'Zonder Ernst beter uit' Figurantenrol voor Nederlandse ruiters Zijn moment, ons verhaal! Snelle tijden van Leidse zwemjeugd Het ontslag van hoekeyeoach Libourel Wij houden u op de hoogte LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 4 NOVEMBER 1985 LISSE - "Kom op he ren 1, niet zo soft", luidt de aansporing die je uitsluitend op een hockeyveld kunt horen. Ernst Libou rel is duidelijk onte vreden over de strijdlust van het eerste mannenteam van Hisalis, dat in het oefenpotje met jongens A' maar wat aanrommelt. Hoofdschuddend be kijkt de nieuwe coach het geploeter van de hekkesluiter in de derde klasse C. "Ze spelen kluiten- hockey", zo is hij van mening. "Er moet hier een hele hoop ge beuren". Hisalis staat voor Hillegom, Sassen- heim, Lisse en is de tweede club waar Ernst Libourel dit gaat. De 28-jarige bankmedewerker be gon deze hockey jaar gang als coach van Noordwijk. maar werd na zeven winst partijen op rij aan de kant geschoven. Anderhalve week na zijn 'ontslag' bij de koploper in de derde klasse A is de oud speler van Arnhem er nog stomverbaasd over. Frans van Eg- mond niet, want vol gens deze onbezol digde manager van de hockeyclub Noordwijk heeft Li bourel van het coa chen geen kaas gege ten. "De tactische in breng van Ernst was echt nul komma nul. Bovendien kon hij niet op een normale manier met de spe lers omgaan. Zijn functioneren was dit seizoen al drie keer eerder door de spe lersgroep ter discus sie gesteld. Het kon zo niet langer. Ernst móest gewoon weg". In zijn plaats kwam oudge diende Klaas Rubingh, maar met de plaatselijke VVD-frac- tievoorzitter op de bank liep Noordwijk afgelopen zondag prompt tegen zijn eerste neder laag op. Zou die Libourel dan toch ao slecht nog niet zijn? Noordwijk-voorzitter Piet Ver hoef vindt dat een tendentieuze vraag. Volgens hem zat de eerste nederlaag er al veel langer aan te komen: "Die zeven winstpar tijen zijn namelijk bepaald niet overtuigend tot stand gekomen. Heren 1 is in de laatste weken zelfs herhaaldelijk door het oog van de naald gekropen. Daarom vind ik het bijzonder flauw om te suggereren dat de eerste neder laag wel eens te maken zou kun nen hebben met het vertrek van de heer Libourel". Na zijn verhuizing van Arn hem naar Hillegom meldde Ernst Libourel zich vorig jaar met zijn vrouw Baltien bij de hockeyclub Noordwijk. Piet Verhoef: "Wij zochten iemand voor heren 1 om dat onze trainers Ruud Hartman Kok en Mare Benninga niet op zondag kunnen coachen. De heer Libourel bood toen zijn diensten aan, waarop wij besloten met hem in zee gegaan". Een beslissing waar de voorzit ter en zijn medebestuurders een paar maanden later spijt van kregen toen de spelers lieten we ten geen vertrouwen meer in hun coach te hebben. Libourel: "Dat was op de dinsdag na de zevende winstpartij. Na de training gin gen de heren opeens vergaderen. Later op de avond werd ik door Verhoef gebeld met de medede ling dat de spelers hun vertrou wen in mij hadden opgezegd. Of ik er nog behoefte aan had om Ernst Libourel: "Ik ben niet zo'n schreeuwer en ook niet zo'n machotype". (foto Loek Zuydcrduin) Vuilnis In tegenstelling tot Frans van Egmond kan voorzitter Verhoef niet precies aangeven waarom 'de heren van het eerste' na de succesvolle seizoenstart hun coach wilden lozen. "Of er wat aan zijn werkwijze mankeerde, weet ik niet", doet de voorzitter vaag. "De heer Libourel had in elk geval als nadeel dat hij van ongeveer gelijke leeftijd is als de meeste spelers. Dan moet je toch iets extra's in je tas hebben zitten om overwicht op een spelersgroep te hebben. Ik zeg niet dat de heer Libourel geen overwicht had, maar op de een of andere manier klikte het kennelijk niet helemaal tussen hem en de spelersgroep. Daarom hebben wij als bestuur op een zo prettig mogelijke ma nier aangestuurd op een coach- wisseling. We hebben de heer Li bourel echt niet bij het vuilnis ge zet. We hebben hem er in een goed gesprek van kunnen overtuigen dat het voor de vereniging