We verzetten ons tegen de 'Klein foutje', tweede programma cabaretgroep Van den Berglistichtiug PULMOT Visserijdagen Katwijk worden voortaan elk jaar gehouden Dillen ontruimd wegens explosiegevaar Katwijkse slachterij eist in kort geding nakomen van contract DINSDAG 5 NOVEMBER 1985 PAGINA 15 NOORD WIJK - "We proberen echt niet de wereld te her- jvormen met ons cabaretprogramma. Het enige wat we wil- |len bereiken is dat de mensen een beetje inzicht en begrip krijgen voor minderheidsgroepen. We geven voorbeelden uit de zwakzinnigenzorg maar in veel gevallen spelen de aangeroerde problemen evenzeer bij andere minderheids groepen". De Noordwijkers Pieter de Jong en Jan Brandsma en Noordwijker- houter René Meer gaan binnenkort op pad met een nieuw cabaretpro gramma getiteld 'Klein foutje'. Twee jaar geleden begaf het drietal zich vóór het eerst op het cabaret podium met het programma 'Zijn wij wel helemaal normaal'. In lied jes en sketches stelt het drietal misstanden in en vooroordelen ten aanzien van de zwakzinnigenzorg aan de kaak. Het nieuwe programma heeft weliswaar weer de zwakzinnigen zorg als uitgangspunt maar roert toch een breder vlak van onder werpen aan. Pieter de Jong: "Heel belangrijk zijn de randverschijnse len om de zwakzinnigenzorg heen. Hoe gaan gemeente en ambtenaren met de zorg om, welke kijk hebben 'normale' mensen op zwakzinni gen, wat zijn de problemen waar mee ouders te maken hebben? Te gelijkertijd trekken we de lijn naar andere minderheidsgroepen door. In het programma zitten daarom ook liedjes over bijvoorbeeld ho mofielen en bejaarden". De keuze voor het breder kiezen van het onderwerp is heel bewust gedaan. De groep wil voorkomen het stempel 'cabaret over zwakzin nigen' op zich te krijgen gedrukt. "We vechten in ons programma te gen de Nederlandse hokjesgeest en willen zelf dus ook niet in een hok- door Monica Wesseling je worden geplaatst", legt Jan Brandsma Uit. Brandsma en De Jong werken beiden op de dr.mr. Willem van den Bergh Stichting in Noordwijk. Vandaar dat veel maat schappelijke misstanden aan de kaak worden gesteld aan de hand van voorbeelden uit de zwakzinni genzorg. Succes Het drietal heeft 'Zijn wij wel he lemaal normaal', handelend over de zwakzinnigenzorg, nu ruim 115 keer opgevoerd. Heel opvallend is dat dit elke keer op uitnodiging is gebeurd. Het programma is opge voerd voor ouders van zwakzinni gen, werkers in de gezondheids zorg maar ook voor huisvrouwen, scholieren en wijkverenigingen. Van de plaat die van het program ma is gemaakt zijn inmiddels bijna 2000 exemplaren verkocht. "De liedjes en sketches over zwakzinnigen blijken mensen toch niet in de kouwe kleren te gaan zit ten. Elke keer ontstaat na het op treden een discussie met de toe schouwers. Dan blijkt hoeveel emoties zijn losgekomen", vertelt De Jong. Vooral op ouders die nog Pieter de Jong, Jan Brandsma en 1 'Klein foutje'. niet volledig hebben geaccepteerd dat hun kind zwakzinnig is, maakt het programma volgens hem veel indruk. Volgens René Meer, die pas tij dens zijn stage voor het muziek conservatorium voor het eerst in contact kwam met zwakzinnigen, heeft het eerste programma ook het begrip voor de zwakzinnigen vergroot. Het drietal heeft duidelijk plezier in de optredens. Zij treden gemid deld een avond Der week od. en rei zen daartoe naar Friesland en Lim burg. naar Drente en het Westland. De afgelopen twee jaar hebben we, vooral door de discussies achteraf, zoveel stof opgedaan dat we toe zijn aan een nieuw program ma. Doordat het eerste eigenlijk heel goed gelukt is hebben we er ook echt zin in", vertelt Jan Brandsma. Bovendien is er naar zijn zeggen nog voldoende mis in de maatschappij om een kritisch cabaret te kunnen schriiven. Nieuw Heel grof gezegd handelt het nieuwe programma over alle men sen die op de een of andere manier uit de boot dreigen te vallen of zijn gevallen. Opnieuw speelt de zwak zinnige een