Bond gaat het 'wilde' zaalvoetbal bestrijden 5 0T Timman en Tal stellen extra tweekamp uit 'Uitschakeling zou afschuwelijk zijn' jlINSDAG 5 NOVEMBER 1985 SPORT PAGINA 11 -V Mf Ut2k j vr'i ait DOOR RUUD PAAUW Het is op deze plek al eerder opge merkt: boeiende taferelen tref je tegenwoordig nog maar zelden aan op de voetbalvelden, daar voor moetje naar het hoofdkwar tier van de KNVB, waar de be stuursleden voor de merkwaar digste doelschermutselingen, de meest woeste kopduels, de zon derlingste een-tweetjes en de kostelijkste schavuitenstreken zorgen. Neem nou eens even de manier waarop de KNVB in zee is ge gaan met de commerciële nieuw komer in het tv-landschap, FilmNet. Fantastisch toch, wat de heren daar hebben klaarge speeld; daar kan zelfs de meest sensationele Holland-België niet tegenop. De amateursectie van de KNVB (veruit het grootste deel van de bond) brult in deze dagen moord en brand dat zij het kind van de rekening gaat worden bij de overeenkomst die met FilmNet is gesloten. Vooral van de bepa ling dat deze maatschappij elke zondag van half vier af een gehe le voetbalwedstrijd mag uitzen den, verwacht men rampzalige gevolgen: een sterke terugloop van de publieke belangstelling voor het amateurvoetbal en dus ook verminderde (kantine)in- komsten. En dat in een tijd waar in bezuinigen troef is en het le dental onder zware druk staat. Allemaal tot uw dienst, waar de amateurs. Maar wie kwamen namens de KNVB van de zomer tot een principe-akkoord met FilmNet? De grootzegelbewaar ders van het betaald voetbal, Ho- gewoning en Harmsen en....ama teur-voorzitter Kastermans. Wat de rol van laatstgenoemde nu precies is geweest, blijft vaag. De meest gunstige uitleg voor hem is dat hij na het principe-besluit Hogewoning en Harmsen hun gang heeft laten gaan, vertrou wend dat ze bij de regeling van de details met iets fatsoenlijks uit de bus zouden komen. Dat is dan de taxatiefout van een naïveling, want Harmsen en Hogewoning zijn lieden die je nog geen vinger hoed alleen mag laten verhande len, laat staan tv-rechten. De slechtste uitleg is dat Kaster mans (én, naar men mag aanne men, de andere vertegenwoordi gers van het amateurvoetbal in het bondsbestuur) aanvankelijk gewoon niet door heeft gehad, wat de regeling voor het amateur voetbal betekende. In beide gevallen is duidelijk dat we niet met een Jopie Slim te maken hebben. De verontwaardiging van de amateurclubs is begrijpelijk. Of er nog veel aan de zaak te doen is, valt te betwijfelen. De boos heid zal dan moeten worden om gezet in actie en daarvoor schrikt men in de voetballerij doorgaans terug. Op z'n minst zou het vreemde gelaveer van de amateur-verte genwoordigers in het bondsbe stuur eens moeten worden nage gaan. Drie van de vier bestuur ders bleken geen behoefte te heb ben aan een ingelaste, speciale bondsvergadering over deze kwestie. Dat alleen geeft zeer te denken. Dol een-tweetje Niet alleen de amateurs, ook een stevig aantal betaalde clubs, waaronder Feyenoord, bleek verre van verrukt over het werk van Harmsen en Hogewoning. Van bondswege zingen dat het weer fijn is langs de lijn om meer publiek te krijgen en het voetbal op zondag vervolgens uitleveren aan de huiskamerkijker. Ik zei het al in het begin van dit stuk: dolle een-tweetjes zijn er in het KNVB-hoofdkwartier te beleven. De zaak lag zo gevoelig dat het betaald voetbal op 17 oktober er voor alle zekerheid maar achter gesloten deuren over vergaderde. Dat gebeurt meestal als er iets krom is dat rechtgebogen moet worden. Daar heeft men geen pottekijkers bij nodig. Goed, een meerderheid van de betaalde clubs