beter was dat er een andere coach zou komen". Dat werd dus Klaas Rubingh, de man die volgens Verhoef als coach zijn sporen heeft verdiend bij jongens BI, jongens Al en het eerste mannenteam. "Klaas is in psychologisch opzicht en wat' de omgang met de spelers betreft aanzienlijk verder dan Ernst", is de mening van Frans van Eg- mond. "De jongens wilden eigen lijk mij als coach, maar daar voel ik niets voor. Ik speel met veel plezier in de veteranen en dat wil ik niet opgeven". Van Egmond was degene die vorig seizoen de aanzet gaf voor de bouw van wat hij zelf "een lek ker sterk heren 1" noemt. Hij haalde enige afgehaakte oud ge- dienden over om de stick weer ter hand te nemen en kreeg de alom gewaardeerde Ruud Hartman Kok zo ver om samen met HDM- international Mare Benninga de veldtrainingen te gaan verzor gen. Als coach wilde Van Eg mond trainer John Eelman van de voetbalvereniging Noordwijk aantrekken. "In tactisch opzicht ligt hockey 85 jaar achter op voetbal", ver klaart de vroegere manager van de basketbalvereniging Leiden. "Bovendien is John een gediplo meerde hockey trainer. Met hem er bij zou Noordwijk lachend kampioen worden, want ik weet zeker dat hij de moderne voet baltactieken op een hockeyteam kan overbrengen. Ik was bijna rond met hem, maar het bestuur schoof Ernst Libourel naar vo- Die naar eigen zeggen te ma ken kreeg met een spelersgroep waar hij van het begin af aan geen greep op kon krijgen. Libou rel: "Bij Noordwijk lopen ze alle maal heel apatisch achter die Van Egmond aan. Toen ik als coach begon, hadden ze al een paar oefenwedstrijden achter de rug. Allemaal nietszeggende winstpartij Ij es tegen hele zwak ke tegenstanders. In een trai ningsweekend heb ik het hele zaakje eens flink door elkaar ge gooid. om iedereen te testen. Hoor je meteen: 'Die Libourel deugt niet, die snapt er helemaal niets van'. De competitie was dus nog niet eens begonnen of ik was het Machotype Dat werd nog erger na de sei zoenvoorbereiding. Libourel: "Ik maakte er een gewoonte van om voor elke competitiewedstrijd uitgebreid met de trainers en Van Egmond te overleggen. Vol gens de spelers een teken van zwakte. Onzin natuurlijk, want ik heb dat alleen maar gedaan om informatie te verzamelen. Niemand kent die jongens beter dan Van Egmond. Je zou als coach wel gek zijn om van die kennis geen gebruik te maken". Van Egmond: "Natuurlijk was het een goeie zaak dat Ernst ons raadpleegde, maar de ellende was dat hij alles wat je met hem besprak zo rottig op de groep overbracht. Dan zat iedereen ge lijk in de gordijnen. Eén voor beeldje: Peter Jan Rubingh, ver reweg onze beste speler, komt te rug uit Amerika. Ik spreek met Ernst af dat Peter Jan aanstaan de zondag reserve staat omdat hij nog niet heeft gespeeld of ge traind. Zegt Ernst tijdens de wedstrijdbespreking dat Ru bingh buiten de ploeg wordt gela ten omdat hij een winnend team niet wil wijzigen. Gevolg: de groep stomverbaasd en Peter Jan kwaad. Zo waren er talloze akke fietjes, dus het was gewoon het beste om met hem te breken Waarna ironisch genoeg on middellijk de eerste nederlaag volgde. Van Egmond: "Die neder laag had echt niets te maken met de coachwisseling. Noordwijk heeft sinds kort de beschikking over kunstgras en daar is ons spelletje op gebaseerd, terwijl je in de derde klas gewoonlijk in een weiland speelt. Je kon dus wachten op een nederlaag in een uitwedstrijd, maar dat die uitge rekend valt op het moment dat je van coach wisselt, is vervelend voor ons en leuk voor Ernst. Maar zonder hem is Noordwijk echt be ter uit". Wat Libourel uiteraard betwij felt. "Toch zullen ze zonder mij ook wel kampioen worden. Het zou in elk geval een blamage zijn als ze het niet redden. Er loopt bij Noordwijk voldoende talent rond, alleen de tolerantiegrens van de heren is zo verschrikkelijk laag. Ze hebben behoefte aan een schreeuwer als Van Egmond langs de lijn. Ik ben niet zo ie mand die langs de kant staat te tieren. Bovendien ben ik ook