Toen de politie en brandweer het rund uit zijn benar de situatie wilde halen, schepte het kennelijk zoveel moed uit de be langstelling dat het op eigen kracht de sloot verliet. Het is overigens al de derde keer binnen een week dat in Leiden een koe in een sloot is beland. volgens het gemeentebestuur, zeer belangrijk dat het totale woning bouwplan niet op de lange baan wordt geschoven. Ook de buurt vereniging Maredorp heeft gepleit voor het snel afvoeren van de ver vuilde grond en voor het doorzet ten van het woningbouwplan. Volgens de gemeente kan met de bouw van achtentwintig woningen dit jaar wel begonnen worden. Het streven is er op gericht om de res terende tien woningen neer te zet ten aansluitend op de bouw van die achtentwintig. In de loop van 1986 zal dan wel een oplossing ge vonden moeten worden voor de af voer of reiniging van de vervuilde grond, zodat in het laatste kwartaal van dat jaar met de bouw van de tien woningen kan worden begon- Café Aan de Van der Werfstraat en Hekkensteeg zouden oorspronke lijk 43 nieuwe woningen worden gebouwd. Al eerder sneuvelden vijf huizen omdat de eigenaar van het café 'De Schmidsche' niet van plan is voor de nieuwbouw te wij ken. De gemeente blijft er bij dat 'De Schmidsche' uit de Van der Werfstraat moet verdwijnen, maar heeft de bouw van vijf woningen op de plek van het café voorlopig wel opgeschort. Tegen de plannen voor het ge bied rond de Hekkensteeg zijn zes bezwaarschriften ingediend. Deze bezwaarschriften zijn, voor zover ze betrekking hadden op het wo ningbouwplan, aan de orde gesteld in de raadscommissie voor ruimte lijke ordening, en alle ongegrond verklaard. Bezwaarschriften inge diend tegen het ontwerp-bestem- mingsplan voor het gebied, zijn voor een belangrijk deel gelijklui dend, en worden morgenavond in de commissie aan de orde gesteld. Als het aan het gemeentebestuur ligt worden ook deze bezwaar schriften ongegrond verklaard. Bedrijfsruimte Voor de firma Wisse en Snelder- waard, die in het gebied een aantal magazijnruimten en toonzalen heeft, is volgens de gemeente een oplossing voor handen. Vervan gende toonzaal- en magazijnruim ten is mogelijk in een aantal pan den aan de Van der Werfstraat. De gemeente is bovendien bereid mee te werken aan een nieuw te bou wen bedrijfsruimte aan de Van der Werfstraat. Daarmee zou de maga zijn- en toonzaalruimte die door de woningbouw verloren gaat, ruim schoots worden gecompenseerd. Met de firma Wisse en Snelder- waard is bijna overeenstemming bereikt over deze kwestie. De defi nitieve overeenstemming is afhan kelijk van de kosten voor de nieuwbouw. Omdat de architect en de aannemer van het woningbouw plan bereid zijn de r wen bedrijfsruimte stroom uit te gens de gemeente, kostenbesparing Wisse en Snelderwaard tot gevolg hebben. Gehorig De noodzakelijke bezuinigingen op de renovatie hadden onder meer tot gevolg dat de grote zaal niet van een zwevende vloer is voorzien. Daardoor zal de verdie ping eronder wat gehorig blijven. Een flamenco-cursus doet het ge bouw op zijn grondvesten trillen, is de verwachting, en is dus niet mo gelijk. De plafonds op de begane grond zijn wel in de oorspronkelij ke staat hersteld, met sierstuc- ADVERTENTIE Belangrijke mededeling voor ondernemers Het Leidsch Dagblad en het Alphens Dagblad organiseren ook dit jaar weer een spectaculaire Dat betekent voor u, als ondernemer, opnieuw een uitgelezen kans om extra veel aandacht naar u toe te trekken. Want het spel draait, traditiegetrouw, om uw advertenties. En dét 3 zaterdagen lang, n.l zaterdag 1 6 november zaterdag 23 november zaterdag 30 november De spelregels kent u vast nog wel. Zoniet, pak dan snel de telefoon en vraag om informatie over de speciale deelnemersvoorwaarden: (advertentieafdeling) P.s.: Morgen vertrekt de Sint vanuit Spanje naar Nederland. Wij volgen hem op de voet, dag voor dag. Let dus goed op, want honderdduizenden lezers doen dat ook! j fl v/ Staking (1) De Leidse brandweer mag dan nu niet van de partij zijn bij de stakingen van de collega's in an dere steden, zij heeft wat dat be treft een roemrijk verleden. We schrijven 18 februari 1976. Brandmeester Mark legt bij com mandant Broeshart een lijstje op tafel van werkzaamheden die tot nader order niet meer zullen worden uitgevoerd: geen activi teiten meer in het kader van de brandpreventie; de bewaking theaters en openbare gebou- wordt stopgezet; reparatie werkzaamheden voor derden (zoals de politie) blijven achter wege; het duikteam komt alleen nog van zijn plaats als er mensen in levensgevaar verkeren; autow rakken worden alleen nog naar de kant van de weg gesleept; de auto van de burgemeester wordt niet meer gewassen. Wat een tijd was dat, nog geen tien jaar geleden. Een Leidse burgemeester met een eigen slee, die hij door de spuitgasten kon laten wassen. Er is sindsdien wel het een en ander veranderd. De burgervader vervoert zichzelf per trein, fiets of taxi. De spuit gasten hoeven de bolide niet meer schoon te spuiten. Waar die staking om ging in dertijd? Een open brief van de brandweer aan de Leidse bevol king leert dat gevraagd werd om een personele uitbreiding met tien man. Verder