ging akkoord, overigens zonder de details te kennen van het contract, want die mochten niet ter tafel komen. Dat zo'n ver gadering dat pikt, denk je dan. Maar in vergaderingen van het betaald voetbal gebeurt zelden of nooit wat, men treft er louter pa pieren tijgers aan, lauwheid is er troef. Geen wonder dat het be stuur van die sectie uitgebreid en eigengereid zijn gang gaat. Toch liet een club of tien weten dat ze FilmNet niet op hun veld zullen toelaten. Of ze dat stand punt handhaven als hun sponsor, azend op elke vorm van publici teit, verklaart daar allerminst gelukkig mee te zijn, laten we maar even in het midden. Rob Houwer van FilmNet heeft sussend tegen de voetbalgemeen schap geroepen dat het niet no dig is zo ongerust te zijn, want er kijken niet miljoenen mensen zo als bij de NOS, maar slechts en kele tienduizenden abonnees. Rob Houwer van FilmNet KNVB: handige jongens. Klinkt aardig. Wie dat ver haaltje slikt, is echter kortzichtig. FilmNet begint pas. Er zijn nog heel weinig steden op aangeslo ten. Houwer kan me daarom nog meer vertellen. Dit soort contrac ten sluit hij uiteraard af om een aantrekkelijker programma te bieden en dus snel te groeien. Hogewoning en Harmsen ge ven hoog op over het contract. Maar waar gaat het nu helemaal om: om een miljoen gulden per seizoen gedurende twee jaar. Dat bedrag moeten 37 betaalde clubs delen. Wie het rekensommetje maakt, merkt dat het de clubs niet meer oplevert dan een bord linzen. Arme Van Marle De volgende stap in deze boeiende voetbal-thriller was de behandeling, vorige week, van de overeenkomst in het bondsbe- Jacques Hogewoning stuur van de KNVB. Zonder zijn goedkeuring geen uitzendrecht voor FilmNet. In dat bestuur zit ten vier vertegenwoordigers van het amateurvoetbal, vier van het betaald voetbal en een onafhan kelijke voorzitter (Van Marle). Zoals te verwachten was, staak ten de stemmen: 4-4, waarna Van Marle de doorslag gaf. Hij ver leende zijn stem aan het contract met FilmNet. "Ik kon niet an ders", zei hij na afloop van de lange vergadering. Juridisch was de zaak in feite beklonken, de KNVB kon vrijwel niet meer terug, dat zou gepaard zijn ge gaan met grote schadeclaims. Bo vendien sluimerde in dat geval op de achtergrond de dreiging van een scheuring tussen prof- en amateursectie, iets wat de profs al een paar jaar terug hebben overwogen. Om de eenheid te bewaren, zo Tot begin december MONTPELLIER (ANP) - De extra tweekamp tussen Jan Timman en Mikhael Tal is uitgesteld tot begin december. Beide grootmeesters kwamen gisteren in Montpellier overeen de eerste van zes partijen te spelen op 2 december. Inzet van de tweekamp vormt de vierde en laatste plaats in de halve finales van het kandidatentoernooi, waarvoor de Russen Joesoepov, Sokolov en Vaganjan zich reeds ge plaatst hebben. Jan Hendrik Timman en Mikhael Tal eindigden zaterdag in het toer nooi van Montpellier achter het Russische trio op de gedeelde vier de plaats. Door dat resultaat werd die Karpov bedongen heeft bij ver lies van zijn wereldtitel) om het recht van uitdaging. In principe voelt Timman er wel de extra tweekamp noodzakelijk, voor de match tegen kettingroker die reglementair aanstaande Tal, indien Montpellier afziet woensdag in Montpellier moet be- de organisatie, ginnen. Zowel Timman als Tal voelden na het slopende toernooi niets voor die snelle hervatting. Bovendien had de organisatie in de Zuidfranse stad geen rekening ge houden met de verlenging, waar door improvisatie geboden was. Onder die omstandigheden kwa- men de 33-jarige Amsterdammer stander in die match en zijn 16 jaar oudere