FRflCTIF Einde voor failliet Leiderdorps bedrijf verschil 'Stervensbegeleiders nodig in Oegstgeest' Nog geen bestemming terrein 'Lage huur redding Oud-Zoeterwoude' Jager in de strijd tegen meerkoeten Iiibraakgolf in Zoeterwoude PAGINA 2 MAANDAG 4 NOVEMBER 1985 OEGSTGEEST - Voor een sterven de kan een mens niet genoeg doen. Met deze overtuiging zoekt de in april opgerichte Oegstgeester werkgroep 'Terminale Thuiszorg' vrijwilligers, die thuiswonende Oegstgeestenaren in het laatste sta dium van hun ziekte een onder steunend woord en een helpende hand willen bieden. Hoewel men thuis kan worden verpleegd door speciaal daarvoor in het leven geroepen instanties als de wijkverpleging, de gezins- en bejaardenverzorging en de stich ting Welzijn Ouderen, meent de op richter van de werkgroep. W.J.H Baart, dat deze instanties aanvul ling nodig hebben. Ze kunnen soms niet genoeg tijd vrij maken, is zijn indruk. "Het korten op rijkssubsidies heeft tot gevolg gehad dat er min der mensen in de gezondheidszorg werkzaam zijn en dat werkt door in de wijkverpleging", verduidelijkt hij. Hij voegt hieraan toe dat ster vensbegeleiding "altijd al een pro bleem is geweest". "De meeste Nederlandse zieken huizen kunnen de patiënten niet thuis verzorgen. Het zo belangrijke ondersteunende gesprek schiet er vaak bij in", aldus de Oegstgeeste- naar. "Er zijn veel mensen die het liefst in hun eigen omgeving willen sterven, temidden van wie zij hou den. Om praktische redenen blij ven zij vaak in het ziekenhuis". Het thuis verzorgen van een ster vende, kan voor huisgenoten in meerdere opzichten "een zware be lasting zijn", aldus de woordvoer der. "Vaak is de huisgenoot van een oudere patiënt eveneens oud en te zwak. De 'Terminale Thuis zorg' kan veel problemen verhel pen". Euthanasie De twee uur per dag die iemand van de wijkverpleging aan verzor ging besteedt, kan door hulpverle ners uit de werkgroep goed wor den aangevuld, is zijn indruk. Éen patiënt wordt door drie vrijwilli gers verzorgd, die stuk voor stuk drie uur achter elkaar werken. In totaal krijgt de patient negen i per dag extra aandacht Een vrijwilliger zou door r uit de wijkverpleging, artsen en maatschappelijk werkers moeten worden ingewerkt. "Zo brengt ie der iets uit zijn vakgebied over. Een maatschappelijk werker heeft het over de uitvaart en het pen sioen van de overgeblevene(n). De arts vertelt hoe de ziekte zich ver der ontwikkelt en wat de vrijwilli ger kan verwachten". Baart vertelt dat hij als oud-pas toor de kwestie euthanasie bij het instrueren van de vrijwilligers ter sprake zal brengen. "Onder de vrij willigers verschillen de standpun ten hierover nogal, maar we zullen daarover in de groep van gcdach- .ten wisselen, mocht het geval zich voordoen". Baart voegt er aan toe: "Als een dokter euthanasie pleegt en de vrijwilliger is het er als enige niet mee eens. heb je er toch wei nig tegenin te brengen". Uitbreiden Baart zoekt een dertigtal vrijwil ligers en beperkt zich de komende tijd alleen tot Oegstgeest. Later kunnen aangrenzende gemeenten misschien inhaken. "Als we in Oegstgeest eenmaal goed op gang zijn gekomen, gaan we zeker ver der kijkenvertelt Baart. De 'terminale thuiszorg' is in de jaren zeventig overgewaaid uit En geland. Daar werden in 1968 de eerste stappen op weg naar volledi ge stervensbegeleiding genomen. In Nederland is de vrijwillige hulp nu enkele jaren werkzaam in Arn hem, Bussum en Enschede met als overkoepelend orgaan de Stichting