wilde men in plaats van 72 uur 60 uur werken. Een redelijke eis, want in andere steden werd dat ook al gedaan. Maar het gemeentebestuur, on der aanvoering van de toenmali ge burgemeester Vis, wilde van een behandeling van de eisen niets weten. Vandaar dat het agendapunt steeds werd ver schoven naar volgende vergade ringen. En die brandweerlieden intussen zich maar overwerken. Vandaar de actie, die al snel suc ces had. Want drie dagen later, op 21 bruari, kwam het conflict tot oplossing. Of liever werd een compromis gesloten. Want de werkweek ging terug :r kwamen vier extra personeelsleden bij. De vergoeding voor teveel ge werkte uren ging echter terug van 9 procent naar in afwach ting van een nieuwe arbeidstijd verkorting naar 60 uur. De spandoeken gingen daarop in de kast en de burgemeesters automobiel werd weer geregeld gepoetst. Einde staking. Inmiddels is de brandmeester van toen commandant van de brandweer geworden, de werk week is teruggebracht naar 57 uur en de herbezetting van die arbeidstijdverkorting is voor de volle honderd procent opgevuld. Geen reden dus voor de Leidse brandweer om te staken. Mark: "Dat we geen makkelijk korps- zijn, hebben we toen wel bewe zen. Maar nu hebben we echt geen reden om te gaan staken. Al hebben we ons wel meteen soli dair verklaard met de collega's in Amsterdam. Vlak nadat die sta king werd uitgeroepen is een Leidse delegatie naar de hoofd stad gegaan om onze steun te be tuigen. En de commandant van de Leidse brandweer heeft een telex naar Amsterdam ge stuurd". Mark spreekt graag in de derde naamval als hij het over zichzelf heeft. Die staking van 1976 heeft op de lange duur eigenlijk meer suc ces gehad dan in eerste instantie werd aangenomen. Want als een van de eerste brandweerkorpsen is het Leidse via de 60-urige werkweek op een 57-urige over gegaan. Mark: "We hebben wei nig te klagen dankzij een goed gemeentebestuur. We hebben nu ruim 50 man in de uitrukdienst. De arbeidstijdverkorting van Met spandoeken op de kazerne en de wagens zetten de Leidse spuitgasten in 1976 hun eisen kracht bij. Aan strijdlust ontbreekt het dit korps anno 1985 nog steeds niet. (archieffoto» drie uur per week is voor de volle honderd procent opgevuld: we hebben er vijf man bijgekregen. Die klacht in Amsterdam dat men zijn vrije uren niet kan op nemen, gaat in Leiden niet op. Onze kazernes gaan niet dicht en dat gebeurt in Amsterdam en Rotterdam we.l. Daarom gaan we niet staken. Want we hebben al les al waar de collega's uit andere steden nog voor moeten knok ken". Staking (3) Toch staat Mark morgen op de stoep bij het gemeentebestuur. Om over de onregelmatigheids toeslag te praten. Die bedraagt op dit moment vijf procent. Maai de Leidse spuitgasten willen tien procent op jaarbasis. Mark: "Ver geleken met andere gemeentelij ke diensten is de brandweerman goed gekort de laatste jaren. Hij is er zo'n 250 tot 300 gulden per maand op achteruitgegaan. De commandant vindt dat de man nen gelijk hebben dat ze er wat bij willen krijgen". Met die ver dubbeling van de onregelmatig heidstoeslag zou de halvering van diezelfde toeslag in 1976 te niet worden gedaan. En als het gemeentebestuur nu niet al te toeschietelijk blijkt? "Dan zou den we wel eens heel ontevreden kunnen worden. Vandaar dat we het gemeentebestuur onder het motto 'Leiden let op uw saeck' vriendelijk doch dringend zullen verzoeken die verhoging toe te kennen". En wat doet een ontevreden brandweerman, staken soms? Commandant Mark wil dat be vestigen noch ontkennen. Een ding staat vast: "Op het moment dat de jongens hier in Leiden zeggen 'we blussen niet meer' ga ik naar huis. De burger betaalt ons en dan hebben wij yoor de veiligheid van die burger te zor gen". Niettemin lijkt het raadzaam dat het gemeentebestuur tot een overeenkomst met de Leidse brandweer komt. Mark klinkt nog strijdlustig genoeg: "De sta kingsleider van toen mag dan nu commandant zijn, hij is nog niets veranderd". Maar weigeren de auto van de burgemeester te wassen, kan niet meer. Wat dat betreft is hem een wapen uit han den genomen. Ziek Je zou er ziek van worden, als je het al niet was. Lig je bij te ko men van een operatie, beginnen ze bijna naast je bed met een dril boor te werken. Een inmiddels ex-patiënt van het Academisch Ziekenhuis overkwam dat vorige week. In gebouw 42 trilden de bloemenvaasjes uit de venster banken, rolden de sinaasappelen de fruitmand uit en lieten de, hechtingen van de operatie zo wat los. Zo hard werd er gedrild. Gelukkig voor de patiënten zijn die werkzaamheden deze week voorbij. Voorlichter Pieter van Dam van het AZL: "Tja er zijn drie barakken naast het ge bouw gesloopt. Dat moest ge beuren". Dus de ellende is voor bij? Vergeet het maar. Want vol gende maand wordt de nieuw bouw betrokken. Allemaal goed en wel. Maar in het voorjaar van 1986 zal met de tweede bouwfase worden begonnen. Met alle ellen de vandien: "Dan gaat er vlak naast de nieuwbouw geheid wor den", aldus Van Dam. Dat is het nadeel van in fasen bouwen. Ver velend alleen als je op dat mo ment in het ziekenhuis ligt. Dan heb je dubbel pech.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3