opponent uit tijen Riga gisteren al snel tot Nederland te Ja" i ik geen bezwaar december uit te stellen halen. „Daar 2 tegen hebben. Al blijft de moge lijkheid in de speculatieve sfeer", contract niet zal naleven, wijst Timman vreest dat bij een confron- Timman van de hand. „Kasparov tatie in Nederland de jaarlijkse heeft het contract in Hamburg tij- KRO-tweekamp, die op 14 decern- dens zijn tweekamp met Hübner ber in Hilversum begint, publici- getekend. Daarbij is een clausule tair in het gedrang komt. Tegen- opgenomen over de verhoging van in die match over zes par- zijn startgeld indien hij de we- niemand minder dan de reldtitel op zijn naam brengt. Ik ak- aanstaande wereldkampioen Gari heb geen reden om aan de komst koord. De tweekamp wordt op 2 Kasparov. van Kasparov te twijfelen" Die december hervat in een plaats bui- Voorbereiding twijfel was zaterdagnacht in Mont- t;™. v UU1 uei eiUA11S pellier na de remise tegen Sokolov, Geruchten dat de Armeniër zijn die de tweekamp tegen Tal een de- ten de Sowjet-Unie. Dat heeft Tim man bedongen. Over de plaats van handeling zullen beide schakers nader overleg voeren. Montpellier heeft volgens Timman de eerste optie en schijnt daarvan begin de cember gebruik te willen maken. „Maar geheel zeker is dat nog niet", aldus Timman. Overstag Volgens Jan Timman is FIDE- voorzitter Campomanes telefo nisch akkoord gegaan met deze verrassende ontwikkeling. „Ik heb Campomanes aan de lijn gehad en hij heeft als enige voorwaarde ge steld dat de tweekamp vóór 15 de cember gespeeld moet zijn. Aan die eis voldoen wij, want in ons schema eindigt de herkamp op 9 december". De organisatoren Montpellier zijn als laatste zei Van Marle, had hij met het be taald voetbal meegestemd. Arme Van Marle. Hij was beland in een situatie die hij nu juist had wil len vermijden: met de zwarte piet stevig in handen. De eenheid gered? Het is maar wat je eenheid noemt. De ama teurs zijn kwaad en een niet on belangrijk deel van het betaald voetbal is allesbehalve gelukkig. Tel uit je eenheid. Het laatste woord in deze affai re is nog niet gevallen. Oh nee. Wordt ongetwijfeld nog ver volgd, al valt niet te zeggen wan- Korfbal Afgelopen zondag ben ik voor het eerst sinds jaren weer naar het korjballen geweest. De derby Zuiderkwartier-De Danaïden stond op het programma en ik moet zeggen dat ik mij, ondanks de weinig aangename tempera tuur, van begin tot eind heb ver maakt. Volgens de kenners liet de kwaliteit van het spel te wensen over. Dat zal best (zo'n kenner ben ik niet), maar er werd van begin tot eind met enorme inzet gestreden (zonder dat de sporti viteit ook maar een moment in gedrag kwam) en het scorever loop was weinig minder dan sen sationeel. Zuiderkwartier leek geheel kansloos toen het in de tweede helft met 3-6 achter kwam en zijn aanvalsvak ondanks alle inzet een kwartier lang zo mach teloos bleek dat ik er zweet van in handen kreeg. Elk moment leek de ploeg rijp voor de genadeklap, maar die bleef uit en zie: ineens was er de inspiratie én de schot kracht. Van 3-6 werd het 7-6. Ik heb altijd grote bewondering voor ploegen die zich uit verloren positie terugvechten. Dat geeft blijk van de ware spirit en het goede karakter. Voor De Danaï den was het sneu. Ze gooiden er NOORDWIJKERHOUT - De afde- de ling Leiden van de KNVB gaat de iddaguren overstag gegaan. Zij strijd aanbinden met de organisa- hebben daarvoor vergeefs gepro- toren van de zogenaamde wilde beerd zulke aantrekkelijke voor- zaalvoetbalcompetities. Het afde- waarden te scheppen, dat beide lingsbestuur heeft de zaalvoetbal grootmeesters alsnog