Landelijke Samenwerking Termi nale Zorg te Rotterdam. Wie in Oegstgeest woont en denkt de taak aan te kunnen, kan contact opne men met W.J.H Baart Zijn tele foonnummer is 071-173908. - Het 'weinig courante'complex van Van Baarsen aan de Leiderdorpse Achthovenerweg. Burgerlijke Stand VOORSCHOTEN - Geboren: 22 sep. 85 Maaike, d.v. J. A. Vincenten-van Steijn; 6 okt. 85 Lisette M. E., d.v. A. Schippers-Zoetemelk; 4 okt. 85 Linda C. W., d.v. J. W. E. van de Poel-Schutijser. Overleden: 8 okt. 85 J. A. Bos, e.v. Vo gelaar, oud 38 jaar; 3 okt. 85 M. G. Schip horst, oud 78 jaar; 4 okt. 85 F. J. San ders. oud 77 jaar. Vrouw verwondt arm ernstig bij val van fiets LEIDERDORP - Een 54-jarige Leiderdorpse vrouw is gister middag van haar feits gevallen en heeft daarbij "vermoede lijk", aldus de politie, haar arm gebroken. De valpartij gebeur de op het terrein van Kamsteeg aan de Van der Valk-Bouman- weg. De vrouw wilde een be zoek afleggen aan haar bij Kamsteeg werkende zoon. Oor zaak van de valpartij is onbe kend. LEIDERDORP - Het fail liete Leiderdorpse wand- platenbedrijf Van Baarsen bv aan de Achthovenerweg is voorgoed verloren. Direc teur D. van Baarsen die tot begin november de tijd had om een partner te vinden die vijf miljoen in de zaak kan steken, is daar niet in geslaagd. Sterker nog: ook vennootschappen die drie maanden geleden buiten het faillisement waren gehouden zijn nu bankroet. Het gaat om de directievennootschap en de bv wandplaten, waar enige voormali ge werknemers aan de slag zouden moeten. Directeur D. van Baarsen (63), die zich persoonlijk borg had gesteld voor de financiering van wandplaten, is eveneens failliet. De Westland/Utrecht-hypo- theekbank, eerste hypotheekhou der met een vordering van rond de 3.5 miljoen, bekijkt nu samen met de curator wat moet worden ge daan met de bedrijfspanden, waar eens 42 mensen werkten. Juridisch gezien ligt een openbare veiling voor de hand. Financieel gezien pakt onderhands verkopen vaak beter uit, aldus woordvoerder Vou te. Moeilijkheid bij dit alles is dat "in de huidige economische situa tie niet iedereen direct zit te wach ten op een weinig courant object als dit", zegt Voute. Het gaat vol gens hem om een 4,5 hectare groot terrein met lege gebouwen. De ma chines zijn in oktober al verkocht. Het geheel is (nog) niet bij een ma kelaar ondergebracht. Van Baarsen bv. dat geprefabri ceerde binnenwanden en spouw bladen fabriceerde, had vooral de laatste twee jaar, na het instorten van de Franse bouwmarkt, met problemen te kampen. Het bedrijf, dat in Haarlem een kantoor had met negen personeelsleden, pro beerde een verminderde afzet te compenseren door meer te produ ceren tegen een lagere prijs. Het kwam op een markt terecht met veel concurrenten en kon het niet bolwerken. De bank draaide rond de zomer de geldkraan dicht toen duidelijk werd dat het ministerie van econo mische zaken geen subsidie van een miljoen gulden wilde verlenen voor het opstarten van een vloer platen-afdeling. Van Baarsen wilde de nieuwe afdeling omdat hij dan een heel casco zou kunnen produ- WASSENAAR/VOORSCHO TEN - De RPF Voorschoten/Was senaar is herrezen. Twee weken nadat een woordvoerder van de Voorschotense SGP/GPV/RPF- combinatie verklaart dat de christelijke splinter bij gebrek aan kader is opgestapt/uiteenge vallen, stelt een nieuw bestuur positieve persberichten op. Naast een lysfje met Voorscho tense en Wassenaarse bestuurs leden bevatten ze de mededeling dat 'De Reformatorische