actief in vrije Jonge Leidse biedt kunstenaars ruimte Opnieuw de 1.2.3. Lotto-show kans op een half miljoen van Hogere winst EBR door lagere rente Gebouw aan Kaasmarkt geopend Vereniging Waddenzee met autobus in Leiden MAANDAG 4 NOVEMBER 1985 LEIDEN (vervolg van pagina 1 LEIDEN - Dat het Energiebedrijf Rijnland (EBR) vorig jaar een gro tere winst heeft behaald dan eerder was verwacht, is voor een deel te danken aan de lagere rente. De winst van het EBR over 1984 be draagt 12,2 miljoen gulden, zo blijkt uit nog vertrouwelijke stuk ken. Dat is bijna 5 miljoen meer dan het overschot van 7.4 miljoen waarvan in de begroting voor vorig jaar was uitgegaan. In de begroting was een gemid delde rente voorzien van 9,5 pro cent. Uiteindelijk is er vorig jaar een gemiddelde rente van nog geen 8,3 procent uit de bus gerold. Voor rente en afschrijving was het energiebedrijf daardoor in totaal bijna vijf miljoen gulden minder kwijt dat in de begroting was bere kend. Een andere meevaller had het EBR op de post materiaalkosten. Zowel aan het elektriciteits- als het gasnet hoefden minder onder houdswerkzaamheden te worden uitgevoerd dan voorzien. Dit lever de het energiebedrijf een meeval ler op van ongeveer een miljoen gulden. Ook hoefde het EBR minder aan personeelskosten uit te geven. Dat is een gevolg van de salariskortin gen die de overheid aan ambtena ren heeft opgelegd. Wat de distri butie van gas betreft, had het EBR een meevaller.. De distributie van stoom leverde het energiebedrijf een verlies op. Toch was dit verlies lager dan in de begroting was geraamd. De stads verwarming leverde eveneens een tekort op. Dit werd veroorzaakt door het feit dat het EBR hiervoor meer heeft moeten investeren dan in de begroting was geraamd en doordat de beheerskosten zijn ge stegen. Overigens verwacht het energiebedrijf dat de levering van warmte in de toekomst winstge vend is. De huidige verliezen wor den met de latere winsten verre kend. Het energiebedrijf kende vorig jaar ook enkele tegenvallers. On der meer kreeg het minder geld in kas doordat vorig jaar een korting van 0,4 cent op de kilowattuur- prijs werd gegeven. Deze tegenval lers werden echter ruimschoots goedgemaakt door de meevallers. De burgers zullen, zo stelt de di rectie althans voor, volgend jaar in behoorlijke mate profiteren van de winst die in 1984 is beheeld. De di rectie heeft het voorstel gedaan om in 1986 de basistarieven met 0,3 cent per kilowattuur te verlagen. Die verlaging geldt in principe ook voor 1987 Behalve deze zogeheten structu rele tariefsverlaging met 0,3 cent, wil de directie van het EBR de af nemers ook een eenmalige korting geven van één cent per kilowat tuur. Daarnaast kunnen de elektri citeitsprijzen met 0,1 cent dalen doordat de toeslag voor brandstof volgend jaar lager is. In totaal kunnen de kleinver bruikers een verlaging van de elek triciteitsprijs tegemoet zien van 1.4 cent per kilowattuur. Dit jaar is echter ook al een eenmalige kor ting gegeven, en wel van 0.8 cent per kilowattuur. Ten opzichte van 1985 dalen de elektriciteitsprijzen voor kleinverbruikers volgend jaar dus met 0,6 cent. Uvengens wordt niet alle winst aan de burgers en bedrijven terug gegeven De directie stelt voor om van de resterende winst, zoals te doen gebruikelijk, een kwart in de alge mene reserves voor gas en elektri citeit te stoppen. Het gedeelte dat dan nog over blijft, wordt voor het overgrote deel in het zogenoemde egalisatie fonds gestort. Dat fonds heeft tot doel te voorkomen dat de consu ment in de toekomst met grote ta riefstijgingen wordt geconfron teerd. Overigens wordt van de winst op de levering van elektrici teit bijna 530.000 gulden apart ge legd voor maatregelen die zyn ge nomen tegen de op het EBR-ter- rein aangetroffen grondvervuiling. Die maatregelen hebben ruim 3.5 miljoen gulden gekost. Het Ener giebedrijf Rijnland moet van dit bedrag 15 procent betalen. LEIDEN - Wat begon als een klaagzang werd zaterdagmiddag voorlopig besloten met vreugdekreten: de 'Jonge Leidse', een 'verzamelgebouw' voor kunstbeoefening, werd officieel door wethouder Kuijers (cultuur) geopend. Gevestigd in de oude Kaasmarkt- school en gelegen aan de markt met diezelfde naam, was het bijna vanzelfsprekend de naam 'Jonge Leidse' te hanteren, vooral omdat