zouden toe- commissie opdracht gegeven om happen in een vervolg op woens- de leden van de KNVB die zich dag. schuldig maken aan het wilde zaal- De winnaar van de extra twee- voetbal harder aan te pakken. Dat kamp - Timman heeft aan 3-3 vol- deelde waarnemend voorzitter Gé doende - komt in de halve finales van Strien gisteravond mee op de van het kandidatentoernooi uit te- algemene najaarsvergadering van gen de winnaar in Montpellier, de de afdeling Leiden in het congres- 25-jarige Arthur Joesoepov. Die centrum Leeuwenhorst in Noord match plus de ontmoeting tussen wijkerhout. Sokolov en Vaganjan gaan over Volgens voorzitter Wim van Dui- tien partijen en dienen volgens FI- venbode van de zaalvoetbalcom- DE-voorschrift op 15 februari te missie van de afdeling Leiden wor- beginnen. De winnaars ontmoeten den overal in-de regio zaalvoetbal- elkaar in een reeks over veertien competities verspeeld zonder toe- den de tijd voordat er daadwerke partijen waarvoor de FIDE 30 stemming van de KNVB. Spelers lijk wordt ingegrepen. Van Dui- maart als aanvangsdatum heeft ge- en scheidsrechters die aan deze il- venbode: "Het is niet zo dat we prikt. De triomfator in die twee- legale wedstrijdreeksen meedoen, vanaf morgen de sporthallen gaan kamp speelt daarna tegen de ver- lopen vanaf 1 januari het voetbal. Van Duivenbode: "We hadden het wilde zaalvoetbal al eerder wil len aanpakken, maar we voelden er weinig voor om op eigen houtje voor politie-agent te gaan spelen. Daarom hebben gewacht tot het hoofdbestuur in Zeist met richtle nen kwam. Die richtlijnen hebben we gekregen nu de rechter in hoger beroep heeft beslist dat er alleen met toestemming van de KNVB zaalvoetbalcompetities mogen worden georganiseerd. Die uit spraak is gedaan naar aanleiding van een kwestie die in Noord-Hol land speelde". KNVB-leden die bij het wilde zaalvoetbal zijn betrokken, krijgen de afdeling Leiden twee r bezoeken waar volgens ons zonder liezer van de revanche-tweekamp door de voetbalbond te worden ge- toestemming van de bond wordt Kasparov-Karpov (de herkansing schorst, zowel voor veld- als zaal- gezaalvoetbald. We heffen nu de waarschuwende vinger en vanaf 1 januari moet het echt afgelopen zijn". Volgens Van Duivenbode is het voor verenigingen en organisato ren die bij het wilde zaalvoetbal zijn betrokken een kleine moeite om hun competities een legale sta tus te geven. "Een kwestie van een paar richtlijnen volgen en een gul den per speler aan de bond beta len", aldus Van Duivenbode. Fair play-cup Waarnemend voorzitter Van Strien, die in Noordwijkerhout de zieke afdelingsvoorzitter Jan Per soon verving, liet gisteravond ook weten dat er een einde komt aan de strijd om de Fair play-cup. Het in stellen van deze sportiviteisprijs, die dit jaar voor de tweede achter eenvolgende keer werd gewonnen door het vrouwenteam van Iduna, heeft volgens Van Strien niet het tot beoogde doel, afname van de spelverruwing, geleid. na die ruime voorsprong zeker niet met de pet naar, maar het wilde ineens niet meer. Myste rieuze krachten in de sportAch, dat is zo'n dooddoener. Wat het dan wel was. zou ik met geen mo gelijkheid kunnen zeggen. Na afloop ben ik met de korf balverslaggevers mee naar de coaches gestapt om eens te horen wat ze te vertellen hadden. Ze bleken wat ontwapenender dan hun collega's in de voetbalsport. Hans van Huis van De Danaïden gaf onomwonden toe dat hij niet wist waarom zijn ploeg de voor sprong uit handen had gegeven. Concentratieverlies? Nee. dat kon hij echt niet zeggen. Hij stond voor raadsels. Wel liet hij doorschemeren dat er iets speelde in de vereniging, "maar