niet zo'n machotype dat een hockey coach van Noordwijk kennelijk moet zijn". Werken bij het aanzienlijk minder ambitieuze Hisalis ziet Libourel als een uitdaging. "De hele zaak moet nog op de rails worden gezet, maar het voordeel is datje met betrekkelijk eenvou dige aanwijzingen al een hoop kunt bereiken". Wat vorige week bleek toen Hi salis met Libourel langs de lijn de eerste overwinning van het seizoen behaalde. Toeval? In elk geval vervelend voor Noordwijk en leuk voor Libourel. JAAP VISSER AMSTERDAM (GPD) - Toen tij dens de 28e editie van Jumping Amsterdam het spel echt op de wa gen kwam, zaten de Nederlandse ruiters ergens verscholen in de stallen, op de deelnemerstribune of, wie weet, hun verdriet te ver drinken in de biertent. Al na de eerste manche van de eerste kwali ficatiewedstrijd in de strijd om de wereldbeker was het gedaan met de pret voor de combinaties die voor eigen publiek reden en kreeg de buitenlandse overheersing uit eindelijk zijn beslag in een fraaie overwinning van de Zwitser Tho mas Fuchs. Dat het Nederlandse kamp na derhand enthousiast reageerde op de 28e plaats van de op dit niveau nog onervaren Sylvia van Staldui- nen, zegt in feite al genoeg. Een doekje voor het bloeden was ech ter hooguit het optreden van Piet Raymakers, die met een paard dat waarschijnlijk op korte termijn wordt verkocht nog net bij de top- 10 eindigde. Toch was het niet zo dat de op de slotdag ook nog even aanwezige Johan Heins, die een paar dagen eerder had laten weten in elk geval tot en met het wereldkampioen schap in Aken bondstrainer te blij ven, na het zien van de finale al weer spijt van zijn besluit kreeg. „Integendeel", zo wist de voorma lige Europese kampioen nog net even te melden, „al is het natuur- lijk wel zo dat we hier niet direct hebben geimponeerd. Toch blijf ik er bij dat we er met de springsport in dit land nog niet slecht voor staan. Rob Ehrens heeft ook hier met Oscar Drum bewezen een ge degen combinatie te vormen. Hij heeft zeker kans de finale in Goten- Tijdens Jumping Amsterdam eens moet zelf j te ko- burg te halen. Verder is Piet Ray makers me erg meegevallen. Voor het overige wil ik niet te veel con clusies verbinden aan deze wed strijd. Ik vind dat we het afgelopen buitenseizoen voldoende hebben bewezen op de goede weg te zijn". De nieuwbakken bondstrainer baseert zijn optimisme ook voorna melijk op datgene wat zijn pupillen onlangs in Aken (vierde in de lan- denwedstrijd), Hickstead (tweede in de landenwedstrijd) en Geeste ren (winst voor Henk Nooren, tweede plaats Rob Ehrens) hebben laten zien. Voor die tijd verkeerde de nationale ruitertop op zijn zachtst gezegd in een dal, hetgeen voor een niet onbelangrijk deel te wijten was aan het feit dat er zo links en rechts wel eens een paard werd verkocht. Met de komst van Heins kwam de grote ommekeer, die echter plotseling stagneerde op het moment dat het er echt op aan kwam. „Maar het Europees kam pioenschap in Dinard beschouw ik achteraf als niet meer dan een mo mentopname", aldus Heins. „Dat we het daar ten dele hebben laten afweten is zeer jammer, maar daar voor hadden we bewezen interna tionaal rond de vierde plaats te schommelen. En dat vind ik voor Nederlandse begrippen bijzonder aanvaardbaar". Van de vijf combinaties die de Nederlandse ruitersport in die fase aan een wat positiever imago hiel pen, viel de laatste dagen in Am sterdam niet zo overdreven veel te genieten. Emile Hendrix had bij voorbaat al besloten zijn beste paard, Spargo, tijdens het indoor- seizoen hooguit in de lichte tour te laten starten. De reden veronder stelt hij als bekend. „Dit paard is gewoon niet zo geschikt voor het werk in de hal. Gelukkig is mijn tweede paard, Put, inmiddels weer helemaal fit en daar gok ik een beetje op voor het indoorseizoen. En over zijn optreden in de kwalifi catiewedstrijden kan ik alleen maar tevreden zijn". Toen het er echt op aankwam, in de grote prijs dus, bleek Put voor het internationale niveau nog