Politie ke Federatie er vanuit gaat dat de Bijbel heilzame normen en waar den aangeeft voor mens en sa- menleving. Zij wil dit ook plaat selijk uitdragen en bevorderen'. In Wassenaar wil het bestuur de eerstkomende tijd werven en de twintig leden/sympathisanten en een onbekend aantal stem mers informeren over de partij, met landelijke en plaatselijke uitgaven. Ook wil het naar boven toe een plaatselijk geluid laten doorklinken. Pas na de gemeen teraadsverkiezingen stort het zich op de actieve politiek, als het even kan met plaatselijke items. De Voorschotense afdeling, met 13 leden en enkele tientallen sympathisanten beduidend gro ter, heeft grotere ambities. Naast werven en informeren, wil de RPF daar ook weer aansluiting zoeken met SGP en GPV. Ze wenst een nieuwe Protestants Christelijke Concentratie (PCC), met zo mogelijk landelijk opge stelde programma's "waarin je elkaar herkent". Gat Blij en gretig lachend, gedul dig verhalend en strooiend met woorden als 'positief, 'fijn' en 'mooi', vertelt de Wassenaarse secretaris Idzinga (35) over de neergang en terugkeer van de re- formatorici. Iestra, oud Voor- schotens AR-wethouder en het enige PPC-raadslid, "was de ac tiefste van de kieskring Voor schoten/Wassenaar", begint hij. "Daar was alles op geconcen treerd. Hij zat in PPC en RPF op regionaal en provinciaal niveau. De rest deed niet zoveel. Toen hij plotseling verhuisde, ontstond er een gat. Niemand was ook bij Ie stra in de leer gegaan". De enthousiaste, godvrezende Idzinga, die altijd sterk georiën teerd was geweest op het christe lijke Katwijk en Rijnsburg, sprong in dat gat, samen met eni ge andere partijleden. Niet om dat hij zo in vlam is gezet door de actieve politiek ("Ik heb daar geen tijd voor en ben meer ie mand die achter een politicus gaat staan"). Maar juist omdat hij zo geraakt is door de "getuigen de politiek van de RPF", die "niet de op de kerk maar op de Bijbel terugvalt en daar positief mee omgaat". Op een gegeven moment zei de kerk hem niets meer. Hij wilde als jongen "concreet bezig zijn" en verliet de kerk. Al snel stond hij voor de keuze: moest hij le ven mét of zonder God? Idzinga, niet tevreden met wat hij had be reikt, koos voor het eerste. Het moest dan wel een persoonlijke God zijn, betrokken bij de we reld en het persoonlijke leven De ommekeer was daar. Niet lan ger was hij altijd met zichzelf be zig, hij dacht juist aan zijn mede mens. Idzinga: "De Bijbel heeft hele concrete verhalen over le- Passief Dit bleek tijdens de discussie rond de anti-discriminatiewet overduidelijk. De RPF stelde zich Bijbels streng op. Mensen met eigen opvattingen over het leven, werden bestraffend toege sproken. Idzinga: "Ik vind dat wel een beetje terecht. Als je nou kijkt naar het feminisme. Het is goed begonnen, maar de ver keerde kant op geslagen. Je kunt nergens meer man en vrouw noe- Gevraagd naar de positie van de vrouw bij de RPF, peinst hij, trommelt met de vingers en zegt blij lachend: "Ik heb laatst ont dekt dat de vrouw passief kies recht heeft. Wat dat betekent moet ik nog onderzoeken, maar ik denk dat ze niet echt kan stemmen. Jammer". En dan, echt verheugd: "Bij vergaderin gen zijn ook vrouwen aanwezig en die hoeven daar heus hun mond niet te houden". Over homoseksualiteit, een nog groter strijdpunt, zegt hij: "Stel, je hebt als christelijke ou der een voorkeur voor het gezin, je stuurt je kind naar een christe lijke school en daar staat een ho mo voor de klas, die zijn