belangrijke rpl. "Men sen gooien nog steeds alle zwakzin nigen op één hoop. Te veel mensen zien iedere zwakzinnige jJs gek en gevaarlijk. Ze worden in'een hokje geduwd", zegt Pieter de Jong. Jan Brandsma voegt daaraan toe dat de overheid en maatschappij maar ook de zwakzinnigeninrichtingen zelf nog veel te veel over de zwak zinnigen willen beslissen. "Zonder de gevoelens van de ouders vol doende mee te laten tellen wordt er maar van alles besloten". In de nummers 'Beetje vader' en 'Luttelgeest' komt dit heel duide lijk naar voren. Het eerste handelt over een vader die niet mag mee praten over wat er met zijn kind in de inrichting gebeurt. In Luttel geest wordt er olie op het terrein van een zwakzinnigenhuis gevon den. De olie is geld waard en moet dus worden opgepompt, wat er met de zwakzinnigen wordt ge daan is van later zorg. Het titelnummer 'Klein foutje' is een aanklacht tegen de ambtenarij: een aanslagbiljet voor een dode, een oproep voor miliaire dienst voor een zwakzinnige. Ook van dit programma is een plaat gemaakt, evenals de eerste keer gebeurde dat voor eigen reke ning. "Platenmaatschappijen zijn niet geïnteresseerd in minder be kende groepen, dus moesten we het wel weer zelf doen". Fernand Bos zorgt op de plaat voor muzika le begeleiding op de basgitaar. Het programma 'Klein foutje' be leeft zijn première op donderdag 21 november in de dr.mr. Willem van den Bergh Stichting. Een week later, op vrijdag 29 novem ber, is het programma voor ieder een te zien in dorpshuis De Kuip in Noordwijk. Daarna treedt de groep op uitnodiging op bij elke vereni ging of school die aandacht wil be steden aan de problemen van zwakzinnigen en hun ouders en die van andere minderheidsgroeperin gen. Standplaats woonwagen aan Achterweg in Valkenburg VALKENBURG - Er komt een tij delijke standplaats voor een woon wagen aan de Achterweg ter hoog te van de voormalige gemeente- schuren in Valkenburg. De ge meentelijke commissie voor ruim telijke ordening heeft gisteravond ingestemd met een voorstel daar toe van burgmeester en wethou ders aan de gemeenteraad. Volgens burgemeester C. Sinke wordt nadat het tracé bekend is van de afrit van de S4, de omlei- dingsweg tussen Leiden en Kat wijk via Valkenburg, bekeken waar de definitieve standplaats in de gemeente moet komen. "Het is niet de bedoeling dat we het bij een tijdelijke standplaats zullen laten", aldus Sinke. Valkenburg is op dit moment één van de 48 gemeenten in Zuid- Holland die nog geen standplaats voor woonwagens heeft aangewe zen. "Als dit niet op korte termijn lukt4, zal het provinciebestuur een plaats aanwijzen. In Valkenburg moeten tegen 1988 twee stand plaatsen zijn gerealiseerd", zegt de burgemeester. Sinke zei onder meer het geen goede zaak te vinden dat Valken burg nog steeds geen standplaats had aangewezen. Maar hij droeg als excuus aan dat het tracé van de S4 lange tijd nog niet was vastge steld. "Dat bemoeilijkte voor d€ gemeente het zoeken naar een ge schikte locatie". CONTROLE - Tijdens een snel heidscontrole op de Olympiaweg in Hillegom heeft de politie 42 au tomobilisten bekeurd voor te hard rijden. De snelheden van deze overtre ders lagen tussen de 65 en 83 kilo meter per uur. Op de Olympiaweg mag maximaal 50 kilometer wor den gereden. In totaal werden rond de 200 automobilisten gecontro leerd. De Rijn- en Veenstreek kent ve le mooie boerderijen gétooid met vaak nog fraaiere namen. Veel bekende, maar ook zeer on bekende. Over de laatste cate gorie en dan vooral over hun na men gaat deze rubriek. Vandaag de eerste aflevering: Pulmot in Ter Aar. TER AAR - "Ik zet nooit meer een naam op mijn huis", zegt me vrouw Schouten, één van de laat ste bewoners van de oude boer derij Pulmot. "Soms werden we midden in de nacht uit bed ge beld. Dan stond er iemand voor de deur die wilde weten wat de naam Pulmot betekende. De vraag werd namelijk nogal vaak gebruikt in puzzelritten en