gelukkig hebben jullie dat niet ontdekt, want anders had het natuurlijk weer in de krant gestaan". Zoiets had een voetbaltrainer nou nooit gezegd, die had mooi zijn kake ment op elkaar gehouden. "Strubbelingen?" wilden de verslaggevers weten op een toon die oppassende lieden altijd zo tegenstaat. Van Huis, bijna ont stemd: "Dat zijn jullie woorden, mij hoor je dat niet beweren Verder wilde hij absoluut niets kwijt. En zo blijven we dan zitten met de brandende vraag: Danaï den, o, Danaïden, wat sluimert er voor problematiek in uw gelede- Wim Niesing, de trainer van Zuiderkwartier, toonde zich ui teraard blij, wat heet, verrukt over het herstel van zijn team. Zijn dag kon niet meer kapot, dat was duidelijk te merken. Hij had, neem het hem eens kwalijk, tien keer zoveel tekst als Van Huis, maar aan het slot was hij weer wel zo eerlijk om toe te ge ven dat zijn ploeg ook een portie geluk had gehad. Korfbal - ik moet er vaker naar gaan kijken. PSV-manager Hans Kraay: finitief karakter gaf, wel aanwezig, dien kan hij nergens anders zulke Timmans eerste reactie over zijn lucratieve voorwaarden vinden verlenging tegen Tal was, dat die dan bij ons". In Hilversum be- match dan wel de KRO-tweekamp draagt het prijzengeld voor een kon worden. weekje schaken 30.000 gulden, Mede-organisator van de KRO- waarvan 3/5e in de portemonnaie tweekamp, internationaal schaak- van de winnaar verdwijnt. Daar- meester Hans Böhm, ziet niets in naast toucheren beide grootmees- die oplossing. „Wij gaan er van uit ters nog een leuk startgeld. In het dat Kasparov komt. Voor hem is de geval van Kasparov wordt gespro- match tegen Timman een goede ken over 5000 dollar (15.000 gul voorbereiding op de revanche- den) en 6000 dollar na het behalen tweekamp tegen Karpov. Boven- van de werelditel. Volgens de aftredende voorzitter Wim de Koning van de tuchtcom- missie van de afdeling Leiden, is de spelverruwing de laatste jaren juist toegenomen. Het nieuwe strafsysteem, waarbij drie waar schuwingen automatisch een schorsing van slechts één wed strijd tot gevolg heeft, is volgens De Koning "een vrijbrief om te gaan schoppen". Uit onvrede over de invoering van dit systeem stelde De Koning zich gisteravond niet herkiesbaar. Zijn plaats in de tuchtcommissie wordt ingenomen door Piet van der Berg die onlangs na 31 jaar af scheid nam als afdelingsbestuur der. Secretaris Jos Klaassen van de Centrale Organisatie voor Scheids rechters werd gekozen in de plaats van Van der Berg. In het afdelingsbestuur werden verder de afwezige voorzitter Jan Persoon, Karei Meeuwenberg en Wim van Duivenbode voor drie jaar herkozen. KRIVOJ ROG (GPD) - Het is zo langzamerhand menens met de as piraties van PSV. De club heeft de intentie om op een niet al te lange termijn een 'echte' topper te wor den en in het Russische Krivoj Rog, waar de ploeg morgen tegen Djnepropetrovsk in de tweede UE- FA-cupronde speelt, maakte tech nisch manager Hans Kraay nog eens duidelijk dat de verwezenlij king van die ambities een serieuze zaak is. „Er zijn er spelers bij ons die goed moeten gaan voetballen, willen ze een lange toekomst heb ben bij PSV", liet Kraay dreigend horen. Hans Kraay praatte gisteren openhartig na de voorspoedig ver lopen reis naar Krivoj Rog. De technische man van PSV realiseert zich maar al te goed, dat er de ko mende dagen druk op de ketel staat. „Uitschakeling hier is af schuwelijk voor ons en afschuwe lijk voor het Nederlandse voetbal". Daarom verwacht Kraay morgen in het Metalurgstadion in Krivoj Rog (aanvang 17.00 uur) een top prestatie van zjjn ploeg. Dat is ook de enige