hij tevens aanduidt dat het voornamelijk gaat om jonge kunstbeoefenaars, die zich veelal met vernieuwende kunstvormen bezig houden. In maart van dit jaar luidde Mech- tild Hendriksen van de Stichting Welzijn in naam van de Werkgroep Amateuristische Kunstbeoefening (WAK) de noodklok: het was bar slecht gesteld met de huisvesting van amateurverenigingen. Haar conclusie na een onderzoek onder zeventig verenigingen: de meeste zijn slecht gehuisvest en betalen een (te) hoge huur. Vooral vernieu wende theatergroepen, dat zijn er elf in Leiden, betalen zich blauw, omdat hun gemiddelde groeps grootte vaak niet meer dan vier personen bedraagt. Het gemeentebestuur heeft zich in elk geval iets van die klaagzang aangetrokken, want het schoolge bouw was nog niet verlaten of het werdtoegewezen aan de 'Jonge Leidse'. Een groot aantal theater- en muziekgroepen is hiermee uit de ruimtenood. De 'Jonge Leidse' verhuurt een aantal lokalen perma nent. Ook is er ruimte overgelaten voor zogenaamde 'vrije' verhuur. Groepen die met incidentele pro- dukties bezig zijn, kunnen bij de stichting aankloppen om geduren de een afgebakende periode een lo kaal intensief te gebruiken. Verder is het mogelijk af en toe een (deel van een) dag een lokaal te huren. Overigens was er zaterdag behalve gejubel ook een enkele dissonant te horen: vanwege de gehorigheid van de school moet een uitzonde ring worden gemaakt voor groepen die veel geluid produceren. Subsidie Niettemin werd de feestvreugde verhoogd, toen wethouder Kuijers in zijn openingstoespraak aankon digde dat de stichting een subsidie van drieduizend gulden krijgt voor het opknappen van het interieur. Dat is ook hard nodig, want rond dwalend door het gebouw valt op dat op sommige plekken de gaten letterlijk in de muren zitten, een gevolg van het feit dat de vorige bewoners de Jugendstil-tegels van de r Het grootste deel van de subsi die, aldus Mechtild Hendriksen, zal worden besteed om één lokaal te isoleren, zodat daarin tenminste iets van muziekgeluid kan worden geproduceerd. Verder heeft de 'Jonge Leidse' als grote wens een podium te creëren, waarop groe pen uit de regio hun produkten kunnen laten zien, zonder daaraan onmiddellijk allerlei (kwaliteits eisen te stellen. Een mooie ruimte daarvoor zou de gymzaal zijn, maar die wordt de eerstkomende twee jaar nog gebruikt voor gymnastiek onderwijs. Wat er daarna mee zal gebeuren is nog maar de vraag, maar vaststaat dat de 'Jonge Leid se' die twee jaar zal gebruiken om de gemeente stevig onder druk te zetten wat dat podium betreft. Een blik naar buiten levert een beeld op van een tamelijk troosteloze speelplaats met een gehavende, saaie muur. Kunstenaars kunnen meesten al vrij aardig overweg met de beginselen van deze dans. zich hier in de toekomst prachtig op uitleven, om van dat saais iets kleurrijks te maken. Binnen was het zaterdag in elk geval gezellig., Na de openings woorden van Kuijers ("Ze kunnen wel zeggen 'Amsterdam heeft 't', maar in Leiden kan het"), volgde een voor dit soort gelegenheden gepast ritueel: Kuijers moest een schaal vol confetti naar boven hij sen, om de massa kleurige papiers nippers vervolgens over zich heen te krijgen. Na hem was het woord aan 'Hamlet', die de wethouder op het hart drukte dat 'te zijn of niet te zijn' de kwestie was. De koning werd daarbij 'hinderlijk' in de re ien gevallen door een nar die niets ✓an de handelingen scheen te snappen. Toneel Vervolgens was het woord aan kindertheatergroep 'Pluisje', die een moeizame visvangst in een toverbos opvoerde. De jeugd ver maakte zich kostelijk en partici peerde dapper mee: toen een vis werd gevangen en de vraag aan het publiek werd gesteld: "Zal ik hem opeten?", kwam in onvervalst Leids de raad uit de zaal: "Nee juh, je mot 'm eerst schoonmaku". Behalve van 'Pluisje' kon in een doorlopende voorstelling ook wor den genoten van optredens van on der meer 'Leiden English Spea king Theatre', de Tontonelli's. die acrobatische toeren te berde brachten en van (kamer)muziek. Tot de vaste groepen in de Kaas- marktschool behoren verder nog Cadans, Klapsigaar, Gruppo Trut- to Dramatico, Commedia di Latte, Motor (toneel), Plot (projectbege leiding), Toch Theater (organisatie workshops e.d.), Wakker (cabaret), Feng (beeldend theatermaker) en René Liem (martiale kunsten). Verder biedt 6e oude school op de Kaasmarkt ruimte aan VOS- cursussen en het Leids Edukatief Sentrum (LES). Opvallende bijkomstigheid was zaterdag overigens dat wethouder Kuijers de school opende, zonder dat het gebouw officieel is opgele verd. Waarmee werd aangetoond dat de gemeente kennelijk haast heeft met het huisvesten van kun stenaars. Man overlijdt na aanrijding Stationsplein LEIDEN - De 22-jarige R.G. van Roon uit Wassenaar is zondag om streeks 11.45 uur in het Acade misch Ziekenhuis in Leiden overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval op het Stations plein. De jongeman werd zondag nacht op het Stationsplein aange reden. door een 20-jarige Leidse automobilist, nadat hij plotseling de weg was opgerend. Het hersen letsel dat hij daarbij opliep bleek later fataal te zijn. Voorafgaand aan het dodelijke ongeval ging. volgens de politie, een vechtpartij tussen twee groe pen jongelui uit Wassenaar en Delft. Zonder duidelijke reden be gonnen beide groepjes elkaar, voor het station, met stukken straatklin kers te bekogelen. De Wassenaar- der is daarop het Stationsplein op gerend, waar de personenauto kwam aanrijden. De bestuurder van de auto heeft probeerde ver geefs door krachtig remmen en uit te wijken een aanrijding te vermij den. Politie zwart gemaakt in anonieme brief LEIDEN - Een groot aantal politie ambtenaren van het Leidse korps heeft op het thuisadres een door de politie als 'zeer betreurenswaardi ge' anonieme brief ontvangen. De schrijvers, die zichzelf aanduiden als 'verontruste inwoners van Lei den', verwijten de politieambtena ren zich schuldig te maken aan het intimideren van arrestanten, het plegen van ongewenste intimitei ten bij vrouwelijke arrestanten en het buitensporig hard optreden bij ongeregeldheden De briefschrijvers grijpen het re cente overlijden van een arrestant in een Amsterdamse politiecel, na de krakersrellen, aan om aan te ge ven dat ook in Leiden grof geweld niet zou worden geschuwd door de politie, als dat niet nodig is om de orde te handhaven. Er wordt onder meer op gewezen dat ook in Lei den in de afgelopen tijd twee arres tanten in een politiecel de dood hebben gevonden. De politie vindt de actie van de onbekende, 'verontruste Leide- naars' zeer betreurenswaardig. Zeer ten onrechte worden ook huisgenoten van de korpsleden op pijnlijke wijze geconfronteerd met deze schrijverij, luidt een reactie. De politie moedigt mensen, .die door deze actie ongerust zijn ge worden, aan contact met haar op te nemen opdat mogelijke misver standen uit de wereld kunnen wor den geholpen. Er is een vermoeden waar de cor respondentie vandaan komt. In een nummer van het anarchisten blad 'De Zwarte' staat namelijk een lijst van een groot aantal Leid se korpsleden met hun privé-adres erbij. Tevens worden merk, type en kenteken van een aantal burger auto's die de Leidse politie zou ge bruiken vermeld. Tentoonstellingen, films, informatie Inbreker kust en ontsnapt LEIDEN - Een inbreker heeft zaterdag aan een bewoner van de Rijnstraat in Leiden weten te ontsnappen door de man in het gezicht en op de schoenen te kussen. De bewoner was door deze verzoeningspoging zo verbouwereerd dat de dief door een raam op de eerste ver dieping kon springen en de be- De bewoner trof zaterdag middag de ongeveer 23-jarige dief aan op de overloop van zijn woning. Omdat de Leidenaar de man niet vertrouwde, door zocht hij de zakken van de in breker en trof daarin de spaar pot van zijn zoon aan. De dief betuigde daarop al zoenend zijn spijt én ontsnapte. LEIDEN - Leidse scholieren en hun ouders kunnen deze week meer te weten komen over hel unieke natuurgebied van de Wad denzee. Voor deze actie is door de vereniging tot behoud van de Wad denzee een autobus ingericht met allerlei voorlichtingsmateriaal, zo als tentoonstellingen, films, vi deo's, boeken en folders. De Wad denbus komt morgen tot en met zaterdag 9 november naar Leiden en omgeving. Overdag wordt een aantal basisscholefi bezocht. Hier kunnen de kinderen op een speelse manier in aanraking komen met de Waddenzèe en alles wat dit natuur gebied bedreigt. Door een quiz, het opvoeren van een rollenspel, het doen van proefjes en het zien van films. Ook is er een handtekenin genactie en aan boord van de bus is een maquette van de Waddenzee, 's Avonds worden de ouders uitgeno digd. Filmfestival In de Openbare Bibliotheek aan de Nieuwstraat begint woensdag middag om half drie een filmfesti val over het Waddengebied. Zater dag wordt op het Hooglandse kerk plein een minimilieumarkt gehou den. Die begint om tien uur en ein digt om vier uur 's middags. De openbare Montessorischool Apollo hijst donderdag om half ne gen 's ochtends de Waddenvlag, want dan komt de Waddenbus naar deze basisschool aan het Strausspad. 