te kort te komen en zag Hendrix zich na enkele hindernissen genood zaakt zijn paard terug te trekken om erger te voorkomen. Datzelfde deed een andere equipe-lid, Eric van der Vleuten, die het beste paard ook al op rust heeft staan (in verband met een blessure) en met zijn tweede troef eveneens niet ver der kwam dan een figurantenrol a la Hendrix. En vervolgens liet Jan Tops, evenals bij indoor Friesland, nog even zien dat hij met Furist in de hal volslagen uit vorm is. Afgezien van de nog net aan vaardbare resultaten van het top- duo Nooren/Ehrens, zou je ook haast gaan denken dat de vader landse ruiters in gedachten alweer met het buitenseizoen bezig zijn. „Toch is dat volgens mij absoluut niet het geval", zei Heins. „We pro beren bij deze indoor-wedstrijden ook voor zo veel mogelijk goede re sultaten te zorgen". De Nederlandse nummer één van dit moment, Rob Ehrens, on derstreepte het belang van de woorden van zijn trainer. „Het zou voor de sport geen goede zaak zijn wanneer ik dit seizoen weer de eni ge Nederlander ben die weet door te dringen tot de finale. Maar na tuurlijk is het momenteel wel zo", voegde hij er met veel gevoel voor realiteit aan toe, „dat ik eerst maar LEIDEN - In de tweede ronde van de nationale jeugdcompetitie heb ben de beide Leidse verenigingen, akterend in de hoogste klasse zeer snelle tijden gezwommen. Beide verenigingen sleepten weer 4 li mieten in de wacht voor de Neder landse winterkampioenschappen. Voor' de Zijl spande Robert Jansen de kroon want hij wist 3 limieten te halen. De eerste op de 200 wissel in 2.27.4, de tweede haalde hij op de 200 vrij in 2.08.7 en de derde op de 100 school in 1.19.2. De vierde li miet werd gehaald door Niels Ou- werkerk die de 100 vlinder zwom in 1.09.0. Bij LZ-1886 was het Yvon de Kier die de limiet haalde op de 100 school in 1.18.0. Op dit num mer wist Geralda Boekwijt ook de limiet te halen in 1.18.7. Paulien Stastra was succesvol op de 100 vlinder, 1.11.0. De laatste limiet werd gehaald door Alexander Willemsen op de 100 rug in 1.06.7. Op de 100 vlinder klasseerden Ingrid v. Veen en Elise Krijnen zich als 2e in 1.12.1. Marco Blokpoel wist zich achter Jansen als 3e te klasseren op de 200 wissel in 2.31.0. Op de 100 vrij werd Yvon de Kier (LZ) le in 1.02.3, goed ge volgd door Boekwijt in 1.04.5, 3e. Bij de Zijl was Mariëtte Beekman succusvol. Zij werd 3e in 1.03.7. Winst was er voor Hans v. Hees op de 100 vlinder in 1.07.1. Hij was ook winnaar op de 400 vrij in 4.34.4 (3e) en op de 100 rug 1.10.2 (3e). Leon Luyten (de Zijl) finishte op de 100 vlinder als le in 1.08.2. Op de 400 vrij scoorde hij 4.39.4. Snelste op de 400 vrij was echter Marco Mulder die, nauwelijks her steld van een stevige griep, toch 4.32.6 wist te scoren. De 100 school jongens '73 e.l. werd in het Leidse 5-Meibad een zege voor Danny Kortekaas in 1.30.4 terwijl Robbie Dubbeldeman voor de Zijl in Hi- versum 2e werd in een snellere 1.29.6. Ook de 400 vrij meisjes '71 e.l. was voor de Leidse zwemsters een succes want Paulien Stastra wist hier 'als 2e te eindigen in 4.57.2, gevolgd door Winny v. Dee- len in 5.02.5, terwijl Ingrid v. Veen (de Zijl) 3e werd in 5.06.3. Op de 200 vrij jongens '71 e.l. werd Jan- Bart Broekhuis 3e voor LZ in 2.19.9. Op de 100 school meisjes '69 e.l. werd Mireille Correlje le in 1.19.1, wat tevens een inschrijving betekent voor de winterkampioen schappen. De 200 vrij meisjes '73 e.l. werd een complete Zijl-aangelegenheid want hier werd Maaike Parrel le in 2.28.2 gevolgd door Marjolein Blokpoel in 2.30.0. Nancy Kyk in de Vegte scoorde op die afstand 2.28.8. De 200 wissel meisjes '69 was wederom een succes voor De Kier die hierop 2.35.6 scoorde waarmee zij eerste werd. Op de 100 rug m'71 e.l. werd Elise Krijnen 2e in 1.13.2. Voor LZ werd Winny v. Deelen pok 2e in 1.15.1. Bij de jongens '69 op die afstand werd Erwin Siera 2e in 1.13.2. De 100 rug meisjes '73 e.l. verliep in Hilversum succesvol voor de Zijl want hier werd Parrel le