geaard heid demonstreert. Dat is een moeilijk punt". En richting ho mo: "die kan toch ook bij een an dere school aan het werk?" Toch hoeven Voorschotense en Wassenaarse homoseksuelen niet direct bevreesd te zijn. "Ik zal er geen strijdpunt van maken, als het geen probleem wordt en de onderwijzer zijn best doet", zegt Idzinga menselijk. Ook een algehele zondagsheiliging in de dorpen lijkt ver weg. Discussië ren mag, opdringen en door drukken niet, vindt Idzinga, die in zijn jeugd nooit hoorde waar om hij zondags niet mocht voet ballen en fietsen. Condooms Juist dat gebrek aan uitleg was fnuikend, de rust op zich stond en staat hem wel aan: "Samen met mijn vrouw kan ik als gelovi ge fijn naar de kerk, 3kennissen bezoeken en andere dingen doen, rustig tussen de dingen door die je de hele week moet doen". Of het hele bestuur zich zo begripvol opstelt richting an dersdenkenden, weet Idzinga niet. Hij heeft de andere be stuursleden twee keer gezien om "sociaal te wennen en plannen te ontwikkelen". En daar bleef het bij. Van de Voorschotense Protes tants Christelijke Concentratie weet hij weinig. Van nature ver welkomt hij de samenwerking met kleinrechtse GPV en SGP, die de kerk wat meer als autori teit zien maar de Bijbel "toch ook erg serieus nemen". De se cretaris zegt: hoe groter de groep, des te meer actie. Toch zijn protestants-christelijke strijdpunten als 'condooms uit de automaten' nieuw voor hem. Hoewel hij er zelf niet tegen ten strijde zou trekken, kan hij de onvrede wel aanvoelen. "Sommige christenen zijn vanuit hun beleven heel extreem op dingen, net als mensen die altijd gedronken hebben en opeens op houden. Zij hebben het over sek suele verwildering en zijn heel bang dat de jeugd misbruik maakt van die condooms", weet hij. Idzinga zelf ziet dat niet een, twee, drie. Hooguit wil hij de dis cussie aanzwengelen met vragen als: 'lok je geen misbruik uit?'. Hij gebruikt hiervpor een per soonlijk argument. Hij is geen vader. En de Bijbel dan, heeft die het niet over Onan die zijn zaad op de rotsen stort? Idzinga: "Ik merk wel eens dat mensen de Bijbel te letterlijk nemen en niet zo letten op de lijn, het leven. Maar ik geloof niet dat je het in onze partij meemaakt, dat men sen zeggen: daar en daar staat dat, düs geen condooms. Je hoort veel van christenen, maar zoiets..." Als tijdens discussies partijleden de Bijbel erbij pak ken doen ze dat omdat ze een en ander "niet zo goed meer weten te citeren". Hemels Tenminste, dat is zijn indruk: "Ik kijk natuurlijk vanuit een be paalde invalshoek, weet bepaal de dingen niet, heb dus ook geen erfenis". Tóch een nieuw, jong gezicht voor de orthodox christe nen? Zes mensen hier zijn vrij jong, begint Idzinga hoopvol. Zijn vrouw, die de "hemelse be togen" af en toe onderbreekt met dc vraag 'wat wil je drinken?' - ziet het wat somberder. De rest van het bestuur zou bestaan uit grijze heren. Haar verklaring: orthodox- christenen zijn vaak ouder. Ze zijn teleurgesteld in bepaalde po litieke partijen en gaan zoeken naar een partij die haar stem blijft verheffen tegen de vervlak king van de maatschappeij, waar te makkelijk gesproken wordt over zaken als euthanasie. "Als christenen hechten wij erg veel waarde aan het leven. Je mag nooit kijken of een leven te duur is. Als je geen strenge regels stelt, loopt het uit de hand". Toch klinkt ook bij deze zaak een persoonlijk geluid door. "Er is geen algemene lijn bij dit soort dingen. Je staat er ook als mens", besluit