's Avonds zijn ook hier de ouders van de leerlingen wel kom. Documentaire over Star Wars LEIDEN - Het Star-Warsprogram- Via is het onderwerp van een tv-do- cumentaire die vanavond in de Leidse Studenten Ekklesia (Ra penburg 100) wordt vertoond. Hoe reëel en verantwoord dit project is. wordt aan de orde gesteld in inter views met Edward Teller, de vader van de waterstofbom, de fysicus Richard Garwin, de oud-minister van buitenlandse zaken van de VS, Robert McNamara, de luitenant- generaal Daniël O. Graham en de science-fictionschrijver Jerry Pourmelle. De VPRO zond deze documen taire eerder uit. Het programma begint vanavond om acht uur en wordt gevolgd door een discussie met prof. dr. Habing. hoogleraar in de astronomie aan de Leidse uni versiteit. Koe in sloot Vrouwenweg LEIDEN - De assistentie van maar liefst vijf brandweerlie den was zondagochtend om kwart over elf nodig om een koe uit de sloot langs de Vrouwen- weg te sjorren. Het dier, dal door onbekende oorzaak in het water was beland, kon niet op eigen krachten aan de kant ko men. Vorige week heeft dezelfde sloot ook al eens als zwemwater gediend voor een koe. KLEDING GESTOLEN - Onbe kenden hebben zaterdagnacht ver moedelijk voor een aanzienlijk be drag aan kleding gestolen uit de kledingwinkel G G aan de Nieu we Rijn. Sweaters, spijkerbroeken, vesten, truien en jassen vormden de. buit van de daders, die in de winkel wisten te komen door met een klinker de ruit in te gooien. Transcedent In het Leonardushuis, Haag- weg 14, wordt vanavond een in leidende lezing gehouden over de Transcedente Medidatie techniek (TM), door de organisatoren om schreven als "een natuurlijke en moeiteloos te beoefenen ontspan ningstechniek met goede effecten op geest, lichaam en omgeving". Aanvang acht uur. Verkoopdag De Algemeen Nederlandse Vrouwenvereniging Tesselscha- de-Arbeid Adelt houdt dinsdag de jaarlijkse verkoopdag op Boerhaavelaan 10. Openingstij den: van tien tot twaalf, van twee tot vijf en 's avonds van ze ven tot negen uur. Bazaar De Evangelisch-Lutherse Kerk, avontuur. De bazaar is van tien tot vijf uur geopend. Dieet De bewonerscommissie van be jaardencentrum Rosenburch or ganiseert woensdag in samen werking met de Stichting Gecoör dineerd Bejaardenwerk en de Kruisvereniging Leiden een in formatiemiddag over diëten, met name over eten zonder zout. De middag is speciaal bestemd voor 55-plussers. Aanvang: drie uur. Rosenburch staat aan de Vijf Meilaan. Hooglandsekerkgracht 26, houdt woensdag voor de 39ste maal een bazaar. Er is dan van alles te koop: handwerken, curiosaboe ken, schilderijen, enz., terwijl er ook een koffie-theeschenkerij is ingericht. Ook is er een rad van PVDA. De PvdA-afdeling Leiden houdt in december geen spreek uur. Wel kan men deze maand don derdagavond van zeven tot negen uur terecht in het Gulden Vlies, Breestraat 125. Telefonisch: 254547. Pak deze week nog uw kans op 'n half miljoen Mid-Lottoformulier en lever 't tijdig in. iOTlOSHOW# gulden De spannende 1.2.3. Lottoshow van Ted en Mariëtte biedt u alle mogelijkheden om één van de tienduizenden geldprijzen te winnen. Haal snel 'n November Lotto/Toto-inleveradressen staan in de Gouden Gids. De trekking vindt op 14 november. Lever deze week in. Botsing tegen zuil en paal LEIDEN Een 25-jarige Leid- sc automobilist heeft zaterdag avond op het Leveudaal een verkeerszuil en ecu laulaaru- paal omver gereden. Door onbe kende oorzaak raakte de man de macht ver het stuur kwijt en reed de zuil ter hoogte van nutti- mer 150 uil de grond. Daarna moest ook een lantaarnpaal er aan geloven. De man bleef on- gedeerd. De auto was echter to taal vernield. Volgens de pofilie was de wilde rit met het gevolg van alcoholgebruik. ifoioMoivaMi

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3