nachtrally's. Zonder onze toe stemming trouwens". Schouten is blij dat ze is ver huisd. De gemeente Ter Aar vat te vijf jaar geleden het plan op om langs de Geerweg een fiets pad aan te leggen. De voormalige boerderij Pulmot die op de hoek van de Geerweg-Langeraarse- weg staat, moet hiervoor wijken. Noodgedwongen verliet de fami lie Schouten toen het pand. In middels wonen ze in een nieuw bouwhuis naast de oude boerde rij Pulmot. Het is de bedoeling dat de boerderij, waarvan alleen het woonhuis nog overeind staat, binnenkort wordt afgebroken. De vorige bewoners weten niet waar de naam Pulmot vandaan komt. "Er zijn zoveel versies in omloop. Er wordt gezegd dat het 'ter verdediging van' of verdedi gingsfort' betekent. Een andere verklaring is dat het woord 'pul' bier betekent en 'mot' varken". Schouten heeft zich eigenlijk nooit zo verdiept in de betekenis van de naam Pulmot. "Ik hecht niet zo aan dingen". De familie Schouten heeft tien jaar in de boerderij gewoond als opvolgers van de oude generatie Schou- tens. Hoe oud de boerderij is, weet Schouten ook niet te vertel len. Niet allen de boerderij heet Pulmot maar ook de plaats waar de boerderij staat. Het is geen echte officiële naam, maar op verschillende kaarten staat de omgeving aangegeven als het buurtschap Pulmot. De Culture le Historische Vereniging Ter Aar weet ook niet precies waar de naam vandaan komt. E. van der Geest: "Ik heb me er ook wel eens mee bezig gehouden. Ie mand heeft wel eens tegen ^mij gezegd dat de naam ook in Zee land voorkomt". Raadpleging van een Zeeuws dialectenwoordenboek bleek haar echter ook niet veel verder te helpen. H. Koeleman van de zelfde vereniging heeft weer een andere verklaring. "De naam x over is tenminste. Over e Pulmot komt voor in een oud kaartenboek van Rijnland uit 1764. Die legt de naam uit als een buurtschap gelegen onder Aar- landerveen. Misschien zijn de be woners uit dit buurtschap ver huisd naar Langeraar en hebben vervolgens hun boerderij Pul mot genoemd". Dit lijkt inderdaad de meest lo gische verklaring. In de 'Stad en Dorpenbeschrijver van Rhijn- land II' (1796) staat dat Pulmot een polder in Aarlanderveen is, vlak tegen de grens van Nieuw koop gelegen. Even verder staat: 'Wat de reden is, waarom mep het Pulmot noemt, is onbekent: het werd meede Albregts-Vie rendeel van den Bosch genoemt, en wel om dp reden, zo wijmee- nen, dat eenen Albregt van den Bosch, het zij bij bedijking of bij ervenisfe alhier een vierde ge deelte van deeze Polder bezeeten heeft'. ERNA STRAATSMA Brand in machinekamer zwembad Organisatiecomité ziet tal van mogelijkheden ALPHEN AAN DEN RIJN - Ongeveer 120 kinderen, onder wie 35 geestelijk ge handicapten, zijn gister morgen om even over elf uur in allerijl uit het Al- phense zwembad De Dillen gehaald vanwege een brand met explosiegevaar in de machinekamer van dit over dekte zwembad. Niemand is gewond geraakt. van De Dillen de vlam in de lasap- paratuur sloeg. Het vuur verhitte een cilinder met het gas acetyleen, waardoor er gevaar ontstond voor een explosie. Brandweer en politie waren binnen enkele minuten ter plaatse. De straten in de omgeving, werden direct afgezet. De kinderen van twee basisscho len, die juist in het bad school zwemmen hadden, kregen de op dracht zich zo spoedig mogelijk aan te kleden en naar buiten te gaan. Een groep geestelijk gehan dicapte kinderen kon in de kleed kamers blijven om opnieuw in de kleren te schieten. Via het ventilatiesysteem van het zwembad kwam ondertussen rook gas uit de machinekamer de zwem- zaal in. Een geluk voor de zwemin- structeurs was dat vele ouders met hun kinderen waren meegekomen, waardoor de kleintjes weer snel in de kleren waren geholpen. Binnen tien minuten was het zwembad ontruimd. "Het was enorm rennen om die kinderen zo snel naar buiten te krijgen en gelukkig is er toen geen paniek uitgebroken", vertelt J. de Heij, chef-badmeester in De