hij. PAUL VAN DER KOOIJ ZOETERWOUDE - De huurlasten van de stichting 'Oud Zoeterwou de' dalen sterk wanneer de raads commissie voor welzijn morgen avond adviseert het voormalige PTT-gebouw aan de Noordbuurt- seweg aan te kopen. "Het zou een enorme uitkomst voor de stichting zijn", aldus voorzitter Duindam. "Als Zoeterwoude niets doet, gaat ons geld in drie jaar op aan 'Sue- tanborg' en kunnen wij niets bij zonders meer koüen". De stichting wil niet verhuizen naar een ander gebouw. "We heb ben het hier heel erg naar onze zin. Het gebouwtje is inbraakvrij en brandvrij, dus er is weinig kans dat onze waardevolle spullen gevaar lopen", aldus Duindam. De vijftien jaar oude stichting verkrijgt het geld voor het uitgeven van het kwartaalblad 'Suetan' en het orga niseren van excursies naar musea via donaties. Ook verstrekt de ge meente een waarderingssubsidie. Het college van B en W heeft het bestuur laten weten dat 'Oud Zoe terwoude' veel belangrijk werk voor de gemeente verricht en hel bijzonder spijtig zou zijn wanneer de stichting met de aktiviteiten zou moeten stoppen. In de twee jaar dat de stichting aan de Noord- buurtseweg huist, heeft ze enkele zeer succesvolle tentoonstellingen op haar naam staan. Volgend jaar wil 'Oud Zoeterwoude' de histori sche achtergronden van het Zoe- terwoudse onderwijs belichten evenals de molens rond het dorp. Aanleiding voor het eerste on derwerp is de sluiting van de Aloï- siusschool Bij de voorbereiding van het tweede onderwerp krijgt ze deskundige hulp van de grote sti mulator, Bosman. "Hij weet alles van molens af', zo zegt Duindam, "en beschikt over een unieke post zegelverzameling van molens over de hele wereld. Happening De oudheidkamer van 'Oud Zoe terwoude' bestaat uit twee afdelin gen. De ene afdeling herbergt de permanente tentoonstelling van een deel van het bezit van de stich ting. Het tweede zaaltje staat open voor tijdelijke exposities, zelf op gezet of'geleend'. Aan het opzetten van een eigen expositie gaat een voorbereidingsperiode vooraf, die gevuld wordt met snuffelen in na slagwerken en archieven. Be stuursleden houden zich daarmee bezig. Bovendien vraagt de stich ting mensen die beroepsmatig ol via een hobby bekend zijn met het onderwerp naar hun verzamelin gen en ervaringen. Zo werd de tentoonstelling over de Zoeterwoudse waterwegen vo rig jaar door medewerking van schippers en oud-schippers gekop peld aan een Schippersdag. De schippers toerden met hun vaartui gen door het hele dorp. "Het was een ware happening", aldus Duin dam. WARMOND - De grote aantallen meerkoeten die zich ophouden op en rond de Boezemkade in de War mondse Zwanburgerpolder en daar schade toebrengen aan de (gras)gewassen dwingen de ge meente andermaal het jachtrecht te verhuren. Warmonder D J. Tij sen heeft zich akkoord verklaard met een huurprijs van tien gulden per jaar per hectare. Tijsen genoot het jachtrecht al eens eerder van 1977 tot medio 1983. Die overeenkomst werd toen niet verlengd omdat de gemeente voornemens was gronden uit het agrarische gedeelte van de polder te verkopen. Dit teneinde boerderij De Eenzaamheid uit zijn eenzaam heid te verlossen en om de ontslui ting van de polder door een pont lucratiever te maken. "Het blijkt nu weer noodzakelijk omtrent het jachtrecht een besluit te nemen omdat in afwachting van de eventuele verkoop, de wild stand moet worden bijgehouden", aldus B en W. Aanvankelijk wilde het college het jachtrecht op de Boezemkade combineren met