in 1.21.7 gevolgd door Amarentia Verkade en Gwendolen Roeberding in resp. 1.22.6 en 1.24.8. Als klap op de vuurpijl scoorde de Zijl met de jongensestafette een nieuw kringrecord op de 4x100 vrij in 4.07.3. De Zijl wist met een iets beter puntentotaal uit de bus te ko men dan LZ. De Zijl scoorde 5280.4, terwijl LZ bleef steken op 4312.5. Bij de tussennummers was Ka rin Stastra de snelste op de 100 vlinder 1.27.2 en op de 100 wissel in 1.23.2, beide malen gevolgd door Angelique Hoogeboom in resp. 1.44.0 en 1.25.1. Bij de jongens zwom Mark Schouten op de 100 vlinder 1.24.9, gevolgd door Dennis Schouten in 1.26.6 die positie haal den zij ook weer op de 100 wissel (2e en 3e) in resp. 1.22.5 en 1.26.2. Op de 100 vrij zegevierde Jeffrey Kortekaas in 1.25.7. De vrouwen en mannen zwommen de 100 rug en hier werd Silvia Bakker le in 1.15.6 gevolgd door Miriam Hagendijk in 1.17.7. Bij de mannen werd Antoi- ne v. Weerde 3e in 1.10.0. Met deze resultaten heeft de Zijl een 9e plaats en LZ een 12e plaats in de landelijke competitie bereikt. Sikkema wint surfmarathon LISSERBROEK - Maarten Sikke ma is winnaar geworden van de tweede surfmarathon van de Haar lemmermeer. De plankzeiler ver- loeg Bart Verschoor (tweede) en de grote favoriet John van der Starre, die niet verder kwam dan de derde plaats. Olympisch kampioen Stef- han van den Berg haalde het einde niet. De inwoner van Hoorn haakte ongeveer halverwege de strijd met rugklachten af. Omdat de wind gisteren in kracht afnam, werd het parcours ingekort van zestig tot vijftig kilo meter. Toen de oraganisatie we gens de invallende duisternis rond 18.00 uur een punt achter de weds rijd zette, waren er slechts vijftien surfers binnen. Alphenaar Gerard de Smits was met zijn vijfde plaats de beste sur fer uit deze regio. De opzet van Ehrens met Oscar Drum in Amsterdam alvast enkele kwalificatiepunten op zijn conto te schrijven, ging met één fout in zo wel de eerste als de tweede man che en een uiteindelijke negentien de plaats de mist in. De ruiter uit Limburg kon zich echter troosten met de wetenschap dat het Oscar Drums eerste optreden na een lan ge rustperiode was en dat hij ge zien zijn negende plaats op de we reldranglijst in elke kwalificatie wedstrijd startgerechtigd is. Nederlands hoop in bange dagen was bij Jumping Amsterdam nie mand meer en minder dan Piet Raymakers. De rpiter uit Asten- Heusden, al sinds twee jaar lang niet meer terug te vinden in de Ne derlandse equipe gooide er met Jogger in de eerste manche alleen de laatste hindernisbalk af, maar bleef verder foutloos. „En voor een paard dat nog pas zeven jaar oud is", zo roemde hij zijn eigen vier voeter, „is dat natuurlijk een fan tastische prestatie. Gisteren heb ben zich bij mij al mensen gemeld die het beest graag willen kopen, hetgeen ik me heel goed kan voor stellen. En eerlijk gezegd, als die van mij was geweest, had ik hem allang verkocht. Er moet ook brood op de plank komen, niet waar? Maar Jogger is eigendom van de familie Van der Bosch en wordt in principe niet verkocht. Maar als er op een gegeven mo ment een goede prijs wordt gebo den, verandert dat wellicht. En ik sluit niet uit dat dit op korte ter mijn gebeurt". Voor uitslagen Grote Prijs van Amsterdam zie scorebord. Hèt moment waar iedere sporter voor vecht. De overwinning, via een prima samenspel in het team, het uitschakelen van de tegenstander of het overtreffen van jezelf. Zijn moment, ons verhaal. Onze journalisten zijn erbij. Alert op een goed verslag van de wedstrijd, alert op de ontwikkelingen in de sport, alert op de achtergronden die zo bepalend zijn voor een topprestatie. Als u niets wilt missen neem dan 'n abonnement. Gewoon even de bon invullen en opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden of bel 071-144941. Ja, ik wil uw krant. 7 weken op proef voor ƒ25,- Kwartaalabonnement 65,70. Ik krijg hem eerst twee weken gratis. Naam Adres Postcode (B7)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21