Dillen. "Mede door de toevallige aanwe zigheid van al die ouders konden we een flinke vaart achter de ont ruiming zetten". De Alphense brandweer, die met twee wagens ter plaatse was, heeft na het bluswerk de lekkende cilin der met acetyleen weer kunnen af dichten. Bij ongecontroleerde ver hitting is het overigens mogelijk dat het gas explodeert. Vandaar dat de gasfles constant met een wa terstraal werd gekoeld. Op een steekwagentje heeft de brandweer de hete gasfles uit het gebouw van De Dillen gehaald. Nog steeds on der een flinke straal koud water werd de cilinder naar de vijver voor de Opstandingskerk aan de Prinses Irenelaan gereden en daar gedumpt om 24 uur te kunnen af koelen. KATWIJK - De Katwijkse Visserijdagen worden een jaarlijks terugkerend evene ment. In 1986 staat de kust plaats in de week van 11 tot en met 16 augustus weer in het teken van de visserij en de visverwerkende indus trie. Het organiserend comi té heeft voor de komende jaren een programma opge steld dat uitgaat van een aantal vaste onderdelen, steeds aangevuld met nieu we activiteiten. Vaste onderdelen van de Visserij dagen zijn in ieder geval de vloot- schouw, de nationale haring- schoonmaakwedstrijden, een ten toonstelling in het Katwijks mu seum, het bouwen van een ere poort en de visvariamarkt. De Katwijkse Visserijdagen wer den dit jaar voor de eerste keer ge houden. Het evenement trok in de week van 19 tot en met 24 augustus duizenden bezoekers en het orga niserend comité spreekt dan ook van een groot succes. Ook finan cieel is de organisatie er goed uit gesprongen, onder meer door de bijdragen van het bedrijfsleven en de financiële steun van de gemeen te. Dat het comité nu kiest voor een jaarlijkse opzet van het evenement heeft volgens VW-directeur K. Verplancke, die op persoonlijke ti tel bij de organisatie betrokken is, verschillende redenen. "Een eve nement dat jaarlijks op dezelfde tijd terugkomt bouwt een eigen be kendheid op. Verder kan het wor den opgenomen in een schema van landelijke activiteiten op het ge bied van de zeevisserij en aanver wante bedrijfstakken". V akantieperiode De Katwijkse Visserijdagen wor den in 1986 een week eerder ge houden dan dit jaar het geval was. Volgens Verplancke kan dat van invloed zijn op het aantal bezoe kers van over de grens. "Door een verschuiving van de vakantiepe riode in een deel van Duitsland kunnen we volgend jaar in augus tus meer toeristen verwachten". Wel onderstreept de VW-direc teur dat de Visserijdagen in de eer ste plaats zijn opgezet voor de ei gen bevolking en de inwoners van de regio-gemeenten. "Het gaat ons er om juist voor de eigen mensen de verbondenheid met de visserij in beeld te brengen. Dat toeristen daar ook van profiteren is alleen maar mooi meegenomen". Het organiserend comité hoopt dat meer nog dan dit jaar plaatselij ke verenigingen, bedrijven en or ganisaties op de Visserijdagen zul len inhaken. Verplancke: "Dat kan bijvoorbeeld door zelf activiteiten aan te melden voor de week dat het evenement wordt gehouden. Voor 1986 staat om maar eens iets te noe men een voetbalwedstrijd op het programma tussen Quick Boys en een elftal uit de vissersplaats Urk en zo zouden ook andere sport clubs iets dergelijks kunnen doen. Ook zou bijvoorbeeld de plaatselij ke horeca op het evenement kun nen inspelen". Die horeca heeft bij de afgelopen Visserijdagen de nodige kansen la ten liggen, is de indruk van het co mité. "Ik denk dat ze eerst de kat uit de boom hebben willen kij ken", aldus Verplancke. "Zeker nu het evenement regelmatig gaat te rugkomen, verwacht ik echter wel dat de belangstelling van de horeca zal toenemen". Verplancke draagt zelf al wat ideeën aan. "Ik zie wel mogelijkheden voor het aanbieden van speciale vismenu's of weeken darrangementen. Ook een leuk idee is het organiseren van een gro te vismaaltijd in de open lucht". Promotie Het comité heeft voor 1986 de be schikking over