dat van 't Joppe. Koudenhoorn, De Strengen en Tengnagel maar dit is vanwege be palingen van de jachtwet niet mo gelijk. Jager Tijsen zal zich beper ken tot de Boezemkade en de ove rige gementegronden in de Zwan burgerpolder. ZOETERWOUDE - Vier inbraken in Zoeterwoude. alle zaterdagavond tussen zeven en elf uur gepleegd, stellen de rijkspolitie nog altijd voor een raadsel. Omdat in alle vier de gevallen dezelfde methode is toegepast (men is door ingeslagen raampjes binnengedrongen), bestaat nici meer dan een vermoeden dat de dader(s) van de ene inbraak ook wel eens die van de andere drie kan zijn. De inbraken werden gepleegd in woningen aan de Rijndijk. Keerweer en de Zuidbuurtseweg (twee maal). Ontvreemd zijn onder meereen video en vele sieraden, waarvan de waarde overigens nog niet is vastgesteld. In een geval wordt niets vermist. Ook zondag stond in het leken van de inbraken. Onbekenden-poogden gisteravond een pand van een bedrijf in geluidsapparatuur op het Zoeler- woudes industrieterrein binnen te dringen. Dal deden zij door de toe gangsdeur met hun auto te rammen. Dc alarminstallatie werkte echter perfect waarna de deurrammers op de vlucht zijn geslagen. Ag end a MAANDAG 100 - tv-documentaire over Star War; gevolgd door discussie. 20 uur. Leonardushuis. Haagweg 14 - lezing over transcedente meditatie techniek 20 uur. Leiderdorp De.Sjelter, Heernraadlaan 67 - Leden vergadering PvdA. 20 uur. De Muzenhof. Gordijnsingel 4 - Bijeen komst philateristenverenigmg 'De Rijn streek'. 19 uur voor jeugd, vanaf 19.45 ouderen, veiling kavels om 21.30 uur. Warmond Gemeentehuis. Herenweg - Vergade ring raadscommissie maatschappelijk welzijn, 20.30 uur. DINSDAG Leiden Boerhaavelaan 10 - jaarlijkse verkoop dag Algemene Nederlandse Vrouwen Vereniging Tesselschade - Arbeid Adelt, 10-12. 14-17 en 19-21 uur. Leiderdorp Wijkcentrum Zijlkwartier. Van der Marckstraat - Sportinstuif voor werklo zen. 15.30-17.30 uur. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. n 8.30-17.00 u (071)144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C Juffermans-Duyverman, tel. 071-893256 A. Kluppel, tel. 071-763088. F. Terwijn. tel. 02522-14192. D. Vink, tel. 079-412440. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta- NABEZORGING ma.-vrij. van 18 00-19.30 uur (071)123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16 30-18 00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18 00 uur) REDACTIE (071) 144941 ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd f 22,10 per'maand, per post 30,00 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland) 89,30 per half jaar, aan huis bezorgd 131,40 per jaar, aan huis bezorgd 250,90 per post (binnenland) 345,20 losse nummers 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd Betaling van abonnementen op giro 3203571 l.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Jutianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720)93961 Vuurbaakplein 11, 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs J W E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz. A A van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graatt Kunst, radio, tv: P C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograat) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel. Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs. Was hington. Rome. Madrid. Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet -

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2