kans, die PSV heeft om de volgende ronde te bereiken, aange zien Djnepropetrovsk in de eerste wedstrijd nog stugger bleek dan was verwacht. „Bij PSV vallen na tuurlijk niet gelijk alle lampen uit bij «uitschakeling, maar het is wel belangrijk dat we een ronde verder komen. Dat betekent belangstel ling van de pers en juist dat heb ben we nodig". PSV zal andermaal 'op zijn best' moeten zijn om dat te realiseren. „Het komt in de eerste plaats op de spelers zelf aan. Zij zullen zelf met oplossingen moeten komen in het veld. Het zijn tenslotte niet de slechtst betaalde voetballers in Ne derland. De meeste spelers zijn te afhankelijk gemaakt. Ze zijn suf gekletst, maar bij PSV zullen ze het toch zelf moeten doen. Tenslot te kan niet alles van een kant ko men", aldus Hans Kraay tijdens zijn betoog. Meer dan ooit wordt bij PSV ge hamerd op de zwakke plekken in het elftal. „De doelstelling is, dat we een topclub worden", zei Kraay ten overvloede. De technische lei ding is daarom bereid rücksichtlos te handelen. Het beste bewijs werd zaterdagavond geleverd toen ver dediger Jan Heintze tegen Hera cles op de bank mocht blijven na een aantal matige prestaties in het begin van dit seizoen. Trainer- coach Jan Reker: „Misschien dit wel de prikkel geweest die hjj no dig heeft". Heintze krijgt tegen Djnepi noodgedwongen het voordeel van de twijfel. Zonder de geschorste Ruud Gullit moest de PSV-leiding terugvallen op deze verdediger over wie Kraay en Reker op dit mo ment overigens niet te spreken zijn. „Maar de feiten liggen er nu eenmaal", aldus Kraay, voor wie het verlies van Gullit de nodige hoofdbrekens betekende. „Dat is voor PSV net zo moeilijk als voor Napoli wanneer het zonder Mara- donna speelt". De opstelling van PSV kan door de schorsing van Gullit ook nau welijks meer verrassingen bevat ten. „Bovendien hou ik er hele maal niet van, want negen van de tien keer verras je jezelf', meende Kraay, die Ernie Brandts opnieuw tegen de gevaarlijke Protassov laat opereren. In Eindhoven was juist hij de sluipschutter, die PSV twee maal verraste. „Maar ik heb ver trouwen in Brandts, hij is een stuk fitter dan twee weken geleden. La ten we hopen dat hij morgen zijn dag heeft". Halvar Thoresen en Rob McDo nald worden de speerpunten in de PSV-aanval. René van der Gijp krijgt zijn handen vol als antwoord op het viermans-middenveld van de Russen. Hans Kraay: „Sommige spelers zullen beter moeten voet ballen dan tot nu toe. Daar moet je niet geheimzinnig over doen. Dat mag je best zeggen als je verder wil komen in het Europa-Cuptoernooi. Van der Gijp is een voorbeeld. Hij moet het dit seizoen maken. Hij mag niet teveel pieken en dalen hebben. Dit jaar moet hij constant presteren. En dat geldt ook voor een aantal anderen". Gouden speld voor Jan Hof NOORDWIJKERHOUT Voorzitter Jan Hof van de afde lingsvereniging Kagia kreeg gisteravond van Daan Schot- ting de gouden KNVB-speld overhandigd. Schotting, vice- voorzitter van de amateursectie van de KNVB, woonde gister avond in Noordwijkerhout de algemene najaarsvergadering van de afdeling Leiden bij. Hij zette Hof, die sinds 1959 deel uitmaakt van het bestuur van Kagia, in het zonnetje. Gerard van der Meer (25 jaar jeugdleider en clubgrensrech- ter bij Bemardus) en Wim Toor (17 jaar bestuurslid van Hazers- woudse Boys) kregen de bron zen KNVB-speld. Zilveren spelden waren er voor Jan Pul (25 jaar scheidsrechter en con sul). Maarten Wielinga (scheidsrechter en 25 jaar lid van de commissie schoolvoet- bal) en Arie Vrolijk (25 jaar be stuurslid van Woubrugge).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11