een bedrag van rond de 35.000 gulden. Dat is enke le duizenden guldens meer dan dit jaar te besteden was. "We willen vooral meer geld uittrekken voor publiciteit", aldus Verplancke. Verder rekent het comité ook weer op een bijdrage van het gemeente bestuur. "Na afloop van de Visserijdagen hebben we een brief van de ge meente gehad waarin het evene ment een uitstekende promotie voor Katwijk werd genoemd. Daar kunnen we nu wel een prijskaartje aanhangen". De samenwerking met het ge meentebestuur kan volgend jaar wat soepeler lopen nu ook wethou der W. van der Plas zitting heeft ge nomen in het comité. De organisa tie bestaat verder uit vertegen woordigers van de winkeliersver eniging Princestraat/Andreasplein/ Centrum, de Vereniging van Schipperseigenaren, de Katwijkse Vereniging van Industrie en Han del, de School voor de Zeevisvaart, de Commissie Toeristenmarkt en de vishandel. "Met een dergelijke brede samenstelling moet een ge varieerd aanbod van activiteiten mogelijk zijn", aldus Verplancke. De verbondenheid van Katwijk met de visserij staat overigens ook in december al centraal tijdens een tentoonstelling in de School voor de Zeevisvaart. Het thema van de ze tentoonstelling is 'Katwijk en 50 jaar visserij'. Deze activiteit is geor ganiseerd naar aanleiding van het gouden jubileum van de Vereni ging van Schipperseigenaren. DEN HAAG/KATWIJK - De Kat wijkse varkensslachterij J.M. van den Berg's zonen heeft gisteren in kort geding van de Haagse vlees grossier Ballering Zonen bv geëist dat deze de 800 varkens per week ter slacht aanbiedt zoals was overeengekomen. Van den Berg heeft om een dergelijk aantal var kens te kunnen slachten deze zo mer zo'n acht ton geïnvesteerd in de uitbreiding van de slachterij en de Katwijkse Rabobank, die hier van 6,5 ton heeft gefinancierd.' maakt al problemen. Bij Van den Berg, gevestigd op het industrie terrein 't Heen, werken vijftien De oorzaak van de problemen ligt in de sluiting van het Haagse residentieslachthuis in juli van dit jaar. Ballering, die hier een groot deel van zijn varkens liet slachten, voorzag de sluiting al in méi en pol ste Van den Berg of deze het werk wilde overnemen. Na aanvuimciijKe aarzelingen bij Van den Berg. werd overeengeko men dat het Katwijkse bedrijf het slachten van zo'n 800 varkens per week zou overnemen totdat Balle ring een eigen slachterij in Noord- Brabant zou hebben laten bouwen. Ongeveer anderhalf jaar zou daar mee zijn gemoeid. Deze zomer nog heeft Van den Berg een stuk grond van een buur man aangekocht en het bedrijf on der meer met een nieuwe, grotere koelcel uitgebreid. Met een hierin gespecialiseerd uitzendbureau werd overeengekomeg dat deze tien slachters zou leveren en begin september kon Ballering wat Van den berg betreft met de aan\toer van varkens beginnen. Maar on danks diverse sommaties bleven de toegezegde slachtvarkens uit, wat Van den Berg dreef naar de president van de Haagse recht bank om in kort geding nakoming van de overeenkomst te vorderen. Volgens de raadsman van Balie- ring, gisteren tijdens het kort ge ding, was die overeenkomst er ech ter helemaal niet. Er was wel uitge breid onderhandeld en er was zelfs een prijs van 25 gulden voor elk te slachten varken overeengekomen, maar allerlei andere zaken waren nog niet geregeld. Zo was men het bijvoorbeeld nog niet eens over de aantallen varkens die ter slacht zouden worden geleverd, de duur van het contract en de wijze van slaehten. Bovendien hadden de le den van dc Brabantse coöporatic waarvan Ballering zijn varkens be trekt, het hem plotseling verboden om het slachten buiten Noord-Bra bant te laten uitvoeren. Ballering zou nog best bereid zijn om te pra ten over een aantal van bijvoor beeld 300 te slachten varkens per week, maar 800 dat zeker niet. De fungerend president van de Haagse rechtbank, mr. Brinkhof, doet 12 november uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15